3 prosince, 2024

Do roka a do dne…

Dnes je osmadvacátý říjen, kdy budou mít všichni plná ústa naší státnosti. Uslyšíme, jak důležitý je pro nás příklon na Západ (a samozřejmě je zapotřebí přijmout euro), řeknou nám, že kritika vlády je jasný znak proruského kolaborantství, vysvětlí nám, jak to ten Masaryk vlastně myslel, tak jako za první republiky pořád varovali před návratem Habsburků, tak budou dnes varovat před návratem komunismu, budou vykřikovat že naše sametová revoluce ještě neskončila… Prostě všichni budou okázale demonstrovat, že stojí na té správné straně, která je založena na pravidlech (kromě Iráku a Afghánistánu), straně evropských a transatlantických hodnot, straně grýndýlu a LGBTNSDAP… a proletáři všem zemí (kromě Petra Pavla a Evy Pavlové samozřejmě) si mají vylízat Síkel.

Ale to už známe. Dělají to každý rok, jen je to čím dál trapnější, protože ta hrdá, suverénní a samostatná republika si bez dovolení Brusele nemůže postavit ani vlastní jaderné elektrárny… Fiala to nedávno meldoval jako skvělý úspěch – podařilo se mu přesvědčit naše páníčky, že teda můžeme…

Na druhou stranu, nechci se přidat ani k plačkám. Nechci dnes psát o tom, jak je tady všechno v háji, jak nás všichni ti Bilderbergové, Římské kluby, Black Rocky, Klausové Švábové a Sorosové vykořisťují, jak tady mají všechno pod palcem, protože mají zdroje – peníze, lidi a čas. Nebudu psát o tom, že mají v rukou liberální mééédia, politické neziskovky, různé Cempery a Demagogy, mají Jourovou a její plíživou cenzuru sociálních sítí, mají na to miliardy, mají korespondenční volbu a třímají veškerou moc v rukou. Mají poslaneckou sněmovnu, senát, prezidenta i ústavní soud.

Nechci psát o tom, že na nás chystají vyvlastnění 2.0 pomocí grýndýlových zákonů. Nebudu psát o emisních povolenkách pro domácnosti ani o krachujícím průmyslu, který se dílem stěhuje do USA a dílem do Číny, jen tady v Evropě spolehlivě nezůstává. Nebudu psát o drahém másle a Tomáši Prouzovi, jehož drzost je tak vysoká, že nám bohorovně sdělil, že markety mají na másle dvouprocentní marži a tupí novináři mu to sežrali jako fakt. Nebudu psát o odstavených pecích, o zkáze oceláren Liberty, nebudu zmiňovat drahé pivo, nepovedenou digitalizaci ani zpackaný státní rozpočet.

Dnes nebudeme lamentovat nad osudem.

Pojďme si dnes spolu svatosvatě slíbit, že do roka a do dne si naši zemi vezmeme zpátky. Pojďme si slíbit, že vyslyšíme naše poslední dva skutečné prezidenty a uděláme z toho tady liberálům občanskou neposlušnost i novou sametovou revoluci. Pojďme si alespoň virtuálně podat ruku na to, že se na to teď nevykašleme, že použijeme všechno to, co jsme se za poslední tři roky naučili a půjdeme si pro takové vítězství, že korespondenční hlasy z USA a Kanady na to budou jen závistivě koukat.

Vždyť už nejsme sami. Slováci nám ukázali cestu, Maďaři nám ukázali cestu. Máme spojence v Německu, ve Francii i Itálii. Máme spojence v Rakousku i Holandsku. Máme spojence ve státní správě, mezi policisty, hasiči, starosty, ba dokonce i ve velkém byznysu. Naši političtí soupeři už jsou jen směšní. Ani tu strategickou komunikaci neumějí. Zůstala jim poslední schopnost – udržet se u koryt. Už je neposlouchají ani vlastní marketéři. Zdiskreditovali se tolikrát, že to začíná docházet i mladým prvovoličům.

Pojďme si říct, že pokud to do roka nevyhrajeme, tak si stejně nepodržíme nic z toho, co považujeme za své. Pokud nevyhrajeme, tak nám všechny ty grýndýly, povolenky a další buzerace prostě zavedou. Tak si prostě plivněme do dlaní, přestaňme lamentovat, že nevidíme žádné světlo na konci tunelu a prostě pojďme šlápnout do kroku a využijme vší moudrosti, kterou nám daly poslední tři roky chyb a nezdarů. A i kdybychom měli prohrát, ať si alespoň můžeme říct, že jsme se na to nevykašlali, ale udělali jsme všechno, co jsme mohli. S takovou prohrou se dá žít.

Pojďme si slíbit, že za rok a den bude Fiala minulostí i s celou SPOLUkoalicí. Pojďme si slíbit, že Rakušan bude mít ještě víc vyvalené bulvy z výsledků voleb. Pojďme si slíbit, že ANO nebude mít možnost složit vládu s Modroptáky kolem Blažka, i kdyby mocinky chtělo. Pojďme si slíbit, že za rok tady bude etablovaná vlastenecká síla, ze které se liberálové podělají, kdykoliv si dupne. Pojďme si slíbit, že už nikdy nepřipustíme milion propadlých hlasů z našich řad.

Do roka a do dne bude naše republika opět v našich rukou. Minimálně tak, jako je Maďarsko v rukou Maďarů a Slovenskou v rukou Slováků. Za rok si vyhrneme rukávy a uklidíme si tu spoušť po všech Fialech, Stanjurech i Leyenových. Postaráme se, aby se vyrábělo podle potřeb zákazníků a ne evropských byrokratů. Postaráme se, aby politika plnila vůli voličů, nikoliv soudců nebo sorosovských neziskovek. Utneme všechny hlavy mediální hydře a postaráme se, aby sloužila lidem a ne skupinám, které ji ovládají. Postavíme do latě ČEZ i obchodní řetězce. Budeme dál energetickou velmocí, budeme mít dobré vztahy se všemi a ve světě se neztratíme. Ukončíme ten lokajský předklon, přestaneme zaujímat postoje, ale prostě se postavíme rovně a hrdě.

Každé lidské rozhodnutí se dá jiným lidských rozhodnutím změnit. Pojďme si slíbit, že zesílíme tak, abychom to mohli udělat.

Když přišly povodně nebo tornádo, žasl jsem, co všechno se dalo opravit a jak rychle to šlo. Byl jsem překvapen, jaká síla se v tomto národě ukrývá. Pětikoalice s Fialou v čele, to je jen jiný druh přírodní katastrofy. Až odtáhne, tak si prostě postavíme lepší zemi, která bude pro zaměstnance i podnikatele, zdravotnictví tu bude pro bohaté i chudé a důchody budou pro všechny, kteří pracovali.

Slibme si, že za rok se staneme první zemí světa, kde se budou nůžky bohatství mezi lidmi každý rok svírat a nikoliv rozevírat. Slibme si, že do roka a do dne začneme stavět Vlast s velkým V, kterou bude stát za to bránit, protože v ní bude co bránit.

Slibme si, že nebudeme malověrní, že se nenecháme odradit překážkami a za rok bude mít dnešní svátek úplně jiný náboj, protože to bude naše vítězství.

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

463 thoughts on “Do roka a do dne…

  1. Soudruhu Vidláku a kde na to vše vezmeme peníze? Úžasná věc dávat peníze rodičům na děti a když pak v dospělosti vezmou dráhu do zahraničí,tak byla investice se zápornou hodnotou.Pak zase musíme ještě přidat dráty na hranice,aby lidi neutíkali, když jsme je finančně podporovali.No a tím se vracíme na začátek komunismu a socialismu.

  2. K diskusi o svírání nůžek mezi chudými a bohatými… Jak toho dosáhnout jinak než tím, že se bohatým bude brát, zdaňovat a podobně.

    1. Třeba tím, že mezi bohaté nebudou patřit ti, kteří obchodují s chudobou. Zarazit penězovod od státu k podnikatelům jako je ETA. Dále zarazit penězovod od chudých k exekutorům. Dluhy splatit, ale nikoliv je splatit kvůli praktikám exekutorů patnáctkrát. Stejně tak nedopustit praktiky lipské burzy, nedopustit odliv kapitálu ze země, tvrdě bojovat proti kmotrovským zakázkám. Nehrbit se před Tomášem Prouzou.

    2. Vzdělání. Nikoliv inkluzívní, nikoliv kompetence, ale znalosti, znalosti a znalosti. Klidně i proti vůli žáků i rodičů. Co největší náročnost a klidně i tvrdá nalejvárna. V maximální míře naučit žáky se učit a dostat do nich trochu sebedisciplíny a drilu. To se hodí budoucímu zedníkovi i sociologovi. Škola jako Baťova škola práce.

    3. Podpora rodičovství. S trochou nadsázky… za první dítě peníze na kočárek a výbavičku, za druhé dítě peníze na auto, za třetí dítě peníze na bydlení, za čtvrté dítě nulové daně, za páté dítě penze pro matku. Ve všech případech podpora navázaná na školní docházku, úplnou rodinu a práci. Máš pět dětí a nechodíš do práce? Tak to máš blbé. Máš pět dětí a chodíš do podřadné práce? Nevadí. Rodičovská podpora ti to vyrovná.

    4. Bydlení – bytová výstavba alespoň 60 tisíc bytů ročně. 40 tisíc bytů je prostá obměna v této republice. Je zapotřebí držet po deset let vyšší tempo výstavby a pak sejít třeba k 45 tisícům bytů ročně. Dosáhnout toho pravicově i levicově zároveň – vyšší obecní a státní výstavba, rychlé a snadné stavební řízení pro soukromé stavebníky, snazší pravidla pro výstavbu v bytovkách ve společenství vlastníků.

    5. Energetika a přirozené monopoly v rukou státu – energie, voda i internet jsou víc služby než kšeft. Ceně elektřiny za 2,- Kč /kWh brání jen nenažranost. Nic víc. Nepotřebujeme, aby se ze zisku energetikého sektoru kupovala Britská pošta.

    A na závěr trochu filozoficky – neřešit staré křivdy vyráběním nových. Jen to, co jsem vyjmenoval, je úkol na dvacet let a vůbec nemusím sahat na výši zdanění ani nikomu nemusím vzít byť jen králíkárnu. Jen vybojovat, aby se to, co se tady vydělá, se tady i investovalo, to je na několik atentátů proti tomu, kdo se o to pokusí.

    Ale slibuju, že jestli na to budu mít nějaký vliv, že jako úplně první utnu ten penězovod od sociálky k ETovi.

    1. Bytů je dost,akorát na ně mladí nemají. A veškerá pomoc mnohočetným rodinám většinově skončí u cikánů.

      1. Proto Vidlák píše o státní výstavbě, aby byly přístupné i cenově.

        Pokud splní podmínku řádné výchovy těch dětí, tak klidně Eskymáci.

        1. Proč by stát ( daňoví poplatníci) měl podporovat množení Eskymáků?
          Státní byty budou levnější jen kvůli tomu, že zas budou dotované. A komu je pak přidělovat? Zas pořadníky a čekat třeba 20 let?

          1. No když se bojíte Cikánů, tak je dáme Eskymákům.

            Proto je chce Vidlák stavět, aby jich bylo dost. Jaké představy řešení máte vy ?

                    1. Nedejte je Cikánům a dostanete se až před Evropský soud pro lidská práva či jak se jmenuje. To by se muselo opravdu neprůstřelně ošetřit.

              1. Omlouvám se, ale teď lžete, jinak to napsat neumím. Za neviditelnou ruku trhu se klíči v žádném případě necinkalo.

          1. Rozum brado Opravník omylů, koukam že ti ten rozum už došel. Za prvé nikdy jsem s žádnými klíči nezvonil a to mi v roce 1989 bylo už 26 let. Protože jsem věděl, že je neco špatně a do dnes nelatřím do žádného stáda které je oddáno svému roztleskávači. A za druhé neviditelná ruka trhu, nemá šanci nic vyřešit. Ze svých zkušeností vím, že například v USA ( kde jsem žil 20 let) jsou důchodové investiční fondy, které manipulují cenami bytů v ČR tak , že nakupují pozemky v ČR, hlavně v Praze, postaví byty kde 5 let nesmí nikdo bydlet a teprve po pěti letech, se byty prodávají jako nové právě dostavěné. Za tu dobu stoupne cena pozemku, cena stavebního materiálu, cena lidské práce a samozřejmě cena bytů. A takto americké Mutual funds, podle mne podvodem zůročují své vklady. Jinde v EU jsou tyto pratiky zakázany, pouze naše fašistická vláda to povoluje ( snad ti nemusím vysvětlovat že vláda ČR podle definice fašizmu, je vláda fašistická jž od r. 1991). Jinými slovy, žádný neregulovatelný trh nemůže vyřešit bytovou otázku.
            Tady v ČR znám mám jednoho miliardáře developera a proto vím, že už se v ČR staví první 15 minutové smart city, podle Klase Swaba. První začali stavět v Řepořijích dalš na Střeleckým ostrově a další se budou stavět na Moravě. Víš ty vůbec kdo je Klaus Swab a jeho WEF? Určitě ne, protože by jsi nepsal takové blbosti o bydlení v ČR a nebylo by ti jedno, že nekteří Češi už v roce 2030, budou žít v digitálním gulagu a potom i ty sám!

    2. Naprosto super, plný souhlas, jediné co se mi moc nezdá je „úplnou rodinu“. Znám ženské, které bez jejich viny opustil chlap ( úmrtí jste asi nemyslel ) a ona vychovala děti skvěle sama. Podle mého je školní docházka a prospěch odpovídající schopnostem dostačující podmínka.

      P.S. To bude řevu až to Eta přečte 🤣

          1. Kdo si může dovolit luxus, ten nepotřebuje rodičovské dávky, že?
            Ale jinak prostě systém bonusů – dítě, úplná rodina, škola, dobré známky, práce…

            1. Kdo nedokáže děti uživit,ať je radši nemá . Chudoba se pak replikuje. Navíc není ekologicky udržitelné ,aby lidská populace neustále rostla.
              Koukněte na Čínu,za druhé dítě pokuta a kde oproti nám jsou?

              1. Nevšiml jsem si, že by naše porodnost generovala byť jen konstantní počet obyvatel. Až dosáhneme porodnosti 2,1 dítěte na ženu, tak se o tom můžeme bavit. Pokud ji máme 1,6 dítěte na ženu, tak jsou úvahy o přelidnění jen způsob jak odvést řeč od merita věci.

              2. 2 O.O.:
                Staré informace.
                Pokuta už byla zrušen ale porodnost přesto klesá. Drahé byty, drahá výchova.
                Už se mají mnohem lépe. To je nejlepší antikoncepční prostředek.

                1. Když by lidem dali za druhé dítě auto, tak by další děti stejně neměli, neb do auta se vejdou dětské sedačky jen 2

                  1. Než by měli třetí, tak by tomu prvnímu stačil podsedák. Neučte starého orla lítat. Já mám dětí pět a ještě si moc dobře pamatuju, jak jsme se třemi dětmi cestovali ve Fabii…

              3. Z ekonomického pohledu rodič z dětí nic nemá. Je to velmi drahý koníček. I ti pověstní Cikání co mají děti kvůli dávkám by se měli lépe, kdyby děti neměli.

                Děti potřebuje stát, aby měl jednou daňové poplatníka a firmy, aby měli zaměstnance. A tak je na místě, aby na to stát a firmy řádně přispěly.

                Ideálně slevami na dani a až po tom (když bude všechno rodině v cajku) penězi.

                Stát podporuje na obnovu výrobních prostředků (nákupy aut, strojů, stavby a opravy továren …) tím že tyto náklade jsou ze zisku před zdaněním. Chápe, že aby se mohlo vyrábět, musí na to být inventář. A tak se z peněz na tyto výdaje neplatí daně. A nikdo nelamentuje že se svých daní financuje podnikatelům údržbu a obnovu fabriky.

                Obdobně děti. Bez obnovy lidského kapitálu není budoucnost. Ale jejich financování pro rodiče jde až z peněz po zdanění a jestli si za ně někdo má děti, nebo si koupí přeražené horské kolo to je státu z daňového hlediska jedno. Děti jsou v kategorii „koníčky“. A když někdo chce sociálními transfery nebo daněmi (ono to už je dnes ale v částkách co nerozhodují) podpořit rození dětí, tak to je řevu že někdo někomu má financovat jeho děti.

                1. Tohle je ještě hroznější příspěvek. Finančně pobízet lidi, aby vychovávali děti pro korporace.

                  1. Z dětí co se narodí dnes, bude někdo něco mít nejdříve za 20 let. Kdo ví co bude za 20 let. Za Husáka se soudruzi snažili, aby byl babyboom. Stálo je to dost úsilí. Postavit miliony bytů, školky, školy nemocnice, učitelé, pediatři … a když v 90. letech začali být děti z této generace ekonomicky aktivní, tak smetanu slízl polistopadový režim a zahraniční investoři.

                    Z hlediska soudruhů čistí ztráta. Z hlediska národa velké štěstí. Kdyby to nebylo, tak tlak na migraci by byl mnohem větší.

                    I ti soudruzi dokázali pochopit, že bez dětí není budoucnost. A dost pro to dělali. To dnešní doba nedokáže a je potřeba změnit. Jinak budoucnost nebude.

                  2. Až v sedmdesáti zjistíte,že všechny důchdové systémy jsou průběžné, protože bez dětí nebudou mít hodnotu ani ty akcie v soukromých fondech, tak si vzpomeňte na ty kecy, co jste tady měl.

                    1. Tak snad bude vyšší produktivita práce, lepší technologie, které zastanou práci více lidí. Já uprednostňuji kvalitu před kvantitou a můj první příspěvek se týkal nesmyslnosti podpory r- stratégů, ve který by se to zvrhlo.

                    2. Tak snad bude vyšší produktivita práce, lepší technologie …

                      Spoléhat na na vynálezy co ještě nebyly vynalezeny. To je základní kámen gryndýlu. Uvažujete stejně jako ti co ničí západ lépe než by to dokázal Putin.

                2. Ne. Jen si neuvědomuje, že z dětí nic nemá. Pozná až přijde stáří. Podle toho jak je vychoval.

                  Co ekonomického pohledu se týče, ten příkladmo zdejší je naprostá katastrofa.
                  Jak dva roky pozoruju.
                  A k onomu pohledu, onen redukující na „kolik hrnců za kabát“, na zbožní vztahy, to je naprosto špatně.

      1. Samozřejmě jsem to myslel tak, že existují práce, za které je málo peněz a nikdo je nechce dělat. A musí být výhodnější chodit do této těžké, blbé, a špatně placené práce, než sedět doma na dávkách. A udělat to tak, že kdo má děti, stará se o ně, vychovává je, posílá je do školy, tak prostě musí mít dost peněz na normální život. Ne, že to bude jako u ETy, že do jedné místnosti nastěhují deset lidí.

        1. Nejsme ve sporu.
          Mám ale obavy, zda tím nedocílíte jenom toho, že špatně placená práce bude ve výsledku placená ještě hůř, protože stát dorovná.

        2. Souhlasím, že je úplně absurdní, když někdo dá jen za dojíždění do práce pětku, aby si vydělal 24000 netto a strávil dvě a půl i tři hodiny denně na cestě, a platil dětem všechno…
          …zatímco druhý leží za jen o málo méně doma (popřípadě chodí makat na černo) a stát jeho dětem zaplatí vše.

        3. V tom případě je otázka, jestliže je nikdo nechce dělat, a přesto z nějakého důvodu někým jsou pokládány za důležité, tak proč na základě poměru poptávky a nabídky, jestliže v tom případě taková pracovní síla je vzácným zbožím, proč je za ní tak mizerně placeno. To nemá logiku.

    3. “ Ceně elektřiny za 2,- Kč /kWh brání jen nenažranost“
      Nemůžete mít cenu 2 Kč/kWh, když jenom emisní povolenky a POZE (příspěvek na obnovitelné zdroje) představují aktuálně 1,36Kč/kWh.

      1. Taky nemusím mít emisní povolenky vůbec… Já vím, nejde to, ale občas je zapotřebí, aby tam přišel blbec, který neví, že to nejde a udělá to.

    4. Jednoduchá řešení vytváří složité problémy. K reprodukci stačí 2-3 děti. Pokud má někdo 5 a více dětí a navíc živené státem, většinou je nevede k pracovitosti a ke vzdělání. To není jenom případ Rómů. Za další, vzděláných lidí s VŠ máme neurekom. Potřebujeme kvalitní VŠ a to jsou jenom placené VŠ. Malá kontrolní otázka: Kolik je mezi první stovkou světových univerzit neplacených? Atd.

      1. V současné ČR jsou placené VŠ převážně, ne-li zcela automatem na doplomy pro ty, co si to zaplatí. Světem nelze argumentovat, nejsou srovnatelné podmínky ani historie. To jako byste pohrdal modrou barvou, protože v ní je málo červené.

        1. Skvěle vystiženo, ty automaty na diplomy. On je problém spíš v tom množství. Stačí se podívat na definici IQ a je jasné, že čím víc se „vyrobí“ vysokoškoláků, tim budou blbější. A totéž samozřejmě platí i pro ty s maturitou …..

    5. K bodu 3 – samotná „školní docházka“ je občas spíš kontraproduktivní pro zbytek třídy / školy, není-li spojena s možností nezvladatelné či dokonce nebezpečné dítě vyloučit. Pokud jde o prospěch, tam samozřejmě dle možností dítěte, ale to je celkově těžko měřitelné.

      Tedy navrhuji lepší řešení – stanovit povinné základní vzdělání s tím, že stát má povinnost poskytnout za splnění pravidel (docházka-chování-studijní úsilí) k tomuto školu, zároveň ale může dítě nesplňující minimálně podmínku chování na školu nepřijmout či z ní vyloučit – a je na rodiči jak si s tím poradí.

      1. „nezvladatelné či dokonce nebezpečné dítě vyloučit“ – vy někde vidíte, že by to chtěl Vidlák zakazovat ?

    6. Výstavba 60 000 bytů ročně?
      Proč?
      Když vezmu, že v každém bytě budou v průměru bydlet tři osoby, tak mi to vychází na 180 000 lidí. Opravdu v Česku přibývá ročně tolik obyvatel?
      Není problém spíše v dostupnosti bydlení než v počtu bytů?

  3. Přiznám se bez mučení, že jsem byla pro vstup do EU. Hlavně z toho důvodu, že mám rodinu v zahraničí. A takových je hodně, jen v naší dědině je několik rodin co mají někoho v Únii.
    Co se týče NATO, stréc Putin pravil, že chce aby se NATO vrátilo do hranic z roku 1997 a jelikož se nehodlá vzdát a pokračuje v boji, vypadá to, že nebudeme muset řešit nějaké členství.
    Severokorejci doufám budou jen někde na Ukrajině a nepolezou dál, jejich bratrance z jihu znám a tidle jsou horší.
    Tvrdé podmínky dělají tvrdé lidi.
    A kde pak bude EU, když je to jen složka NATO? Já bych tohle neřešila, Ameriku čeká hlasování a nikdo neví co se bude dít za 14 dní, je možné, že se rozpadne i Eurosojuz.

    1. Únie těchto dvou státu by nebyla špatná, rozhodně by měla větší hlas ve světě, tedy pokud by nás nezastupovala pražská pitomá kavárna.

      1. Chuj jak by sme sa volali,za tej jebanej komuny bol naisto vacsi zvuk,teraz dajaky selest v bucinach dalej zapomente.

      1. Ten generalissimos s tym fioletovym hnisom nasim vojakom na duklu kyticku dat,nemaju cas musia riadit republiku ktorej prisahali na cest a svedomie kurva,to cigan z Jarovnic ma viacej honoru.

    1. Nezapomínejte, že se před volbama chlubil, resp. poradci se chlubili za něj, že umí zabít holejma rukama. Tak kdoví, co vám dá.

  4. Odpolední debata zcela ignoruje moudrost našich předků. Ti měli přísloví že jedna generace majetek vytvoří, druhá ho spravuje a třetí studuje dějiny umění. I tohle tito nabyvateké vzali zkratkou a z dění v současnosti mám pocit, že druhá generace vystudovala dějiny umění a se získanou kvalifikací hodlá při správě majetku vystačit.

    1. „Česká republika přestane dělat současnou relativně konstruktivní politiku a vrátí se k Babišově chápání Evropské unie coby bankomatu,“ – tuší snad někdo jak bychom mohli být ještě konstruktivnější, aby to nebylo relativní ? To mne děsí, že by to šlo ještě více.

  5. Něco mi řiká, že se ten slavný den netýká Česka, ale Československa. Kteréžto, jak známo, bylo už dávno rozpuštěno.

    Nyní probihá vypuštění. Co se zbývajícím bahnem na dně bude teprve rozhodnuto ….

    1. Takže budeme slavit první leden? To je jak z Cimermana Naše velké prohry.

      Vznik státu neznamená jen území a jméno, ale také hlavu státu, instituce, měnu, daňový systém, změnu postavení národa ve státě, svobodu slova říkat něco, co se do té doby nemohlo, policie, soudnictví, armáda a tak dále.

      I když se od nás oddělilo Slovensko a stát se musel přejmenovat, ve všem ostatním byla naprostá kontinuita.

        1. Re: Tymákovan; 28 října, 2024 (18:16)
          .. tedy, nechci někomu kalit radost z nejslavnějšího dne z našich slavných dnů, ale Anonym má pravdu pravdoucí, žel. Stát není vejlet na Kokořín, aby se to dalo reorganizovat ráz na ráz, podle počasí. Vidlákovo téměř posvátné nadšení bych nerad nějak rozebíral, neb nehodlám být do
          roka a do dne tím, na koho bude pliváno, že už na začátku to viděl neslavně a tudíž na tom určitě měl svůj podíl, bůhví co on je vlastně zač, však je známe z historie, ptáčky zpěváčky.. Mrva, Sabina.. etc. Občanské vzedmutí v Kanadě budiž příkladem, ty účty mají zablokované dodnes…

          No, a nic na věci nezmění ani posvátné nadšení Anonymovo, na nějaké barikády, mládence i dívky s batůžky na zádech, kteří si dělají selfíčka, jak za rohem plní flašky hořlavinou, už ten systém taky má vypracovanou metodiku. Kdyby se kluci a dívky aspoň ty molotovy naučili vyrábět tak, aby se samy vznítily až při dopadu, zas tak složité to není, ale s těma fagulema z roztrhaných kalhotek to fakt není k ničemu, většina jich zhasne už při vrhnutí. ;o)))

          Prostě šlendrián odshora až dolů…

      1. Naprostá kontinuita?

        Ten stát jsme (či námi zvolení politici) z vlastní vůle zrušili. Vznikly dva nové státy. Který z nich je „kontinuálnější“?

        Československo prostě neexistuje a když vidím tuhle vládu, brzy nemusí existovat ani ten „kontinuální“ nástupce.

    2. Konstrukt československého národa vycházel z nejistoty, zda je Čechů ve státě dost pro samostatný stát. Vyšlo to taktak – 51%.Se Slováky a zavedením československého národa pak 65% Čechoslováků. Ve Štefánikově interpretaci a francouzských očích už to bylo přijatelné (opsáno z : Benjamin Kuras – Češi na vlásku).

  6. Článek pěkný, čtivý, úderný, jenže mu chybí to hlavní – všechno je to podmíněno bezodkladným odchodem z NATO a z EU do neutrality a samostatnosti. Je to v konečném důsledku otázka života a smrti.

    Jen další chyba, nebo záměr? Nevím…

      1. Někdo má jasno. Je to záležitost …. Anka bubnuj….poměru výnosu k nákladům. Teoreticky je to možné. Prakticky vše v tom, nakolik obyvatelstvo, s velkou dávkou optimismu občané, neřkuli dokonce, ale to už si koleduju, Češi, jsou schopni a ochotni nést náklady. Při snaze staré generace to nějak komfortně dokolepat, a snaze mladé generace co nejvíce urvat v krysím závodě „rychloživota“.
        Při reálné představě nákladů.
        Za jakých podmínek by bylo možno, pomůže odpověď na otázku, proč nebylo možno vystoupit z RVHP a VS příkladmo v roce 1980. Jaké jsou v tom preference příslušníků věkových a sociálních skupin na základě jejich potřeb. Založené individuálními potřebami v rámci potřeb v rámci obecné kultury a dílčích, skupinových kultur. Systému hodnot. Pořadí hodnot. Příkladmo čím se liší nynější obecná kultura a způsob života od kultury a způsobu života šedesátých let minulého století.

        1. Tak dnes jsou prachy ta základní hodnota a v 60. letech se aspoň ještě věřilo, že by to mohlo být i něco jiného

          1. No tak, do hospody bez peněz nelez. Jenže je nejen „neviditelná ruka trhu“, rozuměj zbožně -peněžního. Je i ruka kultury.
            Ano, tehdy se ještě věřilo. To byla ruka kultury. Na základě nečeho. Předávaného mezigeneračně. Co bylo možno dříve není možno nyní. Matka vede filosofickou debatu s dvouletým hysterákem, namísto aby ho plácla po zadku a seřvala na tři doby. Do pěti le to božstvo vozí v kočáře. To božstvo jednou dosp….nabude zletilosti. Volebního práva…. Bude se domáhat uspokojení svých potřeb…

          2. Stěžoval si svého času Ladislav Smoljak, že některé fóry přestávají táhnout (mladá generace nezná ‚Nerudu). Stěžoval si doc. Valenčík, že chtěl do výkladu o přerozdělování ve společnosti zamontovat epizodu o rozkradení tomboly v ,,Hoří, má panenko“, ale dnešní posluchači film neznají.

        2. Nebylo možné vystoupit z RVHP a VS z důvodu vytvořené bezpečnostní architektury v tehdejší Evropě po druhé světové válce. Ani západní blok neměl zájem na nějaké destabilizaci. Až do rozpadu SSSR to bylo nejstabilnější období v dějinách Evropy.

          1. Albánie se přestala zúčastňovat činnosti Varšavské smlouvy v roce 1962 a 13. září 1968 ji na protest proti invazi armád pěti členských zemí do Československa vypověděla.

            1. Technicky to šlo. Varšavská smlouva to měla v zakládajících stanovách. Pro středoevropské státy, které měly pro SSSR strategický význam, to bylo neuskutečnitelné. Vojenský význam Albánie by byl pro SSSR kontraproduktivní. Na rozdíl od středoevropských států netvořila pro SSSR nárazníkové pásmo.

              1. Čechy byly i pásmo útočné. Proto sem vlítlo půl milionu vojáků na to tata! VS si pojistila nestabilní politickou situaci.

      2. Je třeba protlačit prováděcí zákon o referendu, klidně i dle návrhu prezipavla, že se bude implementovat postupně, napřed obecní, pak krajská a nakonec celostátní. To je úplně jedno, hlavně aby už bylo. Bez referenda by totiž libtardi vyvolali občanskou válku kdyby se jakýkoli parlament pokusil vystoupit z Nato.

        1. Referendum? Při volebnej účasti aká je?
          Kterak si to vystúpenie prestavujetě prakticky, vojak Kefalín? He?

      3. Odejít z EU i NATO, to je obrovský krok. Tak velký, že by na něm měla být nějaká celospolečenská shoda. Alespoň taková, aby v referendu bylo 60% lidí pro.
        Takže ano, referendum o setrvání v EU i o setrvání v NATO.

        1. Nebylo by z praktických důvodů lepší tu otázku formulovat opačně? Tedy – referendum o vystoupení z EU a NATO? To aby lidé mohli na žádoucí variantu dát kladnou odpověď. Připadá mi to tak psychologicky výhodnější…

              1. Problém porozumět psanému textu ? Dobře, vysvětlím po odstavcích. Vidlák doufám promine.

                Ano, neodporuje Alefovi, otázka může být položena opačně.

                Vidlák by chtěl vysokou účast, zvažuje zda by se nemělo referendum udělat povinné.

                1. Ano, máte problém porozumět psanému taxtu. Tedy pro vás polopatě:

                  Vidlák na otázku, zda bude politicky prosazovat vystoupení z NATO a z EU, neodpověděl. Správně je tedy za čtvrté – neodpovím. Což je odpověď hodná politika. Tak to obvykle dělají, když se jich někdo na něco přímo zeptá.

                  1. Kdybyste chápal alespoň zčásti tak dobře, jak vám jde opičení, pochopil byste to.

                    Vidlák zcela správně píše, že na vystoupení musí být společenská shoda. To znamená, že vystoupit nelze bez toho, že by to schvalovala většina lidí. A to se zjišťuje referendem.

            1. Nějak jsem si nevšiml, že ČR byla do NATO přijata na základě referenda.
              Byla to lumpárna stejného kalibru jako rozbití Československa, taky bez referenda.
              Takže ke vstupu do militaristického spolku referendum potřeba NENÍ, ale k vystoupení z něho je??? Hmmm…
              A o tom podivném, nejspíše zmanipulovaném, referendu o vstupu do EU lze rovněž vést delší debatu. I o tom, jestli dnešní UHNIE = EU před 20 lety…

              Nemusí se ukládat povinnost účasti občana v referendu. Stačí, když se zruší kvórum. Při volbách také žádné minimální kvórum neexistuje.

              1. „Takže ke vstupu do militaristického spolku referendum potřeba NENÍ, ale k vystoupení z něho je???“ – máte sice pravdu, ale i takových jsou plné hřbitovy. Asi uznáte, že s referendem by to bylo přesvědčivější a nepředpokládám, že byste měl starost o jeho výsledek. Pokud ano, tak jsme stejně v pytli se vším ostatním.

                1. Ano, uznávám, jenomže v tom je právě ten zakopaný pes.
                  Aby to referendum bylo přínosem, musely by být splněny následující body:

                  – předreferendová agitační kampaň by musela být férová a vyvážená pro obě strany. Finančně i mediálně, a ne jako v roce 2003 před referendem o vstupu do EU. Co se tehdy dělo ze strany mainstreamových médií a prounijních politiků (např. V.Špidla, ČSSD), to bylo skandální.
                  – sčítání odevzdaných hlasů by muselo být hlídané na VŠECH úrovních volebních komisí, včetně nezávislých pozorovatelů ze zahraničí a to i neevropského.
                  – hlasovat by se mohlo pouze na území ČR. Nějaké hlasy ze zahraničí či snad dokonce korespondenční by byly nepřípustné.
                  – volební kvórum voličské účasti by muselo být zrušeno. Nebo alespoň podstatně sníženo.
                  – příznivci obou táborů (pro a proti) by se museli předem zavázat, že akceptují výhru protistrany.

                  Pakliže by nebyly splněny VŠECHNY výše uvedené body, nemá smysl referendum tohoto kalibru vůbec vyhlašovat.

                  1. Pánové, uvědomujete si, že u nás je hodně lidí, kteří chtějí být v EU a chtějí být v NATO? Víte někdo, kolik jich doopravdy je? Jste si jisti, že je jich menšina?
                    A víte, jaké důsledky by vystoupení z EU mělo? Třeba z toho hlediska, že EU je všude kolem nás a zatím to nevypadá, že by z EU vystupovalo Slovensko a Maďarsko?
                    Jste si jisti, že tvrdé vystoupení z NATO a EU je lepší než to, co dělají Orbán a Erdogan?
                    Jen se ptám. Odejít z EU i z NATO nebude zadarmo… Tak jen aby si každý v této zemi uvědomoval, co to obnáší…

                    1. nebude zadarmo…
                      tak.
                      pamatujete ještě, co dělali s anglií? a to na ni přes vodu nemohli.
                      eu je zlá, mstivá svině.

                    2. Právě proto si myslím, že vážně uvažovat o referendu za vystoupení z těchto institucí je rok před parlamentními volbami předčasné.
                      Stačí, když si vystoupení z NATO a EU dají do svého volebního programu vlastenecké strany a nabídnou je tak voličům.
                      Ano, některé pol. subjekty mají výše uvedené body ve svém programu již od počátku členství ČR ve výše uvedených institucích. Bohužel, součet získaných hlasů ve volbách pro tyto vlastenecké strany zatím nepřesáhl 3%. Z toho lze usoudit, že výrazná většina občanů si zachování členství v EU a NATO přeje. (I když osobně nevím, co si od toho slibují.)

                      A ano, premiér Orbán i Erdogan dělají svou politiku svou politiku ve vztahu k EU navýsost dobře. Ve prospěch Maďarů i Turků. Toto se o české politické reprezentaci nedá říci ani omylem.
                      Jenže co si v ČR voli(čové) do vrcholové pol. reprezentace navolili, za to si mohou jen a jen sami.

                    3. Máme vůbec na tu EU politiku? Mají občané peníze na greendealové šílenosti, na krmení migrantů, neziskovek, zbrojařů….politika EU je nad rámec ekonomických možností občanů. Teprve to začíná a podívejte se…tudíž je otázkou, co bude drahé…pravda, musíme mít náhradní plán, obchodovat potřebujeme….ale EU je i zadara drahá a skončí to šíleně….jenže lidé si to uvědomí až bude pozdě….z toho mám strach. On se ten Mordor stejně zničí sám, ale vezme i nás…

                    4. Jen aby to nebylo jako zvažovat zda zůstat v autobuse, kde za volantem sedí opilý řidič. Budu riskovat, že se během cesty vyklopíme nebo radši vystoupím a půjdu zbylých 100 kilometrů pěšky? Ani jedna varianta není to pravé ořechové. Nejlepší by asi bylo, kdyby pasažéři rukou společnou a nerozdílnou řidiče zpoza volantu vytáhli a našli mezi sebou někoho, kdo autobus řídit umí. (Naděje, že někoho najdou umírá poslední.)

                  2. Po bodech :

                    1 – považuji za samozřejmost a žádný problém. Za vlády péťikolky nebo podobné referendum nebude, jinak samozřejmost. Tento pohled platí i pro většinu dalších bodů.

                    2 – systém sčítání máme dobrý. Je mi proti srsti, aby nás kontrolovali cizinci. Chápu kam míříte, ale snad to zvládneme sami.

                    3 – osobní na velvyslanectví asi povolit musíte, i když některé země to tak mají. Doufám v tak velký rozdíl ve výsledku ( hlavně NATO ), že to podobné drobnosti neovlivní. Ale asi přeci jen souhlas.

                    4 – to záleží na definici, co bude pokud se kvórum nenaplní 🙂

                    5 – považuji za samozžejmost, ale Váš bod ukazuje, na jaké dno jsme dospěli.

            2. Re: Vidlák; napsal:28 října, 2024 (16:51)
              .. můj dlouhodobý postoj k volbám je : většinový systém, spojený s volební povinností s možností vhození „bílého lístku“ v případě, kdy si volič nedokáže vybrat z nabídky volebních subjektů…

              1. Bílý lístek vhodit můžete už teď. A co to vyřeší?
                Důležité je to naházet tak, aby byla jednoznačná většina, která se nedá zvrátit korespondenčními hlasy.
                Jako to udělali v Gruzii.

        2. Re: Vidlák; 28 října, 2024 (16:31)
          ..problémem je referendum, tedy jeho uzákonění. A problémem je taky jakási „celospolečenská diskuse“ k otázce pro referendum, jakou máte v tomto směru představu? A nota bene jakýsi itinerář toho procesu, pokud by vystoupení bylo schváleno!
          Když tak pohlédnu zpět, čím vším si prošla GB před i po referendu o vystoupení z EU, jímá mě hrůza právě z té celospolečenské diskuse na český způsob. Anžto pamatuji, jak probíhala před rozdělením Československa bez referenda.. na obrazovkách diskutovali papaláši, viděli dvojdomky, slyšeli trávu růst a lid čuměl u televize s otevřenou hubou, nechápal, netušil…

          1. Já osobně jsem pro referendum. Zároveň bych se jako politik snažil dělat to co Orbán a Erdogan – rozvolňovat postupně vazby. Maďarsko je v EU… ale chová se, jako by nebylo. Turecko je v NATO, ale chová se, jako by nebylo… to je podle mě ta správná cesta.

            1. Re.Vidlák;28 října, 2024 (20:58)
              ..já osobně bych referendum pořádal co nejčastěji a na všech stupních správy státu, aby si lidi uvědomili, že tento princip rozhodování je funkční a může mít velmi rychlou odezvu v realizaci. Pokud to přeženu.. když si lidi schválí nový chodník dřív, než novou kanalizaci, první brodění po novém chodníku po kotníky v tekoucích sračkách je poučí o prioritách.

              K vašemu příspěvku Vidlák; 28 října, 2024 (21:19) jedna základní otázka.. jak chcete vytvořit politické prostředí, které by umožnilo realizaci předložených opatření? Volební systém s poměrným zastoupením je v našem podání riskantní podnik, jelikož strany po vstupu do PS „koalují“ bez ohledu na svoje předchozí sliby a jasně si uvědomují, že většinový sytém(vítěz bere vše, ale také nese zodpovědnost..) by pro většinu z nich znamenal „poslední zvonění“.
              Máte zkušenosti v zemědělství, tak mi povězte, jak dokážete stádečko 10 prasat odehnat od plného koryta, a to bez použití naháněcí desky nebo elektrického biče.

              Takže už se nám poměrně přesně rýsuje co potřebujeme, ale jak toho můžeme dosáhnout, to je oč tu běží…

        1. V našich médiích drtivě vítězí nad šílencem z Kremlu a jeho divokými mongolskými hordami z východu vyzbrojenými jen zákopovými lopatkami a čipy ze starých praček nakradených na smetištích v Evropě celou dobu.

      1. Vyřeší se toho hodně.
        Protože s VVP už bude nutné jednat, jako s hlavou vítězné jaderné velmoci.
        To znamená, že vůbec nikdo z té současné garnitury, nebude k případnému jednání ani přizván, ani připuštěn, ani k takovému jednání nebude mít kredit.
        Babiš nebabiš, premiér nepremiér, Pavel president nepresident – ani jeden z nich, nebude připuštěn ani k zadnímu vjezdu do Kremlu.
        Říká se sice, že umějí být velkorysí, ale já si osobně myslím, že na hyeny, zloděje, darebáky a zvláště pak na vlastizrádce a válečné štváče, se ta ruská velkorysost vztahovat nebude.
        Budou to Rusové, kdo bude mimo jiné určovat, co se bude dít dále, nebo jak se to bude dít.

      2. Re: katango; 28 října, 2024 (14:55)
        .. jo, jenže to současně přinese další, a obávám se, že i větší problémy. A.. Kdo zvedne můj štít…

    1. Zrovna dneska je den, kdy se slaví odchod z jiného soustátí, tak by to mohlo inspirovat.

      Takovýhle věci vychází, když je vyšší celek oslaben.

      V USA se už varuje před občanskou válkou a NATO bez USA bude jak SSSR bez Ruska.

  7. Zajímavé, jaký odpor u některých diskutujících vyvolala kratičká poznámka v článku o tom, že by snad mohl zvrátit trend, podle kterého se u stále menšího počtu lidí hromadí stále větší podíl ze společně vytvořeného. Člověk by si až řekl, že sem chodí diskutovat i Křetínský se Strnadem (které mimochodem mezi sebe opravdu velcí kluci taky nevezmou, ale to je jiný příběh, který teprve začíná psát).

      1. Ten trend má důvod v nastavení systému – kapitalismus je v principu stvořen jako nerovnovážný systém bez zpětné vazby. V důsledku čehož nevyhnutelně a cyklicky přicházejí hospodářské krize, války, totalitní režimy apod.

        Změna systému je dohodou ve společnosti nemožná, protože je proti zájmům těch, kteří systém ovládají a řídí. Ze stejného důvodu je zbytečná jakákoli snaha o zásadní změny cestou voleb.

        Chybějící zpětná vazba je kupodivu velmi prostá. Aby byl systém v rovnováze, musí lidé s nejvyššími příjmy a s největšími majetky platit vysoké daně a lidé s nízkými příjmy nízké nebo žádné daně. V existujícím nastavení systému je to přesně naopak.

        Příkladem řešení zpětné vazby může být progresivní dědická daň:
        dědictví do 10 mil = 0% daň
        10-100 mil = 20% daň
        100 mil – 1 mld = 30% daň
        1-10 mld = 50% daň
        nad 10 mld = 80% daň

        1. A to se obchází založením nadací, knihoven XY, charitat atd, kdy ten nejpitomější potomek je tam doživotní prezidetn, ředitel, jednatel…s královským platem a ovčani tam ještě sypou na charitu.

          1. Nebo se v přívětivé zemi založí firma (raději 10 firem v 10 přívětivých zemí), majetek se rozháže mezi ně a vydají se akcie na doručitele. A teď hledej šmudlo.

            1. Ale tuto myšlenku vyprodukuje pouze tvůrčí mysl. Jedince, jejichž horizontem myšlení jsou úvahy o zrekvírování cizího majetku, to nenapadne. Milý Jardář není miliardářem jen tak ze srandy, ale právě proto, že umí myslet o několik taktů napřed.
              Takže – jak to skončí? Jako vždycky: boháč jim uteče a levorucionáři se zahojí na těch, kdo mají leda v prdeli vši a nemohou se bránit. Ale těm zato bude vysvětleno, že za všechno zlé, co se jim událo, může ten boháč, co utekl s majetkem a nedal se okrást.

              Na stráž!

              1. Máte zajímavou představu o tom, co je to „tvůrčí mysl“, Alefe. Mně to připadá jako poměrně primitivní ojebávačka, kterou zvládne i Ivo Rittig nebo někdo jiný jeho intelektuální úrovně, ale jestli vám to připadá jako produkt geniální mysli, budiž vám přáno.

                Jeden z těch vašich prozíravých miliardářů příkladmo poměrně nedávno zrekvíroval bez mrknutí oka byty tisíců ostravských havířů, tak se přímo nabízí otázka, proč bychom měli mít nějaké zábrany „zrekvírovat“ mu zpátky „jeho“ majetek? A nikdo, opakuji nikdo z těch myslitelů o několik taktů napřed by ani na okamžik nezaváhal, kdyby mohl stejným způsobem někoho připravit o střechu nad hlavou, nebýt toho, že je ještě aspoň nějaká možnost, jak se jim mohou nýmandi společně bránit, a tou je stát, při všech jeho nedostatcích a problémech. Proto se ho oni taky snaží všemi prostředky zdiskreditovat, oslabit nebo ještě lépe úplně zničit.

                Jak už jsem opakovaně napsal, připadá mi neuvěřitelné, že se za nezadatelné právo oligarchů získat postupně ničím neomezenou moc často bijí i lidé, které by oni sami klidně zašlápli jako obtížný hmyz, kdyby jim stáli v cestě…

                1. Moje představa o tvůrčí mysli je asi o něco obecnější než vaše.

                  Tvořivost, podobně jako třeba rychlost, plnost, hladkost, atd, jsou vlastnosti, a ty samy o sobě nejsou ani dobré, ani zlé. Takovými je činí teprve kontext, v němž se s nimi setkáváme. Všeobecně běžná praxe je přikládat tvořivosti vesměs kladné konotace, tím ale zavíráme oči před „druhou stranou mince“.

                  Tvořivost je schopnost poskládat objekty světa novým způsobem. Do toho spadají věci jak všeobecně prospěšné, tak i věci všeobecně škodlivé (a také věci mimo uvedená kritéria, abychom byli důslední). Tvořivost je nezbytná nejen k vývoji nového léku, stavbě dětského hřiště nebo působivé vánoční dekorace, ale taky k vyvinutí nového typu ZHN, nového popravčího nástroje nebo k vymyšlení neobvyklé finanční operace, která připraví o celoživotní úspory milióny důvěřivců. Zločinec mívá velmi tvořivou mysl, jenom svou tvořivost neužívá v souladu s tím, co považujeme/označujeme za dobro.

                  To vše, a ještě mnohem více, je potenciál tvořivé mysli, taková je má představa o ní.

                  Jestli je vaše představa jiná – zřejmě ano – s tím já nic neudělám.

              2. Ano. Ověřeno praxí. Ovšem, jak jinak, zůstal jsi nepochopen. Jak jinak, těmi nemiliardáři. Ostatně, pssst, který velkouzenář by na konferenci uzenářů vykládal, proč jemu nepraskají střívka.

                1. Jemu jde jen o majetky, sám neumí nic. Využívá díry v režimu a kašle na ty co na to musej makat protože placení. On je ten inteligent z mnoha, mezi kterejma si musí obyčejný člověk vybírat, že on je bude zastupovat. A když jde normální člověk z nich zvracet, tak řeknou že je malá účast ve volbách a že lidi jsou hloupí a nejlepší bude když je zavřeme do elektronického koncentráku. Mladí už jsou v něm na 100%.
                  A když se mu nebude líbit odpověď tak ji smaže. Humus!

            2. Na to je jednoduchá odpověď. Převody z daňových rájů se zdaní 20%, 30% nebo jinou paušální daní. Analogie třeba k clu, to je taky legitimní přeshraniční způsob zdanění.

                1. Nějaký dobrý způsob zřejmě existuje.
                  Jak jinak by dosáhl VVP toho, že tamní oligarchové začali investovat v Rusku, namísto investic na západě?
                  Myslím, že toho nebylo dosaženo tak, že by VVP řekl:
                  „Na západě se to už brzy posere, hoši. Převeďte si ty své nakradené majetky domů a investujte je tady, nebo o ně přijdete“.
                  Musí existovat lepší způsob, jak například zabránit kolemjdoucím psům, aby mi ochcávali plot a branku.
                  😀

                  1. Budete se divit, ale ten výrok dost sedí. Tedy bylo tam ještě o druhořadých občanech venku a že vlast jim bude za pomoc vděčná. Tuším letošní či loňský novoroní projev.

                  2. Jenže oligarchové začali v Rusku investovat, protože ZÁPAD začal jít po jejich penězích, protože to jsou ti zlí „Rusové napojení na Putina“.

                    Takže naši miliardáři si sem budou navracet peníze ne, až jim je bude někdo znárodňovat tady, ale až jim je budou znárodňovat v daňových rájích.

                    Jak píše Alef, bohatí jsou o několik kroků dopředu. Za poslední rok stoupla cena zlata asi o 45%. Bohatí si ho začali hodně nakupovat, protože nečekají nic dobrého.
                    To jen jak uvažují dopředu oproti vám.

                    Než se projedná nějaké opatření během týdnů, tak si vyvedou peníze během minut.

                    1. Ale ho*no uvažují dopředu, jen na to mají prachy, aby nějaké zlato nakupovali. Na rozdíl od jejich zaměstnanců, kteří bojujou s tím, aby vyšli od výplaty k výplatě. A co udělají milí miliardáři místo toho, aby jim přidali? Prolobujou si u vlády dovoz „levných lidských zdrojů“ z kdejaké prdele. A co se s těmi „lidskými zdroji“ stane, když dojde k poklesu poptávky? Postarají se o ně ze svých zlatých zásob? Kdeže, hodí je na krk státu, tedy „dolním deseti milionům“.

                      Není třeba žádné drakonické zdanění, jak tady někdo navrhuje, úplně by stačilo, kdyby poctivě platili proporcionálně takové daně a další odvody, jako každý Lojza. Zejména nadnárodní korporace, ale nejen ony. A aby se přestaly kapitalizovat zisky a socializovat ztráty.

                2. Až jednou bude způsob zdanění a využití daní spravedlivý, nebude ani Černochová a nebudou ani stíhačky. Nebude, kdo by potřeboval války. Vy potřebujete válku, Alefe?

                  1. Drobně vás poopravím, Černochová bude, ale někde se živit jako uklízečka. Na to její inteligence snad stačí.

                  2. Daně si vymyslela vrchnost na ovládání obyvatelstva. Jediné co dokázali proti obyvatelům postavit, byly zloději, loupežníci, války. Když se neválčí je to demogracy. A když se válčí tak je to zástupný problém rozvoje demogracy

        2. Aha, příkladmo už z 1000001,- Kč platit dvacetiprocentní daň. No ehm…
          A jak ten majetek chcete kontrolovat? Globálně….
          Nejsou jen nemovitosti, peníze na účtech…
          A především, proč by kapitalista měl vynakládat úsilí nad očekávanou míru zisku, bez možnosti další svoji generaci vybavit nejen svými geny ale i kapitálem?

          Řekněme, že odkáže podnik v hodnotě pět set milionů. Kde jeho nástupce vezme peníze na zaplacení daně? V případě nad 10 mld, na zaplacení 80 procentní daně? Řekneme, že kapitalista odkáže i na zaplacení daně. Jenže i ono podléhá zdanění…a tak dále. Daň darovací, aby nebylo možno obejít daň dědickou. Co v případě, že dědic nemá na zaplacení daně? Exekuce, znárodnění? A co dál? Nad to, co třeba struktura právnických osob? Daňový domicil?
          Mezinárodní smlouvy o ochraně investic? Daňové ráje, odliv mozků… Jak zde udržet hmotný ale i nehmotný kapitál?
          Každá akce vyvolává reakci, a tak dále. A máme tu zavřené hranice, Severní Koreu….

          1. Buďme důslední.

            Když majetek řekněme 100 mil. vlastní osoba podnikatele, který je vydělal vlastním přičiněním ( ovšemže za každým velkým majetkem je zločin, to si rovnou řekněme), nebo jeho dědic – jaký rozdíl?

            Zrekvírujme ty prachy rovnou, proč čekat, než starý továrník umře! Stejně k nim přišel nepoctivě, tak jaké s ním šráky? Ať pocítí údernou pěst dělnické třídy!

            1. Co to je proboha za argument? Úderná pěst dělnické třídy?

              Takže současný stav, kdy si mámy od dětí přivydělávají prostitucí, aby jejich děti nezdechly hladem, zatímco bankéři si tisknou biliony dolarů a válčí za ně tu v Gaze, tu na Ukrajině, je podle vás, Alefe, lepší, jestli vám dobře rozumím?

              1. To se musíte ptát sebe sama. Já jsem jen dotáhl vaši myšlenku dál, než vy jste se odvážil pomýšlet.

                A když jsme u toho přemýšlení, zamyslete se, kteří miliardáři v téhle zemi tisknou ty miliardy dolarů a válčí za ně na UA.

                Sdělovat mi to nemusíte, vaše uvědomění mně postačí a vám udělá dobře.

                1. Alefe, vzpamatujte se. Vaše argumenty začínají být trochu mimo mísu.

                  Ještě jste mi neřekl, jak to vlastně máte – je lepší, když daně platí chudí, nebo bohatí?

                  1. Některým lidem lze ledasco vysvětlovat i 48 krát a stejně to nepochopí. Někdy nepochopí ani že to nechápou.

                    1. To bude asi proto, že jste se na to neptal :-))

                      Jsem pro malý stát a efektivní užití jeho peněz. Nejlépe ve spojení s přímou demokracií. Ale doba ještě nenazrála. Zatím bojujeme o holé životy. Blíží se další světová válka, pokud jste si ještě nevšiml.

                    2. No výborně.Za takových okolností jsem pro to, aby daně platili bohatí i chudí, a to v zásadě proporcionálně. Ovšem doba k tomu zatím nenazrála. Zatím, jak píšete, bojujeme o holé životy, a v boji o život platí jen jedno: vítězství.

                    3. Tebe někdo ohrožuje na holém životě? Kdo to je?
                      Drží ti někdo kvér u hlavy, nebo jak tě ohrožuje?
                      A proč s tím něco neděláš?

              2. Když si tisknete peníze, zároveň snižujete jejich poměrnou hodnotu.

                Všechny peníze mají dohromady jen cenu veškerého zboží.

                Děje se to dokonce i se zlatem, když je používáno jako měna a je ho najednou moc.

                1. „Když si tisknete peníze, zároveň snižujete jejich poměrnou hodnotu.“ – byl míněn dolar a u toho to neplatí.

                  1. Ale platí, jen je dolar zároveň americká a mezinárodní měna.

                    Jakmile chtěl někdo obchodovat v něčem jiném, hned se mu to zatrhlo.

                    O tom jsou také současné konflikty. Třetí země přestanou obchodovat v dolarech, dolarů bude přebytek a cena dolaru poklesne.

                    O to nestojí úplně Čína ani Rusko, protože i oni mají aktiva v dolarech. Napřed se musí dolarů zbavit, aby na tom netratily.

                    1. Platí, protože nadbytek se prodává do zahraničí, tedy přináší zisk. Zbývající odstavce jsou zcela irelevantní.

              1. Proč by to nešlo?
                Michael Jackson vydělával svého času přibližně milión dolarů denně.
                Černá huba, co se svou černou hubu styděla, tak si radši nechala přebouchat fasádu na bílou – a milión dolarů denně!

                Zhruba stejně prý dneska vydělává jakási Taylor Swift.
                Podle obrázku úplně obyčejná holka, vedle které jsou mnohé holky z mého městečka, skoro královny krásy. Muziku dělá tuctovou a nezajímavou, lehko se splete s nějakou jinou, podobnou holkou.
                To by se mělo vyšetřit!
                😀

                1. Jackson mohl ze svých sil zpívat tak za barákem nebo v kostele na kůru. Všechno ostatní je pouze systémový problém. Multiplikace bez vlastních fyzických sil.

                  Polopatě. Nepostavil ani jedno nahrávací studio, nezblbnul politicky tolik lidí aby ho poslouchali. Vůbec by ho nikdo neznal. Bez systému by byl úplná nula. Možná by umýval nádobí v Las Vegas.

                  Někdo se narodí s holým zadkem a za 20 – 30 let si začne myslet, že mu patří kusy planety.

              2. Kupte si několik balíků kancelářských papírů, tak deset propisek a choďte psát někam do čajovny, abyste byl v teple a nemusel doma topit.

                Když napíšete něco tak dobrýho, jako Harry Potter, vyděláte si 14 miliard korun. Píše se zleva doprava, nic na tom není.

                Kecám, je to dřina, ale zvládla to motivovaná ženská na sociálce.

                    1. Tam šlo víc o marketing než kvality díla. Nic dalšího svetoborneho nenapsala.Proc, když byla tak dobrá.

                    2. Opravník

                      Geniální nápad jednou za život je dost a dost.

                      Kdyby to bylo jen marketingem, tak to vidíme pořád dokola. Protože marketing je relativně snadnej.

                      Nemáte ponětí, kolik lidí se snaží psát a prodat to a nikoho to nezajímá.

                      Tymákovan

                      Je přeci jedno, jestli to bylo nějak jinak. Tak jako tak nějakej autor být musel.

          2. Odverpánku, důvodů, proč něco nejde, vám naskládám nekonečné množství, to opravdu není problém.

            1 000 001 = daň 20% z jedné koruny, samozřejmě, to by vám snad mohlo dojít bez vysvětlování. Stejně jako to, že daň darovací se může s daní dědickou sjednotit, ne? nemá-li dědic na zaplacení daně, může se převést rovnou majetek – pozemky, akcie, nemovitosti apod. Další odpovědi si doplňte sám, chcete-li.

            Samozřejmě, debatu lze vést jen v teoretické rovině, protože systém je „nezničitelný“. Což ovšem nebrání diskusi, jestli se nepletu.

            1. Podle té tabulky nedošlo. Berní předpisy musejí být určité.
              Zkus tohle v programování. S argumentem, že to by snad mohlo hardware dojít.

              1. To je ale zásada snad všech daňových sytémů, že se peníze daní ve svém pásmu, to opravdu nemusí explicitně psát.

                1. No jo, ale taky tam je zásada nedanit to, co se dá snadno obejít nebo vyžene daňové poplatníky.

                  Co se děje právě teď? Máme předražené energie a firmy se stěhují do Asie a USA.

        3. Ta zpětná vazba v kapitalismu se právě jmenuje krize.

          Hromadění majetku u nejbohatších je bohužel zcela přirozené a bylo to už v době, kdy se platilo mušličkama.

          Když přijdete na to jak systém funguje, tak na tom radši budete vydělávat než to měnit.

          Navíc když budete mít nějaký peníze, tak teprve zjistíte, jaký hovno máte.

          Je pro vás 100 miliónu velká částka? To je 10 větších bytů v Praze. To je jeden dům nebo pár pater paneláku. Kolik asi tak stojí sídliště, kolik kancelářská budova, kolik továrna či autobusová společnost.

            1. Víte, co se děje při krizi?

              To se zavádějí všechny věci, co byly do té doby vymyšlený, ale nikomu se do nich nechtělo, ale teď, když není na výběr, tak se to hodí.

              Co věcí se najednou začalo dělat na home office při covidu.

                    1. Vadí, není to ekonomická krise, proto neplatí pravidla ekonomické krise a nedají se z ní brát argumenty pro ekonomickou krisi.

    1. Co když ono je důsledkem trendu, podle kterého se u stále menšího počtu lidí hromadí potřebné schopnosti?
      Ne že bych sám sobě neměl čím oponovat…. Ale když už, rád bych se dověděl od zdejších. Nějakého ekonoma, paní Markové. Anebo dokonce od pána Vidlomožného.

        1. Když už…. Kdo smí vlastnit jenom svoji pracovní sílu.
          Jenže ani to neplatí.
          Proto: Kdo smí vlastnit jen svoji pracovní sílu, kterou nesmí směňovat za víc než je stanoveno, hromadit majetek víc než je stanoveno a převádět ho na jiné víc než je stanoveno.
          Pak je otázka, proč by se snažil nad míru nutnou k dosažení jen toho co je stanoveno?

          1. Kdo garantuje privatizaci zisku ze společného vyrábění?
            Kdo garantuje platy režistům a z čeho? Kdo vyrábí a kdo je režista? Proč se užitečnost počítá z hádépé?
            Co je užitečné a co je škodlivé?

            Není práce jako práce. Co je práce? Co je škodění. Co je kradení. Co je lhaní a co je dobro.

            Definice chytrých a úspěšných je jasná. A jiná ani nebude.
            Chytří a úspěšní pracují a proto chtějí největší podíl.

              1. Tyvole já se poseru. Tady je to snad marxistický kroužek imeni Lenina, Engelsa i tovaryšča Marksa.

                Navrhuji zvolit Sasina generálním nájemníkem a Sibylu ústřední přecedkyní revizního kumyse.

              2. To je otázka.

                Dříve jsem si myslel, že práce je stav, kdy něco vyrobím, sestrojím, z čeho je koksovatelný, lidský užitek.

                Chytří a úspěšní si vymysleli, že prací je mluvení, pletichaření, podvádění, kázání na školách, nebo honění lidí za účelem naplnění práce právníků a naplnění kriminálů nebo za účelem okradení v exekuci.
                Že práce může být online v mnoha variantách. Od ezoterického blábolení až po politické a zbožně ekonomické přednášky. Když chodí tihle do „práce“, to je polízanice. Celé to je na hlavu.

                1. Jenže i to esoterické blábolení je práce.

                  Jednak je po tom poptávka a lidi jsou za to ochotní i platit a jednak se na to musíte něco naučit a to zabere čas a ten vy prodáváte.

                  Zkuste si udělat esoterickou přednášku, nikdo vám tam nepřijde.

                  1. Vedeme tu řeč u užitečné práci. Takové, ze které mají prokazatelný užitek i ostatní, nejen já.
                    A ty přijdeš s takovým blábolem o prodaném času.
                    Budeme si navzájem prát trenky, ať nechodíme pro příměry daleko?

    2. Ano. Jenže, Křetínský, Strnad….umřou. Pak, co další generace, jaké má vlohy, jak je vychovaná, vzdělaná, připravená….
      Tohle jsou podniky mající původ v „divokých devadesátkách“ s kořeny do doby předešlé.

    3. Myslíte, že Křetínský není mezi velkýma klukama?
      Tak potom už je poslední možnost – že Anička Kellnerovic, považuje Křetínského za přitažlivého sexy chlapa a nehledí na peníze 😀
      A Tykač taky ne? Já jen, že to betonové monstrum v zemi, co si nechala postavit Tykačova ex, taky nestálo pár drobných. Někde jsem četl, že je to určeno pro přežití velkých kluků a jejich holek, prý až v řádu let, v plném komfortu a soběstačně.

      1. Viděla bych to na přechodnou Sodomu-Gomoru (každej s každým, kámen cihlu, cihla cihlu, kámen kámen) s následným vražděním neviňátek i viňátek. Nepodceňujte psýchu.

  8. To všechno už běží dávno. Např. včera jsem zaregistroval, že prý internacionála je komunistická píseň 😃😃

    Ve skutečnosti je naprosto apolitická. Motiv „Poslední bitva vzplála“ se přece vyskytuje u politických stran všech ideologií a azimutů, dokonce i těch v minulosti, tj. církví ….

    1. Napsal ji komunard a socialista.

      Církví asi sotva, když se tam v originální verzi zpívá „Ani bůh, ani císař, ani tribun“ a v ruské „Ani bůh, ani car, ani hrdina“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *