17 července, 2024

Dívčí líbačka v Moldávii

Moldávie dostala od EU příspěvek „na řešení energetické krize“ ve výši 250 milionů EUR.

Moldovagaz má z uplynulých roků dluh u Gazpromu ve výši 433 milionů dolarů a s přihlédnutím ke zpoždění plateb a nabíhajícím úrokům jeho celková výše už přesáhla 700 milionů dolarů. Kvůli narůstajícímu dluhu se loni obě strany dohodly na provedení auditu, a provedení splátek dluhu po dobu 5 let, přičemž první splátka měla být zahájena už v roce 2022.

Moldavagaz měl předtím s Gazpromem smlouvu na dodávky za 148 USD za tisíc kubometrů, platnou do r. 2021. Pro představu, to je ca 15 USD za MWh, asi 7x méně, než je současná cena v EU. Ale protože v roce 2020 ceny na evropských burzách v důsledku covidu klesly pod 100 USD za tisíc kubíků, moldavská vláda smlouvu neprodloužila a přešli na dodávky podle spotových cen.

Což byla katastrofální chyba.

Když začaly na podzim 2021 ceny na burze raketově stoupat, Gazprom poskytl Moldávii slevu na cenu plynu oproti vysokým cenám na burze 25%, aby dodávky pokračovaly.

Kvůli průtahům ze strany Moldávie se plánovaný audit neuskutečnil. Moldávie dlouhodobě odkládá řešení problému, dluhy se kupí už více než 20 roků a pořád k nim něco přibývá.

Gazprom tedy nyní zareagoval snížením dodávek plynu o třetinu. A zabralo to, zmrzlí obyvatelé začali protestovat, prezidentka Moldávie Maia Sandu trochu zafňukala směrem do Bruselu a do Kišiněva spěšně přikvačila Ursula von der Leyen. Holky se objaly, líbnuly a Ursula otevřela evropskou kešeni a vysypala odtud čtvrt miliardy EUR, jen to fikne.

A politická kariéra Sandu, odchovankyně Harvardské university a Světové banky, může nerušeně pokračovat, lidé budou moci topit a zahřát se. Vypadá to, že něco málo z těch peněz dostane i Gazprom – rozkrádačky moldavských státních peněz jsou totiž pověstné, v bohatýrských dobách dokázali moldavští vrcholní politici vytunelovat a převést do zahraničí na svoje účty až třetinu státního rozpočtu.

Ale ať počítám, jak počítám, těch 250 milionů EUR bude při současných cenách plynu stačit jenom do konce roku, po novém roce nejspíš uvidíme druhé kolo dívčího objímání a líbání.

Moldova’s President Maia Sandu and European Commission President Ursula von der Leyen hold a joint press conference following their talks in Chisinau on November 10, 2022. (Photo by Bogdan TUDOR / AFP)

60 thoughts on “Dívčí líbačka v Moldávii

 1. Nejhnusnější je, že životní úroveň dotují „západu“ vysávané kolonie ze střední a východní evropy a „zapad“ pak prošustruje spoustu peněz na líbivých „gestech“, která jsou totálně k ničemu (dotace do nesmyslů, předsednictví EU, green debil atd.)

 2. Pani Divisova to vi ,kdyz je to verejnej fakt.
  Uvadi dalsi fakta a tak neni a nemuze byt pochyb o tom , ze vi co pise.
  Ve shodnem zajmu moldavska vlada a Gazprom, mely uplne totozne zajmy.
  Dlouhodobou smlouvou zajistit ,dodavku plyn vyhodnejsi pro M. a temer stejne cene.
  Nizsi vo dost ,nez stoupajici ceny svetove.
  Ale , rozdil byl v tom , ze vlada , predstirajici vladu Moldavie ,byli a jsou vylozeny skudci na sve spoluobcany. Plyn nechteli a kdyz tak za nejvyssi ceny.
  Zpusobit rozvrat a zvysit dluhy naroda co nejvic..Jako kazda vlada..
  Neuveritelny fakt ,vidime opet ,jak president U. s pomoci mocnych celeho sveta ovlada totalne cely svet.
  Dopady ma i na Rusko a Cinu. Volby v Usa. I valka je mozna a celosvetova ted.
  A na vyber, muze byt i nuklearni..
  Ani nezbytna ted zmena presidenta U. ,nesmi byt.
  Zlomyslna a velmi uboha taskarice na zakamuflovani skutecnosti. Se odehrava.
  Aby mohl fuckwitt , predstirat pochybovani otazkami .
  Predstirat ulisne , ze nic takoveho se nestalo.
  A snazit se demagogicky ovlivnovat jine. Vejplatu si za tohle nezaslouzi.

  1. president U. s pomoci mocnych celeho sveta ovlada totalne cely svet.

   …sakra, jakého plemene je ten president U.? Jakého plemene jsou ti mocní celého světa?…
   Eskymáci? Papuánci? Nebo že by…?

   1. Nikdy mne ty politiky a deni nezajimaly , az kdyz se zacaly odehravat veci.
    Divam se ale , abych videl…
    Vidim poslusny loutky, za nima vidim ty, co rozhodujou a organizujou pro ne rozkazy..Ale kazdej muze videt , ze ani elity nikde ,
    nemaji potrebny kvality.
    Nemusim jmenovat . Ani tak rychle zmenit svet ,nejsou schopni.
    Ani zmeny v nasem vedomi uvnitr, a zaroven deformace chapani vseho..
    Vyskyt tech mocnych , kteri nechteji nic ziveho na zemi.
    Ted napr. zjistili ,ze v oceanech se taky vyskytuje skodlivy uhlik.
    Po vybuchu potrubi s plynem.
    Nevidim dalsi clanek retezu te hierarchie..Ten vyssi, nad nimi..
    Mam jen nejake nejasne vidiny.
    Te skutecne elity, za elitami..
    Aby na prvni pohled neschopni nic vytvorit a vybudovat , prisli s takovym mechanismem vseobecneho niceni, co vidime a zazivame denne kolem nas ..
    Neco tak promyslenyho , zmanipulovanyho , slozite zkoordinovanyho , s vytvarenim podminek a okolnosti , aby spolehlive fungovaly a smerovaly ,
    nevidim nikoho..
    Vlady ,parlamenty/strany a byrokracie ,vznikaji a udrzuji se opakovane. aby, se dostavily zadane viditelne vysledky..
    Vladu demosystemu.. Po opakovanych straslivych zkusenostech , vystrahach a neni mozny ani unik, do jineho systemu….Kdo to umi..?
    Jsou elity za elitami.
    Aby se dostavily vysledky, na ktery se zadnej clovek nezmuze..
    Kde je ten vetsi obraz s temi ,ktere zatim nemuzeme videt ,ale neseme stale nasledky jejich rozhodnuti..
    Nemuze se neco podobneho /jako je stav dnesniho sveta/ ,na cloveku ,ani pozadovat.
    At si tenhle prispevek treba smazou, kdyz tolik chteji ,aby nikdo jinej nemohl, cist..

 3. Mají ty děvuchy vskutku podivný způsob podání rukou. Takhle to neznám, zatím jsem vždycky zaklesnul palec za palec. Netušíte někdo, co ta symbolika znamená? Chycená sevřená pěst…

 4. Ano, moldavska vlada mohla smlouvu prodlouzit za stejnou cenu. Jenze tehdy byly na burze TTF za rok 2020 prumerne ceny 125 USD za tisic kubometru (po prepoctu z MWh a EUR), a v nejkritictejsich mesicich ceny klesaly hluboko pod 100 USD, ve 2. ctvrtleti byl prumer 85 USD a aktualni burzovni cena obcas i 40 USD. Takze moldavske vlade se cena 148 USD zdala vysoka. Tak smlouvu neprodlouzili a rozhodli se pro spotove ceny. A proto jsou v pruseru
  On tehdy znacne pyskoval i Lukasenko, ktery mel stalou cenu 129 USD, bez ohledu na sezonu a kdyz Gazprom dodaval na burzu za 100, tak Luky prskal, ze tohle neni zadny bratrsky sojuz. Ale behem pul roku cena zacala splhat vzhuru a Luky s tim napadem, ze chce taky spotove ceny, zavcasu prestal. A tak ma ted ceny 10x nizsi, nez EU a ted trochu sachuje s tim, ze by ten plyn mohl za tuhle cenu kupovat od Ruska a pak prodavat do EU. Protoze mu Rosatom postavil novou jadernou elektrarnu a ten plyn ted Belorusko vlastne nepotrebuje, kdyz mohou odstavit plynove elektrarny. Ale pry uz to nejak zkoučoval a prodava pro zmenu za draho elektrinu.

  1. Tam byla docela i zajímavá epizoda s Ukrajinou, která žalovala Gazprom a chtěla vrátit rozdíl mezi spotem a cenou z kontraktu. A Kreml myslím přinutil Gazprom to fakt zaplatit.

   1. Paní Divišová to přece uvedla – Moldávie nechtěla vázat ceny podle dosavadního modelu a chtěli to navázat na německou burzu, což se ukázalo vzápětí sebevražedným, takže pak byli hodně rádi, že Gazprom umožnil dodávky na základě dohod od listopadu.

    Ale ať tak či onak, ceny neceny… platit asi nehodlali. Tedy lidi za plyn platili, ale do Gazpromu už ty peníze nedošly.

     1. Co ja vim , jedna se o predturbinovy problem z 30.9.21.
      Moldavska Maja neprodlouzila smlouvu s Gazpromem a nechala ji skoncit. Potom nebyl plyn ,tak M. zacala vyjednavat ,ale plyn cena plynu podrazila ,protoze zacalo na povel protiplynove silenstvi.
      Dobre nezapomenout ,ze se chystala valka na U. a tak poskozovani Ruska ze vsech stran..
      700 asi bylo za jednotku plynu /asi 3x vic/a to nepritel Moldavie Maja plakala ze je moc a jeste mela dluhy z drivejsiho neplaceni..
      Zacaly demonstrace od te doby ,za ucelem se zbavit parasita..

 5. Rusko zatím plyn nikomu platícímu podle smlouvy nezastavilo. A ty ruské ceny za plyn jsou řádově lepší než spotové nebo americké (za ruský plyn, o neruském nemluvě)
  Zastavení dodávek ruského plynu mají zatím na svědomí Němci, USA a nejspíš UK, pokud se potvrdí, že NS odpálili oni.

   1. zhruba to bylo tak, že Němec kupoval za 200 dolarů od Rusa a prodával za 1000 až 2000 na spotu Untrmenšům.
    Je to rozdíl řádu.

  1. Všechny turbiny podle smluv bylo nutno prodrobit každoročně revizi. Tu první Siemens po dlouhé době jaksi vydoloval z Kanady, ale ty zbylé nejspíš ani na revizi neposlal.
   Roky předtím to probíhalo standardně, není vina Ruska, že Německo s Kanadou turbiny zadrželi.

   Po odpálení plynovodu USA/UK už to není tak palčivé .. ale předpokládám, že pro jisté lidi by Rusko mělo dodávat plyn i přes zničený plynovod bez turbin, že?

   1. Ještě připomenu, že jedna roura NS2 nebyla dosud USA/UK zničena a je provozuschopná od cca prosince loňského roku. Německo ji odmítlo zprovoznit a trvá na tom dodnes.

   2. Ale prosímvás, bavme se o realitě.

    Všechny turbíny se každoročně posílaly na revize. I tento rok je Rusko poslalo, ale už se jim nevracely. Tak, jak je Němci zadržovali, tak se snižoval průtok. Až to USA/UK odpálili a šlo to na nulu.

    Vy jste za ty bláboly placen nebo jste přirozeně hloupý?

    1. Aha, takze budto zamerne lzete, nebo vubec nic nevite.
     Behem toho, co Nemci „chteli“ vratit, ale zahadne nevratili, bylo totiz nutne odstavit dalsi turbiny, jednu po druhe.
     Delali to tak kazdy rok.
     Jenomze predtim se opravena turbina vratila pred odstaveni te dalsi.
     Tentokrat se k odeslani nahramadily uz 4 odstavene turbiny, tak moc Nemci chteli tu prvni vratit. Trvalo jim to mesice, a je jeste porad v Nemecku.
     I Siemens konstatoval, ze Rusove turbiny provozuji v souladu s bezpecnostnimi podminkami.

     Takze jeste jednou: budto zamerne lzete, nebo vubec nic nevite.

     1. Kromě toho – z té turbíny, co se vrátila z CAN z generálky, začal po krátkém čase chcát olej a natekl do kabelových svazků, takže museli na nějaký čas odstavit i tu zgenerálkovanou.

      Tvrdím to furt, že český národ, včetně toho v Japonsku, má paměť maximálně 14 dní. Potom si přečtou nějaké propagandistické sračky na hovinkách, nebo iděsu a minulých 14 dnů je fuč.
      Ostatně lukačovič – ten prokazuje, nejméně posledních cca 18-20 měsíců nebývalou „výkonnost“, za jakou by se nemuselo stydět ani hlavní říšské oddělení propagandy, řízené přímo Jozífkem Goebbelsem.
      Pochopitelně, že v plné míře používají jeho metody a vyzkoušené recepty, však se osvědčily. Jozífkovy metody doslova umocněné na třetí faktem, že ti dnešní Goebbelsové, ti hlasatelé těch nejčistších pravd, prý zbavených nežádoucích ideologií i nenávistných narativů – mají k dispozici internet.
      Co by za to Jozífek dal, dostat informace ke stovkám miliónů lidí za několik sekund?
      lukačovičové a kartousové se do toho opřeli s veškerou silou a mocí internetu – a vidíte, už se dostali prostřednictvím zkratky -edu- i do televize a školství. A ti kartousové, ti už své oblbnuté Smolíčky nepustí – takže jsou přímo ohrožena naše vnoučata.
      A to všechno proto, že průměrný Čech, třeba ulítaný a uštvaný Pražák, který doslova půlku dne proorganizuje a hlavně protelefonuje, má z těch asi 5W/1,8-3,6GHz tak uvařený mozek, že není schopen si zapamatovat, co se dělo před dvěma týdny.
      Natož tak si pamatovat to, jak to tu vypadalo nejen na podzim toho roku, ale v celém tom roce 2019, před tzv. vypuknutím „pandemie“ ČBCH na jaře 2020.
      Přitom každý z nich, má zcela jistě plný „telefon“ fotek nejen z roku 2019, ale i mnohem starších! Právě na těch je vidět, že lidé se před ČBCH chovali i tvářili jinak, z těch fotek to přímo čouhá.
      Neví někdo, ze zdejších mudrlantů a odborníků na všechno, proč tzv. novináři mohli po celou tu dobu, po dvě léta zdravotního teroru, naprosto beztrestně užívat pojmu „pandemie“? Pojmu, který se vždy a běžně užíval v doslova katastrofických scénářích, přičemž do té doby nikde žádná skutečná pandemie nevypukla? Ani cholera, či ebola v Africe nedosahovaly počty a smrtností počtů, kterými je pandemie definována.
      Počty skutečně nemocných (a čím vlastně, to je zase jiná věc!), nedosahovaly ani na podzim let 2020-2021 počtů takových, aby celý ten cirkus mohl být nazýván aspoň epidemií.
      Hovoří o tom, jinak nezměněný a od roku 1995 pěkně zkurvený zdravotní zákon. Podařilo se, téměř bez pozornosti veřejnosti a výjimečné tichosti médií, do něj vpašovat výjimku, tzv. pandemický zákon.
      Ten pak má umožnit, zcela libovolně a kdykoli, vyhlašovat nouzové stavy a stavy ohrožení se vším, co k nim patří.
      Státní zakázky, hlavně pak ale neprůhledné nákupy čehokoli, bez VŘ a bez finančních limitů (pamatujete? Přes 3MLD a za 15 minut, co utratila červená mikina za čínský podřadný šrot), uzavírky měst a obcí, obchodů, firem a do nedávna nepředstavitelnou buzeraci občanů.
      Povinná certifikace a následná segregace na občany I. a II. kategorie, také se vším, co k tomu patří, jejich oddělení od sebe – něco jako členové Vnitřní strany a Proléti…
      A to všechno vzniklo POUZE na základě hysterčení médií z informací, podávaných lidmi zcela mimo obor. POUZE z původně mírně zvýšených počtů nemocných ČÍMSI, co detekovali čínským „testem“ v ceně okolo 27 centů za kus. Tedy ještě levnějším, než kolik v USA stojí těhotenský test..
      Moje babička umřela v roce 1980, na následné komplikace se srdcem po prodělané, opravdu těžké chřipce.
      Nemohl to být už tehdy „covid“?
      A nemohly být „covidem“ jen těžší formy, každoročně a běžně mutující chřipky?
      Omlouvám se za délku a díky za prostor.

    2. Vy jste to asi nesledoval…
     Všechny turbíny se posílají. Ne naráz, ale začne se typicky v květnu, po dvojicích, ty poslané se někdy nahradí záložními. Revize netrvá měsíce, takže normálně se držel průtok na 60 procentech v průměru.
     Letos to bylo jak v té pohádce o lištičkách .. Rusko poslalo první, a tu Kanada zadržela. Německo dělalo, že se ho to netýká, pak si ji převezlo v pochybném stavu a to je asi to jediné, co vy o tom víte.
     Tedy vězte, že následovaly i další kusy, je jich tam myslím 8 .. v posledku už to běželo snad jen na ty rezervní a u jedné myslím, ještě byly nějaké spory jestli únik oleje je nebo není příčina k odstavení.
     Až Němci vyvedli z provozu komplet turbníny (možná až na jednu), NS1 se zastavil a pak ho USA/UK zlikvidovali trhavinou.

     Nicméně půlka NS2 je provozuschopná a závisí jen na Německu, jestli ho spustí. To platí od ledna.

   3. Revize turbin prochazeji nasledujicim rezimem. Na stanici Portovoje je osm turbin, dvou typu (dva vykony). Podle bezpecnostnich pravidel prochazi kazda turbina kazdych tisic hodin „malou revizi“. To je jednou za ca 40 dnu. Pri techto revizich se obvykle objevi nejaka drobna zavada nebo opotrebovani, na jejich odstraneni je planovano v harmonogramu provozu 5 dnu. Jedna se zejmena o vymenu lopatek nebo tesneni, odstraneni necistot atd. Provadi se na miste, bez vymontovani turbiny.
    Kazdych 25 tisic provoznich hodin je provadi „velka profylaxe“, turbina se vymontuje, odleti do Kanady na specializovany zavod, tam se vse proveri, pokud je potreba, vymeni se nektere soucasti.
    Na oba typy proverek jsou potreba nahradni dily. Ty dodava RollsRoyce nebo Siemens, tyto turbiny jsou jejich spolecnym dilem.
    A protoze vsechny ty turbiny vznikly jako modifikace leteckych motoru, maji stejnou nomenklaturu, jako letecke soucastky a na jejich vyvoz byly uvaleny sankce v EU, USA, Kanade i Velke Britanii. Takze kdyz pri rutinnich tisickovych proverkach byly objeveny zavady, byly vymeneny potrebne dily, dokud byly jejich zasoba v Rusku. No a kdyz nahradni dily po nekolika mesicich dosly, nebylo mozne turbiny opravit a musely se odstavit.
    Takova turbina je mimoradne narocny stroj, pracuje s tlakem 200 atmosfer a nemuze pracovat, pokud neni uplne v poradku, to si zadny provozovatel netroufne, ze by cely zavod vyletel do vzduchu, protoze zemni plyn smichany se vzduchem je vybusna smes.

  2. Rusko dodávalo do poslední chvíle. S každou vypadlou turbínou se pouze snižoval přenášený objem (nakonec jeli myslím na 20%).

 6. Hlavne, ze to anonym vsechno vi.
  Rusko dodava vsude podle smluv a objednavek. Zatim si nikdo nestezoval.
  I Nemci si napnili zasobniky pres Nordstrym.
  Tak jim ho kamosi nejvetsi radsi zarizli.

 7. Tak mě napadá – koho ještě NEMÁ Ivan na lopatě…
  … bitva o US-základny v Německé uhniji může vesele pokračovat…

     1. Tak to jste mne dostal :-). Ale vážně, to si ani ČT, která si myslí, že může všechno, tentokrát nedovolí. Národ by to samozřejmě vzal jako výsměch. Ale taková Markéta Pekari si to určitě promítne doma z kazety.

     2. Já myslím, že ho budou dávat v případě, že bude možné sledovat, kdo ho sleduje.
      V takovém případě bych sledování nedoporučoval.

 8. Pamatuju, jak sem se s jedním Moldavanem bavil před volbami, nadšení z té paní větší než z její kolegyně na Slovensku.
  Řekl bych ale, že největší problém bývá neinformovanost lidí o podstatě problému. Ty dvě soudružky z obrázku můžou klidně dosáhnout velké obliby, že zachránily mrznoucí lidi.

  1. V te Moldavii si jeden nevybere. Opozice taky stoji za h … Jeden mafian vedle druheho, vsichni defraudanti, vybudovali si tam na rozkradani vymakanou cesticku pres banky v Pobalti.
   U nas se porad pretrasaji oligarchove a korupce v Rusku, ale v ostatnich byvalych sovetskych republikach je to vsechno jeste o nekolik levelu horsi. Jenom Lukasenko mafianum a oligarchum utnul tipec, zacaly se jim hromadne stavat „nevysvetlitelne nehody“ a tak radsi vysmahli do jinych statu

   1. Nejlíp na to vyzrál pan Avigdor Lieberman , barový vyhazovač z Kišiněva.
    Uslyšel hlasy, a rozhodl se vykonávat svoje řemeslo na Západním břehu.
    Je z něj lídr jedné z nejúspěšnějších stran v Knesetu.
    Kdo umí, ten se neztratí. ( Ovšem, celá Moldávie by se na Západní břeh asi nevešla. Si myslím. )

   2. No já jsem taky spíš jen poslouchal, protože Dodon nebyl týpek, kterého bych mohl doporučovat. Jen jsem tam naťukával, co asi může čekat. To už Sorosova děvečka z Pezinku byla v křesle a myslím tenkrát byla populární i Tichanovská.
    Moldavani budou asi spolu s Poláky první na řadě v americké válce proti Rusku. S tím rozdílem, že Poláci se těší, kdežto Moldavanům se moc nechce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *