10 prosince, 2024

Díkuvzdání v Mississippi

Tenhle čtvrtek, jako každý čtvrtý čtvrtek v listopadu budou lidé slavit Díkuvzdání v celých Spojených státech. O víkendu už začaly velké přesuny auty i letadly po celých Státech, protože Díkuvzdání je hodně o setkání nejenom širší rodiny ale i přátel. Slavnostní tabuli obvykle vévodí pečená nebo smažená krůta s nádivkou. Nesmí chybět ani dušené zelené fazolky, bramborová kaše, brusinková omáčka (tedy, říkají tomu cranberry sauce, ale je to spíš brusinkový rosol a jen málokdo se s tím dělá doma – koupí to v konzervě a jen to vyšťouchnou na talíř. Když jsem to viděla poprvé, myslela jsem si, že je to vařená řepa). A ještě nesmím zapomenout na pumpkin pie – dýňový koláč nebo apple pie – jablkový koláč. Musím se přiznat, že mi pumpkin pie k srdci nepřirostl. Je tradicí, že u slavnostní tabule každý přítomný řekne, zač je vděčný. Co považuje na největší dar, kterého se mu dostalo v minulém roce. Po slavnostním obědě se velká část osazenstva přesune k televizi, aby sledovali Egg Bowl – fotbalový zápas mezi dvěmi nejvýznamnějšími mississippskými univerzitami – Ole Miss a Mississippi State University. A fandění jedné nebo druhé univerzitě tu berou hodně vážně, dokonce i ženy.

Nikdy nezapomenu na jedno speciální Díkuvzdání. Toho roku, v říjnu zemřel nečekaně Billův nejmladší syn, tak si asi umíte představit, že ani jeden jsme neměli chuť dělat na Díkuvzádní jakékoli přípravy. A pak, asi týden před samotným svátkem se u nás zastavila sousedka a pozvala nás, abychom se připojili k jejich rodině, která se sejde u strýce na farmě. Když jsme přijeli, přípravy už byly v plném proudu. Ženy v kuchyni rozkládaly na servírovací stůl všechny dobroty, co jednotlivé klany přivezly, pánové, s otevřenou plechovkou piva postávali venku kolem hrnce s olejem, ve kterém se smažila krůta a probírali fotbal, politiku, rybaření, farmaření a vůbec všechno, co zajímá obyčejné rednecky a děcka řádila ve stodole – bavila se skákáním s balíků sena. Po požehnání se jídlo se podávalo po americkém způsobu, tj. lidé se postavili do fronty, vzali si tácek, příbory a pomalu procházeli kolem nachystaných mis a nabírali si po libosti. Malé stolky pro 4 až 6 lidí byly rozesety po celé zahradě a celkem logicky jsme skončili u stolku s lidmi, které, podobně jako nás, pozvali jiní členové rodiny. Ukázalo se, že i ti ostatní v nedávné době ztratili někoho blízkého. Kupodivu bylo osvobozující mít s kým si promluvit o smutku, který svíral srdce. Nepamatuju se, co jsem měla na talíři, ale hřejivý pocit toho dne ve mně zůstává i po těch letech. Po vydatném obědě osedlal pán farmy koně a zajemci se mohli projet.

Myslím, že se shodneme na tom, že Češi nemusí kopírovat každou tradici ze Západu (stejně jako není třeba opakovat, co říká pan Komárek), ale přimlouvala bych se za to, abychom, třeba jen v duchu si řekli, zač jsme vděční. A nemusí to být jen čtvrtý čtvrtek v listopadu. Za sebe musím říct, že je spousta osobních událostí, za které jsem vděčná – ty si nechám pro sebe, ale jednu věc můžu říct nahlas – jsem vděčná, že jsme ještě tady, že ještě nezačal nukleární Armagedon a modlím se za to, aby ani nezačal. Snad, když to vydrží ještě dva měsíce, než bude inaugurován Trump, pak bude trochu větší naděje.

Přikládám 2 fotografie z onoho speciálního Díkuvzdání, na další je plynový hořák s hrncem, který se používá na smažení krůty (já to používám na vyvařování úlových rámků) a vtípek nakonec (překlad: „Ty si odškrtáváš dny do Vánoc?“ „Ne, do 20. ledna.“ (Trumpova inaugurace)).

A person and person standing next to a horse

Description automatically generated
A cartoon of a person and person

Description automatically generated

Z Mississippi zdraví Petra

177 thoughts on “Díkuvzdání v Mississippi

  1. Paní Petro, pěkné povídání, jenom ty zastřené obličeje mě připomněly, že už nežijeme v úplně normální společnosti. Občas dostanu fotografie i z Německa od příbuzných a i oni jsou v tomto velmi dobří. Takže když dostanu fotku dětí, mají ostatní děti místo tváří smajlíky.

    Jen tak letmo si vzpomenu, jak jsem jako dítě hltal knihy Hanzelky a Zikmunda, které byly plné fotografií lidí různých ras a národů, včetně roztlemených dětí.

    Kam až ta Ochrana osobních údajů (GDPR) dojde?

  2. Fajne sa tu rozobera TGDay nie Masaryk,je asi jeden z najvacsich sviatkov tu,nema nic spolocne s religiou,jak u nas kopa sviatkov spojena s krestanstvom.este sa ku tomu vyrovna den nezavislosti.Neviem co tu tolko rozoberate,taka jich kultura a tradicia,na niecom zacali budovat tu novy zivot, tak toto sa oslavuje,bez pomoci indianov,by boli pokapali,bo prisli vacsinou obchodnici,co este nic,ale zima jak kurva,Massachusetts state nie je okolo Mexican bay.Asi nevedeli ,ze tu zima tiez,svet bol iny vtedy jak teraz,nic nemali lahko proste chujovy cas a oni slabo pripraveny kurnik to stovky rokov naspat a zacne sa tu k tomu prirovnavat masaker hiroshima,jasne demonstruju,jakmzili,jak indiani jim pomohli,kurva dnes a vtedy nic realne,len bajka,jak pochod krala v kutnej hore,ci historicky serm,ci boj husitskej vozovej hradby,to len hra vtedy to kurva ina realita,dobre to kazdy svoje pripominat,ale udavat,ze tak bolo kurva pojebane.

    1. Este jebnem kym pojdem spat ja dobre poznam pepikov antikristi neveriaci,ale co si u nich nesmierne vazim,ze dodrzuje lepsie jak ine velmi veriace nacie ,kto si bez viny ,prvy hod kamenom to si cenim jak kurva ja jeden vodtamtud.A ze mi dajaka zasrana vlada prepisala prislusnost,nikdy nic na tom nezmeni nikdy nech ma upecu a zjedia kurvy demokraticke boha jim lidskopravniho.

  3. Jak si tak tady čtu, je tu poměrně dost znalců rané americké historie i reálií.
    Mě ale zajímá jiná věc: Jak se tam na venkově projevily rozdíly mezi voliči Trumpa a Harrisové.
    Zda vůbec.

        1. Kocour: U nas jsme sice na venkove, ale jsme takova oaza Demokratu. Od te doby, co se tu usadilo hodne hipiku, asi.

          Ale velkych napisu pro Trumpa se to obevilo dost. Lidi se prestali bat, dat najevo svou prizen te druhe strane. Jinak ale mam pocit, ze se vetrik zacina trosku otacet. Ten bordel ve mestech, kde vladnou Demokrate, je uz viditelny uplne vsem.

          1. Americani maji vse dle toho co jim porucnici a korporace..vnuti.Nadiktuji.
            Takze po zkolonizovani naftovych poli ,zakazali elektricky auta , zacali vyrabet obrovsky tunovy auta a s velkou spotrebou pohonnych hmot.
            Hodne zeleza a velka spotreba na zisky.
            Vic zisku zarucenych monopolizaci zisku.
            Krocan spotrebuje daleko vic energie na upeceni az nekolik hodin , kure daleko min. Mala rodina casto velky krocany koupi ,nesni a vyhazuje.
            Takze dalsi korporace maji taky zisky. Takze spotreba energie a surovin je az 50% z celyho sveta a plejtvani do nedavna levnejsich vyrobku a vsim je normou..

            Za banan na zdi zaplatil bohac v aukci 6.5 milionu. Se musi kazdej tejden vymenit za cerstvej.
            Kulturu jim diktoval s obrovskou propagandou nakej z Medzilaborcu a mimo diktat vseobecnyho medialniho nasili , do dnesni kultury rozmnozovani zachodku vsude .A diskuse vo nich tam vevodi..Vladne lez a predstirani..
            Americany zajima jen pritomnost a ignorace vseho trochu vzdalenejsiho.

            Otrocka mentalita pohodli nade vse , povoluje jen diskutovat a zajimat se predevsim vo nepodstatny ,roztristeny ,pohodlne straveny ,dilci malickosti , ktery otrokum nedovoluji videt cely situace v kterych se octli ,propaganda abstrakci , vyjadrovani, v my tohle , my nedelame , my za vsecko muzeme, valka Se stala, rezim se nepovedl , vyjadrovani a slovnik zotrocennych ,
            kdy hlavni je neuvadet konkretni a nepohodlny priciny ,priklady a zabranit mysleni a pak vladne taktika,
            aby nikdo nevidel a nemohl si uvedomit ,celkovou situaci a stav sveta..

            Pak rozmnozili a rozmnozuji fialy a lipanky,trumpy ,bideny, denni pridel toho nejhorsiho , ,politicky strany a koalice uzkych zajmu , ve dne v noci….
            Vsecko to uplne nejhorsi nazyvaji pasivne s pohodlym, politikou.
            Roztristeni a rozdrceni reality pokracuje na stripky ,uz je norma v mediich. Otroci ji verne napodobuji s povolnosti a ochotou jim vlastni a vnucenou..
            Vse ostatni neradi a nenavidi , nepohodlny novy myslenky ,cokoliv napr…

            Miluji a oblibi si kazdyho kdo jim rika a pise co chteji cist a slyset.. /Napr. valka nebude ,tvrzeni bez jedinyho dokazu,kdyz vsecko nasvedcuje opaku /.
            Takovy potom voli ,protoze volit sliby je nanejvys pohodlny..
            Novym opatrenim vlady na ne ustupuji , branit neco je nepohodlny , zvlaste je lepsi myslet ,mne se to netyka az do vyvoje, kde patricne naklepany rizky ,nahle je pozde na vse ,nahla zmena zaridi jejich usmazeni..Nic novyho.
            Pak nekteri nechapou, s pouzitim mechanickych poucek, co se stalo a divi se…
            Zadny priciny neznaji ,to je zase nepohodlny ,vedet a myslet od toho sou mocnymi oddeleni a isolovany ..Texty pro ne musi byt upraveny ,predem prezvejkany..
            Sireni chaosu pak muze pokracovat bez problemu..Az do konce.

    1. To co napíšu je jen můj subjektivní názor. Asi 90 % bělochů volilo Trumpa, asi 90 % černochů Harrisovoum ale nikdy jsem nenarazila na nějaký výrazný konflikt mezi těmito dvěma skupinami. Máme přátele, žijí trvale v Chicagu, ale pocházejí z Jihu – on z Mississippi, ona z Alabamy – mají nedaleko nás pozemek po rodičích, kde si nechali postavit mobil home. Jsou černoši. Oba jsou voliči demokratů. On je trochu agresívnější a když dojde na politiku, obvykle ho pošlu do háje a jdeme si s jeho paní sednout bokem. Když tu byli naposledy, smály jsme se, že nevíme, jak volby dopadnou – jeden kandidát může být v base, druhý v rakvi. Prostě snažíme se bavit o tom, co nás spojuje, ne, co nás rozděluje. Tím, že někomu budu násilím tlačit svoje přesvědčení jeho vidění světa nezměním. Spíš mu pomůžu se v tom vidění světa hezky zakrtkovat. Dnes jsem četla, nevím, co je na tom pravdy, následující zprávu: „14 amerických měst podepsalo závazek Světového ekonomického fóra zakázat do roku 2030 (mimo jiné) jezení masa, mléčných výrobků a vlastnictví soukromých automobilů.“ Chicago bylo jedním ze signatářů.
      Pokud to nastane, vsadím boty, že tito přátelé se fofrem budou stěhovat a možná je to přesvědčí o tom, změnit volební preference.

          1. Vevčo, nedávno jsem narazila na článek, u kterého jsem málem poprskala klávesnici. Podle něj mají Kaliforňany, stěhující se do Mississippi za levnějším bydlením, má čekat nepříjemné probuzení. Vesměs jsou to důvody vycucané z prstu, ale asi největší perlou bylo, že v Mississippi nebudou Kaliforňané potkávat celebrity. Nicméně, už jenom to, že někdo se pokusil spáchat článek takového obsahu svědčí o tom, že skutečně k exodu z Kalifornie dochází. Otázkou je, jakým tempem.
            https://97x.com/californians-moving-to-mississippi-are-in-for-a-rude-awakening/

            1. Zurnaliste jsou magori.
              Ale ten exodus je pry znacny.
              Uz i ztratili nekolik volitelu. Mozna i federalnich politiku, nesleduju to. Anebo to bude řež, az se bude delat novy census.

              Petro, dik za zajimavy clanecek, i diskuzi!
              Happy thanksgiving! 🦃😍

  4. Mám jen takový dotaz.
    Proč se slaví Den díkuvzdání podle Otců poutníků a jejich Slavnosti úrody v roce 1621, když jejich kolonie New Plymouth nebyla první kolonie v severní Americe, co přetrvala. První, co vydržel, byl Jamestown, založený 1607.

        1. Já jsem ve skanzenu v Plymouth byla asi před patnácti lety osobně,tak mohu dosvědčit , že se to stalo, Opravníku. Však je to také historií zaznamenáno. Ve skanzenu jsou k vidění primitivní sruby zařízené původními předměty, které si poutníci dovezli či vyrobili, původními plodinami osázené zahrádky, dílny řemeslníků. Všude se pohybují za konkrétní osadníky převlečení zaměstnanci skanzenu či dobrovolníci, vykonávají běžné činnosti své doby a se znalostí věci zodpovídají dotazy návštěvníků.
          Kousek od této vesnice je tábořiště místního indiánského kmene, který poutníky kdysi zachránil. Zde žijí a svůj život předvádějí a vysvětlují návštěvníkům praví potomci těch dávných Indiánů. Jsou velmi vstřícní a samozřejmě ti mladí sice v týpí,ale vybaveni mobily atd. Nakonec jsem jim já z jakýchsi Čech v Evropě byla větší atrakcí než oni mně, hodně se vyptávali. Nenávist vůči bílým utlačovatelům již v generacích překonali a chovali se k nim ( na rozdíl od některých zdejších ) mile jako oni k nim.
          Potomci těch poutníků jsou jedni z nejbohatších lidí v Americe, protože si poutníci zabrali veliká území později drahocenné půdy,na níž stojí například Boston.
          Paradoxem je, že historie tak trochu opomenula, že otcové poutníci se vydali do Nové Země sice kvůli získání náboženské svobody,ale protože si nemohli dovolit zaplatit přepravu lodí , tak se přidali k obchodní výpravě. Plán byl takový že z nové země se loď vrátí do Anglie naložena místními surovinami a oplátkou doveze poutníkům jako výdělek z Anglie vše potřebné pro jejich život. Proto se na cestu vydali obchodníci a jiní měšťané, kteří sami neuměli nic vypěstovat, hospodařit,postavit,vyrobit. Plavba se trochu zvrtla a tak dopluli do Massachusetts před zimou,na lodi ji museli přečkat a nedodali tak slíbené zboží do Evropy. S pomocí Indiánů přežili, vybudovali vesnici a obchod s Evropou úspěšně rozběhli. Pak už si většinu věcí dováželi.

            1. Já Vám za hezký článek přibližující asi ten nejhezčí americký svátek , Petro.
              A přeji Vám i Vevče moc pěkný nastávající Thanksgiving provázený nadějí, že i ten,kdo již nemůže zasednout ke stolu,je s námi stále nějak propojen.

    1. Crusader, jak ja jsem slysela, Jamestown byl puvodne jenom pevnustka. Lidi tam trpeli hladem a strasne moc jich pomrelo. Pak to misto uplne opustili, na cas. Tak asi proto. Asi byla Plymouth Colony prvni uspesna.

      1. To o čem píšete, je příběh Roanoke Colony (pokus o kolonizaci už v roce 1585), nikoli Jamestownu. Ten měl sice namále, ale v době, kdy připluli Otcové poutníci byl už fungující kolonií. Navíc podle všeho právě do Jamestownu Mayflower původně mířila.
        Jestli to spíš nebude tím, že Jamestown byla kolonie Jeho Veličenstva, kdežto Poutníci neměli s králem nic společného. A po Boston Tea Party a vyhlášení nezávislosti bylo vhodnější propagovat spíš Otce poutníky jako zakladatele než anglického krále proti kterému se vedla rebelie.

        1. Je to mozne.
          Roanoke — ti uplne zmizeli. Nechali po sobe jen tajemny napis na strome: Odesli jsme do Croatanu. A proslychalo se potom, ze tam v kopcich zili modrooci indiani. Nedivila bych se, on ten indiansky zivot byl prece jen (v te dobe) prijemnejsi, nez mezi puritany. Vsude hojnost zvere a ryb, zivot mene pracny, a zadni nafuceni pani s karabacem.

  5. Nevím kde a kdy to začalo, ale usuzují že to byl náboženský rituál,poděkování za úrodu. Co si pamatuji,tak to bylo připomenuto a zvlášť k tomu věnována nedělní bohoslužba.

    1. Den Díkuvzdání se odkazuje na příjezd Otců poutníků do Nového světa v 17. století. Přijeli na lodi Mayflower, ale oproti očekávání přistáli severněji, než bylo plánováno a měli zimu na krku. Přežili díky pomoci Indiánů. I tak jich plno zemřelo. Ti, co přežili po prvním roce uspořádali společnou oslavu a díkuvzdání.
      Některé prameny říkají, že Otcové poutníci se rozhodli přestěhovat z Holandska do Nového světa kvůli náboženské perzekuci v Evropě, jiné prameny to vyvracejí a tvrdí, že to byl ekonomický kalkul. A ty, člověče, po těch stovkách let si hoď korunou, čemu věřit.

      I v českých kostelích se slaví Díky činění za žně. Probíhá dřív než v listopadu, ale není to oslava spojená s konkrétním dnem.

        1. Těmhle neštovicemi, pak jim to za pár set let začalo trochu vadit, tak rezervacemi. A teď pozitivní diskriminací, která se stala diskriminací všech ostatních.

      1. Puritáni se kvůli náboženské svobodě stěhovali z Anglie do Holandska. Jedna z těch skupin, právě Otcové poutníci, se ale rozhodla odplout do Nové Anglie (pravděpodobně do Jamestownu, což byla první osada v severní Americe, co se udržela), aby si udrželi anglickou kulturní identitu.
        Jenže se sekli o nějakých 800 km a místo ve Virginii přistáli v Massachusetts (asi moc rumu na palubě).
        No a jejich potomci se za 150 let vzbouřili proti anglické koruně, nevděčníci jedni. (tzv. Bostonské pití čaje, Bostonský čajový dýchánek, Boston Tea Party). Místo přistání lodi Mayflower (loď Poutníků) je nějakých 60 km od Bostonu.

  6. Krůtu nerad, pro dva stačí jedno stehno a nemusí být z krůty.
    Ale na článečku od staré řeku Mississippi mě zaujala jiná věc, ta sousedská soudržnost. I když je tak silná možná jenom na Den díkůvzdání. Ale aspoň to. U nás ji pamatuji jenom v Sudetech a v padesátých letech v havířské kolonce. V městě se už nepěstuje. Díky za pohled zpoza velké louže.

    1. Ne, Kocoure, ta soudržnost tu funguje celoročně. Vesměs si vás sousedé nevšímají, ale když procházíte těžkým obdobím, začnou se sbíhat s pomocí jako mravenečkové. Asi je to dáno tím, jak psala Betty MacDonaldová: „Nejdůležitější lidé v komunitě bývají nejbohatší, nejmajetnější nebo nejužitečnější, pokud komunita jako ta naše není rozeseta … Potom ti nejdůležitější lidé jsou ti nejbližší – vaši sousedé“ Sice to tu není tak neobydlené, jak popisovala Betty, ale přesto tato premisa stále platí.

  7. Zdravím Vás za velkou louži a děkuji za zprostředkování oslav. Musím říci, že mne docela zklamalo to, že se lidi nacpou a pak sednou k tv…..ale co už. Zajímá mne ten recept na smaženou krůtu (normálně ji všichni cpeme do trouby). Snad se s námi podělíte….možná to brzo bude i zde, venku, na ohni….teda, pokud seženeme ještě i krůty s ohledem na to, kam EU směřuje…

    1. Taky by mně zajímalo, jestli do toho hrnce to cpou celé. Já z krůty dělám výhradně roládu nebo závitky, jinak mi to maso přijde dost suché. Ale nedávno si sousedka ještě s druhou sousedkou sehnala někde od domácího chovatele krocana, to v obchodech nebývá, měl 17 kg, porcovaly to napůl celé odpoledne a pak říkala, že to má 9 druhů masa. Jinak se dá sehnat krůtí jen prsa a stehna a skelety na polévku. No my Češi jsme holt na ta prasátka.

      1. Souhlasím s Vámi, Opravníku omylů, vepřové je vepřové. Ta krůta se smaží celá. Nejdřív ji, tak týden předem nasolí a v den Díkuvzdání ji celou smaží. Na té fotce ještě chybí takový podstavcový trn, který se krůtou protáhne, aby neseděla v oleji na dně. Navrchu toho trnu je očko, za které se pak krůta z oleje vytáhne. Pro nás dva nemá smysl připravovat celou krůtu – to bychom jedli ještě příští rok. Prostě koupím krůtí stehna, namarinuju je a upeču v troubě.
        Tady je odkaz jak vypadá smažení krůty. https://www.bing.com/images/search?q=deep+fried+turkey&FORM=HDRSC3

        1. Díky.
          Já též kupuji stehna – na másle, s rozmarýnem a česnekem, pomalu pečené, nejdřív pod pokličkou trošku podlité a pak dodělat otevřené. Z perutí to sjede samo a lžíci se dá jíst. Jo, a suché to taky není.

            1. Také jsem se jednou měl čest této žranice zúčastnit, ten pštros byl vyfutrován uvnitř vším možným. Peklo se to v troubě, oni tam ty trouby mají velikost kremační pece. V ČR jsem pak dlouho odmítal vestavnou troubu se sporákem, že je to strašně mrňavé. Bohužel nakonec naše kuchyně nemá velikost menší garáže, tak mě manželka zlomila.

              Měli jsme pekáč ještě od rodičů z dob socialismu a ten do žádné normální vestavné trouby nevleze. Ať je velká 67l nebo 75l. Takže skončil jen na nakládání králíka, svíčkové a různé další předpřípravy.

              Paní Petro, párkrát jsem se vás už ptal, ale nikdy jsme se jaksi nesešli v diskusi. Ovládáde „southern drawl“ ?

              1. Někde jsem četla, že southern drawl je velice těžké imitovat, že dokonce se to pozná i u herců. Že když točili Forresta Gumpa, tak jediná paní, která měla skutečně southern drawl byla ta paní v růžovém na lavičce. Já jsem šťastná jen že už jsem schopná mu porozumět. Když jsem úplně poprvé přijela a oni spustili, spadla mi čelist a sebevědomí. (Jedním z rysů southern drawl je přidávání extra samohlásek do slov. Vzpomínám si, když se jedna paní ptala, jestli mám ráda „[daugs]“. Já se zmateně ptala co je [daug] a paní jen ukázala na okolo probíhajícího psa.)

                1. Jak píšete ohledně obtížnosti imitace jižanského přízvuku, vždyť to u nás máme to samé. Stačí když se někdo pokouší o moravský (čtěte hanácký) přízvuk nebo nedejbože lašský (ostravacky). Třeba Donutila nesnáším už od Černých baronů, kde se o něco takového pokoušel a myslím, že i v té blbosti „Pelíšky“ si něco podobného střihnul.

                  A to jsme se ještě nedostali ke slovenštině. To pak je vůbec bída, když se Čech bez vážného důvodu pokouší mluvit slovensky. Nevím, zda-li to ještě platí, kdysi nám říkal češtninář na střední škole, že když se pokoušíme mluvit na Slováky slovensky, prý mají trochu pocit, že se jim posmíváme.

                  Takže jak jste psala, i ve filmech se herci dřou, aby předvedli jakýs takýs Southern Drawl“, ale tamní obyvatelé to hned poznají. Je z toho docela byznys, plný internet, ke komu se jako herec zapsat na kurs „SD“. Sranda je to na YouTube, kdy se pod podobným videem spustí bratrovražedná bitva:“ Co je to ten blbec učí, takle se tu nemluví“

                  Měl jsem známého, studoval v Ostravě a pak tam i pracoval. Když se občas stavil, přišlo mi to až trošku trapné, jak násilně mluvil „po ostravsky“ Úpně to třískalo, že tím dříve nikdy nemluvil. Ale spíš možná hlupákem jsem já, prostě ať chcete nebo ne, tím okolím nasáknete. Dokonce, i když jste cizinka.

                  Nemusíte používat každou chvíli „Y´all“, ale třeba vynecháváte mimoděk souhlásku „T „, pokud je před ní „N“, typicky Atléna (Atlanta) atp.

                  Jinak upřímnou soustrast vám oběma k úmrtí syna. Sice nebyl váš, ale počítám, že jste se vídali. Jako otec bych se asi utrápil, stát se mi, když bych předběhl své dítě v odchodu z tohoto světa.

                  1. Asi je to v lidech zažrané – imitovat chování okolí. Moje babička byla Slovenka a vyprávěla, že měli českého podnájemníka a ten se naučil říkat měkké „ľ “ a pak z něj padaly věty typu: Poľožte tú ľampu na tu ťabuľu.

                    A malý chlapeček se naučil konečně říkat „r“ a taky ho pak cpal všude, včetně „bredure“.

                    Víte, co se mi tu líbí? Mám silný přízvuk, ale za ta léta se mi nikdy nestalo, že by se mi kvůli němu někdo posmíval. Jo, občas, když někdo není zvyklý, je zaskočen a chvíli trvá, než se dorozumíme, ale nikdy se mi nikdo neposmíval když jsem třeba nepoužila úplně správnou vazbu. Na rozdíl od reakce českých politiků na Babišovy motýle.

                    1. Zrovna na „Babišovy Motýle“ mám jednoduchou odpověď. V posledních zhruba patnácti letech mi byl lidsky odporný Schwarzenberg. Mám proti němu desítky, no výhrad, je slabé slovo. Ale co bych mu NIKDY nevyčetl, když se snažil zpívat českou hymnu během prezidentské volby. Šla pak různě po YouTube a jinde na netu zesměšnění „Boryš Umí po skalinách“ atd. Zpíval to jako prase, co si budeme povídat. Člověk musel pozorně poslouchat, když chtěl jednotlivá slova zachytit s porozuměním. Prostě Němec. Proti němu nějaké „motýle“ jsou mluvou Karla Hogera. A zrovna Schwarzenberg je v drtivé většině přímo ikonou těchto přiblblých posměváčků.

                      Že se vám v MISS neposmívají za přízvuk nebo špatnou AJ naprosto chápu, měl jsem to stejně, alespoň za kratší pobyt. Spíše naopak, lidé jsou většinou zvědaví, odkud jste se tam vzali. Už jsem vám to kdysi, myslím, psal. Kdy kolem nás, několika českých adolescentů létala cca osmnáctiletá číšnice v nějakém Vidlákově v Alabamě jak vrtule s tím, že jsme její první cizinci v jejím životě. Třeba to byla pravda.

                      Nevím, jak jste na tom s UK, jestli jste byla nebo ne, ale tam to prý pocítíte od místních, že nejste „jejich“. Samozřejmě, že ne slovně, to by si nikdy nedovolili. Ale mám to jen z doslechu. Z jedné strany to člověk ale trochu může chápat. Nedávno jsem na nějakém irském videu slyšel, že byl jakýsi průzkum u obyvatelstva s výsledkem – v Irsku jazyk v domácnostech je první angličtina, ale (irská) gaelština se přesunula až na třetí místo za polštinu…Takto asi ta migrace fakt vypadat nemá. I když vůbec nic proti Polákům, mám je vcelku rád.

                    2. Auto, to posmívání se přízvuku je vlastně jen odvádění pozornosti od obsahu. Trochu mi to připomíná naše slepice. Čas od času se některá dostane přes plot a je třeba ji nalákat zpět. U branky obvykle postávají další a je třeba je odlákat. Stačí dvě, tři hrsti zrní hodit přes plot a nejenže se ty zavřené vrhnou dál od branky, ale i ta venkovní proklouzne zpátky a vymění svobodnou pastvu za pár zrnek pšenice.
                      No a my se zaměříme na nepodstatnou věc než abychom se zamysleli nad obsahem řečeného.

          1. Olej na smažení. Například řepkový nebo burákový. Píšou, že burákový olej nepřijímá pachy potravin v něm smažených, takže se dá použít opakovaně. A s těmi 15 litry jste to celkem trefil.

        2. Tak o tom smazeni slysim poprve. Asi ze jste Jizani! 🙂
          Tady se to pece, a obcas pro jednoduchost dusi (kdyz musi byt hodne pro moc lidi.)

          U nas jsme to jako osada uz oslavili, cela dedina se sesla v nasem obecnim dome, a byl to potluck, dobrovolnici-organizatori prinesli ty krocany, a my ostatni prinesli sladke brambory, kukuricne a fazolove prikrmy, ci moucnik.

          1. Můj příspěvek výše, také se jednalo o MISS, žádné smažení, pěkně šup do trouby. Nejdříve jsem myslel, že se paní Petra jen přepsala. Něco jako já kdy jednou loupu a podruhé „škrábu“ cibuli. Dokud mě někdo neupozorní.

            1. Samozřejmě, že někdo peče. Ale to smažení, jehož jsem sama byla svědkem mi připadalo zajímavé zmínit. A asi to bude taková redneckovská specialita, bych si tipla.

      2. Já se nedávno dostal ke křepelkám a musím uznat, že je to asi nejlepší, co jsem z drůbeže měl.
        Dnes jsme měli perličku, také poprvé a je lepší než kuře.
        Teď už sehnat jen kvíčaly.

    2. Bazalko, pokud půjde evropská civilizace „do pryč“, nemá cenu uvažovat o smažení krůty, i kdybyste si sama krůtu (nebo třeba kuře) vychovala. Spotřeba oleje je značná – recepty volají po 12 litrech. A abych se přiznala, třeba jsem měla smůlu, ale smažená krůta mě nijak nenadchla. Rozumím tomu, že zvažujete možnosti vaření v případě výpadku energií. Pokud si to chcete vyzkoušet v malém, kupte si třeba krůtí stehna nebo prsa, nasolte je a na plotně smažte v horkém oleji na 190°C – tak aby maso plavalo. Teplotu si hlídejte teploměrem. A buďte při tom opatrná, smažená krůta v kuchyni bývá často příčinou požáru. Proto to taky většinou dělají na tom plynovém hořáku venku.

      1. To je jasný…to spíš budeme zahrabávat do popela 😀
        Krůtu smažit nebudu, ale spíš mne zajímají ty ingredience…jenom sůl, nebo něco echt jižanského?

        1. Recept volá po košer sůl. Nevím proč košer. Je hrubší, ale pořád je to sůl. Třeba nám to tu nějaký chemik nebo potravinář vysvětlí. Možná je to jen marketingový tah.
          A s tím popelem? Možná oprášíme návod na Setonův hrnec a jako skautíci budeme kuchtit v jámě.

            1. Může to být potravinářský sanitr. To je jiná sůl, používá se k nakládání masa před grilováním. Je to dusičnan drssekný.Normální sůl je chlorid sodný.
              Ale to spekuluji, nic o tom nevim, jen mě to tak napadlo.

              1. Tak jsem zagůglila – košer sůl je hrubá, nejodizovaná sůl, která se pomaleji rozpouští. Normální sůl má být slanější.

          1. No dyť. Přírodní národy to tak dělají a světové kuchařské celebrity nad tím ucvrkávají blahem 😀

            Ale furt mne, paní Petro, zajímají ty ingredience – nechcete aspoň naznačit?

            Jinak, ke košer soli třeba tento odkaz: https://www.grilovani.cz/pruvodce-koser-soli/
            Já ji nikdy neměla, mám jen ty běžné – kamennou, mořskou, himalájskou…někde jsem zachytila něco o modré (perské), což mne zaujalo, ale zatím nekoupila…

            1. Bazalko, na smaženou krůtu má přijít jen ta košer sůl.
              Ale co se týká jižanské kuchyně – jsou tu vlivy mexické kuchyně, cajunské kuchyně (Cajunové (vyslov kejdžn) jsou potomci španělských kolonistů. Žijí převážně v Louisianě a podél pobřeží Mexického zálivu vůbec). A taky bych řekla, že jižanská kuchyně odráží bídu, která nastala po porážce ve válce Jihu proti Severu – tím chci říct, že klasická jídla jsou ta, co byla k mání pro zbídačelou zem – koření málo a zelenina, kterou si člověk vypěstoval na záhumenku – např. dušené fazolky, dušená kukuřice, dušené, pečené nebo vařené sladké brambory, dušená tykev. K té cajunské kuchyni – jejich tradiční jídlo je gumbo. Jsou v něm garnáti (tím, že žijí na pobřeží Mexického zálivu, mohli si garnáty nalovit sami) nebo kuře (opět – potravina, kterou měl na dvorku kdekdo), kus klobásy, jíška a kombinace 3 zelenin – cibule, řapíkatý celer a zelená paprika. Podává se s vařenou rýží a je to dóóóbrý.
              Z

                1. Vcelku ano. Ještě jsem zapomněla na jednu klíčovou ingredienci – okru – hlavní vlastností okry je slizovitost. Něco jako když smažíte houby. Kombinace papriky, cibule, řapíkatého celeru a okry vytváří zajímavou chuť, odlišnou od toho, co známe jako eintopf.

                  1. Petro,
                    když v Evropě okra není, to je jen specialita jižních států USA. Navíc by hrozilo, že by se nějaký VŠ vzdělaný v oboru genderu snažil nahradit okru okrem a namíchal si vitriol, což je H2SO4. 🙂

                    1. Gerde, prý se občas dá okra sehnat u Vietnamců v Brně. Nevýhodou okry je to, že potřebuje teplé noci, aby vyrostla. Pak už plodí, lusk za luskem až do zámrazu. Když okra začne plodit, všichni jsou jako pominutí. A v září nebo říjnu už si jenom přikrývají oči a volají: „Zase okra?“

                    2. Čerstvou okru koupíte třeba na Rohlíku, ale je dost drahá. V některých eshopech s orientálními potravinami zabízejí sušenou a tuším že i mraženou.

              1. Díky moc za info. Čekala jsem nějaké zajímavé koření a pochopitelně (asi jen pro mne) chilli. Ale kukuřice, fazolky, batáty, cibule, garnáti, zelená paprika zní fajn…jo, co česnek? Ale vás zpovídám, co? Víte, v TV je spousta pořadů o vaření, ale není nad autentickou kuchyni od skutečných lidí. Ta vypovídá o historii, kultuře a pochopitelně tedy tradicích…nikoliv nějaká kuchařská celebrita plná fantazie.

                1. Další typické jídlo pro jižanskou kuchyni jsou collard greens – zelenina příbuzná brokolici, květáku, kadeřávku. Nejvíc asi je to podobné právě tomu kadeřávku, jen to není kadeřavé. Ty listy se vaří s nasoleným vepřovým a s celými stroužky česneku. Vody se dává jen tak, aby to bylo ponořené. Nejdřív se sní listy s česnekem a vepřovým a zbylému vývaru říkají pot liquor a jedí jej tak, že do něj namáčejí kukřičný chleba. A vida, to je další jižanská klasika. Tady je recept:
                  Kukuřičný chléb (Cornbread)
                  1 a 1/2 sklenice kukuřičné mouky
                  2 lžičky prášku do pečiva
                  1/2 lžičky soli
                  1 lžíce cukru (echtovní Jižani tvrdí, že cukr do cornbread nepatří)
                  2 vejce
                  3/4 sklenice mléka
                  rozehřátý tuk se špeku na vymazání formy
                  Zapneme troubu na 190°C. Všechny ingredience včetně zbylého tuku smícháme a formy naplníme tak do poloviny. Pečeme 10 až 20 minut.
                  Poctivě ale přiznávám, že cornbread není něco, po čem bych dvakrát toužila.

                    1. MRKVOVY KUKURICNY CHLEBA
                      Prvne si nastrouham mrkev.
                      Ja to pecu v takove te zelezne panvi, co je rozdelena na 8 dilu.
                      Vymazu dobre sadlem ci maslem, dam do trouby na 400 F (200 C).
                      Musi to byt pekne horke. Pak se pustim do testa.

                      2/3 hrnku kukuricne mouky (cornmeal)
                      2/3 hrnku jemne nastrouhane mrkve
                      1 lzice oleje
                      3 lzice javoroveho sirupu nebo medu
                      1 lzicka soli
                      1 vetsi vejce
                      1/2 hrnku varici vody (ci trochu min)

                      Smichat zloutek s olejem, soli a sladidlem.
                      Pomalu lit horkou vodu do kukuricne mouky a michat.
                      Uslehat snih z bilku.
                      Vmichat mrkev do mouky, pak pridat rozmichany zloutek. Opatrne vmichat snih.
                      Testo nema byt prilisne zpracovane, muzou byt v nem trochu hrudky.

                      Vetsi lzici nandam do horke panve. Pecu asi 30 minut.
                      Chlebiky jsou krasne oranzove a krupave.

                      Dobrou chut! 🥣 🍽️

          2. Mohla byste zkusit i polynéský způsob na smažení masa zabaleného v banánových listech a pokrytých horkými kameny. Nebo v případě krachu civilizace obalit jílem a upéct ve žhavých uhlících či popelu.

              1. Když Maorové mají dlouhou praxi v pečení velkých tvorů, než jim Evropané dovezli prasata. A taky mají v blízkosti sopek dost vysokou teplotu v zemi. Stačí jen udělat díru.

          3. Koser sul je hruba sul bez pridavku. Aby se mohla pouzivat i na zavarovani a nakladani okurek (neni v tom ani jod ani chemikalie proti vlhkosti).

      2. Tady máme fritovací hrnce na elektřinu s nastavitelnou teplotou, ale na malé porce. Takže požár nehrozí. I když jednou mi začala hořet ta přívodní sežvejkaná šňůra , ale byla jsem u toho. Maso však v tom smažím v trojibalu, aby se šťáva nevysmažila do toho oleje.
        Takhle dělat celý kus, to opravdu musí být sešlost.

    3. Bazalko,to není nacpat se a dívat se na něco v televizi. Američani žijí sportem daleko více než my. Proto mne ani nenapadá,k jaké sportovní události v Čechách to přirovnat. Napadá mne jedině zanícení, které prožívali kdysi Češi při sledování hokeje v Naganu. Ten den začíná a je celostátně vysílána a sledována nová sezóna amerického fotbalu, obrovská událost.
      Proto to sledují a fandí. Thanksgivingová hostina se koná většinou až odpoledne, dopoledne se mnohde hrají středoškolská utkání amerického fotbalu, jednomu jsem kdysi byla také přítomna. Fandí celá rodina , vyhrává kapela, pochodují mažoretky,roztleskávají roztleskávačky….. velká sláva. A odpoledne v televizi ta nejvyšší liga, hvězdy zpívají americkou hymnu, prostě tradice. Dopolední tradicí je zase sledovat v televizi Macy’s parade, slavnostní alegorický průvod pořádaný slavným obchodním domem Macy’s v New Yorku.

  8. Docela mne rozsekalo, že se lidi sjedou z dálky, aby byli spolu, a pak koukaj na televizi na fotbal. 😀

    Podobné setkávání je u nás na Boží hod, ale to se chodí jen na oběd.

  9. „Den díkůvzdání, svátek připomínající oslavu první úrody, o kterou se dělili Poutníci (první američtí osadníci) a původní obyvatelé Ameriky.“

      1. Byl jsem se podívat v Voortrekker Monument v Pretorii …. mi je celá ta jihoafrická historie nějak bližší, než vnucovaná a oslavovaná Amerika.

          1. Opravníku omylů, hodně jsem o vaší poznámce přemýšlela. Až tak bez historie Amerika není. Jen se o spoustě událostí v českých školách neučí. Proč taky. Vždyť nestíhají vykládat ani české dějiny a zajděte si na Václavák a zeptejte se prvních tří Čechů, které potkáte, co se stalo třeba v říjnu 1918. Mě samotnou štve na sebe, jak málo vím o historii jiných evropských národů.

            A tuhle anekdotu znáte?
            Pračlověk kouká na synovo vysvědčení a vrtí hlavou: „To, že máš trojku ptáčnictví, to bych ti odpustil. Ono odlišit zpěv některých ptáků, s tím má někdy potíže i zkušený lovec, ale pětku z dějepisu, když historie lidstva má zatím jen dvě stránky – to je příliš.“

            1. Petro, znáte knihu Kolumbus přišel poslední? Autor Hans-Joachim Zillmer v ní tvrdí, že kromě Kryštofa Kolumba a Vikingů Ameriku navštívili Egypťané, Římané, Féničané i Keltové. Takže historie tam bude, jen utajená.

              1. Ne, tu knížku neznám. Pokusím se půjčit v místní knihovně. Budu muset zjistit, jestli byla přeložena do angličtiny – Hans Joachim Zillmer – to asi nebude anglicky píšící autor. Teda, ne, že bych čekala, že ji budou v místní knihovně mít, ale meziknihovní výpůjční služba tu funguje taky.

      1. Až si jednou řekli, že se Prvním národům už naomlouvali dost a založili si Black Lives Matter, aby se upřímně omluvili dalším v řadě. To si možná jednou taky řeknou za 200 let, že se musí omluvit za všechny dobyvačné války, a budou to myslet zase upřímně.

        1. Článek může být mily, ale realita je taková, že v momentě jak se přistěhovalci zbrkali, tak začali indiány vytlačovat a likvidovat.

          1. A co dělají Židi, kteří se slezli ze světa do Palestiny a teď plánovitě a docela úspěšně vyvražďují Palestince?

            1. Přesně to samé. Však jsou podporování stejnou sortou lidí – američany. Naprosto stejný systém zabírají půdy. První skupování a měnění a jak se uchytili, loupeni, terrorismus, proti původním obyvatelům a jejích degenerace.

            1. Rozdil je v tom, že vaše teorie o praotci Čechovi se převážně zakladaji na bájich a pověstech, kdežto likvidace a zabíraní pudy v Americe je vcelku dobre dokumentovaná. Nebo máte nějaké zdroje o tom jak Čechovi, Keltové pomáhali a jeho potomci je potom začali likvidovat?
              Ja nemam vůbec nic proti migraci, ale pokud se k někomu nastěhují, musím dodržovat jeho pravidla a respektovat ho. Ten svátek diku vzdání se da take vyjádřit slovy: „Za dobrotu na žebrotu“.

              1. Gene: Ja vim. Oni ty davne kmeny, ktere se dobyvaly tam, kde zili jini, byly prece zname tim, ze dodrzovali mistni pravidla a ukazovali mistnim respekt.

                Nejste tak trochu misuge?

          2. Gene,zkuste se zahledět do šera dějin evropských . Kupř. Keltové vytlačováni ze svého území na straně jedné Slovany,na druhé Římany, neustávající boje Slovanů s Germány , Vikingské nájezdy až do Anglie tehdejších Anglů napadaných také Sasy a později kolonizovaných Římany,do toho na východě Evropy Hunové…. Tím evropské boje o území a moc bohužel nekončí, staletími se táhnou války růží, husitské, třicetiletá, o léno rakouské, dělení Polska, první a druhá světová….. Výčet všech těch válek a dobyvačných tažení by zabral mnoho metrů tohoto sloupce. A to hovořím pouze o Evropě. O tom kolik utrpení a životů mají na svědomí naši přímí předkové.
            A proto mne udivuje s jakou vehemencí a pravidelností se tu několik stále stejných přispěvatelů vždy pouští do všech Američanů , což byli v prvních stoletích osidlování také naši evropští předkové,za vyvraždění Indiánů. Především do Vevči,tu by snad nejraději skalpování,i když asi do roku 1969 žila v Čechách. Samozřejmě,že vyvražďování Indiánů ani jakýchkoliv jiných etnik neschvaluji stejně jako křížové výpravy či dobyvatelské běsnění v Habeši apod. Ale způsobila jsem to vše asi tak stejně jako Vevča a současné generace Američanů genocidu amerických Indiánů. Tak už by se mohli ti protiameričtí nenávistníci zamyslet nebo doučit dějiny a uvědomit si, že obyčejní rozumní Američané mohou za ty,co veřejně i skrytě řídí chod jejich země i dějin asi tolik jako my zde v diskusi za snahu naší loutkové vlády rozpoutat třetí světovou .

              1. Jo, všem těm mrtvým ze všech těch evropských válek se umíralo tak nějak lépe a hrději, když vypálili třeba během napoleonského tažení na Rus jenom dvacet haličských a ruských vesnic včetně obyvatelstva. Stejně jako třeba obyvatelům Lidic. V Evropě bohužel, stokrát bohužel, probíhala čistá genocida ještě ve dvacátém století. A mám obavu, že mezi zdejšími čtenáři by se našel někdo, jehož předkové ji realizovali nebo podporovali. Bohužel,Sybilo. Žádný Opravník už hrůzy spáchané v dějinách neopraví, máme jen možnost snažit se zabránit zlu a nenávisti páchat další.

                1. Ne,Gene, máte všechno válečné i jiné vražedné běsnění všech věků odsuzovat a snažit se aktivně bránit zlu rozpoutat další války a genocidy typu třeba Osvětim. S minulostí obeznámen a tedy poučen jak velmi snadné je rozpoutat zlo a zatáhnout do jeho řádění i vpodstatě slušné, ale ustrašené lidi – jako aktéry i jako oběti.
                  Víte jaké zlo hrozí nám všem právě nyní,ale v duchu vašeho myšlení bychom asi měli na naše největší naděje, že jej snad přemůžeme, vytáhnout staletou minulost – na Trumpa Indiány a na Orbána Attilu. Dost směšné viďte. Snažte se bojovat proti genocidám, které se odehrávají na naší planetě právě teď.

            1. Já bych si dovolil poodstoupit stranou a podívat se na zdejší vřavu z trochu jiné perspektivy.

              Realita je taková, paní Olgo, že publikum je připraveno kdykoli a pod jakoukoli záminkou se pohádat. O detaily, tu a tam v hádkách zmiňované, ve skutečnosti vůbec nejde.
              Sjednotí je pouze události, vnímané jako vnější ohrožení. Naposledy to bylo v době, kdy se na pokyn MV vypínaly weby, ale to už je dlouho. Už nám zase otrnulo.

              1. Alefe, já se nikdy nechci hádat,ale musí zde přece zaznít řeč faktů, aby si historie méně znalí čtenáři neutvořili úsudek, že vše bylo jenom tak, jak to tvrdí ti nenávistníci. Já jim to ani nemám za zlé, jen chci, aby si i oni uvědomili souvislosti, které buď neznají nebo ignorují.
                A doufám, že společným zájmem nás Vidlákových sympatizantů je zvrátit to zlo , které ovládá nyní naše životy.

              2. Takze naky anonymni publikum ,kde se vzalo tu se vzalo ,
                neumi nic mimo hadani se.
                Vzdy pripraveno. Reseni snadne a jednoduche.
                Maji zaminky se pohadat.Tomu se rika nejdrive si udelat a snadno naky moooc spatny a pak je pohodlne odsuzovat..Taktika .

                Pouzita na nas nedavno Foltynem, ted ste svine a budete za to pykat ,budem vas za to trestat atd,./Neni treba a nehodi se neco vysvetlovat ,kdo je co a kdo neni ,to se nehodi, jde medialne politickej ,byrokratickej a bezohlednej utok svini , na bezbranou populaci/.

                Zaplavy a venovani pozornosti nepodstatnym detailum zabranuji media zpohodlnely vetsine videt celou skutecnost a
                priciny z ktery se na nas vyvinula.
                Skutecnost a rralna skutecne existuje, ale pod obrovskym nakladem zbytecnych a abstraktnich odpadku.Poucek,vzdelani.
                Informacni revoluce, strategie a taktiky ,revolucionaru…

              3. My Cesi se jako narod vyznacujeme tim, ze nam na historii zalezi, a jsme o tom ochotni nekonecne diskutovat, i se o tom pohadat. Ja si myslim, ze je to unikat… a ja osobne z toho mam radost. 🙂

                    1. „Vy nevidíte, že kolem nás to všetko ide do hajzlu? Robte niečo.“ (Gustáv Husák)
                      Nevidí, tož tedy:
                      „Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech v tej strane zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasiť.“ (Gustav Husák)

            2. Keltové jsou mýtus. Nikdy tu státotvorní nebyli, jen sem většinou okrajově zabloudili. Stejně jako příchod Slovanů od Pripjaťských močálů. Slované tady byli vždycky a nikoho nezabíjeli kvůli získání čehokoli. Již dnes se ví, že spousta kmenů, kdysi označovaných za germánské apod., byly slovanské (Markomani, Alani, Sarmaté, Venéti, Langobardi apod.) Praotec Čech podle pověsti přišel do neobydlené země. Nevím o žádné informaci, že by ti, kteří přišli s praotcem Čechem, vyvraždili jakýsi původní národ. Povaha Slovanů je tvořivá, nikoli kořistnická. Celá historie je bojem o území, o zdroje, o kořist tak, jak píšete. Většinou následované utrpením lidu napadené oblasti, města apod. Omlouvání vyvraždění jednoho národa argumenty, vždyť druzí také, no nevím, pro dospělého a dobrře informovaného člověka, jako Vy… Na druhou stranu to bylo, je to minulost, nemůžeme jí změnit, ale můžeme se z ní poučit, i když se to lidstvu snad ještě nikdy nepodařilo… Zamlčováním, překrucováním, omlouváním apod. velmi těžko.

              1. Ty Kelty u nás bych neupozaďoval.

                Podle toho, jaké tu měli obrovská hradiště a jaké bylo jejich prokazatelné rozšíření na našem území bych neřekl, že u nás byli ve své době okrajoví, nedůležití.

              2. Staniku,
                1.zajeďte si třeba na stradonické opiddum přiblížit si historii Keltů na našem území
                2.Jak píši jinde – jak Keltové tak Germáni i Slované stejně jako v Americe Indiáni žili ve spoustě kmenů, které během staletí válčily jak mezi sebou tak s dalšími nepřáteli…. žádná slovanská idylka to moc nebyla viz např. vyvraždění Slavníkovců. Prostě tvrdá doba i mravy, které se podařilo teprve během dalších staletí trochu uhladit díky křesťanství,ale jak víme,tak ne moc – viz třeba 1.světová,do které ovšem byli naši pradědové nahnáni jako jatečný dobytek,za žádné své zájmy nebojovali.
                3. Ohledně té genocidy Indiánů, která je zde stále porovnávána s mírným válčením Slovanů a ti tedy – a má se to zřejmě přenášet na kvality ke Slovanům náležejících přispěvatelů – jsou prohlašováni za morálně nadřazené Američanům někdejším I současným. Zamysleme se nad tím.Proč Germáni ani Římané nevyhubili Kelty, Slované Germány atd. ….? Nebylo to jejich ušlechtilostí ,ale tím, že početní ani technologická převaha jedněch nad druhými nebyla tak velká,aby to mohli dokázat i kdyby chtěli. Zbývala tedy postupná asimilace. Situace na americkém kontinentu byla diametrálně odlišná – dvě naprosto neporovnatelné civilizace.Jejich boj – asi takový jako ten polských jezdců na koních proti Hitlerovým tankům. A do toho pro Indiány nepoznané a tedy smrtelné nemoci, což nebyl záměr ani Španělů ani snad amerických osadníků, alkohol….A navíc, nevím že by se otevřeně mluvilo o vyhlazení, zřizovaly se rezervace.Neomluvitelné, pochopitelně,ale snad nebyl přímý záměr Indiány vyhladit. Na rozdíl od nacistů ve 20.století.
                5.V mnoha dalších příspěvcích píšu, že masakrování Indiánů vůbec neomlouvám tím, že se v dějinách nás Evropanů dělo totéž. Jenom nechci,aby zde někteří stále hovořili o obyčejných současných Američanech jako o vyhubitelích Indiánů,tak se jim to snažím vysvětlit. Protože podle jejich logiky by mohli Američané mluvit o nás Evropanech jako o strůjcích holocaustu. A cítíte se tak ? Já ne. A stejně asi i Opravník omylů,ale do Američanů za Indiány šije non stop.

                1. A ještě jeden důvod, proč se Slované, Keltové,Římani atd. nevyhlazovali,ale jen tak trochu vyvražďovali v bojích. Všem se totiž náramně hodili otroci,na dřinu téměř nelidskou i na obchodování. Lidské stroje. Též velmi kruté a já to z duše odsuzují. Ale už to bylo. Co zbývá – nepodporovat otrockou práci v současnosti.

          1. Tak. V Cechach a na Morave jsou to tradice nase, ne tech Keltu a Germanu co jsme je vytlacili potazmo vybili. A nam zase vnutili krestanske tradice od strany zapadni, o neco pozdeji…

            Lidstvo se mele od te doby, co se zije v blizkem kontaktu.

                  1. Ano. uplne liduprazdna. Prave jako Palestina, kdyz se tam stehovali Zidi. Sami mi to rikali, ze to tak bylo. Jen par beduinu v pousti… 🙄

                1. Vy ste Olgo priklad toho vzdelani..Ste plna valek a nasili a jejich ideologie do vas nacpavany..Slouzici jejich zajmum..
                  Byly doby nekolika stoleti , kdy se cele kmeny a narody zacaly pohybovat z Vychodu na Zapad. Tzv. Stehovani narodu.
                  Priciny nejsou uplne znamy..Mozna atrakce Rima a ty civilizace. Pro Evropany zase byl atraktivni exotickej vychod ,Cina atd…

                  Takze ty vase vyvrazdovani, sou vase fantasmagorie.Vymeny skutecnosti za bachorky historiku..
                  Slovani nikoho nemasakrovali /taky nebylo celkem cim/, ,prichazeli z vychodu na uzemi , ktere Keltove vyprazdnovali ,protoze ti pokracovali v tom stehovani dal na zapad..
                  Do Irska a tak..Oboji se vyznacovali dnesni nezvyklou a nepopularni mirumilovnosti..Spineni Slovanu pokracuje..

                  Neco primitivnich valek /velmi malo zabijejici zbrane meli a zadny masovy krveprolevani / bylo vod Ostrogothu na rimany dole na jihu.
                  Nez se zacali snaset. Zrejme nejhorsi byli hunove..Nez je rimani pobili. Germani taky ,ale uz usazeny v E.
                  Vandalove pochodovali dal a v shnilym Rime nezustali..
                  Mistni konflikty samozrejme byly..

                  Daleko horsi byli valky s islamem vod 7.stoleti ..Zrejme dodnes neskoncily. Nebo prohrou evropanu..Ktera zacala uz pomoci spolupraci bankeru Evropanu a islamu, na vymazani Vychodni rise z mapy sveta a predani casti E., islamu.

                  Dale opakovanymi vyskyty vzajemnyho silenstvi evropanu ,ktery se stehovalo s nimi do Ameriky a zapustilo tam koreny..
                  Silenstvi kolonizace celyho sveta narody ,ktery maji morsky pobrezi. Dale vvyvoj a pokrok v bankovnictvi a obrovskyho zbohatnuti nekolika rodin , ktery se stehovaly na sever ,az do Britanie a potom do vetsiho bezpeci zaoceansky Ameriky..
                  Bankeru a jejich rodin,vzdy velkyho nebepeci zahuby sveta..

                  Tyhle poutnici byly taky z Evropy samozrejme postrkovany kolonizatorama..Jejich fanaticka krutost a masakry, tolik podobny vsude kam se evropan nacpal , tomu nasvedcuji…
                  Takze veci sou trochu jinak.
                  Krize ,degenerace a zanik vseho a s tim i zanik pedagogiky , ekonomiky, vyvojem a fanatickou zurivosti Evropanu
                  seodehrava na vnitrni kolonizaci Evropy ,s pomoci islamu a bohacu je dalsi kapitola ,ktera zacal uz pred nekolika stoletimi..Ovsem zatim , bez poucek expertu na vzdelani..

                    1. možná si doplnit, kdy z našeho území zmizeli Keltové, a kdy se tady objevili první Slované

                    2. No jasne. Kelty hlavne hnali a hubili Germani. Ale nejaci tam jeste mozna byli, a jejich geny zily dal v Germanech.

                      A Slovani pak hnali a hubili hlavne Germany i s jejich keltskymi geny. A prijimali jejich geny. 😀

                    3. To je psina, vevča obvinila Praotce Čecha, že hubil Kelty a Germány, kteří tady už dávno nebyli, tak slevila na jejich geny, které tady ale taky nebyli, protože tady nežil nikdo. Tady je tedy psina. Ale chápu, žepro Američany je těžké pochopit, že jiné národy nejsou tak zlotřilé jako oni.

                    4. Které konkrétní Kelty, kteří tu osídlili větší část území dnešní České republiky máte na mysli? Kde jsou informace o vybíjení Keltů Slovany? V zásadě neexistují žádné informace o trvalém Keltském osídlení na našem území a archeologické nálezy nejsou sto přesně odlišit keltské osídlení od slovanského. Pokud tedy přijmeme tu pohádku o příchodu Slovanů, které žádní historikové té doby, a to třeba Římané psali doslova o každém prdu, nezaznamenali atd. atd.

                  1. Ještě si neodpustím poznámku pro anonyma, Opravník a Tymákovana k té vrozené mirumilovnosti Slovanů. Slyšeli jste někdy o vyvraždění Slavníkovců ? O bojích mezi Čechy a Lučany, Lucké válce? Učivo základní školy. Samí Slované,sami mezi sebou. Prostě doby byly drsné a jsou pořád.A tomu odpovídalo chování. Já za nejděsivější stále považuji genocidu průmyslovou páchanou Němci a schvalovanou tehdy i některými Čechy. A taky Opravníku atd. dnes Američané nepřipomínají, že jsou Evropany, kteří páchali holocaust.

                    1. Divoký západ nikdo nepřekoná . Hitlera taky ne i když je masáž srovnávat ho se Stalinem.

                    2. Já pouze tvrdím, že Slované nevybili Kelty ani Germány.

                      Psal jsem snad opravdu někde o „té vrozené mirumilovnosti Slovanů“ ? Můžete mi to ukázat ?

                    3. Pěkná poznámka, co jste si neodpustila. Psal jsem snad opravdu někde o „té vrozené mirumilovnosti Slovanů“ ? Můžete mi to ukázat ?

                      Já pouze tvrdím, že Slované nevybili Kelty ani Germány.

                    4. No, ještě že všechny civilizované národy tehdejší doby žily příkladně mírumilovně a ve vzájemném souladu. Srovnávat v zásadě kmenové potyčky nějakých znesvářených rodů s genocidami páchaných na jiných národech, třeba zrovna těch Indiánech v Americe, to je opravdu silný argument.

                    1. Ne. Ja jenom rikam, tak se to tak vseobecne delavalo.
                      Chcete li argumetovat tim, ze Slovane se chovali uplne jinak, nez ostatni divoke kmeny, co ve stare Evrope zily, musite to dokazat.

                    2. Slovani nikdy neměli nějaké kolonie , koncentráky, byli to spíš zemědělci a ne bojovné kmeny, to je z historie, jaké důkazy byste chtěla?

                    3. Vevča 24 listopadu, 2024 (23:58) – ani omylem ! Že „se to tak vseobecne delavalo“ je váš dojem. Vy byste musela dokázat, že Slované vybili Kelty a Germány. Obzvláště u Germánů, když se tak podívám po světě, to budete mít dosti těžké. 🤣

                    1. Máte zajímavé představy o argumentaci v diskusi. 🤣 Toto byste mohla použít, pokud byste tam byla vy a já ne, jinak smůla. 😂 No já o tom alespoň něco četl.

                    2. Pfft. Dukaz nemate.
                      Jen kecy. Ja rikam, ze v absenci jinym informaci, Slovane se chovali jako ostatni kmeny v te dobe. Holubici natury dlouho neprezily.
                      A ze byli Keltove bojovni junaci je dolozeno, takze sotva odchazeli ze svych domovu dobrovolne.

                1. Tymákovane, zahrnula jsem Vás do odpovědi,kde vyvracím názor o holubičí povaze dávných Slovanů.Ano,to jste netvrdil.Ale vytvořil jste spolu s dalšími absurdní požadavek, ať se prokáže že Slované vyhubili Kelty a Germány podobně jako Američané Indiány.A když se to nedokáže, máme my slovanští Češi asi lepší skóre nebo co. Já zde všude jenom dokládám, že boje a kruté násilí provází nám známé dějiny lidstva úplně všude a jistě se ho dopouštěli I naši slovanští předci nejenom při osídlování území.Stejně jako mezi sebou krutě válčily různé keltské kmeny stejně jako ty germánské či indiánské. Prostě násilí a války všude, kdysi i dnes mnohde, však víme. Neomluvitelné,ale nelze to neustále používat proti všem Američanům ( což možná není Váš případ), stejně jako oni na nás Evropany pořád nevytahují holocaust. Pojďme raději bránit zlu i v našich slovech a myšlení,o to mi šlo a vím, že tomu Vy rozumíte.

              1. Ne, ze západu na naše slovanská území šířili křesťanství biskupové řezenští a pasovští, Kočko. Stoupenci přijetí víry a tedy i jisté míry podmanění z jejich strany byli Drahomíra a Boleslav, naopak Ludmila a jí vychovaný Václav se přikláněli k misi cyrilometodějské. Ludmila uškrcena, Václav probodnut dýkou na prahu kostela.

                1. Neví se to přesně ale první kníže český přijal křest z rukou Metoděje. Možná i předtím, jak se někteří domnívají, byli nějací hodnostáři pokřtěni, ale doloženo není kdo a kým.

                1. Prchejte a snazte se uniknout V. , vod vzdelani a pavlacovych diskusi..
                  Pokuste se osvobodit ..Do skutecnosti aspon..
                  Nechte nas Slovany na pokoji ,zkuste se podivat na ty sileny fanaticky zurivosti germanu celych staleti ,az dodnes.
                  A na jejich nasledky.
                  Ted Stalin poridil delsi mir napriklad predanim tech nejhorsich germanu Pruska ,polakum..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *