22 června, 2024

Stále více ruský mír… nebo ruská válka?

Tak jsme se dozvěděli, že švýcarská mírová konference o Ukrajině (bez účasti Ruska) bude i bez účasti zemí globálního jihu a východu. Pozváno bylo sto šedesát zemí, přijede jich prý padesát. Ti ostatní tam možná vyšlou pozorovatele, protože je dobré, aby věděli, co se šustne, ale nehodlají předstírat, že bez účasti Ruska a Číny se něco vyřeší. Obzvlášť v době, kdy se Číňan s Rusem veřejně objímají. Mírová konference zemí NATO vyřeší asi totéž, co konference o obnově Luhanské oblasti…

Samozřejmě, jen když Ukrajina vyhraje, to dá rozum. Když prohraje, nestojí za to, obnovovat ani Halič nebo Bukovinu. Takhle nějak to řekl Jens Stoltenberg. Snad leda, kdyby Halič a Volyň byla opět součástí Polska… to by se pak třeba nějaké evropské fondy použít daly. Black Rocku je jedno, komu nemusí platit daně z obdělávání ukrajinské černozemě, no ni?

Já jsem se tak zamýšlel, jak byl měl takový ukrajinský a západní mír vypadat? Rusové opustí okupované oblasti i Krym? Ukrajina vstoupí do NATO a EU? A pak už bude s expanzí NATO směrem k ruským hranicím konec? Nebo ještě bude zapotřebí přijmout do NATO Gruzii, Kazachstán a další země? Ještě bude zapotřebí rozvrátit Bělorusko a dosadit tam tu Tichanovskou? Samozřejmě, že se všechny ty země rozhodnou dobrovolně. Stačí pár majdanů, trocha demonstrací a hlavně je zapotřebí zabránit přijetí zákonů proti zahraničním agentům.

Stačí investovat do občanské společnosti pakatýlek pěti miliard dolarů a Ukrajina se dobrovolně rozhodla pro nepřátelství s Ruskem. Dobrovolně vyhnala legitimně zvoleného Janukovyče, dobrovolně střílela do lidových referend na východě Ukrajiny, dobrovolně si uzákonila podřadné postavení ruštiny… všechno se stalo zcela dobrovolně. Sice se do toho míchaly různé Pravé sektory, prapory Ajdar a Azov, pochodňové průvody a velké portréty Stěpana Bandery, ale to už západní ukrajinisté bez problémů okecali. Granty jim totiž plynou ze stejných zdrojů, od kterých dostával peníze i někdejší komik Zelenský.

Nikdy jsem neslyšel, co by museli Rusové udělat, aby to Západ uspokojilo. Tedy… kromě rozpuštění sebe sama a rozparcelování na hodně malých zemiček. Rusko se sto padesáti miliony obyvatel a s atomovými zbraněmi žádné místo v západních plánech nemá. Dokonce i maršál Petrla, v době, kdy ještě mohl věřit v ukrajinské vítězství, rád dával k lepšímu mapy, které zobrazovaly různě okrojené ruské území… když půjdeme dostatečně do minulosti, tak byl Smolensk vnitrozemské polské město a Petrohrad stojí na švédských parcelách.

Stejně jako v USA nezbyl žádný indiánský stát, jen rezervace (což je jen jinak pojmenovaný koncentrák), stejně tak nemá nic zůstat z Ruska. Západní mír znamená, že po Ukrajině dojde na další státy v blízkosti Ruska a vše se zopakuje v podmínkách, které budou pro Rusko ještě nevýhodnější.

Rusové to vědí. Vědí to už pět set let. Proto jsou patřičně paranoidní. Jakékoliv medové řeči nakonec vždycky znamenaly vpád na ruské území. Rusové sice vždycky vyhráli, ale vždycky to bylo za cenu, kterou by nikdo jiný na světě nedokázal zaplatit… Proto také doma Putinovi nevyčítají, že zaútočil první. V posledních dvou stech letech vždycky hořely ruské vesnice a bojovalo se na jejich území.

Jak by vypadal ruský mír? Před deseti roky roky by stačila neutrální Ukrajina a další pronájem sevastopolské základny. Rusové to požadovali a dlouho to tak bylo v pořádku i přes prozápadní vlády. Dokud nepřišel Majdan a vyhnání Janukovyče, bylo vše v pořádku. Před třemi roky by stačilo dodržování minských dohod, Krym a neutralita Ukrajiny. Ale minské dohody měly jen získat čas na vyzbrojení Ukrajiny… Merkelová říkala. Před dvěma roky by stačil Krym, zvláštní status Donbasu a neutralita Ukrajiny. Ale ne, bylo zapotřebí střílet na centrum Doněcku, bylo zapotřebí to hrotit a bylo zapotřebí už před válkou dodávat munici a naplnit obchody ukrajinskými vlaječkami pro správnou vítěznou náladu. Před rokem by stačil Krym, posunutí hranic a neutralita Ukrajiny. Ale ne, bylo zapotřebí odmítnout mírovou dohodu z Istanbulu a mluvit o rabování praček, bojování pomocí polních lopatek a zničujících sankcích, které Rusko srazí na kolena.

Teď už podle mě bude Rusko požadovat minimálně levý břeh Dněpru a neutralitu žalostného zbytku Ukrajiny. Za půl roku už v požadavcích budou i všechny ukrajinské přístavy u Černého moře.

Ať si říká kdo chce, co chce, ale za dva roky války Ukrajina dosáhla méně výhodných mírových podmínek, ale za to ztratila statisíce životů. Zároveň se začíná mluvit o tom, že všichni Ukrajinci, kteří teď nedostanou ukrajinský pas, protože uprchli a nechtějí se nechat poslat do masomlýnku, by mohli od Putina dostat ruské doklady. Což by byl opravdu gól… místo statisíců ukrajinských uprchlíků bychom tu brzy mohli mít statisíce Rusů… Obejde se to bez migrace, postačí jen administrativní úkon… Úplně vidím naše faktčekery, jak si s takovým nadělením poradí. Včerejší Slávaukrajinci budou zítra Slávaputinovci… Jen tak, jedním razítkem na ambasádě…

Ve volbách volte strany volající po míru na Ukrajině. Jakémkoliv míru, protože bude mnohem výhodnější než mír za půl roku. Podmínky míru se nezlepšují, ale zhoršují a jednoho dne už to nebude mír ale kapitulace.

Volte strany míru, protože jednoho dne se musí ustanovit nějaký rovnovážný stav, který nebude brnkat na struny ruské paranoii, jednoho dne musí skončit expanze NATO a musí se místo válčení začít obchodovat. Výhodně pro obě strany. Pokud se tak nestane, nakonec k těm jaderným zbraním dojde, protože dojde na velkou válku. Raději trapný mír než ozářené děti.

Ukrajina dnes zasáhla další ruský radar včasné výstrahy. Zdá se, že se navyšují poslední sázky a karty se budou vykládat na stůl. Podle ruské jaderné doktríny by po zásahu těchto radarů měla následovat jaderná odpověď. Preventivně…

Možná není náhoda, že Poláci (Sikorski) dneska začali hlásat, že v případě ruského jaderného útoku zničí Američané všechny ruské cíle na Ukrajině… Možná právě proto Sitting Ping objal Putina…

Rusové jsou za vítězství ochotni zaplatit tolik, co si tady nikdo ani nedovede představit. Za dva roky válčení, za podpory půl bilionu dolarů a za krev statisíců ukrajinských mužů jsme se od dodržování Minsku II dopracovali ke ztrátě východního břehu Dněpru. Zastavme to dřív, než bude cena ještě vyšší nebo než to někdo dožene až do skutečné jaderné války.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

367 thoughts on “Stále více ruský mír… nebo ruská válka?

 1. OT
  „Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo spravedlnosti Ruské federace oznámily Putinovi, že Taliban (hnutí Taliban je v Ruské federaci zakázáno) může vyloučit ze seznamu zakázaných organizací, Kabulov to řekl agentuře TASS.“

 2. Heslo dne: …eskaluji, eskaluješ, eskalujeme … naučte se to 🙂
  Putin podepsal dekret na kompenzaci škod majetku zabaveného USA. Princip je, že komu byl zabaven majetek (občan nebo právnická osoba) vládou nebo na popud vlády USA, ten se odvolá ruské vládě a bude mu vyplacena kompenzace ze zabaveného majetku USA nebo USA osob. RF má v USA majetek za cca 6 miliard USD, USA mají v RF majetek za 9 miliard USD. Výhoda je tedy jasná. Jiná situace je ve vztahu s EU, ale protože USA „prošlapávají“ cestu po které nutí jít i EU no a Putin zase „prošlapává“ cestu pro EU, aby ti tupci viděli, co je čeká.
  Takže směřujeme zatím k velkému střetu, ostatně Orbán tvrdí (oprávněně), že se aktuálně kopírují mechanismy, které vedly k oběma světovým válkám.
  A poslední – dole je diskuze ohledně konce USD. Domnívám se, že USD jako měna asi neskončí, pouze se stane jednou z lokálních měn pro obchodování s USA a jeho satelity. Každopádně už toto snížení bude stačit, aby USA nemohly tisknout papírky bez omezení a bude to stačit na velmi velkou redukci schopnosti financovat záškodnické aktivity – např. US base za hranicemi. Dále se domnívám, že situace v tomto směru dosti zrychluje a řešení se dozvíme v řádu let, nejpozději po skončení střetu, ke kterému směřujeme.

  https://cz24.news/dekret-podepsan-skody-zpusobene-ruskym-financim-budou-kompenzovany-americkym-majetkem/

  1. Mám stejný názor.
   A proto, pro záchranu svobody, demokracie, lidských práv a světového míru, ČNB by místo zlata měla nakupovat USD jako rezervní měnu. Nejlépe až cena nakoupeného zlata poklesne. A tak to cyklovat.

    1. To je jen popis toho, k čemu nás bude „náš drahý spojenec“ nutit. Čím více států světa bude opouštět USD, tím větší tlak ze strany USA bude na své spojence, aby jejich státy absorbovaly přebytečné USD.
     Nicméně, stačit to nebude … pro udržení role USD je klíčový objem státních rezerv držených v USD – a ten setrvale klesá. Kolonie USA budou nuceny rezervy v USD zvyšovat, ale jak píšu, pro udržení globální role to stačit nebude. USD bude jednou z hlavních měn, ale nikoliv jedinou.

     1. 🇺🇸 Státní dluh USA dosáhl v dubnu nového rekordu 34,6 trilionu dolarů. Celkový dluh USA se za pouhé 4 roky zvýšil o 47 %, tedy o 11 trilionů dolarů. Na každého amerického daňového poplatníka tak připadá federální dluh ve výši 267 000 dolarů.

      Pokud bude současné tempo pokračovat, mohl by se dluh USA za pouhých 8 let zdvojnásobit a vzrůst z 20 trilionů USD v roce 2017 na 40 trilionů USD v roce 2025. Pokud Fed ponechá sazby beze změny, mohly by náklady na obsluhu dluhu do konce roku dosáhnout 1,6 trilionu dolarů.

       1. Tady je k tomu taková hezká aplikace:

        https://www.usdebtclock.org/index.html

        Možná by stálo za tu legraci uspořádat nějakou mezinárodní konferenci a začít si na ní rozdělovat území určená k obnově, až to letadlo spadne. My bychom mohli dostat Texas, žije tam spousta Čechů a ještě není tak zkažený jako třeba Kalifornie.

      1. Kazdy tri mesice se dluh zvysuje vo trilion. Se to neda zastavit ..
       Ted , rus a cinan kradou kolonie zapadu a to taky neprida. Se to stalo velkou modou mezi koloniema.Soutezi mezi sebou..
       Aby zapad nemoh krast a z ceho bude ziv… To radsi..

  1. Dával jsem to sem už včera, ale je dobré si to připomenout, zejména proto, že pana Turka dohání vlastní minulost, když si poustel pusu na špacír.

   1. Proto budu volit Konečnou… 🙂
    Ale Turek asi uspěje. Kampaň udělali dobrou a to se počítá víc než osobní konzistence.

   2. Kdo není bez viny, hoďte kamenem.
    Kolektivní zatemnění mysli, jsme už v přímém přenosu viděli u covidhysterie, kdy napícháni blázni málem věšeli rebelanty. A spousta z nich byla ta naše „alternativa“ haha. Dneska už všichni ví, jaký krásný to byl podvůdek a stále mnozí nejsou schopni to vstřebat.
    Ukrajina bylo naprosto to samé. Půda proruské hysterie se připravovala už pár roků předtím a spuštěním SVO se opět lidem zatemnil mozek. A to i vůdcům naší „alternativy“.
    Takže různá velkohubá prohlášení bych bral s rezervou. Je to přirozená lidská reakce.
    ALE, jak už jsem psal, Koza přišla na způsob jak opět nad námi vyhrát. Dnes opět útoky na Konečnou, SPD a jak je vidět i na Turka. Snaha Kozy je o největší roztříštěnost alternativy a výsledek si můžete domyslet sami.
    Do EP kandiduje 30 stran – slovy 30!!! Z toho 25 stran bude pod 5% a šestidemolice získá 20 mandátů.
    Tak jednoduché to je.

    1. No s tím Covidem je to těžké .
     Představte si, že může (a asi i je) být pravda, že očkování vyvolává nyní různé zdravotní potíže a Vy s tím nemůžete nic dělat, protože to máte v sobě. Tak se snažíte buď tyto informace popirat nebo alespoň na to zapomenout. Nic jiného Vám nezbývá.
     Je mně těch lidí líto. Tedy jen těch, kteří neurazeli ty, co se očkovat nenechali a nevolali po povinném očkování proti Covidu.
     I takové mám mezi svými známými i když jedna osoba již zemřela (byla ve středním věku) a celá její rodina má velké zdravotní problémy (rakovina, dva potraty například). I tak ale mně je té rodiny líto.

     1. Naprostý souhlas.
      Vytvoření prostředí strachu ze smrti, doprovázené vládní inkvizicí, omezování svobody, cenzury a nuceného očkování mnoho lidí zlomí. Obecná poučka „když tě vláda do něčeho nutí, tak zbystři“ se díky tomu upozadila. Člověk přestane reálně uvažovat, rozhoduje se stádově a jakýkoliv opačný názor bere jako útok na sebe samého.
      Já to chápu a neodsuzuji.
      Proto říkám, že různá prohlášení lídrů v těchto momentech jsou unáhlené, populistické a ano, neměla by být, ale jsme lidi. A i oni asi věřili, že očkování nás spasí a nikdo si neuvědomil základní věc, že funkční vakcínu nevyrobíte za půl roku.

      1. Ale „bílá mafie“ to vědět měla a nejen že většinou mlčela, ale dokonce se aktivně zapojila. Takže odpovědnosti se zbavit nemůže.

       1. Albi:
        Bílá mafie byla místy ještě vyděšenější, než občan, Albi. Viděla jsem to na svojí mudře, která je naprosto normální a střízlivá – co se týče antibiotik, očkování i všeho ostatního. Normálně je fakt dobrá, ale z kovidu se jí prostě zatmělo. Já se jí raději ani neptala, jak se to s těma vakcínama má. Alespoň rspektovala, že já žádnou nechci, ale bylo vidět, jak u toho trpí.
        Nebesa zkrátka přála existenciálnímu přiškrcení 🙂 někdo na to reagoval panikou a malá část odolala.

    2. „se opět lidem zatemnil mozek. A to i vůdcům naší „alternativy“.“ – můžete jmenovat toho vůdce alternativy, který zatemňoval lidem mozek ?
     A ani ty počty v předposlední větě vám moc nesedí.

     1. Hned na začátku např.
      „F. Turek: Podpora V. Klause je obrovská čest a břemeno. V EU zůstaňme. Fandím ukrajinské straně“
      A počty: 30stran – OK
      25 stran pod 5% – OK
      5 stran – ANO, Piráti, STAN, SPOLU – 20 mandátů – OK
      1 opoziční – 1 mandát – OK
      Pevně doufám, že se mýlím, ale z komentářů to tak vypadá 🙂

      1. Aha, vy počítáte Turka za alternativu, to se docela lišíme v definici. Že někdo chce luxovat hlasy alternativy neznamená, že je alternativa. Jeho financování nevidíme, asi stačí počkat na pokračování jeho politické kariéry.

       Takže podle vás 25+5+1=30 ? Zajímavé.

        1. Takže u vás vše co je mimo ANO, Piráti, STAN, SPOLU udělá dohromady jen jeden mandát ? Tedy SPD, Stačilo, PRO i ten Turek, všichni dohromady jeden mandát ?

 3. Jenže na druhou stranu, jestliže vycházíme z teze, že občan není derivací státu, že stát je derivací občana, úliha státu nemá být výchovná. Natož převýchovná. Občané za svoji hloupost, lenost, neschopnost mohou sami. Jací občané takový stát. Pořád mají dostatek svobody pro účinné ovlivnění poměrů obecních, státních. Jenže, není to pohodlné.
  Kdo, příkladmo, může za ostrakizaci Vidláka v tam í komunitě? „Centrální moc“? Ne. Jeho spoluobčané. Ach tak, chudáci zblblí „veřejnoprávní“ propagandou? Chudáci? Jak vysvětlit ty, kteří zblblí nejsou? Kteří žijí ve stejném místě, stejné kultuře? Čím se liší od oněch? Proč, podle účasti ve volbách a podle volebních výsledků jsou v menšině?

  1. Statistika, pane kolego.
   Gaussova křivka rozložení pravděpodobnosti – čehokoliv: inteligence populace, míra používání vlastního mozku, schopností dohlédnout dále než do pozítří (u politiků 4 roky) atd.

   1. Presne tak, vysledky absence derivace ze strany statu jsou videt na okrajich Gausse, coz v pripade politicke kompetence dela mozna az 75% politicky zmatenych a v dusledku oportunnich a lhostejnych volicu. Proto lze i 75% nazvat jako „okraj“.

    1. Navíc ona křivka ukazuje pouze formální rozložení daného jevu, a nic neříká o jeho obsahu. Například inteligence je sice v populaci rozložena dle této křivky, nicméně jde o relativní hodnoty. S postupem času se průměrná výše inteligence může v důsledku hloupnutí populace posouvat směrem ke stále nižším hodnotám, přesto se bude dle uvedené křivky na první pohled jevit vše v pořádku. Stejně tak pokud necháte populaci uvěřit, že normální je mít nula dětí či maximálně jedno.

    2. Tak to bylo, je a bude. V čem tedy nastala změna? V absenci lídrů, kteří jsou schopni strhnout i ten 75% „okraj“. Proč vyhynuli, na to bychom se měli ptát. Moje odpověď zní – můžou za to v prvé řadě média. Přitom lidé po lídrech lační, podívejte, co dokázal takový nedomrlec jako Babiš, který ani mluvit pořádně neumí. Ale aspoň má miliardy peněz na obranu.

     1. Media a nepritomnost odpovidajici statni derivace.
      Myslenkovy a moralni proud neni jednotny, kazdy ma pravo volby.
      Komu fialova statni derivace vyhovuje, ten voli voli progresivisty, zbytek je ponechan sobe na pospas a tristi se okolo 5%.
      Schopni vudci:
      a) jsou upozadeni medii
      b) nejsou blbi, takze vedi, ze do takto rozehrane partie nema smysl vstupovat

    1. Já vím, trochu z jiného oboru, třeba Rayleighovo, Riceovo, …
     Ale pro popis takovýchto sociologických jevů asi to Gaussovo bude sedět nejlépe.

  1. Příště budeme hrát hokej za Brusel, nebo EU, další mancaft Rusko a USA. Skákat budem podle toho , kdo vyhraje válku(y).
   Já letos hokej ignoroval.

     1. Nikoli, to jsou evropani. Slyšel jsem, myslím že jsem to tu již psal, jednoho debila tvrdit, že on je hrdý že je evropan, protože ti čistokrevní Česi jsou tak zdegenerovaní, že jsou z nich desoláti.

  2. A to si ještě nikdo nevšiml, že ten jeho kamarád na fotce na sobě má starý komunistický znak z let 1960 – 1989, kde má lev místo koruny na hlavě nad ní rudou hvězdu, ano tu kterou si naši hokejisté na MS v 1969 v zápase proti Rusům přelepovali, na prsou místo slovenského dvojitého kříže tři plameny a je místo na heraldicky uznávaném tvaru umístěn na pavéze komunisty překrucovaných a zneužívaných husitů. To ale Sašovi nevadí, takže orpavdu, víš co Sašo, jdi …

 4. K tomu občanství – „trh“ rychle zareagoval v nabídce už není jen ruské. Azbukou psané weby jsou plné inzerátů na bulharské občanství za 3K EUR a rumunské dokonce za 1500 EUR na osobu.

  1. tak na to ale ziadne davky netrhnu, to je dobre tak akurat na to, aby dokazali odletiet z EU niekam za hranice. Kdezto ako ruski emigranti nenavidiaci Putina by tu mozno mohli ostat:-)) V com su horsi ako Tichanovska??:-))

   1. Re: Janka

    To není o dávkách. To je o lidech, kteří k nám přišli ještě před spuštěním Ukromasakru.

    Mám známou, která sem přišla v roku 2002 porodit své první dítě. Už tady zůstala ona i její muž. Děti už sice mají dospělé, ale manžel je nyní ohrožen.
    Btw. na žádných dávkách pochopitelně nejsou. Oba chodí do práce. A do práce už chodí i jejich nejstarší syn.
    Ano, jsou to ekonomičtí migranti. Ale vydělají si na sebe.

    1. Jsou to slovanští migranti s velkou snahou i schopností se asimilovat, takže by měli být vítaní, i když jsou ekonomičtí.

     1. Re: tymák

      Jediné, co je odlišuje od domorodců, je jejich dosti šílený akcent.Pán ještě ujde, ale paní si musíte prostě naposlouchat, jinak její „zvuky“ nepochopíte. Přitom v gramatice dělá v mluveném projevu mnohem méně chyb (spíše žádné), než manžel.

 5. Dobrý den, ještě trochu k MS v hokeji.
  Já už mám strach v práci říct, že mě toto MS nezajímá, protože to nepovažuju za Mistrovství světa, protože tam chybí Rusko.

  1. Hmm, nebyla ta výhra něco jako „splnění posledního přání odsouzenému“ .. ??
   Nebo odměna za „dobré služby páničkovi“ ??

   1. Že by až tak ? 🙂
    A lidi si řeknou, že se máme vlastně dobře, když jsme ti mistři. Tak jdem volit Fialu dál a budeme dál namistrovaní blbečci.

    1. Je to mistrovství kolektivního západu. A jak se tam pořád mluvilo anglicky. I Záruba, znalost angličtiny podmínkou plus v zahraničí jistě možnost procvičovat a i on měl problém pochytit, jaké ceny nakonec rozdávají. A co obyčejný našinec ? Ubrat na ohňostroji a zaplatit překladatele by šampionát jistě nepoložilo.

     1. V dobách, kdy byl sport ještě sportem a sledoval jsem jej, se zásadně muselo hlásit i v domácím jazyce, či se hlásilo dokonce jen v domácím jazyce a byli překladatelé. Ale co čekáte na přeboru NATO ?

  2. Také tak.
   Celá ukrajinská válka jako plán Západu jak vyřadit Sbornou. Či naopak, pmán Ruska jak uniknout drtivé porážce na ledě. Když nelze zařídit razputicu.

 6. První část, popisná a rozborná, je můj názor.
  S druhou částí, o prioritách a onom „my“, nesouhlasím. Třebaže odpor proti Greendealu, se industrializaci, destrukci zemědělství, fiskální a výdajové politice, proti eurovazalství, multietnizační a multikulturální destrukci evropských endemických kultur, genderové a dalším pavědám, všeobecné debilizaci a úpadku, neschopnosti zajistit bezpečí občanů před zločinci hraničící s úmyslem, s oním překrývá. Pro mě je klíčová vnitřní politika. Zahraniční je její derivací.

  1. Nemáte (zcela) pravdu.. Pokud jsme KOLONIE, žádná vnitřní politika neexistuje bez toho, že by na ni měla vliv zahraniční politika. A my JSME kolonie.

   1. Zbývá dost svobody volit jiné. Nabídka je. Nic moc, ale je. Státní politika je důsledkem toho, jak občané alespoň minimálně, tím, že čas od času vyberou někoho z nabídky, někam jdou a vhodí vybraný lístek, využívají té možnosti. Výrazný volební výsledek zfalšovat nelze. Zatím. Jestliže občané i nadále budou volit jak volí, i k tomu může dojít. Záleží jen na nich. Jestli se zbaví debilizátorů a budou se vzdělávat a bavit něčím užitečným a tak i žít, anebo dají přednost být krysami skákající na pedál blaženosti. Co ti ostatní? Ti si pomohou jak dovedou, tak jako jindy v dějinách. Které nynějškem nekončí.

   1. oni asi tu 19% sadzbu aj mozno maju, ale problem je, ze sa to tyka zrejme obmedzeneho poctu ludi. Pretoze jednak podla toho, co som citala, su tam preferovane hypoteky (napr. prave pre vojakov SVO), kde tie sadzby su naozaj inde, jednak je tam matersky kapital, ktory ziskavaju za kazde aspon druhe dieta a ktore podla jedneho Slovaka, co svojho casu prispieval na HS, tak jemu to pokrylo 1/4 celkovej ceny bytu v meste, ktore malo nad 1 mil. obyvatelov, takze ziadna lacnota to uz vtedy asi nebola. A podniky, ktore su povazovane, za dolezite sa dostavaju k pozickam tiez okolo 5% (ak nie menej). Ale ano, urcite to nie je jednoduche pre bezneho cloveka typu predavacka ci ucitel. Ale povedzme si uprimne, to nie je jednoduche ani pre cloveka v Prahe s tymito kvalifikaciami, pokial nie je nejake dedicstvo alebo nieco podobne

    1. Umíte číst? 6 % je prostě šest procent, ať jsou dotované státem nebo ne. Tady se dotujou elektromobily a tepelná čerpadla pro bohaté, v Rusku hypotéky pro ty chudší. Každý stát má holt svoje priority.

     Skončit údajně mají, ale ještě neskončily, v článku není nic „rozepsáno“, v článku se čistě spekuluje, co bude, až/když dotace skončí.

       1. Nejsem proti,ale myslím že to nebude jako hlavní zpráva ruských novin tou dobou. O těch záplavených lidech už také není nikde ani čárka napsaná.Myslim ty povodně co zasáhly i Kazachstán

 7. Rozmýšľam nad tým, ako chcú USA zničiť všetky ciele Ruska na Ukrajine? To akože doteraz si len hoňkali jednou rukou? Zvláštne….

   1. To oni umí. Stačí říct. V Srbsku přece taky zlikvidovali Čínský cil, a v Baltu nedávno jeden Německý ….

    1. No jo, ale „jeden“ a „všechny“, tam vnímám jistý – nejen kvantitativní – rozdíl.

     I v reakci.

     1. Zdá sa mi, že strýko Sam sa bude mať čo oháňať… Ukrajina, Izrael, Tchaj WAN …… KoZa je hnilá 😁

      1. Z Afriky také vykopán. Jeho domácí demografie má velmi nepříznivý vývoj. A.. .to bývalo vtipů na kremelskou gerontokracii. Nyní za Louží mají prezidenta pemprs a inkluzívní generální štáb.

  1. mna by zasa skor zaujimalo cim……ved sa hovorilo o americkom Sentineli ako zastavenom projekte, lebo proste upgrade americkeho jadroveho projektu sa nepodaril. Iste, maju toho viac nez dost a urcite kopa funkcneho, ale aj tak.To nie je len o tom, ze bomba vybuchne, ale aj urcite o dalsich veciach, ktore ked sa nemozu skusat, tak to moze byt potom fatalne prekvapenie…..ludi, ktori to vedeli, uz vraj nemaju (nie je to divne, ze vsetci co nieco vedeli, zrazu uz nie su dostupni…..jednak toto a aj projekt Apollo?), upgrady sa nedaria…..a Rusi vraj maju prakticky prezbrojene cele jadrove ozbrojene sily.

   1. Janko nedivte se, nemají odborníky. Díky poameričtělému vzoru výuky u nás, nemají kde brát. To se to přetahovalo, a vymýšlelo, když u nás bylo dost a se solidním vzděláním. A včil uff hanba plut

 8. Prosím – už mi někdo umíte odpovědět na to, kde se tu vzal ten zfetovaný anonym?
  To je nějaká nová metoda – rozjebávání dezolátské scény?

  1. Rollujte to jako já.
   Všechny anonymy, Sasína, Góje, včelu a Adolfa Hitlera, blbou Helenu, Poláchovou, hřebíka stridora, piccolomini – celej tenhle mašíbl.
   Je pravda, že vám toho nezbude moc na čtení, taky sem už moc nejdu.
   Ale venku je hezky.

   1. Nikdo te nenuti aby tady neco cet , nadhero. Bez jinam. Proc nevodlezes.
    Venku je hezky.
    To je jediny co umis pridat do diskuse..

  2. Daň za to, že se uživatel nemusi registrovat. Buďte rád, že zatím (snad) nikdo nepíše přispěvky s vaším nickem. To je tady totiž možné taky …

 9. Žena za pultem

  KOBIETA ZA LADĄ JAK SIĘ ZMIENILI
  https://www.youtube.com/watch?v=oCftSBUX3W0

  Kobieta za ladą (Žena za pultem) to bardzo popularny serial czechosłowacki twórców m.in serialu Szpital na peryferiach (Nemocnice na kraji města) który zebrał masę widzów w Polsce. Jeśli jesteś ciekaw jak zmienili się aktorzy występujący w serialu Kobieta za ladą (Žena za pultem) m.in Jiřina Švorcová czyli serialowa Anna Holubová bądź Vladimír Menšík jako Karas to dobrze trafiłeś.Wiele informacji będzie dla Was zaskoczeniem ale właśnie dlatego powstał ten odcinek gdyż lubię dzielić się z Wami moją wiedzą oraz przemyśleniami.

  Pár komentů

  @lawenda-prowansalska5450
  před 4 lety
  Chyba nie było wtedy w Polsce nikogo, kto by nie kochał czechosłowackich seriali. Nawet jeżeli były zgodne z obowiązującym ideolo (gdyby nie były, nigdy by nie powstały), były też pełne ciepła i autentycznego życia, a przy tym świetnie zrobione i zagrane.
  39
  Odpovědět
  MoviManiak
  ·
  @ania4607
  před 3 lety
  Wita Państwa rocznik 1967. To były cudowne czasy i cudowne seriale. Dziękuję za możliwość podejrzenia aktorów “ dawniej“ i „dziś“ Szczerze się poplakałam, wzruszyłam. Ech życie… Dziękuję.
  15
  Odpovědět
  @janpawlak5391
  před 4 lety
  Ten serial to nasze życie jak i inne seriale i filmy z demoludów i nie ma się z czego wstydzic

 10. Dnes je to hodně dobrý článek, Vidláku.

  Mimochodem v citaci… „případě ruského jaderného útoku zničí Američané všechny ruské cíle na Ukrajině“…
  co to jsou ty „ruské cíle na Ukrajině“? Co si mám pod tím představit?

  1. My si ty cíle na Ukrajině můžeme jen představit v oblastech Donbasu, Chersonu a Krymu. Vznikne zajímavý oříšek, protože Rusko je po anexi považuje za oficiální součást Ruska a Ukrajina za ukrajinské území okupované Ruskem. USA tedy budou útočit na ukrajinském území – tak nám to vysvětlí. Jak se zachovají Rusové, to netušíme vůbec. Hodně bude záležet na směru větru.

 11. Zlatý hřeb večera zarazil Pepa107, když toporně zformuloval v kabině hokejistů „několik vět“ alias „poučení z krizového vývoje“.

  Všichni přítomní si nemohli neuvědomit, že realita je zítra znovu dostihne.

  1. Ten nikdo jsi ty debile?
   Mě naopak rusové chyběli, stejně jako Kodešovi stávkující profíci. Dodnes totiž vím, že by Wimbledon jinak nevyhrál a tak je jeho vítězství vítězstvím ve druhé lize. Blbý, co?
   Jinak kluci hráli pěkně, ale hold je tam to ale.

 12. Dnes vládne hokej. Přesto, dnešní Vidlákův text je bezchybný. Jen mám trochu obavu, že z nějakého mně neznámého důvodu Vidlák nepodpoří svojí přítomností zásadní mírovou demonstraci za týden. A to by byla velká škoda.

  Myslím si už dlouho také, že Ukrajina bude po ukončení SVO končit Dněprem a přijde o pobřeží. A Kyjev bude rozdělen po vzoru Berlína.

  Alternativní scénář Vidlák také popsal. A v tom případě jsme první na řadě. Poděkovat za to můžeme našim politikům.

  V jednom okamžiku při oslavě na ledě mě přepadl tísnivý pocit, co kdyby najedou obrazovka poteměla. A že bych si ani nemusel stihnout uvědomit, co se stalo.

  1. mně uprostřed té pseudosportovní orgie padl internet (Vodafon, dřive CablePlus). Nejde stále, jedu na mobil. Ale Putin za to asi nemůže 🙂

  2. Podpořím… pokud se Láďa Vrabel ozve. Nikdy nikomu nelezu do zelí. Láďa Vrabel je na mě dost nabroušený, ale pokud zavolá a domluvíme se, nevidím v tom žádný problém.

  1. Jj, a nejhorší není to, že někdo něco takového natáčí, ale že na to někdo jiný dobrovolně kouká…

   Jak jste to napsal? Tento svět už nepůjde napravit bez bolesti. Nejde to.

  2. To je prace mamky a dalsich mamek.
   Mam spatny odhad, kolik muze byt mamce? 40?
   Mozna je mladsi, ale tachometr uz ma viditelne pretoceny.
   Reknemez, ze je rocnik 1985 a dospivala za ery nove nabytych svobod.
   Takhle vypada vysledek, kdyz je clovek ponechan napospas individualismu a lidskym svobodam.

 13. Ono to dnešní nádherné vítězství Čechů v hokeji ukázalo, že se Češi na náměstích umí sjednotit pod heslem „Česko na prvním místě“ – tentokrát doslova. Na Staromáku 15000 lidí, na Zelňáku 8000, v Ostravě také cca 8000 a asi vyšli lidi na náměstí i v mnoha jiných městech.

  Proč takhle jednotně nemůžeme stát za svou zemí i v politice? Proč v té politice má najednou spousta lidí Brusel na prvním místě, Ukrajinu na prvním místě nebo válku na prvním místě?

  1. Protože politika je podvod, Maneco. Nikdy nemůže lidí těšit ani sjednotit.

   V životě lidé dělají věci nejlépe, jak umí. Respektive můžou dělat. V politice nemůžou.

   1. Ale to ten hokej je přece taky. Podvod. Tváří se to jako sport, ale ve skutečnosti to je už dávno především showbusiness. Opravdu snad vyhráli ti nejlepší na světě? Nebo jinak, opravdu jsou ti, co vyhráli, nejlepší na světě?

    A i kdyby, co to mění? Plebejci dostali gladiátorské hry a nad nimi z „nebeské lóže“ na tu taškařici shlíželi patriciové. Pak ještě následovala noc plná euforie a dnes rychle k veslům, holoto, aby to vše bylo z čeho platit…

    1. Máte samozřejmě pravdu, jsou to gladiátorské hry. Ale nejen prací živ je člověk. Někdo chodí do divadla, někdo kouká na hokej, někdo jde do lesa…

     1. Jistě, jen je třeba, aby to tak všichni zúčastnění chápali, že je to jen forma zpříjemnění volného času. Nic víc.

  2. Mno, nevím nevím, u nás ticho po pěšině. Zatím co tenkrát se paneláky málem třásly. Jaké mistrovství světa, když tam nebyli rusové. Takže podle mne pouze druzí. Sorry
   Snad jedině dob rej brankář co Haškovi zatrhne tipec.-

   1. To u nás jedna hospoda dokonce měla ohňostroj. Ale za těchto podmínek by to nemělo být Mistrovství světa, ale mistrovství vybraných států. A olympiáda by se měla přejmenovat na komerční cirkus.

   2. Do světa hokeje patří i Rusko.
    Je zbabělost, nepustit na MS soupeře, který by mohl kohokoliv porazit.
    Tak tam Rusy radši preventivně nepustíme a vybereme si pro to směšnou politickou záminku.
    Rusové nevedou proti nikomu válku, je to SVO.
    Ukravínci vedli proti civilnímu obyvatelstvu ATO, pozabíjeli desítky tisíc lidí a nikomu to ve světě nevadilo, zajímavé. Pálili z Gradů na města Donbasu a bavili se způsobeným chaosem.
    Ale Rusové se stížnostmi obtěžovat nebudou, mají jiné starosti – zastavit expanzi KoZa na UA a vypakovat odtamtud NATO.

    1. hmm, historie se opakuje. O tom, nevím – mistrák nebo OH v Los Ange, kterých se naši nesměli zúčastnit se taky nemluví, nepíše – jako by nebyly. My se koukali na Vídeň, a taknějak nic moc. Oni i ti nejlepší sportovci potřebují kvalitní soupeře. No tak včil je neměli. Copak švajc hrál nějaký prim ve světovém hokeji?

     1. Olympiádu 1980 v Moskvě bojkotoval Západ kvůli invazi do Afghánistánu. Olympiádu 1984 bojkotoval Východ na příkaz Moskvy.

  3. No nevím nevím, ale není 15 na Staromáku, 8 na Zelňáku a 8 v Ově nějak na 10 mil národ málo. Nebo jste to myslela ironicky – pak pardon. Rozhodně se na ta místa vlezte víc lidí.

   1. Obě Vaše reakce, emo, jsou i na Vás mimořádně hloupé.
    Odhadovaný počet lidí na náměstích uvádějí mainstreamová média.
    Btw, proč píšete „rusové“ s malým „r“? To normálně píšete třeba američané, francouzi, němci…?

     1. Zapomněla jsi dodat, že v té staré škole jsi byla blbá jako štoudev už tehdy. A jen se to zhoršuje, viditelně.

    1. No, my jsme se učili, že němci se píše s malým písmenem, tak jako černoši, evropané, asiati. Němci tehdy asi nebyli národem, jako Rusové, Slováci a Češi, ale plemenem, které se rozlezlo po Evropě.
     Ale hádat se nebudu, dneska je to dozajista jinak.

     1. Dovedete si představit jak by to vypadalo v novinách kdyby platilo to jejich „vyžadované pravidlo“. Ale možná jejich požadavek je zaviněný tím, že málo četli či čtou a tím pádem v té horní části se nezachytilo nic moc.

    2. kopa ludi pise cez mobily a na nich sa naozaj nechce obtazovat diakritikou. Co je na tom cudne?? Tu sa nepisu oficialne vyjadrenia ci listy za institucie……proste sa chcu vyjadrit co najlahsie a najrychlejsie…..a ono to prepisovanie textu mobilmi lezie dost na nervy:-(

  4. „Proč takhle jednotně nemůžeme stát za svou zemí i v politice?“
   Ti oslavujici ale nestoji za svoji zemi, ale sami za sebou, ztelesneni do postav hokejistu. Mistrovska prevaha, Evrope to osladime (pamatujete jeste to heslo?).
   Vetsina tech nejaktivnejsich fanousku voli Fialu, na to vemte jed. A ze by byl Fiala pronarodni, to bych nerekl.

   1. Je to stejná cvokárna, jako když mají sraz fanoušci Star Wars v těch jejich mundůrech a mávají světelnými meči. Hop, hop.

  5. Podívej se Maneco jen tady v diskusi… Ať řeknu jakékoliv politické jméno, okamžitě se pod ním objeví deset komentářů, proč je nepřijatelné. Ať podpořím kohokoholiv, okamžitě se sejdou komentáře, že jsem se konečně odkopal a jsem zrádce. V takové atmosféře se dá udělat jen jedno jediné. Neřešit, kdo je dobrý a kdo je špatný, ale kdo bude úspěšný a kdo bude neúspěšný.

   1. Já bych se tím nezatěžovala. Je zajímavé, jak brblalové, ať řeknete jakékoliv jméno, se rozletí po netu a pátrají a pátrají proč právě on ne. Ale zase na druhou stranu, mohou se objevit docela zajímavé věci co presstituti zatajují,.nebo překrucují. Jen tak dál. No a na závěr když jim to vadí, tak nemusejí číst- ne?

   2. Říkejte tedy jen jména z pětidemolice, lidé budou na nich hledat nepřijatelnosti a Vámi dosud jmenované nechají na pokoji. Budete sice ještě větším zrádcem, ale přes ty, kdož nepochopí (většina) Vaši nordickou lest, zařídíte větší rozcupování pětidemolice.

  1. Na tom hokejovém úspěchu mě zaujaly dresy. Dokavaď měli na hrudích komerční logo vypelichané slepice, tak se plácali bez úspěchu. Ve chvíli, kdy ji vyměnili za státní znak, se dostavil úspěch v podobě vítězství na mistrovství světa…

   1. Ano, tahle souvislost mě taky napadla. V okamžiku, kdy se před 10ti lety najelo na „jsme EU“, hokejisti přestali vyhrávat. Ono proč by taky, hrát za nějaké Česko, které stejně nemá žádnou budoucnost. Ale v okamžiku, kdy se za posl. rok zvedla národovecká scéna a velmi významně se vrátily diskuze o zpětné emnacipaci, najednou jsme zlatí. Tyhle jevy vůbec nebudou náhodné.

   2. Prvni vec bylo vyhodit toho udesnyho finskyho trenera. Uz to byl uspech.
    Ted mame Necase ,hokejova super extra trida , jak se objevi na lede je to okamzite videt.
    Pastrnak mel formu vloni ,letos je trochu min ,ale trefil se v pravej moment,urcite do toho dal vsecko. Gudas je poteseni se divat co dela v obrane pro svoje poteseni.
    Milacek svyho klubu a fanousku..Palat ,Zacha sou neunavny a skoda ,
    ze chybel Hertl, velkej vudce muzstva..
    Dostal najednou pred nekolika mesice byl poslanej na led a hned zacal bejt neprustrelnej.
    Taky, ze vsecky strileni sou do do nej a ne vedle nej.
    Meli za sebou tezkou sezonu v NHL a prijeli ihned ,bez vahani a dali do toho vsecko..Mistni nezustali vubec pozadu.
    /Mistni este muzou ocekavat funkcionare se sekama/..
    Porad mame Chytila v Rangers a Faksu v Texasu.Hrajou uspesne vo Stanley Cup.

    1. To samozřejmě je. Ale za to hokejisti nemůžou. Ti prostě přijedou a hrajou zápas od zápasu proti tomu, kdo na ně přijde a snaží se o co nejlepší výsledek. A těm našim se to povedlo dokonale. Strašně soustředěný výkony celou playoff s minimem chyb a maximem zodpovědnosti.

     1. Bohužel po těch letech probíhající fašizace a vymývání mozků stáda a pumpování protiruské nenávisti si už ani nedovedu představit, že by ruský sportovci jen tak přijeli. Pravděpodobnost nějakýho průseru by byla skoro 100%

      1. Celá mašinérie je proti nim. Bafuňáři, svazy, komentátoři. Uvidíme na olympiádě. Očekávám něco jako Mnichov 1972

    2. Kšeft je kšeft. Kdyby to bylo o sportu, tak by nepřitomnost Rusů vadila. V kšeftu je každá výhodička dobrá …

 14. Celkem se dá souhlasit, opravdu po sebrání všech dostupných informací tak vypadá. Předpovídat ale asi nelze. Strýček Sam si nedá sáhnout na své zlaté tele – na válku. A současně nebude chtít dopustit, aby ho to tele přerostlo a stalo se z něho neřiditelné atomové hovado.
  ===
  A ještě něco: Sleduji tu situaci od roku 2014. Putin nezačal válku, jen ji legitimizoval. Rusové v Lugansku, Doněcku i jinde (Cherson, Oděsa) byli Banderovci a Azovci pozvolna likvidovaní, když se na straně Rusů, žijících na Ukrajině se objevili tzv. „zelení mužíčci“, vysílání Ruskem na pomoc svým krajanům. Ale nebyla to válka. Od roku 2022 to válka je, i když se jí říká speciální operace.

  Americe jde o prachy, Rusku o existenci. I kdyby bylo mnohem slabší než je, muselo by se do dalšího kola zápasu o svoji existenci pustit.

  1. Zlaté tele Uncle Sama je světová rezervní měna USD. Válka nikoliv, tu klidně pustí, když se ukáže neudržitelnou, viz Afghánistán.

  2. Ano, západ a i my, je nesmírně poktytecký.. Roky 2014-2022 na Donbasu jakoby neexistovaly. I ty desítky tisíc mrtvých civilistů, včetně dětí..
   Hold, když ty USA tu válku s Ruskem tak potřebují, tak pro to udělají všechno. I zastaví čas a vymažou kus historie – dějin. Ale ne natrvalo, „Pravda a láska přece zvítezí nad lží a nenávistí“, jak řekl náš vážený prezident pan Havel..

 15. Budeme postkomunistická země s největší ruskou menšinou? Jaj… Myslím, že Afročechová už vydala příkaz, aby traktory dotáhly naše dvě zbývající nepojízdná ótéčka před bránu ruského velvyslanectví, aby náš čacký komorní armádní sbor bránil útěku Ukrajinců do nesvobodného světa Putinovy tyranie. Nicméně mě napadá řada scénářů, v nichž se o pasy žádá digitálně přes telegramový šifrovaný kanál a pokoutně je distribuuje za menší bakšiš UA mafie, kterou tu zcela jistě nemáme. A jednoho rána se Fiala probudí do země, kde bude půl milionu Rusů…

  1. No a co? Co Ukrajinci mají dělat? Někteří už tu pracují leta, mají tu domy a rodiny. Mají se jít nechat zabít?
   A mladí? Vypadá to, že Češi jsou opravduhodně podivný národ…

   1. Máte pocit, že jsem to kritizoval? Bylo to psáno lehce pobaveným tónem, neboť sen fialového hnusu o půl milionu UA voličů, kteří dostanou volební právo a budou pětihnus volit, se rázem může stát pro libodémo noční můra.

    1. No – četl jsem to jinak. Ale jsou i takoví, kteří to nemyslí jako humor.
     A Fiala? Kdo to je ten Fiala? Nebo přesněji – kdo to bude po příštích volbách? Premiér? Těžko.

     1. Fiala? Toho jsem viděl. Respektive dva. Jeden seděl vyčerpaný u mantinelu a snažil se srovnat s prohrou a druhý se zubil v bezpečí za sklem. Můžete hádat kterému bych podal ruku.

    2. No nevím, čí mají pas přece neurčuje koho budou volit. Za časů SSSR přece měli taky stejné pasy – či spíš vojenské knížky …

   2. Kryso, s našimi vyhnanci, bez domova byste si nesed, ale s ukrajincama byste si aji sed, za okolností. Že už mají tady nadrbáno dostatek aby si mohli vedle vás sednout. Se snad ze všech z vás poseru. Toto jsou světlé zítřky vidlákova oltáře.

  2. no jo… krom Fialy tu budeme ovšem mít i nejméně tolik citově totálně rozsekaných ukrolibtardů,
   kteří jim své dosavadní angažmá v rusko-ukrajinském konfliktu nejspíš nedají zadarmo… Takže
   tu nově vznikne jakási kvazi základna, pokračováním rusko-ukrajinského meta konfliktu… :))

 16. Velmi kvalitní psaní, ale Vidláku – myslím, že se mýlíte v tom, co dnes chce Rusko, resp. Putin.
  Já bych to viděl, že po všech neúspěšných pokusech dohodnout se s anglosasy po dobrém, přistupuje VVP k vynucení si všeho silou.
  A teď – je v situaci, kdy zkušenost říká, že anglosasové nedodrží žádnou dohodu => musí tedy dojít zabezpečení zájmů RF jinou cestou. A ta jiná cesta bude definitivní rozborka světové hegemonie anglosasů. Ta hegemonie je založena primárně na tiskárně USD, kterou RF nemůže vypnout. Od tisku USD se odvíjí financování přes 800 základen US Army po světě, odvíjí se od toho financování světových médií, rozvracecích neziskovek a dalších věcí, ovšem ty dvě jmenované jsou pilířem. Pokud RF nemůže vypnout tiskárnu USD, pak nezbývá než silně zredukovat prostor, kde budou USD akceptovat. To „dobrovolné“ používání USD zatím zajišťovala US Army (viz. Libye, Irák) a moc se tomu tedy nešlo ubránit. Dnes ale všichni vidí, že úderná pěst US Army – tj. uskupení NATO je bezmocné a neumí si poradit s armádou RF … a všichni, kteří mají US nadvlády plné zuby cítí šanci na změnu a možná i odplatu. Proto když přijde VVP s plánem BRICS a následně třeba s obilnou burzou pro BRICS mimo dosah anglosasů tak se buď přidají nebo alespoň nebudou proti. A podotýkám, že RF je dnes asi jediná země světa, která si doslova a do písmene vybojovala právo takové proti-anglosaské činy konat. Pokud by s nápadem např. na tu obilnou burzu přišel někdo jiný, slabší, tak už je vybombardován do středověku … potíž je, že tohle s RF beztrestně udělat nelze.
  Anglosasové vědí vo-co-gou, Rusové taktéž. Rus ovšem veřejně deklaroval, že je na jaderný střet připraven s poznámkou, že svět, kde není místo pro RF je nezajímá … otázka dne tedy je, zda anglosasy zajímá svět, kde nebudou hegemonem. Vše nasvědčuje, že na straně anglosasů není jednota ani v nejvyšších patrech – to nemluvím o tom, že nikdo za jejich zájmy nechce a nebude dobrovolně bojovat a umírat. Loptička je tedy na straně anglosasů a rozhodne, která parta u nich zvítězí – zda neoconi nebo realisté, kteří si uvědomují, že s hegemonií je konec.
  Zatím se pomalu suneme k velkému střetu, mírová dohoda, dle mého, ve hře není a není ani možná … na výběr je kapitulace nebo střet. A kapitulace znamená hlavně konec USD a všeho, co je tiskem těchto bezcenných papírků napájeno.

   1. Přesně tak. Otázka je, co udělá BRICS se všemi dluhy po světě. Velmi elegantní by bylo nechat je splatit v dolarech, ve kterých jsou vedeny, poté co USD totálně ztratí hodnotu.

  1. Zbavit se petrodolaru neni problem- staci pasivne a bez namahy nabidnout k prodeji americke obligace.
   Proc se to nedeje? Protoze za dolar neni volne smenitelna nahrada.
   Na co vam po dedolarizaci bude prodej obili, kdyz za nej dostanete jihoafricky rand, ktery od vas nikdo nechce a ani si za nej nemate co koupit?
   Zpocatku to pujde treba vymenou za banany, ale tam neni trh nekonecny a vzajemna smena brzy narazi na sve limity.
   Jinak: USA uplnym hegemonem nikdy nebyly, nemely pod kontrolou Afriku a Stredni Asii. Rusko (sestinu sveta) jen par roku.
   Rusko doted jen ztracelo: Kazachstan, Armenii, ted Gruzii, Finsko a z nerozsirovani hranice s NATO se stalo prodlouzeni ruske hranice s NATO o 1500 km (Finsko).
   Premyslet v opakovanych klise je nebezpecne, vetsinou jsou to schematicke obrazy, realitu v podstate vystihujici, ale neodpovidajici v detailech- a v detailu, jak znamo, sidli sam dabel.

   1. 1. Zbavit se petrodolaru neni problem … je, resp. jde to, ale velmi pomalu. RF má dolarové zásoby v podstatě na 0 a Čína nemůže všechny dluhopisy dát na trh, protože by je nikdo nekoupil – proto vilí pomalejší metodu, kdy opatrně prodává a nové nekupuje. Podle mého je cílem vytlačit USD pouze na obchodování s USA, příp. jejich satelity.
    2. Na co vam po dedolarizaci bude prodej obili, kdyz za nej dostanete jihoafricky rand … no tak tohle si v BRICS uvědomují a podle toho, co jsem zatím četl aktivně připravují řešení. Myslím, že brzy budeme svědky řešení …

    1. „Čína nemůže všechny dluhopisy dát na trh, protože by je nikdo nekoupil“
     No ale o to jde, pane Dvoraku. Kvuli pretlaku na trhu je nikdo nekoupi od Cinana a tedy ani od americkeho statu. A bude po dolaru.
     Aktivni priprava reseni….to je samo o sobe v poradku, ale ono se to prodava tak, ze dedolarizace uz zacala a reseni je jiz hotovo.
     Samozrejme dolar jednou padne, Amerika se rozpadne a zemekoule bude pohlcena rozpinajicim se sluncem.
     Tim dabelskym detailem je tu tedy casovy horizont.
     Kdy budeme svedky reseni?
     Podle vas brzy, podle meho za generaci, dve, mozna.
     Kdo cas nevnima a tvrdi mi, ze stavebni plan procesu je nezvratny a jiz je hotovo, se chova jako chiliasticky sektar. Konec sveta prijde zitra a pokud neprijde, je to dukazem toho, ze prijde pozitri.
     Indie ted podtrhla Rusy a odjizdi na mirovou konferenci, k tomu Modi tak pred ctvrt rokem vyhlasil, ze spolecna mena BRICS neni na poradu dne. Reakci na to byla spolecna obilna burza, coz je NAHRADNI reseni za padly projekt spolecne meny.
     Optimismus je opium lidstva.

     1. Tak tak. Reconquista taky trvala asi 700 let. Fakt nemůžeme čekat, že se z US hegemonie vymaníme ještě za našeho života. To by vyžadovalo fakt hodně černou labuť. Černější než dezolátova duše :-).

     2. Náhradní řešení je světová rezervní měna navázaná na zlato. Státy Jižní Ameriky, Afriky a Asie si je mohou vytěžit nebo směnit za ropu či jiné suroviny.

      1. Navic se dostavame k teorii uveru, kdy bud suma drobnych uveru, anebo hodne velke investicni akce by byly limitovany zlatymi rezervami. A tech bude vzdycky mene, nezli bude potreba na uverovani.
       Zlaty standard by tedy vyrazne pribrzdil investice a nepritel by nas predbehl a vyluxoval nam volne trhy.
       Nejsem pritelem uverovani, ani dluhu, ale za soucasneho stavu a zpusobu rizeni si to bez nich nedovedu predstavit.

       1. tak vzdy je tu otazka ceny zlata a otazka konverzneho pomeru. Snad nikdy nebolo to tak, ze kazdy dolar bol kryty zlatom z plnej hodnoty, vacsinou tam bol koeficient medzi 25-40%

   2. Nejsem ekonomem, ale jak se obchodovalo, když ještě USD nebyl povinnou měnou na rynku? Nabízím obilí a ty mi nabízíš randy? Nechci randy, chci svoji měnu, nebo ruble, nebo zloté, franky, eura. A od toho jakou měnu nabídneš, se odvíjí i cena mého obilí. Nebo mi pošli, černochu z JAR, třeba démanty, zlaté cihly, slonovinu, ebenové dřevo, nebo něco jiného. Obchod je dohoda. A když nemáš nic, než ty tvoje randy, tak milý černochu, nebudeš mít ani obilí, protože randy prostě nechci.

    1. Asi tak to vidím i já.
     Chceš?
     Zaplať.
     Nemáš čím?
     Nakakej si.
     Přesně tak dopadla Sri Lanka, když se pokoušela zavést „čistou nulu“ CO2, zrušit umělá hnojiva a zavést „biozemědělství“.
     Neměli nic na směnu, protože jim tam nic pořádného nevyrostlo a nic nevytěžili ani nemohli nic nabídnout protihodnotou.
     Tím pádem mohli okusovat tak leda kůru ze stromů.
     Naše zářná budoucnost.

    2. nehovoriac o tom, ze defacto rovnaky problem je aj teraz…..akym sposobom moze cernoch ziskat dolar?? tiez mu nespadne z neba. Musi nieco predat, za co ho ziska a o to musi byt zaujem

 17. Pamatuji se, že jsem před Krymem viděl na netu nějakou fotku faktury, ze které vyplývalo, že se v Sevastopolu přestavuje nějaka průmyslovka na kasárna pro americckou námořní pěchotu. Takže to Putin tenkrát stihnul jen tak tak. Teď už si asi nechavá větší časovou rezervu 🙂

  1. Byla to informace na webu Námořnictva USA, že hledají zhotovitele. Kdekdo si ji stáhnul. Tehdy Američané brali Rusko za onuci, která bude poslouchat, buď dobrovolně nebo pro patřičném profackování. Tak jednají jen rozkládající se státy.

 18. Pokud začne Rusko vydávat bezprizorním Ukrajincům své pasy, tak tu máme ukrajinskou občanskou válku. Na něco takového nejsme připraveni a patrně to ani naše špičkové politiky, nejlepší v naší historii, ani nenapadlo.

  1. houbeles. Ti Ukrajinci, co vyméni pasy za Ruské
   a) budou chtít zústat v EU
   b) budou chtit do Ruska k přibuzným
   nebo c) budou nasazenými špiony a diverzanty
   Ani jedna kategorie nebude mít zájem vrátit se na rozflákanou Ukrajinu a prát se tam se „soukmenovci zvláštního ražení“. Počkají si, až Rusové Ukrajinu zpacifikují nebo (kategorie c) něco vyhodí do luftu, chytnou je a šmytec.

   1. Na Ukrajinu utečenci se vrátí, až bude ruská resp. polská. Až skončí válka. Nebo raději zůstanou tady jako Rusové, kteří tu přišli v devedesátkách. Jsou vlastně už „naši“, koupili si tu už místa na hřbitově. Rozpustí se v populaci lépe naž Cikáni, kteří tu žijí stovky let a neasimilují a neasimilují…

    1. Místa na hřbitově, domy,byty. Příbuzný má v novostavbě o 6 bytech u Prahy za sousedy polovinu Ukrajinců. Někteří koupili, někteří v nájmu.
     Byt o 60 m2 se tam pronajímá kolem 22 tis./měs. Bez energií.
     Ani jeden z nich nevypadá, že by počítal s návratem. Všichni zdraví česky.

  1. Pořád má slušné řešení, ale nemusí se každému líbit. Čili žádná změna. Žádné řešení se nelíbilo.

  2. Za 3 týdny jsou EU volby. Nic moc důležité volby do zcela pofidérního zastupitelského sboru. Netřeba si lámat hlavu co tam prosadí či neprosadí váš zástupce. Tím lépe.

   Dá se z toho ale udělat protest proti aktuální vládě a volit proti ní. Jít k volbám a volit někoho kdo je bezpečně protivládní a bezpečně nad pět procent (tak moc, že to i na ČT24 přiznávají). Jestli to něčemu pomůže nevím, ale volební výprask poválečných stran určitě to ničemu neuškodí a na dlouhou dobu to je to poslední do čeho může občan reálně promluvit.

   1. Naopak – nyní jsou EU volby nesmírně důležité. Pokud bude výsledek alespoň trošku možno prezentovat jako podporu stávajících stran, pak to okamžitě bude překlopeno jako vyjádření podpory boje proti zlému Rusovi za ideály anglosaského světa.

 19. Může dezolát, který už upadl do hledýčku, upadnout do ještě přísnějšího hledáčku, nebo též, jak preventivně a Halík s námi zatočit s takovými případy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *