17 července, 2024

Chcete vidět, jak moc frčíme hlavou do zdi a do chudoby?

To vám v kostce ukázat můžu, na čem frčí ti, kdo o tom u nás rozhodují, netuším. A oni zřejmě netuší vůbec nic.

Zpráva dne by měla být tato: Německo chce nastartovat ekonomiku obřími dotacemi elektřiny. Leč není a pochybuju, že ji někdo z těch lumenů vůbec zachytil. Už když si člověk totiž tuhle jednoduchou větu přečte, musí se mu udělat na nic. A to nemusí být ani ten průmyslník, či zpracovatel nebo třeba pekař. Každý, kdo má alespoň zbytky zdravého rozumu chápe, že to by pro nás byl průšvih obřích rozměrů.

Teď pár čísel. Nyní německý průmysl platí za energie v průměru 24 centů za kilowatthodinu (v přepočtu to znamená 5858 korun za megawatthodinu). U nás, kdy jsme s německou ekonomikou provázáni víc, než by se nám mělo líbit, se cena elektřiny dostala v prvním pololetí roku 2023 v průměru na 7607 korun za megawatthodinu u nejběžnějších tarifů. Už to je vzhledem k tomu, že jsme nejprůmyslovější zemí Evropy a vyrábíme si ji nejlevněji, hodně smutné.

A teď to přijde. Hlavním opatřením, jak nastartovat německý průmyslový motor, mají být státem dotované energie. A slibuje to, světe div se, zelený politik, vicekancléř a ministr průmyslu Robert Habeck. Chce, aby vybrané sektory německého byznysu platili pouze šest centů za spotřebovanou kilowatthodinu. V přepočtu to znamená necelých 1500 korun za megawatthodinu, což je cena, s níž se české podniky setkaly naposledy v dubnu 2021. Pecka, ne?

A naše vláda? Tak ta chce veškeré dotace zrušit, platit násobně víc budeme za posílení přenosové soustavy směrem k říšským větrníkům a od nich, zavřeme si uhelné elektrárny, Dukovany ani Temelín asi nikdy nevytendrujeme a budeme se pomalu ale jistě vracet ke sběru a lovu. Lovit budeme zřejmě kyjem, protože o železném kopí si budeme moci nechat zdát.

Jestli se tohle stane, průmysl na našem území skončil. Očekávala bych, že tu teď někdo začne hodně řvát po tom, aby šli tihle hoši konečně od válu a přestali ničit to, co nám tu ještě zbylo. Zatím nic neslyším. Tak uvidíme, jestli uslyšíme či neuslyšíme. Teda ono to uslyšíme určitě, ale to už taky třeba bude na všechno pozdě.

45 thoughts on “Chcete vidět, jak moc frčíme hlavou do zdi a do chudoby?

 1. Dotace nejdou z domacich penez, ale ze zisku, dovezeneho z kolonie.
  Cim nizsi cena v kolonii, tim stoupa moznost vyssi dotace v metropoli, ktera opet snizi kolonialni cenu.
  A tak stale dokola.
  Podepsan: prof. Nutella v.r.

  1. Co je to za blbost , my nic nevyrabime , vyrabi korporace ,pro ktere vsechny
   vlady pracuji a jim posluhuji ..
   Vydiraji pro korporace ,aby ty bohatly vic a vic a vladly svetu.
   My nejsme s nikym provazany , vlada a korporace sou.
   Kdyz vlada chce , tak my s tim nemame co delat , je kapitalisticka demokracie vod 89
   a nic jinyho. My si nic nezavreme ,jak asi.
   Vlada zavre akorat nas, dyz na nas zanevre.
   Prumysl u nas neskonci , sam vod sebe, to nikdy prumysl nedela.
   Skonci s nim vladni sluhove a byrokrati a vladni korporace , rvat a v demokracii ,
   je zase zbytecna pitomost a kazdej vi predem …
   Pozde je vzdycky , voni nam dopredu nereknou pravdu ,co na nas chystaji ,
   jaky rozkazy a vodkud musi poslechnout a poslusne vykonat a tak my vedet nemuzeme…
   A .Naky vocekavani …
   Kdyz pudou tyhle vod valu , pridou jiny a nic se nezmeni , /stoji snad trochu za povsim ze ,zmeny vlad sou pro to ,aby se vubec nic nezmenilo ve vladnuti proti narodu vod 89/, jenom zmena systemu muze snad neco zmenit.

 2. Som zrovna citala na idnesu, abo seznamu, abo kde, ze vlada priskrti skoly … si to uz nebude mat kto spocitat po reforme 😀 … nie ze by mi bolo do smiechu, mam tri deti na zakladke

 3. Nejmenovaný gigant, dodávající mj. elektřinu, přestal po firmách stavějících fotovoltaiku, požadovat faktury – že práce byla provedena, technickou zprávu, projekt, výpis z banky o zaplacení klientem….
  Asi aby se čerpalo co nejvíce.

  Vše z první ruky.

  1. Re: berkowitz

   Zatímco přistoupení proběhne přesně naopak.
   Jen co se srovnáme ekonomicky, přistoupí EU do Ukradinského společenství.

   Zatleskejme…

 4. Uslyšíte ohlušující ticho. Je to přece logické. Bude-li protektor u sebe doma elektřinu dotovat, stoupne poptávka. Pro zvýšenou poptávku je třeba vytvořit zdroje. Zvýšením ceny elektřiny v protektorátu dojde ke snížení spotřeby, a ušetřená kapacita umožní lépe pokrýt zvýšenou poptávku německých firem po levné elektřině. Hra s nulovým součtem. Vláda ČR jedná striktně logicky a předvídatelně.

  1. +1 … gratuluji, jste jeden z mála, který se orientuje. Navíc, utlumení nebo zrušení výroby v nejprůmyslovější kolonii se dosáhne zelených cílů … Že to odnesou lidi? … ale nepovídejte, neříkají, že těch lidí je moc ???
   Jde to podle plánu.

 5. Dobrý den, já opravdu kolem sebe nevidím, že bychom se řítili do chudoby.
  Lidi si pořád žijí jak kdyby nic. Drahá auta, dovolené, výlety, slavnosti, festivaly. Nikoho nic netrápí. Vsichni mají zřejmě pěkné výplaty, nebo nevím.
  A o tom, že to přijde, se už mluví kolik let.
  V létě: přijde to v zimě.
  V zimě: přijde to v létě.
  A tak pořád dokola.

    1. To není brýlemi. Něco se stane až citelně zdraží potraviny a (především) benzín. Do té doby bude oslí české (nekrást tady) spokojeně konsumovat, pravicovat a užívat kárpe dijem, přesně jak píše Iggy.

  1. Re: Iggy

   Kdo nemá v uších nasráno, ten občas zaslechne, že se začíná tvrdě omezovat výroba a propouštět. Docela nedávno jsem tu dával dva „vzkazy“. Výroba stavebního materiálu v Týnci a v Hranicích a výroba jízdních kol v Kopřivnici.

   Spěte dál!

  2. Nekvalitní zboží, hlavně ovoce a zelenina, vám přijdou v pořádku? Zabírání kvalitní orné půdy pro účely vojenské ,logistické, vám také přijde v pořádku?

  3. Vodkud si tady pribeh , kecas vymysleny kecy a nevis vo cem.
   Vopravdu nevidis, pac kecas, nic si nevidel, ani nemoh. Abys tady moh prasit.
   /piggovat/.

  4. Zdravíčko všici, potraviny kupuju výhradně v akci, a to již dlouho. Plynem topim jen, když se mi nechce tahat dřevo do kamen. Velké závody masivně propouští naše lidi i agenturní….. třeba slévárna Kuřim, 100 vky lidí za poslední měsíc, ta je na zavření, pokud Teda nespustí válečnou výrobu.

 6. Nemecke a ceske presstitutky zacinaji vypoustet nove vetry 🙂 Pred nedavnem jeste zcela neuveritelne vyroky o slimacich, treba : „Mathias L. z Langenu připomíná, že odborníci před tímto vývojem varovali už v roce 2015. „Co se od té doby stalo? Nic! Ani paní Merkelová, ani současná koaliční vláda nic nezměnily. Všechny strany by si však měly být při příštích volbách jisté jednou věcí: budete souzeni podle svých činů, ne podle svých slov,“ shrnuje. https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-bild-otiskl-dopisy-zoufalych-nemcu-40450014#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  1. Ani prdlačku. Volič má paměť max 14 dní.
   A opravdoví fandové svůj názor nikdy nezmění.
   Jak psal tudle pan Vidlák, že našel jednoho pravověrného, tak vězte, že je jich statisticky mnohem víc.
   Nedávno jsem s jedním pár týdnů pracoval.
   Ten mi tvrdil, že si rád za tu drahotu, vzniklou protiruskými sankcemi, připlatí.
   Mladý kus, pod 30. NIKDY pořádně nepracoval.
   Aby třeba řídil nějakou výrobní firmu, ne.

   1. Rád si připlatí,hlavně,že Rus bude úpět.Zdá se ,že soudruzi z pětihnusu provedli kvadraturu kruhu či trisekci úhlu.Takhle zblbnout část národa,to se nevidí.

    1. To není zásluha pětihnusu, ale spíše sociálních sítí a médií a jimi exploitované sebestřednosti a sobectví. Propaganda v euroamerickém mediálním prostoru je založena na povyšování ega konzumenta. Ani není nutné jej nějak hmotně korumpovat, stačí ho pochválit a ukázat na toho vůči komu se má vymezovat a nenávidět jej. Je smutné vidět inteligentní lidi jak si neumí uhlídat svá psyché.

  2. Lid je nepricetne tvrdohlavej ani palici ani cepem z nej nic nevymlatis.
   Klasy aspon daji zrno..
   Holici dyz nestrihaj sou kde , na holickach.
   Vidlak kdyz debatoval na Konecnou , ktera je nekonecne na konecny.
   A zase jako lid, tvrdohlave a na holickach . Si nestrihne ,pocitam.
   To pride lito. Nema ani teoretickou ani praktickou zakladni pricinu, bejt komouska.
   Komunista je prej proti kapitalistovi. Fakta mluvi jasne ,ale zbytecne.
   Ve 48 ,proletar, tesar Klema ,co cet vzdelavaci ucebnice po vecerech na ulici,
   pod lampou, byl vodkopnutej na vedleji kolej, presidenta , by neprekazel typickymu , skutecnymu burzoutskymu kapitalistovi ,vod narozeni.
   Nikdy generalni tajemnik Saltzman , delnikem nebyl , bejt nechtel a netouzil , poctivy prace se stitil ,v parlamentu porad mezi sluhama kapitalistu ,burzoustama ,uhlavnima nepratelema sedel , delnika ani proletare videt taky nechtel…/Jen nekdy z podia/.
   Aby moh vest delnickou tridu. Dyk pomahal vest a rozhodovat s vladou a pro vladu ..
   Radil vlade co ma delat a hlasoval, co nebylo dobry…Kdyz proletar hladovel..
   Kapitalisticky vlade misto aby proti ni bojoval ,v kuloarech na vecircich a oslavach s chlastem a zradlem se spolcoval …
   Z dalky to vypada na nejakej maglajz.
   Stal se diktatorem v 48 a kapitalistum daval. Delnikuma proletarum bral.
   Stehoval kapitalisty do kapitalistickyho zahranici /zadnej trest vydriduchum ,za vykoristovani proletaru trvajici mnoha let/ s pytlema penez a majetku sebou a voni tam pak pohodlne zacali podnikat v povalecny konjukture.
   Sou ted miliardari a co sou ted proletari a co maji. Po 89 lecos miliardari a
   bohaci dostali zpatky este jednou a predtim uz Slanskym bohate zaplaceny..
   A 40 let jejich majetky za penize nas vsech ,udrzovany ,opravovany a z lidu vydreny ,
   ani za to , nedali halir.
   Proletare , delniky a Cechy krute pronasledoval , mucil a popravoval.
   A lid porad , ze komunista je metla na kapitalisty..
   Ted tady mame pripad nenazranyho Lichvostejna , zavidi jinejm a chce taky.
   Sapat se na neco co jim nepatri ,meli by studovat zalezitost sudetu ,
   majetky jim po staleti u nas patrily , ale to spatny chovani a zadnej sudet uz neni ,
   jen naky nenazranci, spolceny s presidentem.
   Ale ty konce ,ledy se zase pohybujou ..Zase je to nahnuty..

 7. Paní Marková,
  To jak frcime proti zdi CBDC a jak to kurví cele pétidemolice námi z SV zvolena ,to všichni tady dávno vime.
  Skoda,že nedokážete napsat jak z toho maglajzu ven a ignorujete k tomu účelu perfektně zkonstruovaný Plán Národní Záchrany a potřeb a nedavate známky života ,že je tam i pro vás 5svatych artikuli neboli 5 skvělých postulátu velikosti volaciho znaku válečníka SV pana Mamuta. .
  Je to pro vás ,když jste ta spisovatelka jen více a více jen hustejši vzduch stejně jako se to děje neomarxisticke vládní verbeži ?.
  Kde máte tu svoji boudu ať vám ji, naše členko SV ,“vykurime “ ,bo nám ty @sociologické @články lezou jen do nerva 🛠️🤣💥🇨🇿ozvěte se 🔔.Tak co chcete ty kapky🥒🐸🤐 nebo ni?
  Dáte nam místo kecu ,vždyy na konci článku návod jak NA TO,ať oceníme zda jste naše stejně vzteklá ještě více než my ,tedy vzteklejší vàlečnice?

  Mini buditelka příšerně velké porážky volicu SV tedy nové BILE HORY ,AzKSH ,Muheee přidává se prý i pan Sasin.

 8. Čím déle budete otálet s defenestrací, tím hůře se budete mít.
  Sběr a lov bude zakázán v Lichtenštejnských lesích. Budete se muset přeorientovat na výrobu hliněných trpaslíků a žít z jejich prodeje. Vše ostatní jste si nechali ukrást.

  1. Opakovani lovu na lichvostejny neni taky vylouceny. Lovcu je nekdy taky dost.
   Kdyz to nepude v lese..
   Nebude lichvostejn, jenom stejn. Takovejch uz bylo…
   „ste si nechali ukrast „..hele prestan tady zrudo slintat slabomyslnosti ,
   Povysenej jako kazdej blbej, jmeno Svejk nezneuzivej a vodlez , zase pod parez..

  1. 5. blok JEDuk. se místo Temelína plánuje proto, že někdejší ředitel JE Temelín Hezoučký upozornil na to, že v Dukovanech se blíží konec životnosti stávajících reaktorů a že zde je výstavba akutnější nežli v Temelíně. Velikost je dle tendru dimenzována právě na množství chladící vody, která je zde za normálních podmínek k dispozici. V tom tady problém není.

   1. Všechny plány, přípravy, komise a tendry jsou maškaráda. Pokud se v České republice postaví a uvede do provozu jediný nový blok v JEDU nebo v JETE, tak budu pracovat rok pro stát zadarmo.

    1. Ale to já vůbec netvrdím, že se to podaří postavit. Pouze uvádím na pravou míru Ládikovo konstatování, které se míjí s realitou.
     Realita výstavby JE je taková, že jediný Rosatom by byl schopen postavit v rozumném čase a za přijatelné peníze reaktor, který by byl u nás schopen provozu právě z důvodů množství disponibilní vody k chlazení, ale tomu to nikdo nedá. Nemáme zde Orbána. No po zkušenosti se stíhačkama je jasné, kdo by tu zakázku asi tak získal. Přičemž Amíci odstoupili od dokončení již rozestavěných reaktorů u nich doma z důvodů prodlužování výstavby a vysokých nákladů překračující plánované náklady násobně.

     1. Postavit by to byli aktuálně schopni tři – Rusové, Číňané a Korejci. Ti poslední ale zatím nestavěli mimo svůj stát. Další dva jsou ideologicky nepřijatelní.
      Smlouva bude nebo snad už je s USA – a čekají nás platby dopředu za všemožné změny a doplňky, ovšem dopadne to jak ve Finsku (tuším) a vzpomínaných USA. Nehledejte v tom raketovou vědu – je to jenom způsob, jak odsávat od nás peníze.

    2. Toho se nedožijete, jakkoli bych Vám přál dlouhé bytí, takže Vaše práce zadarmo bude využita jinými – tipuji více RF než EU.

 9. Nevidím politika,co by na tom chtěl něco změnit.
  Od nás nakoupí elektřinu za výrobní cenu,jak uvádí pan Vidlák 1 kč,Německým firmám si prodají za 1.50 kč,takže nemusí dotovat elektřinu z ČR.

 10. Vláda Vladimíra Špidly padla v roce 2004, když ČSSD drtivě prohrála eurovolby.

  Třeba se Fialova pádu dočkáme už příští rok. Stačí přijít k eurovolbám.

  1. To je naprosto neadekvátní srovnání. Špidla, ať byl sebevětší mimoň, byl demokrat a respektoval vůli voličů. Pětikoalice je banda desperátů, která se nešťastnou náhodou a intrikami, s podporou pouhých 43 % odevzadných hlasů, dostala k moci a teď se řídí ponaučením z této písně Pavla Dobeše:

   Jó, kdybych měl v rukou justici
   a malou policejní stanici,
   v rukavičkách bych chodil po kraji,
   jednou tam a jednou sem,
   pomalu bych vydrancoval celou zem.

 11. Nyjí je to na velkých klucích zda jak si to spočítají. Zda se jim vyplatí investovat do úspor energií. Stěhování výroby do zahraničí, zavření výroby, změny vlády nebo změny režimu.

  Ale měli by si pospíšit. Už moc času není. Tohle se nezakecá a smlouvat to nebude.

 12. Nevěřím zlým zprávám, nevěřím proruským komunistickým narativům. EU a NATO jsou pravda a dobro, jejich bomby jsou toliko pouze humanitární povahy, to jest – zabíjí pouze ty zlé, hodní zůstanou nedotčeni. Hle napravo zřím duhové nebinární jednorožce pasouce se na soláry poseté louce, nalevo laskavé muslimské bratry se znehodnocenými růžovými kalašnikovy a někde uprostřed potom spoře oděné gaye z Teplárny (toho baru) – všichni jdouce ruku v ruce, láska sálá ulicí, prosperita jim následuje v patách. A teď to vyvrať, ty ruskej malo-trole ze zemljamky! Závidíš!

 13. ČR nemá moře, pláže či další OZE, které by ji v gryndýlovské budoucnosti mohly dodat dost a rozumně drahé elektřiny. Po odstavení „nečistých“ zdrojů a nedostavění jádra nám zbude to nejčistší a nejeko řešení: nakupovat zelenou elektřinu z Německa atd. Za jejich západní ceny. Pro nás možná speciálně zvýšené, abychom šetřili, bo Češi jsou gverulanti.
  Energeticky tedy budeme plně závislí na rajchu (chálifátu).
  Zbrojně budeme závislí na rajchu také – Leopardy budou jezdit (mít servis) pouze, pokud nám rajch prodá (za jejich brutál ceny) ND. Ani prodat ten tak nelze bez jejich souhlasu, co vím.

  „Jak se vám líbí?“ A není to o Mazdě, či co za auto to bylo.

  1. Oni snad Němci elektřinu budou mít? V noci, v zimě, v bezvětří? Nebo ji budou mít tehdy, kdy ji z občasných zdrojů budeme mít taky?

   1. Re: Canoso

    Samozřejmě. Z českých uhelek. Proto je třeba v rekordním tenmpu posílit rozvodné sítě, když jim do toho Vitásková před pár lety hodila vidle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *