28 května, 2024

Cena odvahy

Přátelé, o víkendu jsem měl možnost to spočítat. Zkuste si tipnout, kolik stála ta kupka hnoje, kterou zlí zemědělci vysypali před úřad vlády. Co myslíte, kolik dneska stojí odvaha? Kolik stojí, když chcete nahlas na celou republiku říct, že vláda to dělá blbě a likviduje české zemědělství? Kolik peněz stojí, upozornit na neschopného ministra zemědělství a stejně neschopného premiéra? Jak moc je drahé, když vyklopíte fůru hnoje, necháte se ohrožovat chlápkem, co na vás div nevytasí pistoli? Kolik stojí čin, díky kterému mají zemědělci v národě osmdesátiprocentní sympatie?

Pět tisíc? Deset tisíc? Dvacet tisíc? Nebo tři sta tisíc, jak probleskávalo hned po protestu?

Zatím to stálo dvacet milionů!

Nedělám si srandu a hned to vysvětlím.

Každý zemědělec je takřka trvale v režimu nějaké kontroly. To víte, dostáváte dotace, kolem toho se papíruje tak moc, že i malý zemědělec na to spotřebuje jeden plný pracovní úvazek a samotná realita vytváří situace, na které žádný úředník při tvorbě manuálu nepomyslel. Existují dotace na plochu, účelové dotace, investiční dotace, všechno má svoje pravidla použití i vykazování, kontroluje se každá položka a od doby, co se úředníci dívají přes družicové fotky, co pěstujete, je v tom ještě větší hokej.

Mimochodem… loňské zemědělské dotace na plochu ještě stále nebyly kompletně vyplaceny. Takhle si Stanjura zařídil, aby státní rozpočet nevypadal tak blbě.

Úředníci kontrolují a kontrolují a samozřejmě nacházejí pochybení. Drobnosti. V rozpočtu máte položku za pár tisíc, na kterou se dotace nevztahuje. Musíte ji vyřadit a za pochybení se vyměřuje sankce. Jedno až pětadvacet procent z výše dotace. Podobných drobných pochybení jsou stovky, jednoduše proto, že se v těch tisíci stránkách vyhlášek už dávno nevyzná ani prase. To, co je pro jednoho úředníka v pohodě, to je pro jiného zločin. To, co jeden ohodnotí minimální sankcí, to jiný vyhodnotí přesně naopak.

Skupina těch „zlých“ zemědělců, která se kolektivně postavila za svého kolegu, který vysypal hnůj a odmítali odjet, dokud nebude propuštěn, ta už letos na kontrolách dostala flastry za dvacet mega. Za drobná pochybení, za které jejich hodnější kolegové dostali flastr v řádu desetitisíců. Největší jednorázová sankce byla sedm a půl milionu!

A samozřejmě, do toho chodí pokutičky od policie za špatné stání i parkování a řeší se, kolik to jednotlivé traktoristy bude stát bodů… Ale to jsou drobné.

Píšu to, abyste věděli, co doopravdy obnáší výzvy pronášené z gauče, že je třeba zasypat hnojem celou Prahu. Abyste věděli, kolik to stojí, vzepřít se systému a jít za něco bojovat. Abyste věděli, jaký je rozdíl mezi pokojnou demonstrací na Václaváku a protestním činem, který měl celorepublikový přesah.

Na první traktorové demonstraci za mnou přišel jeden velmi rozhorlený občan, že prý jel tři sta kilometrů a těšil se na zablokovanou magistrálu a místo toho viděl traktory stojící v jednom pruhu. Prý přijel naposled a už ho na žádné demonstraci nikdo neuvidí. Prý máme vzít vidle a pochodně, protože to bez násilí nepůjde. Samozřejmě, on sám nic podobného neudělá. Nepůjde v čele, nepotáhne další osobním příkladem. On bude stát vedle a držet palce.

Čin, který vybočil z rámce běžných pokojných protestů, který smířil a sjednotil zemědělce, který byl vidět na celou republiku a vzniklo z něj několik ikonických fotek, stál dvacet milionů korun českých a zřejmě to ještě není konečná částka!

Teď už víte, o čem se bavíme. Teď už víte, proti čemu stojíme. Teď už víte, jakou cenu má odvaha. Teď už víte, jak je to ve skutečnosti těžké. Jeden den se s vámi všichni fotí, vyjadřují vám sympatie, plácají vás po ramenou, ale systém má čas. Za čtrnáct dní pozitivní emoce vyvanou, začíná každodenní realita, přijde úředník ze SZIFu… a to už v tom jste sami. Na policejní pokutu se peníze vybraly a díky za ně, ale na tohle se nikdy nenasbírá.

Je to vlastně stejné, jako když hrdinovi ustřelí ve válce nohy… V nemocnici mu dají protézy, připnou mu medaili, dají slavnostní uniformu, poplácají ho po ramenou, udělají pár hezkých fotek… a za čas žebrá někde v koutě, protože bez nohou se špatně shání práce…

Všechny demonstrace jsou v tomto ohledu stejné. Hledá se někdo, kdo bude mít odvahu na skutečný čin, protože jeden čin je víc než tisíc letáků. Výzvy k činům, těch vám seženu dvanáct do tuctu. Výzvy k tomu, aby někdo jiný něco udělal, těmi bych mohl vydláždit dvůr. Ale ty, kteří doopravdy něco udělají, ty si mohu posadit doma kolem stolu a ještě bude místo. Činy jsou vzácné, velmi drahé a každý si je musí zaplatit sám.

A nyní hádanka na závěr… Co myslíte, budou ti „zlí“ zemědělci ochotni k dalším činům, když teď vědí, co to stojí?

To se brzy dozvíte…

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

214 thoughts on “Cena odvahy

 1. OT:

  “Manželka prezidenta Petra Pavla, Eva Pavlová, před několika dny na instagramu informovala o tom, že se kočce Micce přitížilo.”
  Dnes Micka zemřela. Bude státní pohřeb?

  1. Duka něco chystá v chrámu Vítově? Máme ještě vůbec nějakou tu dělovou lafetu? A ne-li, bude stačit dvoukolák?

   1. Re: JŠ

    Dvoukolák může stačit POUZE za předpokladu, že na něm budou kvalitně připevněny držáky vlajkových žerdí v minimálním počtu dvou kusů.
    Jeden bude pro vlaječku EU, druhý pro ukrácké soupruží (to soupruží jsem vymyslel fčilek a uplněcypeganc sám. Heč!).

  2. PePa 107 – záškodník si z nebohé kočky nechá ušít na motorku ledvinový pás, zahřeje ho na cestách za nákupy na motocykletu do Ojczyzny.

 2. Vidlák: „Skupina těch „zlých“ zemědělců, která se kolektivně postavila za svého kolegu, který vysypal hnůj a odmítali odjet, dokud nebude propuštěn, ta už letos na kontrolách dostala flastry za dvacet mega.“

  Chyba byla ve způsobu té podpory. Kdyby každý z nich dovážel každý den další fůru hnoje tak dlouho, dokud ti úředníci, kteří je pokutovali, všechno neuklidí, pravděpodobně by se od bohulibou činností zaměstnaných úředníků nedočkali ani sankcí zmíněných. A byla by šance, že se úředníci postaví na jejich stranu.

  1. Možná OT ohledně těch flastrů. Běžně jezdívám okolo komína jak se u nás říká a teďkom jsem doslova projel republiku skrz 19, 20 , 34 ,11 skrz. A zarazilo mně obrovské množství radarů na začátku i konci obcí. A zřejmě to už jsou ty, které snímají a pokutují protože mnoho řidičů opravdu zpomalovalo. Není to nějak všechno v posledním půl roce a naprudko? To by mohli točvolanti k tomu něco napsat co se jako chystá protože fakt nekecám, ani v Německu jsem jich toho dne neviděl tolik a to jsem taky zrovna kousek nejel.

   1. Když si to přečtete, tak zjistíte, že s výjimkou Charkovské oblasti nikde žádné výpadky energie nemají.

  1. A2 je tak levicový že:
   – podporoval pětikoalici proti Babišovi a Socanům(!)
   – podporuje USA na ukrajině
   – nelíbí se mu, že si Slováci zvolili demokratického socialistu a gaye prezidentem
   – plakal, že se Západ stahuje s Afganistánu bo přece práva žen
   – podporují všechny revoluce, kromě těch úspěšných

   “Imperialistická pseudo-levice” je asi možná nejlepší pojmenování

 3. Vytahuji z hnoje berlu
  Vidlák na mě hází perlu
  trefuje mě do slechu,
  slavík zpívá k poslechu.

  To to voní, to to voní
  hospodář na glajzu zvoní
  řezník už kohoutek mačká
  asi bude zabijačka.

 4. Odvaha je jistě vzácné zboží. Protože odvaha v rámci systému jde špatně – hned dostanete po papule, jak to Vidlák popisuje. Odvaha mimo systém je jednodušší. Nepobíráte žádné dotace – pak si můžete dělat co chcete a oni vás nemohou (tak jednoduše) postihnout. Samozřejmě si to představuju jako Hurvínek válku, nejsem zemědělec. Na druhé straně to vše směřuje k tomu, že zemědělci budou vykazovat každý prd a budou totálně závislí na úřednících a dotacích. Čím větší závislost, tím lehčeji ovladatelní a tím poslušnější. A to je zřejmě cíl. Je třeba z tohoto systému vystoupit a zařídit se po svém. Možná naivní názor, ale časem vám stejně nic jiného nezbyde…

  1. Co to je dvacet milionů.Vetchý už na drony pro Ukrajinu vybral přes 140 000 000,tak by neměl být problém pro české zemědělce vybrat od Čechů miliardy.Nebo ne???Ha,Ha,Ha.a slza nakonec

   1. Hm, teď jsem to vyhůůůhlil. Ředitel nějaké sekce přímých plateb.
    Tak myslím, že ten pod žádnou „prasárnou“ nebude nikdy přímo podepsaný.

    1. Tak když se tu zkoordinujeme, že věcně zahltíme jejich telefony a emaily např. dotazy, alespoň si všimnou že o nich také víme.
     Dříve jsme tu dokázali naklikat v nějaké soutěži několik set bodů, tak bychom jistě byli schopní obdobné akce, kdy panu řediteli a celé kanceláři obdobně zpestříme pár dní.

     Já bych byl docela nervózní, kdyby mi celý den volali neznámí lidé a ptali se na např. na zdraví rodiny…

     Stejně tak je možné na tuto adresu odeslat balíček (dříve jsme Stropnickému toho času ministrovi, takto poslali sloní trus – dnes by byla aktuální tuzemská produkce obdobného hnojiva).
     🙂

     Pochopitelně vše v mezích zákona, žádné vyhrožování atp., ale hezky nepříjemně…

  1. Německý president Alzheimer přijal ukrajinského premiéra Fialenka.
   Čečenci dostanou stíhačky F35.
   Dál bych v tom nešťoural…

 5. Někdy je to už bizarní, komediální – když se používají partajnicko-bolševické manýry :
  Poslanci AfD byli vyloučeni z FC Bundestag

    1. Re: Člobrda

     Tomu jsem porozuměl. Já myslel, že jste hezkou nadsázkou popsal, kterak je vykopli z parlamentu.
     Z vyloučení z klubu kopacích pablbů bych si hlavu opravdu nedělal. Pokud jsou soudruzi OPRAVDU sdružení ve fotbalovém klubu, je mi již o něco méně nepochopitelná jejich myšlenková úroveň.

     Česky bych to nazval I. Q. tykve. Anebo je taky hezký příměr I. Q. houpacího koně. Případně ještě I. Q. šumící trávy…
     … a trávu už Bundestáááku povolili, takže kruh se nám hezky uzavírá…

  1. Tak nějak po demokraticku. Přece si nenecháme svou nastoupenou cestu k lepším zítřkům rozvracet protikapitalistickými živly.

  1. Nechtěný:
   Jenže to je právě jejich základní vlastnost. Dezinformace nejenže se naprosto nekontrolovatelně vyskytují; ony se naprosto nekontrolovatelně stávají informacemi.
   A teď Uršule raď………..

 6. Vidlák: „Skupina těch „zlých“ zemědělců, která se kolektivně postavila za svého kolegu, který vysypal hnůj a odmítali odjet, dokud nebude propuštěn, ta už letos na kontrolách dostala flastry za dvacet mega.“

  Letos! To je klíčové slovo.
  Z toho vůbec totiž neplyne, že to bylo za tu hromadu hnoje, to jen Vidlák fabuluje.

  1. Re: Kája

   Tak pokud dostali flastry po datu incidentu, je naprosto jedno, jestli to je za pseudopřestupky z letoška, anebo z loňska, případně za pseudopřestupek spáchaný před deseti lety.

  1. Biden uctivě naslouchá radám a instrukcím pana premiéra, který hodnotí jeho politiku. Konečně je venku, kdo koho řídí.

    1. Re: jozka

     Alík je pomalej, volevole, to chce jinší grády, chápej, volevole…
     (-:
     Ale ano, principiálně jste mne pochopil. Aspoň někdo…

   1. Myslite, ze pouziva litanii proti fialovi?


    Nesmím se poddat. Fiala zabíjí myšlení. Fiala je malá smrt přinášející naprosté vyhlazení. Budu Fialovi čelit. Dovolím mu, aby prošel kolem mne a skrze mne. A až projde a zmizí, otočím se a podívám se, kudy šel. Tam, kam Fiala odešel, nic nezůstane. Zůstanu pouze já.

  1. „Hostinský Hrubeš hýká hrůzou. Honí hasiče, hubuje, hořekuje, huláká: „Haste honem, hybaj hovada!” Hasiči hovno hasí. Hledají hlavní hydrant. Hoří holubník, hypotéky…“

   1. … Hormonální hybrid homosexuál Horáček hladí hubici hasičské hadice hýžděmi …
    😉
    Ať žije Vlasta R.

  1. Re: Aleš

   6-kolka z toho bude mít vrtuli a další volby už budou korespondenční.

   Česky řečeno, tentokrát jsme to prosrali. Opět…

   Nicméně není důvodu přisypávat písku do soukolí, pokud tak činiti lze, a to jakýmkoli způsobem. I krytovanému ložisku jednou skončí životnost…
   Neboli naděje umírá poslední…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *