27 května, 2024

Být příslušníkem Waffen SS ještě z člověka nedělá nacistu

Tak by se dal parafrázovat titulek článku na serveru Politico o tom, kterak boj proti Sovětskému svazu ospravedlňuje vše. Pozorně si všimněte, že o vraždění Poláků a Židů tam není ani slovo.

Na článek mě upozornila Caitline Johnstoneová ve své stati „Když ani nacisté nejsou nacisté“.

Měla pro to následující srovnání:

Příznivci Jeremyho Corbyna (v našich podmínkách například SPD, pozn. překl.): nacisté.

Aktivisté za palestinská práva: nacisté.

Lidé, kteří kritizují Izrael: nacisté.

Lidé, kteří nevolili Hillary Clintonovou: nacisté.

Ukrajinští vojáci s nacistickými znaky a nacistickou ideologií: žádní nacisté.

Skuteční nacisté SS: žádní nacisté.

A nyní už k autorovi „nejhoršího otvíráku v dějinách žurnalistiky“ (hodnocení dalšího nezávislého novináře Matta Taibiho) a celému textu v Politico, abychom si všichni dobře uvědomili, co se budou učit naše děti:

„Boj proti SSSR z vás nutně nedělá nacistu“

„Kanadský skandál Huňka je ukázkou toho, že když je historie komplikovaná, může být darem propagandistům, kteří využívají přitažlivosti jednoduchosti.“

Tak uvácí Politico článek autora Keira Gilese, „odborníka na Rusko“ :

Keir Giles je autor a komentátor. Jeho nejnovější kniha „Ruská válka proti všem“ se zabývá dopady, které má zhoubný vliv Ruska po celém světě na obyčejné lidi.

„Každý ví, že lež dokáže obletět půlku světa dřív, než si pravda vůbec obuje boty.

A pokračující zmatek kolem kanadského parlamentu, který uctil bývalého vojáka SS Jaroslava Huňku, zdůrazňuje jeden z nejdůležitějších důvodů.

Něco, co je nepravdivé, ale jednoduché, je mnohem přesvědčivější než komplikovaná pravda s jemnými nuancemi – hlavní problém západních demokracií, které se snaží bojovat proti dezinformacím a propagandě tím, že je staví proti pravdě, a jeden z důvodů, proč má ověřování a vyvracení faktů tak, jak se dělá, jen omezené využití.

V případě Huňky pramení masové pobouření z jeho narukování do jedné z cizineckých legií Waffen-SS, bojujících proti sovětským silám na východní frontě Německa. A je to ukázka toho, že když je historie komplikovaná, může být darem propagandistům, kteří využívají přitažlivosti jednoduchosti.

Tato historie je komplikovaná, protože boj proti SSSR v té době z vás nutně nedělal nacistu, ale jen někoho, kdo měl mučivou volbu, kterému z těchto dvou teroristických režimů odolat. Nicméně myšlenka, že zahraniční dobrovolníci a branci byli přidělováni k Waffen-SS spíše než k Wehrmachtu spíše z administrativních než ideologických důvodů, je těžko prodejná pro publikum, které má bezpodmínečně věřit, že primárním úkolem SS byla genocida. A jednoduché příběhy jako „všichni v SS byli vinni válečnými zločiny“ jsou všudypřítomnější, protože jsou mnohem jednodušší na uchopení.

Nepřátelé Kanady se tak chytili těchto jednoduchých příběhů spolu se znepokojenými občany v Kanadě samotné, přičemž chybný krok ohledně Huňky využilo Rusko a jeho podporovatelé k útokům na Ukrajinu, Kanadu a vzájemnost obou zemí.

Podle ruského velvyslance v Kanadě Huňkova jednotka ‚spáchala mnoho válečných zločinů, včetně masových vražd, proti ruskému lidu, etnickým Rusům. To je prokázaný fakt.‘ Ale kdykoli ruský úředník nazve něco ‚prokázanou skutečností‘, měl by spustit poplach. A jistě, i zde byla fakta vytažena ze vzduchu. Opakované vyčerpávající vyšetřování – včetně nejen norimberských procesů, ale také britských, kanadských a dokonce sovětských úřadů – vedlo k závěru, že tato konkrétní jednotka nespáchala žádné válečné zločiny ani zvěrstva.

Ale to je jen poslední zvrat v dlouhodobé kampani ruského velvyslanectví v Ottawě, která sahá až do sovětských dob, kdy SSSR využíval obvinění z nacistické spolupráce pro politické účely jako součást svých operací ‚aktivních opatření‘.

A vzhledem k moskevské vlastní historii agrese a zvěrstev během druhé světové války a jejích následků je v pozadí ruských obvinění zvláštní cynismus. Rusko se cítí pohodlně, když křičí o „nacistech“, skutečných nebo imaginárních, na Ukrajině nebo jinde, protože na rozdíl od nacistického Německa nebyli vůdci a vojáci Sovětského svazu nikdy souzeni za své válečné zločiny. Rusko lpí na norimberských procesech jako na etalonu legitimity, protože jako vítězná mocnost nebylo nikdy podrobeno stejnému zúčtování. A přesto, jak před, tak po jejich úsilí rozdělit si východní Evropu, měli Sověti a nacisté tolik společného, že je nyní v Rusku nezákonné poukazovat na tyto podobnosti.

Nejsou to však jen nepřátelé demokracie, kdo se hlásí k svůdně prostému. Židovské advokační skupiny v Kanadě pochopitelně hlasitě odsoudily Huňkovo uznání. Ale i zde hrozí, že obvinění budou ovlivněna více mylnou představou a domněnkou než historií a důkazy.

Středisko přátel Simona Wiesenthala zaregistrovalo své rozhořčení a poznamenalo, že ‚zločiny proti lidskosti během holocaustu jsou Hunkovy jednotky dobře zdokumentovány‘– toto prohlášení se nezdá být o nic důležitější než obvinění ze strany Ruska.

Ve skutečnosti bylo během předchozích vyšetřování stejné skupiny provedených kanadskou vyšetřovací komisí zjištěno, že Simon Wiesenthal sám vznesl rozsáhlá obvinění, která byla shledána „téměř zcela zbytečnými“ a ‚donutil kanadskou vládu ke značnému množství bezúčelné práce.‘

Výsledkem toho všeho je, že jinak inteligentní lidé se nyní snaží jeden druhého překonat ve sboru bezdůkazového odsuzování.

V samotném parlamentu označila kanadská konzervativní poslankyně Melissa Lantsmanová Hunka za ‚monstrum‘. Mezitím se zdá, že se polský ministr školství rozhodl nejprve požádat o vydání Huňky do Polska a poté se teprve pokusit zjistit, zda skutečně spáchal nějaký zločin. A ostrakismus se nyní rozšiřuje na členy Huňkovy rodiny, kteří se narodili dlouho poté, co mohl být během druhé světové války spáchán jakýkoli možný zločin.

Tato epizoda ukazuje, že vypořádat se se složitými pravdami je těžké, ale zásadní. Bohužel však přístup odhalující nebo ověřující fakta v boji proti dezinformacím závisí na publiku, které je ochotno věnovat čas a úsilí tomu, aby si přečetlo přesnou verzi událostí, a má zájem ji nejprve objevit. To znamená odhalit především díla pro velmi specifické publikum, jako jsou vládní úředníci, analytici, akademici a (někteří) novináři.

Ale většina z nás, zejména při pouhém procházení sociálními médii, má místo toho pravděpodobně povrchní a prchavý zájem, což znamená, že zdlouhavé vysvětlování, proč je daná informace špatná, se k nám dostane s mnohem menší pravděpodobností. mít vliv.

V případě Huňky existuje komentář s vyváženějším pohledem na složitou historii, ale je vzácný, a když se objeví, je nešťastnou nutností velmi dlouhý – což je přímý kontrast k většině propagandistických příběhů, které úspěšně šíří Rusko a její agenti. Je smutné, že nápad dostatečně jednoduchý, aby se vešel na tričko, je mnohem silnější než vyvrácení, které musí začínat ‚no, vlastně… . .‘

Kanadský premiér Justin Trudeau se nyní za ovace Huňkovi omluvil svým jménem. Jakákoli další diskuse o chybě však musí být pečlivě formulována, protože jakýkoli náznak, že Kanada projevuje lítost nad ‚uctíváním nacisty‘, by byla smířlivá vůči přepisování historie Ruskem a jeho podporovateli a připustila by obvinění z Huňkovy viny, pro kterou není žádný podklad v důkazech.

Je pravda, že Huňka nikdy neměl být pozván do kanadské Dolní sněmovny. Ale není to proto, že by se sám mohl dopustit nějakého zločinu. Správně nebo neprávem, v tak toxické záležitosti bylo nevyhnutelné, že pozvání poskytne ruské propagandě jedinečnou příležitost.“

Tolik Politico, hlásná trouba euroatlantické demokracie, a jeho praní nacistů doběla. Kdo dočetl až sem a nezvedl se mu žaludek, pro toho mám obdiv. Já sama jsem to musela číst na několikrát a překlad také nebyl jednoduchou záležitostí, abych nezkreslila obludnost tohoto článku.

Jako by už neplatily závěry norimberského procesu, že příslušnost k Waffen SS, byť ze vznešených důvodů „boje proti komunismu a SSSR“ znamenala automaticky být válečným zločincem. SSSR zaplatil válku ušlechtilých nacistů proti „podlidem“ 50 miliony životů. Ještě naše generace si dobře pamatuje filmy jako „Jdi a dívej se“ o vyhlazování Bělorusů nacisty. Těmi skutečnými.  Nebo stačí shlédnout některý z pořadů režiséra Nikity Michalkova „Besogon „ o zvěrstvech – zdokumentovaných – které spáchali ukrajinští nacisté a banderovci na Ukrajině. Nemluvě o roli divize SS Galizien při potlačování Slovenského národního povstání. I z vraždění a zvěrstev na Slovensku však vyšel ausgerechnet Jaroslav Huňka bílý jako ministrant.

Dnes se ke koalici proti Rusku ochotně hlásí i ty státy, které měly vlastní divize SS – Holanďané, Estonci, Lotyši a dokonce i Francouzi. Horší je, že se k ní hlásíme i my, kteří jsme měli být podle plánů německých nacistů „konečně vyřešeni“.

Ale, jak dodává Caitlin Johnstoneová, válka na Ukrajině je pro US-americký zbrojní komplex, vybírající politiky, tak výhodná a výdělečná, „skutečný superbowl“, že musí pokračovat za každou cenu a pod jakýmkoli prezidentem. Proto jsou nacisté bojující proti Rusku – a tedy vždy byli – jen vlastenci chránící svoji zem. A v zájmu výrobců zbraní a jejich novinářů dokonce už i Simon Wiesenthal, lovec nacistických zločinců, konal „zbytečnou práci“. Jistě, když povážíme, že měl pronásledovat vojáky Rudé armády místo nacistů.

A ještě nám tuhle odpornost podají jako boj proti dezinformacím.

69 thoughts on “Být příslušníkem Waffen SS ještě z člověka nedělá nacistu

 1. Chcete-li se vypořádat se „složitými pravdami“, musíte začít u podstaty zločinecké ideologie! U bible. U vyznavačů vyvolenosti k vyhubení pronárodů! A samozřejmě i u jejich vrchnosti, která takové Waffen-SS svými čachry spáchala. Tím myslím majitele I.G Farben. Dnes Bayer, Monsanto, takže BlackRock. Pachatele i současné války proti Rusku. I proti celému světu koronafašismem, energofašismem a mokrým snem Great Reset!

  1. Tak profláknuté, to je nošení sov do Athén, příkladmo Pátou Mojžíšovu a Ezechiela zná tu snad každý ze zdejšího výkvětu národa.

 2. Ve zprávách nám bylo sděleno, že se na válku s Ruskem musí připravit nejen naše čacká armáda, ale i obyvatelstvo.
  Sehnal jsem si dvě vlajky Ruska, bude to stačit?

  1. Re: berkowitz

   To je málo, aspoň tři velké a do každého okna vaší nemovitosti po jedné malé.
   A z pilnosti do každého osobáku aspoň trikoloru.

   A trénujte druhý hlas Ráscvjetáli jááábloni i grůůůši…

   1. Ještě nevím, kde bych sehnal „Jiřskou stuhu“.
    Musím ještě vystříbřit můj ruský přízvuk. Ja chorošo čitaju i plocho govorju, protože jsem v Rusku nebyl a Lenina jsem neviděl. (Ach, jak jsem záviděl skazky od pana Admirála, při jeho anabázi při cestě na Volhu – tímto ho srdečně zdravím)

     1. Putin je Hitler a rusove sou nacisti , to uz je v mediich
      a na zapade davno vyreseny.
      Caitlin s tim W. na nas , kterej taky nevi skoro nic, vo minuly
      skutecnosti , ani vo ty svoji…Ani taky vedet nechce.
      To sou ty podobnosti ciste nahodny..
      /Caitlin chce povrchne vynikat , upozornovat na sebe , to vostatni
      i skutecnost , az potom , nahazi lecos , co je kolem na
      jednu hromadu/.
      Mozna by stalo za povsim , ze dnesek a media vladnou a zadny norimberky uz davno neplati ,to by uz vetsina vlad byla ve vezeni..

    1. Re: berkowitz

     Jelikož jste mi sympatický, zachráním vás, a to dokonce ZDARMA, tak si toho považujte.

     Okamžitě „pošli posly“ do drogerie pro tři barvy, štětec a ředidlo. Jedná se o tmavě modrou (sííňaja), červenou (krááásnaja) a bílou (bjéélaja) barvu (tuším, že krááska).
     Ihned si pořiďte pravou a jedině správnou GARMOŠKU.
     Garmošku roztáhněte a naneste na ni ony tři zakoupené barvy ve vodorovných pruzích, aby tvořily tříbarevnou LJÉÉNTU (stuhu).

     Až přijde první Ivan, spusťte nějakou jedině správnou vypalovačku ze sovětské éry.
     Osobně doporučuji píseň krokodýla Geni (žádnou jinou si nepamatuji).

     https://www.youtube.com/watch?v=PIBTkVmLv7I&ab_channel=Tom%C3%A1%C5%A1Ro%C5%BEboud

     Zpěv a hru vhodně prokládejte pilným naléváním pálenky do připravených kalíšků, zvaných též štamprle. 52 voltů je pro Ivana tak akorát, aspoň se dříve ožere.
     ZÁKLADNÍ PRAVIDLO!!!!!!!!!!
     ČÍM HŮŘE HRAJETE A ZPÍVÁTE, TÍM PILNĚJI MUSÍTE NALÉVAT !!!!!!!

     1. Jsem již takřka kmet, se zpěvem jsem na tom prachbídně, podle mé ženušky pořád mutuji (zaražená puberta) a musím vás zklamat, alespoň 10 let nepožívám lihoviny, krom pivka.

     2. Neco z pravidelnych ukazek beznych , normalnich choromyslnosti, ani poslove do drogerie , pro stetky nechybi …
      Garmosku , az prijde Ivan..
      Tu vo krokodylovi..Stuhy a pruhy ..52 voltu.
      Zklamani ctenari ,
      nepijou doporucene napoje. Zenusky a mutace, maji…
      Prispevky na prispevek se mnozi…Este duhaci. Vo co dneska asi de.
      Jak tohle asi skonci…

    2. Job tvoju mať, tígr éto náša kóška, Baba Jaga adín chuj, my brósim jijó záftra v gnuj.
     Davaj časy! Budílnik tóže. Niktó tíbjé něpamóžet.

  1. No stojí, ono jeto.. Jsou to amické noviny, co se usadili v Bruseli, takže co se týče jurop , aspoň jí je beru s vééélikou rezarvou. I když občas se jim podaří něco pustit, patrně aby jim lidi víc věřili. kdo ví

  2. Re: buldatra
   Asi je horší esesák, když to mnozí členové NSDAP neboli nacisté dotáhli do vysokých státních funkcí v NSR a Rakousku (dokonce až na spolkové prezidenty či kancléře). Jiní členové NSDAP to dotáhli až do velení NATO. Z toho vyplývá, že být nacistou asi nic špatného nebylo (stejně jako u některých nevadí, že byli kovanými komunisty (agent Pávek alias PePa107), ale překvapivě to u jiných vadí, přestože museli spolupracovat díky svému povolání či funkci (spolupracovník Bureš). Je zajímavé, že na Východě to žádný člen NSDAP tak vysoko nedotáhl (maximálně to dotáhli na řadové členy východoněmeckého parlamentu).

 3. Na lavicích obžalovaných v Norimberku měli sedět nejenom němečtí zločinci, ale také sovětští zločinci.
  Ale o tom se nesmělo dlouhá léta mluvit.
  Pravdu ale neutajíš. Ani když ji zakopeš v katyňském lese.

  1. A když ji zakopeš v lese v Normandii (jako Američané zastřelené německé zajatce) tak ji utajíš?
   A kdy začnou americké soudy soudit americké vojáky, co zastřelili chudáky esesáky, kteří sloužili jako dozorci v Dachau a vlastně to nebyli žádní nacisté ale jen příslušníci Waffen SS. Určitě v Dachau taky jen bojovali proti bolševismu.

 4. Kohokoliv kdo překročí hranici cizího státu se zbraní v ruce není třeba zkoumat, ale na místě zastřelit! Jeho vina je naprosto zřejmá!

  1. Aha. To znamená, že Rudá armáda se měla zastavit přinehmenším na předválečné hranici SSSR, taktéž západní spojenci se neměli vyloďovat v Normandii, na Sicílii, v Tichomoří….
   Překročení hranice Říše bylo aktem agrese….

 5. K nam do skoly kdysi prisel na besedu stary partizan. Ptam se ho, Ujo, a kolik Nemcu jste zastrelil ? Ani jednoho. Jak to ? No vzdy kdyz jsem uz namiril, jsem zbadal ze je to vychodni Nemec.

 6. závěry norimberského procesu, že příslušnost k Waffen SS, byť ze vznešených důvodů „boje proti komunismu a SSSR“ znamenala automaticky být válečným zločincem.
  ————————————————————————————————–
  pokial viem boli pripady ked k WaffenSS poslali nepriatelov Rise na prevychovu a neskor aj na front (robili zdravotnikov a pod) ale urcite to neznamena pausalne ospravedlnenie
  skor naopak ak ide o specialny pripad tak by mal byt riadne zdovodneny
  napriklad boli zriedkave pripady ked dozorca v koncentraku pomahal vaznom, (vid spomienky V Frankla) ale to neznamena ze 99% dozorcov neboli zvery
  Cely ten clanok vyzera ako tak zahmlievanie – keby napisali ze sice jednotka WaffenSS bola brutalna ale dotycny Hunka bol vzdy proti zverstvam a presviedcal velitela aby ich nerobili tak to by som skor zobral ako argument, ale taketo vseobecne reci su argumentacne velmi slabe
  poukazuju na to ze PROTI Rusom je dobre uplne vsetko bez ohladu na fakty a pravdu …. :-((((

  1. Knieža Myškin re: neviem si dosť dobre predstaviť ako mohol prehovárať veliteľa jednotky, že robia zverstvá ,za ktoré raz bude odplata…. myslím si, že by dostal guľku medzi oči a dohoviril by. Ale súhlasím s Vami. Pomaly sa mení historia o WW2…… musel som si článok prečítať ešte raz, proste hnus (nie autorka) ……. 🙁

   1. Historie WW2 se začala oficiálně měnit, když na oslavy vylodění v Normandii nebyl pozván Putin, ale Merkelová ano. Ve francouzském tisku pod společnou fotkou potentátů z UK, USA, Kanady byl popisek „Představitelé vítězných mocností uctili památku padlých“.

    1. Kdo si chce precist jak se driv ofenzivne valcilo a podobne jako ted na Ukrajine.
     Dobyvani 1400 let stareho klastera M.Casina , se zucastnili , gurkove,indove alzirani , marokani, maorove , novozelandane , francouzi ,polaci,
     englicani, americani , atd..
     Cely 4 mesice nemohli dobyt klaster , kterej dobijeli i letecky 150 bombardovacich letadel a nekolikrat a nic nepomohlo.
     Je to vo tom jak vlady , zbrojni korporace , generalove zapadu utocili
     na sve vlastni vojaky.
     S napadem zase prisel genius Churchill, predtim v 1916 byl napaden myslenkou napadnout Turecko a vylodit se dole na brehu a utocit
     od more nahoru.
     Stalin rekl , ze Italie je vojensky neprostupna /Apeniny/.
     Uz tam spojenci byli ..Jedna silnice dole a nahore fasisti.
     4 mesice , 56 tisic mrtvych a fasistu asi jen 24 tisic.
     Jeste se vylodili u Anzio a cekali na fasisticky divize , aby nezautocili a neprinutili fasisty couvnout od Casina..
     Kulturni pamatky vadily osvobozovacum tenkrat, jako dnes.
     Zlato , diamanty a co nebylo pribity , to vsecko americani ukradli.
     Nas zlatej poklad taky skoncil v Usa.
     Francii osvobozenim dostatecne taky znicili a rozkradli , co nestih
     Hitler s Goeringem…Vono se rekne vosvobozovani , vono se rekne
     vitezny moznosti , ale nechate je valcit a bida..
     Protahujou valky, aby se napakovali.
     Kdyz valky sou ze vseho nejdriv , na vobohacovani…

    2. Polaci ,to je taky divny , chteji toho Hunku az ted a co meli na nej casu .
     Do tedka nevedeli , ze vrazdil polaky..Ani tajny to nebylo ,
     vi se vo tom uz dlouho.

  2. Re: KM

   Členství v jednotkách SS bylo

   !!!VÝBĚROVÉ!!!

   Neboli dotyčný musel prokázat jistý duševní zápal a odhodlání pro věc. Teprve PO prokázání ideové čistoty byl přijat.
   Je to tady schopen pochopit aspoň někdo?

     1. Rukovalo? teda jo, k bojovým jednotkám koncem 44 když už se lepilo díry na frontě vším – ne k těm co hlídaly KT či potlačovaly SNP. Rukovaní se poznají že už něměli tetovanou krevní skupinu.

    1. Co vyvrací článek ohledně vašeho tvrzení, že Hubert Fuss z Kozmic neprokázal jistý duševní zápal a odhodlání pro věc?

   1. Jistěže. Znalost vyhlášky 50, ochota práce v mladém dynamickém kolektivu, prokázání elektronevodivosti nejméně tři generace zpátky.

   2. Rozlišujte Allgemeine SS od Waffen SS.
    K těm vojenským se opravdu koncem války rukovalo. Tuším to byl i případ pozdějšího papeže Benedikta XVI. Ani s tou rasovou čistotou to u nich nebylo tak horké např. SS divize Handschar z Bosny . Koncem války brali všechno.

    1. Proc se nejakej novinar nezepta rovnou za nas, toho Hunky.
     Von by to urcite vysvetlil..
     Este prej sou v Kanade dalsi eses. Kdyz nevim, tak se zeptam.
     Noviny Politico a Caitlin chodej jako pes kolem horky kase.
     Potom by bylo vsem vsecko jasny..
     Nez se porad vo tom dohadovat. Jak to bylo.
     Na koho valcili a jak ,do vsech podrobnosti..
     Ted to vypada na nejaky Waffle SS. A je v tom bordel.
     Ani jeden akademik historik a vedec z mnoha tisicu universit ,z mnoha zemi , se nezeptal a meli casu asi 50 let.
     Potom by dejiny nebyly tak komplikovany a deti by se
     ucili uplny a skutecny spravnosti.
     Takhle je to dneska se vsim..Zase nikdo nic nevi..

    1. Musel bych vidět originály. Je mu přisuzováno lecos.
     Viděl jsem moc pěkné věci od Churchilla. Inspirovaný Cézannem.

   1. Pod svicnem je nejvetsi tma , Hitler moh predstirat , ze je jeden z toho utvaru ochrany Hitlera a nikoho by nenapadlo za ucelem atentatu , hledat Hitlera ,
    prave v tom utvaru.. Heydrich to taky moh ..
    To je taky podezrely , pac Dolf naridil ,
    ze ma mit tu ozbrojenou SS straz sebou a von neposlech..
    Mel taky jenom pistolku , kazdej vedel , ze se vsude hemzi parasutisti
    a kdyz chtel vystrelit upad mu z ni zasobnik..
    Zmack neco jinyho a zrejme mel mezery ve vzdelani , co se tyka
    zachazeni se zbranema..
    A nevi se, jak to bylo , atentatnici dostali ty nejhorsi smejdy Stenguns,
    /zbrane pro pechotu na poli a nehodici se , na takovou praci/
    , taky se na nich setrilo tenkrat , jako na vsem a dodnes.
    Vyhodili je napr. z letadel vzdycky jinde , nez meli , aby zabloudili ..
    A verit vsecko tem englis, to taky nejde..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *