13 června, 2024

Braniboři v Čechách

Včera jsem měl zase jednou štěstí, které bych si klidně odpustil. Potkal jsem se s bývalým kolegou z práce. Byla to naprostá náhoda, došel jsem si na oběd a koho v restauraci nenajdu… Náš bývalý elektrikář tam zdolává smažák… Odešel od nás před dvěma roky v té nejlepší době k ČEZu. Respektive k jejich distribuční firmě. Má se tam hodně dobře, jeho plat je možná dvojnásobný oproti tomu, co měl u nás, ale víc se nadře a když někde spadne vedení, tak se nikdo neptá, jestli prší, mrzne, nebo je svátek.

Dali jsme se do řeči, ptám se ho, jak se mu vede… Narodilo se mu dítě, doma jsou všichni zdrávi…. ale celou dobu se mi zdálo, že je nějaký smutný. Prý uvažuje o tom, že tam u ČEZu skončí a jestli bych nevěděl o nějaké elektrikářské práci jinde… Ptám se ho proč? Vždyť takové místo je sen každého dělníka. Velmi solidní plat, veškeré přesčasy a příplatky zaplacené do poslední koruny, několikrát ročně bonusy, dovolená navíc, příspěvky na rekreaci… a teď přece dostal těch šedesát tisíc odměny, co prý ČEZ dával každému zaměstnanci.

„Víš, proč nám to dali?“ ptá se. „Protože už měsíc nedělám skoro nic jiného, než chodím odpojovat elektroměry…“

Prý to už přestává dávat psychicky. V noci prakticky nespí…

Nejhorší jsou prý ty brečící matky, které ho prosí, aby ještě deset minut počkal, že ještě rychle alespoň dovaří poslední oběd. Nebo babičky, které se ho ptají, co mají dál dělat… Na jižní Moravě žijeme všichni ve větších či menších vesnicích. I Brno je jen řada dědin, propojená šalinou. Máme tu více domů a méně sídlišť. A on teď jezdí a odpojuje a odpojuje. Tu někoho, tam někoho.

Už na něj lili horkou vodu, jakýsi strejc na něj vzal dřevěnou tyč… prý je teď od prosince posílají ve dvou, protože to přestává být sranda…

Samozřejmě, skoro všechno jsou buď osamělí důchodci nebo samoživitelky. Ti se nemohou bránit a nemají žádnou možnost svoji situaci změnit. Takže trocha marného vzteku, pláč a sem tam nějaký zoufale zbytečný pokus o obranu.

Říkal, že v call centrech, nebo na kontaktních místech, že tam už se ve velkém žerou antidepresiva. Člověk se může zatvrdit, když přijde jedna plačící mamina. Vydrží jich i deset. Ale když přichází jeden případ za druhým, den za dnem už dlouhé týdny, všechno je jak přes kopírák a ještě jich den za dnem přibývá, tak to prostě není k vydržení. Navíc si stále lépe dovedete představit, že brzy tam můžete stát taky…

Máme tu znovu Branibory v Čechách. Akorát už nemusejí posílat drancíře na koních. Udělá se to přes lipskou burzu a špinavou práci pro ně uděláme sami. Pokrok nezastavíš. V koncentrácích se o kázeň také starali víc kápové než dozorci. Najednou Čech Čechovi odpojuje elektroměr, protože Helmut byl debil a zničil si svoji energetiku, ale naštěstí nás ekonomicky obsadil a teď se mu ohromně hodí naše elektrárny, které se postavily právě z daní těch babiček, kterým teď odpojují proud, protože mají vyšší zálohy než důchod.

Poslouchal jsem ty historky a zařekl jsem se, že ode dneška už Fiala není Petro Ihorovič, ani Signál I. Doteď jsem si z něj hlavně dělal srandu. Ale odteď je to úplně normální Kápo Fiala. Vězeňský mundůr, úklona směrem k jeho pánům a hůl pro své spoluvězně. Neměl jsem ho rád od začátku, ale po včerejšku se mi začal vysloveně hnusit.

Zase je to jako vždycky. Silní si svoje zájmy nějak ohlídají a tak se ožebračují ti nejslabší, kteří nemají žádnou možnost se bránit. Nemají dokonce ani to, co máme my – jeden druhého. Tihle lidé nejsou na fejsbůku, nečtou, mají jiné starosti, než číst Vidláka, koukat na Vrabela nebo se pídit po konzultačních hodinách Jindry Rajchla. Nemají nikoho, kdo by je alespoň sdružil do jedné sebranky. A teď už nemají ani elektřinu.

Navíc se za to ještě stydí. Takhle dokonale je to dneska zařízené. Oni vás oberou na kost, připraví vás o všechno a ještě zařídí, aby to vypadalo, že ta bída je vaše vina.

Tož jsem kolegovi řekl, ať alespoň odkazuje na mě. Že to není žádná velká naděje, protože nic nejsem, nemám žádnou reálnou moc s tím něco udělat, navíc brzy budu další na řadě… ale budou alespoň vědět, že v tom nejsou sami a že jejich trable někoho zajímají a jsou tu ještě takoví, kteří se snaží dělat něco víc, než jen lamentovat, že se nic udělat nedá a všechno je zbytečné.

Já vím, že mě čtou v SPD. Čtou mě i v ANO. Vím, že i sám Andrej občas hodí očkem na Vidlákovy kydy. Vím, že mě čtou na všech ministerstvech a s netajenou nenávistí mě čte i spousta libtardů a přejí mi všechno nejhorší. Ale nemohl by proboha teď někdo jít a pozastavit to? Nemohl by někdo vydat rozkaz, aby s tím odpojováním alespoň počkali, když už nic jiného? Fakt právě teď musíte ukazovat tvrdost a nesmlouvavost? Píšu vlastně to samé, co Mikuláš Minář.

Fakt chcete, aby ti nejohroženější a nejchudší dostávali na Vánoce dárek v podobě odpojené elektřiny?

Zastavte to. Udělejte moratorium. Řekněte těm klukům elektrikářským, ať s tím teď přestanou. Když jsou ty Vánoce…

A vy, co máte tolik peněz na tank Tomáš, co kdybyste založili nějaký fond a začali za staroušky a osamocené mámy platit zálohy? Nebo tu máme peníze jen na kanóny?

Vykašlete se na zákony. Vykašlete se na spravedlnost, ale udělejte prostě milost. Zastavte to odpojování. Přesťaňte s tím. Pište si do účetních uzávěrek, co chcete, dál si hoňte triko, jak skvěle zvládáte situaci, blýskejte se před kamerami… ale zastavte to. Teď hned. Přestaňte dávat takové dárky. Nebo to (s vámi všemi) špatně dopadne.

A vy v opozici, kteří se bijete v prsa, že bojujete proti této vládě… běžte, vylezte na pultíky a před kamery a začněte o tom mluvit. Všude. Ať to nejsem jen já, kdo se (marně) pokouší někoho zastat. Jsou přece Vánoce. To se i na západní frontě zastavila palba, tak neříkejte, že nemůžete na chvíli přestat účtovat.

Vy mocní! Zařiďte, ať si ta slavná Čistá Energie Zítřka udělá nový Vánoční reklamní klip, že poslední tři týdny roku zaplatí elektřinu za všechny domácnosti ze svého a pozastavuje všechno vymáhání a devastování. Že se to bude řešit až v novém roce. Ať alespoň teď mohou všechny ty mámy napéct cukroví a alespoň na chvíli zapomenout na starosti. Ať se babičky mohou těšit na vnoučky a nepředstírat nemoc, aby nemusely dětem zahanbeně prozradit, že jsou bez elektriky.

Udělejte něco pro svoji vlastní záchranu a zastavte to alespoň na ty tři poslední týdny. Nechovejte se jako kápové v koncentráku. Nemusíte to dělat. Fakt nemusíte. Tohle vám Pánbůh nezapomene. V dobrém i ve zlém. Jsou Vánoce. Nechte alespoň na chvíli toho ničení domácností. Přestaňte se vymlouvat na péči řádného hospodáře ve vyjedené republice. Nechovali jste se tak nikdy, neschovávejte se za mravní imperativ. Ve skutečnosti máte jen povinnost nepřestat být člověkem. Kápové nedostávají milost. Nikdy. U norimberského tribunálu jim také nepomohlo, že jen plnili rozkazy.

Buďte alespoň na Vánoce skutečně lidmi. Jakou měrou teď měříte, takovou vám pak bude naměřeno. A o Vánocích to platí na druhou.

442 thoughts on “Braniboři v Čechách

 1. já jsem tedy od ČEZu dostal dopis o zastropované ceně elektřiny a moje mamka od EONu taky, tak že to ze své penze dává úplně v pohodě.
  Že by to na Moravě měli jinak?

 2. Myslim, ze ti, ktori popieraju tento clanok su Dementi. Nepochopili to, ani len ten zastieraci manever.Autor si chrani zdroje.A v dnesnej dobe je to dolezite, ked pravo neexistuje.
  Ste skratka hovada.A dostihne to i vas vsetkych.Chce to len poseckat.A potom z vas budu ti najagresivnejsi odporci systemu bojujuci o prezitie seba i vasich rodin.
  Len uz bude neskoro!

   1. „Na jižní Moravě žijeme všichni ve větších či menších vesnicích. I Brno je jen řada dědin, propojená šalinou. Máme tu více domů a méně sídlišť. A on teď jezdí a odpojuje a odpojuje. Tu někoho, tam někoho. „

 3. Dovolte mi prosím zmínku o pátečních protiválečných protestech.. Je to na vlkovi. V 7 hodin večer postát 1/2 hodiny se svíčkou, lampionem na náměstí ,či návsi. Snad nás bude dost.
  Možná by stálo i zato, aby lidé, kteří se nemohou zúčastnit fyzicky na návsích a náměstích dali svíčku do okna.
  Myslím, že je to víc, než diskutovat na internetu.

  1. Přečetla jsem si Váš článek a jsem z toho špatná, co se všechno děje. Nedivím se tomu panu elektrikáři z ČEZu, že už to vypínání elektroměrů těm nejpotřebnějším mu strašně vadí. Co s tím ale budeme dělat? To jsme to dopracovali. Moc zdravím. Jsem ráda, že jste ten článek napsal,aby lidé věděli, co se děje. Moc zdravím!

 4. Není to tak dávno, co se některé progresivistické skupiny oddávaly vzrušeným debatám o internetovém připojení jako základním lidském právu, které by mělo být zakotveno v ústavě… Protože distanční výuka, nerovný přístup ke vzdělávání…

  Za celý rok od pádu Bohemie jsem neslyšel jediného politika dost jasně říct, že tzv. volný trh s elektřinou je kravina.

  1. Cemper to je diagnóza, to snad nikdo nemůže brát vážně. Je to takový humoristický web, něco jako kdysi byly Trnky brnky.

 5. Dobrý den, článek není pravdivý. K nadměrnému odpojování ve srovnání s minulými lety nedochází. Mimochodem, ČEZ Distribuce nepůsobí na území jižní Moravy, a tedy není ani možné aby zde naši pracovníci odpojovali elektroměry. Děkujeme

  1. Není pravdivý už z toho důvodu, že celý bývalý Jihomoravský a Jihočeský kraj patří do distribuční sítě EG.D, a tudíž tam (natož v okolí Brna) nikdo nemůže ve službách ČEZ odpojovat elektroměry.

   Tihle autoři dojemných fake news by si měli zjistit základní fakta, než něco napíšou, nevypadali by pak tak blbě.

    1. „Nejhorší jsou prý ty brečící matky, které ho prosí, aby ještě deset minut počkal, že ještě rychle alespoň dovaří poslední oběd. Nebo babičky, které se ho ptají, co mají dál dělat… Na jižní Moravě žijeme všichni ve větších či menších vesnicích. I Brno je jen řada dědin, propojená šalinou. Máme tu více domů a méně sídlišť. A on teď jezdí a odpojuje a odpojuje. Tu někoho, tam někoho. „

  2. Kdybyste si přečetli kousek sousedního článku od Vidláka, mohli jste si ušetřit toto dementi i spravedlivé rozhořčení. Vidlák píše texty, nad kterými se můžete zamyslet, ale nikde netvrdí, že je vše do posledního písmenka pravda. Cituji odstavec Vidlákova textu:

   Fór je v tom, že když o někom takovém píšete, tak je vhodné o něm naznačit, čím je. To nemá zvyšovat mojí důvěryhodnost, na tu kašlu, nehraju si tady na nositele jediné pravdy, ale prostě vám dávám informaci, v jakém postavení je osoba, která mi to řekla. Abyste si sami mohli posoudit hodnotu této informace. Včerejší článek byl o elektrikáři. Takovém tom člověku, co jezdí hentou dodávkou s žebříkem na střeše a nářadím v kufru. Berte ale zároveň ohled na to, že takových lidí u nás není nekonečně. Nedělá to každý druhý. A tak je třeba jeho osobu zamaskovat, aby zveřejněné informace neukazovaly na konkrétního člověka. Chtěl bych, aby mi ještě něco řekl i příště.

 6. Vidláku, pracuješ na Jižní Moravě, v okolí tvého městečka je široko daleko pouze EON, fakt tvůj kolega dělá u ČEZu? Podle mě je na RS Hodonín nebo RS Znojmo pokud nedojíždí do Brna…

   1. Nebo „podle zdrojů z prostředí tajných služeb“…
    Možná právě proto to Vidlák používá…

   2. Lže, je to vidět už z toho, že v okolí Brna, které patří do distribuční sítě EG.D nemůže nikdo ve službách ČEZ odpojovat elektroměry. ČEZu tam nepatří ani jeden elektroměr a ani jeden drát.

    1. Tak to taky není úplná pravda, že by mu tam nepatřil ani drát, viz atomová elektrárna mu patří celá , tomu ČEZu 😉

  1. jezis a co ak zamenil oblast kde kamarat pracuje? prave preto aby ho nebolo mozne az tak rychlo identifikovat? mna by skor zaujimal prehlad odpajanych elektromerov za jednotlive kraje u fyzickych osob a porovnavanie v case, povedzme od roku 2016, to uz je dostatocny casovy pohlad.
   Hladanie preco toto tvrdenie nemoze byt pravdive je na kocku. Proste je to tvrdenie a niekto tomu neveri, pretoze zatial sa to jeho netyka. Ak ale zvysia niekde 4x zalohy (a uvadzane je to casto aj v idnes.cz v diskusiach), tak to, ze to mnohi ludia nezvladnu nie je nejaka blbost, ale vysokopravdepodobna udalost. A na to nemusim byt ani elektrikar z CEZu ci EONu ale staci mala nasobilka a scitanie ci odcitanie

     1. Ony jsou v tom příběhu dvě roviny.
      1. – kolik si toho Vidlák pozměnil a vybájil
      2. jestli skutečně dochází někde k řádově častejšímu odpojování od sítě, ve smyslu nemít energii.

      Čím dál víc si myslím, že teď ještě na masivní odpojování je brzy. Jednak se zdražuje krátce a lidi by asi v takovém počtu neodepřeli placení a spíš by sáhli na úspory.

      Z druhé strany mi to připomnělo čínský film, kde chlap nespal s konkubinou, protože nemohla otěhotnět. Tak mu nakecala, že těhotná je, tím on k ní získal náklonnost a chodil za ní na noc. Jenže to služka vykecala a ta konkubina to vysvětlila tak, že to vlastně lež nebyla, kdyby ta kráva držela pysk, tak ona by do dvou měsíců otěhotněla a termín by už nějak zakamuflovala.

      Tedy že i kdyby nám Vidlák popsal jen svůj divoký sen, nebo to vědomě vylhal, tak je celkem pravděpodobné, že tohle se asi začne dít za pár měsíců reálně.
      Přesto, když už to chytilo takovou popularitu a význam větší, než to má v rovině informační, mám pocit, že nám Vidlák dluží vysvětlení, kolik si toho případně přifoukl. A je taky jasné, že přesně z toho důvodu s tím bude mít problém.

      Takže, doufám, že z toho bude aspoň nějaký pozitivní výsledek – někdo z odpovědných míst si vynutí data o odpojování od sítě v ČR a budeme to třeba do budoucna sledovat.

   1. A jak ho identifikuješ? Víš kolik je montérů co mají na starosti elektroměry… Spíš mají malý nástupák, takže polovina platu ke které se che vracet je minimálka 😉

   1. Tak mě by to zajímalo, protože kamoš tam dělá jako montér a nástupák tabulkový je menší jak Lidl prodavač, a když u nich ve formě měl 1/2 toho co v EONu, tak to by měl minimální plat, což se mi nezdá ve smyslu, že by se k tomu chtěl vracet 😉

   2. Nejhorší jsou prý ty brečící matky, které ho prosí, aby ještě deset minut počkal, že ještě rychle alespoň dovaří poslední oběd. Nebo babičky, které se ho ptají, co mají dál dělat… Na jižní Moravě žijeme všichni ve větších či menších vesnicích. I Brno je jen řada dědin, propojená šalinou. Máme tu více domů a méně sídlišť. A on teď jezdí a odpojuje a odpojuje. Tu někoho, tam někoho.

  1. Protože to přeci nedají slovákovi co krade 😉
   Nedělám si srandu v pátek jsem měl hovor, dva kamoši, jeden to bral, že to nedá komukoliv z 5kolki, ale ten druhej co se tváří, že je rozumnej a chápe situaci jako to skutečně je, že ví, že 5 kolka nejsou lumeni, ale Babiš je horší zadlužil a krade.
   Že Nerudová nakoupila od kamoše umělecká díla, předraženě, totálně pořela jako vedoucí fakluty, to jsou drobnosti oproti tomu co Babiš…

   Tony, oni si fakt myslí, že volba Nerudové je orální vítězství nad zlým slovenským člověkem 😉

 7. Celý den řežu dříví
  bo kapitalisti chtiví
  čekají na pohyb plynoměru.
  Na jejich zisky jim seru.
  To samé hyeny z ČEZu.
  Hrabou jak ze Suezu –
  to radši oblezu Afriku
  nečuchnou ani k pětníku.
  Proč tu má hrabat Říše!
  Proč mi má kručet v břiše!
  Proč mě okrádá vláda?
  Bude z Fijaly Áda?

 8. Pan ministr Síkela je prostě boží. Vždycky něco prokecne, o čem by pětikolka nejraději mlčela/zamlčela. Takže aktuálně:
  „Ujistili mě, že na zimu je česká energetika dobře připravena, a že nám vládní opatření a individuální úspory zajistí klidnou zimu,“ oznámil Síkela veřejnosti formou tweetu.
  Takže vysoké ceny plynu zachrání jakási vládní opatření (rád bych se dozvěděl jaká, nevíte někdo?), ale především „individuální úspory“.
  A je to venku. Připravíme tě o úspory, pak budeš povolnější a závislejší.
  Kdo úspory nemá? Může si jít žádat už teď….. a co dostane? Prd.
  Mně můj dodavatel plynu innogy oznámil, že díky vládním opatřením – zastropování ceny plynu, jim mám místo měsíčních záloh 5840,- Kč posílat už jen 5690,- Kč, tj. o 150,- Kč méně, tj. o 2,568 %. Do dubna 2023 mi tak vláda „ušetří celých 750,- Kč z 29 200,. Kč.
  Samozřejmě se hluboce klaním a poníženě děkuji panu Fialovi a spol. , že mě nenechají padnout….

  P.S.: Ani jsem nezměnil trvalý příkaz v bance, protože kdo ví jaké změny přijdou do jara během zimy, až plyn vůbec nebude. Nebude plyn, nebudu topit, přežiju na chatě…. a spálím přitom dřevo z půlky lesa.
  No není to prdel?

  1. Hmm, me na tom tweetu spis zaujal ten zacatek.
   Jako by si Sikela preventivne pripravoval cesticku ven:

   „Ujistili mě, že na zimu…“

   Kdyz to nevyjde, tak on za nic nemuze, proste je to vina tech, kteri ho ujistili.
   Jinak nebyl by prvni.
   Fiala svadi zvyseni dani a dalsi „uspory“ na NERV, a Babis pri kovidu taky odkazoval na tym odborniku, kteri vsechno rozhodli.

  2. S tím zastropováním máte štěstí. Já mám dodavatele plynu E-on a platil jsem po skončení fixu cenu 2,76 kč za 1 KWh. Díky zastropování mi zvedli cenu na 3,54 za 1 KWh a současně zálohy ze 6 tisíc na 9.300,- Poslal jsem na posta@vlada.cz poděkování za úsporný tarif, kde jsem mimo jiné uvedl:
   Byl bych proto raději, kdybyste už nedělali vůbec nic, protože taková práce jenom škodí lidem. Všem, bez rozdílu víry i politické příslušnosti.

     1. Určitě víte vy sám co vůbec poslal váš dodavatel?
      Cituji pro Vás, že určitě to plyn nebyl 😉

      Citace:
      „Vzhledem k tomu, že nová cena již překročí vládou stanovený cenový strop, budeme Vám účtovat nižší, vládou určenou cenu. Dle nařízení vlády č. 298/2022 Sb. je cena za dodávku silové elektřiny pro rok 2023 (bez distribuce a dalších složek ceny) zastropována na částce 6050 Kč/MWh vč. DPH. Cenový strop se vztahuje na vysoký i nízký tarif. Zároveň platí cenový strop pro stálý měsíční plat ve výši 157,30 Kč vč. DPH.“

    1. Reagoval jsem na Godota, který psal o plynu, já beru od E-onu plyn. Nefixovanou cenu zvedli na zastropovanou. S elektřinou nemá příspěvěk nic společnýho, i když se jedná o E-on.

 9. PS: Takto to praktikují někteří moji nájemníci již několik let. Celou zimu pootevřené okno a topení jede naplno. „Přece děti nebudou dýchat kouř z cigaret.“ Po vyúčtování plynu přece stačí požádat o mimořádnou dávku. Stát proplatí, protože „v zájmu dětí“.

  1. Ano proplati vasim najemnikum, kteri nic krome deti nemaji, nam ostatnim nejdrive vsechno exekutor zabavi a davku nedostaneme zadnou.

  2. Tak ono to má ještě jiné kouzlo, oni zvednou zálohy a ty přeplatky dostanou oni, protože odběrné místo je na ně 😉
   Tedy je v jejich zájmu, aby zálohy distributor dal co největší, ne protože zdraví dětí, ale vratky…

 10. Vidlákovo doporučení neodpojovat neplatícím matkám samoživitelkám a důchodcům elektřinu, je to samé, jako Pekarové „vyřešení“ oné babičky, kdy došlo ke snížení jejich záloh a proplacení třicetitisícového dluhu formou mimořádné dávky. Po topné sezóně bude mít babička zase vysoký dluh. A zase bude mimořádná dávka na zaplacení dluhu? A tak pořád dokola?

  1. To co popisujete je jen špička ledovce a nikdo ji doposud neuchopil nebo jen exhibičním způsobem viz. Okamura/Pekarová ve sněmovně. Než člověka odpojí od elektřiny, trvá to minimálně 2 měsíce a nesmíte hlavně dělat vůbec nic, jen čekat na technika. Takže pokud člověka odpojili nyní, tak jeho problém nastal v září resp. říjnu. V tu dobu jsem nezaregistroval jako hlavní téma voleb energetickou chudobu, jen si lidi poprvé a nejvíc zakřičeli na Václaváku. Proč to téma, ty drsné lidské příběhy už nerezonovali jako hlavní téma voleb? Proč se vykládalo počkejte co přijde na nový rok ? Ty lidi přece už věděli, že jsou v háji a co přijde na konci listopadu nebo v prosinci. Proč tohle nebylo hlavní téma voleb? A to je pořád dokola, alternativa k vládě řeší témata s křížkem po funuse. Chybí tu jednoduchý syrový marketing, který pochopí kdokoliv. Vláda nemá problém ukazovat mrtvoly, neštítí se ničeho, ale alternativa k ní, stále v rukavičkách řeší, debatuje, probírá alternativy, tříbí myšlenky … A mezitím si vláda si dělá co chce, protože může.

   1. “ Chybí tu jednoduchý syrový marketing, který pochopí kdokoliv. “

    Přesně tak!

    Pokud se to podá takhle třeba tak:

    „ČEZ MÁ o X set procent vyšší meziroční zisk a odpojují elektroměry těm, kteří na jejich „tržní“ ceny nedosáhnou. Víte, já pro ně nemám jiné slovo než DOBYTEK, SVOLOČ. Jestli je nějaký zisk nemravný, tak je to zisk ČEZu a ostatních vydřiduchů ohánějících se burzou.

    Vy si zrovna si stěžujete, že Rusové svými útoky odpojili 1.500.000 lidí v Oděse od elektřiny.

    My na to máme ČEZ s propracovaný zákonný systém.“

    Myslím, že je to široce pochopitelné.

    1. Ale ten marketing musi ukazovat ty chude maminky a babicky majitelum akcii, fondu kteri vlastni CEZ a kvuli nim musi cez e-on atd. delat maximalni zisk na lipske burze

     Musi ty chudaky videt a stydet se, ale nekteri vyvoleni jejichz bohem je mamon se stydet nedokazou.

 11. Chybu děláme všichni. Jak jsem někde četl, pokud se o politiku nebudeme zajímat a angažovat se v ní, dáváme tím prostor těm nejhorším a nejneschopnějším, kteří by zpravidla ve veřejné soutěži neobstáli.

  Na co dojel socializmus? Všichni si určitě pamatujete jak jsme dávali prostor karieristům a zlodějům, kteří se cpali do rozhodovacích pozic. Jak jsme se smáli heslům typu „Kdo nekrade okrádá rodinu“. Jak jsme utíkali z práce a jezdili v pátek už ve 13:00 na chaty.

  Kapitalizmus je jen systém bližší lidské přirozenosti, ale to co z něj dělá ve vašich očích krvelačnou obludu, je hlavně pokroucený charakter jednotlivců.

  Pokud budete chtít nějakou změnu, budete se muset o ni aktivně přičinit a nadále bdít a pracovat aby se výsledek rozvíjel k lepšímu. Pokud to však necháte na ostatní, vězte že se toho opět chopí bezcharakterní a neschopní zloději a lotři, kteří to opět dovedou ke špatnému konci.

  1. Re: PJ

   Pokud si pamatuju, pražáci jezdili za socíku na chaty už ve čtvrtek.
   A pokud to sleduju dnes, nic moc se na tom nezměnilo.

  2. Charaktery jednotlivců se začaly kroutit zhruba od momentu, kdy byl něčeho citelný, nebo naprostý nedostatek.
   Často byl zaviněný nepružným pětiletým plánováním, bez možnosti cokoli na něm operativně změnit, protože plán byl plán, přijatý Sjezdem strany, musel se plnit a přes to nejel vlak.
   Podniky nakupovaly materiál na PĚT LET dopředu, aniž by měly sebemenší jistotu, že o ten výrobek bude ještě za 2-3 roky po náběhu výroby zájem. Některé výrobky totiž byly už v době svého vzniku zastaralé, nebo neodpovídaly potřebám zákazníků. Krásný příklad byl přístroj 820A z Tesly Bratislava, nebo přístrojky SM260 a SM261 z Tesly Přelouč, stolní ČBTV Olympia a jejích deset odvozenin z Tesly Orava a v době, kdy už se dávno vysílal celý program ČST v barvě atd.
   A lidi, kteří mohli ze svých funkcí řídit „přerozdělení“ těch nedostatkových komodit, na tom začali hrubě profitovat.
   Od té doby se traduje to heslo.
   I ty nejlepší charaktery mezi námi, když po půlročním marném shánění zjistily, že například určitý druh/typ malých transformátorků, nebo jiných podobných klíčových součástek, prostě nelze koupit v žádném obchodě (protože stát bez náhrady zrušil údajně neperspektivní výrobní družstvo, které je s vypětím všech sil a možností dosud vyrábělo) – a tytéž součástky byly ve skladech fabrik k mání za flašku – tak začali ten materiál, vzdor svým charakterům, takto vlastně krást ve fabrice.
   Nic víc, než výše naznačenou nepružnost socialistického centrálního plánování, bych za tím nehledal.

   1. Jenže takové „úřední zkostnatělé typy“ jsou stále tady. Nepřekračují žádné zákony (bojí se), ale škodí. A nikdo si na nich nic nevezme – jednají podle předpisů. Před deseti – dvanácti lety jsem udělal soupis materiálu, který byl už přežitý, v profesionální praxi nepoužitelný a neperspektivní, nekompatibilní s novými aparáty. Analogové pulty, nepoužívané konektory. Amatérům ale ještě mohly několik let sloužit.
    Dodnes se město brání, že se to nesmí prodat. Že je to možné jen komisionálně zlikvidovat.
    U několika kousků jsme tedy provedli „likvidaci a odvoz do sběru druhotných surovin“ kde jsme odevzdali železné odřezky z dílen a získali tak papír – a věc pak darovali třeba hudebním školám, konzervatoři atd. Jenže – ty to používají na černo – nedá se to nijak zavést do inventury.
    Inu, úřednický kapitalismus.

    1. To nejsou jen „úřední zkostnatělé typy“, nýbrž lidé se zkušenostmi, kteří dodržují pravidla, protože nechtějí před soud. Jak píšete, onen materiál má pro někoho pořád cenu, lze jej tudíž zpeněžit. Co když jej obdarovaný prodá a tím pádem darovatel přijde o zisk? Nebo ještě lépe, „darovatel“ se předem dohodne s „obdarovaným“, materiál mu „daruje“, on jej prodá a o zisk se podělíte.

     1. Ta cena je marginální, zisk směšný, spíše nulový. Takže škola nebo konzervatoř to mít nebude, protože je to rozpočtová organizace a na tu danou věc jim nezbydou peníze. Možnosti výuky se trochu sníží. Co na tom, hlavně že se dodržely předpisy.
      A vy pane Franto jste vhodný typ na skvělého státního úředníka – škůdce společnosti. Díky takovým jako vy jsme tam, kde jsme. Ale nejste bohužel sám, je vás dost, kteří nepoužíváte mozek, ale občanský nebo trestní zákoník.
      Takže lépe něco roztlouct i když by to jinde ještě mohlo sloužit? Vskutku hospodárné! [;>D)
      To je stejné, jako vozit potraviny těsně před koncem před doby životnosti do kafilerie, protože by se tím mohli bezďáci živit. A hrůzo – co kdyby jeden prodal druhému nějaký skoro prošlý Luncheon Meat, že?
      ====
      Diskutovat má cenu jenom s normálními lidmi, hospodáři. S trolly nikoliv. Tak se mějte.

      1. No teď jste se mě dotkl :-(. To, co jsem napsal, přece nebylo žádné trollení, pouze popis skutečností. „Úředník“ nerozdává ze svého!
       Já osobně bych staré věci klidně rozdal, neměl bych s tím problém. Jenomže jsem také viděl popelavě šedého až zeleného kolegu, když se vrátil od výslechu z policie. Při vyklízení objektu mu bylo líto naházet staré, ale pro nadšence zajímavé věci do přistaveného kontejneru, tudíž vyzval okolí, jestli je někdo nechce zachránit. Jednomu člověku se líbily natolik, že je obratem vystavil na Aukru, a protože to nebyly věci úplně běžné, policisté si jich všimli, už to jelo a skončilo to mastnými flastry.

       1. No a tom jsem vlastně psal. Jsou lidé, kteří za čímkoliv vidí pokus o podvod. Pokud jsou to soukromníci, nanejvýš budou za podivíny. Pokud mají funkci, jsou škodná.

        Většinu těch věcí je pořád ve skladech právě kvůli tomu strachu úředníka, že by se někdo mohl „nezákonně obohatit“. My to chtěli prodat, ne rozdat. Ale to prý nejde protože předpis o kmenovém majetku atd. A ten materiál za nabývací cenu před patnácti lety nikdo nekoupí. Cena to je dnes nesmyslná, nové věci jsou levnější a lepší. Za pár let to skutečně bude jen na sešrotování nebo do Technického musea.
        Lidi jsou podezřívaví a nemyslící. Místo mozku mají prováděcí předpisy.
        To je škaredý svět, Franto, i když máte pravdu.

  3. Tady vůbec nejde o to, zastavit to drsné obírání čecháčků energošmejdy a vládou a jejich pasáky na 3 týdny. Je to přesně tak, jak říkáte: každý musí začít přemýšlet, spojovat si události, domýšlet příčiny a následky, zajímat se o to, co se tu děje. A pak aktivně hledat další, kteří byli donuceni začít myslet!! A pak začít aktivně jednat na odstranění těch pasáckých slouhů. Oni se dobrovolně našich peněz nevzdají. Bude to drsný a bude téct krev. Protože oni rozkazy svých pasáků splní. Proto byli do „vlády“ dosazeni. Jejich cíl: totální krach všeho. A pak odkup za hubičku do správných pracek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *