Na Slovensku byl uveden do 100% provozu 3. blok jaderné elektrárny Mochovce. Jupííí. Antirekord – 36 roků výstavby jednoho bloku a několikanásobné předražení oproti původnímu rozpočtu.
V dobách socialistického Československa jsme postavili dvě jaderné elektrárny.
Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice na Slovensku má čtyři sovětské bloky, dva VVER-440/230 a dva VVER-440/213 a všechny 4 bloky komplet byly postavené za 13 roků (1972-1985). Ještě předtím byl v Bohunicích postaven experimentální reaktor KS-150, projektovaný v Československu, který používal jako palivo neobohacený (přírodní) uran.
Jaderná elektrárna Dukovany na Moravě má čtyři sovětské bloky VVER-440/213, a všechny bloky komplet byly postavené za 9 roků (1979-1987)
Nová jaderná elektrárna ve Slovenských Mochovcích se začala stavět v roce 1983, naplánovaná byla výstavba čtyř sovětských bloků VVER 440/213. První dva bloky byly spuštěné v letech 1998 a 1999.
Stavba 3. a 4. bloku pak je exemplární ukázkou toho, jak se jaderná elektrárna stavět nemá.
Zahájení výstavby 3. a 4. bloku ve spolupráci se SSSR proběhlo v roce 1987. Po pádu železné opony nastalo v roce 1992 přerušení výstavby a zakonzervování. Následovala spousta sporů s rakouskou protijadernou lobby, protesty aktivistů, žaloby, soudy, po 15 letech napnelismů a vyřešení právních námitek obnovení výstavby v roce 2008.
Odmítnutí další spolupráce s „podezřelým“ ruským dodavatelem Rosatomem, a hledání alternativních dodavatelů, takže na stavbě se namočily snad všechny firmy z jaderné branže – Westinghouse, Framatome, EdF, Areva, Siemens, RollsRoyce, JS Škoda, Doosan, Enel Ingeneria ad. Spousta dalších jednání s úředníky EU. Spory a hádky mezi vlastníky, bankroty vlastníků a dodavatelů, prodeje podílů, extrémní zvýšení nákladů. Chaos na stavbě, včetně jazykového neporozumění mezi pracovníky různých dodavatelů několika různých národností.
Nakonec letos na jaře zahájení zkušebního provozu, od minulého týdne 3. blok jede na plný výkon, „blahopřejeme“.
Výstavba 4. bloku už také dost pokročila a měl by být spuštěn za dva roky a získá nový antirekord výstavby (38 roků).
Spuštěním nových bloků se také sníží vývoz elektřiny z Česka na Slovensko. Ale pochybuji, že by se snad díky tomu mohla cena elektřiny v Česku vrátit na rozumnou úroveň.
Kdyby se polovina prostředků a financí na strašení jadernými elektrárnami a lokálními zdroji na jaderné palivo věnovala propagaci jaderných zdrojů, tak nikde není s jejich instalací problém.
Stačilo pár měsíců intenzivní masírky a propagace jakýchsi vakcínových rychlokvašek a polovina lidí se o tuhle Tečku rvala! Čtvrtina do toho šla po jistém váhání, ale zlomila je rodina a kolektiv věřících a tečkovaných.
Tak, jako věří ekologistici na čistotu větrníků a solárníků bez uhlíkové a energetické stopy výroby a likvidace, věřili naprosté spolehlivosti jaderných zdrojů.
Jenom najít odvahu proti ropákům a grýndýlákům od Rockefellerů a od Rotschildů se Sorosouš armádou.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%AD%D0%A1_%D0%A0%D1%83%D0%BF%D0%BF%D1%83%D1%80
Dnes tam rusi zacali zavazat palivo. Stavaju to od 2017.Na buduci rok ma byt hotovo.
https://t.me/c/1266440079/46509
Ale zase 36 je pekne cislo. 🙂
tak hlavne, Mochovce 3. a 4. su v urcitej miere „dietatom“ Fica, ten zacal v 2008-2009 tlacit na Talianov, aby sa to dostavalo…..pokial viem ale, stale funguju na ruske palivo, takze pravdepodobne to je defacto rusky model, aj ked so zapadnou kontrolnou technikou apod.
Ale teraz samozrejme SE planuju kupovat palivo len od Amikov, takze asi pojdeme v stopach Temelina a pravdepodobne problemy nas cakaju (pevne verim, ze to nerupne):-((
Pred casem psal p.Wagner, ze uz to odladili, takze z tehle strany problem nebude.
A odladili to kdy? Včera? Před měsícem?
Atomová elektrárna v Rovno(Ukrajina) slavnostně zavezla palivo dodané firmou Westinghouse minulý měsíc.
Výtah:
Od 3.10. je elektrárna v plném havarijním režimu a hrozí odstavení energetického bloku. Byli tam urychleně staženi specialisté z atomových elektráren Chmelnické a Jihoukrajinské(poblíž Nikolajeva), kteří se budou snažit situaci vyřešit.
V posledních dvou týdnech došlo ke 3 havarijním situacím a o žádné z nich nebyla informována MAAE..
Nyní sestavuje harmonogram výpadků elektřiny v Rovenské oblasti a pravděpodobně se posune i začátek topné sezóny. Velké podniky zatím nebyly informovány, s výjimkou vojenských objektů, kam se nyní aktivně dovážejí generátory.
Případná katastrofa se neomezí jen na Rovenskou oblast, ale ukrajinské úřady zatím udržují kolem možné hrozby informační vakuum.
Plné znění v ruštině:
https://t.me/ukraina_ru/171692
Clanek s obrovskou foto a nekonecnymi blaboly hysterie ,kdy jedina veta
s informaci by postacila. Nekde neco staveli dlouho. A mame se z toho posrat.
Nemusíme se posrat zrovna z tohohle. Posereme se z toho, že všechny naše elektrárny mají opakovaně prodlužovanou životnost, ty použitelné odstavíme , protože CO2 a jiné nepostavíme, protože slovenský příklad ..
Klidně se z toho poser.
Hlásit nám to nemusíš…
Už vás nechtěly ani novinky a lidovky?
Teď budete prudit u Vidláka?
Pusťte si Vaško Otázky Moravců a budete mít milion chvilek stoprocentních informací.
Co se vleče neuteče. Ale ve výsledku mají. A to se počítá.
My máme jen toho signalistu.
Ne Slovensko, ale Česko je jasným držitelem antirekordu. Česko totiž postaví další bloky v termínu nekonečno. Mám stejný názor jako pan Július Mikula níže. Počátkem 90. let se soudruhu Vladimíru Dlouhému podařilo v Temelíně zarazit dostavbu dvou ze čtyř projektovaných bloků. Kdokoliv se později pokusil o jejich dostavbu, prošel životním školení o následcích protivení se vůli vyššího stupně hierarchie moci. Petr Nečas by mohl vyprávět, ale poučil se a chce žít.
Nedokážu však najít jednoznačnou odpověď na důležitou otázku: proč je na území Německa, a tedy i našem, rozvoj jaderné energetiky nepřípustný? To, že Němci považují Česko za své území, je jiné téma, ale ptám se, proč v německo-české průmyslové zóně Evropy jaderná energetika končí. Zajímá mě hlavní důvod, tj. motivace a cíl. Pomatené bláboly pro blbečky o Green Dealu důvodem nejsou.
U nas neni jaderna energetika tabu. Jen ji musi dostat k dostavbe „ten spravny“. A na to maji Nemci vliv asi jako na funkcnost NS2.
Netvrdil jsem, že je tabu. Žvanění politiků, placené komise a sypání naděje do žlabu občanstva jsou nám dovoleny.
Ptal jsem se, proč na tradičně průmyslovém území mezi Rýnem a Odrou není místo pro jednoznačně nejlepší řešení energetické bezpečnosti. Můžete se zamyslet k věci?
proč je na území Německa, a tedy i našem, rozvoj jaderné energetiky nepřípustný?
vs.
Netvrdil jsem, že je tabu.
Tak si nejdriv preberte, co vlastne tvrdite.
To, co tvrdim ja je zrejme z toho co jsem napsal. Bud to bude u nas delat (a inkasovat) WH nebo nikdo. S tim, co chteji Nemci je to naprosto mimobezne.
Jeden o voze, druhý o koze. Sorry, problematika koz mě nezajímá.
V Ruppuru se začalo stavět v 2016, minulý týden Rusové zavezli první palivo a příští rok má jít první blok do provozu. Asi tam nemaj tolik papírování.
Běloruský Astravec začali stavět 2013. První blok přifázovali k síti 2020, druhý letos.
Bylo by žádoucí, kdyby na téma možných nových bloků v ČR vznikl článek od znalého technika insidera. V záplavě politicky motivovaných článků si lidé neuvědomují, že neřešení nových zdrojů elektrické energie v ČR by mohlo znamenat (s největší pravděpodobností je hloupé používat podmiňovací způsob, čili spíš „bude znamenat“ ) skutečný a výrazný pokles životní úrovně obyvatelstva v ČR.
Většina lidí si neuvědomuje, že trvalý stabilní příkon elektrické energie není vůbec nic samozřejmého. Plavou v nesmyslech typu „transgender“, svoboda, demokracie….
Probuzení bude bolestivé.
Nove bloky by se daly postavit. Jenom bychom si nesmeli zakazat jako dodavatele Rusko a Cinu. z te zbyvajici trojky umi ted JE za rozumnou dobu a cenu postavit jenom Korejci.
Jinak Rosatom ted stavi v zahranici jeden blok VVER1200 za 4,5 miliardy USD (Belorusko) az 6 miliard USD (Turecko s protiseismickymi a proticunamovymi opatrenimi). Kalkulace Paks 2 je 7,5 mld za blok.
U ceny hodne zalezi na zpusobu financovani, kdyz si investor vezme uver, cena se muze 2-3x zvysit.
Pokud by to financoval CEZ z vlastnich penez nebo by se mohly vypsat priplatky na cenu elektriny jako u solaru, cena by nebyla zavratna.
Ten problém je daleko jednodušší.
Ty čtyři bloky jsme stavěli vlastním průmyslem v ruské licenci asi z 85-90 procent. Na další dva bloky máme také licenci a dokonce je i vybudována základová deska pro ně. Nevím jak je daleko povolovací řízení z minula, ale nám nic nebrání vlastními silami začít stavět.
nejsou lid, ti co to stavěkli už jsou důchodci.
„Atomovej dědek“ Miroslav Grégr má už přes 90. Kdo si ho nepamatuje, tak ministr Zemanovy vlády, který protlačil dostavbu Temelína , 1.a 2. bloku
Žádná základová deska pro další 2 bloky v Temelíně není. Byly pouze provedeny zemní práce.
Nechcu platit další výpalný někomu, komu tečou z jeho kšeftu miliardy a ještě mě stát nutí nakupovat od toho šmejda!
Je to jak s tou českou bruselvizí. Mně nedává žádnou službu, ale musím živit spolek, kterému nikdo nesmí kontrolovat účty.
Solárníkům, větrníkům, podvodníkům… platím dneska 1/6 z ceny faktury za elektřinu.
Ovšem do sítě dodávají 3% elektřiny!
Jakpak by se asi nacenily společnosti elektrárníků a dodavatelů ze země největších dluhů na světě?
Tejto téme dobre rozumiem a preto sa k tomu vyjadrovať nebudem.
Len jedna poznámka: po Fukušime sa stavby všetkých JE pozdržali a predražili, pretože boli zavedené nové pravidlá, napr. záložné zdroje nestačia zdvojené. To množstvo potrebných papierov si ani nedokážete predstaviť, nehovoriac o následnom chaose pri realizácii týchto nových bezpečnostných pravidiel a požiadavkov.
Čo sa týka stavby nových JE v ČR tak žiadne nové veľké bloky s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou už nikdy nebudú sprevádzkované. ČR na to nemá ľudí a ani financie, potrebný priemysel za chvíľu tiež nebude.
juLLio
Kolik lidí zabila tsunami na elektrárnu Fukušima?
Kolik lidí ročně zabije havárie autobusu?
Té ironii v blahopřání moc nerozumím. Paní autorka trošku zapomněla na jeden fakt. Dva starší bloky v J.B. byli pod nátlakem EÚ (jedna z podmínek pro vstup) moudrou slovenskou vládou bez technických příčin odstaveny. 3. a 4. Mochovecké bloky jsou vlastně jen nutnou náhradou těchto zdrojů energie. I když takto složitě a s překážkami, je to velké plus pro ekonomiku SR.
Plus pro Slovensko to je, ale kdyby to nechali udelat Rosatomu (ktery se tehdy jeste nejmenoval Rosatom), mohli to mit alespon stejne rychle jako v CR Temelin. Tedy o 20 roku driv.
Ten 3. a 4. blok se mohl také dostavět v rámci podobného modelu jako 1. a 2. blok, tzn. za maximální účasti firem z ČT a SR, samozřejmě i s podporou ruských firem. Jenže vlastizrádný prodej elektráren v SR babrákům z ENELu zahájil celou tu popisovanou mnoholetou éru zmatků. Můžete být rádi, že ČEZ zůstal v rukou státu, i když pochybuji, že se u vás nějaká nová JE někdy ještě postaví.
Samozřejmě ČR ne ČT, tak daleko to ještě nedošlo, pardon.
Ale došlo ..
Stop Temelin! Kdák!