16 dubna, 2024

Aktuální přehled peripetií s plynovodem NordStream

Protože cestovní peripetie jedné turbíny Gazpromu jsou nyní velmi pozoru hodné a populární, přináším aktuální pokračování story s ruským plynem.

Zádrhele s turbínami pro NordStream1 se poprvé objevily v éteru na začátku června, když Gazprom poprvé snížil dodávky plynu tímto plynovodem o 20 %. Nyní na konci července se situace dále komplikuje a blíží se úplné vypnutí největšího evropského plynovodu mezi Ruskem a Německem.

V současnosti Gazprom nevydává žádné zprávy o turbíně, novináře odkazuje na firmu Siemens, která zajišťuje profylaktickou údržbu.

V běžném nesankčním a nehysterickém roce probíhá situace bez jakékoliv pozornosti novinářů a veřejnosti takto.

Po skončení topné sezony odesílá fa Siemens postupně jednotlivé turbíny z ruské kompresorové stanice Portovaja plynovodu NordStream1 do svého závodu v Kanadě ke každoroční bezpečnostní kontrole a údržbě. Těch kompresorů a turbín je na kompesorovně celkem osm a na jejich výrobě spolupracovaly firmy Siemens a RollsRoyce. Plynovod má dvě trubky o průměru 1220 mm a délce 1224 kilometrů a na každé trubce jsou tři turbíny pracující a jedna záložní pro případ poruchy. Ty záložní jsou trošku jiného typu a o fous slabší. Takže po skončení topné sezony na začátku léta postupně do Kanady odletí vždy dvě turbíny na bezpečnostní prověrku, po opravě se vrátí a pošlou se další dvě. Mezitím pracují ty záložní. Tak se vše během cca dvou měsíců prověří, opraví se drobná poškození, opravené turbíny se namontují zpět a na konci července se celá kompresorovna na týden odstaví a provede se generální bezpečnostní kontrola „veškerého železa a těsnění“. A plynovod je připraven na maximální zimní výkon.

Tato rutinní procedura, která se opakuje každý rok, byla letos fatálně narušena západními sankcemi proti Rusku.

Jak už řečeno, Gazprom ani Siemens nevydávají nyní k situaci žádné novinářské informace, k dispozici jsou tedy jenom povídání od „osob blízkých probíhajícímu procesu“, které dále shrnuji.

Letos už Gazprom se Siemensem předvídaly možné problémy kvůli sankcím a tak pro začátek odeslaly do Kanady jenom jednu turbínu. Problémy se sankcemi se podle očekávání dostavily. EU sice úmyslně neuvalila sankce na dodávky plynu a zařízení pro plyn, protože ho nutně potřebujeme, a tak ho chceme dál odebírat, ale jinak v EU političtí rusobijci uvalili hafo jiných sankcí, které brání vrácení turbiny:

 1. Dané turbíny v kompresorech jsou vyrobené jako modifikace nejsilnějších leteckých motorů RollsRoyce, které se mimo jiné používají ve vojenských letadlech. Motory jsou tedy zařazeny do stejné nomenklatury a jako takové patří pod sankce a nesmí se do Ruska vyvážet. Proto kanadská vláda zakázala kanadskému Siemensu turbínu do Ruska vrátit.
 2. Když se zjistilo, že hrozí vypnutí plynovodu, tak tu šlamastyku společně řešili na nejvyšší úrovni Scholz a Trudeau a dohodli se, jak se může vlk nažrat a koza zůstat celá. Kanada povolí odvoz turbíny Siemensu do Německa (je to koneckonců její aktuální spravovaný majetek) a dál už je to německá odpovědnost. Německo na plyn sankce nemá, tak ať si to řeší.
 3. Leč nastaly očekávané problémky. EU zakázala lety do Ruska. EU uvalila sankce na ruské přístavy. EU uvalila sankce na pojišťování lodního nákladu těch lodí, jejichž kapitáni by se přece jenom nenechali vystrašit a do Ruska by zapluli. Takže dotyčná turbína se stala „toxickým nákladem“ a žádná komerční firma nechce ten kontejner naložit a převážet, aby si nenadrobila sankce. Proto Siemens a Gazprom důsledně mlží, snaží se všechny informace o transportu totálně utajit, kromě jiného proto, aby předešli protestním akcím různých aktivistů a politické hysterii. Za přísného utajení se podařilo přepravit dotyčnou turbínu letecky z Kanady do Německa, nikdo neví, kdo turbínu přepravoval a stejně tak se, kde ten kontejner s turbínou teď je. A ti, kdo ví, ti nepoví. Teď se řeší jedna turbína, ale je potřeba proces generální opravy zopakovat se všemi osmi.
 4. Mezi energetickými komentátory teď jako nejvěrohodnější verze koluje trasa letecky mezi Kanadou a Německem, odtud lodí do Finska do Helsink (to není pod sankcemi), tam naložit na speciální náklaďák a po silnici odvézt do Ruska, to se také smí. Znamená to třikrát papírovat na hranicích a vyřizovat celní záležitosti, o to složitější, že turbína patří Gazpromu a Siemens ji jenom převzal do správy během profylaktické opravy. Žádný úředník nebude riskovat postih kvůli sankcím, tak všechny papíry musí být bombenfest potvrzené na nejvyšší úrovni.
 5. Jako úplně nejzábavnější verze pak koluje storka, že se přepravy toho „toxického kontejneru“ ujmou německá vojenská letadla a plavidla, přece jenom uvalit sankce na Wehrmacht, to už by bylo „zu viel“.
 6. Pokud by všechno probíhalo jako v běžném roce, byly by v polovině července všechny turbíny opravené a namontované zpět na místě a po plánované odstávce a bezpečnostní kontrole by plynovod NordStream1 najel na plný provoz a Evropa by mohla začít plnit zásobníky. Letos ale má celý proces už dva měsíce zpoždění a situace je taková, že všem turbínám postupně nabíhá objem odpracovaných hodin, po kterých je předepsána kontrola. Takže Gazprom postupně od začátku června snižuje provoz na plynovodu NordStream1. V červenci udělali na kompresorovně plánovanou odstávku a kontrolu bez opravených turbín, tedy polovičatě. Během týdenní odstávky celou Evropu zaplavily novinářské spekulace, jestli po revizi Gazprom plynovod spustí, či nikoliv. Po odstávce se plynovod spustil na 40 %, ale na konci července už běží jenom jedna turbína, a plynovod přepravuje 20% běžného objemu plynu. (viz graf provozu). Všechny ostatní kompresory už mají natočené povolené penzum pracovních hodin, po kterých je předepsaná bezpečnostní profylaktická údržba. Dvě turbíny už jsou nabalené v kontejnerech, připravené na odvoz, další stojí a čekají na vývoj situace.
 7. Podle informací od Siemensu Kanada udělila povolení na údržbu a opravy dalších turbín na dobu dvou roků, do konce roku 2024, s podmínkou, že si vyhrazuje tento souhlas kdykoliv odvolat. Ale proces se ještě nerozběhl, všechny turbíny trčí na svých místech a probíhá složité papírování a politická přetlačovaná.
 8. Plynovod NordStream1 nyní jede na jednu turbínu, tedy 20 %. Pokud se oprava dalších turbín nerozjede RosTechNadzor a RosTransNadzor nedovolí v zimě vyšší provoz plynovodu z bezpečnostních důvodů. Na NordStream1 se totiž používá v potrubí extrémní tlak, kompresory musí „ufouknout“ vzdálenost 1200 kilometrů až do Německa na jeden fuk. Přímo na kompresorové stanici Portovaja je v potrubí tlak 217 atmosféry, tedy více než 200 násobek běžného atmosférického tlaku. Ještě na konci plynovodu v Německu má plyn tlak ca 100 atmosfér. Při takto náročném provozu nikdo nebude riskovat technickou poruchu, tím spíše, že směs zemního plynu se vzduchem je výbušná a případná porucha by hrozila nevídaným výbuchem.
 9. V Německu průmyslníci, ekonomové a energetici bijí na poplach a vydávají poplašné zprávy, co nastane, pokud plyn nepoteče. Bude se muset vypnout veškerý průmysl kromě životně důležitých provozů, tj potravinářství a farmacie. Odhady poklesu HDP od různých ekonomických odborníků se pro různé scénáře pohybují od 4 do 12 % HDP. Plus masivní propouštění a nezaměstnanost. A všichni budou muset šetřit s teplem a téměř přestat topit a sprchovat se.
 10. Němečtí a evropští politici přesto pořád drží linii, jakoby hrozící zastavení provozu NordStream1 nebyla technickobezpečnostní záležitost, ale jakési ruské politické hrátky, takto se vyjadřují i nejvyšší představitelé včetně kancléře Scholze
 11. Gazprom oznámil většině evropských odběratelů, že kvůli problémům s NordStream1, vyvolaným sankcemi, snižuje dohodnuté a objednané dodávky zemního plynu o 20-40 %. Odvolává se přitom na force majeure, neboli vyšší moc, kterou nemůže nijak ovlivnit. Tím se jistí před možnými pokutami za nedodržení smluvních podmínek, i když si dnes už nikdo nedělá iluze, že by se nynější plynová krize řešila někde u soudu nebo arbitráží.
 12. Gazprom se ve svojí komunikaci drží důsledně strohé technickobezpečnostní a právní terminologie, i když si představuji, s jakým gustem ty suchopárné dokumenty sepisují. A Putin občas decentně připomene, že hnedlinky vedle trubek NordStream1 leží další dvě trubky NordStream2 a jejich spuštění na plný plyn je jenom otázkou pár štemplů od německých úřadů
 13. Ceny plynu na burze TTF už opět vystřelily nad 200 EUR / MWh (tj nad 2 EUR za kubometr). Na takové výšce už jednou byly, ale to bylo v prosinci a březnu, na vrcholu topné sezóny. V létě je to cena nikdy nevídaná, a to nikde na světě.
 14. Zajímavým vývojem prochází reakce německého tisku. V posledním týdnu se výrazně změnila vyznění reportáží věnovaných plynové krizi. Zařazují množství dojemných rozhovorů s německými důchodci a matkami od rodin, teď už ale nejsou v duchu „je to těžké, ale vydržíme“ a přepnuly se do atmosféry „už aby se to vyřešilo, nedovedeme si představit, co bude v zimě“. I vládní německá hlásná trouba Deutsche Welle včera dokonce do vysílání pozvala poslance od opoziční strany Alternative für Deutschland, který velmi kvalifikovaně vyvracel naivní návrhy řešení krize ostatních dikutujících, dokonce ho nechala moderátorka velmi dlouze vysvětlovat, proč by se měly zrušit sankce proti Rusku.

28 thoughts on “Aktuální přehled peripetií s plynovodem NordStream

 1. Každý správný obyvatel
  má u plotu HUPku
  topí, vaří za pakatel,
  sádlo kolem pupku.

  Sporák Mora, kotel Vaillant
  jednou ročně revize
  na účtě se válí majlant
  nečeká se kolize.

  A pak přijde pětikolka
  píchne do tě vidle
  zbude ti jen v hajzlu rolka,
  rozvrzaná židle.

  1. Nápis HUP na bedýnce u plotu je těžká dezinformace, proč o tom už Doležal na čtyřiadvaceti vtipech nepíče?

   Hlavní uzávěr plynu je někde úplně jinde. Ten v bedýnce HUP není ani po-hlavní. Ten je až poposlední.

    1. Afroněmci v dojčlandu
     budou klepat kosu
     Nenakoupí v Kauflandu
     Poteče jim z nosu
     Pro západní blahobyt
     přeplavali moře
     Když není čím zatopit
     jak bys bydlel v noře:

     Alláh, ten je převeliký,
     pojďme zpátky do Afriky!

 2. Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder je na ,,dovolené“ v Moskvě.
  Tak bych tipoval jednání o plynu, konkrétně podmínky otevření Severního proudu II.
  Výměnou za co? Uvidíme.

 3. Omlouvám se předem za částečný OT.
  Nevím, jestli to tu už bylo diskutováno, ale Američané tou dodávkou raket, té varianty s doletem 300km, dosáhnou jen jediného:
  Z Ukrajiny se stane druhý Vietnam ve smyslu doslovného kobercové bombardování, srovnávání se zemí úplně všeho, co bude přečuhovat víc, než metr nad úroveň terénu.
  Američané ve Vietnamu tímto způsobem srovnávali se zemí a navíc pálili v džungli všecko, kde by se i potenciálně mohli vyskytnout prokopaní Vietcongové. Analogie s raketomety, ukrytými v civilní zástavbě, se tak přímo nabízí. Sice nevidím Rusům do hlav, ani přes dvojnásobnou osobní zkušenost s nimi (1985 a 2005), ale obávám se, že od okamžiku vystřelení první rakety tohoto druhu, na některé větší město na území „hlavní“ Ruské federace, Rusové definitivně skončí s jakýmikoliv ohledy, které tam až doposud měli vůči civilům a civilní zástavbě, do které se budou ukravínci pokoušet ty raketomety skrýt.
  Ostatně to ukravínci už před časem přiznali sami, že to je prý „jejich jediná možnost, jak se Rusům bránit“ – rozuměj, brát si chudáky ukravínské civily jako živé štíty a při naprosté ignoraci téměř jistého zničení vlastní civilní zástavby ruskými silami. Neboť ty ruské síly se budou snažit odpalovací rampy raket zlikvidovat úplně jakkoli, třebas i mnohonásobnou termobarikou, pokud to bude nutné.
  Doposud termobarické zbraně použili Rusové výjimečně a z toho, co se dalo od věrohodnějších zdrojů dočíst (nemyslím tím propagandistu Mrcasíka), to bylo jen asi dvakrát, při ničení vojenských zařízení, nikoli živé síly či civilní zástavby.
  Pokud jen jedna jediná z těch raket zaletí na území RF (a tím nemyslím Doněck, Luhansk, či Krym), rozběhne se podle mého skromného mínění plnotučný válečný konflikt NATO vs. RF.
  NATO už nějakou dobu v zastoupení těmi obelhanými ukravínskými chudáky, kteří by si při nějaké možnosti volby zcela jistě vybrali jinak.
  My ale nevíme, co všechno ty různé třípísmenkové americké organizace ukravíncům naslibovaly, že jako do budoucna bude, až ten konflikt skončí a ukravínci jakože vyhrají.
  To se podle mého mínění nikdy nemůže stát a ten konflikt skončí nejpozději na podzim. Bude to podle mě v momentu, kdy si někdo trochu moudřejší v Evropě uvědomí, že už nemá prachy na zbraně ukravíncům, které jsou beztak ruskými silami do pár dní zlikvidovány, pokud se na frontu vůbec dostanou kompletní a někdo je mezitím nestřelí na darknetu. Někomu musí dojít, že utnutí dodávek zbraní bude znamenat odlehčení státním rozpočtům a bude znamenat i přísun tepla – ve formě ruského plynu, pod plným tlakem v NS1.
  A teď vezmu jméno Nejvyššího nadarmo – aby proboha někoho nenapadlo, ze zoufalství nad mizernými výsledky, použít jádro. Myslete si o ráži co chcete, ale i kdyby to bylo „taktických“ třeba 25kt, tak narozdíl od ostatních si myslím, že to by pro svět byla konečná.
  Nejsem odborník jako Visingr, ale z toho všeho, co jsem o vojenském jádru četl, tak za taktickým jádrem už je jenom strategické, v megatunách – a potom už leda ty klacky a šutry pro pár přeživších. Ty klacky, dekontaminované kusy trubek a šutry, ty budou přeživší potřebovat ke své obraně a k lovu…

  1. Trochu drobnější problémek vidím v tom, že ti „ukravínští civilové“ jsou na východě Ukraruiny, nebudu psát, že Rusové, ale převážně rusky mluvící nebo rusko-tolerantní Ukradinci.
   Rozbombardovat na prach civily, infrastrukturu u obyvatel, kteří nejsou úplně proti Rusku, by mezi těmi obyvateli nemuselo vyvolat úplně pozitivní reakce.
   A na to ti praví Ukradinci spoléhají – Rusové bohužel budou muset mít „ohledy“ (v rámci možností)na civily.
   Proto tam mezi civily ti Ukradinci schovávají děla, HImrdky a podobně. Spoléhají na to, že na ně Rusové nebudou střílet.
   Podle nějakých konvencích je to válečný zločin, ale co už.
   UA jsou na správné straně fronty, jsou to „naši hajzlové“, nikdo je nebude soudit, stejně jako nikdo nesoudil Hirošimu a Nagasaki, Vietnam, Irák, Lybii, Sýrii, Somálsko nebo Jemen (jen tak co mne v tomto okamžiku napadá).

   1. Stav v Chersonské a Záporožské oblasti obsazené spojeneckými vojsky ukazuje, že ruský přístup nese své ovoce. V posledních měsících žádné proukrajinské demonstrace, pár ojedinělých „partyzánských“ akcí s velkou publicitou. Zemědělci dodávají na Krym, rozjíždějí se strojírenské závody(i ty, které byly pár let zavřené) a dodávají do RF, na ruské pasy stojí fronty.
    Vidím to spíš tak, že bombardování ruských měst v týlu nechá tým VVP pár dní bez odezvy, jen bude apelovat na Západ, aby umravnil Ukrajinu. A až bude veřejnost dostatečně naštvaná a krvelačná, navíc přesvědčená, že Západ podporuje bombardování ruských měst, tak se odkalibrují řídící centra mimo Ukrajinu. V tom okamžiku bude ruské veřejnosti naprosto volné, že Západ začne ječet, že VVP začal 3. světovou, bude mít 80% podporu vojenské akce na smetení prohnilého Západu.

 4. S těmi záložními turbínami to není tak jednoduché.

  Na NS1 je celkem 8 turbín, vyrobených firmou Rolls-Royce. Použity jsou 2ks aeroderivátů RB211 o výkonu 27MW a 6ks Trent o výkonu 52MW. Siemens je nově označuje jako SGT-A35 a SGT-A65. Jestli jsou osazeny stále původní, nebo již byly měněny, nevím.

  Podle článku 18.7.4.6 dokumentu „Указания по определению параметров ГПА“ se jako počet záložních turbín bere rozdíl mezi instalovaným počtem turbín a počtem turbín v chodu pro daný režim činnosti a může být proměnnou veličinou, přičemž je doporučeno aby minimální množství záložních turbín odpovídalo hodnotám v tabulce 18.4. Pro 8 turbín celkově je režim 6+2, tj. 6 hlavních a 2 záložní. přičemž záložní může být také použita jako hlavní, ale max. 30% času v roce. Domnívám se, že je pouhou spekulací, že jako záložní jsou určeny právě ty 2 turbíny s menším výkonem, kromě jiného i vzhledem k následujícímu:
  18.7.4.6 Допускается предусматривать установку ГПА разной единичной мощности с целью более рационального использования установленной мощности ГПА в течение года. Выбор такого варианта необходимо осуществлять на основе технико-экономического сравнения.
  Překlad:
  18.7.4.6 Je povoleno zajistit instalaci GPU různé kapacity jednotky za účelem racionálnějšího využití instalované kapacity GPU v průběhu roku. Volba takové možnosti musí být provedena na základě technického a ekonomického srovnání.

  Siemens se k byznysu kolem turbín dostal v roce 2014 odkoupením segmentu výroby aeroderivátů turbín od Rolls Royce.

  Nemyslím, že by situace kolem turbín NS1 byla tak tragická, že by zbyla pouze jedna funkční turbína. To je jen šikovně využitá příležitost, kterou EU sama Rusku poskytla.

  Na NS2 jsou již použity ruské plynové turbíny, 11ks o výkonu 32MW každá, celkem tedy 352MW.

  1. Nejedná se o to, zda jsou ostatní turbíny funkční nebo ne, ale o to, zda mají natočen maximální počet hodin, po kterých musí absolvovat provozními předpisy předepsanou kontrolu s výměnou opotřebovaných části. Nefunkční by byly, kdyby už měly zadřená ložiska nebo ulámané lopatky. To, že musí na repasi po určitém čase provozu je proto, aby k destrukcím nedošlo. Při repasi například vymění opotřebované lopatky , ložiska nebo jiné části tak, aby bylo možno zaručit, že během dalšího cyklu nedojde k destrukci.
   Dát do provozu turbínu, která má najeto maximum a riskovat havárii, to si na sebe nikdo nevezme.

   1. Přesně tak. I my (většina z nás) přece jezdíme se svými auty na víceméně pravidelné servisní prohlídky. Ta auta jsou plně funkční, servis má odhalit potenciální budoucí závady a zabránit jim. – Mimochodem, kdyby mně po servisní prohlídce nechtěl autoservis auto vrátit, víckrát bych k nim auto nedal.

 5. Němci jsou poslušný národ.
  Uvidíme, jestli jim ta poslušnost vydrží, když budou mít 20% nezaměstnanost a studené radiátory.

  1. Babička vzpomínala na „Winterhilfe“.
   Jen s tím rozdílem, že pro Wehrmacht u Stalingradu nebudeme plést ponožky, ale do Říše budeme posílat elektřinu.

 6. A pak, když si přečtu tuhle historii připomínající „Jak šla slepička kohoutkovi pro vodu“, mi začne být jasno, proč mám někdy temné chvilky, kdy na mne jdou černé myšlenky že tohle nemůžeme přežít.

  I kdyby náhodou někdo prozřel a rozum se mu navrátil a rozhodl se dát věci do pořádku, úúúřední šiml mu v tom bez problému zabrání.

  1. Z hlediska Siemense a Gazpromu to v této fázi jako úředního šimla nevidím, to není jen nějaké zbytečné razítko. Proč by měl Siemens nebo Gazprom převzít finanční a třeba i trestní odvědnost a ignorovat platnou provozní smlouvu? Navíc v situaci, kdy už asi i chybí důvěra, že toho obchodní partner nějak nezneužije?

   To může asi vyřešit jen stát, který se musí nabídnout v případě nějaké škody (nebo hned většího debaklu) odpovědnost převzít. Ten má přeci jen peníze daňových poplatníků, takže to nikoho nebolí 😉

   1. Nepamatuju si uz .
    Ale, nepripomina to putovani Svejka , nejak prevtelenyho do turbiny..?
    A nebo , Svejku , himmel hergot , kde je ta turbina ?!!
    Poslusne hlasim , pane lajtnant , ze nevim…ted tu byla..du se ted podivat do latriny..

   2. Ano, Gazprom chce záruky, že turbína nebude mít nějakou malou chybku, která se po čase projeví.
    Co je na tom tak zvláštního?

 7. Zdravím btary a sestry,
  Díky za shrnutí (problému).
  A zase jedno moudro :Politická korektnost je ve skutečnosti pouze snahou uchopit hovno za voňavý konec.
  Nick512

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *