Tak jsme se dozvěděli, že na sjezd sudetských lančmítů přijede i bavorský premiér Soeder. Prý přijede, ať se to Čechům líbí nebo nelíbí. Ano, není nic lepšího, než když vysoce postavený německý politik přijede se stejnou vehemencí jako patnáctého března 1939. Tisíc let to přesně takhle dělali. Přijedu, ať se to Čechům líbí nebo nelíbí.
Hned se přidal i náš prezident, který Soedera pozval na návštěvu k sobě na Hrad. Prý až se vyřádí v Brně, ať se ještě zastaví v Praze. Takové typické teutonské smíření. Nikoliv pokorné „odpusťte nám naše viny, kterých jsme se dopustili na českém národě, ale styďte se za to, že jste patřili mezi vítězné národy Druhé světové války. Styďte se za to, že jste se nenechali vyvraždit úplně. My, Němci jsme chtěli konečné řešení české otázky, ale dopadlo to poněkud naopak a to vám nikdy neodpustíme. A teď uhněte, přijíždí bavorský premiér, který si potřebuje doma nahnat body, aby mohl nahradit nepopulárního Merze v čele CDU-CSU, jak píše ve svém posledním příspěvku Pavel Šik.
Můj tatínek mě mnohokrát nabádal, aby každé mé konání začínalo Božím požehnáním. V Bibli je totiž napsáno, že nestaví-li dům Hospodin, nadarmo se namáhají stavitelé a nestřeží-li město Hospodin, nadarmo bdí strážný. Jestli člověk začal s požehnáním, to se pozná hned na začátku. Jestliže vaše snaha začala hádkami, spíláním a křivdami, už to tak zůstane. Jestliže smíření s Němci má začít tím, že přijedou nevítáni a přes odpor značné části veřejnosti, těžko to dobře dopadne.
Mimochodem, prezident má až neuvěřitelnou schopnost, ničit vztahy. Tedy… nikoliv prezident, ale protokolář Kolář. Nejprve svému Nývltovi poradí, aby Trumpa označil za odpornou lidskou bytost, které, jak doufá, už nebude muset nikdy podat ruku, pak o velikášovi Trumpovi řekne, že poškodil pověst NATO víc než Putin a pak chce jet na summit do Ankary, kde se to bude hemžit lidmi od Trumpa. Teď zase posílí prestiž bavorského premiéra proti německému kancléři, což Merzovi nejspíš bude vadit.
Zpět k věci…
Fakt si někdo v Meeting Brno myslí, že se díky sjezdu Landsmanšaftu zlepší vztahy mezi Němci a Čechy? Fakt čekají, že jejich prosazování dobra na sílu něčemu prospěje? Nebo prostě jsou jen zaplacení kolaboranti, kteří to dělají za městské a státní peníze? Zvenku to totiž jako smíření fakt nevypadá, když chce německý politik přijet, ať se to Českému národu líbí nebo nelíbí. Kdyby Grolich a spol. skutečně o smíření stáli, tak by Brno bylo na konci procesu, nikoliv na jeho začátku. Kdyby Foltýni, Petrové Pavlové i Berndtové Posseltové opravdu chtěli urovnání vztahů, počkali by. Věděli by, že ještě nepřišel správný čas. Věděli by, že to ještě pořád jitří staré jizvy, které se pořád ještě nezahojily.
Ale oni to přesto jdou udělat. Tím pádem to může mít jediný výsledek. Staré rány opět začnou krvácet a ke starým křivdám se přidají nějaké nové. To, co se pomalu stávalo dějepisným učivem se znovu stane konfliktem. Fakt to takhle chcete? Fakt to považujete za dobrý nápad? Fakt to něčemu pomůže? Nebylo by pro pravdu a lásku lepší ještě chvíli nechat na své vlčí mordě roucho beránčí?
Proč prohráli Petr Fiala a Vít Rakušan volby? Protože své masky odhodili moc brzy. Příliš rychle začali blokovat weby, dělat K.R.I.T.y spoléhat se na pouliční bojůvky a politické procesy. Ještě nebyli dost silní, ale už už chtěli nad dezoláty zvítězit a potřít je. Ještě neměli dostatečně v ruce státní správu, ještě neměli na své straně všechny soudce ani úředníky. Jejich tlak přišel příliš brzy a vyvolal příliš velký protitlak, který nakonec z Babiše udělal většího spasitele, než by zvládl on sám a vynesl do Sněmovny lidi, ze kterých se libtardům dělá šoufl.
Teď se s Landsmanšaftem děje to samé. Odhazují masky příliš brzy a vyvolávají větší protitlak, než si mysleli. Tak velký, že to Petr Macinka jel do Berlína komunikovat už dopředu. Prostě jim jel říct, že v Brně zažijí něco, co se jim nebude líbit. Říkal to diplomaticky, ale v podstatě jim řekl, že místo smíření vyvolali odpor, který hned tak nepomine a bude mít důsledky. Ten sjezd je od první minuty prokletý, ale Bernd Posselt to stejně zkusí. Šéfredaktor Reflexu, bumbrlíček Martin Bartkovský, si dal na tričko nápis: Make Sudety great again. Ani neví, jak moc Posseltovi uškodil.
Přál bych si, abychom se do Brna sjeli ve stejném počtu, jako jsme se dokázali sejít na Václaváku. Ten totiž způsobil, že pravda a láska odhodily masky a pokusily se uspíšit své plány. Teď je zapotřebí, aby to samé udělali Lančmíti. Aby se příliš brzy odkopali, protože zjistí, že odpor je větší, než čekali. Přál bych si, aby se naplnila Macinkova prorocká slova, že si Soeder ten sjezd fakt neužije. Měli bychom se sejít už jen proto, aby si Petr Pavel o sobě nemyslel, jaká je hvězda a Soeder by se měl dozvědět, že Čechům se to fakt nelíbí.
Za čtrnáct dní se ukáže, jestli jsme vykastrovaný národ a nebo nám ještě kus zaťatosti a odporu zbyl. Za čtrnáct dní se ukáže, jestli jsme ještě Češi a nebo už Evropané. Za čtrnáct dní se ukáže, jestli jsme ještě samostatný stát a nebo sedmnáctý Bundesland…
__________________________________________________________________________________
Přátelé, pokud mě chcete podpořit, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Vaše podpora bude do poslední koruny využita pro projekt „Vidlákovny“ . Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.
Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600
Když ještě BListy stály alespoň trochu za to: https://legacy.blisty.cz/art/52402.html.
„Tento znehodnocený zbytek ČSR byl pak 15.3.1939 bez jakýchkoli ohledů a dokonce výmluv přepaden a okupován až do osvobození ČSR 9.5. 1945. Okamžitě byl náš vnitřní právní sistován a celý „protektorát“ (včetně měny a ekonomiky vůbec) byl postaven pod přímou kuratelu německých orgánů a norem. Všude vládli nějací němečtí pověřenci a dohližitelé, na úřadech i v podnicích. Jediným prostředníkem pro jednání s čs. obyvatelstvem se stalo nemilosrdné a bezohledné Gestapo. V tom všem se významně podíleli sudetští Němci, bývalí čs. občané, kteří se k tomu nejvíce hodili, protože ve značné míře rozuměli nebo dokonce mluvili česky (konec konců se mimořádným podílem stali i členy nacistické partaje).“
Milane, kde jste na tohle přišel:
Pokud tady dnes někdo tvrdí, že Sudeťáci měli na výběr a nemuseli volit Heileina a Hitlera a že se tím podíleli na rozbití Československa, tak je to přinejmenším naivní a neúplná myšlenka.
——————————
SUDEŤÁCI NA VÝBĚR MĚLI, byla tu spousta stran, ale oni chtěli do Großdeutsches Reichu a drtivě zvolili Henleinovce. Sudetoněmecká strana (německy: Sudetendeutsche Partei, SdP, neformálně označovaná jako henleinovci). https://cs.wikipedia.org/wiki/Sudeton%C4%9Bmeck%C3%A1_strana
Československá vláda dávala zpočátku jasně najevo, že nepočítá se spoluprací s SdP, ale hodlá nadále jednat jen s aktivistickými stranami (aktivistické strany ale zastupovaly pouze 30 % voličů z řad sudetských Němců), zanedlouho byla nucena zahájit jednání s SdP, jelikož vliv aktivistických stran postupně slábl.
Československá vláda 18. února 1937 přijala Program národnostní politiky, kterým vyšla (poněkud opožděně) vstříc požadavkům sudetských Němců. S tímto dokumentem souhlasily všechny sudetoněmecké demokratické politické strany, avšak SdP ho ihned zpochybnila a zavrhla.
Dne 17. října 1937 došlo v Teplicích k zinscenovanému incidentu (známému jako Teplický incident) poslance SdP K. H. Franka s policií, při němž Frank bezdůvodně napadl a zranil tři policisty, což však bylo henleinovskou propagandou zneužito a vyloženo jako útok proti sudetoněmeckému poslanci.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Teplick%C3%BD_incident
V otevřeném dopise Henlein oznámil E. Benešovi, že SdP jde o autonomii územní, nikoli o autonomii národní, což neznamenalo nic jiného, než požadavek odtržení pohraničních oblastí od Československa. V listopadu poslal K. Henlein Hitlerovi dopis, ve kterém mu sdělil, že „netouží po ničem tak horoucně, jako po začlenění sudetoněmeckého území, ba celé oblasti Čech, Moravy a Slezska, do Říše.“ V této době se vyhrocovala situace v pohraničí, Češi byli od Němců napadáni, byly jim odmítány služby v obchodu a pohostinství, byli nuceni čelit nátlaku německých výrostků v podkolenkách, kteří pořádali místní demonstrace a pochody, při nichž skandovali: „Heim ins Reich!“ (domů do Říše!)
Termín, který nabyl územně politického obsahu, byl využit německými nacisty za podpory části německého obyvatelstva Sudet (zejména Sudetoněmecké strany, SdP) k rozbití demokratického Československa.[zdroj?] Toto území bylo totiž od 10. století nikdy nezpochybněnou součástí českého státu, resp. zemí Koruny české (které byly až do roku 1918 součástí mnohonárodnostní Svaté říše římské, respektive Rakouska-Uherska), třebaže tu od 13. století žilo německé obyvatelstvo, které zde mělo většinu.
A že byli chudí v pohraničí? Myslíte, že české obyvatelstvo bylo bohaté? Bylo na tom úplně stejně, neli horší.
Hitler přišel k moci v době velké hospodářské krize, takže ani Němci v Německu na tom nebyli dobře.
Příčiny hospodářské krize – světová hospodářská krize byla v letech 1929 – 1933 , vše začalo v tzv. černý čtvrtek – krachem na newyorské burze ( Wall street ) a to 24. 10. 1929. Během tří let se z ní stala krize světová. Zasáhla všechna odvětví – průmysl zemědělství , obchod i obchody v bankovnictví.
Byl tak urychlen proces centralizace a koncentrace kapitálu ( menší podniky logicky podlehly gigantům ) – v ČSR vznikla tzv. velká trojka ( Vítkovické horní a hutní těžařstvo , pražská železářská spol. , Báňská a hutní spol. ) , v Německu Siemens a ocelárny Krupp a Essen. Došlo k ochromení světového obchodu – pokles jeho objemu na 1/3 , začíná se uzavírat trh před zahraniční konkurencí – snaha udržet trhy , začínají obchodní a celní války proti všem , státy si zřizují ochranná cla , dochází k hospodářské izolaci. Vyspělé státy však potřebují odbytiště pro své produkty začínají boje o sféry vlivu , zejména o některé státy střední a hlavně východní Evropy. Nastává rovněž měnová krize – devalvace národních měn vůči zahraničním. A jelikož docházelo k pozastavení výroby , zaměstnanci byli k ničemu a začali dostávat vyhazov ( “ historie se opakuje “ -bei uns ). Oficiálně bylo nezaměstnáno přes 50 mil. lidí)V USA 17 , v Deutschland 6 , u nás 1 mil – v ČSR žilo asi 8,5 ).
https://www.vysokeskoly.cz/maturitniotazky/dejepis/svetova-hospodarska-krize-a-nastup-fasismu-v-nemecku