23 listopadu, 2024

Připravenost – zbraně z pohledu prepera

Na zbraně samotné a jejich užívání najdete na FB mnoho skupin (nejlepší je asi Zbrane https://www.facebook.com/groups/zbrane) a já jim rozhodně nemíním konkurovat. Pokud hledáte informace o zbraních a dovednostech jejich užití, neváhejte a přidejte se.

Stejně tak pokud se chcete naučit či zlepšit si své schopnosti ovládání zbraní, neváhejte a bežte na odborný kurz – jsem hluboce přesvědčen, že nejlepší v Evropě je česká, dnes mezinárodně věhlasná firma Hard Task (nemám v ní žádný finanční zájem, jen jsem se u nich naučil všechno, co umím).

Série článků o zbraních je určena pro ty, kteří o zbrani uvažují. Těm, kteří zbraň již máte, nabízí jiný než bežný střelecký pohled, pohled prepera. Ten je totiž o dost jiný než pohled typického střelce. Budu zmiňovat dále. Pěkně tedy prosím střelce, aby dočetli v klidu a snažili se pochopit, že prepperské střelectví je přece jen trochu něco jiného.

Kdysi, jako celkem mladý, nicméně blb, se mi nechtělo dělat zbroják a tak jsem se dal na šerm. Hodně mě v tom pak povzbudil Denzel Washington ve filmu The Book of Eli.

To mi vydrželo do chvíle, než instruktor šermu poznamenal, že on má zbroják, a zmínil jiný film – Dobyvatelé ztracené archy – kde vám Indiana Jones jasně ukáže, k čemu že je meč.

Je to samozřejmě nadsázka. I meč je dobrá zbraň, když ji máte a umíte to, ale proti vám musí stát odpovídající protivník. Dodám, že úplně k ničemu šerm nebyl. Téměř vše v šermu naučené můžete použít při práci s teleskopickým obuškem. Ale také budete dostávat za uši od dobrého instruktora střelby za již zažitý šermířský postoj (že, Miloš Müller😊).

Zpátky k tématu.

Zbraně prostě potřebujete a snad ještě víc, pokud o ně nestojíte. Dobrý občan s puškou doma na zdi je nejen znakem demokracie a je nejlepší ochranou proti případné tyranské vládě, ale přidám celkem málo známou informaci – Japonci za 2. světové nenapadli západní pobřeží Spojených států, protože v USA připadaly na jednoho obyvatele 3 střelné zbraně a tak očekávali vojáka „za každým stéblem trávy.“

Dnešní bezpečnostní situace v ČR je zatím poměrně dobrá, ale je velká pravděpodobnost, že tak dlouho nezůstane. Z ruzných, převážně amerických a ukrajinských zdrojů je patrné, že se po Exropě potulují v lepším případě statisíce, v horším milióny střelných zbraní, rozdávané na začátku ukrajinské války z náklaďáku komukoli. Ty zákonitě skončí většinově u zlounů. Ukrajinská mafie je u nás pověstná; tihle kluci na frontu nešli.

Zítra či za pár let mohou stát s AK47 v ruce u vašich dveří. Nebo u nich může stát někdo, kdo chce vaše jídlo, které máte pro svoje děti. Ale ten někdo žádné jídlo nemá a zoufalí lidé dělají zoufalé věci.

Vy v ten okamžik fakt chcete 1) mít v ruce zbraň 2) neublížit sobě či blízkým a 3) umět ji použít lépe než ten zloun.

Já si dlouho myslel, na základě osobní zkušenosti, kdy jsem mohl legálně a hodně ublížit zloději mého auta, že bych nedokázal jinému člověku ublížit, natož zabít.

Pak jsem ale v TV viděl hordy při nepokojích, dokonce tady v Evropě, a uvědomil jsem si, že se na to dívám špatně. Jestliže jsem jediný kdo může zachránit svoji ženu, děti a vnoučata, tak nebudu váhat ani zlomek vteřiny. A i když tohle v sobě nemáte, pokud jste muž, manžel či děda, je to vaše povinnost.

Aby bylo jasno – nejlepší konflikt je ten, ke kterému nedojde. Tedy na prvním místě se snažíme střetu úplně vyhnout. Pokud přesto střetnutí hrozí, utečte. Teprve třetí v pořadí je obrana. Ale ta opravdu musí být agresivní. Nehrajte si na férovku, těch jsou plné hřbitovy. Vy chcete přežít, zachránit rodinu a nikdo se vás nebude ptát, kdo tasil první.

Přemýšlejte o tom, pak se seberte, zajděte si na zdravotní prohlídku, pak na Policii ČR a přihlašte se na zkoušky. Pak se učte otázky, zaplaťte si kurz u renomované firmy a druhý na té střelnici, kde budete skládat zkoušky a běžte do toho.

Prosím výše uvedené pořadí je důležité. Nelze obrátit. Protože zustanete u nejčastějšího komentaře, který začíná „Plánuji …“.

Jen daný termín a zaplacený poplatek za ZP (platíte dopředu) vás donutí.

Jaké zbraně? Začnu se zbraněmi střelnými a to zbraněmi na zbrojní průkaz. Je to téma výbušné – kolik střelců, tolik názorů. Dodám pro šťouraly, že mi prošly rukama a střelnicí desitky zbraní.

Nicméně opakuji – prepper má požadavky trochu jiné než sportovní střelec.

Také platí staré moudro: Víte, jaká je nejlepší zbraň na světě? No přece ta, kterou máte u sebe!

Teď se podíváme na základní požadavky prepera.

1) Chcete jednoduchou, spolehlivou a trvanlivou zbraň

2) Pokud se naskytne příležiost získat v Postapu zbraň, bude fajn, když ji budete mít zažitou. A vysoce pravděpodobně to bude nějaká standardní zbraň.

3) I v Postapu na ni seženete snadno náhradní díly neboli ta zbraň musí být hodně rozšířená

4) Zbraň bude používat náboje hojně rozšířené a tedy snadno dostupné.

Většina lidí začíná s pistolí. Já taky. Není to špatná volba. Nicméně pokud vám zbraně fakt nic neříkají a pořizujete si je jen díky logické úvaze, šel bych do brokovnice. Pumpy. Proč? Stojí-li proti vám zloun, za vámi stojí vaše žena a dítě, adrenalin vám pumpuje až v uších, tak pokud nemáte fakt natrénováno, zapomeňte, že s pistolí trefíte dva zlouny. Vysoce pravděpodobně pořádně netrefíte ani jednoho, zvláště pokud po získání ZP zůstane zbraň v trezoru a vyvětráte ji jednou za rok. Brokovnice má obrovskou výhodu – nemusíte být až tak přesní, má devastující zastavovací účinek a pokud s ní na někoho míříte, rozhodně působí podstatně výhružněji než pistole. A vy hlavně chcete, aby zloun utekl.

Pokud jste ochotni se střelbě věnovat, nejlepší volbou je „útočná“ puška, zvláště pokud útočit nechcete. Proč? Hádejte, proč ji má každý voják jako primární zbraň? A pistoli jako zbraň záložní? Útočná puška je optimalizovaná na univerzální použití a to je přesně to, co chcete vy.

Ještě poznámka – pokud to vaše peněženka dovolí a připravujete se i na POSTAPO, je dobré mít zbraň na každou běžnou ráži. Protože nebudete tolik závislí na tom, že musíte sehnat jednu specifickou ráži a to i když máte tu obvyklou. Dobrým příkladem je právě útočná puška, kde je dobré mít zbraň na 7.62×39 i na 223Rem.

V dalším článku už projdeme jednotlivé typy zbraní.

18 thoughts on “Připravenost – zbraně z pohledu prepera

  1. Brokovnice je pro nás laiky asi nejúčinnější, ale tu lze jen těžko nosit skrytě (což je u nás zákonná podmínka), tedy použitelná je jen v úzkém spektru situací.

    Omezení na určité situace ale platí i pro pistoli, ve výše uvedené filmové ukázce mohl pistolník díky hloupému užití zbraně neúmyslně zabít třeba i několik nevinných lidí (přitom na rozehnání přihlížejících by stačil výstražný výstřel do vzduchu).

    Čili je dobré si předem promyslet taktiku či strategii užití palné zbraně v konkrétních podmínkách (jiné jsou na samotě u lesa, jiné uprostřed davu).
    Ukrajinská mafie bude používat zprvu psychologické vydírání – jsem-li sám proti skryté skupině, nemohu se ani s brokovnicí ubránit promyšlenému skrytému přepadení ze zálohy (brokovnice a odhodlání ji použít však může někdy mafii odradit nesnadností dosažení svých cílů oproti jiným obětem a plnit tak svůj sebeobranný účel).
    Jiné podmínky budou v kooperující skupině starousedlíků, jiné v atomizované společnosti zhrouceného státu.

  2. Téma je na více než jeden článek, ale pár připomínek k rozpracování. Zbraň je k užitku jen tomu, kdo je skutečně odhodlán a umí ji použít. Ne, že JEN chce, ale protože když ji má (musí) ji použít, tak nemá nějaký vnitřní blok ji použít.
    I u myslivců je nemalé procento těch, co mají flintu tak nějak z tradice, ZP si udělali s odřenýma ušima a prakticky se věnují jen např. kynologii, flintu pak nosí téměř jen obřadně.
    Příčí se jim (některým) i použití na zvěř, nesnesou pohled na krev, nebo mají takového “nerva” že prostě netrefí. Nepředpokládám, že by ve vypjaté situaci, kde místo zvěře bude figurovat člověk, byť opravdový sígr, byl výsledek lepší.
    Přirozených zabijáků je v populaci asi 10 %, něco se dá dohnat výcvikem, ale jedinci s oploštělou afektivitou mají výhodu a obvykle nestojí na straně dobra.

    Ad brokovnice. Typicky zbraň, kde o zásahu rozhoduje – chvíle napětí – pouhopouhá pažba. Brokovnice obvykle nemá hledí, roj broků se na blízkou vzdálenost chová jako jedna střela. Po ráži 12 tam bývá kolem 32 g broků, a zvlášť pak magnumové patrony (76 mm) kopou. Jako že dost.
    Použití v uzavřeném prostoru = pískot v uších až ztráta orientace, byt nebo dům rozbitý, z prachu omítky pak mlha. Zásah stoupaček v postapo situaci jen další komplikace.
    —-
    No, a jakou zbraň tedy mít? Inu, takovou jakou si můžete opatřit a budete s ní umět (trefit, rozborku/sborku vyčistit, mít dost munice). Třeba malorážku, ale pokud s ní nezabijete ani králíka (bacha na paragrafy, není návodem) je k ničemu. Na druhou stranu, malorážka je do 50-100 m na nechráněný cíl dost účinná zbraň, krabička s 50 náboji se vejde do kapsy a trénink je levný.
    Pytláci ji používají velice všestranně, s tlumičem (dnes legální) pak opravdu není slyšet…
    —-
    Ovšem, samonabíjecí pistole je jaksi na obranu nejpraktičtější, tak ji lze (je dokonce nutné) ji nosit skrytě.
    Kapacita obvyklých zásobníků (i “nenadměrných”) je dostatečná, a po malorážce (22 LR) je trénink s 9 mm Luger asi nejlevnější. Zapomeňte na Drsného Harryho, zapomeňte velké ráže a stop efekt, o účinku rozhoduje umístění zásahu, a až pak energie střely. A je rozdíl dát 5-7 kč za 1 ránu 9 mm Luger nebo deset a více korun za magnumovou ráži. Na trénink pak lépe častěji s třeba jen 50 patronami, než několika stovkami jednou za rok..
    Atd atd..

  3. Ještě cvičit ty reflexy,aby člověk vystřelil první, jako v jednom filmu o pistolnících. Tenkrát na západě nebo 7 statečných, už si nejsem jistá

  4. Nu, s těmi „útočnými puškami“ je to pro civila trochu diskutabilní. Pokud by (nedejbože) došlo na to, že bychom potřebovali zbraně v běžném každodenním životě… tak je mezi vojákem a připraveným občanem jeden drobný, ale o to zásadnější rozdíl.

    Voják za sebou má trén, kterej má za úkol mu dopravit dost střeliva. A polní nemocnici.

    Proto je otázka, zda není lepší držet se prvoválečné kombinace opakovací puška (pro lov ze zálohy) a pro nečekané průsery pistole, kterou u sebe člověk může mít i na záchodě.

    1. Pokud má voják za sebou trén, civilizace ještě -víceméně- funguje. Skoro si myslím, že tahle situace není předmětem článku – autor, IMO, nepopisuje partyzánskej odboj proti invazi cizího vojska.

  5. Tak si představuji fořta, jak furt chodí s flintou na rameni a za sebou tahá žebřiňák zásob a zálesáckých potřeb. Co kdyby? Nebo dokonce si pořídí zachovalé skříňové iveco po německých pošťácích, aby měl výbavu neustále na dosah.

  6. Nejlepší zbraň na světě je ta, o které neví pochybný režim, ve kterém žijete.
    Hádejte co se stane, když se to tady začne doopravdy srát, ale doopravdy a fest – lidi budou nasraní, bude nedostatek úplně všeho – a navíc k tomu tady budou ti zlouni z východu s automaty.
    Jako první se stane to, že pochybný režim jednorázově a navždy posbírá kvéry všem registrovaným držitelům. Včetně myslivců.
    Munici Vám laskavě nechají, protože bez železa je munice na hovno. Ta munice se ale ve srabu dá vyměnit za něco jiného.
    Nejlepší IMHO je, mít zbraň i munici, umět s ní zacházet a stát/režim o ní nemá vědět.
    Je to Vaše pojistka proti bytí a nebytí Vás a Vaší rodiny.
    Když Vám to režim/fízl sebere, tak…?

    Ten pochybný režim se bude bát o sebe a vydá represivním složkám rozkaz, který bude neprodleně splněn. Někteří fízlové tak učiní dokonce s velkou chutí, protože ozbrojené civilisty vnímá jako „konkurenci“ a k tomu i dlouhodobě tvrdí, že zbraně civilistům do rukou nepatří.

    1. Ve státě kde na 1 milion registrovaných zbraní připadá asi 1,5 milionu “černých” asi nelze čekat, že by jejich plošný sběr nedostatečně placenou policií nesl výsledky. Ostatně operace Europlu “Mars” byla také solidní debakl 😀

        1. No, legálně po získání ZP, lze pořídit samonabíjecí verzi AK ba i docela levně , v ČR tedy nějakou modifikaci samonabíjecí verzi Sa.58, ve full auto je to stejně dost k ničemu, tedy, pokud neplánujete audiovizuálně zajímavé přepadení banky.
          Ve plně automatické verzi to jen plýtvá municí, pokud si neosvojíte krátké dávky = k ničemu. Na většině střelnic by Vás vyhnali, i kdyby jste měl výjimku na skupinu A

          Jakkoliv není návodem, národní hosté z Ukraruiny by asi dovedli poradit či zprostředkovat nákup asi čehokoliv. Ale já je sem nezval a nic takového výslovně nedoporučuji 🙂

              1. no, nějak jsem předpokládal, že pod příspěvkem o zabavování legálně držených zbraní před přicházejícím průšvihem nemluvíme o ZP … ; )

          1. Re: JzP

            Kalach má přepínač na krátké dávky. Pošle tři náboje a dost. Podle mne ideální stav.
            Střelba krátkými dávkami z Sa chce dost velkou trenirovku, když znervózníte, což je u střelby na živé maso pravidlem, jde celý váš výcvik do hajzlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *