24 listopadu, 2024

Výzva

Před deseti lety jsem žila v hipisácké ekovesničce v horách Severní Caroliny. Byl to drsný zážitek. Měla jsem k dispzici kůlničku s tekoucí studenou vodou, a malé plynové kamna. Hajzlík byl kýbl s pilinama, který jsem ve zděšení přestala používat, když na mne z něj vyletělo mračno drobných much. No, akorát na tak-tak přežití. Ale nedrsnější byly schůze, které se konaly každých 14 dní. Protože musel být konsensus (99% souhlas), nic se téměř nikdy pořádně nevyřešilo.

Účastnil se jich pokaždé jeden starší pán zvaný Paul. Byl jedním z dlouhodobých osadníků. Znala jsem ho jako člověka, který si nějak vypůjčil větší peníze na bagr, a pak — nekonečně — stavěl svůj dům, z betonu a balíků slámy. Ten barák byl navždy nedostavěný, po těch letech to byla vlastně už ruina, a dokonce přesahovala hranice jeho pozemku. Paul byl unikát — dával veřejně na jevo, že ho ekologie nezajímá. Na pravidla a dekorum házel kakáč. A v těch schůzích se rád s lidmi hádal, No prostě nerudný dědek. Tak jsem ho chápala.

Pak přišla jedna schůze, kde se volilo představenstvo komunity. Začal se používat systém zvaný sociokracie, který vymyslel nějaký továrník v Holandsku. Měli jsme tam odbornici na tento systém, která ho učila po celé Americe i v cizině. Jenže se to jaksi vymklo z rukou, ne vinou té paní, ale spíš tím, že se událo něco nového, s čím neměla zkušenost. Seděli jsme tam a snažili se to rozebrat, zatímco ta paní — silná narcistka — nám nadávala, že ji patřičně neoceňujeme. Milý Paul taky dával svou trošku do mlýna. Seděla jsem za ním, a měla jsem strach, že vyskočím a udělám scénu. Ty jeho pitomé kecy!

Obecní hala, uplácaná z bláta, kde se schůze konaly.

A najednou přišlo něco, co mi úplně převrátilo perspektivu. Paul se zase dostal ke slovu — a stal se zázrak. Řekl něco, co dalo našemu problému úplně nový rámec, a rozťal ten gordický uzel, u kterého jsme my ostatní stáli jak vovce. Tehdá mi došlo, že každý z nás má shůry dáno. Každý z nás má unikátní dar, který přináší s sebou do té člověčí pranice. I třeba takový Paul.

Nikdo jiný než on totiž ten gordický uzel přeseknout neuměl — všichni se báli té baby, co nám nadávala, a taky toho, že se třeba ztrapní před celou obcí. Paul jediný dokázal bez zábran vyštěknout to, co jsme potřebovali slyšet.

Náš Sasin taky štěká a štěká, a mnohé to štve. A nedokáže dostatečně vysvětlit ten jeho sen o “volení potřeb.” Já bych nabídla mou osobní interpretaci tohoto termínu.

Člověk může volit u volební urny. Taky může “volit nohama.” Čili se chovat jinak, dělat něco jiného, a tím dát trošku váhy novému paradigmatu. My tady do nekonečna rozebíráme vysokou politiku. Ruku na srdce: je to na něco? Toto jsem přeložila z webu Gates of Vienna (Brány vídeňské, chápej rok 1683); je to kousek komentáře po francouzských volbách.


„Krajní pravice“ bude i nadále dosahovat „historických úspěchů“, které však nikdy nejsou dostatečně historické. Protože, jak jsem psal v pátek, naši vládci se rozhodli, že žádné změny čehokoli, na čem záleží, nesmí být povoleny.

To je klíčové: Žádné změny čehokoli, na čem záleží, nemohou být povoleny.

Strážci Naší demokracie™ zavedli důmyslná ochranná opatření, aby zajistili, že žádné významné změny systému nebudou moci být zavedeny. A je dost deprimující, že se nic nezmění ani v případě, že se voličům nějakým způsobem podaří zvolit některé ze zakázaných kandidátů. Bez ohledu na to, kdo volby vyhraje, zůstane v rámci přebujelých byzantských struktur permanentního administrativního státu zachována obrovská horda nikým nevolených byrokratů.

Nejlepším příkladem marnosti volby zakázaného kandidáta není Donald Trump, ale Ronald Reagan. Během osmi let v úřadu se Reaganovi nepodařilo žádným významným způsobem zmenšit federální vládu. Podařilo se mu ji pouze trochu ořezat na okrajích, a když v roce 1989 odcházel z úřadu, byla větší než při jeho nástupu v roce 1981.

Smutnou pravdou je, že v Naší demokracii™ nezáleží na tom, koho volíme. Stálá vláda zůstává na svém místě a dále se rozšiřuje. U volebních uren s tím nemůžeme nic dělat. [konec citátu]


Já vyzývám zdejší smetánku jak intelektu a bohaté praxe, tak i co se týče zájmu o veřejné blaho. Co kdybychom se pustili — aspoň z části — do něčeho, co by teď! už zítra! mohlo vylepšit život v českých zemích?

77 thoughts on “Výzva

  1. Veškeré výzvy jsou zbytečné plýtvání energií.

    Tato civilizace nemá zájem se zachránit.
    https://thehonestsorcerer.medium.com/this-civilization-is-not-interested-in-saving-itself-275d1ccf005a

    Důvod, proč jsem se stal „Doomerem“
    https://www.collapsemusings.com/the-1-reason-i-became-a-doomer/

    Mysleli jsme si, že naše štěstí bude trvat věčně. Mysleli jsme si,
    že vše, co jsme vytvořili, je naše vlastní dílo.
    Mysleli jsme si, že jsme konečně unikli útrapám, kdy jsme museli všechno dělat sami.

    Teď máme stroje, máme auta, letadla, počítače.
    a bůhvíco ještě. Stačí jedno stisknutí tlačítka – a armáda
    otroků je k dispozici.
    Svět podle našich představ, to by bylo něco.

    Ale my jsme to naplánovali bez Země.
    Matka Země už nás má dost, dost toho smetí,
    ničení, války proti všemu a všem, kdo
    nám stojí v cestě.

    Tentokrát ale žádná potopa nebude, tentokrát prostě
    bude kohoutek jednoduše uzavřen.
    Země se rozhodla
    dát nám lekci. Lekci pokory.

    Nejsme odsouzeni k zániku kvůli změně klimatu, vyčerpání zdrojů nebo ztrátě biologické rozmanitosti. Jsme odsouzeni k záhubě proto, že je lidská přirozenost učinila nevyhnutelnými.

    Existuje mnoho důvodů, proč jsem se stal doomerem.

    Změna klimatu se zrychluje a vlády ji neberou vážně. Šesté masové vymírání je v plném proudu a většině lidí je to jedno. Fosilní paliva a další klíčové zdroje docházejí a většina lidí o tom ani neví. Znečištění v podobě mikroplastů a věčných chemikálií se rychle hromadí v našich tělech, snižuje počet spermií a způsobuje nejrůznější zdravotní problémy.

    A to vše kvůli překročení limitů. Už jsme překročili únosnou kapacitu planety, takže je jen otázkou času, kdy se globální populace zhroutí. Překročení však není hlavním důvodem, proč jsem se stal doomerem

    Hlavním důvodem je to, že jsem si uvědomil, že výzva, které čelíme, je tak monumentálně velká a komplikovaná, že ji lidé nejsou schopni ji čelit.

    „Die Wiederentdeckung der Demut “ Marcus Kracht 2. Fassung, Februar 2012

    .

  2. V diskuzi zmíněný Hampl, ten podle mě oblbuje. Inkluzivní a debilizační školství nespáchali Ukrajinci, ale košer poskoci kazisvětů. Integrace Ukrajinců, alespoň lidí práce, je zbytečný šváb na mozku.

    😇Sasinovy vynálezy:
    Podíl na půdě, kdy podílník sobě daně neplatí, přechází z nejstarších potomků na mladší. Až po smrti otce, či matky. Potomci zdědí podíl po předcích. Byť virtuální, administrativní, pokud na nich nechtějí potomci žít.
    Půdu buď užívá nebo vkládá podílem do společných podniků, ve kterých má podíl rozhodování.

    Podílník, u nás asi 8 milionů lidí, co mohou nějak doložit, že jeho předci zde žili alespoň několik generací se stanou podílníky nebo administrativní podílníci a rozhodují ve volbách potřeb o tom, co se bude v zemi dít.
    1) O zemi má právo spolurozhodovat ve volbách potřeb a to věcně jen podílník.
    2) Podílník má podíl na rozpočtu země a spolurozhoduje o investicích.
    3) Podílník má právo na spolurozhodování o veřejných, obecních, kulturních či jinak závažných domácích či zahraničních otázkách.

    .
    Podíl na půdě
    Podíl na rozpočtu
    Podíl na rozhodování

    .
    Vyvěsit sečítání potřeb na veřejném prostoru.

    .
    Hlasuje se jednou denně maximálně. Měsíční uzávěrka.

    Po roce se sečítají uzávěrky. Referendum uzavře na Silvestra jako společný plán potřeb, kdy si lidi odsouhlasí co si během roku navymýšleli. Tedy ten plán. Budou vědět co, kolik, co to bude stát, jak dlouho to bude trvat.

    Chcete-li, plán investicí, plán zájmů, plán hospodářské politiky, plán zahraničně domácí politiky a podobně, které budou místo fotbalu nebo tupého zrnění zpráv poctivě ve svém vlastním zájmu protlačovat, diskutovat, argumentovat, projektovat, vynalézat a tak dále.

    Veškeré relevantní potřeby (zájmy) během roku se vycízelují , či vyleští do lesku při opravdovém diskutování, čili hledání nejoptimálnější varianty řešení.

    .
    potřeby znamená zájmy
    podíly na rozpočtu,
    podíly na půdě a s
    podílama na rozhodování společného.
    NÁROKY, PODÍLY

    1) podíl na půdě našim potomkům
    2) podíl na rozhodování o zemi, kraji, obci našim …
    3) podíl na rozpočtu našim …

    Návrh pro blboně bych formuloval třeba takhle.
    1) chci zdravou vodu v zemi i v dosahu obydlených částí a v každém domě….
    2) chci zdravé domácí, dostupné, levné potraviny … v kvalitě ( další odsek potřeb) ..
    3) chci kvalitní bydlení nárokem pro každého našeho potomka, kerý o něj požádá…
    4) chci dostupný oděv a obutí z naší výroby…
    5) chci bezpečnost na území naší země
    6) chci kvalitní ošetření při nemoci či úrazech a to zadarmo…

      1. 🍥„A povinosti i prava s tim spojena?“

        Povinnosti zkuste vyzvědět na Sasinovi. „Volby potřeb“ místo volby zastupitelů, a uvedené texty, jsou jeho vynálezy.

        1. Sasin to má promyšlené, ale nedovede to zformulovat.
          Tak, aby těm povinnostem a právům rozuměl i ten, kdo např. vyšel z osmičky základky, ale po vyučení opravářem zemědělských strojů, má také právo na podíl.
          Na svůj, ale i po rodičích a prarodičích.

        1. Žádné „milostivé léto“, ale zabavit to z nakradeného, co ještě zabavit jde.
          Za projebané majetky z ÚZVSM jsou zodpovědní konkrétní lidé.
          Za velkoformátovými zlodějnami řádu tehdejších miliard korun československých (musela by být vůle je dokázat) jsou také konkrétní lidé. Za LTO stojí konkrétní lidé.
          Za causou Viktoriagruppe, což byl ututlaný průser – rozkrádačka jako kráva (tzv. skladování údajně strategických zásob nafty a ropných produktů v Německu!) stojí také konkrétní lidé.
          Sama ta myšlenka – ten idiotský záměr, skladovat strategické zásoby paliv kdesi v prdeli, když mají být v případě nutné potřeby ihned po ruce, tady u nás doma, byl veden úmyslem, podvést a okrást stát. Nastrčená „německá“ firma zkrachuje, celé vlaky nafty se ztratí – ale my za to nemůžeme, to zavinil někdo jiný. No jistě.
          Všechno je to jen o vůli.
          Jestliže je vůle, potrestat nějaký zločin spáchaný před 19 lety, těsně před promlčením a ještě k tomu speciálním komandem fízlů „Tempus“ řešícím tyhle pomníčky, tak by měla existovat i vůle, potrestat zločiny proti republice a jednotlivé vlastizrady, které jsou tuším nepromlčitelné.
          Ano, já vím, je to z mé strany idealismus.

      1. Takže radši vše nechat rozkrást, vše prodat cizákům jako investice , nechat je zbohatnout a vše zplundrovat azůstat cizinci ve vlastní zemi u snědeného krámu a pak platit cizí dluhy a zmařené investice anonymů z Kypru?

    1. Góji, a nakonec by to celé zpracovala a k realizaci rozepsala Státní plánovací komise, všechny ty produkty a služby by dostaly Státní maloobchodní cenu (SMC) krom těch, poskytovaných bezplatně. To tak rozpočítáno, že výdaje nesmí překročit příjmy, aby se stát nezadlužil, že?

      1. Shora jsou vyskládány Sasinovy vynálezy, které občas upustil mezi výlevy:

        „Nevolím zloděje.
        Volím potřeby.
        VOLBY POTŘEB,“

        lze ho podezřívat z úvah o návrhové komisi témat do hlasování?
        Vznášejte dotazy, až se Sasin objeví.

      2. TŘEBA PLÁNOVACÍ KOMISE VŠECH PODÍLNÍKŮ V NAŠÍ ZEMI.?
        Děti se učí ve škole o volbách potřeb.
        Volit potřeby naší rodiny, svoje, obce, země , državy?
        Cizáky poslat štandopéde do řiti?

        Svět se dívá, chtěl by taky?
        Chtěl bys taky?

        Nebo raději budete volit zase krádeže, vlastizrádství, potupu, ostudu, zaprodanství, dluhy kam se podíváš, a imbecily, kteří ani na vytírání mé prdele nejsou dobří?
        Tak jsme dopadli, doopravdy???

    2. Podíly nebo něco podobného bylo v JZD. Jedni tam měli majetek a ti co žádný neměli, si to museli odpracovat. Jako pracovat museli všichni.
      Po revoluci mi přišlo, že můj podíl byl 8000 Kč.

  3. Je to pěkná lichotka, ale tady žádná smetánka není.

    Pamatujete si, jak Vidlák psal ty svý fantasie o samozásobování, že si má každej najít svého vidláka a kupovat od něj jídlo. Proč to ještě není? Protože to ve skutečnosti znamená dražší jídlo. To je ekonomická zákonitost, kterou by se dozvěděl na VŠ, kdyby ji vystudoval.

    Je to podle stejnejch ekonomickejch pravidlech, jako ta vaše hippícká komunita, kde se všechno dělalo draho a pracně, protože tak to s malovýrobou chodí. Lidi nejsou blbý. Kdyby to byl dobrej nápad, tak ho dělaj.

    To, že někdo říká, to co vy, ještě neznamená, že je má nějaký extra znalosti. Můžete oba dělat stejnou chybu. – Nějak jsem si nevšiml, že tu o problémech píšou profíci s třicetiletou praxí v oboru. – Ti se občas mihnou v TV a řeknou pár nepopiratelných fakt… a novináři si pak dál melou svoji.

    Ty vůbec nezajímá se tu s někým dohadovat.

    —-

    Kromě Ronalda Reagana z USA existuje v Číně jakýsi Si Ťin-pching a tomu se podařilo zredukovat nepoddajné úřednictvo, když je probral bojem proti korupci.

    Vyřešil přesně ten problém, o kterým nám nabubřelý egyptolog Bárta říká, že se s ním nedá nic dělat.

    Další, kdo dává úřednictvu zatopit je v Agentině Javier Milei.

    1. Milei o tom pouze mluvi. Zda se mu to podari, no, nevim. Je tam (pochopitelne) snaha mu v tom zabranit.

      Ono by melo jidlo od vidlaka stat min… protoze v tom nejsou zprostredkovatele, kteri si useknou kousek kazde mince. Proc to tak nefunguje?

      Lecjaky dobry napad je udusen tisici pravidel a podrazu, ktere stoji v ceste.

      1. Nemělo by to stát míň.

        Neusekávají si sice zprostředkovatelé, ale sama výroba je při malovýrobě mnohem dražší.

        Vidlák má daleko větší náklady na stejný množství, než velkovýrobce a jeho distribuce je taky daleko dražší. To, že si tam někdo pro to maso přijede je jen přenesení nákladů ma zákazníka a jestli tam jede i tak, tak to zákazník nepocítí, ale pocítil by to, i kdyby tam jel jen pro to maso.

        O pět prasátek doma se nestaráte stejně jako o 500 prasat v prasečáku a malotraktůrkem nezoráte skutečný pole. Určitě ne za stejnou dobu čili peníze.

        Vyplatí se dělat ručně boty v Indii než na strojích ve Zlíně, ale to je proto, že Indové jsou tak moc laciný, že jejich práce je lacinější i přes nízkou produktivitu.

      2. Zatim Miley leze po kolenou za cinanem a zebra vo pomoc..
        /Jinde vedi jakej je ekonomagor s diplomem navrch, , tech je vsude hodne moc./.
        Banky ty hlavni a nejvetsi na celym zapade nemaji penize , protoze pucujou vic penez ,
        nez kolik maji.Na to pucovani si pucujou, taky este dalsi pujcky vod jinejch.
        Pocty byrokratu se snizujou postupne , jinak vznikne celonarodni bezfunkcni chaos…

    2. Vy jste moc cynicky. Ja, i kdybych mela jeste cely jeden zivot, nikdy nebudu mit ty znalosti jako Targus o nakladni doprave, nebo Katango o tom, co se deje v psychiatrii, nebo Kocour o divadlech a PR.

      1. Ale když budete mít dva odborníky, kteří budou mít na něco jinej názor, pak byste měla bejt schopná rozhodnout, kdo z nich má pravdu.

        1. Definitivni pravdu zna jen Buh, existuje-li.
          Lidske chapani ma meze; jsme chybujici….

          Nekdy zadny z odborniku pravdu nema… a nekdy jen castecnou…
          To je ten lidsky udel.

          Nechcete si vybrat nick?

    3. Vidlák někde psal, že je to levněkší ? Někdo psal, že je tu nějaká smetánka ? Nikoli, jste jen prolhaný podvodník neschopný se podepsat.

  4. Vlastní média, a asi to nebude zadarmo – pokud se jako zadarmo vezme to, že skoro každé otevření mejnstrýmu je jako otevření poklopu žumpy a z toho vyplývající otrava mozku. O což jim jde především – domotat, zblbnout a využít ve prospěch majitelů klíčů.
    Osobní ukotvení v hodnotách, které podporují dobré vztahy, zdravé rodiny a děti, porodnost, výchovu k zodpovědnosti za sebe i okolí. Úctu ke starším a hlavně…. nenarozeným dětem. Potratová tsunami, která vybila více lidí než války ve 20. století. A ta krev, ty děti, křičí ze země a z kanalizačních potrubí, kde si na jejich tělech pochutnávaly krysy, až k Bohu a volá po odplatě.
    Dobrovolná a radostná, rozumná a opravdová skromnost, ve všem. A o kolik lépe se nám tu bude žít, a kolik úchylek a úchylů samo zmizí z veřejného prostoru, protože jim vyschne obecenstvo a odejdou tam, odkud vyšli – do bezvýznamnosti. Vlastenectví, zdravá hrdost na sebe, své předky a zemi.
    Pozměnit Homo homini lupus na více spolupráce a snahy o spolupráci. A začít ve vlastní rodině, u sousedů.
    To je těžkaá cesta, ale ještě těžší než ta je důsledek současného společenského modelu: vybíjení lidí ve jménu jakéhosi klimatu, válka a nepřátelské ideologie na zápraží. Červí mouka, červí mléko, aby se prý planeta zaradovala.
    Můžu dnes odložit třeba 50 korun na skutečnou dobročinnost? Ne pro neziskovky, ale pro dobrý projekt zdravé budoucnosti. Můžu to auto nechat stát a dojet busem na nákup? Můžu telku vypnout o hodinu dříve a jít se dobře vyspat? Vydržím bez netu jeden den? Pozdravím jako první nerudného souseda?
    Co takto začít?

  5. Postup jak snížit počet úředníků je učinit je zbytečnými. Nechat je přirozeně odcházet do důchodu a nenabírat nové. Nechat jim možnost navrhnout, které činnosti zrušit. Zrovna tak nechat takovou možnost lidem. Vláda totiž vždy utratí všechny peníze, které dokáže vybrat, a státních úředníků nemá a nikdy nebude mít dost.
    Dále na chod státu stanovit pevnou částku navázanou na HDP, tu uzákonit ústavním zákonem, a více nedat. Třeba na ČT.
    Každá organizace má totiž tendenci růst, dokud ji něco v růstu nezarazí.

  6. Wtf, aby ten vas clanek daval smysl, tak bychom potrebovali nejak rozvest, jak genialne to ten Paul rozsekl. Tim preskocenim na Sasina, ktery je klasicky stary nerudny a namysleny sedek co se rad povysuje nad ostatni, jste to dorazila.

  7. Omlouvám se, ale nenapadá mne nic, co bych mohl udělat, aby to rychle pomohlo. Pokud někdo takový nápad má, rád se přidám.

    Jinak jsem sám, kdo je strašně zvědavý, co ten Paul vymyslel ?

        1. A kdo řekl že je to o zábavě. Ten ocas co tam mluví, mluví o čem?

          Zase blábolindy o názorech , pitomých postojích, stojíš na blbé straně tak budeš platit, proč si jako inteligent nestoupneš na tu druhou stranu, tam dostaneš, všechno stačí plácat ty názory a je vyděláno.
          Madono, Míjo, kristusáku, noe, satane, všichni se jděte už konečně zahrabat. Muheeee

          Volby potřeb vám zlomí VAZ.

    1. Na onom odkazu, eLGe, je dlouze cosi jako tvrzení, že „vrchnost je od Boha“. Ano, většina prů a podprůměrných budiž skromná a mravná, aby menšina nějak nadprůměrných mohla být neskromná a když, tak i nikoli mravná. Kázání bez kazatelny i s připomenutím moudra Václava Havla. Věru pozoru hodné, že?

  8. Jakou vládu si zvolíme, takovou máme.
    Trochu to upravím:
    Jakou vládu jsme si schopni zvolit, takovou máme.
    Trochu to upravím:
    Jsme při své volbě omezeni. Neznáme všchny komponenty volby, neznáme všechny osobnosti, kteří by přiadaly k úvaze.
    Trochu to upravím:
    Komponenty neznáme, protože o nich nemáme šanci se dozvědět.
    Trochu to upravím:
    Nemáme dost informací. Dodávají nám je média.
    Kdo ovládá média?
    My to nejsme. Takže za nedobrou volbu nemůžeme.
    Z čehož vyplývá, že je nemožné volit dobře, pokud spoléháme pasivně na to, co k nám „dojde“.
    Takže musíme získávat informace sami, zpracovávat je a podle toho se rozhodovat.
    Trochu to upravím:
    Můžeme si tedy za to sami.

    Sasín (když tady byl zmíněn) nám nedodává ani primární informace, ani návody k přemýšlení. Jenom stále opakuje stejnou myšlenku. Něco jako modlitební mlýnek nebo mantra. Proto je zbytečné jeho texty číst.

    1. Kocour: Sasin ma vydrz. I vydrz uprostred nadavek, ktere nan padaji. To neni malo.
      Tak jsem se zamyslela nad tim, co se vlastne snazi komunikovat.

      Ja se snazim ridit aspon nekdy podle Millerova zakona:

      „Abyste pochopili, co vám někdo říká, je nutné, abyste vycházeli z toho, že dotyčný mluví pravdu, a pak si představili, co by na tom (co říká) mohlo být pravdivé.“

      1. Vevčo, já bych Vám navrhl takovou hru. Já budu hledat příspěvky, kde sasin nevyprovokovaně nadává jiným a Vy kde někdo nevyprovokovaně jemu, ano ? Uvidíme, kdo najde více. Beru Vaše doplňky pravidel.

        Já klidně začnu, hned zde u Vás https://web.litterate.cz/vyzva/#comment-309240 ( „Zase blábolindy o názorech , pitomých postojích, stojíš na blbé straně tak budeš platit, proč si jako inteligent nestoupneš na tu druhou stranu, tam dostaneš, všechno stačí plácat ty názory a je vyděláno.“ )

        Jinak Starý kocour nepíše, že by Sasin lhal, pouze že pořád opakuje mantru a není schopen k tomu podat žádné smysluplné informace. Mám stejnou zkušenost, několikrát jsem se snažil jej vyptávat.

        1. Jste naštvanej?

          Volby potřeb, vím že jsem je sem dával rámcově, Někam mezi články, jak jste se samovolně do mne pustili, o vlastní vůli, vyhledat to podle slova nejde. Někde mezi články, „To neděláš dobře Robo až po , Od průseru ke katastrofě nebo tak nějak.
          Vyhledávání je základní nedostatek na vyhazov , za druhé to nepočítá ani návštěvnost, což umí i poslední imbecil na webu.

          Měl jsem to kdysi uložený, ale někam to ztratilo, ale nejlepčí je o to stále přemýšlet, vědět co píšu, nejen že něco někde zkopčím a někam vlepím.

        2. Tymak, nic z toho, co tam Sasin rikal, neni ad hominem. Jeho nadavani je proti postojum, ne lidem. Ja s tim nemam problem. (Nerikam, ze nikde nepouzil ad hominem, nesledovala jsem, a hledat to nebudu.)

          Myslim, ze o lzi tady nejde. Tady jde o vnitrni pravdu, kterou si nekdy i ten clovek sam neuvedomuje ci ji nema uplne vyjasnenou, a musi ji obtizne lovit, sam v sobe.

          1. Aha, takže každý může být sprostý, pokud to není ad hominem ? Napsat Vidlákovi že píše hámotiny není ad hominem ?

            Víte, Vidlák se snaží něco alternativního vytvořit, mít nějaký dosah, šířit myšlenky. Přitom ale, což je dost mimo jeho kontrolu, kdybych byl libtard a chtěl někomu zošklivit alternativu, poslal bych ho do zdejší diskuse. Něco jako „Jo, ten Vidlák sám píše slušně, má i zajímavé nápady, ale podívej se do diskuse na ty jeho příznivce. Spousta z nich neumí napsat srozumitelně myšlenku, nadávají si, s těmi bys chtěl fakt být ?“. Možná, pokud chcete něco zlepšit od dneška nebo zítřka, tak zkultirnit zdejší diskusi. Nemyslím si ale, že chválení Sasina jak píše skvěle a litování jak mu ubližujeme, by byla správní cesta.

            1. „Napsat Vidlákovi že píše hámotiny není ad hominem ?“

              Neni. Je to pouze nazor ponekud nerudne vyjadreny.
              Napsat mu ale, ze je kreten, to je ad hominem.
              Mrkla jsem se na definici na Wiki, neni spravna. Zde jsem prelozila z angl. wiki:
              Ad hominem (latinsky „k osobě“), což je zkratka pro argumentum ad hominem, označuje několik typů argumentů, které jsou chybné. Často se dnes tímto termínem označuje rétorická strategie, kdy řečník napadá charakter, motiv nebo jinou vlastnost osoby, která argument předkládá, místo aby napadal podstatu samotného argumentu. Tím se vyhýbá skutečné debatě tím, že vytváří osobní útok jako odvádění pozornosti od tématu.
              Cili: napadani osoby samotne neni fer. Napadat nazory je fer. Od toho tady snad jsme, ne?

              Taky se mrknete na to, co je svoboda slova. Jakmile zacnete zakazovat kdektere nerudne sluvko, kam to pak vede?

              Ostatne, ktery z nas nekdy nepise hamotiny? 🙂

                  1. Jsem pro svobodu slova, ale nevidím věci černobíle. Podle mého je každá svoboda spojena s nějakou zodpovědností, navíc by každá činnost člověka měla mít určitou kulturnost a kultivovanost. Nic z toho v tomto případě nevidím.

                    Myslím si, že kam vedou neomezené svobody bez zodpovědnosti jsme tu, zvláště v devadesátých, zažili dost, abychom to všichni věděli.

                    Toto je podle mého další věc, která jasně ukazuje, že máme vládu jakou si plně zasloužíme. A máme ( zatím ) velké štěstí, že na tom náše země není jako Ukruina.

                    1. Kultivovanost se neda prikazovat. A ja radeji svet, kdy ja mam moznost naslouchat i tem nekultivovanym.

                      Jestli berete tem nekultivovanym svobodu slova, co z ni pak zbyva? Svoboda slova jen pro lepsi pany?

                    2. Ale dá.
                      Když hulváta za každou hovadnost smáznete a jeho kultivovaný příspěvek ponecháte, on se to časem naučí, pochopí to i jedinec s inteligencí houpacího koně:
                      Chceš mluvit? Tedy slušně.
                      Nechceš mluvit slušně? Tedy nebudeš mluvit vůbec.

                      Je to o důslednosti, to je celé. Není myšlenek, jejichž jádro nelze vyjádřit kultivovaně.
                      Neměla byste svou zálibu v jisté míře nekultivovanosti (nedělní škola, dýchánek starých panen – dobře si pamatuji) povyšovat na obecné pravidlo.

                    3. Tohle zjevně nemá cenu, ja se opravdu snažím něco vysvětlit, vrátí se mi de facto z kontextu vytržené nařčení. Nikde jsem nepsal, že by se mělo někomu brát, psal jsem jen, že by se každý měl vyjadřovat kultivovaně a nenadávat druhým. Já vím, nadávky, které nejsou ad hominem podle wikipedie jsou u vás svoboda slova a vyjádření názoru, i když jdou proti domácímu. Potom chápu co jsem se tu dozvěděl, že Sasin je vlastně génius, jen ty geniální myšlenky nedokáže formulovat, tak jim nikdo nerozumí, ale skupina lidí dává hlavy dohromady, aby to pochopila. Jo a nenadává nikomu on, nadávají tu, zřejmě i já, naopak jemu. Ale je to dobré, on má výdrž. Hurá.

                    4. Pardon, přehlédl jsem Zakladatele, moje odpověď byla na Vevču, Zakladateli děkuji za potvrzení, že jsem se nezbláznil.

                    5. Alef: neda se to prikazovat, ale da se to podporit, pomoci dusledku. Vsak to sam casto praktikujete. Ja se taky snazim, kdyz mam tu moznost.

                      Tymak: to ma byt argumentum ad absurdum? 🙂

                    6. Umíte číst ? Podívala jste se na co je to reakce ? Vám to přijde jako možné diskusní téma ?

        3. Ja som asi komunistka (aspon tak ma vidi okolie, ac ja sama seba nie), ale ja na volbe potrieb nevidim nic spatneho … dnes ludia volia to, co je pekne, moderne, spravne, lepsoludske …. volia viac EU a viac NATO, ale to nie je to, co clovek potrebuje … clovek potrebuje strechu nad hlavou, plne brucho a pevne zdravie … volime niekedy nieco, co nam zariadi strechu nad hlavou? – najnovsie sme dostali zvysenu dan z nemovitosti … volime plne brucho? No asi tomu tak chapeme, ked sme zvolili existenciu potravinovych bank a zbierok na obedy pre hladne deti … volime pevne zdravie? rusenim nemocnic a nedostupnostou zubarov toho ale asi moc nedosiahneme …

          Ale tak mame sa najlepsie v historii, aj vcera v telke ukazovali Anicku, ktora by chcela ist na tabor, a pretoze sa mame tak dobre, tak sa jej na ten tabor mozeme poskladat …

  9. Co dělat? To co říká Petr Hampl. Pracovat na sobě, zlepšovat se v něčem co trochu dává smysl. Kdo má nebo se chystá mít děti, ten může pracovat na nich. Dohlédnout na to, aby se ve škole něco naučily a případně doplnit mezery tam, kde dnešní škola už něco vynechává (a až budou nové chystané rámcové vzdělávací programy, tak těch mezer teprve bude).

    A tu politiku bych úplně nezatracoval. Například Slováci taky měli svého Fialu a Pavla (v podobě Matoviče a Čaputové) a už je nemají.

    1. Dnes na Nove Republice, Hampl takto o aspon jednom palcivem problemu:

      „stojíme před problémem, jak ty lidi [Ukry] integrovat do české společnosti a asimilovat do českého národa, což je zjevně nad síly současné vlády. Když pracují, konkurují našim lidem a srážejí jejich mzdy. Když nepracují, zase je musíme živit. Všechno je špatně.

      Chtělo by to velkorysý program, který by vytvořil nová pracovní místa a nové byty. Chtělo by to věnovat pozornost školství, aby se malí Ukrajinci rychle naučili česky a mohli se učit, aniž by to zdržovalo české děti. Chtělo by to vyspravit zdravotnictví. Obávám se ale, že vůbec nejsou schopni pochopit ten problém, natož ho řešit. Nejen členové vlády, ale ani jejich příznivci a podporovatelé. Tady opakování frází o tom, kdo je proruský, jaksi nestačí.“

      1. Ja pred zadnym problemem nestojim a stat nehodlam , dalsim kterej na mne chce Hampl hodit.
        Proc se na to nevysere. Hampl je malomestacek . Takze , „chtelo by to „…
        Nejsou byty ja pisu a vy /zase vy a porad vy/ ,koukejte je postavit pro jiny..
        Asi milion veci na vyreseni , chtelo by to , staci si povsimnout akademickyho
        vyjadrovani a ja nic a vono by to chtelo…Takhle vas krmi uz dlouho..
        A nikdo se nezepta, kde vezme to , „chtelo by to“!!
        Opakovani frazi nestaci, chtelo by to…Ani dite takhle nemluvi.

        1. No jo. Hampl se kdysi chvalil, ze dela buranskou sociologii. Ale kdyz se s opravdovymi burany setkal (tady), tak ani s nama neumel obcovat a pohorel. Zivot mezi abstrakcemi ubiji dusi…

          Ale to neznamena, ze nema nekdy dobry napad.

          1. Hampl je nafoukanej intelektuál neschopnej se nad něčím zamyslet. Moc věří tomu, co se naučil ve škole a to chce všem vnutit, asi jako ta vaše sociokratka.

            1. Vona to sociokratka byla schopna, co se sociokracie dotejce. Ale mela tak silnou vadu charakteru, ze kdyz jeji moderovani bylo kritizovano (podle pravidel sociokracie!) tak vyhodila sociokracii oknem ven a zacala nadavat a delat ze sebe mucednika. Taky poucne. 🙂

      2. Jinak je úplnej blázen, že chce Ukry integrovat.

        Je to úplně šílené. Naše děti budou vyrůstat vedle smradů, co doma uctívaj Banderu a Šukeviče a nebudou moct ani ceknout.

        Ukrové tu snižujou mzdy a zdražujou bydlení.

        1. Lepsi je integrovat, nez nedelat nic, a oni pak budou integrovat vas. Do sveho Noveho banderistanu v Cechach… tak jak integrujou Alzirane Francii… a Marokanci Holandsko…

          Vsude, kam se podivas, pruser. A lidi dal volej ty magory, co tomu prispivaji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *