23 listopadu, 2024

Ruské vojenské výdaje

Jeden názorný graf.

Rusko plánuje v roce 2024 vydat na obranu 10,8 trilionů rublů, tj:
– o 70% více, než v roce 2023
– 3x více, než v předválečném roce 2021
– 29% státního rozpočtu
– neboli 6,8% HDP

Myslím, že se ruští politici rozhodli pro velký šturm, který letos tu válku rozhodne a ukončí.

Pro srovnání, v dobách studené války vynakládal SSSR na armádu 13-14% HDP. A tyhle výdaje ho „uzbrojily“.
Ale SSSR nebyl tehdy v tak dobré ekonomické kondici, jako současné Rusko, ani neměl v týlu spolehlivého velkého spojence, jako má nyní.

Poznámka na základě komentářů:
Používám výraz trilion pro tisíc miliard. Číslo s 12 nulami.
Tak se to používá v mezinárodních statistikách (IMF, WTO, WB, OSN, FAO ap.), v USA i v Rusku.
V češtině je v tom zmatek, každý to píše jinak.

130 thoughts on “Ruské vojenské výdaje

  1. Největším nepřítelem a zároveň neštěstím Ukrajiny není Rusko či Putin,ale kolektivní západ a jeho děvka zelensky

  2. blbis se nedavno v nejakem rozhovoru holedbal, ze nato by Ruskou Federaci uplne vymazalo a zduvodnil to mnohem vyssimi zapadnimi vojenskymi vydaji – cimz presne odhalil svou neznalost tematu. zapadni vydaje totiz zahrnuji platy stavajiciho i duchody vyslouzileho vojenskeho perzonalu a ty jsou mnohem vyssi nez v RF. na donbasskych planich ovsem plati mnozstvi, ucinnost vyzbroje a vystroje a lidsky potencial. zatimco zapad musi zbrane nakupovat, Rusove vyhrabou ze zeme suroviny a pomoci energie vysate opet ze zeme si vyrobi co potrebuji. a navic, zatimco zapad vyrabi takovou vyzbroj/vystroj aby prinesla vyrobci co nejvyssi zisk, RF vyrabi takovou aby mela co nejvyssi ucinnost. a kdyz maji kolem sve zeme hranici delky zemskeho rovniku, tak se postaraji o to aby ji uhlidali a holt zbyde mene lidi na vyrobu serepeticek. ty jim dodaji spolupracujici narody.

    1. To by bylo ideální, ale nebylo by o čem úporně diskutovat a absolventky matematickofyzikalni fakulty UK by se neuplatnili při vysvětlování.

    1. To co pisete :
      1) nebylo vzdycky, ale az od poloviny predminuleho stoleti
      2) neni a nebylo vsude, ale jenom v zapadni Evrope a nekolika koloniich Francie a Spanelska. Ostatni zeme a ostatni kolonie to maji jinak.
      To o cem tvrdite, ze bylo vzdycky, uznavaji jenom zeme, ktere maji necele dve miliardy obyvatel, tedy asi ctvrtinu svetove populace.
      😀 😀 😀

      1. Paní Divišová, přijde mi hodně nepodstatné, jak mluví jinde jejich jazyky, asi se na nás moc neohlížejí. Nás je jen deset milionů a máme svůj vlastní svébytný jazyk. V něm číslice. Touto Vámi použitou logikou můžete začít nahrazovat i základní číslovky.

        Docela mne děsíte, máme ve světě unikátní názvosloví chemických sloučenin. Po přečtení argumentů zde se obávám, že jej někdo v rámci přibližování světovosti může také začít rušit.

          1. → zpoladebil +Tymákovan + Roj + katango
            Ano, 10 milionů dnes žijících Čechů prošlo základní a většina i střední školou, kde se v matematice (počtech) učili, že „milion má 6 nul, miliarda 9, bilion 12“

            anglické sdělení: the expected state budget deficit is CZK 252 billion
            je česky: očekávaný schodek státního rozpočtu činí 252 miliard korun

            A Němci to mají také tak:
            das vorgesehene Defizit im Staatshaushalt beträgt 252 Milliarden Kronen
            , opravdu, paní Divišová, hleďte „252 Milliarden Kronen“ https://deutsch.radio.cz/tschechischer-staatshaushalt-2024-verabschiedet-defizit-soll-sinken-8801624

            Je to tím, jak můžeme doložit též bankovkou z roku 1923 https://www.zlatakorunacz.cz/eshop/products_pictures/nemecko-1-billiard-mark-1-11-1923-1495456058.jpg , že
            eine Billion = 1000 Milliarden

  3. Nevadí mi že Rusko zbrojí. Vadí mi že nezbrojíme my. Zelené dealy, nasvícená Eiffelovka ani 60 pohlaví válku nevyhrajou. Ať už proti Rusku, Číně, musulmanům nebo nevím komu. Rezignace na vlastní bezpečnost a na ochranu hranic je zločin. S Evropou je díky tomu konec, tak jako kdysi se starým Římem. Ale je to holt přirozený běh dějin.

    1. Kalamity Jane Afročeška toho snad podepsala přespříliš, od létajícího šrotu F 35 a jakýchsi útočných obrněných vozidel od Švédů, ale na mužstvo kašle, aby si sami kupovali tkaničky do bot.

  4. Liberálové se Rusákům pořád posmívali, že nic neumějíí. Že jenom “drancují” přírodní zdroje a prodávají suroviny.
    A najednou jsou tady Lancety, Zirkony a FAB-1500.

    1. Situace ve výrobě zbraní v Rusku se vyvinula asi takto: Prezident „Si“ se domluvil s VVP o tom, že když bylo Rusko vyhnáno z EU(hnije) v obchodních vztazích, tak k nám přesměrujte energie a suroviny a vy vyrábějte bojevyje pripasy (zbraně) což umíte a my (Čína) vás zahrneme spotřebním zbožím, aby neutrpěl ruský trh o tento sortiment.

      1. Mate zkreslenou predstavu o tom, co se v Rusku vyrabi.
        Rosstat sleduje a uvadi polozku prodeje domaciho a dovezeneho zbozi v ruskych maloobchodnich obchodech. Podle statistiky na zacatku roku 2023 bylo v maloobchode prodano 27% zbozi z dovozu a 73% zbozi vyrobeneho v Rusku. Jeste pred 10 roky byl ten pomer 45% z dovozu a 55% z Ruska.
        Jsou zahrnute potraviny.
        Nejsou v tom auta a dalsi motorova vozidla pro osobni uziti.
        Myslim, ze u nas se prodava mnohem vice cinskeho zbozi, nez v Rusku.

  5. Paní Divišová, nezlobte se , ale v článku, který je psán v českém jazyce a určen českému publiku, je vhodné používat českou terminologii. Číslo s 12 nulami se u nás označuje jako bilion a čeština v tom nemá zmatek. Zmatek v tom děláte vy.

  6. Děkuji paní Divišová za názorný graf odhalující ruský imperialismus. Zatímco západní státy naivně doufaly v mírovou spolupráci s Ruskou federací a omezovaly výdaje na zbrojení, tak Rusko zbrojilo a zbrojilo. Západu teď chybí munice a za svoji naivitu draze platí.

    1. Ruské výdavky na zbrojenie začali stúpať až v roku 2008, keď Amícki imperialisti napriek odporu Západnej Európy ohlásili zámer prijať do NATO aj Ukrajinu a Gruzínsko. Dovtedy mali klesajúcu tendenciu.

    2. Pred sjednocenim Nemecka se Gorbacov domluvil se zapadnimi politiky, ze se NATO neposune „ani o pid“ na vychod. Soucasti te domluvy bylo dokonce to, ze zadne spojenecke jednotky nebudou ani presunuty na vychodni uzemi Nemecka.
      Zapad tohle nedodrzel a NATO usporadalo rozsireni na vychod dokonce 5x. Jako mali ulicnici zapadni politici pritom tvrdi, ze ta dohoda s Gorbacovem byla se SSSR a prestala platit, protoze SSSR se rozpadl. NATO se posouva na vychod, uz je na hranicich Ruska.
      Uz 19 roku Zapad Ukrajinu vyzbrojuje, imrvere poradaji statni prevraty v okolnich statech – Gruzie, Armenie, Belorusko, Moldavie, Kazachstan, Kyrgyzstan, Lotyssko …
      V Rusku maji takove porekadlo: Kdo se nechce bavit s Lavrovem, ten se bude muset bavit s Šojgu.
      Putin neni blby, nechce dopadnout jako Kadafi nebo Saddam

      1. Paní Divíšová.
        Přesně tak,chválim.
        Ruské výdaje a nejen na zbrojení ale když Rusko porazí Ukrajinu KoZa bude žádat splatit dluhy Ukrajiny a navíc platit chod všech státních institucí, toto by zrujnovalo Ruské finance.Přitom víme,ze se snad polovina pomoci Ukrajině rozkradla,mafiáni by to určitě uvítali.

          1. Ono to neni moc těžký. Když člověk za svůj život vidí totéž po dvacáté, tak to dojde i celýmu debilovi. Nejen polo.

    3. libor24 napsal: 9 dubna, 2024 (15:23)
      Díky pane, opravdu humorný příspěvek … ANO ti RUSOVÉ vždy zbrojili ze všech států světa nejvíce !!! nikdo je nemůže dohonit !!!

  7. Otázka je také to, co všechno náklady na obranu zahrnují a co ne.
    Podle všeho se RF podařilo KoZa oklamat relativně nízkými rozpočty MO, protože řada vývojů a testovaní byla schována v jiných položkách jiných ministerstev. Už to není jako za SSSR, kdy vojenská výroba byla skryta pod číslem poštovní schránky a bylo jasné, že to, co se tam investovalo jsou náklady MO. Dnes je to tak, že výroba pro vojáky i pro civil běží v jedné fabrice a pokud to jde, tak jsou investice do vojenské výroby schovány jako investice do civilní. Představte si to jako např. program pro podporu pracovních míst v regionu – firma dostane dotaci na 50 pracovních pozic z ministerstva pro místní rozvoj a nikoho nezajímá, že těch 50 míst je ve výrobě součástek pro tanky.

    1. Re: Králík62

      Dovolím si vás pozdravit a ihned vám vynadat, že sem nechodíte, takže nemám koho urážet.
      (-:

      A ještě bych si vás dovolil doplnit, že KOZ-í soudruzi zřejmě poněkud ignorují cenovou hladinu v RF. Jestliže stojí litr benálu v RF 15 Kč a Ivan u lopaty či u invertoru bere 500 éček čistá ruka, asi bude cena tanku trochu jinde, než když ho svaří německý Fricek s „mizerným“ platem 3K éček plus bonusy a benefity za to, že přišel pokaždé včas do práce.
      Pokud nebudeme srovnávat OPRAVDOVOU produkci a spokojíme se s konstatováním, že Ivan dělá za suché z nosu, nedopočítáme se ničeho.
      V tomto punktu poněkud nechápu, kterou část těla soudruzi vlastně používají k činnosti, které se kdysi říkalo „přemýšlení“.

      1. A taky se na „západě“ cpe spousta peněz do neproduktivních oborů, které hodnoty spotřebovávají místo aby je vytvářely. Do toho šílené regulace, ESG klatba na těžký a zbrojní průmysl, dotační pokřivení hospodářství a platby za emisní povolenky (rozuměj odpustky). To vše ničí naše hospodářství, zemědělství, prodražuje produkci a snižuje životní úroveň.
        Nehledě na to, že se z EU stává lobokracie, kde vítězí ten, kdo si své zájmy dokáže prolobovat (promazat).

    2. Úžasné a ví se ve které firmě těch 50 pracovních pozic ministerstvo zřídilo? Představuji si, jak ty pozice vyrábí třeba drážky do tankových hlavní a kvůli utajení se civilně tváří, že jenom štepují ponožky.

      1. Ivan Ivanovic, delnik v podniku vyrabejici sici stroje, odchazi do duchodu.
        Jeho spolupracovnici mu usporadali rozluckovy vecirek.
        Po mnoha vypitych stakanech vodky prijde za Ivanem Ivanovicem reditel podniku a pta se:
        „Ivane Ivanovici, moc dobre vim, ze jsi kradl soucastky sicich stroju jak straka, rekni mi, Ivane Ivanovici, kolik tech sicich stroju mas doma?“
        Ivan Ivanovic odpovida:
        „Soudruh rediteli, ver mi, ani jeden. At jsem skladal, jak jsem skladal, vzdycky mi z toho vysel tezky kulomet“

      2. Pro: Josef Švejk
        Par kombinovanych firem Vam vyhmenuju:
        Nejvetsi firma, ktera vyrabi tanky, se jmenuje UralVagonZavod. Hadejte proc.
        Rosatom stavi a provozuje jaderne elektrarny, ale take stavi jaderne ponorky a vyrabi jaderne rakety.
        Firma Suchoj vyrabi nekolik typu stihacek, ale take civilni letoun SSJ pro 75-100 pasazeru.

    3. „“Dnes je to tak, že výroba pro vojáky i pro civil běží v jedné fabrice … „“
      Ale to je známý jev již z doby SSSR – kdy odcházející zaměsnankyně do důchodu, žádala o darování ŠICÍHO STROJE.
      Představitel závodu ji říkal, ale vždyť děláte v závodě na ŠICÍ STROJE, tak si postupně z odnesených součastek, ten šicí stroj doma sestavte.
      Pracovnice na to odpoví: ano zkoušela jsem to již třikrát … poprvé jsem složila samopal KALAŠNIKOV, podruhé lehký kulomet a naposledy odstřelovací pušku … opravdu bych nemohla dostat ten šicí stroj od vedení závodu ?!

      1. Ano, vtip z brežněvovského SSSR. Bohužel nepravdivý. Kdokoliv vyráběl cokoliv zbraňového pro armádu , tak to až do Gorbyho vyráběl v poštovní schránce. A lidičky pracující v „počtovovom jaščike“ za prokázaný předem neschválený kontakt s cizincem, byť ze socialistické země, si gratulovali, když je za ten kontakt nezavřeli.

  8. Borrell: EU nevyrábí dostatek střelného prachu, aby mohla zvýšit výrobu střeliva potřebného pro Ukrajinu kvůli závislosti na dovozu bavlny z Číny.

    „EU nevyrábí střelný prach, veškerý střelný prach se vyrábí v Číně. K výrobě střelného prachu potřebujete bavlnu, ale ta se již v Evropě nevyrábí, protože bylo levnější ji vyrábět jinde. EU musí obnovit zemědělský průmysl, který zcela zanikl,“ prohlásil.

  9. S dovolením, paní Divišová, máte v tom docela zmatek a naprosto evidentně nemáte jasno v rozdílech mezi dlouhou škálou (používanou v České republice) a krátkou škálou (používanou v USA) či krátkou škálou s miliardou (používanou v Ruské federaci).

    Tak tedy si dovolím dát odkaz na poučný článek, kde je i geograficky znázorněno, co se kde používá a co to znamená. Přebírat číselnou škálu jiného státu jen proto, že zpráva se týká daného státu, je s odpuštěním pitomost a pokud se už taková zpráva uvádí i s převzatými hodnotami, typicky se k tomu přidá přepočet na české standardy. Čili když se třeba uvede u článku o USA rychlost v mílích za hodinu, přidává se k tomu převod na český standard v kilometrech za hodinu.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1tk%C3%A1_a_dlouh%C3%A1_%C5%A1k%C3%A1la

    1. Skala, ve ktere je trilion cislo s 12 nulami, je celosvetove rozsirena.Ja mam zcela jasno v pouzivani kratke a dlouhe skaly, neb jsem absolventkou matematickofyzikalni fakulty UK.
      A mam take jasno v tom, ze kratka skala, kde trilion je cislo s 12 nulami je na svete nejrozsirenejsi a pouzivaji ji take mezinarodni organizace jako OSN, FAO, IMF ap. Proto ji take pouzivam ja

      1. Škála, ve které je číslo s 12 nulami nazývané bilión, je taktéž celosvětově rozšířená a především je to oficiální škála používaná v České republice. I absolventka matematicko-fyzikální fakulty UK může být demagožka a také se i může mýlit.

        Kupříkladu argument, že mezinárodní organizace jako je například OSN, IMF atd používají krátkou škálu a proto ji budete používat pro česky psaný článek určený především pro české čtenáře na českém serveru je učebnicový příklad demagogie. Stejnou demagogickou pseudo-logikou by se dalo třeba tvrdit, že ony zmíněné mezinárodní organizace používají ve svých dokumentech angličtinu, nikoliv češtinu. Když jsou pro vás ty mezinárodní organizace takové vzory správného, proč jste ten článek nenapsala v angličtině? V pravdě demagogický argument, že ano? Stejně jako vaše zdůvodnění pro nesprávné použití výrazu trilión v článku.

        Používáte i ve své mluvě anglicismy, když vám české zvyklosti a standardy připadají nevhodné? ~Feelujete se cool, když usujete a pushujete non-czech termy?~ Proč vůbec píšete na českém vlasteneckém serveru, když zcela jasně upřednostňujete cizí standardy před českými? Je to z důvodu infiltrace? Tohle jsou řečnické otázky, na které nemusíte odpovídat, pouze jsem vás chtěl inspirovat, abyste se nad nimi zamyslela, jestli třeba snadno nepodléháte indoktrinaci jen proto, že jste příliš konformní a používate to, co vidíte používat druhé, obzvláště pokud jsou větší a silnější. (Psychologický efekt známy jako vůz s kapelou nebo také band wagon effect.)

        1. Ano, ve sve mluve bezne pouzivam anglicismy, treba:
          doktor
          svetr
          manazer
          automobil
          traktor
          lokomotiva
          premier
          parlament
          republika
          tramvaj
          autobus
          vagon
          statistika
          gramofon
          elasticky
          flexibilni
          hektar
          satelit
          kolektiv
          normální
          standardní
          absence
          absolutní
          abstinent
          absorbce
          akademie
          akreditace
          administrace
          admiral
          dekorace
          defekt
          definovat
          demokracie
          deviace
          disident
          destilace
          protekce
          taxi
          taxonomie
          jazz
          song
          solidni
          hotel

          a spoustu dalsich
          😀 😀

          1. Promiňte, že to tak musím napsat, ale nejen, že jste zcela mimo v oblasti číselných škál, vy jste mimo i v oblasti lingvistiky a nemáte jasno ani v tom, co znamená anglicismus.

            Namátkou, výrazy jako automobil, premiér, parlament, republika, vagón, statistika a spousty dalších, které jste uvedla, nejsou anglicismy. Jsou to výrazy odvozené z jazyků jako latina, francouzština, němčina atd.

            Je mi vždycky líto, když se setkám s člověkem, který má výrazný potenciál, ale jeho ego jej činí prakticky téměř nepoužitelným, zaslepeným a arogantně nespolupracujícím, protože cítí, že mu ostatní musí dát za pravdu i ve věcech, ve kterých se objektivně mýlí, ale nedokáže si to uvědomit, natož to veřejně připustit. Mám podobně arogantního otce a s takovým člověkem je opravdu „radost spolupracovat“ na úplně čemkoliv. Nevšimla jste si, paní Divišová, že se se svým okolím dostáváte nápadně často do sporu a že s vámi málokdo chce spolupracovat, či s vámi vůbec vycházet? Nezarazila vás někdy třeba osobnost Václava Klause a nepřipadala vám podezřele podobná té vaší?

            1. pro Svobodný duch

              Anglicismus je slovo, ktere do cestiny proniklo z anglictiny. Takze i kdyz nektera slova maji romansky nebo recky zaklad, do cestiny „prisla z Anglie nebo USA“. Slova jako automobil, parlament, televize, vagon k nam do kotlinky skutecne neprisla ani z Recka ani z Rima 😀

              Co se tyce Vaseho obvineni ze se vyjadruji nespravne, ja pouzivam terminologie, jak ji pouzivaji obecne uznavane svetove organizace – IMF, WB, OSN ap. V oznacovani jednotek je ve svete nejednotnost a ja jsem zvykla pracovat se svetovymi statistikami.

              A co se tyce nespoluprace, take mne fascinuje, ze v teto diskusi je minimum prispevku, ktere se tykaji merita veci – totiz radikalniho zvyseni ruskych armadnich vydaju, jejich podilu na HDP ap. Zato se sem sletli puritani cestiny, skoro cekam, kdo vytahne čistonosoplenu

              Mejte hezky den a zkuste se usmirit s tatinkem, pamatujte na prikazani:
              „Cti otce svého a matku svou, bys dlouho žil a dobře se ti vedlo na zemi“

              1. mysleme globálně, jinak se nikdy nedomluvíme, mysleme hladce, kulovitě klouzavě, lépe se pak zasoustředíme na merita, dejte nám už jen malinkou chvíli, než dojdem k velkému sjednocení těch, co nedohlédnou rozličností s těmi, co se přizpůsobí rozeznávajíce všechny způsoby, tak ctí nejen matku, otce..

      2. V tom případě doporučuji vůbec nepoužívat slovní vyjádření a použít 10 na xtou.
        Nebudou zbytečné dohady, které s podstatou článku nemají nic společného.

    1. Tím že nad sebou vybuduje betonovou kopuli ? ..
      K čemu by mu v době 3www byly takové výdaje, když skončí do dvou hodin od vyhlášení ?…

  10. Paní Divišová, v ruštině trilion = česky bilion.
    Totéž platí pro angličtinu.
    Bývá to příčinou mnoha zmatků.

    1. Pouzivam vyraz trilion pro tisic miliard. Cislo s 12 nulami.
      Tak se to pouziva v USA, Rusku i mezinarodnich statistikach (IMF, WTO, WB, OSN, FAO ap.).
      V cestine je v tom zmatek, kazdy to pise jinak.

      1. Je to tak, Rusové to mají jako my nebo Němci, tj. mezi milionem a bilionem maji miliardu, takže trilion je 10^12. Na rozdil od Anglosasů, kteří používají milion-bilion-trilion=10^9.
        V četině to většinou mixují demokraticky zdatní novináři, které netrápí břímě technického myšlení – jim most nespadne, a tolik peněz si zase nevydělají.

      2. V češtině, ani v mezinárodním systému v tom žádný zmatek není. Jedná se o jasné pravidlo, které jste se musela učit ve škole, jako každý jiný. Jedná se o mezinárodní standard, zavedený Generální konferencí pro míry a váhy v roce 1848, na který přešla v minulosti i Francie.
        Pokud používáte pro číslo s 12 nulami výraz trilion, tak tím dáváte na jevo své nedostatečné vzdělání.

        1. Mate sice pravdu, ze bylo v polovine predminuleho stoleti prijate nejake pravidlo pro mezinarodni miry a jednotky, ten proces tehdy ridila Francie.
          Jenze doby, kdy Francie dominovala mezinarodni politice a francouzstina byla mezinarodne uznavanou diplomatickou reci, ty doby skoncily.
          Ty mezinarodni miry a pravidla prijala jenom Evropa, ostatni svet vcetne Britanie a USA dal v praxi pouziva svoje palce, stopy, mmBtu, biliony a triliony, tak jak je odjakziva zvykly. A od nich to prevzaly i mezinarodni instituce. Takze ja kdyz prejimam udaje z mezinarodnich statistik, pouzivam i obecne vetsinove uzivane mezinarodni jednotky.
          A protoze se dlouhodobe pohybuju ve statistice a energetice, dokonce znam zpameti i spoustu cisilek, jak prevadet mmBtu na KWh, barely na tuny či kubometry na kubostopy 😀
          A vzdelani mi v teto veci fakt nechybi, jsem absolventkou matematickofyzikalni fakulty UK a mam praxi ve Statistickem urade a ČEZu

          1. Paní Divišová, mne by v žádném případě nenapadlo pochybovat o Vašem vzdělání či schopnostech, ale v tomto s Vámi nesouhlasím. 10^12 je v češtině odjakživa bilion. Že lidé, kteří se snaží být světoví ( tím samozřejmě nemyslím Vás ) nebo kteří opravdu nemají vzdělání, v tom dělají zmatky, je věc druhá. Podle mého je to přesně ta stejná sorta lidí, kteří se prohlašují za potomky Keltů či čehokoli jiného jen ne Slovanů, kteří se považují za evropany ne Čechy, kterým se vlastně i náš jazyk přijde jako přežitek.

          2. Tož už chápu, proč je ČSÚ taková tragédie. Plést si biliony a triliony! Když se ale podívám na stránky ČSÚ, tak si tam nikdo biliony s triliony neplete…
            Ve skutečenosti to je tak, že se celý svět řídí dohodnutými jednotkami, jen v anglosaském světě doznívají pozůstatky Imperiálních měr.
            Tuhle jsem na toto téma vtipkoval v jedné anglické strojírenské firmě, kde mě ale hned usadili s tím, že už dávno celý britský průmysl přešel na metrický systém.

              1. Re: Kotov

                Tak já mám imbusy číslované normálně v mm. Ale torxy a závity. Opravovat auto – rejžáka (ne každé) je docela vopruz. klíč 12 je málo, třináctka na šestihranu plandá…

            1. Ach bóže hádat se o nuly u biliony či triliony, když máte v kapse 2,50 je docela srandovní. Dovedete si Vy chytráci vůbec představit takovou kopu peně+z:

            2. Re: PS

              Britský průmysl neexistuje.
              Dělám si z vás srandu, ale např. výšku pod mosty mají stále ve stopách a palcích.
              Ad imperiální míry – v USA jsou soudruzi poněkud tvrdohlavější…
              … a občas se stane, že „není galon jako galon…“, to je pak teprve veselo…

          3. Re: MD

            Pokud máte vzdělání, pak byste se měla chytat na jednotky SI, atd. Nicméně nemyslím si, že byste měla kálet na označování čísel obvyklé v řeči, kterou píšete. A pokud s tím máte problém, několik kusů, včetně mne, navrhovalo použití mocnin čísla deset. Pro technicky vzdělané blbce je to ideální stav.

          4. Ad „A vzdelani mi v teto veci fakt nechybi, jsem absolventkou matematickofyzikalni fakulty UK a mam praxi ve Statistickem urade a ČEZu“:

            Vážená paní zkušená absolventko:
            Jak podáte českému čtenáři

            The Czech Chamber of Deputies passed the state budget for next year with a deficit of CZK 252 billion
            ?

            Napíšete
            Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard korun
            nebo
            Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 252 bilionů korun
            ???

            To je totiž stejný problém.

  11. Včera jsem na ruskojazyčném webu padl na informaci, že se objevila západní „mírová“ iniciativa spočívající v v oddělení ukrajinských a ruských vojsk vytvořením koridoru, který by byl obsazen … vojáky NATO.

    1. Takže tohle je humoristický blog?
      I když je pravda, že jeden člověk prý uhasil koudel zapálenou od svařování tím, že na ni vylil půl kýble benzínu.

    2. Nějak se začít musí. Podstatné je, že KoZa již nemá jen jednu variantu – totální porážku Ruska, odevzdání Krymu a zaplacení válečných škod.
      Je to tenký led. Ukrajinská armáda bojuje za své totální vítězství a takové nápady výrazně ničí bojovou morálku. Proč bojovat a umírat, když se rozhodne jinde.
      Platí také, že první holubička se od konečné krůty hóóódně liší.

    3. pro Franta

      Zapad ted hlavne resi, jak nenapadne dostat na Ukrajinu svoje armady, aby mohli okupovat ten kousek zeme, ktery z Ukrajiny zbude. Napujcovali tamnim politikum hafo penez, uz je jim jasne, ze je nemuzou dostat zpatky, tak se alespon snazi ovladnout zbytek zeme, aby mohli za hubicku privatizovat tech par podniku, co jim zbude, a hlavne urodnou ukrajinskou cernozem a naleziste plynu. A to se bez okupacni armady udelat neda, to by se mistni bourili.

      1. To zní dost logicky. Jsem ale přesvědčený, že po mírových jednáních budu ustupovat jako USA z Afghanistánu či Francouzi z Nigeru. Je přeci jeden ze základních důvodů ruské akce na Ukrajině tomuto zamezit.

    4. Franta.
      Už to proběhlo i naším mejnstrýmem, prý že teda ať si Rusové nechají, co vybojovali, zbytek že bude „svobodná Ukrajina“ a ta bude hnedle povolána do NATO. Svatá prostato………………………….

  12. No, nevím:
    *******************
    Pro srovnání, v dobách studené války vynakládal SSSR na armádu 13-14% HDP. A tyhle výdaje ho „uzbrojily“. Ale SSSR nebyl tehdy v tak dobré ekonomické kondici, jako současné Rusko, ani neměl v týlu spolehlivého velkého spojence, jako má nyní.
    *******************
    O uzbrojení se píše a povídá pořád, ale nejsem si jist, do jaké míry je to pravda; nebo spíše do jaké míry se na zhoršení ekonomické situace podílela Gorbačovova perestrojka.
    Měl jsem možnost navštívit SSSR v létě roku 1990 (ne jako turista), Kyjev, Leningrad a Moskvu. V každém městě to bylo jiné, ale společný byl nedostatek spotřebního zboží. V Kyjevě neměli žádné omezení, ale nebylo co koupit, téměř ve všech obchodech byl stejný sortiment – víceméně ukázka základního zboží (např. v dámském prádle se kdesi krčily dvoje starodávné kalhotky a jedna košilka, zbytek tvořila neměnná trojice „bytová chemie“, suvenýry, kosmetika). V Moskvě nějaké zboží bylo, ale jen pro místní (včetně. oblasti) – při prodeji kontrolovali doklady. No a v Leningradě byl v každém obchodu plakát se seznamem 27 položek dostupných pouze místním, byly na něm i masné výrobky (kamarádovi neprodali – s velikou omluvou a studem – ani párky). Doby, kdy se z SSSR vozily dalekohledy, fotoaparáty, vercajk apod. byla dávno pryč. Místní zase vzpomínali na šedesátá a sedmdesátá léta, jak v místním konzumu úplně normálně kupovali české pivo.
    Kolem SSSR tehdy byly socialistické nebo neutrální státy (až na ten kousek hranice s Norskem :-)). Do Moskvy to bylo od států NATO pomalu 2 000 km a vojenská technika nebyla zdaleka tak vyspělá. Baltské moře bylo pro SSSR bezpečné, jižní pobřeží ovládal, severní bylo neutrální (byť v případě Švédska to bylo vždy velmi diskutabilní). Teď je celý Balt nepřátelský, při konfliktu by ruská baltská flotila neměla šanci snad ani vyplout, bývalý Leningrad je od NATO vzdálen asi 120 km.
    Dále existovala RVHP, která přece současný výsměch fungovala. Zajišťovala pro nás levné suroviny, a odbytiště výrobků, ať už šlo o textil, tramvaje nebo letadla. A ceny byly stálý, jak je to v té písničce.

      1. Uzbrojeni neni kravina. SSSR hodne vydelaval na rope. V roce 1980-85 byla cena ropy kolem 30 USD za barel. Kdyz v USA k moci prisel Reagan, tvrde nastoupil proti cenam na ropu a plyn. USA uvalily sankce na stavbu plynovodu a ropovodu do Evropy a dohodli se s ropnymi monarchiemi kolem Zalivu, aby tam zvysili tezbu ropy (kterou tam stejne tezily americke a nadnarodni korporace). Tim srazili cenu na polovinu, kolem 15 USD za barel. Do toho prisel Cernobyl, pak prislo zemetreseni v Armenii. V teto situaci uz SSSR ekonmicky nevydrzel.
        Ze byl Gorbacov nezkuseny narcistni blbecek, o tom zadna, ale tech pricin bylo vice.

        Nejhorsim dokladem Gorbacovovy blbosti bylo, ze nechal sjednotit Nemecko bez nahrady. Pritom Nemci byli pripraveni za to sjednoceni zaplatit, melo to byt formulovane jako dodatecne valecne reparace za 2. svetovou. Zkuseni rusti diplomate jednali o platbe 1-2% nemeckeho HDP po dobu 50 roku. Kdyby to tak SSSR udelal, meli by prisun zapadniho spotrebniho zbozi i kvalitnich investicnich celku pro vlastni vyrobu. Ale Gorby udelal velkoryseho granda, a za sjednoceni nic nechtel. Gorby byl pod silnym vlivem manzelky Raisy, ktera se chtela vyhrivat na Zapade na vysluni slavy a natrasat pred kamerami. Navic Gorby byl proste provincni politik ze zemedelskeho regionu, bez mezinarodnich zkusenosti a na rady zkusenych diplomatu nedal. Podobne potom Jelcin, ten byl zase ze Sibire.

        Az kdyz prisel Putin, nastolil styl jednani „ja pan, ty pan, jednani povedem z rovnocennych pozic“. Proto ho tak nemaji na Zapade radi, ze jedna v zajmu Ruska nikoliv s predstavou luxusnich nakupu pro svoje baby. U Gorbyho a Jelcina stacilo, aby jejich manzelky a dcerunky dostaly zlatou kreditni kartu s milionem dolaru na shoping v Parizi a manici rozdavali miliardove fabriky za hubicku.

        1. Kdyz to takhle ctu, tak to bypada priserne.
          Neni divu, ze je Gorbacov na zapade do dneska oslavovan.
          Cechy by melo strasit to, ze Havrl ma v Kongresu bustu…

        2. Uzbrojení je samozřejmě velká kravina, resp. pohádka pro naivní čtenáře. Uzbrojil někdo Severní Koreu? Skutečným důvodem je, že v komunistické straně byli na vedoucích místech jen oportunističtí aparátčíci, kteří neměli žádný zájem na udržení režimu, nýbrž na posílení osobní moci a získání majetku.
          Pokud vím, tak všude v postkomunistickém prostoru obsadili bývalí aparátčíci významné ekonomické a zprvu i politické pozice. Jelcin byl předsedou komunistické organizace v Moskvě, Leonid Kravčuk byl ideologickým tajemníkem ÚV Komunistické strany Ukrajiny.
          Prostě kluci, kteří spolu mluvili, se dohodli na likvidaci Sovětského svazu a vzniku osobních pašalíků.

          1. Mas pravdu predsedo, zbyva jenom dodat, ze Jelcinovi a Kravcukovi hrozilo, ze novym prezidentem SSSR bude zvoleny Nazarbaev. Ten byl tehdy mocne na vzestupu a Jelcinovi hrozilo, ze o ten svuj pasalik prijde.

    1. Re: Franta

      Za dob RVHP Ivan tahal ekonomicky minimálně polovinu svých satelitů. Proto pozdě, ale přece, satelity v rámci pěrestrojky od sebe odřízl.
      A nyní může své suroviny a polotovary prodávat za světové ceny.

      Vot – v čom děéélo.

      Za socíku jsem v Sajůzu na volno nebyl, jen na organizované dovči (Černé moře), takže nemůžu soudit.

      První návštěva, resp. služebka do Moskvy v r. 92 (kolona kamionů s humanitárkou) byla docela šokem. Ač „ohromný tvrďák“, poplakal jsem si a všechno své jídlo, které jsem si vezl z domu, jsem v Moskvě rozdal. Podruhé už to bylo „lepší“, srdce docela rychle okoralo…

      1. Já tam byla naposledy koncem 80tek za vlády Gorbyho, byla to docela jiná zem – rezignovaná. Probudilo se to zřejmě až po zásahu Jelcina
        https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/rusko-1993-parlament-boris-jelcin_1809211007_haf
        Z toho co tenkrát ukazovali v ČT mi nebylo nejlíp. Jako by si lidi uvědomili co ztrácejí a nastal obrat. Hmm Nynější videa na trubcepomalu ukazují návrat k starým zvykům. A proto už zase něco znamenají.
        V podstatě je to přeedobraz toho co nás čeká.

  13. To je vidět, že jim chybí EUxperti jako Danuše. Vysvětlili by těm zatvrzelým Ruským mužikům, jaká skvělá příležitost je Green Deal 😀

      1. To neni pravda, lonsky rust tahla kovovyroba s 13,6 % narustu. Co to asi muze byt za kovove vyrobky, za valky? Auta to nebudou (VAZ pozadal o statni dotaci z duvodu hroziciho krachu), letadel se vyrobilo doslova par kusu a jedina roura, co se snad natahuje, je Sila Sibire 2.
        Tady mate takovy hezky prehled:
        https://t.me/spydell_finance/5113
        Jinak by bylo dobre si opravit ty triliony, aby nebylo poznat, ze cerpate z nepratelskych zdroju.
        Staci cist vyse uvedeneho Rjabova, to vam da o ruskem hospodarstvi docela slusny prehled.

        1. Re: šelest

          Nerad vám do vašeho pokecu házím vidle, ale zkuste si někde najít čísla zobrazující export ruského železa a oceli.
          Když k tomu přidáte poměrně efektivní likvidaci prvovýroby v Německé Uhniji, dostanete poněkud objektivnější pohled na probíhající výstavbu puzzle.
          Takže asi tolik k nárůstu čísel…

          1. Tezba vzrostla o 1,6 %.
            Ted ale koukam, ze se prispevek neotvira cely, nybrz jen cast necitelne tabulky, za coz se omlouvam.
            Je to z 30.3., kdyby to nekdo hledal.
            Tady je cely text:
            Промпроизводство России демонстрирует устойчивый рост на 8.5% за год с ускорением в феврале.

            За год основной вклад внесла обработка, которая выросла на 13.6%, добыча – плюс 2%, электроэнергия – рост на 6.4%, а водоснабжение и коммунальные услуги выросли на 5.9%.

            Февраль 2022 – это последний месяц, когда экономика России жила вне санкций и другой экономической и бюджетной конфигурации.

            За два года рост промышленности на 6.5%, где добыча снизилась на 1.6%, обработка выросла на 11.5%, электроэнергия – плюс 9.4%, а водоснабжение и коммунальные услуги минус 4.5%.

            Росстат фиксировал стагнацию производства с мая 2023 по январь 2024 с устранением сезонного эффекта, однако, если посчитать сопоставимый период без сглаживания выходит, что промпроизводство выросло на 5.5% (май.23-фев.24 к май.22-фев.23), но более показательно будет сравнение с докризисным периодом (май.21-фев.22), где промышленность выросла на 4.2%.

            За последние 10 месяцев добыча снизилась на 1.6%, обработка выросла на 8.2%, электроэнергия – рост на 2.6%, а водоснабжение и к/у минус 6% в сравнении с сопоставимым периодом два года назад.

            Результат для промышленности сильный, учитывая внешние ограничения, а за счет чего такой рост?

            Май.23-фев.24 к май.21-фев.22 в разрезе отраслей промышленности с наибольшим процентным приростом:

            • Производство компьютеров, электронных и оптических изделий – 51.3%
            • Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования – 46.4%
            • Производство мебели – 33.2%
            • Производство прочих транспортных средств и оборудования – 27.9%
            • Производство кожи и изделий из кожи – 23.6%
            • Производство электрического оборудования – 22.3%

            Наибольшее падение демонстрируют:

            • Производство автотранспортных средств – 30.6%
            • Производство табачных изделий – 18.5%
            • Обработка древесины и производство изделий из дерева – 10.1%

            Наиболее емкие отрасли промышленности:
            • Химпром – рост на 2.7%
            • Нефтепереработка – снижение на 0.2%
            • Металлургия – рост на 1.1%

            Основной вклад в рост промышленности внес гособоронзаказ.

            1. Prumyslova vyroba neni jediny obor ruskeho hospodarstvi.

              Ono toho v Rusku roste vice, cisla 2023 oproti 2022:
              – rust HDP za rok + 3,6%, v prvnim ctvrtleti byl propad, ale pak uz tri ctvrtleti rust +5% (pocitane podle fyzickeho objemu produkce dokonce za rok +5,1%)
              – stavebnictvi + 7%, kolaudovano rekordni mnozstvi bytu, 110 milionu metru ctvrecenich
              – zemedelstvi – druha nejvyssi uroda obili v historii, k tomu nejvyssi produkce masa, syru, ryb, lustenin v historii, nejvyssi vyvoz potravin a zemedelskych produktu v historii, i kdyz ve srovnani s uplne rekordni urodou obili v roce 2022, tam neni statisticky rust. Ale vyroba potravin ma +10%, mene se dovazi, vice vyrabi doma
              – maloobchod + 7,3 %
              – hotelnictvi +10%, kdyz Rusove nemuzou jet na Kanary, jedou do Turecka nebo Soci
              – spoje a informatika + 10%
              – vyroba pocitacu + 33%
              – chemicka vyroba +4,6%

              Jedine, v cem pretrvava pokles, je tezba plynu, tezba uhli, a tezba a zpracovani dreva (ale vyroba nabytku pritom +20%).
              I ta vyroba autaku uz se zacina zvedat, i kdyz je zatim jenom na polovine predvalecne vyroby, jinak se autaky dovazi ze zahranici (Cina, Kazachstan, Belorusko, Uzbekistan, Turecko …)
              A take setrvale klesa vyroba vodky a cigaret 😀

              1. Re: MD

                Klesá těžba dřeva? Ivan se jednoduše „zbláznil“ a přestal ho vyvážet nakulato. Máte-li koho, poptejte se ve Finsku, kolik kulatiny se tam vozívalo a z jakých dálek.

                1. Ano tezba dreva klesa. Predtim se ca 40% dreva vyvazelo na Zapad a vice nez polovina vychod. EU dovoz dreva z Ruska zakazalo. A zatim se nepodarilo ten pokles vyvozu na zapad zcela nahradit, klesla vyroba hrubeho reziva (prkna, tramy), vyroba drevenych pelet (ty sly hodne do EU) a take celulozy a kartonu. Je tam vyrazna disproporce – v evropske casti pokles, na Sibiri a Dalnem vychode narust. Mam kamose v Archangelsku a Kotlasu, kam se drevo svazi jako vory, jsou tam pily a papirny a ti vyslovene skuci. Ale uz dostali statni subvence na investice a rozsiruji vyrobu nabytku a montovanych drevenych domu.

                  1. Ekonomicke vysledky tu nejsou nejlepsim ukazatelem:
                    Vyvezli jsme drevo za 100 miliard, na odstraneni skod bylo v materialu a pracech vynalozeno 150 miliard-> hospodarstvi vrostlo o 250 milard.
                    (Hypoteticky priklad.)
                    Ale ty skody tam jsou, a velke- zaplavy, holomraz, skody vetrem atd.

                    1. Ano. V Rusku kam se člověk podívá, všude samá škoda. Tam to není tak radostné jako u nás v Evropě.

                    2. Jeste k praskle hrazi v Orsku:
                      Obyvatele odmitli opustit domy a evakuovat se, nebot v meste pusobi mistni bandy a obcane se bali plundrovani.
                      Hraz praskla ze dvou duvodu: nekoordinovane byla vypustena nadrz proti proudu a k tmu bylo teleso orske hraze naruseno bobry.
                      Vcera se uskutecnila demonstrace, zadajici Putina, aby sjednal napravu.
                      Zaver je jasny: Putin by mel zacit delat velitele mistni milice, koordinatora uralske hydrologicke sluzby a zaroven hrazneho.
                      A deratizera- viz otevreny dopis studentu petrohradske univerzity Putinovi, ze se jim na koleji premnozili svabi.
                      Tedy jde o kvalitu mistni spravy a to, ze hotelnictvi utesene roste o 10%, obcany zrejme neuspokoji.
                      Ostatne, ze Rusove namisto Kanaru muzou jet do Soci, to zname take- namisto na Bibione jsme mohli na Balaton.
                      Tedy ne, ze by tam nebylo hezky, ale byl to jeden z rozhodujicich momentu, proc padl rezim.

                2. Vývoz dřeva „na stojato“ VVP&spol zatrhli už od 1.1.2022, kdy pro vývoz kulatiny nastavili nové pravidla, která ve skutečnosti dovolila vyvážet pouze po železnici a pouze přes 2 přechody. I kdyby fungovaly 24/7 jen pro kulatinu, tak průchodnost byla asi 75%. objemu vývozu předchozích let.
                  Nová pravidla byla stanovena pro vlhkost, která se měla měřit jen jedním typem úředně kalibrovaného měřidla, a ta měřidla byla jen na těch 2 přechodech – jeden do Číny, druhý do Finska.
                  Však také hned na jaře 2022 si Finové u WTO stěžovaly, že omezením ruského vývozu jim zavírá fabriky na zpracování dřeva.

              2. Tezba plynu klesa, ovsem prijmy rostou.
                Tohle je velmi slozita vec, pani Divisova a, dle meho, realny stav ruskeho hospodarstvi lze zjistit velmi tezko.
                Je tu seda zona, delajici az 30% , paralelni dovozy a invesetice do infrastruktury, o ktery nevi nevi nikdo zhola nic a pritom jde o velmi dulezity ukazatel.
                V zime jim praskaly parovody jeden za druhym, ted jim praskla deset let stara hraz. Objemy materialu i praci tam byly sice uctyhodne, ovsem kolik z nich skoncilo na dacach a kolik domu bylo zaroven zniceno?
                Vyse obcanskych pujcek stoupla na temer 100 miliard rublu a banky to vykazi jako obrat, jez skonci v HDP. Tedy ani zde nelze mluvit o vitezstvi.
                Vsak to zname: zvysila se sice cena vodneho a stocneho, ovsem byla vykompenzovana snizenim cen lokomotiv.
                V cele te rozvaze je treba znat predevsim strukturu dat (jaky obor rostl a jaky klesal, a to jakym zpusobem) a pak je treba vedet vysi investic do infrastruktury a obsluznosti (jestli rust neco prinese obcanum).
                Ja se budu drzet vseobecne uznavaneho Rjabova, coby solidniho autora, jinak cisla si tu muzeme prehazovat vidlemi.

                Me se na vasem clanku nezdaly ty triliony, nebot americke zdroje budou s jistotou investice do ruskych vojenskych vydaju nafukovat, aby strasily verejnost a obhajily pujcky a domaci investice.
                Pak tu mame temer exponencialni narust vojenskych vydaju a vy k tomu napisete, ze na rust hospodarstvi mely maly vliv.
                To je snad vsechno, co bych k tomu mel, proti vasemu psani nic nemam, jen by to melo mit hlavu a patu, takhle to pusobi dost rozpacite (vyjma pro citatele, jasaji automaticky nad kazdym clankem o ruskem rustu).

                1. Ctete pecliveji. Ty udaje o vojenskych vydajich nejsou nafouknute „z Ameriky“ jsou to triliony rublu a jsou z rozpoctu jak ho schvalila Duma, pro rok 2024 a z Rosstatu pro minule roky.

                  A co se tyce Orsku, na jihu Uralu letos spadlo nejvic snehu za poslednich asi 100 roku. Prislo teple jaro, a do toho jeste navic uz vice nez tyden hodne prsi. Zaplavy jsou zpusobene predevsim timto. Kdo trochu sleduje deni v Rusku, ten vi, ze nejake zaplavy s vyraznou skodou a vyhlasenim mimoradnych opatreni jsou tam nekolikrat do roka. V ruznych mistech. Proste zeme s „riskantnim klimatem“. A prehrada proti proudu reky Ural byla vypustena naprosto umyslne, aby nepraskla Iriklinska prehradni hraz, to by teprve bylo nadeleni. Podobne jako u nas vypousteli Orlik v roce 2002, i kdyz tim totalne zaplavili Prahu.

      2. Není to zase s těmi trilióny jinak?
        Asi je pro to lepší vycházet ze základní soustavy
        1.000.000.000 miliarda – v angličtině billion
        1.000.000.000.000 bilion – v angličtině trillion
        1.000.000.000.000.000 trilion – v angličtině give me it or I kill you humanitarianly
        Takový trilion rublů v Rusku ani nemají.
        Jestli má USA na „obranu“ 900 miliard dolarů, je to 90 bilionů rublů, Rusko jen stěží může mít víc, než 100x větší

          1. Co ja si pamatuju vydaje na zbrojeni mel rus okolo 60 miliard.Nez to zacalo.
            Cinan mel okolo 200 miliard. Usak 900miliard . Miliardy sou taky biliony.
            V dolarech../Se musi znasobit rublem/.
            Ted rus mozna vydaje 3 x znasobil. /tedy na 180 miliard dolaru dnesnich vydaju na zbrojeni a kdyz 1 rubl je vokolo 90 -100 za jeden dolar/…
            Ale ma rus daleko vetsi vejvar ,vsecky suroviny se hodne zdrazily ,
            asi 4x a napr. uran prodavaji vo 87% drazsi.
            Prodava min , za vic.
            Sankce sou na rusky umely hnojiva ,tak si je bere cinan horem dolem,
            aby se uzivil.
            Na druhy strane se vydaje usaku porad a astronomicky zvysujou .
            Rozmnozuje si na sebe zavisly parasity hodne moc.
            Neco si natiskne , ale za neco musi platit vopravdovy dolarem .
            To je problem , kdyz chce vod Ruska /plyn ,uran a dalsi/ a vod Ciny taky hodne..
            Prave vod Ciny si nejvic pucuje..Ale Cina a dalsi ,taky proto ,ze kdyz krade rusky reservy , tak se mu neveri..Je strach pucovat ,pac krade..
            Cina a japonec se zbavujou tech dluhu ,ty sou v trilionech..
            /Trilion je tisic miliard a nebo bilionu/.

            1. Americký historik a znalec ruského i ukrajinského prostředí Stephen Kotkin na to upozorňoval už na konci minulého desetiletí: Rusové mají svůj vlastní vojenskoprůmyslový komplex a jejich náklady na zbrojení jsou využívány mnohem efektivněji, než v USA.
              Nepotřebují generovat „trilionové“ zisky plynoucí do soukromých rukou a hlavně: neživí stovky základen po celém světě.

              1. Re: elsky

                Dovolím si doplnit – Ivan zcela zřejmě neživí tolik neziskovek a „privátních“ firem, které mají za úkol rozesírat zbytek světa.

                1. Valka s Ukrem rusum strasne pomohla..
                  Nejen ,ze hospodarsky predbehli germana , ale ted uz se
                  cpou na 4 misto pred japonce.
                  Ted kazda valka je taky revoluce a naopak. Dalsi velkej vyvoj probiha ve vyvoji zbrani ,v armade a ve schopnostech vest uspesne valku..V tom sou rusky generalove daleko ve predu a vsicki zapadni pudou vod valu , protoze pro
                  ne je ted vsecko jinak..A porad ty zmeny pokracujou..

                  1. Ono to je velice jednoduché. Japonsko je silně předlužená země, která není efektivně spravována. Takže nejde snad ani tak o ruský růst, jako o japonskou stagnaci.
                    Efekty na ruskou ekonomiku jsou také jasné. Odstranili transfery peněz do zahraničí, které poškozovaly dlouhodobě ruskou ekonomiku. Stejně jako naše ekonomika je poškozována odčerpáváním prostředků na dividendách zahraničním vlastníkům, transfery matkám zahraničních firem (čachrování se „službami“) a transfery příjmů gastarbaiterů do jejich domovských zemí.

              2. To je divne.
                30 let mi mlati do hlavy, ze stani management je neefektivni a nepruzna, a ze soukrome spolecnosti jsou na tom mnohem lepe.
                Proto taky privatizace.
                A vite, ze neexistuje jediny duvod, proc by stat mel varit pivo? Soukromnik to prece umi mnohem lip.
                Zvlast kdyz potencionalni kupce je pripraven nasypat par miliard do kapes tech u vesla.

              3. elsky

                Rusko vyrabi zbrane od sameho zacatku a ze svych vlastnich zdroju. Vytezi zeleznou rudu, vytezi uhli, vyrobi ocel. Vytezi ropu, vyrobi plasty a kompozity, gumu, chemikalie, barvy.

                Dovazi minimum, nejakou bavlnu ap. Zamestnavaji pri vyrobe svoje lidi, takze co zaplati na mzdach, jde zase do vlastni ekonomiky jako utrata v obchode. Vetsina zbrojnich zavodu je statni, a co nebylo statni, protoze to Jelcin privatizoval (cti rozdal kamosum za hubicku), to Putin zestatnil (cti stat pod tlakem odkoupil za polovinu nebo tretinu ceny, kterou puvodne pozadovali vyzirkove majitele, kteri ty firmy od Jelcina dostali skoro zadarmo)

                Navic maji propojeny zbrojni a civilni sektor. Zbrojarske zavody maji bezne civilni vyrobu kolem 50%.
                Nejvetsi zbrojni zavod na vyrobu tanku se jmenuje UralVagonZavod. Personal vyrabi vagony a postupne se stridaji po par tydnech take na tancich. Takze neztraceji znalosti a kompetence.
                Podobne Sjednocene Letecke Zavody vyrabeji zaroven civilni i vojenske vrtulniky a letadla.
                A Sjednocene Lodarske Zavody civilini i vojenske lode.
                Rosatom stavi jaderne elektrarny i jaderne ponorky.

                Hodne zbrani se vyvazi – takze kdyz jsou potreba doma, domluvi se se zakazniky a omezi se vyvoz.

                A jak se ukazuje, nejspis dovezli munici ze severni Koreje. A nejspis za ni zaplatili potravinami a super chytrymi raketami. Nepotrebovali na to zelene papirky s portrety americkych prezidentu.

                1. No a teď je téměř jisté, že se před tou ‚benzínovou pumpou vydávající se za stát‘ bude muset celý „civilizovaný svět“ sklonit.

            2. Ak to spravne chapem, tak Rusko aj po 3-nasobnom zvyseni vydajov „na zbrojenie“ stale vynaklada len 1/5 penazi, ktore do zbrojenia dava USA, EU vobec nepocitajuc. Takze … ak zaratame aj ostatne krajiny KoZa, tak „svetova demokracia“ je ohrozena tym, ze Rusko vynaklada na armadu asi 1/10 z vojenskeho rozpoctu krajin NATO a spol? Alebo prizname, ze tie peniaze co vynakladame v krajinach NATO na zbrojenie, v skutocnosti nejdu na obranu ale len do bezodnych vrecak majitelov zbrojnych koncernov?

        1. picolomini
          Pouzivam vyraz trilion pro tisic miliard. Cislo s 12 nulami.
          Tak se to pouziva v USA, Rusku i mezinarodnich statistikach (IMF, WTO, WB, OSN, FAO ap.).
          V cestine je v tom zmatek, kazdy to pise jinak.

          1. Kdo píše číslu s 12 nulami trilion patrně nechodil do školy. Kdo chodil do školy, tak píše bilion. To, že se to používá jinak v angličtině nebo ruštině snad nemusí být pro nás podstatné. V ruštině se říká břichu „život“ a červený je „krasnyj“ , tak to snad taky nebudeme přijímat.

          2. Já to nepíšu jako výtku chytrolína. Jen si myslím, že v češtině jsou lepší česká čísla. Mají tím zachovánu svoji informační hodnotu. V češtině známe miliardu, musíme tedy vycházet z toho, že nad ní je bilion.
            Přečtěte si prosím svá slova – „používám výraz trilion pro tisíc miliard“. Bez urážky, ale to působí poněkud stanjurovsky, vždyť náš rozpočet nepřekračuje trilion, nýbrž bilion korun.

            1. Já si to četl odspodu, takže tady ten komentář už je přebytečný. Už se ty trojnuly výše probraly dostatečně.

        2. Kdyz to ma 15 nul ,tak je to ve svete , quadrilion..
          Bylo by lepsi tyhle veci sjednotit.
          Sou tady zase ty zbidacely chytraci ,ktery stouraji do kazdyho hovna a jinak nic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *