26 prosince, 2024

Ukrajinské útoky na ruský ropný průmysl

Ukrajinská armáda oznámila, že vyvinuli novou generaci dronů s dlouhým doletem, kterými budou i nadále napadat infrastrukturu v Rusku.

Dosud měly ukrajinské drony dosah 1300 km a podařilo se jimi zasáhnout 13 ropných rafinerií (zakreslené na mapkách dále). Nyní Ukrajina tvrdí, že má k dispozici drony s dosahem 2500 až 3300 km, které sice nesou menší nálož, ale na výrazné poškození rafinerie stačí pár kilo výbušniny, zbytek zařídí hořlavý obsah v kolonách. Nejvyšší 3300 km vzdálenost zasahuje až za Ural, včetně nejbohatších nalezišť ropy a plynu v západní Sibiři a na poloostrově Jamal.

Během posledních tří měsíců se ukrajinské armádě podařilo zasáhnout více než dvě desítky objektů ropné infrastruktury – zásobníky pohonných hmot, rafinerie a v několika přístavech i zařízení na přečerpávání ropy do tankerů. Ukrajinské drony už dříve sporadicky zasáhly několik zařízení, zásobníky, plynovod ap. Ale letos se útoky mnohonásobně zvýšily.

Nasazení dronů na ropnou infrastrukturu je velmi účinné. Nevelký dron nemůže nést mnoho výbušniny (jenom pár desítek kilogramů) a tak v běžné zástavbě nezpůsobí mnoho škody, zničí pár oken, maximálně pár místností v budově. Kosmetické škrábance, jak se vyjádřil jistý ruský politik.

U ropných zařízení je ale situace zásadně jiná. Všude kolem je spousta hořlavého materiálu, výpary benzínu jsou silně výbušné a tak i malá nálož způsobí výbuch a mohutný požár. Areály rafinerií mají plochu mnoho kilometrů čtverečních a nezáleží příliš na tom, kam se dron trefí. Stačí poškodit jednu trubku s benzínem a výbuch a požár udělají dostatečnou paseku. Pomocí dronů už bylo vyřazeno z provozu asi 12-14% kapacity rafinérií v Rusku. Detailní informace o poškozeních ruská strana pochopitelně neposkytuje, ale Rosstat publikuje každý týden statistiku výroby benzínu a dieselu a na konci března už byl pokles oproti lednu citelný. Opravy budou časově náročné, náhradní díly je třeba nejprve vyrobit, neleží na skladě a poškození je mnoho najednou.

Zasažené ropné rafinerie
Poškozené rafinerie červeně.

Zatím to v Rusku nezpůsobuje žádné vážné problémy, v rafineriích se vyrábí výrazně více pohonných hmot, než se v Rusku spotřebuje. Zhruba 15% vyrobeného benzínu a 50% vyrobené nafty se dříve vyváželo. Ale ruský stát už na začátku roku vývoz benzínu zakázal, zákaz platí od začátku března, ještě před útoky na rafinerie. Naftu je možné vyvážet jenom na zvláštní povolení. Armáda, zemědělská technika a náklaďáky používají naftu, té je nadbytek. Problém by mohl vzniknout u benzínu pro osobní auta, Rusové jezdí auty hodně a na velké vzdálenosti, 500 km je v Rusku „nedaleko“. Pokud by snad nastal nedostatek pohonných hmot, je možné dovézt potřebné množství z Běloruska nebo z Kazachstánu, koneckonců jejich rafinerie stejně zpracovávají ruskou ropu.

Ekonomicky pak mají útoky v Rusku (a také na Blízkém Východě) dokonce opačný efekt – ceny ropy začaly opět stoupat, od začátku roku, kdy ukrajinské útoky začaly, vyskočila cena ropy o 15 USD za barel.

49 thoughts on “Ukrajinské útoky na ruský ropný průmysl

  1. V hodnocení validity zprávy v článku bych byl opatrný.

    Ivan snížil výrobu benálu, ale zároveň ZVÝŠIL produkci nafty.
    Podivná věc, když rozmlácené rafinérky zvyšují produkci jedné, benzínu blízké složky.

    Cena benálu fičí nahoru.
    Ivan ekonomicky zřejmě nic neztrácí, možná dokonce i naopak.

    Tady je přesný opak tvrzení, z něhož vzešlo téma článku.

    https://www.moscowtimes.ru/2024/04/03/proizvodstvo-benzina-v-rf-vyroslo-na-27-za-25-31-mar-diztopliva-snizilos-na-18-rosstat-a126758

    Ivan je tak blbéééj a tak chudéééj, že nemá na to, aby ke každé rafinérii dal jedno družstvo PVO (družstvo je na vojně „od deseti kusů nahoru“) a postavil tam „monitoring obzoru“ – to jako fakt, když na frontě má i se všemi zálohami a týlem k milionu kusů mužstva?

    Ivan je tak blbéééj a tak chudéééj, že neumí zarušit drony, které již nalétávají na rafinérii, i když to naprosto běžně dělá na frontě…, to máme taky věřit?

    Není celý poprask opět Ivanovou operací false flag, aby utvrdil KoZu v přesvědčení, že „už jen kousíček“ a vítězství bude naše, protože vožralej blbec Ivan už je na kolenou a postačí jen počkat, až se KONEČNĚ svalí na zem?

    1. Domnívám se, že Ivan už nějaká opatření učinil nebo činí. Ale nezmiňuje se o tom.
      Jediná zpráva je, že našli způsob jak zarušit GPS. Na jakou dálku netuším. Jestli se to týká i GLONASU nevím.
      Jinak ty letadlové (pomalé) drony jsou velmi dobře vidět na radaru i když letí nízko. Možná nemá dost radarů. Ale vsadím se, že koncem léta jich dost mít bude!

      1. Re: Sk

        Pokud jste si se sebou vzal na vyšadku i kalkulačku, zkuste alespoň orientačně sečít vyrobená množství jednotlivých složek ropy. Ale obávám se, že se stejně pravdy nedohledáte, protože jedna věc, co Ivan pustí do novin, druhá věc je, jak vypadá realita, neboli instalovaná počítadla na rourách.

        Jinak pokud chcete na místě zarušit GPS, postačí vám na to bazmek z Čajny, pořízený z Alíka za pár peněz…
        … ano, vy to potřebujete zarušit na větší vzdálenost, ale to jsem zažil už v Estonsku a žádná válka nebyla ani na obzoru…

        A ještě jinak – bezpiloťákem se ve finále můžete trefovat i „postaru“, tzn. podle velmi mírně upravené, neboli přizpůsobené satelitní fotky, kterou nahrajete do paměti ukráckého letadélka Káněte. Pak stačí jen odpálit dron ve správném azimutu a on se probere k životu po příletu do krajiny, kterou jste mu uložil do elektro-palice.
        Takto se bezpiloťáky ovládaly a naváděly před spuštěním systémů GPS a Glonassu.

        1. To Targus:
          Když takový cvičební „líták“ lokátor lokalizuje, dá se sestřelit i PLDVK nebo těžkým kulometem. Jenom musí být lokalizovaný a musí tam být ten i protiletadlový dvojkanón. Stačí ho vytáhnou ze skladů, z předchozího období jich tam musí být dost – ale obsluha musí být na místě a střízlivá.

          Navádění podle fotky se už moc nepoužívá. Ale třeba zase začne.
          Rusko nabírá žoldáky, 2-3 000 denně.

          1. Nestřízlivá obsluha je výhodnější! Pokryje větší část oblohy a neproklouzne ani raketová myš.

            1. Já bych drony nechal sestřelovat myslivci s trochu kvalitnější brokovnicí. Jinak si myslím, že ty drony montují v Rusku,někde poblíž cílů, pak je obtížné je zaregistrovat.

          2. Na letadélko Káně by měl stačit i kulomet. Ráže 12,7 mm – ve skladech toho budou mraky. Pár družstev okolo každého objektu hodného ochrany by neměl být problém.

            1. Nejsem odborník, ale tohle by asi měla být práce pro ten Pancir. Samo to jezdí, má to rakety, má to i kulomety a sestřeluje to právě takovýhle objekty.

              1. Musíte uvážit obrovskou rozlohu Ruska versus dosah Panciru, který činí asi 20 – 30 km. A protože používá radar, lze jej (nejen) pomocí demokratických družic okamžitě lokalizovat a zvolit vhodnou trasu letu dronu. Vytvořit souvislé pásmo obrany proti velmi nízko létajícím objektům je obtížné a drahé, potřebujete množství trvale aktivnich prostředků PVO včetně obsluh, musíte vzít nutné technické přestávky, poruchy atd.
                Jinak Pancir byl navržen pro obranu malých („bodových“) objektů, typicky palebných postavení velkých systémů PVO, jako jsou S-300. Ještě jedna věc, každé vozidlo Pancir sice může bojovat samostatně, ale v praxi je téměř vždy součástí systému jednak Panciru samotného, jednak PVO jako celku.

                Viz https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pantsir_missile_system

              1. To je fakt. Oproti tomu má západoslovenská děvka v zadnici vyšukanou úplnou ranvej od všech šlófů co si na ni během století ulevili.

        2. K tomu navádění – takhle jednoduché to nebylo. Pro přesné navedení na cíl musela mít střela s plochou dráhou letu (drony ještě nebyly) výkonný počítač, skenovací radar a v paměti uložený reliéf terénu. Dráha byla prvotně řízena inerciálně, tj. gyrokompasem, ale v určitých oblastech se za letu prováděly korekce polohy. Potřebné vybavení se v modelářských prodejnách asi koupit nedá, a do překližkového homodomo létadla se nevejde.

          1. Re: Franta

            Výkonný počítač ze šedesátek min. století? To jako fakt?
            A máte nějakou přibližnou představu, jaké nádrže nebo baterie by muselo letadélko vlastnit, kdyby OPRAVDU letělo z Ukraruiny? Pokud ne, máme vyřešen gyrokompas a opravy letového kurzu. Drony budou startovat max. 50 km od cíle.

      2. Tenhle problém se už probíral na ruské straně. Hlavně se zpochybňovalo, že by to byly drony vypouštěné z Ukrajiny, předpokládalo se, že jsou to záškodnické akce.
        Zazněl tam zajímavý názor, že problém bude spíš v tom, že většina těch skladů a rafinérií patří soukromým firmám. A to způsobuje dva problémy. První – zatím neexistuje právní podklad, jak umístit vojenskou jednotku na území, které katastrálně patří soukromému subjektu, pokud to není v zóně SVO. V rámci SVO platí jakási pravidla o tom, že armáda platí za pronájem objektu vlastníkovi a další o náhradách škod. Druhý – o ochranu majetku se má postarat daná firma. MO tvrdí, že armáda se postará, ale za poplatek. Kromě toho, že se soukromým majitelům zatím nechce platit, tak je tady i právní problém s pojistkami. Dnes pokud se Ukrajina trefí, tak je to považované za zásah vyšší moci a pojišťovny vyplácí náhrady. Pokud by ochranu převzala armáda, tak už to nebude považováno za zásah vyšší moci a pojišťovna nevyplatí náhradu.
        Z těchto dvou důvodů lze v dohledné době očekávat přímou ochranu pouze u státem vlastněných objektů. Spíše se očekává něco ve stylu pásu/pásů přehradné PVO kolem Ukrajiny .

    2. Vysoka cena pohonych hmot, problem pro Bidena v USA prezidentskych volbach.
      Proc by mu mel Ivan pomahat ? 😉

      1. V Mississippi momentální cena benzínu 3,15 dolaru za galon. Donedávna to bylo nějakých 2,95. Větší problém pro Bidena bych viděla v jeho prohlášení Velikonoční neděle Dnem transgenderismu. Protože co by bylo větší urážkou křesťanství než pošpinění jednoho z nejdůležitějších svátků?

    3. Cist The Moscow Times a brat jeho zpravy vazne je cire zoufalstvi. Ten web jenom sbira drby a pak je nafukuje podle vzoru z komara udelame slona.
      Produkce benzinu v poslednim breznovem tydnu skutecne vzrostla asi o 2% oproti predchozimu tydnu. Bezne kolebani vyroby.
      Jenze predtim produkce benzinu od ledna klesla asi o 15%.
      Rosstat vydava kazdy tyden statistiku vyroby benzinu a dieselu, pokud mate zajem o detailni samostudium, tak zde:
      https://rosstat.gov.ru/central-news?page=5
      Vyrabet z ropy stridave vice a mene ruznych produktu je bezne. Ropa je smes ruznych uhlovodiku s ruznou delkou a strukturou retezce. Pritom napriklad hexadekan, neboli cetan C16 (ktery je vyznamnou soucasti nafty) je mozne krakovanim rozdelit na dva kratke uhlovodiky C8, ktere jsou soucasti benzinu. Tedy vyrobit v nektere rafinerii, ktera je na to vybavena, vice benzinu, nez obvykle.

  2. Cely tento projekt ma jeden znacny aspekt.
    Polozme si otazku – ake zariadenia pouziva / vyuziva UA na riadenie letu UAV na vzdialenost v 1000+ km od svojich hranic?

    Kedze UA nevyhlasila Rusku ani vojnu a ani ziadnu SMO, tak sa jedna v tomto smere o terorizmus.

    A mozno i preto sleepy Joe tak nalieha, aby UA prestala s tymito aktivitami, pac rovnaku otazku si moze niekto polozit aj v Kremli a priama podpora terorizmi poskytnutim svojich technickych prostriedkov bude asi na pretrase niekedy… ked pride k slovu kalkulacka.

    GPS je vojensky system, ktory bol dany k uzivaniu u civilnej sfere. UAV je lahko v algoritmoch systemu vysledovatelne a USA by de facto mali povinnost to hlasit Moskve. Detto Starlink.

    Vlastne satelity UA zatial nema – takze tak.

    1. Ruské rafinérie jsou v této situaci legitimním cílem, neboť Ukrajinci jsou jasně de facto stranou vojenského konfliktu (nejde tedy o terorizmus).
      Tak jako by legitimním cílem byla pardubická Synthesia, pokud bychom se ocitli v otevřeném konfliktu s Ruskem.

      1. Jde-li o terorizmus nebo ne myslím rozhodne RF a něco mi říká, že chochlové dostanou vydatně na prdel. Bez ohledu na jejich zásluhu o vykopání černého moře před 25 miliony lety, nebo narození Ježíše před 2000 lety.

        1. I válka má své pravidla, a Rusové by byli sami proti sobě, kdyby je (bohužel dnes spíše po vzoru Západu) interpretovali svévolně.

          1. Re: Zpj

            Nikoli válka žádná pravidla nemá. To jen vy – a nemyslím to nijak pejorativně – jste o tom dnes a denně přesvědčován českými oblbovadly – pardon – sdělovadly.
            V praxi rozhoduje pouze počet vojclů (ochotných vraždit) a techniky (schopné vražidt) – u obojího pochopitelně platí podmínka použitelného stavu.

            1. „Nikoli válka žádná pravidla nemá“

              Nikoliv, valka pravidla ma, a pravidla zpravidla urcuje vitez 😉

            2. Viz heslo Válečné právo na wikipedii:
              https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1le%C4%8Dn%C3%A9_pr%C3%A1vo
              Rusku a Číně se totiž daří přitáhnout k sobě globální Jih jako reakci na svévolné vykládání pravidel Američany. A protože mají pověst totalitních režimů, o to více musí dbát na dodržování pravidel pro všechny.
              Tak například právo na sebeobranu neznamená, že Američan má právo bezdůvodně zbraní mířit na Rusa, který by tudíž měl povinnost (na rozdíl od Američana – viz např. Monroeova doktrína) strpět první výstřel.

              Váš výklad práva je v podstatě výklad práva džungle.

      2. My jsme v otevřeném konfliktu s Ruskem. Je to zřejmé z našeho konání. Dobrovolníci v zákopech, dodávky zbraní všeho druhu, dodavky raket a střeliva ,důstojníci ve štábech. Co to je jiného než přímá účast? Mame štěstí že to Rus zatím jako přímou účast nehodnotí anebo má moc práce s Ukrajinou.

        1. Rusko nasi ucast velmi podrobne monitoruje. V ruskych TV pri popisu situace na fronte VZDYCKY zminuji, kdyz k utoku napriklad na Belgorod byly pouzite ceske zbrane – raketomety Vampir, delo Dana ap.
          A myslim, ze nam to dlouho nezapomenou.

          1. At to tam nakonec dopadne jakkoliv, spal bych velmi zle být tím, kdo umožnil používat naše zbraně proti civilistům. Neudělal to prý nikdo jiný – kromě ČR. Děsivé. Je velká pravděpododbnost, že dotyční budou vyhledáni. To, že lid naší země neví, kdo za tím stojí neznačí nic. Druhá strana to ví jistě přesně. A mezi i uprchlými Ukrajinci je mnoho těch, kteří z války viní současný kyjevský režim – stojí tedy na druhé straně.
            Prostě, jsou jisté hranice, které se nepřekračují. A moc si přeji, aby na UA opět zavládl mír a spolupráce. Už v zájmu těch Ukrajinců.

  3. Zbraně pomůže dodat král pitomců ondřej vetchý. Ten člověk (dá li se tak to individuum nazvat) je opravdu fenomenální hňup. A to již po pár minutách jeho obrazové a zvukové sebe prezentace

      1. Tak ondík není zrovna nejostřejší pastelka v libe kava pouzdérku. Mozek zkrátka vypotil ve fitku. Jeho děti (jsou li jeho) nás brzy přesvědčí o jablku a (dutých) stromech.

        1. ja jsem se s nim jednou potkal v hospode, vybiral zrovne na vinohradech popelnice ze prej zachranuje knihy. ve skupince jsme si s ni mtam povidali a bylo na nem jasne videt ze ma nejake velmi silne psychicke problemy a zije v nejakem iluzornim svete. proste byl uplne mimo, blabolil strasny nesmysly /tim myslin totalni iluze ne ze by to byl jiny nazor) a celkove vypadal zraly na odvoz do bohnic, to myslim vazne.

          1. Přesně tak. Na mě dělá dojem, že buď mluví rychleji než myslí nebo obráceně. Ááá nebo mu nejde ani jedno. Každopádně něco tím fitness pumpingem kamufluje.

      2. jj, tenkrat mne taky zaujal. Tmave bryle na tiskovce, silacke kecy… smutny obrazek herce, ktery se tak identifikoval se s vou roli, ze uz vlastne ani nevi, co je Ondra a co je scenar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *