21 listopadu, 2024

Drang nach Eldorádo aneb Kapitola z dějin evropské migrace

(Old Shootterhandovo literární okénko)

OLD SHOOTTERHAND pravil: „Tyvole, historia magistra vitae!“

Old Shootterhand byl děsnej knihomol. A dával to na odiv při každý možný příležitosti. Někdo ho za to obdivoval, jiný tím iritoval, ale tak už to chodí. Není člověk ten, co by se zavděčil všem, jak známo.

Seděli jsme zase v hospodě a zrovna dokoukali na Borhyovou (byla to jen taková metafora nebo spíš synonymum – tak se v našem žargonu říkalo zprávám na Nově). Lucie ale dnes nebyla, zato záběry z nepokojů ve Francii vyvolaly divokou diskuzi a všichni okamžitě přepli na funkci „odborníci na migraci“. Old Shootterhand chvíli jen tak poslouchal, popíjel svýho „Hrabala“ a pak do toho vpadnul.

„S migrací byly problémy vždycky, měli je Římani s Vandalama, ale třeba taky Indiáni s Evropanama. Zrovna včera jsem vo tom čet´,“ prohlásil klidně.

Jeho slova ovšem zanikla v bouřlivý debatě odborníků kolem stolu.

„Co? Kde?“ zajímal jsem se jako jedinej.

„Vod Stefana Zweiga o objevení Tichýho oceánu Vascem Nunezem de Balboou,“ vysvětloval Shooterhand jen mně. Ostatní se dál nerušeně hádali a překřikovali v odborný disputaci.

„Jestli chceš, stav se u mě zejtra, dám ti to přečíst, je tam takovej hodně poučnej úvod, jaký problémy měli v XVI. století původní obyvatelé, ale i tehdejší králův místodržící na Hispaniole, dneska Haiti a Dominikánský republice. Fakt zajímavý.“

„Oukej,“ souhlasil jsem. „Zítra na sedmou se stavím na pivko a kus řeči. Totiž četby,“ upřesnil jsem.

Druhej den navečer jsem dorazil na Shootterhandův ranč, jak bylo domluveno. Na stole stály dva vzorně připravený půllitry a vedle mýho (tedy na mým „štamgastským“ místě) ležela útlá knížečka „Hvězdné hodiny lidstva“ od Stefana Zweiga. Old Shootterhand přinesl z ledničky v klubovně dva lahváče a zatímco je otevíral, držel literární přednášku.

„Stefan Zweig byl původem de facto Čech, totiž Moravák – byl z moravský židovský rodiny, která se odstěhovala do Vídně, kde se Zweig narodil. Vystudoval germanistiku a filozofii a kámošil se osobně se Sigmundem Freudem. O něm ostatně taky částečně napsal román Léčení duchem, ale to s tímhle nesouvisí,“ postavil přede mě otevřenýho lahváče. „V roce 1938 musel samozřejmě emigrovat z Německa. Nejdřív do Anglie, pak do Brazílie. Jeho knihy taky házeli náckové do vater na Opernplatzu.

Hvězdný hodiny lidstva jsou moje oblíbená sbírka povídek – já teda povídky všeobecně radši než dlouhý velký plochy. Třeba takovej Čapek, Čechov, Poe nebo Bradbury…,“ zasnil se při zmínce svých oblíbených autorů, „ale to je asi věc osobního vkusu.“

Popadnul jsem lahváče a začal si nalejvat. Old Shootterhand si nalil taky a přitom pokračoval:

„Úvod kapitoly, kterej mě zaujal, je expozicí historický situace kolem tehdejší ekonomický migrace do Novýho světa, kam se vydali Evropani za vidinou Eldoráda. Kolumbus po návratu z první výpravy totiž vypustil takovou dezinformaci, že je tam zlato všude pod zemí a dá se nakopat jen tak rejčem a lopatou. Balboův příběh objevení Tichýho oceánu začíná až na konci úryvku naloděním na Enciscovu loď,“ Old Shootterhand otevřel knihu na straně 8 a zapíchnul ukazováček na horní řádek. „Čti vocaď do půlky další stránky.“

…a teď už nepotřebuje Kolumbus verbíře a trubače, aby s bídou sehnal mužstvo dohromady. Zvěst, že byl objeven nový Ofir, kde můžeš zlato sbírat holýma rukama, poblázní celé Španělsko. Po stovkách po tisících proudí lidé, aby se vydali k zemi zlata, k Eldorádu.

Ale jaký kalný proud to žene lačná touha z měst, vesnic i samot! Nehlásí se jen počestní šlechtici, kteří si chtějí důkladně pozlatit svůj erb, bludní dobrodruzi a stateční vojáci, do Palosu a do Cádizu proudí všechen kal a všechna špína Španělska. Zloději s vypáleným znamením, pobudové a zbojníci, hledající v zemi zlata výnosné zaměstnání, dlužníci, kteří chtějí upláchnout věřitelům, manželé, kteří chtějí utéci hašteřivým ženám, všichni ti desperáti a pochybné živly, lidé s vypáleným znamením a lidé hledaní dráby a biřici hlásí se k loďstvu, ze všech koutů země seběhla sběř ztroskotaných existencí, pevně rozhodnutých, že teďka zbohatnou hop nebo trop, a proto ochotných ke každému násilí a ke každému zločinu. Tak bláznivě vnukli jeden druhému Kolumbovo blouznění, že v oněch zemích stačí jen zabořit rýč do země a už se na vás smějí kupy zlata, že si zámožnější z vystěhovalců berou s sebou dokonce i sluhy a mezky, aby mohli drahocenný kov odvážet v celých hromadách. Komu se nepoštěstí, že byl přijat do královské výpravy, hledá si jinou cestu. Aniž se starají o královo povolení, strojí odvážní dobrodruzi lodě na vlastní pěst, jen aby už byli na druhé straně a rvali se o zlato, zlato, zlato. Jedním rázem se Španělsko zbaví nepokojných živlů a nebezpečné chátry. Guvernér Espaňoly (pozdější San Dominga nebo Haiti) patří s úděsem, jak mu tihle nezvaní hosté zaplavují svěřený ostrov. Rok od roku přivážejí koráby nový náklad a vždycky divočejší obličeje a nespoutanější tovaryše. Ale stejně hořce se zklamali i vetřelci, zlato tady neleží na silnicích a z nebohých domorodců, na něž se vrhli jako divá zvěř, nevymáčknou už ani zrníčko. Tak se potloukají a lumpačí ty lupičské hordy po kraji, postrach chudáků Indiánů a postrach guvernéra. Marně se z nich snaží nadělat usedlíky, marně jim přikazuje půdu, přiděluje dobytek a v bohaté míře dokonce i lidský dobytek, každému otrokáři totiž šedesát, sedmdesát domorodců. Ale ani vznešení hidalgové, ani někdejší tuláci nemají pražádný smysl pro život farmářů. Nepřišli sem přece proto, aby sklízeli pšenici a pěstovali dobytek. Než by se starali o setbu a sklizeň, raději trýzní ubohé Indiány ­– za několik málo let vyhladí všechno obyvatelstvo ostrova – nebo vysedávají po putykách. Zakrátko je většina z nich na tom tak, že po svých pozemcích a chalupách musili prodat i klobouk a plášť a poslední košili a všelijakým kupcům a lichvářům jsou zadluženi až po krk.

Všechny ty ztroskotané existence na Espaňole uvítají proto jako spásu z nebe, že jeden z vážených mužů ostrova, učený jako právník, bakalář Martin Fernández de Enciso vystrojí léta Páně 1510 loď, aby novým mužstvem přispěl na pomoc své kolonii na pevnině…

Stefan Zweig – Útěk do nesmrtelnosti. Objevení Tichého oceánu 1513.

 (Hvězdné hodiny lidstva, Edice Kapka 1971 – Sternstunden der Menschheit, 1927)

Dočetl jsem, odložil knihu a chvíli beze slov tupě zíral před sebe.

„To je, viď?“ vyrušil mě ze zamyšlení Old Shootterhand. Mlčky jsem přikývnul a napil se, abych polknul to sucho v krku.

„Se nedivim, že náckové pálili jeho knihy,“ zauvažoval jsem. „Vždyť měli v plánu migraci na Východ…“

„Jo, Drang nach Osten,“ souhlasil se mnou Old Shootterhand. „A navíc tam je třeba jedna kapitola věnovaná Dostojevským, L.N. Tolstýmu a poslední „Zaplombovaný vlak“ je o cestě Lenina do Ruska v roce 1917. Byl to už tenkrát jasnej prouskej šváb!“

„To byl teda hustej literární dezolát. Ten věděl, jak na sebe poštvat vrchnost,“ řekl jsem s ironickým obdivem.

Old Shootterhand se zachechtal „Tyvole, i dneska by ho měli zakázat!“

„Tak s tímhle by ses včera v hospodě u těch našich odborníků nechyt´,“ zamyslel jsem se.

Old Shootterhand se uchechtnul. „To asi fakt ne, to máš recht. Voni by to stejně nečetli.“

„Nečetli, páč to nepotřebujou. Jsou přece odborníci,“ zasmečoval jsem.

Old Shootterhand se rovněž pousmál, pak pozvednul svůj půllitr směrem ke mně k přípitku a zvolal: „Darmok, vole! Darmok a Jallad!“

„Na Tanagře!“ dokončil jsem náš spikleneckej bojovej pokřik a přiťuknul si s ním.

Zase jsem ho nesnášel. On mě vždycky dokázal spolehlivě rozhodit a znejistět v tomhle našem zašmodrchaným světě.

Stefan Zweig

https://cs.wikipedia.org/wiki/Stefan_Zweig

Vasco Nunez de Balboa

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vasco_N%C3%BA%C3%B1ez_de_Balboa

Hispaniola

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hispaniola

Pálení knih nacisty 1933

https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1len%C3%AD_knih_nacisty

Pokud vás zajímají další Old Shootterhandovy originální, vždy satirické, nekorektní a trochu potřeštěné teorie na svět kolem nás (Desatero podle Old Shootterhanda, Koloběh hovna v přírodě, Kšeft über Alles, Gríndýl über Alles, Nekonečno + Bůh a kobliha atd.), najdete je v knize Majn Kochbuch s předmluvou Svět podle Old Shootterhanda a Základy Agroanarchie. Právě vyšlo druhé vydání. Více informací, včetně ukázek, najdete zde: https://shop.tichadohoda.cz/majn-kochbuch/

92 thoughts on “Drang nach Eldorádo aneb Kapitola z dějin evropské migrace

  1. Ale kurna, uz to nemuzu vydrzet. Pane Shooterhande, prosim, opravte si to jmeno! Admin uz vam to davno spravil, ale vy ne a ne.

    Mala lekce: Shatterhand mel dve t, protoze samohlaska a je kratka. Samohlaska oo (ú) je dlouha, a po ni musi jit logicky jen jedno t.

    Sori jako.

          1. Urfcite. Ale vzhledem k tomu, ze admin dava k dobru Shooterhanda, a Shootterhand si toho nevsiml, tak jsem si rekla, ze to natuknu.

            Zdravicko.

  2. https://en.wikipedia.org/wiki/July_9
    např. :
    1357 – Emperor Charles IV assists in laying the foundation stone of Charles Bridge in Prague.
    1572 – Nineteen Catholics suffer martyrdom for their beliefs in the Dutch town of Gorkum.
    1609 – Bohemia is granted freedom of religion through the Letter of Majesty by the Holy Roman Emperor, Rudolf II.
    1762 – Catherine the Great becomes Empress of Russia following the coup against her husband, Peter III
    1795 – Financier James Swan pays off the $2,024,899 US national debt that had been accrued during the American Revolution
    1816 – Argentina declares independence from Spain.
    1821 – Four hundred and seventy prominent Cypriots including Archbishop Kyprianos are executed in response to Cypriot aid to the Greek War of Independence.
    1900 – The Governor of Shanxi province in North China orders the execution of 45 foreign Christian missionaries and local church members, including children.
    1944 – World War II: Continuation War: Finland wins the Battle of Tali–Ihantala, the largest battle ever fought in northern Europe. The Red Army withdraws its troops from Ihantala and digs into a defensive position, thus ending the Vyborg–Petrozavodsk Offensive.
    1955 – The Russell–Einstein Manifesto calls for a reduction of the risk of nuclear warfare.
    1979 – A car bomb destroys a Renault motor car owned by „Nazi hunters“ Serge and Beate Klarsfeld outside their home in France in an unsuccessful assassination attempt.
    1986 – The New Zealand Parliament passes the Homosexual Law Reform Act legalising homosexuality in New Zealand.
    2004 – The Senate Report on Iraqi WMD Intelligence is released by the United States Senate Select Committee on Intelligence, casting doubt on the rationale for the Iraq War.
    Births :
    1834 – Jan Neruda, Czech journalist and poet (d. 1891)
    Deaths:
    2014 – John Spinks, English guitarist and songwriter (b. 1953)

    1. Poucky dalsich prechytralejch poucovatelu na zaklade nejaky beletrie /fiction/ , kde si spisovatel vymejsli fantasmagorie ,jak se mu to hodi, si ted vzali jako
      nejakej hysterickej historickej fakt.
      Neni tezky uhodnout ty motivace. A manipulace.
      Kolik se tech dobyvatelu na ty lodicky asi veslo..
      S pomerne nizkym poctem populace v cele Evrope.
      Zweig byl hojne propagovanej demagogickejma komunistama.
      Zase toho Zweiga nacpavaji porad dokola.
      Se situaci ve Francii nema nic spolecnyho..

        1. Uz nadpis mate spatne , nejedna se o neco evropskeho , jeli v tom pouze spanele a mozna neco portugalcu.
          Nacpavat vasim Zweigem do pokatolictovani J.Ameriky celou Evropu a delat z toho celoevropskou zalezitost , je dost nesourode.
          Mistni rezimy , jako ty africky , byly velmi krveziznivi a zfanatizovany spanele je chteli civilizovat, za ucelem svetovlady ..
          Slo o budovani imperia.
          Lakat nekoho na zlato , ktery se tam vyrejpne lopatou a jeste fantazirovat ,ze tomu davy spanelu veri , taky neni nic moc.
          A co vy , vy tomu vite ?
          Je lepsi myslet nejdriv..
          Motivace ty vasi modly Z. taky nejsou tezky uhodnout..
          A proc je tady propagujete..
          A proc vas televizni divak , knihomol a odbornik na emigrace spatlava dve ruzny
          veci / 16.stoleti a udalosti v 21.stoleti/, prave ted dohromady ,
          asi nevysvetlite ..
          Mne to celkem nezajima , to je jen upominka,
          abyste ze mne nedelali blbce. Kdyz uz je delate ze sebe.
          V neposledni rade mne nazyvate „anonymous“
          a sam se velmi peclive ANONYMIZUJETE ,
          pod nejakou zkomolenou , pochybnou a neceskou prezdivkou …
          /Old Sutr hand , nebo tak /.
          Ctenari mne tady uz znaji , vy jste tady novej ,jinak by ste mne znal
          a nekolikrat jsem se uz podepsal pod svoje prispevky svym celym jmenem.
          Sber bylinek a jejich konzervovani vam jde lepe , ale poucny a nezajimavy popis vyroby likeru ,ktery nemuzu ani ochutnat, mi nepripada nic moc.
          Na likery nejsem , tak se vam nezdarilo, abych ctenim popisu slintal.
          Zduvodneni na co , tyhle veci zde uverejnovat , nechapu…
          Ale nejsem clen spolku zahradkaru ,nebo pokoutnich vyrobcu likeru..
          A doufam , ze se neobjevite po shlednuti televize, s popisem vyroby
          platenych cvicek doma.

          1. LOL! 🙂 Hele, ty Anonymouši, mě nenasereš, to máš marný. Právě naopak. Moje škodolibá posměváčkovská dušička se úplně tetelí blahem při čtení těch tvých hejtů, protože je prostě úžasný, když tyhle moje shootterhandovský pivní rozumy někoho rozzuřej a donutěj ho si sednout a sepsat takovýhle dlouhý elaboráty. 😊 Ale protože vím, že tím zpravidla bývá nějakej osobnostní problém nebo životní neštěstí, tak by mi tě mělo asi bejt spíš líto. Můžu jen hádat oč jde: V životě jsi nic nedokázal? Máš ho malýho? Utekla ti manželka s kolegou nebo nejlepším kámošem? Vyhodili tě už zase z práce? 😊. Každopádně díky za to, že mi zvedáš počty komentářů pod článkem. A jestli se ti uleví, když tady trapně prskáš v úkrytu anonymity, klidně si posluž. Halt, každej podle svejch schopností… 😊

            1. Autore clanku.
              V textu vam davam respekt a mezilidskou slusnost
              a vykam vam a ctenar muze po precteni myho prispevku usoudit ,ze muj prispevek je uvolnenej a neprilis snazivej..
              Psal jsem , jen aby rec nestala , trochu sem chtel pripomenout , abyste treba nas ctenare bral vazne a vic zodpovedne,
              nedelal z nas idioty , tema nedomyslenostma…
              Kdepak jste prisel na to a vycet , ze mne neco rozzurilo .
              Nemel byste bejt ani skodolibej a posmevacskej..
              Kde jste nasel nejaky „hejty“?
              Reagoval jsem na vas text..
              Protoze obsahuje vic nesrovnalosti..
              Nektery moje prispevky jsou daleko vic vostry na texty autoru.
              Ocekavam v jejich odpovedi , ze mne nebudou setrit ani trochu.
              Ale vy se nejak moc branite a mimo misu..
              Prilis moc toho vite o mne ,fantazirujete .
              Ja mam vyhrady k textu a vy mate nejen vyhrady osobni ,
              na mne , vidite na mne vsecko mozny , aniz byste
              moh neco vedet o mne , zase ,fantasirujete..
              Mne je 78 vsecko to co vas napada mam uz davno nekde.
              Kdyz sem zacal psat , asi ste jeste nebyl..
              A coz hledet si radeji neco povinnosti autora clanku, ke ctenari ..
              Jenom sem si ze zvyku trosku tu a tam rejpnul , ze nemuzete psat co chcete , ze sou tady nejaky vohledy ke ctenarum..
              Aby ste se treba poradne soustredil na jednu zalezitost a hledani inspiraci z televize neni nic moc , znam to tam dobre.
              Televize je bezohlednej nastroj moci a na udrzeni moci , tech co vladnou.
              Mate v sobe nejaky „divoky stavy“, premrsteny reakce , nehumorny , agresivni a veci si moc berete , asi chcete bejt velkej frajer..
              A kdyz zvedam ty vase pocty , tak co si zaslouzim?
              Halt, mam , tedy neco tech svejch schopnosti …

    1. A zničili při tom jednu z nejkrásnějších oblastí Jeseníků. Nemluvě o změnách mikroklimatu a celkových dopadech na místní životní prostředí. Pokaždé, když někdo vytáhne tuhle stavbu, tak se mi poněkud otevírá kudla v kapse. Podobné věci se mají stavět v místech, kde to nevadí. Ne uprostřed celkem nedotčené přírody.

      1. Re: tdx

        nejlepší by bylo vybít všechny „člověky“ kolem dokola. Pak by si příroda mohla oddechnout.

        Každá lidská činnost narušuje přírodu, s tím nic nenaděláte.
        Útěchou vám ovšem může být, že ihned po ukončení činnosti škůdce se příroda začne vracet. Nejdříve lišejníky, pak mechy, tráva a posléze první břízky, které rozervou i beton…

        1. Targus:
          S tím návratem přírody, to je určitě pravda, ale je to na několik generací.
          Vemte si takovou Pripjať. Jistě jste se tam byl podívat.
          Nebýt vysoce destruktivní činnosti vandalů a zlodějů všeho možného (i nemožného – rozebírají i kontaminovaná vozidla!!), tak by to ta příroda sama, měla o hodně těžší.
          Ano, zarůstá to tam, po větvích přerostlých stromů, se valí voda po fasádách objektů. Jsou komplet rozkradené střechy a jejich vybavení, takže voda se valí do základů a blesky bijou do konstrukcí.
          Jinak ale, ten specificky pa rúsky armovaný beton, včetně mnohých cest, sviňa drží a drží..
          Berjozky, jeřáby, mechy a plísně, to všecko furt drsně radioaktivní, to všecko se sice snaží, nikdo je neomezuje, ale zatím furt 1:0 pro teho ruského betóna 😀

            1. Záleží po kom, nebo po čem.
              Po těch lidech, co rozebírali silně kontaminovanou techniku, zcela určitě…

              Nevím, jestli jste to viděla, na běžných fotkách to moc vidět není, protože je to focené z uctivé dálky. Z těch náklaďáků, buldozerů, BMPček a pár vyprošťovacích tanků, co shrnovaly všecek ten vyvržený bordel okolo roztaveného reaktoru, tak z těch jsou fakticky jen kostry na kolech/pásech, někde i ta kola chybí. Jednomu z těch tanků i ty pásy chyběly.
              Našinec by měl plnou prdel bobků, jen se k tomu přibližovat – ovšem ne tak úkáčka…

          1. Re: tdx

            bylo by dobré připomenout, že kyselé deště nešly na Krkonoše pouze z Čechistánu, ale i z Říše a z Pšonkostánu,že ano.

      2. No já myslím, že v okolí Jeseníku, konkrétně na Kraličáku dostala příroda zabrat mnohem víc a trvale.
        https://www.dolnimorava.cz/
        Tak jestli se Vám u Dlouhých strání otvírá kudla v kapce, tak předpokládám, že u resortu Dolní Morava oblékáte minimálně sebevražednou vestu. Nebo rád lyžujete a tahle devastace přírody nevadí?
        I tento názor jsem od jednoho fanatického ochránce přírody (současně lyžaře) slyšel.

        1. Re: crusader

          Vždyť to furt říkám. Vymlátit člověky, úplně fšecky a ganc.

          S těmi tzv. resorty (já raději postaru „zábavními středisky“) máte ovšem pravdu. Elektřina mi občas dokoce dává i smysl.
          Zážitkové dovolené či víkendy nikoli.
          Jak říkali můj staříček (po našimu starek). Kopnuť do řiti a přidať roboty.

        2. je to opravdu „zajímavé“ . Předpokládám že to bylo vybudováno z dotacemi ejúnie a tam taky jdou dividendy. Ovšem ceny jsou světové
          https://www.dolnimorava.cz/ceniky-leto
          zvlášť v dnešní době. KIolik padlo za vybudování areálů stromů si ani nedokáži , nebo raději nechci představit. Ovšem někteří místní si přividělali, obsuhu zajistí žlutomodří… co víc si přát.

          jak v emerice,

        3. Na lyžích jsem stál naposledy možná tak před třiceti lety. A v životě jsem v podobném „resortu“ nebyl. A ano, vadí mi veškerá devastace, provozovatele vleků a podobných středisek bych nejraději nechal všechny ty škody napravit holýma rukama a zabavil jim veškerý majetek. Ale to je trochu jiné téma.

          1. Re: tdx

            Asi to bude tím, že před 30 lety žádné takové odbory – pardon – „rezorty“ nebyly. Musela stačit Tatra-Poma, když bylo dobře, v horším případě si člověk vozil kotvu omotanou okolo pasu a ti „vybavenější“ měli na kotvy pouzdra. Jídlo se přineslo v ruksaku, člověk byl rád, když si mohl někde koupit teplý čaj.

  3. Někteří se nepoučili z dobývání území a ty bouchačky používají pořád.
    Takže,co zaseli,teď sklízejí a jsou na řadě.

  4. OT:
    “Po sále energicky prochází chlapík s vousy, který si na internetu říká Vidlák. „To je ten Rajchl, ten vousatej?“ ptá se důchodkyně. „Ne, ne, ten teprve přijde,“ ujišťuje ji vedle sedící kolega.”
    (Idnes premium)

  5. Dík za tip na dobré čtivo.

    Doporučuji:
    Edvard Beneš: Demokracie dnes a zítra.
    Kdyby oni navrhovatelé jednovětného zákona tušili jaká je to zbraň proti nynějším, jinak nazvat je nelze, politickým šejdířům..
    Druhé české vydání, 1946, strana 334:
    8. Poválečná demokracie a problém politické byrokracie.
    3. Str. 282: Problém stranické oligarchie a otázka vůdcovství v demokracii.
    4. Str. 296: Psychologie politického stranictví jako jev antidemokratický.

    Lidi, to je nářez! Jako by popisoval dnešek. Nehodnotím celé pojednání, které je odrazem osobnosti autora a jeho politické orientace, nehodnotím ad hominem a s ohledem na praktický dopad jeho politiky. Jen ono objektivní co ho jako pozorovatele a glosátora přesahuje.

    1. Schumacher: Edvard Beneš napsal i sérii článků Sociální poměry v Anglii. Je to v jeho mládí roku 1906, kdy ze studií sociologie ve Francii jel zkoumat poměry v Anglii. Kritizuje tam období tehdejšího anglického kapitalismu a tzv. landordism jako vykořisťování dělníků vysokými nájmy. Vyhánění chudých z venkova do přelidněných měst. Na venkově lordi pro chov ovcí nepotřebovali tolik lidí kolik jich předtím obdělávalo pole.

      1. Ovlivnilo jeho politické smýšlení.
        Též Engels : „Postavení dělnické třídy v Anglii“
        Dickensovský svět.
        Nyní a tady, žijem si jak na zámku, nepotrvá to věčně. Příliš „volného času“, u některých volný čas vůbec, nevyplněný prací pro nutnou obživu, je zhoubný. V mnohých případech je spotřebován ne neutrálně, ale naopak škodlivě. Představa, že masy osvobozené od dřiny a vykořisťování budou se „sebezušlechťovat“, už tehdy považovaná za mylnou, je potvrzena praxí. Nejen masy, ale i „elita“.
        Jestliže Engels: „Podíl práce na polidštění opice“, pak platí: Podíl zahálky na dehumanizaci člověka.

        1. Kurňa – bať!
          Když není do čeho píchnout, vymýšlejí se kokotiny. To věděli i kapitáni plachetnic, když bylo bezvětří a proto posádku vždy něčím zaměstnali. I Ion Tichý to věděl!

          1. Mimochodem, je tady ještě jeden moment, který by zasloužil pozornost, a to rozdíl mezi evropskou migrací do Jižní a do Severní Ameriky. Zatímco v té Jižní dodnes žije celkem hodně Indiánů (jejich potomků či míšenců), v Severní už tolik ne. Jižní Ameriku osidlovali hispánci a katolíci (přes všechny Pizzarovy a Cortézovy dobyvačné excesy), Severní převážně anglosasové a protestanti. Hmmm…

            1. Spíš že jižní byla více nepřístupná, tak se měli Indiáni kde schovat méně přívětivá, Spanelu bylo mene, v severni Americe zdatne sekundovali i Francouzi, jak Cortez zničil Azteckou civilizaci je známo, krutý byl také .

              1. Krutí byli všichni. A všichni, bez rozdílu, se oháněli Bibli. Vlastně to dělali pro větší Boží slávu. I sám Bůh byl krutý a nemilosrdný. ( Utopení Zeměkoule , Sodoma a Gomora, ani Bůh se nepáral s těmi co zlobili a neposlouchali. )

                  1. V Číně to šlo i bez pámbíčka. A jinde zase měli jiné pámbíčky, ale ti snad nebyli až tak krutí jako ten náš. Myslím si, že všechna tři abrahámistická náboženství mají krutost a bezcitnost v genech.

            2. Old Shooterhand.
              Podobně to sleduji také.
              Sice dobyvatelé nebyly migranti a také bych za migranti nepovažoval esesmani,co utíkali před trestem,všude po světě.Co vím o migraci ze svého okolí,tak většinou za lepším,sice se to všem nepodařilo.Žádný neuvažoval o tak horentních sociálních dávkách.Víme také,jak třeba USA podporovali migranti,ale spíš jen odborníci,vědci.Kdy se to úplně zvrhlo,že se vyplatilo Romům migrovat do Anglie,utečenci z BV z Afriky do Evropy a jen k vůli dávkám.

            3. Old Shooterhand: V dnešních USA a Kanadě žilo málo indiánů. Možná 5 milionů. V
              Latinské Americe byl úbytek po conquiste ohromný, ale v absolutních číslech tam pořád zůstalo víc indiánů než v Severní Americe. Na území Mexika žilo v několika státech a stovkách kmenů v roce 1500 asi 20 milionů lidí. V roce 1600 jich zůstaly cca 2 miliony. Asi 90 % zahubily nemoci, mnohem víc než Cortesovi conquistadori, kteří tam loupili zlato. Mexiko dosáhlo 20 milionů obyvatel až v roce 1940. Rozdíl byl, že katolíci měli děti s indiánkami. Protestanti ne. V Severní Americe mesticové byli většinou potomci francouzských lovců, takže opět katolíků. Souvisí to s teologií, kdy nejen jezuiti kázali o nutnosti získávat nové duše mezi pohany. Papežové uznali v 16. století, že indiáni jistě mají duši a jsou schopni přijmout křest. U protestantů byl rozšířený názor, že spasena bude jen předem Bohem vyvolená hrstka věřících. Jen menšina v samotné komunitě protestantských osadníků. Proto nevěřili, že by i indiáni mohli být vyvolení ke spáse. Kalvín učil, že nějaký člověk může být vybrán ke spáse už před svým narozením a že milost nelze získat jen dobrými skutky.

  6. Ne zcela k věci, ale trochu přece:
    Na tenhle článek mě upozornil Marian Kechlibar.
    Zabývá se jedním případem obecného jevu: Pověst, obraz člověka je dneska mnohem podstatnější než člověk sám. To je přesně ten jev, který pořád neumím jednoduše popsat. Pracovně tomu říkám MATRIX.
    ===
    Svět (des)informací, který si žije sám, bez ohledu na realitu. Je to vlastně naše novinařina kde je mediálně (na soc. sítích) lynčován člověk za pouhou otázku – viz kauza Papadopulos. Tady je popsán podobný případ. A je jich taková spousta, že ten systém, pavučina, síť. MATRIX je těžko roztrhatelná.

    Do toho světa patří různé výplody propagandy, které sice dělají lidé, ale které by se daly klidně připsat AI.
    (Ta by to asi udělala líp.) Politika samozřejmě taky, protože politika je vlastně zavádění lidí do toho umělého nereálného světa, kde si za chvíli zvyknete (musíte), že slova a činy se naprostou většinou neshodují. Dnešní svět (nejen ten Západní!) je jedna sekta, která popře cokoliv reálného a potvrdí tvrdí cokoliv neexistujícího pokud to porušuje její narativ – a všichni (téměř) to berou za fakt, pravdu, realitu.
    Kdo se pokusí vyhlédnout z té megastruktury lží polopravd a výmyslů je nazván dezolátem, desinformátprem atd. a vyexkomunikován.
    Společnost se ozve jen velmi zřídkakdy a ještě tak nějak nepřesvědčivě, umrle.
    Protože strach…

      1. Starý kocour: Francouzský postmoderní filosof Baudrillard tomu říkal simulakra a hyperrealita. Simulakra jsou obrazy bez předlohy v realitě. Hyperrealita je v médiích a jeví se divákům víc reálná než realita. Baudrillard jako dokonalou hyperrealitu pro své americké návštěvníky popisuje zábavní park jako Disneyland. Internetové zpravodajství vede k tomu, že je poptávka po senzačních zprávách. Jednomu senzačnímu případů se dává nadměrná pozornost na úkor snahy zjistit, pochopit a vysvětlit celkový obraz.

        1. Mimochodem, Kechlibarovy Zapomenuté příběhy (btw. výborný povídky) mi tematicky Zweigovy Hvězdné hodiny lidstva připomínají. Jen Zweig ty momenty vidí jako ony „hvězdné chvíle“, Marian jako „zapomenuté“.

  7. Zweig toho napsal hodně. Jako kniha Magellan o obeplutí světa a těžkostech a oslamělosti velitele čelícího vzpouře a nepřízni živlů na moři. Dá se připomenout Marie Stuartovna o dilematu a charakteru vládců nebo Erasmus (vs. Luther) o náboženském fanatismu a toleranci. Popis jak Alžběta I. v Anglii hlasitě odsuzuje vzpouru skotských lordů proti skotské královně z boží milosti Marii ze solidarity pomazaných koruovaných hlav, ale je to ona sama, kdo to povstání tajně přes prostředníky zaplatil…přiznat to však nemůže. To je nezapomenutelné.

    Zajímavý je i Zweigův Svět včeřejška, který je o společnosti před 1. světovou válkou, kultuře, cestování, liberalismu, seznamování s opačným pohlavím, pokrytectvím vyšší měšťanské společnosti atd. Roku 1914 Evropa skočila do propasti, ale v Česku jsou vzpomínky zmírněny romantickým pohledem na legie a vědomím, že potom vznikla republika. Státy, které přišly o území nebo měly mnohonásobně větší lidské ztráty v 1. světové než ve 2. světové, to hodnotí jinak. Vlčí máky ve Flandrech nejde popisovat nějak idealizovaně jako legionářskou sibiřskou anabázi, když ztráty byly mnohem mnohem vyšší a získané území mnohem mnohem menší. Pomoc Srbsku uvrhla většinu Evropy do války do týdne! Památníky padlým ve francouzských vesnicích mají i několikanásobně větší počet jmen než v českých. I to bylo důvodem, proč Československu nechtěli pomoct v září 1938. Strach z opakování Verdunu a Ypres….není to ospravedlnění Mnichovské zrady, ale možná část vysvětlení, proč k tomu došlo.

        1. Jo. Nářez.
          Shooterhandova hospodská universita…
          Kdysi jsem chodil do podobné.
          „U Vodičky“. Poznal úžasné lidi z různých oborů. Jenže nemládneme a jsme smrtelní. Nyní už jen občasné setkávání se vzpomínkami na ty, kteří nás opustili.
          Neformálního vzdělávání je třeba. Učit se navzájem. To je cesta obrozenecká.
          Dík.

            1. Znám. Zlatý fond kinematografie. Ovšem tehdy jiná hospoda s jiným programem. Tam mimo jiné poznal autora Ekonomických nepravidelníků. Skvělý úvod do ekonomie. Doporučuji.

    1. Manuel, neznám lepší knihu, která pomůže čtenáři pochopit vývoj v USA během třicátých , čtyřicátých let, než je Poslední kabriolet od Antona Myrera.
      Je to o lásce, i když nenaplněné, o válce v Tichomoří, o ztrátě iluzí a o tom, že i v nešťastném manželství se dá prožít důstojný, a snad i šťastný život. Jen to chce nebýt sebestředný a smířit se s tím, že nikdo nemůže mít všechno. Umět překousnout i těžké chvíle, které život přináší. A jde to.

  8. A nedá se to nijak napravit. Zničení indiáni v rezervacích , alkohol, stát do nich cpe peníze, jen málokterým se podaří postavit se na vlastní nohy. Ještě hůř na tom australští Aboriginci. Do Austrálie posílali Britové těžké zločince. Teď jsou Aboriginci převážně závislí na podpoře, nikdo neví co s tím. Některé škody jsou nenapravitelné. Tyhle křivdy zahladí snad až čas.

    1. Není možná! Což ti domorodci se netěší z obohacení svobodou, demokracií, lidskými právy a prosperitou od vyspělé křesťanským humanitarismem prodchnuté evropské kultury?

      1. Netěší. Mají úplně jiné priority. Najíst se, mít střechu nad hlavou a možnost v bezpečí vychovat děti.
        Mají svoje zvyklosti a je pro ně nepříjemné přejímat cizí. Úplně stejně to pociťujeme i my. I my těžce snášíme průnik cizí kultury do naší domoviny.

        1. Čas křivdy nezahladí. Když se setká vyspělejší kultura s tou méně vyspělou, méně vyspělá kultura zanikne. Jenže vzniklé problémy se nevyřeší ani za 200 let. Za 300 let už ano, protože dojde k zániku kulturně obohaceného národa.

          1. Někdy je to naopak. Římskou říši dobyli lidé z daleko méně vyspělé kultury, barbaři . Převzali římskou kulturu se vším všudy. Velká říše asi neumí udržet v klidu všechny provincie. Začne se to někde drolit. Imperátor si ukousl větší kus koláče, než stačí sežrat.

              1. Já to pochopila tak, že kultura Aboriginců zanikla s příchodem britského kriminálnictva. Které byla přecijen více vyspělé. Uměli číst a k dispozici měli víc vědomostí. Evropská kultura vyhrála nad australskou. Z asi milionu původních obyvatel zbyla sotva polovina , většina v zdecimovaném stavu.

                1. Kultura Aboriginců byla prostě jiná než britská vztahem k půdě. Ale stejně jako v Amerikách hrála hlavní roli ve vyhlazení původního obyvatelstva odolnost proti nemocím. Indiáni se pomstili syfilisem, Aboriginci měli jen výbornou schopnost přežití v poušti. Britská kultura měla navrch jen díky palným zbraním, proto byla vyspělejší. Na dostřel pušky Aboriginci s kopím a bumerangem neměli.

                    1. Kdepak jste vzala ty vase vedomosti o Australii a co vsecko se tam odehralo..
                      Mela by jste uvest aspon nejake prameny..
                      Abstraktni a neuveritelne povrchni soudy , znalosti kultury ,absurdni tvrzeni ,nic z toho neodpovida aspon trochu skutecnosti..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *