24 listopadu, 2024

Pákistán – nový odběratel ruské ropy a LNG

Do Pákistánu dorazil první tanker s ruskou ropou. Pákistán dosud kupoval ca 150 tisíc barelů ropy a ropných produktů denně, zejména z oblasti Perského zálivu.

Nová smlouva s Ruskem je uzavřena na dodávku 100 tisíc barelů ropy a ropných produktů denně, tj ca 1 tanker SuezMax týdně. Tento objem umožní pokrýt dvě třetiny pákistánské spotřeby ropy a pohonných hmot.

Smlouva byla uzavřena už před delší dobou a původně měly dodávky začít už v dubnu. Ale plnění se zaseklo na faktu, že Pákistán nedokázal kvůli sankcím a odpojení ruských bank od SWIFTu ropu zaplatit. Takže se oba partneři obrátili na Čínu a Spojené arabské emiráty s žádostí o schválení plateb v jüanech a dirhamech. Čína platby potvrdila a s potěšením o tom informovala v médiích, představitelé SAE na šeptandu v odborných médiích odpověděli standardním „no comment“. Část dodávek také může být zúčtována dodávkami zboží z Pákistánu (zejména textil a potraviny).

Pákistán zároveň vyhlásil výběrové řízení na nákup několika tankerů zkapalněného plynu LNG na spotovém trhu. Pákistán nenakupoval LNG celý rok, protože na něj neměl dostatek financí, když evropské plynové šílení vyhnalo ceny na desetinásobek obvyklých částek. Zároveň byly loni pákistánské firmy připravené také o několik nákladů LNG, které měly nasmlouvané na dlouhodobé kontrakty s Gazpromem. A protože tyto smlouvy byly uzavřené prostřednictvím Gazprom Germany, německá vláda po zavedení státního řízení a kontroly v německé pobočce Gazpromu tyto tankery s LNG zablokovala a přesměrovala do Evropy. Udělali to právě v době, kdy byly loni v létě v Pákistánu mohutné záplavy, a tak Pákistán uprostřed přírodní katastrofy ani nemohl vyrábět dostatek elektřiny.

Pákistán nebyl v téhle situaci sám, uprostřed krize si nákupy LNG nemohlo kvůli extrémním cenám dovolit několik rozvojových zemí a ocitly se uprostřed výrazných energetických krizí včetně odpojování elektřiny. To jenom pro upřesnění, kdyby někoho zajímalo, proč rozvojové země nijak nepodporují EU v jejích křížových výpravách proti Rusku a Číně a proč jsou evropští politici v místních internetových diskusích titulování velmi nelichotivě, zachytila jsem i výraz „evropské koloniální hyeny“.

54 thoughts on “Pákistán – nový odběratel ruské ropy a LNG

  1. Jestli někdy někdo postaví nějaký produktovod z Ruska přes Střední Asii do Pákistánu, tak to bude jednak technický majstrštyk a jednak z toho bude brutálně profitovat celá tato oblast. Tankery pak vezme čert.

    1. Jak USA zaváděly demokracii v Afghošu, tak jsem se někde dočetl, že přes Afghanistan, plánovaly USA vést nějaké trubky z bývalých Asijských republik SSSR.

    2. Ten plynovod z Jamalu za polarnim kruhem do stredni Asie uz je skoro hotovy. Puvodne vedly trubky ze stredni Asie do centralniho Ruska a odtud na Ukrajinu a pak do Evropy. To si malokdo uvedomuje, ze za sociku jsme k nam dovazeli turkmensky plyn, i kdyz jsme ho oznacovali jako rusky. Pak byl postaveny plynovod z Jamalu do centralniho Ruska, kde se napojil na tento puvodni pplynovod plynovod a pokracoval do zapadni Evropy. Vedou tam ctyri trubky. Takze ted staci jenom obratit u dvou tech trubek cerpani v kompresorovnach ze severu smerem na jih a pak k tomu pripojit ve stredni Asii plynovody do Ciny (ty uz jsou horove), Iranu, Afghanistanu a dale do Indie. Reverzni tok v tech puvodnich trubkach uz je napolovic hotovy a ca behem roku se ten obraceny proud muze spustit.

      1. Když na to nazíráme touto optikou, tak se najednou válka v Afghánistánu jeví v jiném světle. A zároveň nám naznačuje, jak by asi USA válčili ve vnitrozemí bez ochrany svých lodiček. Dvacet let jim to trvalo s pasáčky koz.. Jak dlouho by to trvalo s Ruskem nebo Íránem.

  2. Rusko nyni prodava plyn za ceny, jake jsou bezne na trhu. S vazbou na ceny ropy. Tedy asi 2-3x dráz, nez k cemu se snazila Rusko prinutit v roce 2020 EU politicky zmanipulovanymi arbitrazemi. EUpolitici se pokusili prinutit Gazprom prodavat plyn za cenu kolem 10 EUR za MWh tj cca 120 USD za tisic kubiku. Pritom jenom tranzit pres Ukrajinu podle tech novych „pravidel“ stal 30 USD. EU politici to formulovali v roce 2020 tak, ze EU prijala vlastni pravidla pro urcovani ceny, predchozi smluvni ceny na dlouhodobe kontrakty se rusi. A pokud chce Rusko dodavat plyn do EU, musi se temto novym podminkam prozpusobit. Mysleli si, ze prinuti Rusko silou . No a Ruske firmy se s temi podminkami seznamily a odpovedely, ze oni uzavreli smlouvy pred pul stoletim, ty smlouvy pul stoleti fungovaly. A podle novych pravidel, ktere nutily Rusko dodavat ca za polovinu puvodni smluvni ceny Rusku nevyhjovuji a za techto podminek dodavat nebude. A stacilo, aby Rusko snizilo dodavkly o deset procent, prestalo dodavat na burzu a ceny vystrelily na desetinasobek. V roce 2020 Rusko za dodavky plynu inkasovalo 25 miliard USD, v roce 2021 uz 55 miliard a v roce 2022 dokonce 95 miliard.
    Ergo kladivko – seznamte se s realitou a nehltejte ty propagandisticke hlasky z Ukrajiny tak naivne 😀

    1. Tim chcete říci, že rusku klesl zisk, protože platí výrazně dražší dopravu než pred válkou trubkami do evropy?

      PS Tak kolik generálů ztratili ukrajinci v bachmutu? Přibližně nula, milá vodbornice?

      1. Ruskemu Gazpromu ani Novateku neklesl zisk !!
        Tak jeste jednou a podrobne inkaso za vyvoz plynu z Ruska:
        – 2018: 49,8 miliard USD
        – 2019: 41,5 mld USD, prvni vyznamna zmena pravidel uctovani ze strany EU
        – 2020: 25,7 mld USD, pokracuji nasilne politicky zmanipulovane zmeny pravidel uctovani cen ze strany EU a eliminace puvodnich dlouhodobych smluv, Rusko v dusledku covidu vyvezlo o 10% mene plynu, ale dostalo o 40 % mene penez
        – 2021: 55,5 mld USD, Rusko prestalo do EU dodavat plyn na spotovou burzu , snizeni dodavek oproti roku 2019 o 10 %, Gazprom dodrzoval dlouhodobe smlouvy, ale odmitl vydirani ze strany EU a pozadavek, aby presel na nova pravidla a dodaval na burzy namisto dlouhodobe smlouvy
        – 2022: 95 mld USD, v dusledku sankci EU a Britanie na nahradni soucastky pro turbiny Siemens na plynovodu NordStream1 postupne omezeni dodavek ruskeho plynu o 40%, evropska energeticka krize, ceny vystrelily na 10nasobek puvodnich cen z roku 2019, Gazprom i Novatek maji nejvyssi prijmy v historii a nejvyssi zisk v historii
        A co se tyce platby za tranzit, Trump uvalil sankce na NordStream2 v roce 2018, cimz se vystavba plynovodu protahla o 4 roky. A zaroven USA prosadily vyderacsky pozadavek, ze Rusko musi platit Ukrajine trojnasobne tranzitni poplatky ve srovnani s jinymi plynovody v Evrope.
        S valkou na Ukrajine to ma spolecne jenom tolik, ze v USA se vyrabi predrazeny LNG, ktery firmy nedokazaly prodat do Evropy. Tak USA vyvinuly ekonomickou sankcni valku proti levnejsimu ruskemu plynu, aby se snizily jeho dodavky a zvysila cena. EU odmitala zaplatit Rusku primerenou cenu ca 50 mld USD rocne a nakonec v dusledku vsech tech sankci nakonec zakaznici, firmy a staty zaplatily v roce 2022 za energie o 1000 miliard USD rocne vice. Z toho ca 100 milard USD navic dostalo Rusko (za plyn, ropu a uhli), ostatni zisky si strcily do kapsy nadnarodni petrolejarske a energeticke firmy.

        1. Tááák, a teď vás referent dostal. Dodávky za 5 měsíců 2023 jsou krutě, krutě menší než za 12 měsíců 2022. Na to se dá jen tiše polknout.
          Nad propastí, soudruhu nadplukovníku, nad propastí!“

            1. Saudove ,Rusko a Opec vyhlasili , ze snizuji tezbu a omezujou produkci ropy a plynu a tak prodej se,
              /pro nekoho obtizne si to precist , je to vsude mozny zjistit, kdyz by si potom tady nemohli ani zakvakat/,
              se snizi ..Za inflacni penize. Kva , kva…..
              Za malo zelenyho /Green/ ksindlu /,
              hodne v Nemecku potrebnyho do krize /,
              kterej predstira , ze je penize /a ministri/, spise horsi ministranti , kva , kva /,
              bidne malo lasky zbejva..Kva.
              Kdyz zapad nema, co nabidnout, vladam a narodum , leda , aby posilali penize v miliardach a zbrane a vsecko ukrovi , dou houfne za lepsim zachazenim ,
              za pomoci v nouzi a za bohacema , neco vod nich kapne ,kdyz si chteji polepsit..
              Lepsi nez tank s vohnutym laufem..Poslanej na to, aby tank zadarmo opravili a vratili zpet…
              Trump moc hodne a nedockave vyzbrojoval ukra…Ted,ale.
              Ukra vdecny pratele a spojenci jako sam byl , Trumpa za to , za zasluhy ,ted poslou na vice nez sto let ,
              nekam……inu , taky se dockal…

        2. Milá zlatá, zapomínáte, že počty, hlavně dokonce i hospodářské se už neučí, i na všech VŠ byly zrušeny. Logika jak by smet. Zbytečná námaha…

      2. Esiva to nebude tim, ze UA hlavouni si davaji sakra bacha, aby se nedostali nekam, kde by to mohlo smrdet. To je ukol potravy pro dela, nikoli pro nadlidi.

  3. Zjavne si insider a vies o tomto biznise viac ako my ostatni.

    Toz daj pre neinformovanyc, kolko juanov za barel plati Pakistan? Kolko malo byt pred zlavou a kolko je teda po.

    Som zvedavy na tie slevicky.

  4. To je v rámci pomoci rozvojovým zemím, a naše zemička dostávala v rámci pomoci třeba levný plyn a tak jsme se rozvinuli, že raději kupujeme molekuly svobody od vrahů z Volstrýtu (copyright Jasánek), a jak pravil náš Signalista – to jsme to tomu Putinovi nandali. Ten se z nás nepokaká, pokakáme se my.

      1. A v Alto Catumbele bylo zajato kolem 60-ti našich pracovníků, kteří tam budovali nějaký závod.
        Myslím si, že to byla celulózka, možná mne moje paměť trochu klame.

            1. No táta tam začínal, já v podstatě zavíral (Vršovice, Leningradská) Značka ZPA (Závody Průmyslové Automatizace) dodnes existuje jako ZPA ekoreg v Ústí. Největší pecku firmě dalo sloučení s Regula Praha (Nusle, Bartoškova)

          1. Trochu odbočím. Můj kamarád, elektrikář byl V Darchanu (mongolsko), kde Přerovské strojírny stavěli cementárnu. Bydleli v panelácích našeho střihu, no a jeden jeho kolega si pozval na koitus nějakou mongolku, jelikož jejich hygienické návyky byly zcela odlišné, tak si ji napřed postavil do vany a pořádně ji vydrhnul. To se rozkřiklo a dopadlo to tak, že před byty stavitelů postávaly mongolky chtivé vydrhnutí.

            1. Nevíte něco o tom, jaký je výstup z návštěvy V. Nulandové v Ulanbátaru?
              Bude Majdan, anebo zatím jen příprava ?
              Mimochodem, do Ulanbátaru se chystá i papež. Má tam být snad skoro 1500 věřících kŕesťanů.
              Uff

              1. Mám známé, kteří v Ulanbátoru provozují Českou restauraci, včetně čepování našeho piva. Ta restaurace je místem, kde se schází mnoho členů různých ambasád (jídlo a pivo), a určitě tam problesknou nějaké pikle.
                Až pojedu do Brna, tak se stavím na jejich základně (Na baštách).

  5. Tak tohle se nebude líbit. Pákistán je tradičně nejlepší přítel amerického lidu.
    ( Ale i tak si Amíci pro sichr odchytili bin Ládina sami. Pěkně na tajnačku. )
    Emiráťané podepsali Abrahámovské dohody, takže jejich no comment se bude líbit ještě méně.
    Další adept na přátelské vztahy – Súdán, taky nic. Diplomaté byli rádi, když si stihli rychle sbalit kufry.
    Děkuji za čerstvou zorávu.
    🌷

      1. no nevím … „tzv. zvýraznění písně“ jme tu u nás už také měli.
        Nejsem na chlapečky, v tomto případě asi zpěvák podlehl „požadavku trhu“ …
        takže se omlouvám …

          1. Re: berkowitz

            No nesnažte se tu tvrdit, že je krásnější, než já!

            A vyhrál jsem soutěž o zlatého havrana, heč!
            Slavíka má kde jaký vandrák!

            1. Já se chtěl taky zúčastnit nějaké zpěvácké soutěže, ale moje žena mne od toho odradila, když poukazovala na to, že pořád ještě mutuji.
              A to jsem začal cvičit „Pochod rudých námořníků“!

  6. Tak jsem dospěl k závěru, že když nebudu číst tenhle web, že o nic nepřijdu.
    Důvod? Odklon od „politiky strany“.

  7. Zajímavá situace,jak v obchodování,tak i v platbách,co hoši v USA jen tak neskousnou.
    Pak také může vznikat,úplně jiná politicko-diplomatická situace.Takže,příští zima,bude u nás asi studená.

  8. Tereza Spencerova se prevtelila a vratila. Nebo se alespon nekde tam nahore na Divisovou usmiva a bude ji delat strazneho andela 🙂

        1. Tak ja vam napovim , koupi si treba v Indii pristav a zakladnu…
          Aby videli treba do Indickyho oceanu…
          Jeden nekdy nevi , kdyz nevidi..
          Ted Anonyme , kolik tech rupii ma ten rus, prozradte kolik , nestydte se za vase velke a hluboke vedomosti..

      1. Rusko prodava lehce levneji, nez kolik stoji Brent. Ale ani zdaleka neprodava s tak velkymi slevami, jak tvrdi nasi propagandiste. Nejvic se ted z Ruska prodava do Ciny a Indie a v obou zemich je cena za prvni ctvrtleti 74-79 USD. Pritom ceny v poslednim „klidnem roce“ 2019 pred covidem byly v koridoru 60-75 USD. Takze EU temi sankcemi zvysila cenu sama sobe, zatimco ostatni staty obchoduji dale za bezne ceny.
        Pritom se EU a G7 pokusily vnutit Rusku sankce, zakaz prodeje do EU a tzv cenovy strop 60 USD za barel, o kterem se sice hodne moc mluvi, ale fakticky nikdo ten diktat z EU neakceptuje. Rusko, Cina i Indie maji vlastni flotily tankeru a na diktat EU zvysoka kaslou.
        V roce 2022 melo Rusko nejvyssi export za celou dobu svoji historie od roku 1992.

    1. Spencerová popíjí s Janem Petránkem v nebeském báru Vetlín. Udržují si hladinku a dolů se raději nedívají,
      protože je jim jasné, že je zaděláno na opravdu veliký malér.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *