19 října, 2024

Zbraně pro Izrael: delikátní podpora Evropy v konfliktu v Gaze

Zbraně pro Izrael: delikátní podpora Evropy v konfliktu v Gaze

Navzdory rostoucím civilním obětem v pásmu Gazy se západní státy drží své zbrojní pomoci Izraeli. Data SIPRI ( Stockholm International Peace Research Institute) ukazují, jak hluboce zakořeněná je tato podpora – a proč i EU musí zpochybňovat své morální zásady.

Obr.:Palestinci kontrolují své stany na nádvoří nemocnice mučedníků Al-Aksá, které byly zničeny při izraelských útocích, v Deir Al Balah, Gaza, 14. října 2024. 4 lidé byli zabiti a 40 zraněno.

Francouzský novinář Pierre Levy hodnotí dvojí metr evropské hodnotové politiky:

Když požadujete příměří, logika není dodávat zbraně pro válku.“

Trvalo tedy téměř rok do dne, než Emmanuel Macron vyslovil tuto větu, která by vlastně měla být samozřejmá. 5. října francouzský prezident ve stejném rozhovoru řekl:

„Dnes je prioritou vrátit se k politickému řešení, přestat dodávat zbraně pro boj v Gaze.“

Vše však nasvědčuje tomu, že židovský stát může počítat s loajalitou svých západních dodavatelů. Vyplývá to zejména z nedávno zveřejněné analýzy SIPRI, nezávislého švédského institutu považovaného za odborníka, co se výroby, vlastnictví a prodeje zbraní po celém světě týče.

Výzkumníci nejprve připomínají, jak Tel Aviv, ačkoli jeho národní obranný průmysl zdaleka není bezvýznamný, závisí na svých dodavatelích zbraní při provádění vojenských operací:

„V posledním desetiletí Izrael výrazně zvýšil dovoz zbraní.“

V letech 2009 až 2013 byl Izrael 47. největším dovozcem zbraní na světě. V letech 2019 až 2013 se vyšvihl na 15. místo.

Během tohoto druhého období tři mocnosti vyvezly většinu hlavních zbraní zakoupených židovským státem: Spojené státy, Německo a Itálie. Studie však říká, že „mnoho dalších zemí dodalo vojenské komponenty, munici nebo služby.“

Není divu, že Washington je největším dodavatelem, představuje 69 procent dovozu zbraní do Izraele. Od roku 2008 je dokonce v amerických zákonech zakotveno, že strýček Sam musí svému věrnému spojenci poskytnout vybavení, které mu v regionu umožní „kvalitativní vojenskou výhodu“.

Mezi prodávané materiály a vybavení patří letadla, obrněná vozidla, rakety a lodě. SIPRI uvádí, že „všechna stíhací letadla, která v současnosti používá izraelské letectvo, dodala Spojené státy se speciálními úpravami pro izraelské použití“. Kromě toho „izraelský a americký obranný průmysl úzce spolupracují v různých oblastech, včetně protiraketové obrany“.

Uvádí se také, že USA dodaly 1 000 řízených bomb GBU-39 pouhé dva dny po izraelské ofenzivě na Gazu, což je urychlená dodávka na základě dříve podepsané smlouvy. Stejné zrychlení bylo aplikováno také na dodávku stíhaček F-15 a F-35.

USA však nejsou jediné, kdo podporuje izraelské války proti lidem v Gaze, ale také proti Libanonu. Některé evropské země také nejsou v žádném případě lepší. Především Německo, jehož prodej tvořil v letech 2019 až 2023 30 procent izraelského dovozu velkých zbraní. Podle SIPRI byly tyto nákupy speciálně určeny pro námořní síly:

„81 procent transferů bylo pro fregaty a 10 procent pro torpéda. Zbývajících 8,5 procenta byly motory pro obrněná vozidla, včetně motorů pro obrněná vozidla používaná ve válce v Gaze.“

Již v říjnu 2023 kancléř potvrdil tuto politickou vůli: „Dodali jsme zbraně do Izraele a nerozhodli jsme se vývoz zastavit.“ Následující měsíc spolková vláda zřídila meziministerský výbor, aby urychlil dodávky požadované Izraelem.

O rok později v debatě Bundestagu 10. října Olaf Scholz znovu zdůraznil: „Dodali jsme zbraně a dodáme zbraně,“ a dokonce potvrdil, že byla přijata rozhodnutí, „která také zajistí, že v brzké době budou další dodávky dát“.

Tímto důrazem reagoval na kritiku křesťanských demokratů. Opozice se obává zpomalení dodávek zbraní v prvních devíti měsících roku 2024. Předseda CDU Friedrich Merz se dokonce odvážil obvinit vládu z polovičatosti:

„Jakou hodnotu vlastně mají vaše projevy solidarity se Státem Izrael, když zároveň této zemi odepíráte značné množství pomoci v její nejisté situaci?

Italská vláda je ze své strany opatrnější. Ministr zahraničí Antonio Tajani v lednu 2024 prohlásil, že „pozastavil všechny dodávky zbraňových systémů nebo vojenského materiálu jakéhokoli druhu od začátku konfliktu“. O dva měsíce později však jeho kolega z ministerstva obrany upřesnil, že „vývoz do Izraele pokračoval, ale pouze dodávky na základě smluv podepsaných před 7. říjnem“.

Španělsko uvedlo, že od začátku války v Gaze nevyváželo zbraně do Izraele. A pokud jde o Francii, ministr obrany Sébastien Lecornu v únoru 2024 prohlásil, že Paříž se chce při vývozu zbraní chovat „bezchybně“.

V červnu 2024 však SIPRI oznámilo, že „nezávislá vyšetřovací organizace Disclose tvrdila, že francouzská vláda povolila vývoz elektronického zařízení používaného v dronech Hermes 900 do Izraele, které může být použito k monitorování situace na zemi, a „bylo nasazeno v Gaze“. A přestože Paříž nebyla v období 2019 až 2023 hlavním vývozcem zbraní do Izraele, stále dodávala komponenty nezbytné pro použití určitých zbraní – což je situace, která pravděpodobně pokračuje.

Přestože členské státy EU nezaujímají jednotný postoj k vojenské pomoci židovskému státu, většina z nich znovu potvrzuje svou „neochvějnou podporu Izraeli“, jak řekl Emmanuel Macron. A to v kontextu, ve kterém Tel Aviv provádí operace s děsivými následky.

V pásmu Gazy počet civilistů zabitých při bombových útocích dávno přesáhl 40 000. Nemocnice a školy jsou cíleně zaměřovány a z velké části zničeny. Populace je neustále vysídlována a putuje z jednoho nebezpečného místa na druhé. Když se k tomu přidá obléhání oblasti, jehož cílem je vytvořit situaci hladomoru a epidemií, počet obětí se pohybuje ve stovkách tisíc. A izraelské vedení o příměří ani neuvažuje.

Naopak – Izrael otevřel druhou frontu v Libanonu, který je nyní také silně bombardován, zabil několik tisíc civilistů a vysídlil přes milion lidí. Na území tohoto teoreticky suverénního státu byla zahájena rozsáhlá pozemní ofenzíva. Benjamin Netanjahu otevřeně pohrozil, že zemi změní v trosky stejně jako Gazu. Navíc arogantně vyzval síly OSN, aby se stáhly. Byly zasaženy pozice modrých přileb a několik z nich bylo zraněno.

Nic z toho by nebylo možné bez vojenské podpory nejbližších spojenců Tel Avivu. Nesou proto podle mezinárodního práva významnou odpovědnost. A EU, která je příliš zaneprázdněna násobením svých sankcí proti Rusku a v poslední době proti Íránu, si ponechává Radu pro spolupráci, která ji od roku 1995 spojuje s Izraelem.

„Dvojí standardy“ nebyly nikdy tak zřejmé, končí svou analýzu Pierre Levy.

Milion vysídlených – a to je začátek – kam asi tak půjdou? Do Sýrie, která je stále pod sankcemi, takže miliony lidí navíc těžko utáhne, dále do Turecka – a pak to známe. Evropa buď zaplatí Erdoganovi zvýšené „výpalné“ na uprchlíky, nebo půjdou dále do Evropy. Nebo obojí.

Ale když může EU vyhlašovat další a další ekonomicky sebevražedné protiruské sankce, proč by nemohla podporovat další příliv uprchlíků do Evropy? Hlavně když bude v bezpečí Izrael, že. A bude mít „klid na práci“. Jsou i tací –a často to otevřeně přiznávají– kteří vítají „zabíjení muslimských teroristů“, zcela pomíjejíce, že jak v Palestině, tak v Libanonu jsou početné křesťanské komunity, mnohdy staré jako křesťanství samo.

19 thoughts on “Zbraně pro Izrael: delikátní podpora Evropy v konfliktu v Gaze

  1. Nadlidé židovského postižení jsou rozlezlí po celém světě. To žid Levy zatajil. Takže z Francie žid Macron, agent žida Rothschilda, samozřejmě přisluhuje SSouvěrcům. Podobně jako žid Blinken (též Sulivan, Nulandka…) z SSA nebo z Německa předseda CDU žid Friedrich Merz (poskok BlackRocku). Židovský stát tedy za některé zbraně neplatí, dostává od SSouvěrců, platí to gojimové různých protektorátů, EU, SSA…

    Hromadné vraždění gojimů není dvojím metrem v „morálce“ nadlidí, vždyť je to tak talmudisticky jednoduché, stačí do košer propagandy přimíchat slovo terorista.

  2. Cesta peněz nekončí.
    Nikdo si je nestrká do trezoru, co by tam z nich měl? Peníze prostě obíhají. Proto se jim taky říká oběživo. Peníze jsou moc a menší část z nich se utratí na atributy moci. „Ať všichni vidí!“
    Ten zbytek, snad 95%, se reinvestuje, aby jich bylo víc, aby bylo více vlivu. Peníze prostě dělají peníze.
    Jejich moc skončí, až je nikdo nebude chtít. Inflace. Ale vždy jenom jedné měny.

    1. Jistěže. Viz funkce peněz. V případě „úředních“ peněz, s velmi omezenou funkcí pokladu. Peníze až například na zlato (už přes 2700 USD/unce, kdo čím dřív koupil, neprohloupil, ale nutno pořád sledovat), které samo o sobě má užitnou hodnotu, vyjma funkcí „sui generis“, samy o sobě užitnou hodnotu nemají.
      Poznámka pro šťouraly, zlato možno považovat za ukazatel inflace. Třebaže ne přesný. Sice se říká, že “ cena zlata roste“, jenže ve skutečnosti je to tak, že peníze „univerzální zboží“ ztrácí svoji hodnotu. Přesněji, je o ni připravováno.

    1. Diplomatické uznání neznamená reálnou samostatnost. Nakolik Palestina je hospodářsky samostatná, reálně, a případně, nakolik by byla v ideálních podmínkách? Nakolik jsou Palestinci (míněno tamní občané, bez ohledu na jejich promíchanou etnicitu) úspěšní jinde ve světě v porovnání se všemi ostatními také žijícími mimo zemi kde se narodili?

      1. A to joo 😀

        Takže já k Vám přijedu po zuby ozbrojený, ukradnu Vám barák, pozemek, vyvraždím Vám rodinu, Vás zavřu do oploceného bantustanu bez vody a úrodné půdy, za to všechno Vám napařím sedminásobné daně a pak půjdu a budu halekat, že si nezasloužíte samostatnou existenci, protože jste hospodářsky a společensky neúspěšný untrmenš.
        Super, hezky jste se odkopal.

  3. „Ministerstvo obrany České republiky letos hodlá vybrat nové taktické bojové drony pro Armádu ČR. Jedním z kandidátů jsou izraelské drony rodiny Hermes od firmy Elbit Systems. Drony Hermes v rozhovoru pro Armádní noviny představil Zivem Avnim, viceprezident divize International UAV business Elbit Systems.“
    Elbit Systems Ltd, Advanced Technology Center, P.O.B. 539, Haifa 3100401, Israel, Tel: +972 77 294 0000.
    Jestliže máte zájem, a v Alze to nemají, zkuste to tam.
    Chytrému napověz.

    1. Drony, ať pozorovatelské, bombardovací nebo sebevražedné nesmírně rychle technologicky stárnou.
      Před několika měsíci se jako horká novinka řídily po optickém vlákně, teď už jsou samonaváděcí pomocí kamery a AI. A už se začíná objevovat spolupráce dronů mezi sebou, bez operátora. Samostatně útočící roje dronů. Vypadá to, že nebude třeba člověka.
      Napadá mě: K čemu války?

  4. Čistě z ekonomického pohledu. Rozhodující je poměr zdrojů. Záleží na tom jak dlouho hospodářství Izraele to utáhne. Jak dlouho vydrží zdroje. Jak se budou zhoršovat vnitřní poměry. Jak pro podporovatele bude stoupat význam otázky „co za to“. Vojenská síla záleží na kvalitě a kvantitě. Izrael nemá potřebnou kvantitu. Naproti tomu kvalita nepřítele stoupá. Má více produkčních center, vyšší produkci i reprodukci

  5. V Sýrii také, paní Kunšteková; od 1. století n.l.. Sýrie je dokonce často označována za kolébku křesťanství.
    Přesto KoZa dál fedruje zbraně a peníze , aby podpořil sionistické teroristy i v agresi proti Sýrii.

    1. Viděl jsem Sáru v parku. Kojit. Přestože jsem k žádné chasene neslyšel
      … No, proč by nekojila. Když má mlíko a čas…

      Tak je to i s KoZa. Dojí. Když má mlíko a čas …

    2. Kdo je anonymní „KoZa“? Kdo se za tím v tomto případě skrývá? Jména, čísla.
      Například Česko (daňové poplatníky) stála přímá podpora Ukrajiny přes sto sedmdesát miliard Kč. Které nejsou na zdravotnictví, dopravu, infrastrukturu, školství… Na Ukrajinu jsou. Zvyšují deficit státního rozpočtu. Nevyrovnatelný. Nepřímé náklady a obchodní ztráty této politiky jsou další stamiliardy. Se saháním přímo do kapes znehodnocováním peněz, inflací. Ptejme se jaká je protihodnota. Co za to občané (akcionáři republiky) dostávají? Jaký prospěch, jaké dobro? Sledujme cestu „jejich“ peněz, které chybí na stolech jejich rodin. Kde končí? U koho končí? Komu jsou zaplaceny?
      To je klíčové. Ne náboženství, víra, spor o to na kterém konci rozklepávat vejce. Tak i v případě izraelské války. Od koho ke komu vede trasa peněz. Tak i ve všem ostatním. Greendeal. Nakonec i v případě drobností psychologických a genderových poradců ve školách.
      Ve všem. Sledujme cesty peněz. Kam nás dovedou. Do jakých hnízd.

      1. KoZa je vnější obal něčeho, co se nesmí vyslovit. Všichni ti presidenti, armády, policie…
        To všechno funguje podle špagátku penězovodů.
        Loutky, které si občas začnou myslet, že oni jsou těmi, kteří rozhodují.

      2. Paní Kunštekovou nezajímají peníze, ani detaily.
        Paní nezajímají osudy stamiliard eur, které EU za ta léta humanitárně nafutrovala do „Palestiny“.
        Následně a s velkým „údivem“ ta stejná EU zjišťuje, k čemu Palestinci ty humanitární peníze použili.
        Výsledky vidíme všichni, jen paní Kunšteková nikoli.

        1. žid Teco tedy připomíná, že (židy ovládaný) chavrus EU dlouhodobě zpronevěřoval daně vybrané od obyvatel zemí EU na provoz koncentráku pro původní obyvatele Palestiny. A samozřejmě přitom EU chavrus košer odkláněl prostředky i pro židovský „stát“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *