22 listopadu, 2024

Vítězí houževnatost…

Proč vyhráli Tálibánci nad materiálně nejvyfutrovanější armádou světa i celý jejich tálibánský rozpočet představoval možná setinu rozpočtu amerických jednotek tam na Hindukůši, tisícinu amerického vojenského rozpočtu všeobecně a sotva desetitisícinu rozpočtu USA? Proč vyhráli vousáči v sandálech i když Američané okupovali v podstatě celé území, všechno monitorovali ze vzduchu u z vesmíru, každý den někde pozatýkali nějaké Tálibánce, každý den nějakého toho povstalce zabili (zpravidla i s celou vesnicí okolo něho), měli pod svou kontrolou afghánskou vládu i afghánské elity?

Houževnatost… Ochota bojovat pořád dál, i když jim bomby zabily bratry, i když jim Velcí satani zavřeli bratrance na Guantánámo. Ochota bojovat takovým způsobem, aby se dalo bojovat i zítra. Každý den odpálit několik střel z minometů na americkou základnu, která kolem měla pět metrů vysokou zeď, nahoře ostnatý drát, reflektory i kulometné věže. V devadesáti devíti procentech případů ta střela neškodně dopadla a neudělala žádnou škodu.

Ale dělali to dvacet let. Dvacet let nechali americké kluky vyskakovat z postelí při opakovaných poplaších. Svým způsobem to bylo jako dvacetileté období dešťů. Eroze. Eroze vůle, eroze sil, eroze náhradních dílů. Dvacet let to Američanům přinášelo horentní náklady, které neodpovídaly ziskům.

Nakonec Američané neodtáhli po nějaké velkolepé, ale prohrané bitvě. Odtáhli, protože to už prostě nemělo cenu. Američané měli hodinky, Tálibánci měli čas. Američané odtáhli a vlastně toho ani nebylo moc zničeného a hodně toho po nich zůstalo. Hlavně vojenského materiálu.

Vietnamci ve své době také nemohli útočit na americké betonové pevnosti. Neměli na to dost sil. Ale mohli každou noc zkusit, jestli američtí hoši nezapomněli u bunkru zamknout dveře… Jednoho dne to vyšlo…

Už jsem tu psal, že válka na Ukrajině také není přehlídkou geniálních obkličovacích manévrů. Vojáci na frontě prostě „erodují.“ A i když se nás mééédia snaží přesvědčit o opaku, většina zranění je od šrapnelů. Průměrného frontového bojovníka zabije dron a nebo dělostřelecký granát. Videa zákopových ztečí vypadají sice efektně, ale většina vojáků prostě zemře, protože někde daleko za frontou někdo vystřelil z děla. Eroze probíhá zcela statisticky. Čím víc granátů, tím víc mrtvých. Vítězí prostá houževnatost – vítězí ti, kteří v zázemí makají jako barevní, aby na frontu dodali co nejrychleji a co nejvíc dostatek munice a nových děl. Vítězí ten, kdo se zaťatými zuby vydrží víc.

Proč to všechno píšu…

Jsme na tom úplně stejně. Bojujeme proti soupeři, který má všechny trumfy na své straně. Má média, má neziskovky, ovládá školství, pomocí dotací drží v šachu většinu podnikatelů i zemědělců… a vlastně úplně všech. Má převahu po všech stránkách.

Ale… nemá tak velkou převahu, jakou měli Američané v Afghanistánu.

Máme tendenci, chtít geniální manévr. Když se zablokuje magistrála, když se oblehne Strakovka, když přijde ta správná výzva, která lidi dostane do ulic… Nic takového nikdy nebude. I v tom Afghanistánu tvořil Tálibán jen zlomek počtu obyvatel. Většina Afghánců chtěla prostě jen žít.

Je pravděpodobné, že nikdy nebudeme mít dost sil na přímý střet. Nikdy nebudeme mít k dispozici sedm miliard ročně, abychom si vybudovali vlastní Českou televizi. Nikdy nebudeme mít k dispozici padesát miliard ročně pro nějaké svoje vlastní politické neziskovky. Nikdy nevybudujeme vlasteneckou televizi, na kterou by koukaly miliony lidí. Tálibánci také nikdy nepostavili raketové, vrtulníkové, pěší a stíhačkové vojsko pro velikou epickou bitvu.

Vítězí houževnatost. Prostě je zapotřebí nepřestat. Zatnout zuby a prostě jim do toho liberálního světa střílet šrapnely. Občas hlavou vrazit do zdi, abychom zjistili, jak je pevná, ale nikdy nezapomenout ji každý den pomočit. Eroze. Bojovat tak, aby se dalo bojovat i zítra. Bojovat tak, aby je to prostě přestalo bavit. Bojovat tak, aby toho vlastně neměli zapotřebí. Bojovat tak, aby si řekli, že jim to za to nestojí.

Bojovat zatnutými zuby, házením písku do soukolí a hlavně tím, že se na to nevykašleme. Bojovat tím, že budeme houževnatější než oni a budeme je tak dlouho pozvolna omílat, až jednoho dne povolí. Takhle to vlastně dělali i obrozenci. Také mluvili o zpuchřelém Rakousku. Také čekali, až to vídeňskou kliku přestane bavit. Chovali se, jako by měli k dispozici celou věčnost.

Dnes je první neděle v měsíci, to obvykle děkuji. Ani tentokrát to nebude jinak.

Děkuji všem, kteří jsou houževnatí. Děkuji všem, kteří přijeli na všechny demonstrace, kteří jezdili podporovat ty své na soudy, kteří přivádějí do sálů další lidi. Děkuji všem, kteří šíří myšlenky alternativy, kteří tomu dávají čas a úsilí. Nejvíc děkuji těm, kteří to dělají každý den a nikdy nevynechají.

Děkuji všem kteří podporují Vidlákovy kydy. Děkuji všem, kteří sáhnou do vrecka, kterým není lhostejný osud tohoto národa, kteří jsou ochotni bojovat, i když mají lliberálové všechny trumfy v rukou. Děkuji všem, kteří jsou ochotni snášet i ty malé výsledky a malá vítězství a kteří necouvnou, když jsou svědky nějaké té prohry. Voda neprorazí kámen silou, ale četností a dlouhodobostí svého působení. Děkuji všem, kteří to chápou a jsou i přes všechny překážky bojovat dál.

Děkuji každému, kdo projevil občanskou odvahu i občanskou neposlušnost. Protože neposlušnost není náš problém. Náš problém je poslušnost. Brzy bude totiž zapotřebí zase bojovat.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

74 thoughts on “Vítězí houževnatost…

  1. K diskusi o přesném času, řízeného tak nebo onak.
    Moje automatické mechanické tissoty chytají tak asi minutu zpoždění za měsíc. Hodinář se nad tím rozzářil: „Minutu za měsíc? Mechanický stroj, ruční práce! To je nádhera, co?“

  2. Ono i Talibán, i Vietcong měl kromě svého odhodlání, trpělivosti a vůbec taky za sebou MOCNÉ PODPOROVATELE ze zahraničí. My máme koho, smím-li se ptáti? Aby se dalo něco u malých kluků změnit, musí tu změnu podpořit ti velcí kluci. A i ti velcí jsou závislí na té „temné (šesticípé) straně síly“.
    Říká se, že centrální mocnosti byly vojensky poraženy. Opravdu vojensky? Vysmívané R-U rozemlelo Srbsko na drobno. Tak, že srbské vojsko vzalo dráhu až do Albánie. Postoupila Itálie do rakouských hor, nebo R-U postoupilo až k Pijavě? No a pořádná část britského loďstva je dodnes kdesi u Jutska, Ruská veleříše byla docela rozmetána, zákopy zdobily Francii ve vzdálenosti dostřelu německých děl do Paříže. Londýn bombardován…Berlín nebyl. To, co bylo podepsáno 11.11.1918, bylo PŘÍMĚŘÍ! Ne nějaká kapitulace. Kapitulace se z toho stala až týlovou záškodnickou činností těch, jejichž jméno je lépe nevyslovovat. A teprve v té chvíli všeobecného rozvratu mohlo vzniknout Československo. A konec konců republika vznikla snad omylem, kdy si kdosi špatně vyložil prohlášení R-U ministra.
    Vznikla by První republika bez Wilsona? A do samostatné republiky-kde se vzal, tu se vzal- přijel vlakem president.
    A vznikla by Třetí republika bez Stalina, Churchila? A do osvobozené republiky-kde se vzal, tu se vzal- přiletěl letadlem president. (myslím toho, co se vzdal presidentování) Kým a kdy byl E.Beneš do funkce znova zvolen? Kdo teda zařídil, že byl uznán sofort presidentem ČSR? Že by zase ta „temná strana síly“?

    1. Berlín porazila zejména obchodní blokáda.
      Beneš nemusel být znovu zvolen, platila kontinuita Československa. Benešova abdikace r. 1938 nebyla legitimní, byla vynucená.
      Ty bys, bratře, asi chtěl uznat Háchu, coby presidenta ČSR…no ale tak daleko ještě s tunajším školstvím nejsme, warte noch einen Moment.

      1. Maličká odbočka.

        „Napoleon byl poražen ruským sněhem a anglickými dětmi. Úloha, kterou měl ruský sníh, byla uznávána, neboť se dala připisovat Prozřetelnosti, avšak úloha, kterou měly anglické děti, byla pominuta mlčením, neboť byla ostudou pro anglické muže.“
        (Bertrand Russell)

  3. OT

    Já jsme to tedy neviděl, nemám na to gule, ale jedno je mi z toho jasné.

    Debaty první části Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se účastnil europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer a místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. Tématem se stala poslanci schválená novela občanského zákoníku upravující práva osob stejného pohlaví. „Bez nás by zákon neprošel,“ zmínila Schillerová.

    ANO je opravdu opozice (ale proti komu?) a paní Šilerová je opravdu poměrně inteligentní dáma (záleží s kým poměrujete).

  4. těžce pomýlené přirovnání, nejsme Afgánistán ani Taliban, jsme v situaci Ukrajiny v 2020, totální infiltrace a příprava na válku
    a nemáme dva roky…

      1. Šancí by bylo být nenápadní, aby si nás nevšimli.
        (Ála „Ztracený obzor“ James Hiltona, ale ve střední Evropě? Asi jen těžko)

    1. Neblázněte, k tomu máme fakt daleko. Na UA bylo už od války podporováno neonacistické hnutí, byť dlouhá desetiletí dost latentně. Ale bylo tam. A pak došlo po rozpadu Sovětského svazu k neuvěřitelné militarizaci a otevřené nacizaci. Tady jediné, co se děje, je, že se za naše peníze zdarma operují ve velkém ranění z UA a stejně tak se i cvičí natajňačku čerstvé maso. Na moc víc naštěstí nemáme. Tedy kromě pár politiků, kteří se tu snaží dělat nějaké utajené špinavosti pro západ, protože trpí představou, že je hoši, co spolu mluví, vzali mezi sebe.

        1. Potřebujete bojeschopné fanatiky. V ČR nenajdete moc ani jednoho. Naši největší fanatičtí křiklouni řvou jen proto, že je za a) za to většinou někdo platí a za b) myslí si, že jich se případný konflikt nedotkne.

  5. „Bojujeme proti soupeři…“
    Kontrolní otázka: Víme, kdo je vlastně oním soupeřem? Vláda? Ústavní soud? Prezident? Brusel? KoZa? Média?
    Nejsou to všechno jenom loutky, které když padnou, budou nahrazeny nahrazeny jinými, které budou „pokračovat ve stejném stylu“? Víme, kdo jsou jejich loutkovodiči? A kdybychom odstranili i ty, nebudou jejich nástupci hrát dál podle stejných not? A kdo vůbec píše ty noty? Máme alespoň tušení, jak bychom si jako národ mohli začít psát své vlastní?

    1. vime kdo jsou loutkovodici – soros, black/vanguard – tedy rockefelerove, rotchildove. ale to nam komari rikali uz predtim a my jsme jim neverili.

  6. Decentralizace Talibanu, geografické podmínky neumožňující využití námořnictva, obtížnost a nákladnost dopravy, vysoké transakční náklady v poměru k zisku, v tomto případě na zabití jediného člověka z vnitropolitického důvodu, neschopnost ovládnout území podle Clausewitzovy teze.

    1. Vidlak pise ,jenom z povrchu. Pouziti a aplykace /aby yntlygent taky vedel/,
      se pouzije na ne. Jednoduchy.Prakticka psycho..Jinej kraj ,jinej mraf.
      Afganec je jinej , akademik se tam zatim neuchytil a tak nejvic jasa , kdyz nejakej nepritel mu strci cumak trochu ,na kousek jeho zahumenku.
      Se na to tesi jako maly dite,Maly deti se taky tesi. ..Nemuzou se dockat a ted nic.
      Sedej doma cekaji a vypraveji si aspon, jak ubijeli brita /vod 1850 doted/a usaka,
      takova radost , jednoho podruhym.
      Televiza a to jiny je nebavi..To neni vono.
      Ani letadla, dyz nepritel prchal, nechteli pustit pryc..

  7. Na nebi se trhaj mraky,
    odlétají orli, straky.
    Od východu Slunce svítí.
    Západ tone ve tmě, v řiti.

    Tone, tone, tone
    lidi volaj: To ne!
    Chceme taky světlo, teplo,
    z naší bídy by nám kleplo!

    Přijď Sluníčko, přijď!
    Prosvětli tu řiť!
    Spal paprskem rakušana!
    Naše země Nečesaná
    potřebuje klid a mír.
    Ať žije král Vladimír!

  8. Nacisté si balí saky
    berou roha k Fijalovi,
    na nášivkách známé znaky.
    V Čechách zatím brance loví.

    Brance, brance, brance
    co budou stát v brance,
    chytat střely vlastním tělem,
    potom ležet před kostelem.

    Ukrajina bude čistá,
    jedy vsáknou do Evropy.
    Tu pesticid, tu nacista,
    tuhle kyblík drahé ropy.

  9. Hezký, čtivý článek …

    Vidlák napsal: „Děkuji všem, kteří šíří myšlenky alternativy, kteří tomu dávají čas a úsilí. Nejvíc děkuji těm, kteří to dělají každý den a nikdy nevynechají.“

    To mne nejvíc zaujalo a myslím si, že kdyby to bylo vhodně zvýrazněno, nebylo by to chybou …

    Ještě teď se tetelím s hřejivým pocitem, že po dlouhé době mě Vidlák neignoroval … 🙂

    Škoda jen, že nejde vyčíslit, kolik (jaká část) lidí z našeho prostředí pravidelně chodí mezi „normální“ lidi, empaticky naslouchá a dokáže vhodně (lze-li, tak kultivovaně) reagovat. Jistě, je to hokna jak sviňa a někdy to stojí i čas a love. A mnohdy solidní kusanec odvahy …

    A raději pomlčím o nocích, kdy se budím výčitkami, že zase jsem chyběl v Prazééé na dééémošce, véééď …

  10. Vítězí ochota a schopnost akceptovat ztráty ve vlastních řadách, ale k tomu ještě poměr nákladů vůči očekávaným ziskům v budoucnu. Tálibán takovou ochotu a schopnost akceptovat ztráty měl. Islámský stát také, i Ukrajina ( i když ta narazila na limit možností). Přesto někdo zvítězil, jiný ne. Tak i dlouhodobý tlak někdy zvítězí, a někdy také ne.
    Targus píše o obsazení rozhodujících funkcí státu úzkou skupinou osob. Něco podobného proběhlo v historii i v Čechách 16. století (předbělohorské období), kdy protestantská většina neobsazovala státní funkce, ale podmínkou k úřadu bylo přestoupení na katolickou víru. Po 1620 nastal tvrdý rekatolizační tlak, jak Vidlák ví z historie jeho rodu.
    A co tedy vlastně rozhoduje o úspěchu? Vhodná kombinace vnějších a vnitřních podmínek. Tálibán i Vietkong zkoušeli roky zvítězit. Průzkum bojem, kdy obvykle došlo k likvidaci vyslané jednotky. Ale občas se podařil menší úspěch, jinak to bylo jen vyrábění mrtvých hrdinů. Až jednou nastaly vhodné i vnější podmínky, mezinárodní situace a ochota odejít.
    Chartisté také protestovali od roku 1977 a bylo jim to houby platné. Až v 1989 nastaly vhodné vnější podmínky a UV KSČ jen hledal někoho, komu by v klidu předal moc. Náhodou to byli zrovna členové Charty 77, protože nikdo jiný k dispozici v čele OF a VPN nebyl. Mohl to být kdokoliv jiný.
    Vidlákova snaha erodovat moc probruselských vlád bude testována ochotou režimu bojovat proti vnitřnímu nepříteli. A vzhledem k jeho neexistenci jej také vláda zoufale hledá a dává nálepky proruských kolaborantů (moc se to neliší od nálepky přisluhovačů kapitalistických režimů před 1989). Nadšení svazáci vše jistí.
    Vidlák by se měl poučit z příkladu obrozenců, kdy sice vytrvale erodovali moc Vídně, ale nepřeháněli to. Maďarský postoj byl jiný, vyvzdorovali si více, ale za cenu životů vlastenců.
    Jakou cestu tedy volit? Vytvořit opozici na bázi politické strany, mít připravené a vzdělané lidi pro jednotlivé funkce (stínové ministry) a čekat na černou labuť v podobě změny mezinárodních podmínek. Radikálové budou netrpěliví a odpadat, viz žádosti o tvrdší postup při demonstracích. Ten by radikalizoval a utvrdil jádro těch nejsprávnějších – a vedl do izolace jak jakobínská diktatura. Správně je přesvědčování těch nerozhodnutých, aby odešli do tábora opozice současné vlády. Při pohledu na účet za energie i mnohý z provládních příznivců zapochybuje o své ochotě pro bruselskou ideu obětovat své pohodlí. Je to vidět i v průzkumech toho, kdo by šel ochotně položit život na Ukrajinu. A není jich zase tak mnoho.
    Vyhraje ten, kdo vydrží déle, bude ochotný a schopný akceptovat ztráty, a bude připraven využít příležitosti, až se nějaká naskytne. A taková příležitost přijde nejméně jednou za generaci.
    Do té doby bude národním zájmům nepřátelská vláda P. Fialy páchat chyby a ztrácet podporu vždy malé části obyvatelstva. Nevratně. A jednou zjistí, že zůstala jako kůl v plotě.

    1. Re: Gerd

      Ad vytvožení opoziční politické strany.
      SLEPÁ ULIČKA.

      Do strany jsou potřební zvedači své ruky při hlasování, nic více a nic méně. V momentu, kdy dojde na střet, nedej bože na nutnost revidování názoru, či postupu v nějaké složitější situaci, je KONEC.
      Vnitřní opozičníci jsou bez milosti sešrotováni způsobem nikoli nepodobným tomu donbasskému. Okamžitá politická smrt, anebo trvalé zmrzačení v podobě vypálení nějakého, nejlépe vymyšleného cejchu.
      Byl jsem několikrát přímým divákem, stačilo mi.

      1. Politické strany vznikají každou chvíli, možností je i jakékoliv jiné sdružení, které bude moci kandidovat do parlamentu. Bez změny zákonů je jakákoliv snaha o změnu jen dočasná.

    2. Ano, to je i můj názor. Jenže, chce to většina voličů? Chce to dlouhodobě? Je propojena společnou sdílenou kulturou? Ví většina voličů co chce a jak toho dosáhnout? Je to součástí jejich všednodenního způsobu života? Jak sami v tom jsou úspěšní? Může být takové hnutí ve snaze dosahovat dlouhodobého strategického cíle dlouhodobě úspěšnější než jsou oni sami? Jaký mají dlouhodobý strategický cíl? Mají takový cíl?

      1. Většina voličů je zcela rozdělena. Pomáhá až spojený odpor proti něčemu, jak Pětikoalici odpor proti Babišovi. Možná se tím jednotícím prvkem stane odpor proti Bruselu, protože ten si vyrábí opozici sám a snad i programově, protože není možné, aby byli tak blbí.

  11. Tužka napíše,….spíš to vypadá, že spirála historické podobnosti je už někde jinde,….pokrok ničím nezastavíme,….hrne se to k padajiícím mostům Kassandré.

  12. Vse bude brzy jinak… Kdosi tady psal pod nektery minuly clanek ze stejne do 10 let prijde cerna labut. Mozna i naka jina, ale tahle uz je na obzoru :
    Vyroky „osobnosti“ je treba vzdy brat trochu s rezervou, ale toto je opravdu pecka : Obecná umělá inteligence (AGI) by mohla přijít do pěti let. Na ekonomickém fóru pořádaném na Stanfordově univerzitě to řekl šéf americké společnosti Nvidia Jensen Huang.
    https://www.idnes.cz/technet/software/obecna-umela-inteligence-muze-prijit-do-peti-let-rekl-sef-spolecnosti-nvidia.A240302_110536_zahranicni_vank#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=technet&utm_content=main

    1. Jaderna fuze bude k dispozici do peti let, uz po desate

      Solarni panely zvysi svou ucinnost do peti let

      Do peti let budou mit baterie nekolikanasobnou kapacitu

      Ctu to jako, poslete prachy ted hned at mam fajn premie

      1. Re: Karel

        Zcela jste vynechal dva známé japonské soudruhy, Onoseto a Samoseto, kteří to zmáknou, a to tak, že FŠECHNOUPLNĚCYPEGANC.

        Za tento závažný nedostatek vám zcela výjimečně dnes nedám černý puntík na nástěnku, páč jsem dobře naladěn.

      2. Karel:
        K solárním panelům pro ohřev teplé vody: Je při současných špičkových FVE fyzikálním nesmyslem ohřívat vodu Jouleovým teplem z elektřiny. Lepší účinnost vykazuje ohřev černých kolektorů , zatavených v evakuovaných trubkách. Časem jejich účinnopst neklesá a z materiálů vyžadují Fe-Ni ocel
        (nerezaví, má stejnou teplotní roztažnost jako skleněné trubky) a sklo, vyvinuté pro zářivky (trubky se táhnou na stejných strojích, jako zářivkové trubice).
        Pokud jsou FV systémy konkurenceschopné, je to jen a jen dotacemi.

        1. Tyto systémy jsou ale také dotované.
          Ohřívaným a dál teplo předávajícím mediem není voda.

          Existuje i český výrobce, Ball Brno (vyrábí a dodává z Hodonína, s ing. Rolinkem /i kdysi to se slečnou Rolinkovou, nyní Kokešovou/ jsem kdysi osobně mluvil, dokonce mě provedl po jeho „Dubňanské elektrárně“ , jak jeho RD, oblepeném panely s horkým kapalným mediem, říkali místní). Něco ve Vrbně pod Pradědem…..a asi i jinde.
          Ovšem zdaleka nejlepší prý je slovenský Thermosolar. Z první ruky.

          Jinak jsem v těch časech byl v RD borce, který si udělal „podlahové “ topení ve zdech pokojů. Nu a díky právě že teplovodním solarum dostal se tak pod 50 % nákladů než měl předtím, s obyčejným plynovým kotlem.
          Jo, už si vzpomínám – půjčoval lyže a prodával obuv Asolo.

      3. Tohle ctete. Minus 700 lidi, uz DNES !! Kapanek jednostranny, asi i kus prehnany pohled – ale jasne naznacuje trendy. A toto se uz deje s dnesnimi, primitivnimi modely AI se 128 000 tokeny. – treba Google uz interne testuje model s 10 miliony. A vyvoj je velmi rychly. https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-software-ai-asistent-odvede-praci-za-700-lidi-ukazuji-prvni-testy-40462689#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=abtest250_box_sluzeb_nad_reklamu_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

        1. No a co ? Podívejte se třeba na film Byt, kolik tam bylo účetních, či co to bylo za profesi. Se zavedením počítačů zmizeli a začali dělat něco jiného. Vzpomeňte si na dělníky rozbíjející stroje. Kolik lidí pracovalo v zemědělství před nástupem techniky. Měli bychom se jako v pohádce, kdyby toto byl náš důležitý, dej Bože dokonce nejdůležitější, problém. Psychologové tomu říkají obsese a není to zdravé.

          1. Před počítači byla třetina zaměstnaných žen v USA zamestnána jako písařky, že něco přepisovaly a opisovaly. Nebo tady, v devadesátkách klekl textilní průmysl v ČR, zaměstnával stovky tisíc lidí. A taky se to nějak vstřebalo.

            1. Vstrebalo se to proto, ze bylo potreba jinych praci, kde stacila minimalni inteligence a hlavne fungujici kognitivni schopnosti. Marena tkadlena misto tahani nite zacala tahat vozejk v Amazonu. Jenze Amazon masivne robotizuje… Co bude delat Marena, ktera ma IQ 107 a misto prezidenta CR uz je obsazeno ? Postupne ji to vytesni do stale mene atraktivnich a hure placenych mist. A to pujde rychle. Dobre, robot ktery by umel sadit stromky v lese by dneska stal miliony. Ale odhlednouc od klesajicich cen – robot nebude potrebovat nic z toho co lidsky zamestnanec, bude ho mozne vypnout, pujcovat si mezi firmama, prodat, menit mu hnaty… Atd. Takze opatrne se soudy ze se to „vstreba“. Ted uz ne. I kdyz je to jeste otazka par let.

                1. Jaky „servis“ ?? Se zoufale snazis popirat a nevidet realitu. Kterou bude revolucni zmena vyrobnich a ekonomickych vztahu, zcela nesrovnatelna s cimkoliv co bylo v minulosti. Protoze vzdy zbyla – vznikla nova – povolani pro lidi ve stylu „kukni co to je, chyt to, nekde zasun, koukni zda je to zasunuto spravne, pak vyndej a zasun dalsi“. Prave tato povolani uz budou mizet BEZ NAHRADY. Potizim dneska se smeji ti, kterych pradedove se smali prvnim letajicim aparatum…

  13. Proč by Americe, ve které má zásadní politický vliv to, čemu se říká vojensko-průmyslový komplex, měla být na obtíž dlouhodobá nákladná válka? Vždyť to oni přesně chtějí! Amerika potřebuje pořád někde válčit, klidně na několika místech zároveň, aby se spotřebovávat materiál a jejich vojenskému průmyslu se točil byznys! A ani nevadí, když to je proxy-válka rukama někoho jiného. Z Afghánistánu odtáhli ne kvůli odbojným Talibáncům, ale protože se jim změnily politické priority a finanční a materiální toky se přesměrovaly na Ukrajinu. Ti Talibánci se toho prostě nakonec dočkali, jako když po dlouhém suchu přijde déšť…

    Naše situace je, že stojíme proti majitelům všech bank, majitelům FEDu, velkých nadnárodních korporací i médií a sponzorům neziskového sektoru. Stejně jako národní stát má svoje ministerstva, tak oni mají svoje Světové ekonomické fórum, Světovou banku, WHO atd… Finančně tuhle chobotnici vyčerpat nejde a toho, že je sama od sebe přejde chuť na totální světovládu, se asi taky nedočkáme. Neutaháte je prostě. Řešením je (1) uvědomit si, proti jakému nepříteli stojíme a (2) dostat do čela státu národní vládu, které bude mít vůli proti globalistické hydře bojovat (v mainstreamové terminologii se jedná hlavně o tzv. radikály a extremisty). Věříte snad tomu, že kolaborantskou vládu nebo neziskový sektor jejich aktivismus postupně vyčerpává? Je to jejich denní džob a oni na něm neprodělávají!

    1. Kdyby ti Afghánci nebojovali a poddali se, neměli by s nimi Američané finanční náklady ani své mrtvé a zůstali by tam jako kdekoli jinde, kde mají základny.

      1. Financni naklady a vsechny zaplati vsichni lide na svete a vlady je
        odevzdaji korporacim ..Kazda vladni a uredni zakazka je na tohle.
        A oboji este strasne sidi kradou..Koho asi zajimaji ty mrtvi..
        Pozustaly nemuzou nic. Nez bejt zticha aby dostali trochu penez.
        14 trilionu zaplatili na valku proti teroru. To neni porad dost.
        Valky na drogy, na cigarety, za mir, zbrojeni za bezpecnost, na Mafii , predtim,
        vsechno jen zhorsily..Ani predstirani demokracie uz neni mozny..

        System je promyslenej ,zdokonalenej a sofistikovanej. Temer perfektni..
        Ale rostouci absolutnost systemu nese v sobe prvky zkazy..
        /To je jeden z dalsich nepsanych a nezvratnych zakonu mezi nebem a zemi/.

        Isolace mocnych od sveta to zarucuje, az dokonce..A neni rady ani pomoci.
        Kazdej to vidi , nazyva se to hloupost , neschopnost a silenstvi, atd..
        A nemuzou prestat , kdyz se system a rezim nestupnuje do jeste horsiho ,
        okamzite se zhrouti.
        Mezitim ale cokoliv udelaji vytvari vakuum ,s dalsimi moznostmi ,
        pomahaji tak nepratelum , aby je porazili a svrhli..
        /Vatikan a protestanti napr./. Nemaji nikdy dost a nemuzou prestat.

        Jinymi slovy kopaji si jamu na jiny, ale sami do ni vzdycky spadnou.

    2. Pekne napsano.
      Americane v Afghanistanu vycerpali trh a presunuli se jinam.
      V Cesku ovsem vice jak 15% extremisty volit nebude, to radsi dalsich 300 let pod Habsburgy, alespon bude na koho nadavat.

      1. Pocasi, CO2 , jako habsburove ,zdegenerovany vic, nez obecni blazen , s pitomejma ovcima rounama ,atd. Se hodi nejvic.
        Vzdy rozhoduji a rozhodovali ,vsechno drzi v rukou , ti neviditelni za nimi..

  14. Vidlák zanedbal v této eseji jednu eventualitu.
    A sice možnost vybudování exekutivních nástrojů z řad podřízeného obyvatelstva, kterému chce Herrenvolk poroučet.
    Konkrétně v Čechistánu to je kompletní obsazení VŠECH silových a represivních složek.
    A jak nám ti zmetci denodenně dokazují, nic takového, jako je právní stát, potažmo nějaká lidská práva, soudruhy VŮBEC nesere.
    Z toho důvodu by mne opravdu zajímalo, jak by si představoval ve jménu hesla „bojuj tak, abys mohl bojovoat i zítra“ ono sypání písku do soukolí, či spíše v tomto případě do ložisek stroje, dobře mazaného dotacemi, granty a vůbec tiskem dalších a další peněz, kteréžto mají tu vlastnost že okrádají kohokoli, kdo je schopen si odtrhnout od huby a dát něco bokem.

  15. Husák říkal: psi štěkají a karavana jde dál.
    Štěkali, štěkali – a teď jsou na Hradě. Začínají výt. A karavana jde furt.

  16. No s tím Talibanem to bylo trochu jinak. Tam kam prostě přišel, tak místnímu obyvatelstvu nezbylo nic jiného než začít spolupracovat. Centrální moc totiž toto obyvatelstvo nebyla schopna ochránit a Taliban toho dokázal využít. Prostě když se někomu chce žít tak se přidá tam kde mu to umožní protože jinak má smůlu a tak prostě každou chvíli někde nějaký voják vládního vojska prostě otočil samopal proti svým bratrům ve zbroji, protože by mu jinak někdo na druhé straně vyvraždil rodinu. Jo islám

  17. Nedávno těsně (kosmické měřítko) kolem sebe proletěly ruská a americká družice.
    Překvapilo mě tvrzení medií, že nejsou takovéto družice * schopné manévrování.

    Proč teda kolektivní Západ nesáhne k tomu, že vyklove ruské kosmické oči ?
    Že by strach z odvety a eskalace války ?
    Nebo něčí zájem na tom udržovat ten konflikt v mezích, kdy jde hlavně o zisky zbrojařů ?

    Družice – etymologie.
    Česky : družit se.
    Anglicky (satellite) : od Etrusků „santal“ (malý ?!?) , dále : jeden z nejpočetnějších kmenů v Indii, latinsky : satellitem, strážce , dle Cicera často negativně konotován se „spolupachatelem“, francouzsky : „následující, doprovázející nějakou nadřazenou personu“.

    Český slova původ je sympatický, družice (satelity) měly by se sdružovat v zájmu lidstva, aby se stávalo lepším …..nebo snad horším ?

      1. Měl jsem na mysli takové technologické zařízení, které by bylo předáno Ukrajině. V rámci pomoci.
        Západ by byl jen dodavatelem.

        Je to hrozné, o čem všem se tady i jinde bavíme, my – Homo sapiens sapiens. Potažmo my – křesťanky a křesťané.

        1. Mám takový pocit, že Vaše úvaha vychází ze stejného předpokladu, jako když KoZa provokovala Rusy. Tedy že jsou technologicky vysoce nad nimi a budou nad jejich zbraněmi dominovat. Myslím si, že s družicemi v kosmu by to dopadlo podobně. A nebo je to jak už zde dnes někdo psal o rozhovoru Putina s Carlsonem, že tajné služby spolu pořád komunikují a že družice jsou již za čarou.

        2. Bavi se tady jen z ty poucek vypatlany ovladany akademici a jejich ukazneny zackove. Vzdycky poucujou z ucebnic jinych poucujicich akademiku…
          Zadny potazmo , nepotazmo , humanity ,ani systemy nejvetsi svobody ,neexistujou..Obycejna skutecnost je s tim vsim ,vzdy v rozporu.
          S tou skutecnosti se porad nestydate kseftuje..
          Jde o principy a metody manipulaci do universalniho zotrocovani ..
          Mate priklad , vod „vosvobozovani“ Masarykem, az rovnou a nejkratsi
          cestou do Mnichova..

          1. Nesmysl. Mnichov byl hlavně důsledkem hitlerizace Germánie. A Velké Deprese. A imperialní politiky obou vládnoucích původně to germánských dynastií, plus Francie a Itálie.
            40 % českých Němců narukovalo při mobilizaci, přes Henleinův zákaz.
            Statisíce musely být odsunuty, při užití donucovacích prostředků. Nic ? Furt nic nezapaluje, v makůvce ?

    1. Opravdu „skvělý“ nápad. Tedy pokud chcete být bez internetu, mobilních komunikací a navigace všeho druhu. A vzhledem k tomu, že většina zařízení využívajících přesný čas je taktéž synchronizována přes internet, tak těžko říct, co všechno by to ještě postihlo. Protože co se jako myslíte, že by to vaše „oslepení“ ruských satelitů mělo za následek? Kromě rozzářené oblohy všemi hořícími západními satelity v atmosféře i vše, co jsem zmínil.

      1. Pamatujete dobu bez internetu? Bylo to horší? Místo navigace mapy, místo QR skladové karty, telefony a faxy atd.
        Jak jen to tak dlouho mohlo fungovat. Bez influencerů a bloggerů, zombíků na zastávkách, bez každodenního ohlupování přívalem informací. A bez bitcoinu !!!!

          1. Mi kolegové (po straně) říkají „Stará páka jednozvratná.“
            Páka dvojzvratná je už zbytečná komplikace.
            A je v tom cítit kus úcty. Vyřešit nějaký problém tím nejjednodušším způsobem. A dobře.

      2. Tedy pokud chcete být bez internetu, mobilních komunikací a navigace všeho druhu.
        —-

        Internet pres satelit je jen v oddlehlych a bojovych oblastech

        Mobilni komunikace se satelity vubec nesouvisi, krome telefonovani z letadel

        Navigace vseho druhu, mate americky system, evropsky, rusky a cinsky, vetsina dnesnich prijimacu umi vsechny.

        Presny cas muze byt siren radiem a internetem.

        1. Karel
          Přesný čas je šířen v Evropě vysílašem DCF77 z Mainflingenu (Německo) do
          vzdálenosti 1600 km na frekvenci 77,5 kHz.. Nedávno mi odešel přijímač 30 let starý , vyrobený dle německé dokumentace v Číně. Přijímač byl funkční, příčinou jeho konce bylo podpálení domu. V Československu existoval vysílač OMA50 na frekvenci 50 kHz, zanikl spolu sae státem.

            1. Prožidovský a proruský nacista říká, že ještě celkem nedávno, jsme internet neměli a přesto jsme přesný čas měli.
              Jak přesný, záleží na účelu.
              Nacista si myslí, že běžné kuchyňské hodiny, s přiměřeně slušným quartz strojkem, nemusejí být kvůli účelu řízené rádiem, aby šly -pro daný účel- dostatečně přesně. Stejné je to i s časem kdekoli jinde – ve fabrikách, ve školách, institucích, na nádražích. Mateční hodiny pro takové účely mají přesnost naprosto vyhovující a rovněž nepotřebují rádiové řízení k tomu, aby šly přesně.
              Nacista si pamatuje na ústřednu přesného času z jedné, opravdu velké a rozlehlé fabriky. Asi tak desetiskříňové monstrum z konce 50.let, řízené matečními hodinami, které pak prostřednictvím dvojice relátek ovládaly všechny ty tisíce nástěnných hodin a asi dvě-tři stovky „píchaček“ na velkých branách fabriky.
              Vyrobil to pražský podnik Elektročas (později Pragotron) a mateční hodiny měly maximální odchylku plusmínus jednu sekundu týdně. K dalšímu zpoždění (v desítkách mikrosekund),pak docházelo každou minutu na spínacích/rozpínacích časech relátek, která prohazovala polaritu linky. Týdenní výsledek potom nebyl ta jedna sekunda matečních hodin, ale díky těm relátkům několik sekund – týdně.
              Je to pro daný účel -fabrika- vyhovující přesnost, nebo není?
              Je/bylo nutné, takový systém pro fabriku řídit rádiem tak, aby měl přesnost řekněme 10x lepší? Bylo nutné, aby tam byly nějaké prvky, které by eliminovaly zpoždění časových impulsů obou polarit přes ta relé, nebo následnou kabeláž a „posilovací“ stanice, které umožnily přenášet impulsy po kabelech a na vzdálenost několika vyšších jednotek kilometrů?
              Myslím, že asi ne.
              Aplikací, kde je zapotřebí téměř „atomová“ přesnost, je naprosté minimum a řada z nich vůbec nepatří mezi ty, které denně využívají civilisté.
              Nevím, zda je u internetových aplikací potřebná přesnost v milisekundách za měsíc, ale obávám se, že není – soudě podle synchronizace času ve vlastním PC.
              Zda potřebuje armáda, nebo kosmické technologie přesný čas v mikrosekundách denně, to netuším.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *