23 února, 2025

Ukrajina

O Ukrajině hodně, ale opravdu hodně zjednodušeně

Dějiny Ukrajiny bývaly vždy pohnuté. V Kyjevě se zrodila původní ruská státnost, už je to přes 1100 let. Před WWI byla dnešní Ukrajina součástí carského Ruska a část patřila Rakousko- Uhersku.

Po WW1 se svět přeformátoval, na chvíli vznikla i Ukrajinská Lidová Republika, aby se po čase proměnila v Ukrajinskou Sovětskou Republiku a následně se včlenila do SSSR.

Vztahy mezi jednotlivými etniky nikdy nebyly dokonalé.

V r. 1922 přidal Lenin k Ukrajině tzv. Novorusko, aby Ukrajina měla více rusky mluvícího obyvatelstva a také nějaký průmysl a přístavy.
(V té době se v ČSR vytvořila národnost československá, aby převažovala nad německou a maďarskou menšinou)
V letech 1932-33 zasáhl Ukrajinu, Kazachstán i jiné části Ruska hladomor z neúrody. Na Ukrajině zemřelo cca 6 milionů lidí.
(V USA v té době zmizelo z evidence nadměrně cca 10 mil. lidí, ale o tom se nikdy moc nepsalo)
Hladomor podpořila i skutečnost, že vzhledem k neúrodě i v Evropě a Americe požadovaly západní státy za prodávané zboží, zejména průmyslové, platbu pouze v obilí. Do doby neúrody preferovaly platbu zlatem. Platba obilím hladomoru v SSSR hodně napomohla.

V západní části dnešní Ukrajiny byly vždy prozápadní tendence, tedy proti SSSR.

Poté, co po 17. září 1939 SSSR zabral část Polska, zastavil se na Curzonově linii, tedy na linii, kde měla původně vést po WWI hranice mezi Polskem a SSSR.

Během WWII bojovala většina Ukrajinců v sovětské armádě. Západní Ukrajinci bojovali na straně Hitlera a prováděli zvěrstva, na která se nedokázali dívat ani Němci. Kdo má zájem, může si dohledat na netu sám.

Po WWII bojovali západoukrajinci – Banderovci partyzánským způsobem proti SSSR ještě 10 let. Přes ČSSR se pokoušeli probít na Západ ještě několik let po válce a dost lidí u toho povraždili. Je zajímavé, že občané SSSR, kteří bojovali společně s Hitlerem jako tzv. Vlasovci a byli zajati na západní frontě, byli po válce vydáni do SSSR k potrestání. Tzv. Banderovci vydáni nebyli a nejvíce se jich usadilo v Kanadě, cca 200.000 lidí. Po roce 1991 se pak zhruba stejné množství jejich potomků vrátilo i se svojí ideologií zpět na Ukrajinu.

Rozpad SSSR – 1991

Dá se říci, že způsob, jakým se rozpadl SSSR, zasel setbu, ze které vznikla dnešní válka na Ukrajině. Pokud by si Rusko vzalo zpět území, které Ukrajině darovalo za Lenina, Stalina a Chruščova, dnešní válka by na Ukrajině nebyla.

Krym

V lednu 1991 se v Krymské oblasti konalo referendum, na jehož základě přijal Nejvyšší sovět Ukrajiny zákon O obnovení Krymské autonomní sovětské socialistické republiky. Po 4 měsících, dne 19. června 1991, byla zmínka o obnovené autonomii včleněna do Ústavy Ukrajinské SSR (z roku 1978).

V září 1991 přijal Nejvyšší sovět Krymu Deklaraci o státní suverenitě. V roce 1992 byla přijata Ústava Krymu a ustavena funkce prezidenta.

Аvšak dne 21. září 1994 přejmenovala Verchovná rada Ukrajiny Republiku Krym na Autonomní republiku Krym (ARK) a v roce 1995 rozhodnutím Verchovné rady Ukrajiny a prezidenta Ukrajiny, bez souhlasu krymského lidu, byla krymská ústava zrušena, stejně jako funkce prezidenta. Tímto způsobem tedy bylo postavení Krymu svévolně změněno z nezávislého státu patřícího k Ukrajině, v souladu s výše uvedenou Deklarací o státní suverenitě, na status Autonomní republiky jako územní jednotky ukrajinského státu.

Budapešťské memorandum

Na Ukrajině zůstaly jaderné zbraně, umístěné tam v době SSSR (Ukrajina sice měla jaderné rakety, ale neměla k nim odpalovací kódy, tak jako turecká armáda nemá odpalovací kódy k jaderným zbraním USA umístěným na jejich území). V prosinci 1994 se Ukrajina, Rusko, USA, Anglie dohodli na tom, že Ukrajina se vzdá svého jaderného potenciálu. Signatáři se dohodli respektovat nezávislost a suverenitu Ukrajiny v jejích tehdejších hranicích a nevměšovat se do jejich vnitřních záležitostí. Ukrajina se zavázala být trvale neutrální zemí a nevstoupit do žádného vojenského bloku.

Jak si představovala Ukrajina neutralitu v praxi?
  • 1997: Ukrajina podepisuje Chartu zvláštního partnerství mezi NATO a Ukrajinou
  • 2002: Ukrajina přijímá individuální plán partnerství s NATO
  • 2004: Nejvyšší rada přijímá zákon o volném přístupu sil NATO na Ukrajinu
  • 2006: Na summitu v Budapešti prohlašují Maďarsko, Česká republika, Polsko a Slovensko, že jsou připraveny podpořit vstup Ukrajiny do NATO
  • 2008: Na summitu v Bukurešti vedoucí představitelé NATO oznámili, že Gruzie a Ukrajina se po splnění podmínek členství stanou členy aliance
  • 2014: Ukrajinský parlament schválil zrušení neutrality. Současně rozhodl, že bude usilovat o členství v NATO
  • 2019: Ukrajina zahrnuje do své ústavy kurz pro plné členství v NATO
  • 2020: Ukrajina získává od NATO rozšířený status partnera
  • 2022: Zelensky podepisuje žádost o urychlené členství v NATO poté, co začne plnohodnotný konflikt s Ruskem. Pobaltské státy a Kanada se silně a výrazně vyslovují pro urychlené členství Ukrajiny v NATO
  • 2023: Evropský parlament vydal konečné, definitivní a nekompromisní usnesení s další výzvou k přijetí Ukrajiny do NATO po skončení války. Představitelé NATO potvrzují, že žádost Ukrajiny bude v budoucnu ratifikována – hned, jak …

Kdo tedy porušil Budapešťské memorandum jako první?

Majdan

2014 proběhl na Ukrajině ozbrojený převrat, tzv. Majdan, kdy byla svržena vláda uznávaná i západními demokraciemi. USA přiznaly, že vložily do tohoto převratu 5 miliard dolarů (také se zavázaly v Budapešťském memorandu k nevměšování). USA určily, kdo bude v nové ukrajinské vládě. Tím v podstatě začala občanská válka mezi těmi, kdo uznávali novou vládu, a těmi, kdo chtěli zachovat původní zřízení.

Krym se po referendu odtrhl a osamostatnil, v zápětí požádal o přijetí do Ruska.
Východní regiony povstaly a začaly se bránit ozbrojencům, kteří k nim přicházeli nastolit nové pořádky.
Po ozbrojencích přišla ukrajinská armáda a z Ruska dobrovolníci.

Východiskem, které by znamenalo zachování Ukrajiny v celku, ale bez Krymu, byly Minské dohody mezi Majdanisty a Donbasem. Minsk II byl schválen OSN a stal se tak mezinárodně-právně závazným. Garantem (nikoli účastníkem) bylo Rusko, Německo a Francie. Minské dohody nebyly plněny, a jak později přiznala Merkelová a Holland, ani nepočítali s plněním těchto dohod. Dohody dle nich měly sloužit pouze k získání času pro vyzbrojení Ukrajiny, aby si mohla vzít ztracená území silou.

V reakci na to Rusko v prosinci 2021 oslovilo NATO a USA a požadovalo uzavření smlouvy. Hlavní body Ruskem navrhované smlouvy s NATO:

  • Vyloučit další rozšiřování NATO a vstup Ukrajiny do Aliance
  • Nerozmisťovat další vojenské síly a zbraně mimo země, kde se nacházely v květnu 1997 (před vstupem východoevropských zemí do Aliance) – kromě výjimečných případů se souhlasem Ruska a členů NATO
  • Vzdát se jakýchkoli vojenských aktivit NATO na Ukrajině, ve východní Evropě, na jižním Kavkaze a ve střední Asii
  • Nerozmisťovat rakety středního a kratšího doletu tam, odkud by mohly zasáhnout území druhé strany

    Toto bylo odmítnuto.

    Po polovině února 2022 zahájila Ukrajina palebnou přípravu a první ofenzívu na Donbas. To už měla na těchto hranicích cca 200 tisíc vojáků s technikou. 24 února pak Rusko začalo ofenzívu na Ukrajinu.

    Možnost uzavřít mír při zachování Ukrajiny v jejích původních hranicích (mimo Krymu) byly smlouvy dohodnuté v Istanbulu koncem března 2022. Ty byly Ukrajinou odmítnuty po ujištění Borise Jonsona, že Západ podpoří Ukrajinu vším, čím bude třeba.

    Čím déle válka trvá, tím více území a lidí Ukrajina ztrácí.

    Jak to asi dopadne?

    To, co mohlo být ze západních skladů Ukrajině dodáno, to už se dodalo. Rusko vyrábí v současné době cca 3x více zbraní než státy NATO. V tom není zahrnuta pomoc z Severní Koreje, Číny a Íránu.

    Ukrajina už nemá dostatek vojáků ani techniky a její ústup se urychluje. Začal závod o to, kdo si z Ukrajiny ještě něco utrhne.

    USA chtějí suroviny, zvláště vzácné kovy. Vypadá to, že Anglie je předběhla a suroviny si smlouvou na 100 let z Ukrajiny zajistila. Pokud vím, existují kontakty mezi Polskem a Ruskem, kdy se historici nad něčím domlouvají. – Že by nad přičleněním ,,východních okresů“ k Polsku, výměnou za Suvalský koridor?

    Odhodlá se EU podporovat Ukrajinu až do konce, pokud se od konfliktu odpoutá USA?
    Trump si uvědomuje astronomické zadlužení USA, jeho vojenské zaostávání za Ruskem a za chvíli i za Čínou. Chce se domluvit a vyvázat se z války na Ukrajině, aby se mohl věnovat vnitřním problémům a udělat udržitelnou přestavbu USA, která se snad povede lépe, než přestavba SSSR?
    Zabere Rusko i Oděsu s okolím a zbytek Ukrajiny bude suchozemský stát?
    Kdo zaplatí dluhy Ukrajiny? Ručitelé jsme i my.
    Válečné dluhy se splácejí až do konce – třeba Rusko splatilo dluh za peníze a zboží dodané z USA za WWII až v r. 2006.

    Jak víme z filmu (Mrazík), Ivan na lopatu sedat neumí. Ve škole ho to neučí.

    Kdo tedy sedí na lopatě? Ukrajina, nebo už i EU?

    74 thoughts on “Ukrajina

    1. 1 otázka: o aký summit šlo v 2006 v Budapešti? (summit Nato bol v 2006 v Rige)
      1 pripomienka: v tvorbe územia ukruiny chýba zmienka o Chruščovovom dare Krymu 1954

      1. Omluva – ano v r. 2006 se jednalo o summit v Rize. Někde jsem se překoukl.
        Dar Chruščova – Krym – je to na přiložené mapě.

    2. Mne zaujalo, že už v roce 2006 podpořila V4 vstup Ukrajiny do NATO….ty magory bych nikdy do NATO nepustila!!!!

      1. Re: Bazalka

        Páč jste stará a hloupá Bazalka.
        Kdybyste byla mladá a chytrá a krásná Bazalka, tak byste Vasila táhla za rukáv, jak smyslů zbavená. To byste ale musela bej chytrá nejmíň jako Péťa Nutelín První, a to doufám nikdy nebudete.

        1. Taky doufám…ale Starou mysliveckou alias alkohol s lidskou (podotýkám lidskou, ne koňskou) tváří mám ráda.

          1. Re: Bazalka

            Tak v tom případě jste Velké Čuně, převlečené za Bazalku, kteréžto se tajně posmívá koňské soudružce a navíc vůbec nemáte hen to pochopení pro rozmanitost, pestrost, jinakost a fšelyjak tak podobně.
            Fujfujfuj.

      1. Byly to dárky z rozumu.
        Lenin chtěl k obyvatelstvu které bylo původně RakouskoUherské přidat Rusy, aby se změnily národnostní poměry. A samozřejmě probíhala rusifikace.
        Stalin těžko mohl Zakarpatskou Ukrajinu přičlenit třeba k Sachalinu, když sousedila jenom s Ukrajinou.
        Mohl, kdyby věděl co bude z toho území treba Rusínskou SSR.
        Chruščov Krym předávat nemusel, udělal to pro jednoduší spravování země.
        A Gorbačov ani Jelcin si Krym v r. 1991 nevzal zpět i když referendum v tom roce bylo jednoznačně pro Rusko. Měli asi naivní představy o tom, jak spolu budou všechny ty státy bývalého SSSR vycházet přátelsky a bratrsky.
        A jak s USA a Západem budou přátelé.

        1. Re: JzH

          Ano, ano, všude probíhala rusifikace, proto se v SSSR vyskytovaly autonomní republiky, autonomní okruhy a vyučovalo se ve 130 jazycích, z nichž mnohým byla za existence SSSR vytvořena první abeceda.
          Tak to byla rusifikace jako řemen. Co tam máte dál?

          1. Rusifikace je praktický způsob, jak zajistit komunikaci v tak velké zemi.
            Tak jako v anglosaské části světa panuje angličtina a na východě čínština. Kdyby tomu tak nebylo, byl by svět jediný velký Babylon. (Ne, že není, ale není to kvůli „zmatení jazyků“.)

            1. Dnes uděláte kariéru bez angličtiny? Totéž platilo už v carském Rusku. I Manerheim mluvil lépe rusky než finsky. Všechny tehdejší elity studovali v Moskvě nebo Petrohradě.

              1. Jistě. netvrdím nic jiného. A ještě značný německý vliv, (zjistěte si původ některých careven) a také vliv francouzský.
                Anglicky se domluvím tak leda s počítačem a tak jsem žádnou kariéru neudělal.
                Ne, že by mě to žralo…

                1. To nebyla kritika k vám, jen doplnění k té rusifikaci. Ano, všechny byly němky. A poslední Romanovec byl Petr Veliký, pak už jen po přeslici. Současní Romanovci jsou ze stejné dynastie jako princ Filip, otec Karla III.

    3. „Po polovině února 2022 zahájila Ukrajina palebnou přípravu a první ofenzívu na Donbas. “

      Já si pamatuju datum 17. února, ale je fakt, že jsem starej, hnusnej a blbej.

      https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/posledni-dny-pred-nejvetsi-evropskou-valkou-od-porazky-nacismu-19-unor-2022-10417

      A taky si pamatuju, jak Zelňák jednorázově skuhral v telce, že VSU měla vplánu vtrhnout do Doněcka až začátkem března. Asi na MDŽ, bych tipoval.

      1. vtrhnúť áno, ale delostrelecké prepady zmnohonásobila už v polovici februára (února). Niekde na webe by sa mal dať dohľadať článok švajčiarskeho dôstojníka, ktorý pôsobil v misii OBSE, presne to popisoval

      2. Recepty z donbaské fronty: pohankové karbanátky a pořádná porce naděje
        27. prosince 2015 7:14

        Mironovskij (Od zpravodaje iDNES.cz) -Zatímco Češi ještě mlsají vánoční cukroví, někteří obyvatelé Donbasu otevírají potravinové balíčky od humanitárních organizací a dumají, co se z nich dá uvařit. Tak žijí i lidé v obci Mironovskij, kde jsme si několik receptů zapsali.
        Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/ukrajina-clovek-v-tisni-recepty-donbas-potravinova-pomoc-pml-/zahranicni.aspx?c=A151222_001234_zahranicni_aha
        Dalších 21 fotografií v galerii
        Distribuce potravinové pomoci v Mironovském (15. prosince 2015) | foto: Adam Hájek, iDNES.cz
        Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/ukrajina-clovek-v-tisni-recepty-donbas-potravinova-pomoc-pml-/zahranicni.aspx?c=A151222_001234_zahranicni_aha

          1. Ono je to asi tak, že redaktor potřeboval vyrobit chudáčky a nezvládl to.
            Proč do všeho proboha míchali sardinky? Nebo je to špatný překlad?
            Já tam na záběrech viděl spíše čuníky a slepice.

            Nicméně ti, kteří zůstali na místě a přes které se dvakrát převalila fronta jsou lidé hodni obdivu!!
            Sedět ve studeném, vlhkém sklepě, vařit na ohníčku před barákem a mít minimum potravin a při obstarávání vody riskovat smrt …

            1. To máslo, to je symbol luxusu, navíc se rychle kazí, to pokud mají, tak žádnou nouzi netrpí, to teda redaktor nezvládl. A tolik plastových tašek s logem EU. Ta uhlíková stopa. Hnus.

    4. Velmi stručné a objektivní hodnocení mezinárodního postavení Ukrajiny. Opravovat není co, jen doplňovat podrobnosti. Na malém prostoru lze tak poznat tragédii Ukrajiny.

      Otázkou pro budoucnost je, zda bylo zničení Ukrajiny jako nesourodého státu potřebné a nutné a naopak bylo potřebné zásadní přeformátování celého geostrategického prostoru. Nejde jen o Ukrajinu ale i o budoucí směřování Ruska. Analogii můžeme hledat v přeformátování střední Evropy po Velké válce až k ustálení hranic po II. sv. válce a přesunu Polska na západ.

      Ve střední Evropě se nehledala spravedlnost, ale model který vydrží generace. Osvědčil se a čtvrtá generace dnes řeší zcela jiné výzvy a není zatěžována hraničními spory a spory mezi původními etiky.

      Malér je v tom, že sjednocená Evropa nemá jediného, jedinkého politika se strategickým rozhledem, řídí ji politici s rozhledem hokynáře nebo zcela bez rozhledu. To je tragédie dnešního Česka, i za Protektorátu jsme měli ve vládě politika, generála Eliáše, na vysoké úrovni. Dnes nic, zahraničí vede zběhlý student, obranu přepážková pracovnice, presidentem je přešitý komunista ……..

    5. Tenhle článek jsem si přečetl velmi pozorně a nemohu než souhlasit.
      Sám sleduji situaci až od roku 2014 – od Majdanu a dění je popsáno prostě a podle mě naprosto pravdivě. Dřívější dění znám jen z „jiných zdrojů“ a od „našich“ Ukrajinců, Rusů a Bělorusů.
      Pozoroval jsem, jak naše i světová média začala zkreslovat zprávy o Ukrajině a jak se začala EU a USA čím dál tím víc vměšovat. Původní pokus RF o „Blitz Krieg“ hanebně selhal, armáda měla zastaralé velení, generálové, bojující z tepla svých kanceláří byli teprve následně „spotřebováni“ na frontě, když se museli osobně účastnit bojů.
      Některé události byly k neuvěření. Nechat při ústupu od Kyjeva celé kolony vozidel stát na silnici , protože nebylo zásobování naftou a následně spoustu techniky a vojáků zlikvidovat UA bylo pro mě, jako dávného příslušníka PVOS k neuvěření. (Nebylo z ní možno sjet a rozptýlit se, protože byla „rasputica“ a holé stromy.)
      Nechat projíždět tankový prapor vesnicí (Buča), kde za každým domem mohl stát (a taky stál) Ukrajinec s Javelinem na rameni je přímo námět k vojenskému hororovému filmu. Však bylo tohle pohřebiště ruských tanků dokonale využito propagandisticky.
      RF se tedy stáhlo na východ, opevnilo se a začalo pomalým způsobem (aby nemělo příliš velké ztráty), dobývat území rusky mluvících oblastí zpět. Tempo se poslední dobou zrychluje.
      Takže je šance, že celé to nesmyslné zabíjení pobratimů už brzy skončí.

      1. A bych nezapomněl: Z polské strany (a taky Rumunska a Maďarska) se, zatím nesměle, ozývají územní požadavky na jejich bývalé území. Že by Slovensko požadovalo zpět Podkarpatskou Rus jsem zatím neslyšel. Neznamená to, že to nepřijde.

        1. Za počáteční popisované neúspěchy nese plnou zodpovědnost zrádná část ruské generality, která si přála PROHRÁT, aby mohli sloužit Americe – stálý sen části elit Ruska. Občas vrabci štěbetali, že mezi ně patřil i Šojgu, což mě tenkrát velice překvapilo..
          Teprve po odstavení od moci této 5-té kolony se situace změnila.

            1. Ta teorie a „páté koloně“ v armádě se mi zdá být trochu (dost) přitažená za vlasy. Ti generálové byli spíše relikt CCCP, vyškolení pro II. světovou, líní jak vši a s „ruským podbradkem“, který se přelívá přes límec košile. Jsou na vedoucích funkcích v Rusku pořád, ale je jich o dost méně.
              Ostatně Putin vyhlásil akci „Fronťáci do vedoucích funkcí“ a realizuje ji. Nepotřebuje, aby se lokální věrchuška (gubernátoři) starala jenom o své blaho a na lidi kašlala a dokonce organizovala protiputinovské akce. (Tuším,že takový osud čeká i influencery a blogery, kteří nechtějí „šlapat brázdu“. V těchto kruzích je odpor k Putinovi největší (jako u nás) – a v Rusku jde o prachy. Stačí si jich pár „pustit na sklo“.
              „Oběh gubernátorů“ je Rusku opravdu dost rychlý, VVP si zajišťuje loajalitu.

          1. Re: neo

            Nemyslel bych.
            Byla to generace postarších páprdů, která jednoduše nestíhala.
            A teď dobrá otázka:
            ??? PROČ ???
            Důvodem byla TĚŽCE NEZVLÁDNUTÁ změna ve vyšším řízení taktických operací.

            Původní systém řízení byl založen na divizním principu.
            Pak se Ivan zbláznil a začal přebudovávat řízení PO VZORU NATO (!!!) na systém založený na vysokém stupni operační samostatnosti tzv. „rozšířených praporů“, což byla pro Ivana z operačního hlediska naprostá katastrofa.
            Mimochodem takto je členěna i VSU.

            Můžem dlouho a zasvěceně diskutovat o tom, co je správně a co je lepší, zda divizní svazky, anebo praporní či brigádní velení, ale je skutečností, že v okamžiku, kdy se RA vrátila k zažitému a vyzkoušenému diviznímu modelu, průserů v bojových zónách VÝRAZNĚ ubylo.

            Odhad gaučového generála, to jest mne – NATO se svým modelem vysoké autonomie menších jednotek je rozhodně vhodnější proti rozptýlenému nepříteli typu samostatná obrněná velbloudí divize v afhánských horách či motorizovaná, tedy vlastně omezkovaná brigáda syrských vzbouřenců. V momentě, kdy se tvoří souvislé pásmo přímého dotyku, není samostatný prapor, byť rozšířený, asi úplně nejlepší meducínou.

        2. Polsko určitě touží anektovat území, kde žije nejtvrdší jádro Banderovců. Kolik tam dnes žije Poláků?
          Podkarpatská Rus někdy patřila Slovensku?

          1. Re: Luboš

            PR atřila cca 20 let k ČSR a většinově se tam mluvilo variantními nářečími k výchosdoslovenské rusnáčtině.
            Btw. ještě před pár lety měli slovenští Rusnáci svou relaci v rádiu.

            1. pán Targus
              „rusnáci“ majú stále svoje zvyky a vysielanie v RTVS ….. „rusnáci“ z Podkarpatska chcú byť samostatný celok nezávislí na Slovensku,Maďarsku a Ukrajine……

              1. Re: TzR

                Vy vůbec nechtějte vědět, co chci JÁÁÁ!
                (-:

                Abych pravdu řekl, já jim rozumím. Je to docela podobné, jako u nás. Měli jsme tu své lašské nářečí, velmi podobné těm ostatním karpatským. Bohužel nás nikdo nikdy nebral vážně.
                Takže máme dva úplně stejné problémy:
                1/ je nás málo a
                2/ máme hovno.

                Pardon – Rusnáci tam mají navíc pro obveselení Maďary a Rumuny.

                1. Re: Sk

                  SOuhlas – zkusit to může. Akorát že přínos bude pro Čoboly nulový. Je to tam stejné, jako u nás. Kraj, kde končí chleba a začíná voda…
                  Život se tam od dob Ivana Olbrachta moc nezměnil…

              1. Re: Luboš

                Co z toho vyplívá, netuším.
                Vyplývá z toho, že Slovensko je nejslabším ze zájemců o části ukrajinské mršiny.

      2. S tím „Blitz Kriegem“ – já vám nevím. Nikdo nevidíme Putinovi do hlavy a ruské plány budou odtajněny tak za 50 let nejdřív.

        Ale vždycky je dobré podívat se na čísla – v srpnu 1968 vrhla Varšavská smlouva do tehdy ani ne 15 milionového Československa (s mírovou armádou o cca 230 tisících vojáků) dobře půl milionu vojáku (s příslušným množstvím techniky) a další statisíce stály připraveny na hranicích.

        A kolik vojáků poslalo Rusko v únoru 2022 do tehdy ještě více než 40 milionové Ukrajiny (a asi 5x rozlehlejší) s válečnou, v bojích na Donbase zocelenou, armádou o síle cca 250 až 350 tisíců aktivních bojovníků (těžko se určuje, kolik jich bylo v různých batalionech a domobranách) a ještě asi tak 2x tak velké (600-700 tisíc) zásobě boji prošlých veteránů, které Ukrajina plánovitě rotovala v zóně tzv. ATO na Donbase posledních 8 let? Podle některých odhadů možná „až“ 200 tisíc vojáků, podle některých sotva 120 tisíc…

        Čili na blitzkrieg do na válku nachystané (a válku už 8 let bojující) Ukrajiny tak polovinu, možná jen čtvrtinu síly, kterou bylo „bez boje“ obsazeno nepřipravené a výrazně menší Československo.

        Opravdu si myslíte, že ta „invaze“ měla za cíl nějaké velké vojenské vítězství? Není to spíš opravdu tak, že šlo jen o ukázku připravenosti „neposrat se před Západem“, potvrzení roky deklarované a roky ignorované ruské pozice „už nás sakra berte vážně“ a jen a pouze motivaci pro Ukrajinu sednout si konečně k jednacímu stolu?

        Rusové asi nečekali, že Ukrajinci budou takoví šílenci, aby za sliby západní podpory „tak dlouho, jak bude potřeba“ hnali celé generace svých mužů do masomlýnku a opravdu vedli válku do posledního Ukrajince – plán A možná byl, že se ukrajinské vedení chytne za nos hned ten první den a dohodne se okamžite. Plán B možná byl, že dojde k převratu a moci se chopí rozumnější a rusku přátelštější politici a dohodnou se do pár dnů (tady asi opravdu těžce selhala rozvědka, situace na Ukrajině se za osm let od Majdanu v roce 2014 brutálně změnila) a kdyby nic z toho nevyšlo, tak plán C – bude se chvíli opravdu bojovat, ale do pár týdnů dojde k mírovým jednání. A ono došlo, ale Borýsek malý seržant do toho jménem senilního strýčka Bajdena hodil vidle… Takže se Rusové museli přizpůsobit a nastoupil neplánovaný plán D: válka, jaká tu 70 let nebyla. A že s ní původně nepočítali, bylo vidět i z toho, když na podzim 2022 vypršely většině ruských vojáků půlroční kontrakty a než se podařilo doplnit stavy, musela se ruská armáda stáhnout (spořádaně) z pravého břehu Dněpru u Chersonu a z jen velmi řídce obsazených oblastí od Charkova.

        To opravdu neměl byl Blitz Krieg – a pokud ano, tak nikoliv u Kyjeva, ale na pobřeží u Krymu, aby byl obnoven „pozemní most“- a tam se to asi podařilo.

        1. Re: OKW

          Co jsem četl, Vasil měl nachystaný na útok směr Doněck v prvosledu cca 170K a v druhém sledu zálohu 100K. Ivan mu tam vjel s nějakými 90 – 100K druholigovými vojcly a s technikou z třetí ligy.

          Spíše bych to přirovnal k pokusu o husitskou spanilou jízdu.
          Dokonce se psalo i o tom, že zajaté Vasily Ivan ihned propouštěl po podepsání slibu, že se ze zajetí vrátí domů a do armády již nenastoupí.

          1. Právě protože nejbojeschopnější ukr. jednotky byly připraveny na vpád do Doněcka, mohlo Rusko jinde postupovat tak rychle.
            Dva citáty vímekoho:
            Když je rvačka nevyhnutelná, musíte udeřit jako první.
            Na území Ruska se už žádná válka nepovede.

            1. První je výrok VVP, (asi ne originální), druhý nevím.
              Další výrok VVP je, že Rusko nikdy válku nezačíná, ale vždy ji ukončuje.
              Ten je opravdu originál VVP.

                1. Re: JzH a Sk

                  První výrok jsem četl v životopisné knížce o Vladimírkovi. Jestli to řekl on sám, anebo to sebral někde na ulici, to netuším.
                  Nicméně je to výrok pravdivý.

                    1. Mně se nejvíc líbil tento a zapsala jsem si ho do svého sešitku s citáty.

                      Jediné, co nás může porazit je náš vlastní strach.

        2. S posledním odstavcem bych asi souhlasil.
          Rusové nepočítali s takovou obranou Ukrajiny a s takovou podporou KoZa a USA. (Vzpomínáte na turecké Bayraktary? O dronech Rusové tenkrát teprve četli…) Jestli to měla být jenom imitace Blitz Krieg nehodnotím, já jsem jenom důstojník PVOS. Už dávno vyřazený. Evidentně máte mnohem přesnější informace. (Netuším odkud.)
          O čem jsem se dozvěděl víc byl incident Buča. Jsou totiž k dispozici fotky z obou stran. To skutečně bylo příšerné selhání ruského velení. Nechat kolonu tanků projíždět nepřátelským předměstím a nemít ho zpravodajsky prověřené…
          Stačilo zastavit první a poslední tank a dále to bylo jak na střelnici. A asi to netrvalo dlouho, protože tam prakticky nebyl rozstřílený ani jeden domek. Nebo neměli munici pro kanóny. V tom „bordelu“, který tehdy v ruské armádě panoval bych se nedivil.
          Propagandistům UA tam pak stačilo naaranžovat pár mrtvých civilů a už tam mohli vodit delegace ze Západu. Všimněte si, že nikdo nezorganizovat žádnou „besedu“ s přeživšími obyvateli Buči. Tj. se prakticky se všemi.
          Ale nehodlám se hádat. Pokud se domníváte, že se zcela pletu, klidně se to domnívejte dál. Nebudu vám to vymlouvat.

          1. Re: Sk

            Řekl bych, že si pletete Buču s předměstím Brovary. Mám pocit, že ruské tanky se za Dněpr nikdy nedostaly.
            Jinak v Buči bylo zřízeno vrakoviště nepřátelské, tzn. ruské techniky, aby měli co ukazovat novinářům, kteří přijeli psát o povražděných ukrajinských civilistech.
            Totéž si zřídil Ivan na kraji Moskvy.

      3. Re: Sk

        Ivanům došel benál před Kyjevem? To jako fakt?

        Z kyjevského předměstí Brovary, před nimiž kolona zastavila, je to na hranici u Gluchova (Tuším, že Bačivsk) cca 300 km, na regionálky typu Senkivka – Jurkoviči cca 200 km.
        Máte představu, na jaký dojezd po zpevněných silnicích je běžně vybavována vojenská technika?
        Pokud ne, je to min. 500 km, a to nepočítám „povinné kanystry“ na autech a na pásových vozidlech dvoustovkové barely.

        1. Ještě si dovolím připomenout, že ruská kolona bez pohonných hmot „najednou“ zmizela ze dne na den.
          To asi Ivany napadlo zajet k ukrajinské čerpací stanici a zaplatit tankovací kartou DKV, anebo Shell.

          1. Někde jsem četl, že v koloně před Kyjevem bylo hodně techniky, třeba tanky nafukovací, aby to vypadalo, že je jich více.
            Pak se jednoduše vyfoukly, složily do kufru a bylo po technice.
            Zbytek odjel po ose zpět přes hranice.

            1. Re: JzH

              Vy jste srandista. Na kraji mnou zmíněného předměstí Brovary rozestřílel Vasil Ivanovi tankový prapor, takže nafukovací asi moc ne.

              Důvod – Ivan přijel jako na přehlídku. Tanky nacpané na sebe, nulová rekognoskace terénu, nulová strážní služba od bigošů, nulová rozvědka, které samozřejmě rasputica nevadí.

              Ty nafukovací tanky jsou stejná hovna, jako absence nafty v nádržích aut po 300 km jízdy a neuzavřených komunikacích do RF, kterými mohl Ivan beztrestně navážet palivo a kterými následně bez ztráty kytičky Ivan odjel.

                  1. Re: Sk

                    K obrázkům asi tolik. ŽÁDNÝ NORMÁLNÍ velitel vozu (velitel tanku), jakož ani normální vojenský řidič nepřijede do míst, ktde probíhá nepřátelská palba, k dalšímu stroji blíže, než 50 metrů.
                    Ty stroje tam jsou NATAHANÉ! Otázku, kdo a proč je natahal k sobě, případně odkud techniku přitáhl a pozor – finále – o jakou techniku se vlastně jedná – nechávám stranou.

                1. Re: Sk

                  To, co máte na obrázku, není T-72 ani náhodou, ani omylem. Nesedí počet pojezdových kol, tvar zádě, montážní dekl, příčný profil profil vany na motor.

                2. Re:Sk

                  Ještě jeden dodatek. Vlastně dva.
                  1/ nepozastavil jste se nad skutečností, že při explozi tolika údajných tanků, zůstaly ZCELA NEPONIČENÉ rostliny – keře, stromy.
                  2/ při explozi a následném požáru se OPRAVDU NIKDY nestane, že z vozidla „vyskočí“ veškerá instalace a zůstane spořádaně ležet na jedné hromadě. Fakt ne.

                  Úplně totéž platí o motoru, který je volně ložen opodál vraků. Motory se tahají z pancéřovaných vozidel docela blbě.

                  Jinými slovy je to inscenace, neboli je vám nastrčeno před čumák pouze to, co fotograf chce, abyste viděl.

                  Toto OPRAVDU není ulice, ve které byla rozprášena kolona ruských tanků. Je to ulice, do které byl bez ladu a skladu navezen bordel – pardon – železný šrot se zbytky zelené barvy.

        1. V dějinách Ukrajiny nelze vysledovat žádnou vývojovou trajektorii. Vznik, zánik, změny hranic, dary …. Totéž se dá očekávat v budoucnu.

    6. Rusové otevřeně říkají, že Oděsa byla vždy ruským městem. A také musí nějak vyřešit Podněstří. Bylo by naivní se domnívat, že už to nemají promyšlené.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *