8 září, 2024

Text smlouvy mezi Ukrajinou a ČR

text smlouvy mezi Ukrajinou a ČR:
Úvod

Ukrajina a Česká republika (dále jen Účastníci) důrazně odsuzují neodůvodněnou, nevyprovokovanou, nezákonnou a brutální útočnou válku Ruska proti Ukrajině, která začala v roce 2014 a kterou Rusko závažným způsobem porušuje mezinárodní právo, včetně Charty Organizace spojených národů.

Česká republika neochvějně podporuje nezávislost, suverenitu a územní celistvost Ukrajiny v mezinárodně uznávaných hranicích od roku 1991, včetně teritoriálního moře, a uznává nezadatelné právo Ukrajiny na sebeobranu zakotvené v článku 51 Charty Organizace spojených národů.

Účastníci potvrzují svůj závazek k politice neuznání pokusu o nezákonnou anexi částí Doněcké, Chersonské, Luhanské a Záporožské oblasti Ukrajiny a Autonomní republiky Krym a města Sevastopol, odsuzují masivní porušování lidských práv probíhající na Krymu, jakož i na dalších dočasně okupovaných územích Ukrajiny, mimo jiné včetně svévolného zadržování, mučení a předsudků namířených proti menšinovým komunitám a původním obyvatelům Krymských Tatarů.

Účastníci vyzývají k bezpodmínečnému stažení všech ruských jednotek a vojenské techniky z celého území Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznávaných hranic od roku 1991.

Ukrajina oceňuje stálou a odhodlanou podporu poskytovanou Českou republikou, evropskými partnery, zeměmi G7 a dalšími mezinárodními partnery při posilování, vybavení a výcviku bezpečnostních a obranných sil Ukrajiny, jakož i komplexní nevojenskou pomoc poskytovanou lidem na Ukrajině. Ukrajina snížit humanitární, sociální, ekonomické a finanční důsledky agresivní války Ruska proti Ukrajině.

Účastníci budou společně pokračovat v boji za spravedlivý a trvalý mír na Ukrajině, jakož i za mír, bezpečnost, stabilitu a prosperitu na evropském kontinentu a v širším euroatlantickém regionu.

Česká republika uznává jak příspěvek Ukrajiny k zajištění a ochraně bezpečnosti evropského kontinentu před agresivním imperialistickým chováním Ruska, tak vysokou cenu, kterou Ukrajina a občané Ukrajiny za tuto ochranu platí.

Ukrajina bude pokračovat v provádění ambiciózního reformního programu a Česká republika se zavázala podporovat reformní úsilí Ukrajiny. Takové reformy jsou důležité pro aspiraci Ukrajiny na členství v Evropské unii (EU) a Severoatlantické alianci (NATO).

Účastníci zdůrazňují svou ochotu dále posilovat bilaterální vztahy ve všech oblastech, včetně hospodářské a obranné spolupráce, posilování odolnosti, podpory obnovy, rekonstrukce a udržitelného rozvoje, jakož i kulturní výměny a spolupráce, včetně podpory vzájemného porozumění, spolupráce a kontaktů mezi svými národy. .

S ohledem na to jsou účastníci odhodláni posílit svou bezpečnostní spolupráci prostřednictvím dvoustranných bezpečnostních závazků a ujednání a dlouhodobých podpůrných opatření uvedených níže:

I. Rozsah použití

1. Účastníci hodlají vycházet ze Společné deklarace o podpoře Ukrajiny (dále jen Společná deklarace G7), přijaté ve Vilniusu dne 12. července 2023, ke které se ke dni připojilo 25 států včetně České republiky. dnes.

2. Účastníci jsou odhodláni potvrdit, prohloubit a rozšířit spolupráci a partnerství, které vycházejí ze společných zájmů na ochraně mezinárodního právního řádu, míru a ochraně základních lidských práv a svobod.

3. Česká republika hodlá poskytovat Ukrajině neochvějnou podporu tak dlouho, jak to bude nutné, aby pomohla Ukrajině se bránit, obnovit její územní celistvost v rámci jejích mezinárodně uznávaných hranic, zajistit její svobodnou a demokratickou budoucnost, umožnit Ukrajině i nadále poskytovat své služby lidí a podporovat fungování ukrajinské ekonomiky, stejně jako odrazovat budoucí ruskou agresi.

II. Bezpečnost a obrana

Česká republika pevně hájí nezadatelné právo států na individuální a kolektivní obranu.
Všechny pokusy o změnu hranic silou jsou nezákonné. Bezpečnost Ukrajiny je nedílnou součástí euroatlantické a globální bezpečnosti. Ukrajina hájí nejen svou suverenitu a právo rozhodovat o svém osudu, ale také základní principy Charty OSN a mezinárodního práva.

V zájmu bezpečnosti a obrany České republiky je nezávislá, svobodná a demokratická Ukrajina v jejích mezinárodně uznávaných hranicích, schopná odstrašit a bránit se proti jakékoli budoucí agresi. ČR plně podporuje závěry přijaté na několika summitech NATO, které potvrzují budoucnost Ukrajiny v Alianci. Česká republika je připravena spolupracovat s Ukrajinou na plnění tohoto závazku.
Česká republika již řadu let vytrvale podporuje Ukrajinu v její obraně proti ruské agresi. Udělalo to ještě před zahájením úplné ruské invaze na Ukrajinu dne 24. února 2022. Po invazi výrazně vzrostla česká podpora. Česká republika byla jednou z prvních zemí, které Ukrajině poskytly těžkou vojenskou techniku, a je odhodlána i nadále flexibilně poskytovat vojenskou podporu, mimo jiné s využitím svého sektoru obranného průmyslu, s ohledem na měnící se potřeby Ukrajiny.
Od začátku totální invaze do Ruska poskytla Česká republika Ukrajině vojenskou pomoc ve výši asi 400 milionů eur.
Česká republika plně podporuje závazek k dlouhodobé bezpečnostní pomoci Ukrajině přijatý na summitu NATO ve Washingtonu, DC. V souladu s tím je země připravena poskytnout svůj příspěvek úměrný obecným ambicím NATO poskytnout pomoc Ukrajině.
Česká republika je připravena i nadále poskytovat Ukrajině politickou a vojenskou podporu se stejnou dynamikou v pozemní, vzdušné, kosmické i kybernetické sféře jak na bilaterální bázi, tak v rámci mezinárodních organizací a koalic, zejména EU, NATO, Kontakt Skupina na obranu Ukrajiny (UDCG) a další neformální sdružení. Česká republika bude neustále zvažovat způsoby, jak rozšířit a optimalizovat svou podporu, zejména v následujících oblastech:
zajištění vojenského materiálu – ČR bude nadále studovat další možnosti dodávek vojenského materiálu ve všech oblastech s přihlédnutím k potřebám a požadavkům Ukrajiny;
Koalice schopností – Česká republika bude aktivně přispívat ke společnému úsilí v rámci koalice schopností UDCG. Česká republika se k dnešnímu dni připojila ke koalicím pro dělostřelectvo, letectví a odminování. Cílem koalic je usnadnit efektivní, flexibilní a včasné poskytování schopností a prostředků nezbytných pro Ukrajinu k obraně proti ruské agresi, jakož i usnadnit dlouhodobý rozvoj moderních ozbrojených sil Ukrajiny a dalších bezpečnostních a obranné síly Ukrajiny;
výcvik – ČR patří dlouhodobě k nejaktivnějším účastníkům výcviku Bezpečnostních a obranných sil Ukrajiny k obraně proti ruské agresi. Účastníci sdílejí ambici ročně vycvičit až 4 000 ukrajinských vojáků v roce 2024 a dále, a to zejména, nikoli však výhradně, v rámci mise EU Military Assistance Mission to Ukraine (EUMAM). Má se za to, že Česká republika podporuje transformaci EUMAM a její rozšíření do dalších oblastí v souladu s měnícími se potřebami Ukrajiny, včetně adaptace bezpečnostních a obranných sil Ukrajiny v důsledku změn v legislativě o branné povinnosti.
Česká republika bude poskytovat univerzální i specializovaný výcvik v úzké spolupráci s Ukrajinou a partnery v EU, NATO a dalších formátech. Ukrajina a Česká republika sdílejí názor, že školení by mělo být pravidelně hodnoceno a v případě potřeby odpovídajícím způsobem upraveno;

vojenské vzdělávání – Účastníci budou prostřednictvím svých resortů obrany i nadále spolupracovat na rozvoji odborného vojenského vzdělávání. To se bude týkat plánování budoucích ozbrojených sil, integrace konceptů a operačních postupů NATO, velení a řízení a dalších důležitých oblastí, které pomohou Ukrajině splnit společné principy a standardy na cestě k členství v NATO;
průmysl – Účastníci podpoří a usnadní úsilí o zvýšení příslušné průmyslové výrobní kapacity na svých územích. Pro obranu Ukrajiny je důležitá silná a stabilní průmyslová základna. Mezi klíčové oblasti spolupráce patří rozšiřování kapacity výroby a údržby a oprav munice, stejně jako společné podniky, snižování bariér a podpora výzkumu a vývoje v oblasti obrany a dvojího použití.
Česká republika a Ukrajina budou spolupracovat na odstranění stávajících problémů v dodavatelském řetězci obranných materiálů, které ohrožují schopnost a kapacitu obou Účastníků vyrábět prioritní typy zbraní a střeliva.

Účastníci podpoří projekty v rámci dlouhodobé česko-ukrajinské vojensko-technické spolupráce především v oblastech malorážné a velkorážní munice, ručních palných a lehkých zbraní, bezpilotních prostředků, elektronického boje a těžké techniky včetně údržby, oprava a restaurování.

Česká republika bude usilovat o zajištění vhodných podmínek pro dočasné, částečné nebo úplné umístění ukrajinských průmyslových výrobních zařízení na svém území ve spolupráci s českým obranným průmyslem a dlouhodobým cílem je vrátit je zpět na Ukrajinu, jakmile bude situace je příznivá. Česká republika a Ukrajina budou spolupracovat na vytvoření příznivých podmínek pro působení českého obranného průmyslu na ukrajinském území.

Česká republika bude spolupracovat s Ukrajinou na identifikaci zdrojů financování nezbytných pro rozvoj ukrajinské obranně-průmyslové základny, což bude zahrnovat poskytování investic a finanční pomoci zejména v době války a poválečné obnovy. Česká republika bude i nadále hledat cesty, jak uspokojit potřeby Ukrajiny v rozvoji obranného průmyslu.

Účastníci budou společně pracovat na posílení ochrany poskytovaných technologií a práv duševního vlastnictví na Ukrajině.

Česká republika podpoří úsilí Ukrajiny o integraci obranného průmyslu do obranných a bezpečnostních standardů NATO a EU. Česká republika hodlá zejména podporovat integraci ukrajinského obranného průmyslu do evropské obranné technologické a průmyslové základny s přihlédnutím k příležitostem, které poskytuje Evropská strategie obranného průmyslu a Program evropského obranného průmyslu.

Kromě toho budou Účastníci koordinovat společné aktivity v oblasti obranně-průmyslové spolupráce na třetích trzích s cílem omezit závislost na politickém a ekonomickém vlivu Ruska a podpořit přechod na západní standardy.

Účastníci vyvinou maximální úsilí k posílení a rozvoji schopností obranně-průmyslového komplexu Ukrajiny, uznávajíce jeho nezastupitelnou roli při dosahování strategického cíle Ukrajiny, kterým je obnovení její územní celistvosti v mezinárodně uznávaných hranicích z roku 1991, a zároveň hlavní hnací sílu Ukrajiny. hospodářského oživení a důležitou složkou účinného odstrašení jakýchkoli budoucích pokusů o agresi. A konečně, silný ukrajinský obranný průmysl je základem bezpečnosti a prosperity na Ukrajině, v České republice i mimo ni.

zdroje – ČR bude nadále podporovat a usnadňovat využívání příslušných mechanismů a nástrojů EU, NATO a dalších formátů k poskytování finančních zdrojů na vojenskou podporu Ukrajině.
Česká republika se snaží najít řešení akutního nedostatku dělostřelecké munice, který ovlivňuje schopnost Ukrajiny bránit se ruské agresi. Jediným dlouhodobým řešením je navýšení výrobní kapacity evropského a ukrajinského obranného průmyslu včetně zajištění dodávek potřebných surovin a výrobních zdrojů. Pro naplnění naléhavých potřeb Ukrajiny vedla Česká republika iniciativu na podporu nákupu velkorážné munice ve třetích zemích a je vděčná všem partnerům, kteří se k tomuto úsilí připojili. Česká republika bude i nadále aktivně usilovat o včasné a flexibilní řešení naléhavých potřeb Ukrajiny a bude rovněž zkoumat možnosti pomoci při vytváření zásob munice nezbytných k rychlému odvrácení případné budoucí agrese;

politická podpora – ČR se aktivně zapojuje do úsilí směřujícího ke sjednocení mezinárodního společenství na podporu napadené Ukrajiny, jakož i do hledání nových partnerů, kteří pomohou Ukrajinu chránit a prosazovat mezinárodní právo a je připravena v tom pokračovat;
vyšetřování trestných činů – ČR podporuje úsilí Mezinárodního trestního soudu (ICC) při vyšetřování údajných mezinárodních zločinů spáchaných v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině. Účastníci mají v úmyslu pokračovat v podpoře tohoto úsilí;
zdravotní péče – ČR hodlá i nadále poskytovat zdravotní péči zraněným ukrajinským vojákům a hradit s tím související náklady;
reformy – ČR bude nadále podporovat reformy bezpečnostního sektoru na Ukrajině s cílem vybudovat moderní a udržitelný bezpečnostní a obranný sektor, včetně posílení interoperability a standardizace s NATO;
letectví – Účastníci budou vzájemně uznávat letovou způsobilost vojenských letadel a výcvik vojenských leteckých a pozemních posádek a budou hledat příležitosti k prohloubení této spolupráce.
Kromě přímé praktické pomoci bude ČR podporovat dlouhodobé úsilí zaměřené na poválečnou obnovu Ukrajiny, obnovu jejích odstrašovacích a obranných schopností, jakož i reformy související s integrací Ukrajiny do euroatlantických struktur a efektivním vládnutím. .
Účastníci budou dále podle potřeby dále konzultovat situaci a vývoj agresivní ruské války, zejména v případě její výrazné eskalace.
Účastníci budou usilovat o to, aby vojenské schopnosti Ukrajiny byly na takové úrovni, aby v případě vnější vojenské agrese proti ČR byla Ukrajina schopna poskytnout účinnou vojenskou pomoc. Podmínky, formát a rozsah takové pomoci určí Účastníci.
K zajištění výše uvedených cílů uspořádají Účastníci každoroční Strategický politický dialog v oblasti obrany a bezpečnosti na úrovni vyšších úředníků.

Boj proti chemickým, biologickým, radiologickým a jaderným (CBRN) rizikům

Účastníci mají v úmyslu dále rozšiřovat současnou dvoustrannou spolupráci s cílem posílit odolnost Ukrajiny vůči rizikům spojeným s CBRN. Česká republika hodlá zejména nadále podporovat Ukrajinu při posilování jaderné bezpečnosti a zabezpečení jejích jaderných elektráren, rozvoji schopností civilní ochrany proti CBRN rizikům a zvyšování její odolnosti vůči rizikům biologické bezpečnosti.

Protikybernetické hrozby

Účastníci uznávají, že je třeba identifikovat, odhalovat a čelit škodlivým kybernetickým operacím, a zejména zlovolnému využívání kybernetických schopností Ruskem a dalšími nepřátelskými státními i nestátními subjekty.
Účastníci mají v úmyslu dále rozšiřovat stávající bilaterální spolupráci s cílem posílit odolnost a spolupráci orgánů činných v trestním řízení v oblasti kybernetických útoků, kybernetických operací, kybernetické kriminality a také poskytování bezpečných veřejných služeb na internetu. Účastníci budou společně pracovat na zlepšení zabezpečení IT infrastruktury obou zemí proti kybernetickým útokům. Česká republika také podpoří modernizaci a reformu architektury kybernetické bezpečnosti Ukrajiny.
Účastníci budou nadále spolupracovat při provádění kybernetických školení a také při zajišťování vzájemného školení a stáží odborníků na kybernetickou bezpečnost. Česká republika je připravena přispět k rozvoji schopností Ukrajiny reagovat na ohrožení kritické infrastruktury, zejména na ohrožení dodavatelských řetězců, a to i poskytováním mezinárodní technické pomoci Ukrajině.
Účastníci se budou vzájemně podporovat sdílením relevantních zkušeností v oblasti pokročilých informačních a komunikačních technologií (včetně, nikoli však výhradně, cloudových a kvantových výpočtů, pokročilých síťových technologií, internetových technologií, umělé inteligence (AI) atd.) v souladu s příslušnými národními právní předpisy a předpisy EU.
Účastníci budou usilovat o posílení spolupráce Ukrajiny se strukturami EU a NATO v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Účastníci mají v úmyslu posílit spolupráci v boji proti hrozbám informační bezpečnosti, včetně propagandy a jiných forem manipulace a vměšování zahraničních informací, včetně dezinformací. Cílem účastníků je sdílet získané poznatky, sdílet osvědčené postupy a případně spolupracovat na společných kampaních a souvisejících projektech, aby posílili svou společnou reakci na tyto výzvy.

Strategická komunikace a informační bezpečnost

Účastníci budou pokračovat ve vzájemné spolupráci v oblasti boje proti ruským a jiným zahraničním informačním manipulacím a vměšování, včetně dezinformací a propagandy.
Účastníci posílí spolupráci v oblasti zvyšování odolnosti a připravenosti státních i občanských struktur.
Česká republika hodlá přispět k rozvoji schopností Ukrajiny čelit zahraničním informačním manipulacím a vměšování. Účastníci přijmou společná opatření k boji proti dezinformacím ze zahraničních států a organizací, dále budou usilovat o rozvoj společných vzdělávacích a školicích programů pro specialisty v oblasti strategické komunikace a veřejné diplomacie, pravidelnou výměnu zkušeností a pořádání odborných akcí za účasti odborníků. v oblasti strategických komunikací a veřejné diplomacie . Účastníci budou také spolupracovat sdílením osvědčených postupů a získaných zkušeností. Budou se snažit nadále spolupracovat a podporovat úsilí v boji proti dezinformačním kampaním.

Spolupráce v oblasti rozvědky a kontrarozvědky

Účastníci posílí spolupráci v oblasti rozvědky a kontrarozvědky v souladu s požadavky současné legislativy a schopností s cílem odhalovat, předcházet a odrážet jakoukoli agresi a hybridní válku ze strany Ruska nebo jiných nepřátelských státních či nestátních aktérů za účelem ochrany Ukrajina a Česká republika z takovéto záškodnické činnosti. Toho bude dosaženo sdílením zpravodajských informací a odborných znalostí, jakož i spoluprací mezi zpravodajskými a bezpečnostními službami účastníků, včetně, ale nikoli výhradně, společných iniciativ, školení a technické pomoci.
Účastníci budou usilovat o další rozšíření rozsahu a postupů (prostředků) výměny informací o otázkách obrany a bezpečnosti mezi různými ukrajinskými a českými vládními agenturami a institucemi.

Spolupráce v boji proti nebezpečnému organizovanému zločinu

Účastníci uznávají, že nebezpečný organizovaný zločin (OR), zejména nelegální financování, financování akcí směřujících k narušení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny, její vnitřní stability, jakož i další typy OR, jsou hrozbou pro ukrajinskou společnost.
Účastníci mají v úmyslu přijmout opatření proti aktivitám NOZ, zejména jednotlivcům a skupinám, které se snaží infiltrovat ukrajinskou společnost, mají kriminální vliv v určitých regionech, zejména na dočasně okupovaných územích, a jsou aktivně využívány jako nástroj hybridní válku proti procesům obnovy a usmíření na Ukrajině.
Aby bylo možné čelit všem typům aktivit NOS, přijmou Účastníci příslušná opatření v souladu s požadavky současné legislativy týkající se:
provádění společných operací k identifikaci a zastavení činnosti NOS;
analýza kriminogenní situace v zemích a identifikace hlavních rizik ze strany NHS;
identifikace majetku, který může být zajištěn v trestním řízení nebo který může být uznán jako nepodložený majetek;
vytváření společných pracovních skupin a společných vyšetřovacích skupin státních zástupců a dalších účastníků;
podpora školení a výměna osvědčených postupů.
4. Výše ​​uvedená opatření nejsou vyčerpávající a Účastníci mohou k dosažení svých cílů v boji proti nepřenosným nemocem využít jiné formy spolupráce.

III. Ekonomická stabilita, udržitelnost a rekonstrukce, udržitelný rozvoj

Ekonomická spolupráce

Za účelem prohloubení současné hospodářské spolupráce účastníci prohlašují, že podpora ekonomické aktivity a zejména vytvoření právního a institucionálního rámce pro podporu zapojení soukromého sektoru a investic je nedílnou součástí celkového přístupu ekonomická spolupráce.
Česká republika uznává Dněpropetrovskou oblast jako region zvláštního zájmu a zohlední to při hospodářské spolupráci a dalších opatřeních zaměřených na obnovu Ukrajiny.
Účastníci uznávají Smíšenou komisi pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci (dále jen Smíšená komise), vytvořenou v souladu s článkem 3 Dohody mezi Kabinetem ministrů Ukrajiny a vládou České republiky o hospodářské, průmyslové a a vědecko-technická spolupráce, podepsaná v roce 2004, důležitá platforma pro rozvoj bilaterální obchodní a ekonomické spolupráce. Účastníci zajistí mezivládní strukturovaný dialog v rámci mechanismu Společné komise s cílem posílit vzájemnou hospodářskou spolupráci, zejména pro spolupráci na programech společného zájmu, v souladu s článkem 5 výše uvedené dohody.
Česká republika hodlá organizovat zapojení českého byznysu na platformě Podnikatelského klubu Ukrajiny, který funguje pod záštitou Společné komise jako otevřená komunikační platforma pro všechny české podniky, vládní i nevládní subjekty zapojené do rekonstrukce Ukrajiny. Ukrajina bude podporovat spolupráci mezi českými a ukrajinskými podniky.
Česká republika vyjadřuje svůj závazek podporovat obnovu prostřednictvím různých programů, jako jsou: 1) „Pomoc v oblasti podpory mezinárodního obchodu s Ukrajinou“: malé projekty založené na ukrajinské poptávce; 2) „Budování kapacit pro Ukrajinu“: krátkodobé příjmy nebo dlouhodobé výměny příslušných odborníků; 3) Veletrhy a výstavy pro Ukrajinu: oficiální účast ČR na relevantních akcích souvisejících s Ukrajinou. Ukrajina bude České republice v tomto úsilí pomáhat.
Účastníci jsou připraveni v souladu se svými zákony a závazky vyplývajícími z mezinárodních smluv, jichž jsou smluvními stranami, spolupracovat a vyměňovat si informace o svých kapitálových, technologických a pojistných trzích, se zvláštním důrazem na obranný průmysl, s cílem posílit dvoustranný obchod a podpora vzájemného hospodářského růstu. V této souvislosti je prosazování lokalizace výroby na Ukrajině jednou z klíčových oblastí činnosti.
Česká republika uznává touhu Ukrajiny po evropské integraci a zavazuje se podporovat Ukrajinu při harmonizaci její legislativy se standardy EU. Kromě toho mají Účastníci za cíl posílit spolupráci v různých odvětvích, mimo jiné ve stavebnictví, zdravotnictví, dopravě, zemědělství, strojírenství, obranném průmyslu, kybernetické bezpečnosti, digitální transformaci, chemickém průmyslu, vodním hospodářství, energetice, zejména jadernou energetiku, údržbu stávajících reaktorů, výstavbu nových reaktorů, ale i flexibilní přístup k využívání malých modulárních reaktorů, „zeleného“ a nízkouhlíkového vodíku včetně speciální infrastruktury.
Kromě podpory úzkého a pravidelného politického dialogu mají účastníci v úmyslu podporovat, kromě jiných cílů, mezilidské výměny zaměřené na sdílení získaných zkušeností a znalostí s cílem podpořit vzájemné učení a rozvoj účinných politik. Kromě toho se účastníci snaží usnadnit dvoustranný obchod a příliv investic podporou společného výzkumu, vývoje a demonstračních iniciativ.

Obnova, rekonstrukce a udržitelný rozvoj

Česká republika již řadu let poskytuje občanskou podporu demokratickým změnám a udržitelnému rozvoji Ukrajiny. V tomto ohledu hodlá Česká republika v tomto úsilí pokračovat poskytováním víceletého financování obnovy a udržitelného hospodářského rozvoje (Ukrajinský program) na podporu obnovy, bezpečnosti a rozvoje Ukrajiny.
Česká republika přispěje k obnově a rekonstrukci Ukrajiny v souladu s Plánem obnovy Ukrajiny prostřednictvím různých bilaterálních a multilaterálních kanálů, včetně Programu finanční podpory Ukrajiny z Evropské unie (Ukraine Facility).
Ukrajinské orgány zajistí účinné, transparentní a odpovědné využití finančních prostředků poskytnutých na obnovu a rekonstrukci Ukrajiny.
Účastníci deklarují společný záměr zaměřit se na rozvojovou spolupráci v následujících prioritních oblastech:
udržitelné řízení oblasti, včetně zemědělství, udržitelné využívání přírodních zdrojů a podpora „zeleného“ rozvoje;
inkluzivní sociální rozvoj, včetně zdravotní péče a vzdělávání;
veřejná správa a občanská společnost, včetně technické pomoci na podporu přechodu na normy EU.
Vzhledem k mimořádnému rozsahu výzvy, kterou představuje masivní ruská kontaminace ukrajinské půdy minami, municí a dalšími výbušnými předměty, hodlá ČR společně se svými partnery nadále podporovat humanitární odminovací úsilí.

5. Spolupráce v oblasti rozvoje bude zahrnovat partnerství České republiky s městem Dněprom a Dněpropetrovským regionem. Česká republika bude s podporou ukrajinských ústředních orgánů aktivně spolupracovat s městem a regionem na podpoře jejich obnovy, rekonstrukce a udržitelného rozvoje.

Odolnost energetické a další kritické infrastruktury

Zabezpečení dodávek energie zůstává pro stabilitu Ukrajiny zásadní. V návaznosti na podporu ukrajinské energetické infrastruktury G7+ je Česká republika připravena pokračovat v dlouhodobé podpoře ukrajinského energetického sektoru obecně se zvláštním důrazem na přechod na zelenou energii.
Účastníci budou pracovat na urychlení krátkodobých závazků i dlouhodobých cílů ekonomiky s cílem dosáhnout celkově nulových emisí, identifikovat oblasti pro posílenou bilaterální spolupráci a podporovat rozvoj energetické účinnosti, jaderné a obnovitelné energie a inovativní a udržitelné energie a klimatické technologie a služby na podporu hospodářského růstu a vytváření vysoce placených pracovních míst v obou zemích. Česká republika podpoří Ukrajinu ve zvyšování stability její kriticky důležité infrastruktury, zejména dodávek energie, vody a tepla.
Česká republika je připravena podporovat rozvoj schopností Ukrajiny v oblasti ochrany kritické infrastruktury a také přístup ukrajinských specialistů k relevantním mezinárodním programům. Česká republika hodlá zapojit ukrajinské specialisty se zkušenostmi v oblasti bezpečnosti kritické infrastruktury do realizace relevantních projektů na svém území i na území partnerských zemí. Účastníci zahájí společné vzdělávací a školicí programy pro specialisty v oblasti ochrany kritické infrastruktury.
Česká republika bude spolupracovat s Ukrajinou na identifikaci zdrojů financování dotačních programů zaměřených na rozvoj ochrany a odolnosti kritické infrastruktury v různých sektorech.
Česká republika přispěje k rozvoji schopností Ukrajiny chránit, odstrašovat a reagovat na hrozby kritické infrastruktury podporou dostupnosti moderních technologických řešení v oblasti ochrany kritické infrastruktury pro své subjekty kybernetické bezpečnosti, zejména poskytováním mezinárodní technické pomoci na Ukrajinu.

Humanitární pomoc, civilní ochrana a odolnost

Od začátku totální ruské invaze na Ukrajinu poskytuje Česká republika humanitární pomoc a další finanční a materiální podporu civilní ochrany a budování odolnosti válkou postiženého obyvatelstva Ukrajiny, včetně vnitřně vysídlených osob (IDP) a dalších vysídlených osob, poskytujících lidem přístup ke zdravotní péči I, pitné vodě, elektřině a topení nebo přístřeškům.
S ohledem na rozsah potřeb je cílem ČR pokračovat v poskytování humanitární pomoci a pomoci civilní ochrany v rámci spolupráce se svými partnery. Účastníci jsou nadále odhodláni stabilizovat situaci s vnitřně přesídlenými osobami na Ukrajině, zejména zapojením OSN a dalších relevantních subjektů.
Česká republika hostí největší počet ukrajinských vysídlených osob v EU v přepočtu na obyvatele, což jim poskytuje přístup ke státnímu systému zdravotního pojištění a veřejnému vzdělávání.
Účastníci deklarují společný záměr účinně, koordinovaně a transparentně reagovat na základní potřeby humanitární a civilní ochrany válkou postiženého obyvatelstva.
Účastníci se snaží přilákat soukromé i veřejné investice do obnovy infrastruktury a podpory místních komunit na Ukrajině. Podporou rozvoje podnikání a inovací se snaží rozšířit schopnosti ukrajinských podniků, aby zajistily dlouhodobou udržitelnost a prosperitu.

Náhrada ztrát, škod a ztrát způsobených ruskou agresí

Účastníci potvrzují, že Rusko musí nést odpovědnost za škody, ztráty a škody způsobené jeho útočnou válkou a že musí zaplatit za dlouhodobou rekonstrukci Ukrajiny. Ruská suverénní aktiva musí zůstat nehybná, dokud Ruská federace nezaplatí škody způsobené agresí proti Ukrajině. Česká republika se ve spolupráci se svými partnery v EU zavázala pokračovat v prozkoumávání všech právních cest, kterými lze ruský majetek a výnosy použít na podporu Ukrajiny v souladu s evropským a mezinárodním právem.
Účastníci budou nadále spolupracovat se zeměmi „Skupiny sedmi“ a dalšími státy na vytvoření mezinárodního kompenzačního mechanismu k zajištění náhrady škod, ztrát a škod způsobených agresí Ruska, jak je stanoveno ve Statutu Rejstříku škod způsobených agresí Ruské federace proti Ukrajině, přijatého usnesením Výboru ministrů Rady Evropy CM/Res(2023)3. V tomto ohledu účastníci prozkoumají vhodné možnosti financování mezinárodního kompenzačního mechanismu, který zajistí rychlé a přiměřené odškodnění obětí agrese.

IV. Technická a finanční podpora, reformy

Technická a finanční podpora

Česká republika bude výrazně podporovat stávající mezinárodní, evropské struktury a instituce EU v jejich snaze nadále poskytovat Ukrajině pravidelnou a předvídatelnou finanční a technickou podporu.
Účastníci mají v úmyslu posílit technickou spolupráci v oblasti dohledu nad finančním trhem, a to i se státními bankami.

Proces reforem na Ukrajině

Účastníci potvrzují, že inkluzivní reformy jsou nezbytné pro euroatlantické aspirace Ukrajiny i pro její budoucí bezpečnost, prosperitu, demokracii a stabilitu jejích institucí.
Ukrajina bude pokračovat ve svém ambiciózním reformním procesu a bude věnovat zvláštní pozornost oblastem reforem identifikovaných pro přistoupení k EU a nastíněných v doporučeních Evropské komise ze dne 8. listopadu 2023, zejména pokud jde o spravedlnost, právní stát, decentralizaci, boj proti korupce a praní špinavých peněz, bezpečnostní sektor a veřejná správa, která zdůrazňuje oddanost Ukrajiny demokracii a právnímu státu, dodržování lidských práv a svobodě médií.
Všechny reformy budou prováděny v souladu s prioritními směry reforem stanovenými pro vstup do EU a kritérii Mezinárodního měnového fondu, jakož i v úzké koordinaci s hlavními dárci, zejména mezinárodními finančními institucemi, EU a skupina Sedmi. Česká republika bude Ukrajinu na této cestě i nadále rozhodně podporovat.

V. Politická spolupráce

Spravedlivý a trvalý mír

Účastníci uznávají, že Ukrajina a celá Evropa nebudou v bezpečí, dokud nenastane spravedlivý mír, který bude respektovat práva Ukrajiny podle mezinárodního práva a Charty OSN. Účastníci proto budou spolupracovat na dosažení spravedlivého a trvalého míru za podmínek definovaných Ukrajinou, které mají širokou globální podporu.
Česká republika vítá úsilí Ukrajiny o dosažení spravedlivého a udržitelného míru založeného na respektování mezinárodního práva, Charty OSN a principů Ukrajinské mírové formule. Česká republika je připravena se i nadále aktivně podílet na prosazování opatření směřujících k realizaci iniciativ odrážejících principy Charty OSN. Kromě toho se Česká republika od samého počátku jako spolupředsedající aktivně podílela na procesu implementace Ukrajinské mírové formule a hraje vedoucí roli v její propagaci, zejména v rámci Pracovní skupiny č. 1 „Jaderná Bezpečnost“ mírové formule, ale neomezuje se na ni.

stíhání

Účastníci potvrzují svůj závazek činit Ruskou federaci odpovědnou za způsobení škod a újmy fyzickým a právnickým osobám, jakož i státu Ukrajina v důsledku ruské agrese, která porušuje Chartu Organizace spojených národů.
Účastníci zdůrazňují své pevné odhodlání postavit před soud osoby vinné z válečných zločinů a dalších mezinárodních zločinů spáchaných v souvislosti s agresivní válkou Ruska proti Ukrajině. Souhlasí s potřebou zajistit stíhání takových zločinů podle mezinárodního práva spáchaných ruským vedením a zejména příslušníky ruských ozbrojených sil na území Ukrajiny prostřednictvím řádného, ​​spravedlivého a nezávislého vyšetřování a stíhání na národním nebo mezinárodní úrovni a zajistit přísné dodržování norem mezinárodního humanitárního práva, aby se předešlo budoucím zločinům. Účastníci budou nadále podporovat práci Úřadu generálního prokurátora a Mezinárodního trestního soudu s cílem zajistit úplné a spravedlivé vyšetřování obvinění z válečných zločinů a dalších mezinárodních zločinů prostřednictvím nezávislých, účinných a důvěryhodných právních mechanismů.
Účastníci sdílejí své přesvědčení o potřebě zajistit stíhání za trestný čin agrese proti Ukrajině a vytvoření tribunálu pro zajištění účinné odpovědnosti. Účastníci proto budou pokračovat v koaliční práci na hledání možností pro vytvoření tribunálu pro trestný čin agrese proti Ukrajině.
Ukrajina ratifikuje Římský statut Mezinárodního trestního soudu, včetně dodatků o zločinu agrese přijatých na konferenci o přezkoumání Římského statutu konané v Kampale v Ugandě dne 11. června 2010, rezolucí RC/Res.6, jak je uvedeno v Asociační dohoda mezi Ukrajinou a EU na cestě k jejímu členství v EU.
Česká republika podpoří Ukrajinu v zajištění okamžitého propuštění a návratu všech nezákonně zadržených, násilně vysídlených a nezákonně deportovaných civilistů, především dětí. Účastníci přispějí k mezinárodnímu úsilí, jehož cílem je postavit před soud osoby odpovědné za organizaci nezákonné deportace a převozu ukrajinských dětí v souladu s mezinárodním právem a rozhodnutími mezinárodních soudních institucí.
Česká republika se zavazuje pokračovat v účasti v Mezinárodní koalici pro návrat ukrajinských dětí vedené Ukrajinou a Kanadou, založené 2. února 2024, a dosahovat cílů definovaných v Rámcovém dokumentu této koalice.

VI. Budoucí ozbrojený útok

V případě budoucího ozbrojeného útoku Ruska na Ukrajinu, na žádost kteréhokoli z účastníků, budou účastníci konzultovat do 24 hodin v bilaterálním formátu nebo prostřednictvím jiných kanálů, které oba považují za přijatelné, s cílem určit vhodné další kroky.
Česká republika potvrzuje, že za těchto okolností, jednající v souladu se svými právními a ústavními požadavky a v souladu s mezinárodním a evropským právem, poskytne Ukrajině rychlou a trvalou pomoc v oblasti bezpečnosti, moderní vojenské techniky a hospodářské pomoci a bude usilovat o dohodu v EU o uvalení ekonomických a jiných nákladů pro Rusko a bude rovněž konzultovat s Ukrajinou její potřeby při uplatňování jejího práva na sebeobranu, zakotveného v článku 51 Charty OSN.
Aby byla zajištěna co nejširší a nejúčinnější kolektivní reakce na jakýkoli budoucí ozbrojený útok, mohou účastníci dokončit tuto část, aby se spojili s jakýmkoli mechanismem, na kterém se Ukrajina poté dohodne s dalšími mezinárodními partnery, včetně signatářů společného prohlášení G7 ze dne 12. 2023.

VII. Bilaterální vztahy, evropská a euroatlantická integrace

Dvoustranné vztahy

Účastníci budou i nadále rozvíjet své blízké a přátelské vztahy ve všech sférách založené na společných hodnotách a vzájemných zájmech a také na neochvějné solidaritě tváří v tvář agresivní válce Ruska proti Ukrajině a společným hrozbám a výzvám.
Cílem účastníků je v budoucnu pokračovat v užší spolupráci v politické, ekonomické a kulturní oblasti. Budoucnost Ukrajiny a jejích občanů je spojena s EU a NATO a účastníci budou společně jednat pro silnou a sjednocenou Evropu a euroatlantické společenství.
Účastníci zdůrazňují, že bilaterální závazky a dohody v oblasti bezpečnosti v rámci této dohody nemohou být alternativou členství v NATO.
Účastníci prohloubí bilaterální vztahy dalším posílením formátů pravidelných konzultací a sdílením praktických zkušeností z členství ČR v EU i NATO.
V zájmu posílení prioritní spolupráce s Dněpropetrovskou oblastí podnikne ČR kroky k otevření diplomatické mise ve městě Dněpr.
Účastníci vyjadřují svou připravenost podporovat rozvoj spolupráce také na úrovni místních orgánů v širokém spektru otázek.

Evropská podpora, sankce a evropská integrace

Česká republika přispěje k současné i budoucí podpoře Ukrajiny ze strany EU.
Účastníci budou nadále pracovat na tom, aby cena ruské agrese nadále rostla, a to i prostřednictvím sankcí, využívání výnosů ze zmrazených ruských aktiv a kontrol vývozu. Účastníci si uvědomují důležitost sankcí pro omezení přístupu Ruska k financím, zboží, technologiím a službám, které používá k vedení agresivní války, snížení toků ruských příjmů a odrazení budoucích útoků. Účastníci také připomínají, že sankce jsou nejúčinnější, jsou-li přijímány a prováděny v koordinaci s mezinárodními partnery. ČR bude v rámci EU usilovat o zavedení tvrdých restriktivních opatření (sankcí) vůči sektorům ruské ekonomiky a jednotlivcům v Ruské federaci i mimo hranice, kteří podporují válku, profitují z ní nebo pomáhají obcházet sankce ve třetích zemích, pokud protože ruská útočná válka proti Ukrajině pokračuje a územní celistvost Ukrajiny nebude obnovena. Česká republika bude usilovat o rozhodné kroky v boji proti všem formám obcházení sankcí a také o posílení své domácí odolnosti vůči nelegálnímu finančnictví napojenému na Rusko a elitám spojeným s Kremlem. Ukrajina a Česká republika si budou vzájemně poskytovat aktuální informace o důvodech sankcí a další relevantní informace v souladu se svými závazky.
Česká republika bude nadále podporovat Ukrajinu na její cestě ke členství v EU a poskytovat praktické rady a pomoc.
Česká republika hodlá podporovat snahy Ukrajiny o přizpůsobení se jednotnému trhu EU s celkovým cílem vstupu Ukrajiny do EU. Vzhledem ke sdíleným hodnotám, mezi něž patří neochvějná oddanost svobodě, demokracii a právnímu státu, budou účastníci tuto záležitost pravidelně vzájemně konzultovat.

VIII. Výkonná a technická opatření

Účastníci budou v rámci této dohody spolupracovat v souladu se svými mezinárodními závazky a vnitrostátní legislativou, včetně závazků vyplývajících z členství ČR v EU a NATO.
Účastníci mohou v případě potřeby jmenovat odpovědné / kontaktní osoby pro rozvoj a realizaci dvoustranných projektů v souladu s oblastmi spolupráce definovanými v této dohodě.
Odpovědné/kontaktní osoby v případě svého jmenování individuálně usnadní konání konzultací za účelem projednání, uzavření potřebných dohod a pomoci při realizaci nezbytných akcí v rámci této dohody.

IX. Závěrečná ustanovení

Tato smlouva vstupuje v platnost dnem jejího podpisu.
Spolupráce a podpora v rámci této dohody se bude vztahovat na období 10 (deseti) let od data podpisu.
V souladu se Společným prohlášením G7 zároveň účastníci sdílejí názor, že tato dohoda nebrání Ukrajině v jejím úsilí o budoucí členství v euroatlantickém společenství.
V případě, že se Ukrajina stane členem NATO před dokončením spolupráce v rámci této dohody, provedou účastníci příslušné změny a přizpůsobí spolupráci.
Účastníci se budou vzájemně informovat o svém záměru změnit, pokračovat nebo ukončit spolupráci a podporu v rámci této dohody písemně diplomatickou cestou nejméně 6 (šest) měsíců předem.

Podepsáno ve Woodstocku dne 18. července 2024 ve dvou vyhotoveních v ukrajinštině, češtině a angličtině.

Za Ukrajinu: Volodymyr Zelenskyj, prezident
Za Českou republiku: Petr Fiala, předseda vlády

https://president.gov.ua/news/ugoda-pro-spivrobitnictvo-u-sferi-bezpeki-ta-dovgostrokovu-p-92237?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR05FTO6QqanwK1hNSlQBFpnGGCXF7ZPVrkay76A9Dr4ONLprwNfQGJ92Z0_aem_ckGru0Ykq9JnD5RU1F3y6g

43 thoughts on “Text smlouvy mezi Ukrajinou a ČR

  1. Dotaz právního laika

    Bude smlouva zneplatněna, když Ukrajina projednává „Johnsonův plán“, podle kterého se Kyjev vzdává některých území zabraných Ruskem?
    https://strana.today/news/468998-boris-dzhonson-poluchil-status-predatelja-v-ukraine-posle-slov-o-prekrashchenii-vojny.html

    Přitom ve smlouvě je, mimo jiné, uvedeno:
    ….Účastníci potvrzují svůj závazek k politice neuznání pokusu o nezákonnou anexi částí Doněcké, Chersonské, Luhanské a Záporožské oblasti Ukrajiny a Autonomní republiky Krym a města Sevastopol, odsuzují masivní porušování lidských práv probíhající na Krymu…..

    1. Na tu smlouvu se tise zapomene. Skutek se nestal. Ostatne, v ni vubec nejde o nejakou Ukrajinu. Jedine o co v ni jde, je demostrace oddanosti nasich lokajicku.

  2. 400 mio v éčkách, to je na naše 10 000 000 000 – slovy deset miliard?
    Asi jo, ale takových malých, trpaslíčkových, skoro neviditelných. Co to je deset giga pro jednoho potřebného Zelenského!

    Ještě by mě zajímalo, PODLE ČEHO soudruzi oceňovali zaslané zbraně. Cenami tržními, anebo cenami účetními, neboli odpisovými? Nebo dokonce cenami šrotovými?

  3. „Ukrajina oceňuje stálou a odhodlanou podporu poskytovanou Českou republikou, evropskými partnery, zeměmi G7 a dalšími mezinárodními partnery“ – bez rektálního alpinismu by to zjevně nešlo

    „Od začátku totální invaze do Ruska poskytla Česká republika Ukrajině vojenskou pomoc ve výši asi 400 milionů eur.“ – tak až zase nebude na důchody, zdravotnictví, školství …

    „Česká republika je připravena i nadále poskytovat Ukrajině politickou a vojenskou podporu se stejnou dynamikou v pozemní, vzdušné, kosmické i kybernetické sféře jak na bilaterální bázi, tak v rámci mezinárodních organizací a koalic“ – není tam opět nějaké to s navíc ?

    „průmysl – Účastníci podpoří a usnadní úsilí o zvýšení příslušné průmyslové výrobní kapacity na svých územích.“ – opravdu naše vláda ví, co je to průmysl ?

    “ jakmile bude situace je příznivá“ – že by nějaký překladatelský oříšek ?

    „Účastníci budou společně pracovat na posílení ochrany poskytovaných technologií a práv duševního vlastnictví na Ukrajině.“ – oněměl jsem

    „Česká republika hodlá zejména podporovat integraci ukrajinského obranného průmyslu do evropské obranné technologické a průmyslové základny …“ – tak jako zintegrovali náš průmysl ?

    „zdravotní péče – ČR hodlá i nadále poskytovat zdravotní péči zraněným ukrajinským vojákům a hradit s tím související náklady“ – podle hesla Není nevojáků na Ukrajině ?

    „Účastníci budou dále podle potřeby dále konzultovat situaci a vývoj agresivní ruské války, zejména v případě její výrazné eskalace.“ – jako že zrychlený ústup ?

    „Účastníci budou usilovat o to, aby vojenské schopnosti Ukrajiny byly na takové úrovni, aby v případě vnější vojenské agrese proti ČR byla Ukrajina schopna poskytnout účinnou vojenskou pomoc.“ – pro pamětníky pořadu Vtipnější vyhrává

    „Účastníci budou pokračovat ve vzájemné spolupráci v oblasti boje proti ruským a jiným zahraničním informačním manipulacím a vměšování, včetně dezinformací a propagandy.“ – který kovaný soudruh sáhl omylem do starého slovníku ?

    „budou usilovat o rozvoj společných vzdělávacích a školicích programů pro specialisty v oblasti strategické komunikace a veřejné diplomacie, pravidelnou výměnu zkušeností a pořádání odborných akcí za účasti odborníků. v oblasti strategických komunikací a veřejné diplomacie .“ – přednáší jistě guma Foltýn a bc. Lipánek

    „identifikace majetku, který může být zajištěn v trestním řízení nebo který může být uznán jako nepodložený majetek;“ – zvláštní plány

    „Česká republika hostí největší počet ukrajinských vysídlených osob v EU v přepočtu na obyvatele, což jim poskytuje přístup ke státnímu systému zdravotního pojištění a veřejnému vzdělávání.“ – ???

    „Podepsáno ve Woodstocku dne 18. července 2024 ve dvou vyhotoveních v ukrajinštině, češtině a angličtině.

    Za Ukrajinu: Volodymyr Zelenskyj, prezident
    Za Českou republiku: Petr Fiala, předseda vlády“ – proč se vlastně bavíme o neplatném dokumentu ?

    1. Nemá to cenu ani toho případného papíru, na který by to někdo vytiskl.
      Nikdo nikomu válku nevyhlásil. Ani 2014, ani 2022.
      Zmínkou o roce 2014 se fakticky přiznali k tomu, že už tehdy porušovali právo na bezpečnost sousední země.
      RF jako suverénní velmoc, se svými regionálními zájmy, vede proti zemi 404 speciální vojenskou operaci.
      Vede ji proto, neboť počínání země 404 směřovalo a směřuje proti zájmům sousedící velmoci a porušuje právo na její bezpečnost a územní celistvost.
      To by asi mohlo stačit 😀

  4. Smlouva i diskuze k ní je spousta naprosto zbytečných slov, které si každý (včetně zdejších diskutérů) vykládá a bude vykládat po svém. Vázání písku do otýpek. Mlácení prázdné slámy za nemalou úplatu.
    Takže můj příspěvek: No comment!

      1. Zřejmě jedno vyhotovení obsahuje tři jazyky. Už jsem viděl dvojjazyčné česko-anglické smlouvy, kde jsou jazyky vedle sebe, zde asi budou za sebou.

  5. S odřenýma ušima
    vyhrál volby Tramp.
    Na talíři sushi má,
    svítí světla ramp.

    Bidetovi zhasl knot,
    tma je jako v pytli.
    Od kufru mu vzali kód.
    Běž do řiti, špitli.

    Ve světovém velíně
    sedí nový op.
    My se hrabem ve špíně,
    bych do toho kop.

  6. Proč se Ukradinci pořád odvolávají na Budapešťskou deklaraci z r. 91?
    Vždyť se tam Ukradinci zavázali, že se vzdají A-bomb a budou dodržovat neutralitu a nebudou vstupovat do žádného voj. paktu (Pravdoláska sliboval něco podobného).
    Vstupem Porošenka (jevrejské jméno má Walcman) se na Ukradině najednou zamilovali do KoZa a vrahů z Volstrýtu a to až tak, že si do své Ústavy dali, že budou usilovat do veskrze mírové firmy NATO (což je servisní firma zbrojovek Vrahů z Volstrýtu)!
    Pozn: vrazi z Volstrýtu = copyright Jasánek.

    1. Co kecáš že v budapešťskym memorandku je nějaká neutralita nebo nevstupování do voj. paktů? Že tys to memarandum nečet? Tak se prosimtě přiznej kdo ti takovýhle nesmysly nakukal. Jinak si za tlučhubu,. Ale stále máš možnost udat svýho vrchního tlučhubu 🙂

  7. Pane Fiala a kolik bude potřeba mld.na tuto pomoc.
    Putine,prosím Tě, rychle to ukončí, nenech nás umřít hlady,zimou,bez zdravotní pomoci.

    1. Rusko těm, co bojují o suverenitu a důstojnost pomůže, ale to hlavní si musí vybojovat národy samy!!! Zatím kotlina dutých hlav nepohla ani malíčkem

    2. Voni chteji Putina predbehnout , aby nic nevyhral .Chteji vyhrat vsecko sami ,
      ted zase velka ofensiva Microsoftu..
      Polak se zuby nehty brani uprchlikum , uz poslal na hranice velkou armadu.
      Rusa na dalsi valku , zrovna ted nepotrebujou .
      Predem prohrany to maji , v zadech maji germana a hlavne macarona s leynoeu..
      Vsecky vlady a Nato , nemaji zajem nekoho branit.
      Jak to neni rus , tak jenom schuzujou a vyhrozujou…
      Trump se s vodrenym uchem taky ubranil , ofensive a pruniku do obranny linie republikanu…Leckdy, leckde sou , lecby..

  8. Baví mě tyhle žvásty košer ksindlu;
    „důrazně odsuzují neodůvodněnou, nevyprovokovanou, nezákonnou a brutální útočnou válku Ruska proti Ukrajině, která začala v roce 2014 a kterou Rusko závažným způsobem porušuje mezinárodní právo, včetně Charty Organizace spojených národů.

    Česká republika neochvějně podporuje nezávislost, suverenitu a územní celistvost Ukrajiny,“

    fašistický lupičský moloch BlackRock a jeho úderná pěst Wehrmacht, pardon NATO, je tou bájnou nezávislostí?

    1. Austrálie má víc zemědělský půdy v zahraničních rukou vlastníků než Ukrajina. Takže podle tebe Austrálie není suverénní země? Di ty tlučhubo 🙂

      1. Reknete plukovniku Foltynovi, at vam umozni cist aspon nejake svetove zpravodajstvi.
        Takhle tu ze sebe delate jenom idiota a jeste k tomu neuzitecneho.

        https://www.theguardian.com/australia-news/article/2024/aug/08/aukus-pact-will-turn-australia-into-51st-state-of-the-us-says-paul-keating

        https://www.jstor.org/stable/j.ctt18fsc2b

        Jsou to sami Australane, kteri si stezuji na extremni miru lokajstvi vuci USA, kterou se vyznacuji jejich vlady bez ohledu na politickou prislusnost.
        Ale to urcite podle vaseho nadrizeneho patri k opravdove suverenite.
        A kdo nesuhlasi, tak je svine 🙂 (©Foltyn)

  9. Snim nebo bdim, kdyz tam ctu tuto vetu : Vzhledem ke sdíleným hodnotám, mezi něž patří neochvějná oddanost svobodě, demokracii a právnímu státu… 😀

  10. “Mezinárodní koalici pro návrat ukrajinských dětí vedené Ukrajinou a Kanadou”
    Kanada má z dětmi bohaté zkušenosti, zvlášť jejich know how jak řídit genocidní dětské koncentráky pro indiánské děti bezpochyby Ukrajina velice ocení pro převýchovu rusky mluvících děti.

    1. Je nutno připomenout, že v Kanadě jsou velmi vlivní potomci nacistů a jejich pomahačů z řad ukrajinských nacionalistů, jež do Kanady přesunula po válce britská vláda, která si je pěstovala a hýčkala ve své představě o válce proti Sovětskémus svazu. Místopředsedkyně kanadské vlády, Christina Alexandra Freeland, je vnučkou pronacistického kolaboranta, antisemity Michaila Chomiaka, šéfredaktora pronacistického plátku Krakivski Visti, který byl po válce odsunut do Kanady. Freeland si udržuje ukrajinskou identitu a se svými dětmi doma mluví ukrajinsky.
      Spojení Justina Trudeaua s nácky je obecně známá věc. Patrně početná komunita odsunutých nácků mu pomáhá udržet se u moci.

  11. “Všechny pokusy o změnu hranic silou jsou nezákonné.”
    No super. To jsem netušil, že zrovna Fialová vláda se pochlapí a odvolá uznání Kosova.

      1. Však si taky Lipavský hned v pondělí předvolá izraelského velvyslance a důrazně jej požádá o vyklizení okupovaných teritorií, zvlášť když je teď ten rozsudek Mezinárodního soudního dvora.
        Že jo?

    1. 12 000 vojaku s dalsima jednotkama cela divize , poslala vlada Polska na hranice s Beloruskem.
      Neni to na rusa ani belorusa, ale na obrovsky davy uprchliku , afroarabu kteri nici hranice, lesy a vsecko a snazi se probojovat vsim moznym co je po ruce, do Polska.
      Kdyz se dostanou do Polska snazi se dal nicit , zapalovat atd..
      Polaci se brani i kdyz EU zakony nadeli 2o tisic euro denne pokutu za kazdyho neprijatyho.
      Ale hlavni nepritel je Lukasenko ,kterej se davum neubranil a ty prechaziji na polsky hranice. A tak zavinil velkou humanitarni krizi.
      Hlavni rozkaz EU je brat vsechny uprchliky a ty proudi po statisicich do Italie, Francie, Spanelska , Anglie a vsude.A vldy A EU ,zvou a zvou dalsi.
      Germani tajne svoje uprchliky pasujou do Polska.
      To je spravne ,ale Lukasenko neni.
      Takze ty, co si volili zastupce do EU parlamenu , dodali a zajistili legalitu vlady EU a realizaci vsech zlocinnych planu. Muzou si ted gratulovat ..
      Dostane se jim vrchovate ,vseho co si zvolili. A nemuseli volit , nikoho a vubec .
      Pocitam ,ze se polaci proti uprchlum , stale pribyvajicim a vladam cele Evropy a EU ,ktere berou je horem dolem ,neubrani. Uz maji milion ukru.
      Tentokrat neunikne nikdo , Lejnoeu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *