22 listopadu, 2024

Strategická chyba?

Dnes bych se chtěl zaměřit na dokolečka omílanou frázi našich mééédií. Totiž že Putin svým spuštěním invaze na Ukrajinu udělal strategickou chybu. Tohle si můžeme přečíst takřka každý den. Tato chyba ukázala, že ruská armáda je slabší, než si všichni mysleli, díky této chybě Rusko ekonomicky vykrvácí, Evropa se díky Putinovi spojila a je jednotná jak nikdy předtím, potvrdil se smysl NATO a velmi brzy ve svých řadách přivítá i Švédsko a Finsko. Prostě to byla chyba, hloupost, Putin se takhle odkopal a teď už všichni vědí, co je zač. Nikomu z těchto všech analytiků, novinářů a politiků ovšem nedochází jedna strašně důležitá věc:

Aby Putin udělal chybu, tak by nejprve musel mít na výběr.

Tohle je přece definice chyby, ne? Máte na výběr z více řešení, nějaké si vyberete a ono se ukáže, že jste si vybrali špatně. Ukáže se, že jste mohli udělat něco jiného, mohli jste volit jinou cestu, jinou strategii, dalo se to udělat lépe a radostněji. Ale pokud nemáte na výběr, tak nelze mluvit o chybě. Pak o svém jednání neuvažujete jako o chybě, ale o poznané nutnosti. To už není variantách, ale pouze o nákladech.

Všichni se do takových situací dostáváme. Když píchnete auto uprostřed dovolené, také nezačnete lustrovat servisy, abyste našli ten nejlevnější. Prostě to musíte udělat rychle a na místě, protože manželka je naštvaná, děti jsou naštvané, ztrácíte čas a tak raději zaplatíte tomu předraženému hajzlíkovi, který obírá turisty, protože přesně tohodle využívá. Sice vás ty nadhodnocené náklady štvou, protože Franta odvedle vám to běžně dělá za pětistovku, ale také dobře víte, že další zdržení by už nestálo dva tisíce, ale ještě víc.

Člověk může přemýšlet, jakého si vybere zubaře a do jakého dentistického řešení je ochoten investovat, ale jen do to doby, dokud zub nezačne pekelně bolet. Pak je úplně jedno, kolik si zubař účtuje. Člověk rád zaplatí, protože dobře ví, že jinak to bude ještě horší.

Podobné je to i s opravou střechy. Můžete docela dlouho koukat na zhoršující se stav a hledat to nejvhodnější řešení. Ale jednoho dne pár tašek sjede, na půdě se objeví louže a pak prostě jdete a musíte si pozvat i drahého pokrývače, protože ten jediný měl zrovna čas. Pochybnosti pak nemají žádný smysl, protože vysoké náklady dneska, zabrání mnohem vyšším nákladům v budoucnu. V životě se člověk prostě často potkává se situacemi, které musí nějak řešit a nemůže úplně ovlivnit, zda budou náklady odpovídat obvyklé ceně.  Ale skoro vždycky můžete víceméně odhadnout, jakým nákladům v budoucnosti jste zabránili.

Když můj dobrý kamarád začínal rekonstrukci svého domu, tak říkal, že za šest týdnů musí být hotovo. Co by tam také měl dělat že? Pak stál uprostřed staveniště a bylo mu jasné, že jeho původní odhad je nesmysl. Nakonec jeho rekonstrukce trvala víc než půl roku. Ale nikdy, v žádné chvíli ani na minutu neuvažoval o tom, že by to vzdal. Že by prostě nechal dům rozbitý a nějak se s tím smířil. Jen prostě přehodnotil svoje plány, začal víc dřít a připravil se na velmi náročný rok života. Prostě to muselo být, nemělo smysl plakat nad rozlitým mlíkem, nemělo smysl počítat náklady a přemýšlet o rizicích. Bylo naprosto nezbytné to dodělat a cena hrála den ode dne menší roli.

Já si myslím, že Putin to teď na Ukrajině vidí právě takhle.

Samozřejmě, když se budete bavit s jakýmkoliv politikem, který teď nadšeně přikládá pod ukrajinský kotel, tak vám řekne, že je to blbost. Že Putinova agrese byla nevyprovokovaná, nikdo Rusko neohrožoval. Hladce se zapomene na Zelenského řeči o jaderném statusu Ukrajiny, zapomene se na přihlášku Ukrajiny v NATO, zapomene se na Viktoru Nullandovou, zapomene se na osm let války na Donbasu, zapomene se na prapory Azov i Ajdar, zapomene se na ohňové pochody v Kyjevě za Stěpana Banderu. Stejně tak se utulají nášivky SS Galizien na ukrajinských uniformách. Ale tohle všechno nic nemění na tom, že Putinovi se (asi) někdy loni udělal názor, že do střechy teče a odkládání opravy bude znamenat mnohem vyšší náklady v budoucnosti.

Tady v naší skvělé, svobodné a demokratické EU mají všichni pocit, že ukrajinská armáda to té ruské nandala, že se ubrání a Rus dostane zaslouženě na prdel. Že jen postačí udržet ukrajinskou bojeschopnost a Rusko se s hanbou odplazí pryč z bojiště. Jenže ono se to dá vykládat i jinak. Všechny naše kroky jen Putina utvrzují v tom, že se nezmýlil, že prostě nešlo čekat, až bude Ukrajina v NATO nebo až bude mít atomovku. Že prostě nešlo čekat, až Američané rozmístí na ukrajinském území rakety středního doletu. Nešlo čekat, až bude ukrajinská společnost ještě více militarizovaná. Všechny tyto varianty by v budoucnu stály víc peněz i víc krve.

Tvrdošíjná obrana Ukrajinců a dodávky zbraní zeměmi NATO jsou samozřejmě pro Putina studená sprcha. Náklady budou obrovské. Mnohem větší, než plánoval. Ale z ruského pohledu je to jen o důvod víc si vyhrnout rukávy, sáhnout do vrecka až kam to jde, nechat všeho ostatního, pořádně zabrat a dodělat to bez ohledu na náklady i krev.

Já prostě nejsem přesvědčen, že by Putin jakkoliv slevil ze svých cílů. Jen se musel přizpůsobit realitě. Projekt se právě překresluje, rozpočet se předělává, ale z ruského pohledu není možné od rekonstrukce ustoupit, protože, pokud to tak nechají, brzy to bude mnohem horší. A když sleduju nárůst Putinovy popularity, tak si to asi myslí i většina Rusů. Současné náklady zabrání mnohem horším nákladům v budoucnosti. A když si to myslí většina Rusů, tak si to myslí i většina generality. Žádný převrat nebude.

Když žena mého kamaráda brblala, že se rekonstrukce domu táhne nějak dlouho, byla prostě zhurta okřiknuta, protože to nešlo jinak. Ano, na začátku se dalo lépe plánovat, ale tváří v tvář realitě to už nemělo žádný význam.

Každý zabitý ruský voják, každý sestřelený vrtulník, každý zničený tank, každý rubl, tohle všechno teď Putina utvrzuje, že není na co čekat. I kdyby byla všechna ta ukrajinská čísla o ruských ztrátách pravdivá, jen to utvrzuje Putinův názor, že kdyby nezaútočil teď, za pár let by mohlo být pozdě. A bude si to myslet o to víc, když mu Západ nenabídne žádnou alternativu. Ale to u nás na Západě v podstatě ani nejde. Kdyby teď někdo z našich politiků přišel a řekl Putinovi, že Rusko může mít budoucnost v původních hranicích bez sankcí, bez despektu a bez NATO na svém předpolí, tak ho tady naši progresivní spoluobčané sežerou.

Když Rusko nemá pro něj použitelnou alternativu, tak může být jen utvrzeno, že koná z nezbytnosti. A kdo koná z nezbytnosti, ten nedělá chybu ani když to stojí prachy a krev. Ten dělá to, co dělat musí. A vůbec nezáleží na tom, že NATO třeba ani na Rusko útočit nechtělo, ve skutečnosti nemínilo na Ukrajině rozmístit rakety středního doletu, všechny ty laboratoře dělaly pouze bohulibý výzkum a prapory AZOV a AJDAR byly jen dočasnou úchylkou jinak spořádaného národa.

Jsme na nejlepší cestě Rusko přesvědčit, že to na Ukrajině (a možná nejen tam) musí prostě udělat. Bez ohledu na mrtvé, bez ohledu na peníze, bez ohledu na občanské svobody, bez ohledu na dočasné i dlouhodobé strádání.

My tady na Západě bychom měli dělat něco úplně jiného. Neměli bychom Putina utvrzovat v tom, že měl pravdu. Že po něm všichni jdou, že chtějí Rusko zničit. Měli bychom Putinovi dát takovou alternativu, ve které bude válka na Ukrajině skutečně zbytečnou chybou. Pokud mu jí nedáme, tak to pro Rusko chyba prostě nebude a bude to jen otázka technického řešení, sehnání peněz a dostatečně odolného žaludku. Toho všeho jsou Rusové schopni měrou vrchovatou.

367 thoughts on “Strategická chyba?

    1. Ukrajinská neutralita byla zakotvena v ukrajinské ústavě do prosince 2014. Pak se parlament rozhodl, větu vymazali a nahradili ji snahou o vstup do NATO.
      Teď chce Zelenský přesvědčit Putina, že tedy tu větu o neutralitě do ústavy vrátí a garanty budou ty státy, které Ukrajině vstup do NATO slibují. Podívejte se na to sami za sebe. Věříte slibu Zelenského, USA a VB?
      V USA se mluví o ekonomickém zlomení Ruska. Co když jim Rusko přestane dodávat ropu a hnojiva, co budou dělat USA, kam to půjdou ukrást? Těžkou ropu jim nikdo prodat nechce a hnojiva syslí každý stát pro sebe.
      Pan profesor si ty okraje propasti uvědomuje, ale mluvit o nich nechce.

    2. no v celém to článku mne zaujala jedna věta
      „Má podezření, že důvodem je to, že většina těch, kdo chtějí Rusko zlomit, byla vzdělávána v době, kdy USA byly jedinou světovou velmocí, ne za studené války. “ Má podezření, že důvodem je to, že většina těch, kdo chtějí Rusko zlomit, byla vzdělávána v době, kdy USA byly jedinou světovou velmocí, ne za studené války. V tom je dle mne pes zakopán. Nejvíc bojují za válku ti co ji nezažili, a znají ji jen z holyvůdských filmů. A počítačových her.
      BOhužel

      1. Já si tady připadám,jak v 50. letech. Děcka od sousedů malovala ve škole kraslice z papíru v ukrajinských barvách a přinesla to domů a ozdobila si s tím buxus před barákem. Takhle zblblá děcka a potažmo učitelé nebyli ani za hluboké totality. To jsem nezaznamenala,že by se kreslily na vajíčka šeptá a kladiva a zdobili se tím stromky před barákem

  1. Právě jsem na výletě v Řece, auto na točně busu. Nikde ani noha… přijel Scenic, vyskákali 4 lidi, z toho 3 muži 25 let, 1 bloncka. Jeden řekl: dobrý den! Dále se bavili ukrajinsky, fotili se u mapy, zajeli k potoku a fotili se tam. Smích, sranda… asi ukrchlíci na dávkách.

  2. JP byl na YT opět zabánován. Asi kvůli dnešnímu příspěvku o normalizaci života v oblastech dobytých milicemi DNR a vojsky RF.
    To jsou podle soudruhů demokratů naprosto a zcela nevhodné zprávy.

    Správně. Přece si tady nebudou lidi číst, že někde to jde dokonce i bez války. NO FUJ!!!
    Sláva Ukrajině a Na Bělehrad a Tuhle válku vyhrajeme!!!

    1. Vypadá to, že je zablokovaný i web e-republika.cz. Druhý den je mrtvý …
      Ať žije svoboda projevu!!, Ať žije svoboda projevu!!
      Ať žije a vzkvétá nerozborné přátelství s USA – na věčné časy a nikdy jinak!! (ale ani o vteřinu déle 🙂 )
      Ať žije vedoucí úloha lepšolidí!!
      Urááááááááá

      1. A nikomu z psavců nevadí, že dělá ten moula z .cz, právě to, proti čemu dle vlastní sebeprezentace bojuje. To jsou až neskutečné paradoxy. Ale ony ty mlejny melou, aby se pak nedivil.

  3. Jak je to se stranou PRO a JUDr. Rajchlem?
    Osobně jsem se ptal pana doktora a takovou odpověď jsem od něj dostal.
    Pan doktor kategoricky odmítá účast v nějaké investiční společnosti, takže lživá pomluva . Tato zpráva je především pro Občana, ale i pro další případné voliče PRO.

    1. Tak jo; tak, že pana JUDr. Jindřicha Rajchla nechávají pozdravovat jeho společnosti:
      XALU,s.r.o. IČO: 27913988, (jednatel) – reality
      R&D Technologies s.r.o. IČO: 28930258, společník
      FANTASY SPORT a.s. IČO: 24206857, člen představenstva – IT, reality, reklama a další
      Czech Technology Investment a.s. IČO: 28911270, člen představenstva – IT, reality, reklama a další
      Chop Down Records s.r.o. IČO: 05812704, společník – reality
      Supertelo.cz s.r.o. IČO: 03222543, jednatel
      Trojská 132 s.r.o. IČO: 03584186, jednatel – reality
      FUNTASY SPORT SE IČO: 05443911, jednatel – reality
      Za svobodu, z. s. IČO: 14246996, člen statutárního orgánu
      Charta 2022, z. s. IČO: 14322978, člen dozorčí rady

      Tohle taky není špatný: http://www.efutsal.cz/include/tisk.php?clanek=93017 (byť je to z r. 2011)

  4. Infoška pro krtka a spol.

    Co řekl Putin o Ukrajině na kosmodromu Vostočnyj.
    – „Kyjev veřejně odmítl plnit Minské dohody, nebylo možné nadále tolerovat genocidu“;
    – „Rusko se nechystá izolovat a je nemožné ho izolovat od celého světa“;
    – „Rusko rozvine své vlastní kompetence, aby nahradilo ty, které mohlo dříve nakupovat za petrodolary“;
    – „Cíle operace na ochranu Donbasu budou dosaženy, jsou ušlechtilé – pomoc Donbasu“;
    – „Střet s protiruskými silami rostoucími na Ukrajině byl nevyhnutelný, byla to jen otázka času“;
    – „Ruské ozbrojené síly jednají statečně, kompetentně, efektivně a účinně, používají nejmodernější typy zbraní.“
    https://t.me/stranaua/36162

    Nejdůležitější je ta první věta o Minských dohodách.
    Pokud umíte, můžete její pravdivost popřít.

    1. Není potřeba oponovat, ale spíše uvést kontext.

      Minské dohody byly podepsány za všeobecného nesouhlasu v Rusku. Německo a Francie, i dokonce Ukrajina je z počátku viděly jako únik z velké války (Krym byl ztrace, Doněcko a Luhansko zrušilo větší část ukrajinské armády ve dvou „kotlích“ – a Strelkov měl ambice dobýt celou Ukrajinu.

      Teprve po čase se ukázalo, kde je jádro Minských dohod ukryto – a Ukrajina zpočátku jen sabotovala a posléze i ingorovala jejich plnění, za tichého souhlasu jak Francie, tak i Německa.

      Rusku ty Dohody ale daly celých 6 let na přípravu a dva roky na realizaci.

      Proto koukat se na aktuální situaci zúženým pohledem aktuálních událostí několika posledních dní nepovažuji za důstojné Homo Sapiens Sapiens….

      Ale možná se mýlím…

      1. Re: Jen tak

        Že by Minské dohody vyvolaly nesouhlas v Rusku, o tom slyším poprvé. Obyčejní Ivani měli tenkrát úplně jiné starosti, než válku na Donbassu.
        Za další – naprosto netuším, jakým způsobem by mohly MD prizmatizovat pohled na dnešní katastrofu pro Ukrajinu.
        Můj pohled na věc – vítězem je USA:
        1/ zbrojí se
        2/ bude se zbrojit
        3/ oslabí se Ivan
        4/ EU bude ekonomicky totálně v prdeli, bo sankce
        5/ rozbije se potenciální kladná vazba RF a D, potažmo RF A EU
        6/ astronomický dluh UA vůči zbytku světa

        Z hlediska USA samé bonusy, benefity a sociální jistoty, jak pravil jistý pán v Básnících (parafráze).

        1. Minské dohody byly v Rusku po podpisech vnímány jako podraz na Doněcko a Luhansko, protože přišly v okamžicích, kdy Doněcko a Luhansko měly vojensky „navrch“. Stálo docela hodně úsilí ruská média přesvědčit, že bojem se bude jen přilévat palivo do konfliktu.

          Přestože vnímám základní rozpor ve vizích budoucnosti, mohu potvrdit, že se může zdát, že USA má lepší karty. Jenže, to mělo opticky Německo ještě i v roce 1941 také…

        2. Toho vítěze nevidím tak jednoznačně, má i pár slabých stránek, které hrozí v nestřeženém okamžiku přerůst v katastrofu
          7/ kdo měl na USA zub, začíná vystrkovat drápky – bude-li USA sponzorovat Ukrajinu, kolik sil zbude na umravnění Saudké Arábie, Pákistánu, Číny, Venezuely??
          8/ konec SWIFTu a tím kontroly oběhu peněz + každý kdo má delší prachy se bude rozmýšlet, kde je uložit
          9/ konec petrodolaru; i kdyby šlo jen o 20% objemu obchodu, který přestane používat USD + nikde nevidím žádné náznaky toho, že by se někdo na straně USA zabýval tím, jak to řešit => divoká myšlenka, že EUR půjde do kytek a nahradí ho USD
          10/ ukočírovat inflaci bude v anglosaském světě, včetně kolonií, problém – potravinově jsme nesoběstační + prd vyrábíme = vše se bude dovážet => drahé palivo + peněz mezi lidmi furt dost
          11/ nikdo se nezabýval tím, kolik HDP vzniká jen převážením zboží/materiálu z místa na místo

          1. Přesně to si Biden uvědomuje. Tedy, spíš Bidenova administrativa.
            Důrazně mluví o amerických zájmech v Pacifiku.
            Daleko větší starosti než Rusko mu dělá Čína.
            Docela by mi zajímalo, nakolik mají Amíci pracky v těch nepokojích v Hongkongu. ( Hongkong má víc obyvatel než dvě Česka. )

      2. „Doněcko a Luhansko zrušilo větší část ukrajinské armády ve dvou „kotlích“
        :-))). Ak by neprisli „dovolenkari“ z Ruska aj so zbranami, technikou „pesiakmi“ ale aj velitelmi, tak v 2014 v septembri-oktobri by bolo po dvoch haluskach – „LDR a DDR“. Pozrite sa na situaciu, aka bola (i vo vojnovych spravodajstvach Rusov a opolcencov, inak by Rusi neprisli na Ukrajinu „na dovolenku“) v tej dobe a ako sa zrazu „zazracne“ za dva tyzdne zmenila.
        Vdaka Donecku a Luhansku sa situacia zmenila. Tak to urcite:-).
        Nie vsetci maju selektivnu pamat…

        1. Ale ano.

          Pokud mne paměť neklame, tak hned z kraje si k sobě vzali jednoho majora a plukovníka US ARMY/US NAVY (to si teď nevybavuji přesně), které na explicitní žádost ambasády USA ti dovolenkáři zase „propustili“. (Očividně i ti amíci byli na straně Ukrajiny také jen na „dovolené“). O obyčejných US vojácích prošla krátká zpráva, že byli „jen“ zajati a převezeni do Rostova.

          Nic to ale nemění na tom, že oficiálně oba ty „kotle“ uzavřela Doněcká a Luhanská „vojska“, což jim dávalo obrovskou výhodu – kterou ale jakoby „nezúročili“ a „jen“ podepsali ty Minské dohody.

          Dokonce lze dohledat, že po podpise doho i bájný Strelkov musel být uklizen do Ruska, protože ho z té podpisové „zrady“ mohl chytit amok.

  5. Lehce bloudím a zdá se, že ani zde nenacházím…

    „Strategickou chybu“ vidím spíše na „Západní“ straně, protože zatím žádný z komentářů (ať už z USA, či odjinud) se nezabýval otázkou „té strategie“…

    Zdá se, že všichni podléhají davovému klamu, že Rusko musí mít obdobnou, ne-li přímo stejnou „Strategii“, jaká rozebírána na všech frontách na „Západě“. Tzn. bojovat, vítězit, zabírat zemi, odstrašovat případné soupeře, mstít se za vlastní neúspěchy…

    Ano, z tohoto pohledu, je je jednoduché usoudit, že Rusko udělalo „Strategickouchybu“.

    Má to ale několik „malých a pominutelných nejasností“…

    I když by USA (skrze NATO) – a vlastně i to obrovské množství samozvaných komentátorů – hodně moc chtěli, aby Rusko „se konečně“ do té Ukrajiny „pořádně opřelo“ – a provokují výčtem nedostatků a neschopností Ruska (několik argumentů lze najít v článku), valná většina skutečných stratégů z toho rozporu „co se děje“ a jaké jsou možnosti Ruska, dostáva panickou hrůzu.

    Ten rozpor je tak zřetelný, že media musí jet Stachanovskou metodou vymývání mozků 36 hodin denně v kuse, aby si nikdo neměl ani šanci toho rozporu všimnout. A to je také hlavní náplní všech nápomocí médiům z Ukrajinské strany (Buča, Kramatogorsk, Černobyl).

    Takže otázka „Strategická chyba“ je spíše otázkou chybných východisek pro hodnocení.

    Položím otázku:

    Má (kromě ruského lidu a jeho vedení) vůbec nějakou použitelnou vizi toho, co Rusko (Putin) vlastně dělá, tak, aby to všechno dávalo nějaký skutečný smysl (aby šlo potvrdit „Operace na Ukajině POKRAČUJE podle plánu“)?

    Pokud vycházíme pro hodnocení pouze z našeho pohledu, nemůže bých o žádných „chybách strategie“ vůbec žádné slovo, protože se můžeme v záměrech mýlit i my.

    1. Re: Jentak

      Zkuste vaši otázku přeformulovat.
      Tzn. zkrátit věty, doplnit a správně seřadit podmět, přísudek, blablabla…
      Prostě aby věty dávaly smysl.

      Jinak si zkuste dočíst diskuzi, možná některé odpovědi naleznete.

      1. Dobře – zkusím to zkrátit.

        Jaký je opravdu skutečný cíl Ruska?

        Není tím myšleno to, co a jak dělá, ale naopak zajímá mne právě to, proč to dělá tak, jak to dělá.

            1. Ale ano. To je jeho hlavní cíl. Jaké jsou parametry toho cíle, ví zřejmě jen on sám. A jako vedlejšího efektu dosáhne toho, že:
              – „západní partneři“ budou konečně brát vážně to, co jim asi tak patnáct let konzistentně říká
              – globální ekonomika se z podstatné části dedolarizuje
              – vyjde najevo, jakou svoloč „západní partneři“ na Ukrajině podporovali (i když po „umírněných hrdlořezech“ v Sýrii už překvapí jen máloco)
              – posílí domácí soběstačnost

              1. NE.

                Kdyby to bylo „jen“ takto, s odchodem Putina by to vypadalo jako u nás, když odešel Karel IV. My jsme se z toho doposud nevzpamatovali, i když na Karla IV stále hledíme jako na velkého vládce.

                Velký vládce ale musí myslet i na budoucnost, jinak je jeho vláda jen kupa ambicí.

                Myslím že Putin ale není případ ambiciozního člověka. Myslím si, že Putin svou roli vnímá jako oběť Rusku.

                A to zcela mění pravidla. Pro vetšinu zcela nepochopitelně a neuchopitelně.

                1. Kedysi sa spekulovalo, ze sa rozviedol nie ze chceli so zenou od seba, ale ze nemoze byt zenaty, ked sa chysta znovu pozdvihnut Rusko … akoze na jednej strane by mu zena brala cas a energiu (preto boli napriklad aj sturovci vsetci slobodni, a potom este jeden vyznamny cesky povojnovy ucitel, ale toho meno si nepamatam .. .ze sa musi na 100% venovat detom, a neostane nic na manzelku) a na strane druhej, aby ju neohrozoval … ale to boli len take kecy po konspiracnej scene … alebo mozno ani nie …

                  1. Nie.

                    Putin sa rozviedol práve preto, aby jeho rodina nemohla byť spájaná s tým, čo sa bude diať…

                    Ále ani toto nestačilo – musela sa podruhé vydať…

                2. ALE ANO.
                  To jenom Vaše představa o „zajištění bezpečnosti“ je taková úzkoprsá. Píšu znova, že konkrétní parametry tohoto cíle, tzn. co všechno to bude znamenat, ví jen on sám. Takže všichni analytici můžou být zcela mimo v odhadech, kdy a kde se zastaví. (Jo a taky nepíšu, že tu bezpečnost chce zajistit jen do roku 2024 a dál už je mu to fuk.)

                  1. Je velikou chybou videt „jen“ Putina. Ve své podstatě je to jen jedna viditelná osoba celé skupiny. Uznávám ale, že je vyjímečný, ale zároveň je to týmový hráč….

                    Jinak by to, co dělá postrádalo smysl.

                  2. Vidím Putina jako někoho, kdo se ztotožnil s tímhle
                    „Ach zemi krásnou, zemi milovanou,
                    kolébku mou i hrob můj, matku mou,
                    vlast jedinou i v dědictví mi danou,
                    šírou tu zemi, zemi jedinou ! “
                    Chce zemi předat svému nástupci
                    – v lepším stavu než ji on zdědil( a to se mu už povedlo), pokud možno soběstačnou a s možnostmi dalšího rozvoje
                    – neohrožovanou z vnějšku, tj. vybudováním neutrálního nárazníkového pásu kolem Ruska, s možností další expanze
                    – Ukrajina neutrální => Ukrajina přátelská => Ukrajina ve volné konfederaci => připojení Ukrajiny k Rusku (klidně po částech nebo najednou, to už je drobnost, není třeba tlačit na pilu) + vznik nového nárazníkového pásu dále na západ – ale to už Putin řekl několikrát nahlas – bývalé soc. státy klidně v NATO, ale bez NATO infrastruktur.
                    Mluvíme o Putinovi, ale v podstatě jde o tým lidí, cíle jsou jasné. Ale jak je rozdělit na etapy a jaké budou cíle jednotlivých etap, to se podle mne ladí za pochodu.
                    Jaký je minimální cíl obsazení Ukrajiny? Nevím, ale někdo určitě spočítal rovnici, kolik potřebuje PVO času, aby byla schopna zareagovat na raketu vystřelenou na Moskvu a bezpečně ji sundat z oblohy. A pak už se určí vzdálenost, a tam bude minimální hranice ruského postupu.

          1. Zajisteni vlastni bezpectnosti, co to muze znamenat ?

            Jen lehce postouchnout ukrajinu aby dala pokoj ? Ale ukrajina dela jen co ji amerika rekne. Nejak to moc nepomohlo a vsichni v evropskych vladach se pokud se jich to nebude tykat stavi za ukrajinu.
            Takze to uz lavrov rekl bude treba porazit ameriku, ale tak aby neumrela i cela evropa.

            Proste uz neni kam ustoupit.

        1. Obraťme to, jak jsem psala tuším včera – jaký byl a je cíl Ukrajiny? Za jakou Ukrajinu střílí celé roky a také hraje Zelenský ? Hraje skutečně za Ukrajinu, nebo míní hrát jen do posledního Ukrajince?

          1. Z toho, co si pamatuji, tak problém zvaný Ukrajina začal už po 1.sv válce, ihned poté, co se zjistilo, že Rusko do kolen nelze dostat vojsky.

            Projevy toho problému byly nejpatrnější už v roce 2014. Celou dobu mi nebylo jasné, proč lid Ukrajiny nebyl schopen na tu katastrofu nazvanou Majdan jakkoli odpovědět. Lid Ukrajiny prostě jen MLČEL a nechal herce hrát své divadlo. A korunu tomu nasadil Janukovyč, který ve zmatku utekl.

            Trošku mi to připomíná jednání našich politiků, kdy absolutní přehlížení zcela viditelných událostí je vnuceně dovedlo k potvrzení nesmyslu nazvaného Vrbětice.

            Líbila se mi v tomto jedna myšlenka ze sociální sítě: Tak moc chtěl roli vládce, až se upsal samotnému ďáblu – a ten s ním teď zametá tak, že to není ta vysněná role vládce, ale skutečné Peklo…

            Myslím, že tohle je odpověď nejen na otázku Zelenského.

        2. Re: Jt

          Proč?
          Už jsem to psal snad 100 x.
          Takže jinak. Přečtěte si Putinův životopis v podobě knížky. Najděte si ji na netu.
          A VĚNUJTE POZORNOST myšlenkám, které formuluje.

          Pokud jste schopen rozklíčovat psaný text – jakože většina z nás to doopravdy neumí, pochopíte, co Putin vyvádí.
          Připomenu jen jednu poučku.

          Pokud se lze střetu (myšleno rvačce) vyhnout, uteč. Pokud utéci není možno, zaútoč první.

          A připomenu, že Putin dělal džudo. Tedy úpolový sport, ve kterém se v extrémní míře využívá kinetická i potenciální energie protivníkova těla. Může tedy sloužit coby účinná obrana mnohem slabšího protivníka proti silnějšímu.

          Pokud nevíte, nastudujte definice kinetické a potenciální energie.

          Pokud furt nic, můj šedesátikilový syn bez jakýchkoli problémů složil třikrát za sebou podnapilého agresora o odhadované hmotnosti cca 90 kg, než tento pochopil, že toho má nechat. Potřetí se totiž pochroumal tak, že už sám nevstal.

          1. Přesný popis toho, CO SE DĚJE.

            Žádná myšlenka k tématu PROČ se to děje.

            A v řadě jdou i otázky:
            – proč se to děje právě takto
            – proč zrovna teď

            A z poza rohu vyhlíží otázka (dle mého ta úplně nejdůležitější) – co je těmi ději SLEDOVÁNO = jaká vize je v těch dějích ukryta.

            Ta poslední otázka odpovídá i na ty otázky, které si lidé kladou nejčastěji: Jak to celé skončí? A co s tím mám já sama/já sám vlastně co dočinění – jak se k tomu postavit?

            1. Já bych řekl, že odpověď je třeba hledat v minulosti.
              Ve stručnosti – Anglosasové chtěli kolonie, aby mohli žít na úkor jejích zdrojů.
              Sověti, dnes Rusové přistupují k třetímu světu jinak – chtěli ho pozvednout, naučit samostatnosti … že samostatnosti socialistické, bylo v té době asi samozřejmé, že? Proto jsme i my v podstatě darovali mnoho výrobků do rozvojových zemí. Říkalo se tomu obchodní výměna, ale ve skutečnosti to byly dary, neboť za mnohé jsme nedostali zaplaceno.
              Pokud jsem sledoval dráhu Putina, tak jsem zaregistroval, že se mu moc nechtělo – a moje spekulace je, že ten úřad bere jako oběť ve prospěch ruského lidu. Domnívám se, že i jeho rozvod byl vynucený, aby ochránil rodinu … ale jak říkám, moje spekulace.
              Konzistentně tvrdím, že Ukrajina není o Ukrajině, ale konci dolaru, resp. o konci nadvlády anglosasů nad světem. Porážka Západy na Ukrajině totiž nic neřeší, resp. neodstraňuje kořen problému.
              K tomu, aby někdo mohl začít pracovat na ukončení dominance anglosasů musely nastat příznivé podmínky – zejména podpora občanů. Z mnoha důvodů se domnívám, že většina podmínek je splněna a otázka v podstatě jen je, zda bude ukončena nadvláda anglosasů bez jaderné války nebo až po ní.

              1. Ano.

                K velmi podobnému pohledu na situaci mne dovedlo studium historie.

                Jen je potřeba k vašemu pohledu doplnit nějaké ty „svorníky“.

                Primárně by mohlo jít o to, že nelze stavět na utrpení jiných (celá demokracie je totiž jeden velký podfuk – demokracie platí jen pro malou část populace, motorem demokracie jsou otroci. A dnes otroci z třetího světa docházejí, takže nastupuje nutnost udělat otroky z obyvatel, tak aby jedinci si mohli dál hrát na „občany“ a „demokracii“).

                Pravděpodobně proto Rusko už „neshodilo“ dolarové království (a mělo k tomu již několik vyjímečných příležitostí – např. stačilo by USA přestat dodávat RD180 anebo dnes ropu) a svým způsobem blokuje i další země, aby to neudělaly.

                Sekundárně – ano, kořen problému. O to teď skutečně jde. A také skutečně jste odhadl i to, co je kořenem problému, i když to trošku zaniklo:

                zejména podpora občanů

                To je přesně to, oč v Ruském světě jde. Jde o to, jinými slovy, „O vědomou a dobrovolnou sounáležitost všech lidí žijících na Zemi.“.

                Nejde tedy jen o část lidí, a tedy ani nemůže být jako prioritní čas. Ukrajina musí zůstat Ukrajinou, musí zůstat zachována jako celek a ne rozparcelovaná mezi několik států. A to je i vysvětlení toho, proč rusové – i když možnosti mají – do toho prostě jen „nejdou“. Ukrajinu musí osvobodit Ukrajinci sami.

                V dané chvíli jsou vlastně jen dvě možnosti. Lidová Ukrajina (ale k tomu asi musí nastat ještě větší kolaps, než ten který je aktuálně, aby ti mlčící začali hovořit), Anebo Ukrajina nástupnická, s hlavním slovem z DLR a LLR, které budou garanty obnovy Ukrajiny (hlavní myšlenka Minských protokolů).

                Terciálně jde o to, aby celá tato proměna byla pochopena i uchopena i jinými, než jen občany Ruska. A to je vlastně hlavní úkol Putina – ne vládnout Rusku (jak si mnozí mylně myslí), ale vysvětlovat a ukazovat, cesty, jak lze vládu vést pro občany, pro lidi.

                Samozřejmě, že ne všichni jsou schopni pochopit ten princip na první dobrou, a proto Rusko jedná tak, jak jedná – pomaličku vysvětluje a čeká na pochopení. Ne – jak zde mylně padlo – na respekt. To je věc silová – a vede dříve či později k dalším střetům – ale na pochopení a spolupráci, která povede k sounáležitosti.

                Díky.

                1. U nás to třeba pochopí lidé postupně díky tomu, že nás naše vláda „háže do popelnice“, kdežto cizozemce podporuje. Jen tak.
                  To není sounáležitost vlády s vlastními obyvateli, pokud se lidé dostávají do nesnází. A tak bych řekla, že lidé nemusí cítit sounáležitost s vládou. Jak dlouho však bude trvat, než si to uvědomí většina, si netroufám odhadovat.

                  1. Vidím v tom malý problém.

                    Lidé s kořeny v západní ideologii mají předprogramován koncept, že oni sami jsou ti nejdůležitější a všichni okolo jsou důležití jen tehdy, jsou li kněčemu potřeba. Příkladem budiž volb, volební sliby, a realita po volbách.

                    Pochopení, které je potřeba, je postaveno na tom, že v každém nádechu i výdechu je uvědomění, že jsme na jedné lodi, ze které se vystupuje pouze jednou.

                    Jeden moudrý pán to komentoval slovy – A hlavně nezapomeňte si stále opakovat: „Všechny bytosti ať jsou šťastny a blaženy…“

                    To pochopení je odvislé od změny těžište vidění nás samých, naší vlastní osoby. Je charakterizováno schopností sebeoběti pro druhé. Něco, co jsme (zípadní „národy“) učili ruské rodiny od Kryumské války (myslím tu z roku 1853) v podstatě až dodnes.

                    Jsme naučeni si sednout do tepla, dát si něco ke chroupání a pití, a na tu „válku“ se jen dívat v televizi. Zapomínáme, že takto se chováme jako ti „mlčící“ Ukrajinci – a tedy, že zákonitě nás u těch televizí potká podobný osud, na který se v těch televizích dnes a denně díváme.

                    Takže, bez růžových brýlí, nepochopí.

                    Pokud platí, že

                    „Mozek je úžasný, ma 90 miliard buněk… Pracuje bez přestávky. Ve dne i v noci. Od narození, až do zakoupení televizního přijímače.“

                    nelze očekávat, že lidé něco pochopí sami, když konzumují „přeložené“ zprávy.

                    K pochopení je musí dovést – ne srovnání s jinými – ale jejich osobní a silně procítěné strádání…

                    A v tomto směru – s námi zvolenou garniturou našich elit – máme nakročeno správně, a lze se domnívat, že ta správná kultivační situace přijde mnohem dříve, než ten Godot.

                    1. Je pravda, že Godot slíbil nějaký článek o víně, a od té doby se neukázal.
                      Ale je možné, že stále probíhá degustace a Godot s článkem přijde později. – To já jen tak, aby Godot věděl, že čekáme.

                    2. nebylo by možné mít tady nějaký malý bezvýznamný koutek s názvem: Hlášky roku??
                      Přihlásil bych do něj následující:

                      „Mozek je úžasný, ma 90 miliard buněk… Pracuje bez přestávky. Ve dne i v noci. Od narození, až do zakoupení televizního přijímače.“

                    3. Člověče, Vy se mi snad jen zdáte.
                      Dík.
                      Ano, existují i lidská práva ostatních lidí, nejen nás, jako individualit. A tak i když občas žvaním, někdy i docela hloupě, ublížit druhým bych neměla, atd. atd.
                      A P.S. zdánlivě mimo téma – čtu zrovna jednu knížku doc. Krále, tedy tu, kterou nestihl vydat.

            2. Re: Jt

              Popsal jsem vám přesně, proč Putin jedná tak, jak jedná, resp. proč nikdo z ruské strany není schopen nalézt a prosadit jiné, pokud možno efektivnější žešení.
              To je popis toho, co dělá Ivan a PROČ to dělá.

              Pokud chcete vědět, PROČ se do toho serou jiní, je odpověď doslova triviální. Vtloukla mi ji do hlavy má paní učitelka dějepisu na druhém stupni ZDŠ spolu s vysvětlením, co znamenala globálně WWI.
              Byl to boj o nové rozdělení světa.
              Ukrajinská krize, resp. procesy, které byly nastartovány a které nyní s podivem sledujete, nejsou ničím jiným.

              Vítejte ve třetí světové válce.

              1. Ano. Je to ten největší problém celé té Putinovy „čikrošády“.

                Většina lidí hledá odpovědi jen na některé konkrétní otázky, ale málokdo se zajímá o celkový pohled. Případně vidí jen „Putina“ a nic jiného.

                Krásně je to popisováno na rozdílu v pochopení reality mezi Kissingerem s Brzezinským.

                Pokud bychom uvažovali v kontextu dějin, a chtěli najít společenský systém, který bude z principu vylučovat válku jako takovou, buď ho nenajdeme – a budeme tvrdit, že jde jen o moc a ta se získává bojem – anebo si dáme práci ho najít.

                Myslím si, že si Rusko tu práci skutečně „dalo“.

                Je jen otázkou, zda i ti, kteří si tu práci nedají, budou někdy schopni se poučit – anebo jen zmizí jako pára nad hrncem a nechají po sobě jen archeologické artefakty.

            3. Proč se to děje právě teď?
              Protože Západ už vyžral své neokolonie – bývalé socialistické státy do mrtě (jen tak mimochodem – ve většině solárních firem v ČR jsou akcionářem německé důchodové fondy; přenos energie z Baltu do Porúří přes ČR, ale náklady na údržbu +rozvoj+provoz přenosové sítě platí pouze a jen český občan; Veolia za léta provozu vodáren investovala minimum do údržby a nic do obnovy, ale v ceně vody je amortizace započítaná) a aby si udržel svou životní úroveň, potřebuje nové kolonie, žírné lány. A vidí je v Rusku.
              Když budeme mít štěstí, tak to celé skončí velkým zchudnutím Evropy. Jak se k tomu postavit – naučit se být co nejvíce soběstačný.
              Když nebudeme mít štěstí, tak to skončí občanskou válkou.
              Když to bude průser, tak živí budou závidět mrtvým.

        3. Jaký je skutečný cíl Západu? Zajistit vládu vyvoleného národa nad pronárody, Slované jsou pronárod nejnenáviděnější.

          Jaký je skutečný cíl Ruska? Nenechat si to líbit.

        4. tak nevím jak Vám to myslí. Je přece jasné i nestratégovi, že to Madlino“ Rusko se musí o svá nerostná bohatství podělit“. Samozřejmě jedině s amíky . Ale chápu že to neznáte, je to už nějaký pátek co to veřejně prohlásila. A to jste byl ještě v lepším případě v plínách, pokud vůbec.. takže….

    2. Zaujimavy clanok na britskych listoch, pretiskol ho vlk … nejaky ze vraj americko-rusky pohlad, s hrozou natukavajuci, ze Rusko zrejme chybu neurobilo, a furt postupuje podla planu …

      https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/04/12/co-kdyz-putin-nechce-ukoncit-tuto-valku/

      „Pokud Putin nepovažuje válku za chybu, pokud nemá výčitky – ale naopak možná dokonce vítá odpojení od Západu – a pokud si nemyslí, že Rusko na Ukrajině vojensky selhává, jaké jsou tedy vyhlídky na mír? „

      1. Díky,

        to je totéž téma otázek, na které bychom měli najít odpovědi před tím, než budeme mluvit o nějakých chybách.

      2. Ještě jednou díky, bosorečko…

        Ten článek v podstatě rozebírá ty základní otázky, a snaží se najít použitelné odpovědi. Doporučuji nejen přečíst, ale snažit se i pochopit.

        Pochopit, jak je pro člověka indoktrinovaného západní ideologií neskutečně těžké, připustit, že existuje i jiný pohled, a co více – že ten jiný pohled může odpovídat na více otázek, než ten postavený na západní ideologii.

        A pokud se podívám touto optikou na děje v posledních letech ale i děje zcela aktuální, vychází mi, že se Rusko nemýlí a mýlíme se my…

        Je naší strategickou chybou naše vlastní snaha prosazovat naše „hodnoty“ hlava nehlava a neposlochat a nevnímat, že většině lidí nejen nic neříkají, ale dokonce v nich vytváří jejich odmítání…

        Viz třeba tohle: https://nastub.cz/w/wx2HPBLxQ5rrQkVEaXopFo

        Nikoho totiž ještě nenapadla souvislost toho, co se děje, s tím, co se již dělo – přesně podle té myšlenky: „kdo zapomíná svou historii, bude si jí muset projít znovu….“

        Aktuální situace trošku vypadá jako ta v mezidobí 1938-42 – proti Rusku vznikl „jednotný blok“, kdo s tímto blokem nesouhlasil, byl „prodán“ (ČSR), anebo obětován (Polsko). Vše s cílem sesbírat vše použitelné a dát to do rukou „někoho“, kdo to „správně“ použije.

        Situace je nápadnější svou podobou i tím faktem, že zase ČR a SR byly vlastně „vydány“…

        Ta úvaha (stále se odkazuji na článek zprostředkovaný linkem od bosorečky) dokonce dochází k tomu, že vlastně jde o něco jiného, že „specop“ na Ukrajině je JEDNA Z MOŽNOSTÍ – byť nechtěná a právě proto vnucená – kterou Rusko mělo ve svém portfoliu rozmyšlených možností – což vede na vysvětlení onoho „Operace pokračuje podle plánu“.

        Teze „Ruský svět“ ale na vysvětlení nepostačuje. Nejen proto, že není v článku žádné upřesnění, co to je a jak to chápat.

        V prvním přiblížení je to multipolární svět – popření jednotné světové vlády (dle snů Bidena dokonce vlády USA). Už to by byla dostatečná odpověď na tu panickou hrůzu západních stratégů.

        Ale důvodně si myslím, že to je jen jakýsi předstupeň. Že ve skutečnosti nelde o nějaký „World Order“, že jde o něco, co svým způsobem uvedly do života „děti květin“…

        Jenže – už v té době to západní stratégové v podstatě okamžitě identifikoval jako smrtelnou hrozbu svým ambicím na rolli vládce světa. A proto pomalu, ale jistě, to hnutí bylo „ničeno“ ze všech stran – drogy, upřednostnění sexuality nad citem atd. Ale i přesto se ta myšlenka „ujala“ a svým způsobem i formovala následující generace.

        A ta myšlenka by mohla být i tím, o co vlastně v celku může jít:

        O vědomou a dobrovolnou sounáležitost všech lidí žijících na Zemi. Respektive – podle těch signálů z Ruska a hlavně z proslovů Putina samého – mi vychází právě jen tohle.

        1. jen tak

          „A pokud se podívám touto optikou na děje v posledních letech ale i děje zcela aktuální, vychází mi, že se Rusko nemýlí a mýlíme se my…“

          Nic proti Vašim názorům, naopak, ale tady jste se svým kázáním na špatné adrese. Zdejší „my“ se většinově nemýlíme, tady přesvědčujete přesvědčené. Trochu mrháte energií. Zkoušel jste to někde, kde se publikum skutečně mýlí?

          1. Nejsem z těch, kteří potřebují souhlas okolí, aby sami uvěřili tomu, co tvrdí…

            A odpověď. Ne…. A tyhle stránky na mne také vypadly vypadly zcela náhodou.

            Veskrze jen a kvúli nicku Alef Nula, protože jsem něco hledal, co už lehce zavál čas , a vzpomínky vyplavily právě tento Nick.

            Nevím, zda se za ním stále skrývá mi známý tvůrce krátkých hádanek, takže pouze má nezměrná zvědavost mne donutila rozklikávat odkazy s tímto „klíčem“.

            Taverna u Mocrose svým vyzněním je známá a tolik jiná než mé vzpomínky, asi nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky.

            A když už byly dočteny poslední řádky, mou pozornost získala slova „Strategická chyba“ ve sloupečku komentářů…

            A má nespoutaná jsoucnost nade mnou převzala kontrolu – a takhle to dopadlo…

            Příjemný večer.

            1. To bude nejspíš nezamýšlená shoda. Nick Alef Nula, který píše na litterate.cz, přišel na svět před cca 2 roky a začal psát nejdříve na Vidlákovy kydy.
              Pokud jste znal Alefa Nulu již dříve a/nebo z jiných webů, je to někdo jiný.

  6. Těší mne, že Vidlák došel k podobnému názoru, co jsem psal už na Kydech, že ta Ruska reakce je vynucený tah a alternativa neexistuje.

    Konflikt jsem předpověděl. Rusko nemělo s kým v Evropě, jednat, protože přes EU (USA se vlámaly do její struktury a místo přesvědčování jednotlivých zemí jako Francie, Německo, Španělsko, Itálie, stačilo poručit Bruseli) jednaly s USA. Ty porušily všechny dohody (nerozšiřovat NATO, smlouva ABM, atd.) záměrně na Rusko tlačily. Putin ve svém projevu požadoval plnění dřívějších dohod, včetně Minska. Vysvětloval ruská stanoviska, životní zájmy, byl ochoten spolupracovat. Odezva ze západu žádná, jen sankce. Celých 8 let Ukři na Minsk kašlali, jakoby nebyl. Přesto, že západní státy byly garanti dohody. UA se měla federalizovat. Místo toho Porošenko napadl východ UA a masakroval civilisty. Zelensky v tom pokračoval, přesto, že jeho volební sliby zavazovaly se s východem dohodnout mírovou cestou. A byl zvolen ruskojazyčnými voliči.
    USA byly ochotny jednat, Rusko se chtělo dohodnout, což je rozdíl. Proto, že USA militarizovaly divochy ve vzdálené gubernii, aby docílily tlak na Rusko a jinak pro ně území (jo, ještě ho rozkrádaly s domácími oligarchy, ale v celkovém součtu US prostředků, ukradených svým protektorátům po celé Zemi, částka není podstatná) nemělo cenu. Zato pro Rusko militarizovaná UA je životní ohrožení. Viz. níže.
    Putin ve svém životopise uvádí zkušenosti z mládí v uličkách Leningradu. Když je rvačka nevyhnutelná, udeř první. Také se vyjádřil, že Rusko už nikdy nesmí dopustit, bojovat na svém území…

    Vezměme v úvahu další fakta.
    – USA financovaly násilný fašistický převrat na Majdanu.
    – Opřely se přitom o militantní složku společnosti, Ukronácky. Ty finančními injekcemi předtím do značné míry stvořily z folkloristického sdružení a hlavně v posledních 8 letech! podporovaly. Výsledkem jsou přednášky na školách, volně šíření jejich ideologie, dětské fašistické tábory, výcvikové tábory pro nácky, včetně zahraničních i pro laickou veřejnost. Málo se ví, že značná část „laiků“ , co působí v politice, jedno, v jaké straně, těmito tábory prošla.
    Proč se tak dělo? Podle osvědčeného postupu, USA využívá proti jiným zemím militantní složku obyvatel, zemi geopoliticky ovládne a ona složka, často po etnické či náboženské čistce, pak pro USA území spravuje. Tato bojovná složka se buď rekrutuje a působí v zemi nebo je rekrutována v zemi sousední či vzdáleném zahraniční a útočí ze země sousední. Příklady: Vietnam – domácí národnostní menšiny, Afghánistán – domácí odboj, včetně naverbovaných islamistů z celého světa, kteří v boji se SSSR měli vliv zásadní, Jugoslávie – všechno. Národnostní rozkol ( takže vlastně menšiny), islamisté zahraniční i domácí, fašističtí pohrobci domácí i zahraniční. Sýrie – islamisté, Lybie – islamisté i národnostní ( zde kmenové) menšiny.
    Stejný postup je i v případě UA banderovského hnutí. USA jeho začátky, ještě před Majdanem, po něm pak masivně, financovaly a i jinak všemožně podporovaly. Vzpomene si někdo, jak USáci vytvořili v 80tých letech militantní islamisty, do té doby, po porážce Turecka v I. světové, naprosto okrajový jev? Kteří byli kontinuálně využiti na Balkáně, kam je USA přesouvaly na vlastní náklady, aby později začali žít vlastním životem a postavili se i USA. Přesně tentýž postup USA použily při vzkříšení násilné Banderovy ideologie na UA.
    Směřovat militantní ideovou skupinu lidí na své soupeře, pro válku v zastoupení, je výhra. Tato složka je odolná a snese obrovské ztráty, protože nesmiřitelně bojuje do poslední hrstky. Pro záměry USA je to ideální spojenec.
    V rozporu s ostatními případy, na UA nejsou použity národnostní menšiny. Je tomu tak proto, že cílem rozkladu nemá být UA, ale sousední země. Tozn. že je v zájmu USA, aby UA byla co největší (více peněz z daní, takže více zbraní, více kanonenfutru a více nástupního prostoru na útok) a nejkompaktnější (pro rozšíření bojové ideologie a bojové morálky, rozuměj, žádné překážky pro ukrajinizaci). Proto nebyly plněný Minské dohody a proto také Zelenský otevřeně prohlásil, že je nikdy plnit nebude. Což mohl díky tomu, že to západní garanti dohod tolerují. Ti to tolerují, protože oni rozuměj USA) mají jiné plány, popsané v této reakci.
    – S tím souvisí, že právě Zelenský, za své krátké vlády, zlikvidoval poslední zbytky opozice a zavřel opoziční předáky. Opozice bezzubé, ta skutečná byla zlikvidována, i násilně, už po Majdanu. Zrušil poslední televizní stanice, co měly poslední špetku nezávislosti. U tisku nemluvě. Pod absolutní kontrolou jsou všechny informační toky v zemi. Za nezávislý názor hrozí od státní správy vězení, od Ajdaru, Azovu a podobných uskupení, mučení a smrt. Podobnost s fašistickým Německem r. 38 a jeho SA a SS, včetně pochodňových průvodů, je až zarážející.
    – Během posledních 8 let se UA, naprosto neskutečně, militarizovala. Byť na úvěry které USA a další státy NATO, ochotně za své zboží, poskytovaly. Je důležité vědět, že bojeschopnost UA armády, včetně fašistických uskupení, dnes, díky obrovským financím a jiné podpoře od států NATO, stoupá rychleji než bojeschopnost armády ruské. Od Majdanu, kdy byla armáda v rozkladu, se udělal kus neskutečné práce.
    – Všemožně dotovaná a prosazovaná státní ideologie je zacílená hlavně na mládež, zatímco starší generace vymírá. Tozn. vazeb s Ruskem ubývá a obyvatelstvo se stává stále více bojovnější a protirusky fanatičtější. Zároveň s rozsáhlým vyzbrojováním. Vnitřní kontrola je velmi přísná, banderovské složky působí jako paralelní policejní jednotky, s faktickou pravomocí fyzicky ztýrat, případně i zabít, dotyčného na místě. Třeba za nesprávnou výslovnost slova paljenica. Velmi to připomíná islámské hlídky v některých zemích a NoGo zónách.
    – Vývoj směrem k nějakému normálu není v řádu desítek let možný, protože fašisté, UA oligarchové a US oligarchové, 3 zájmové skupiny, se navzájem potřebují, jsou zárukou, že se poměry nezmění a ze stávajícího stavu budou nadále těžit. (jeden můj minulý diskuzní vstup) Samozřejmě na úkor domácího obyvatelstva.
    – Neustálé sankce na Rusko. Přesto, že Krym jako autonomní republika, měl právo vypsat referendum. A východ země řešily Minské dohody, nikdy UA neplněné.
    – Za Zelenského se dostalo přímo do Ústavy znovudobytí Východu a Krymu. Generální útok na Donbas byl plánován na začátek března. Ostřelování Východu UA, s civilními oběťmi, Západem tolerováno. Plánován vstup do NATO. V zemi je spousta západních vojenských instruktorů a poradců. Aby to nestačilo, Zelenský deklaruje touhu získat jaderné zbraně.
    _____________

    O čem to vše, a lze to snadno doložit, vypovídá???

    Svoboda slova žádná, národnostní práva žádná, útlak se stále utužuje. Menšin ubývá, v přímé úměře s ukrajinizací. Zakonzervovaný stav, takže naděje na změnu ve volbách, žádná. Bojeschopnost UA armády prudce vzrůstá, ekonomika klesla na nejnižší místo per capita v Evropě. UA se FAKTICKY, i když zatím ne formálně, ale to je v plánu změnit, STALA DALŠÍM STÁTEM NATO. Se základnami a vycvičenou a vyzbrojenou armádou, včetně fašistických složek. Fanatickým, fašistickým, nástupištěm na Rusko. ( UA fašisté dokonce tvrdí, že Ukrajinci nejsou Slované, ale Germáni, mluvící slovanským jazykem, fakt!)
    Evropa je jednání neschopná, USA jednají a jednají, ale nechtějí se dohodnout.

    ČAS HRAJE PROTI RUSKU. VŠE SMĚŘUJE K VÁLCE. ČÍM POZDĚJI VÁLKA BUDE, TÍM BUDE RUSKO V HORŠÍ POZICI. Stejně jako Stalin nechtěl válku a stejně přišla.

    Je zde někde prostor pro jednání, pro dohodu??
    Sorry, já ho nevidím.

    Nynější konflikt je VYNUCENÝ tah, vzhledem k předchozím tahům USA, které Rusko nemohlo nijak ovlivnit. Jen jednáním a deklarování svých životních zájmů a červených čar, což však nebylo protistranou akceptováno.

    PS:
    Jen pár faktických poznámek.
    Po začátku ostřelování LLR a DLR Ukry, rozhodla o uznání těchto republik Duma, ne Putin. Ten byl nucen na situaci reagovat. Ruská vojska, která držela Ukry v odstupu, se vrátila. Reakce byla zřejmě naplánována ve spěchu.

    Nevěřím, že ve hře bylo dobývání Kyjeva. Rusové mají zkušenosti ze Sýrie s dobýváním měst a jen Aleppo bylo osvobozováno od islamistů 2 roky nebo tak nějak. Za destrukce města a braní živých štítů teroristy. Je zajímavé, že právě tuto taktiku Isil, doporučili Ukrům Britové a USA.
    Jednalo se zřejmě o nátlak na UA vládu, aby přistoupila na ruské podmínky. A možná se počítalo s vylákáním silně opevněných elitních UA jednotek z Východu. Tento předpoklad nevyšel. Pravděpodobně díky silné podpoře Západu. Rusové proto svá vojska přeskupili na východ, kde je priorita osvobození DLR.

    Na východě je jiný terén a bude jiný způsob boje, který by měl eliminovat obrovskou koncentraci přenosných protileteckých a protitankových střel (největší na světě na vojáka), dodaných ze Západu na UA.
    Výborné články na dnešním Vlkovi. Zejména od The Sakera.

    Autor nesouhlasí s válkou. Nic nepropaguje, nikomu nefandí. Pro pochopení situace je však užitečné, podívat se na věc z ruského pohledu.

    1. Ten clanok, co pretiskol vlk tvrdi, ze dobytie Kyjeva bola len maskirovka … aby neslo vsetko na Donbas, aby mali Rusi vacsie manevrovacie moznosti … coz by vzhladom k vysledkom mohla byt bezesporu pravda

      Ale inak aj mne ako naprostemu ignorantovi, pacifistovi a pravej blondyne bolo divne, ze by Rusko dobyjalo Kyjev … na druhu stranu, vysvetlovala som si to tym, ze som prava blondynka … O)

      1. Tak pokud si hlavně pamatuju, na samém začátku Putin vysloveně tvrdil, že Kyjev dobývat nechce a zdůvodňoval to tím, že tam zasedaji ti, s nimiž potřebuje diplomaticky jednat – a ti také potřebují nějaký prostor.
        Že u nás ví každý lépe než sám Putin, co Putin chce, to je věc jiná.

    2. To už spíš na článek než na „obyčejný příspěvek“, davám plný kurník slepic.
      Taky si myslim, že primárně o Kyjev nešlo, že se Putin nechal inspirovat bitvou o Ržev, která vázala německé síly, které díky ní nemohly (za)útočit na Stalingrad.

        1. Jiný level?

          Lavrov prohlásil, že Borrellova slova o Ukrajině mění pravidla hry

          …… Pokud se navíc potvrdí avizované zadržení důstojníků NATO v podzemí mariupolského
          azovstalu, kde, dle ruských informací, mělo být umístěno nejen velící středisko operací VSU, ale, mj. i tajná laboratoř, poskytne to, vedle veřejných dodávek zbraní Ukrajině, další silný důkazu o přímé účasti NATO ve válce proti Rusku.

          Rusku by to následně poskytlo legální důvod k razantnímu útoku, například na železniční uzel v polském Grzeszowě, kde se soustřeďují a odkud se následně odpravují na Ukrajinu dodávky zbraní – se vším, co by z toho vyplynulo.

          https://www.rbc.ru/politics/11/04/2022/62540ca79a7947c058abc19e

  7. Otázkou je, do jaké míry Putin věří tomu, co říká (a jestli říká všechno). Chápu, směr argumentace a do určité míry souhlasím. Ale celá ta argumentace stojí na tom, že Putin, který sedí na největší hromadě jaderných zbraní a má za sebou jednu z nejsilnějších armád světa se prostě jen cítí ohrožen Západem.

    Pokud má Putin obavy ze Západu, tak co by měly říkat ostatní státy ve vztahu k Rusku. Co je pozorovatelný fakt. Putin je ochotný napadnout sousední stát a rozpoutat krvavou válku. Vyhrožuje jadernými zbraněmi a vyhrožuje i dalším státům. Západ se sice staví na stranu Ukrajiny, ale vyhýbá se přímému konfliktu s Ruskem. A to i jen na území Ukrajiny, natož aby napadl přímo území Ruska. A otevřeně to tak deklaruje celou dobu.

    Článek neuvádí, co Putinovi tedy má Západ nabídnut. Co je ta alternativa. A absolutně přehlíží všechny ostatní a jejich zájmy. Pokud je např. NATO ohrožením Ruska, pak je nepochybně mnohem větší ohrožení Rusko pro okolní státy. Ať už jde o poměr sil nebo ochotu útočit. Proto se také k NATO přidávají východní státy. Takže je také otázka, co by také mělo nabídnout Rusko. Protože svou agresí naopak posiluje potřebu ostatních se bránit.

    1. Napsal jste to bohužel přesně a správně. Útok na Ukrajinu je prostě dopředu prohraný a sebedestruktivní. Když už to posrali v roce 2014 a nedodělali to, tak měli teď čekat, až zfanatizovaná Ukrajina zaútočí na Krym. Jakože to bylo na stole a přišlo by to dříve nebo později. Pak by to byla válka obranná, pro ideology teda alespoň sporná a další zábor Ukrajiny by se dal vyložit jako „bezpečnostní perimetr“. Ale bezprecedentní útok na Kyjev byla největší pitomost, jakou šlo udělat.

      Já bych jako alternativu viděl, že prostě Evropa pošle do prdele NATO a založí si pod novou hlavičkou v podstatě to samé, ale bez přímé účasti Američanů. Sám vidíte, že alternativy jsou jen kosmetické, protože to fungovat bude stejně, a vedle Ruska prostě nebude nikdo chtít žít bez nějakého jištění/paktu.

      1. Re: KB

        Válka o Krym by určitě nebyla obranná, protože vstup Republiky Krym do RF nikdo neuznal.
        Nezměnil by se na tom ani fous.

        Stran vašeho blouznění o obranném paktu bez UŠÁků asi tolik. Spočtěte si vojáky v EU a spočtěte si vojáky UA, která je zhruba po měsíci použití v posledním stadiu svého přežívání.
        UŠÁci si předělali armády EU ke své potřebě, totiž expediční sbory pro války v Africe a v Asii. Za vše mluví 30 beznadějně zastaralých T-72 ve výzbroji AČR, coby tzv. provozek a asi stovka úloženek.
        My už totiž nemáme ani ty pitomé samopaly, které by se rozdaly zájemcům, jako to udělal magor Zelenskij.

    2. Re: NK

      Odkud jste se dostavil? Z Marsu nebo u jiné sluneční soustavy?

      Putin několikrát jasně deklaroval, co mu vadí. Je to porušení dohody uzavřené v éře vlády Gorbačova, že se NATO nerozšíří na východ podle stavu z r. 1988 (sjednocení Říše). A navrhnul stažení NATO,resp. odchod „spřátelených armád“ ze zemí přijatých do spolku před r. 1997.

      Všichni se mu vysmáli…

      Místo toho vznikala nová vojenská námořní základna kousek od Sevastopolu. Pro koho asi, když Ukři v podstatě námořní flotilu nemají…

      1. Opravuji – Vladimírek chtěl „nevysílání“ zahraničních jednotek a nebudování základen ve státech přijatých PO r. 97. Samotné členství mu až tak zásadně nevadilo.
        Tzn. žádné „rotující“ jednotky v Pobaltí, žádné základny v Polsku, v Rumunsku, na Slovensku, znovupotvrzení neutrality Ukrajiny, zachování neutrality Finska a Švédska.
        Nic více a nic méně.

        1. A co nabízí na oplátku? Máme tu mnohem silnější Rusko, než jsou jeho sousedé. Žádný z těch států nemůže ohrozit Rusko. Naopak Rusko může kteréhokoliv z nich zničit. A Rusko požaduje, aby ty menší státy, byly neutrální, nebyly v NATO, nebyly tam jednotky apod. Protože se cítí údajně ohroženo.

          To je to, co jsem psal na začátku. Pokud by toto bylo nabídnuto Putinovi, což je fakticky kapitulace Západu, co dostanou ti druzí. Protože v té chvíli jsou ty okolní státy fakticky vydány na milost Rusku.

          1. Ti druhi by dostali status quo, v ktorom by sa dali robit dlhodobe plany, a kde by sa dalo pokojne zit, a pripadne riesit islamsku otazku, ktora zaiste pali jak Rusko, tak Zapad … Lenze to vlastne nie je pravda .. Zapad islamska otazka nepali, zapad pali ruska otazka .. lepsie povedane to, ze Rusko nie je zapadnou koloniou ako CR … a preto sa bojuje, do posledneho Ukrajinca, a ak bude treba, aj do posledneho europana, pac Rusko si nemoze dovolit vlastnit svoje suroviny, a nedajboze ich este aj spracovavat a neposielat tucne zisky na Zapad.

            1. Re: Apoštol

              Pro naprostou většinu EU-idiotů je závadou, že Ivan nechce na poskytnutých surovinách nechat bohatnout ty jedině správné soudruhy, resp. že si drze dovoluje chtít za poskytnuté suroviny dokonce platit!!!

            2. Bavíme se zde o bezpečnosti, ne o zahraničním obchodu. Putin si klade hromadu požadavků, které mají zajistit bezpečnost Ruska, ale nenabízí nic, co by zajišťovalo bezpečnost těch druhých. Jejich pozice se tím jen oslabí.

              Znova opakuji, poměr sil je takový, že Rusko může kdykoliv napadnout kterýkoliv sousední stát (mimo Číny) a nic tím neriskuje. Tam není stát, který by mu to dokázal vrátit i s úroky. Naopak ani celé NATO nemůže napadnout Rusko, aby neriskovalo jadernou válku. A jak vidíme na Ukrajině, tak se přímému konfliktu s Ruskem vyhýbá.

              Neustále se zde píše, jak se Rusko cítí ohroženo a co všechno by pro něj ostatní měli udělat. A já se ptám, co ti druzí, kteří jsou v mnohem nevýhodnější pozici. A která se naplněním požadavků Ruska jen zhorší.

      2. Já ten požadavek k NATO a stavu k roku 1997 chápal PŘEDEVŠÍM jako základ k jednání, z něhož lze dojít ke kompromisu – tedy už rozšířené bude rozšířené, ale nic dalšího. Ne základny. Ne rakety. Prostě maximalistický požadavek ve snaze dosáhnout realistického stavu.

    3. Co měl nabídnout?
      Putin chtěl neutralitu Ukrajiny. Putin chtěl realizaci Minských dohod. Dlouhou dobu všem hluchoblbejm z EU nahoru a dolu meldoval, že to doopravdy chce.

      Minské dohody jsou passe. Požadavky na neutralitu trvají. K těm zřejmě přistoupí v případě Ruského úspěchu další.

    4. „Co je pozorovatelný fakt. Putin je ochotný napadnout sousední stát a rozpoutat krvavou válku. Vyhrožuje jadernými zbraněmi a vyhrožuje i dalším státům“

      Mohli bychom dostat seznam těch států? Prosím, prosím. A Gruzii tam ani nezkoušejte dávat, nebo vás tady místní ubijí fakty o tom, jak to bylo doopravdy. A těmi fakty myslím prokazatelná data a odkazy na věrohodné nezávislé zdroje. Komu Rusko vyhrožuje? Jmenovitě a průkazně. A ne nějaké legendy typu, že se pobaltské republiky cítí ohroženy, protože mají pocit, že by měly, neboť za každým rohem číhá ruský agent s kufříkem jedu.

      Dodejte důkazy o svých tvrzeních, že je Putin ochotný napadnout okolní státy. Které, kdy a jaké přesně kroky Rusko provedlo k vámi deklarovaným akcím? Komu Rusko vyhrožuje jadernými zbraněmi? Evropě v alternativní realitě, kde vy jste hrdinným vůdcem nerozborného západního tábora pokroku a míru?

      1. Rusko napadlo Ukrajinu. Takže je zjevně ochotné napadnout sousední stát.

        Jaderné zbraně dal do pohotovosti kdo? Samozřejmě, že to bylo spíše gesto, ale zároveň to byla zjevná hrozba.

        A různé výhrůžky např. k Finsku či Švédsku, když začaly uvažovat o vstupu do NATO jako reakci na válku, to jste snad také zaznamenal. Nakonec, požadavky které vznáší Putin, se týkají i dalších států (viz jak píše víše Targus) a válka na Ukrajině je údajně důsledek toho, že nebyly splněny.

        1. A dovody preco by sme sa nemali bat USA? Preco ich tu pozyvame a nazyvame priatelmi, ako svojho casu Saddam Husajn?

        2. Vážený Náhodný kolemjdoucí – samozřejmě máte pravdu, ale protože máte pravdu a z té pravdy vyvozujete závěr, že bychom se měli bát Rusa, pak bych si dovolil – podle stejné logiky říct, že bychom se měli více než Rusa bát USA.
          Ono totiž:
          – USA napadly více zemí než RF
          – USA mají na svědomí větší kolaterální škody, přesněji více civilních obětí
          – USA jakožto vzor demokracie a práva nejenže bez mandátu RB OSN a tedy svévolně napadají různé státy po světě, ale také mj. provozují věznici na Kubě, kde jsou, světě div se, sprostí podezřelí drženi bez soudního verdiktu, tedy opět svévolný výklad práva
          – USA svévolně zabavují majetky a finance naprosto podle svého uvážení.
          Dalo by se pokračovat, ale podstatné je, co mají všechny výše popsané body společného. Společného mají to, že provinilci nehodlali skákat, jak USA pískají. Není to pro Vás moc složité?
          Pokud ne, tak… mám-li za sousedy dva lumpy, pak se budu v první řadě bát toho většího, více agresivnějšího a s většími praktickými zkušenostmi … a to očividně RF není.

        3. Ale co to tu pindáte. Rusko nikoho nenapadlo, pouze provedlo preventivní vojenskou operaci. Což je regulérní nástroj mezinárodní politiky, který do praxe zavedly USA. V novodobých dějinách se tak stalo v okamžiku napadení bývalé Jugoslávie a Iráku. Mimochodem budu informovat autory Wikipedie a Encyklopedie Britanicy, že „seznam“ nově znamená „jedna položka“.

          Jaderné zbraně, a fakt už mám cukání použít nějaké pejorativní pojmenování, byly aktivovány proto, že v blízkosti ruských hranic kroužily bombardéry USA schopné nést atomové bomby. To jako se měli jen dívat, jestli náhodou chlapci jen nezabloudili?

          To vyhrožování doložte. Já četl pouze pár varování. Nebyla to zrovna agresivní výhrůžná Monroeova doktrína, která si velkopansky dělá nárok na celý americký kontinent? Mimochodem řádění a vraždění všech nepohodlných USA agenty CIA v celé Jižní Americe by vydalo rovnou na celou knihovnu. Až budou v Mexiku stát čínské základny s jadernými hlavicemi mířícími na velkoměsta směr sever, pak si můžeme o něčem bavit.

          Čím víc příspěvků od vás jsem letmo přelétl očima, tím víc vidím paralelu mezi nickem Náhodný kolemjdoucí a scallopem, plus klasické elfské dogmatické blábolení.

    5. Ach jo…Tohle přece nemůžete myslet vážně?!? Pokud jste dostatečně gramotný(bez ironie), zkuste si o téhle tématice vyhledat i jiné zdroje, než ČT, Seznam, Forum24 a podobné žumpy – a vůbec se nemusí jednat o „proruský pohled“…

  8. Jenom připomínka:

    Jurij Alexejevič Gagarin – první člověk, který vzlétl do vesmíru. Ke svému kosmickému letu odstartoval 12. dubna 1961 v lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur. Obletěl Zemi a po 108 či 106 minutách přistál.

    Už je to 61 let.

  9. Připojuji se k ostatním, perfektně napsáno. Škoda že si to nepřečtou i lidé na mainstremu. Bylo by potřeba s tím vytapetovat kde se dá… a povzbudit diskuzi i jinde.

        1. Agresor je ten, kdo napadne nějakou zemi dříve, než USA.
          Pokud vstoupí dříve USA, je to mírová mise.

          To nemá chybu – sice staršího data, ale nanejvýš aktuální 🙂

  10. Konec Azovu v Mariupolu bude… neslavný. Jak píšou na AK, Rusové použijí raketové plamenomety, které zničí v podzemí vše v prostoru 80 až 100 metrů krychlových. Tohle si snad raději ani nepředstavovat.

    1. Aaale, to je řečí pro pár nácků.

      Když Američani dobývali Japonskem opevněné ostrovy, tak takhle likvidovali podzemní opevnění. Buďto plamenometem nebo nalít naftu a zapálit.

      Tohle je jen trochu silnější.

      Pořád slabší než Hirošima.

  11. Bartoň se na Nev. psu docela objektivně zamýšlí nad kořeny války a vývojem na Ukrajině.

    https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/svet-obetovani-ukrajiny-a-zelenskeho-politika.A220410_180749_p_zahranici_wag

    A jak Bartoň dodává v závěru, máme podle OSN ještě mnohem zavilejšího nepřítele:

    „Dodatek: I přes obrovskou tragédii na Ukrajině vydala OSN zprávu o tom, že lidstvo má „tisíc dní“ na to, aby zahájilo radikální boj s kysličníkem uhličitým. “

    Rusové už na uhlík serou a zrušili omezení na výrobu aut. Cituji Lu Linu:
    “ Rusové budou teď vyrábět jednoduchá auta bez všech těch elektronických i jiných vymožeností, co nám do nich za léta povinně nastrkal Brusel a ekoteroristi. Třeba stop-start, senzory pásů, detektor alkoholu, eCall nebo hromady podobných asistentů k hovnu, jejichž hlavním a často jediným přínosem je, že zvyšují cenu vozu a přivádí řidiče k šílenství. Budou muset používat motory nepřidušené a nesprzněné EUREM, bože, jak jen to přežijou? A co elektromobilita?“
    http://nonserviam.cz/medialni-hovinka-lxiii/

    To jim teda těm Rusákům přeju!

  12. Asi poslední varování pro Azovníky a spol.

    Podle AK oznámily zdroje blízké DLR použití termobarické munice v nadcházejícím útoku na Azovstal.
    Řekl bych, že Ivany to přestalo bavit a každá zdravá ruka i noha dobrá na Donbassu. Náckové mají na výběr. Buď veselá grilovačka, anebo ruce nahoru a ven z díry.
    A vůbec si nejsem jistý, co by mohlo být míň špatné. Ivan už na začátku řekl, že Azoníci mají smolíka a u cizinecké legie to je jasné – na status válečného zajatce se nehraje.

  13. Obrance/Agresor:
    Putin jasne a verejne prohlasil, ze nedopusti valku na uzemi Ruska, stacilo ho „jen“ poslouchat.
    Dnes s Apostolem absolutni souhlas, s drobnou poznamkou:
    Samozrejme, ze mel Putin na vyber, mel predat klice od Kremlu a mohl si vybrat komu.
    Jestli USA nebo GB.

    1. Re: Homér

      Jste hnusný a nepřející Homér.
      Klíče mohl úplně klidně odevzdat skladníkům z Bruselu. Třeba soudružce Lejnové.

    1. Stejně jako Antifa se Anonymous změnili z původně bohulibé organizace na sorosovskou placenou úderku řízenou CIA a MI6. Toť celé. Funguje to na stejném princip, na jakém byly kdysi korumpovány odbory.

  14. No a proto má situace jen jedno řešení. Putin a jeho lidi musí v brzké době viset. Jinak se v tom bude Rusko topit víc a víc, a ani u nás nebude moc veselo…

    1. Vy ste to necital? Rusove stoja za Putinom … takmer cele Rusko su Putinovi lidi … to chcete vyhladit cely narod, pretoze ho desatrocia (ak nie dlhsie) presviedcame, ze ho nemame radi?

        1. Aha, to je typický „západní“ názor, který si myslí, že za vším stojí jen ten Putin, který je nemocný a starý a uplne se zbláznil a všichni se ho bojí a proto bojují. Stačí ho jenom odstranit a rázem zavládne mír na zemi…. chmmm, kolik vám je let?

          1. Nikde nepíšu, že za vším stojí Putin. Těch mocenských sfér je tam několik, navzájem se přetahují a značně nespolupracují. Píšou o tom i na AK, že se Peskov nechal v roce 2014 podplatit Achmetovem, aby DNR neobsadila Mariupol. Je to tam velice složité. Ale to je právě podstata sdělení. Zničením současné rovnováhy moci dojde k přeskupení moci (prostě se servou o moc a budou se rvát, než najdou novou rovnováhu), což bude mít za následek teoretickou šanci zachránit Rusko jako takové. Protože pokud hodlá postupovat dál, jak postupuje, tak se ve střednědobém horizontu prostě zhroutí.

            1. Re: Kb
              Vy jste opravdu nezvratně přesvdčen, že tiskový mluvčí rozhoduje o tom, které město má býti dobyto a které nikoli?
              V tom případě vám není pomoci. Pomůže jen klecové lůžko a kurtování, abyste si neublížil.

              1. KB chtěl říct, že spoléhá no to, že pokud by se podařilo v RF vyvolat „škatule, škatule – hejbejte se“, pak by zcela, ale zcela určitě byl výsledek takový, že nový zástupce RF a všech oligarchů by se nejdříve začal plazit za současných slov o odpuštění a po nějaké době se opovážil kleknout a se skloněnou hlavou nabídnou ruské zdroje a vůbec celou správu Ruska Bílému Sáhibovi …

        2. AD: Krtkovo brejle 12 dubna, 2022 (9:09)
          Celý národ ne, jen hlavu. Ostatní se budou prát o moc a vykašlou se na válku.

          Hlavu si nech vyšetřit ty …

    2. Jak říká jedna dětská říkačka: „Kdo to říká, ten to je, na toho to pasuje.“ Viset můžou dost pravděpodobně úplně jiní. Právě proto ta hysterie a nenávist.

    3. Jen bych při této příležitosti zmínil slavný výraz „Assad Must Go“ a jména politiků, kteří jej v této nebo podobné formě kdysi pronesli, namátkou: Cameron , Obama , Clinton H., Kerry , Tillerson , McCain, Merkel A., Sarkozy, Hollande , Davutoglu, Morsi, král Abdullah …… A kde je jim dneska konec.

      Já jen aby to s tím „Putin musí viset“, nedopadlo stejně.

  15. Dobře, ale nikoliv objevně napsaná úvaha. Myslím, že jsme tady (na Kydech) většinou hned ze startu vyjadřovali, že si Rusové prostě vyhodnotili, že byla překročená červená linie a řešit to zítra,by také mohlo být pozdě. A ano, myslím, že ten ukrajinský odpor překvapil úplně všechny. Ten tlak, ty miliardy, aby Ukrajinci bojovali za americké zájmy až do posledního Sergeje, jsou obrovské.

    1. Z těch miliard jednou bude bolet nejvíc hlava právě samu Ukrajinu. Jednou se probudí a zjistí, že – v tom černějším scénáři – jim Rusové sebrali kus země, Evropa doktory, inženýry a mladé a jediné, co bude těm, kteří na Ukrajině zbydou, patřit, budou hromady šrotu, javeliny a astronomické dluhy za všechny ty zbraně a systémy, o něž si říkají dnes a jež jim dnes tedy posíláme.
      My se tváříme, že jako té Ukrajině něco darujeme… No, my možná ano (samovybuchující RPG a tanky a BMP na úrovni osmdesátek). A jiní?
      https://www.e15.cz/valka-na-ukrajine/americti-senatori-schvalili-proti-putinovi-zakon-ktery-v-minulosti-srazil-do-kolen-hitlera-1389120

      1. Kéž by jste měl pravdu.

        Mám obavu, že nejvíce může bolet hlava Evropu.

        Tak, jak poklekávají v USA, za hříchy minulosti, tak může poklekávat, případně kleknout Evropa.

        Možná jste si všiml, jakým způsobem jedná Volodymyr Zelenskyj se světovými státníky.

        Na které si nejvíce troufá?

        Nejsou to náhodou evropští?

        Nežádá, neprosí, ale přikazuje.

        Myslíte, že by si tohle dovolil, kdyby necítil výraznou podporu staršího bratra, který má na Ukrajině i ekonomické zájmy?

        Taky má v ruce klacek, kterým si může pomoc vyžádat.

        Vždyť bojuje za nás.

          1. By mě fakt zajímalo, z jakého titulu. Evidentně další v pořadí, kdo trpí syndromem vyvolenosti národa.

            1. Vsak je Ukrajinec, nie? Tusim niekedy okolo 2015 sa objavilo aj ze Jezis bol Ukrajinec … akoze clovek nad tym mavol rukou, ale teda clovek neukrajinsky, bohhovie ako to s tou bohorovnostou ukrajinci maju … ale priznavam, nemam ich rada … ked si vybrat, radsej rusa nez ukrajinca … ked si uz clovek bude musiet vyberat, ja by sa tomu radsej vyhla a starala sa o svoje

              1. (…) Rakušané se začínají probouzet z režimní propagandy o „chudácích válečných“ uprchlících z Ukrajiny. Centrum Vídně (jako Prahy, Varšavy, Budapešti atd.) jsou zaplavena luxusními vozy s ukrajinskou SPZ, které si parkují jak je zrovna napadne a policie dělá, že to nevidí. Luxusní vídeňské hotely hlásí nával „uprchlíků“ z Ukrajiny.
                Běžný Rakušák se začíná ptát, zda tohle jsou ti lidé, co potřebují jejich solidaritu a peníze?!
                Podobně vyjevený začíná být i běžný Čech, Polák a Slovák. Nicméně oficiální propaganda jede na plné pecky a ukrajinizace střední Evropy postupuje rychle vpřed. Dokáží se tomu tamější národy ještě postavit?! (…)

                http://www.infokuryr.cz/n/2022/04/12/draha-auta-a-nocovani-v-luxusnich-hotelech-take-v-rakousku-propuka-rozcarovani-z-ukrajinskych-valecnych-uprchliku/
                —————
                Očekává někdo, že se časem srovnají a začnou respektovat zákony dané země?
                Tím spíš, když je k tomu nikdo nenutí?

                1. A tím spíš, že trpí pocitem vyvolenosti? Z jakého titulu Zelenský vůbec někoho o cosi žádá, respektive mu to přikazuje? X let dělali dementní militantní a náckovskou politiku, a teď chtějí, abychom za ně tahali rozpálené kaštany z ohně?

        1. Omlouvám se, možná to mělo být takhle:

          Kéž by jste měl pravdu.

          Mám obavu, že nejvíce může bolet hlava Evropu.

          Tak, jak poklekávají v USA, za hříchy minulosti, tak může poklekávat, případně kleknout Evropa.

          Možná jste si všiml, jakým způsobem jedná Volodymyr Zelenskyj se světovými státníky.

          Na které si nejvíce troufá?

          Nejsou to náhodou evropští?

          Nežádá, neprosí, ale přikazuje.

          Myslíte, že by si tohle dovolil, kdyby necítil výraznou podporu staršího bratra, který má na Ukrajině i ekonomické zájmy?

          Taky má v ruce klacek, kterým si může pomoc vyžádat a bojuje za nás.

          1. Dovoluje si vůči nám to, co mu dovolujeme my sami. Pracuje s naší zbabělostí (co by řekli, kdybych se byť podivil, proč jsou mezi uprchlíky lidé ze západní Ukrajiny), politickým kýčem a touhou „konečně to Rusku ukázat.“. Pracuje s hysterií a psychózou, kterou jsme na sebe uvalili sami. Je to vlastně totéž jako genderová, zelená atd. politika.
            Skoro bych si přál, aby byl ten západ ještě cyničtější a máchal Zelenského v představě, že máchá s Evropou, aniž by si všiml, že dělá jen špinavou práci a kupuje něco, co by jinak nikdy nekoupil a zadlužuje se na vždy.

            Ale obávám se, že to bych naší politické reprezentaci až příliš fandil.

            1. No a kdybyste umlátil pana soudce, co pětkolce umožnil zvolení i s podměrečnými hlasy, tak by si na vás, každej šťastně plivnul, že takhle ne.

    2. Všechny rozhodně ne. Mě na celém tom konfliktu nepřekvapuje vůbec nic. Pokud člověk alespoň zběžně sledoval dění v horizontu tak deseti let, současné dění mu zapadlo jako další dílek do skládačky. Podobně mohlo dopadnout Bělorusko, pokud by se jim podařilo odstranit Lukašenka. Teď se zub chtivosti zakousl opět do Gruzie (otevřeme druhou frontu, ne?). a v Pákistánu bude zřejmě taky veselo. Tady se soustavně pracuje na řadě míst, pozice hegemona přece nesmí být ohrožena a není žádná cena, kterou by nebyl ochoten zaplatit, aby to tak zůstalo.

      Mimochodem, všiml si někdo vůbec, kolik bylo na Ukrajině zničeno vojenských objektů? A tím fakt nejsou myšlena bojová vozidla nebo tanky. Ukrajina je jimi doslova posetá, evidentně. Kdybych já měl v místě, kde žiji, hledat nejbližší vojenský objekt, tak by v okruhu tak padesáti kilometrů nejspíš nic nenašel. Ale na Ukrajině o ně člověk zakopává málem na každém metru. Což svědčí o jediném, kromě tedy toho, že válka byla na spadnutí. Kdybyste náhodou chtěli vědět, kde roky pravidelně končila část našeho rozpočtu, tak dost pravděpodobně právě v těch objektech.

  16. Každý podvědomě vyhledává argumenty, které podporují jeho původní názor, a následně se v něm už jen víc a víc utvrzuje…

    Odmítám stanovisko, „že nebylo jiné volby“. S tímhle jsem se neztotožnil v době Klasových privatizací provedených ve zběsilém úprku a s nevratnými důsledky. Za podmínek, znamenajících devastaci významných tuzemských státem vlastněných firem formou jejich rozparcelovaní, likvidace toho, co se nehodilo nebo mohlo konkurovat Západu, a předání toho, co mělo hodnotu a perspektivu, západním firmám.
    Jásot nad tím, „jak se v porovnání s totáčem máme dnes dobře“ je účelové zdůvodnění ex post a omluva těch tehdejších sr..ek. Srovnávají dnešek s tím, co bylo tehdy, ale už ne s tím, co mohlo být dnes, kdyby se přijal jiný postup.
    Článek a.a. na mě působí podobně.

    Co třeba mohl Putin udělat jinak?

    Pokud věděl, že Ukr hromadí vojska na hranicích Donbasu a plánuje přepad, mohl takticky počkat a zahájit protiútok až po napadení. Byl by v pozici spravedlivého obránce, ne v pozici „agresora, který bez skrupulí zabíjí všechny včetně žen a dětí“ (což samozřejmě není pravda, ale druhá strana je schopná stejně jako v Sýrii chytře to tak naaranžovat a nikdo zdejší se neodváží to popírat).
    Nesjednotil by ty, kteří nemají možnost slyšet (nebo dnes už nechtějí slyšet) argumenty obou stran, ne jen té jediné a jedině správné. A nebyl by následně v pozici „celým civilizovaným světem“ nenáviděného diktátora, kterého je nutné zastavit za každou cenu.

    Nebo mohl na chvíli opravdu zastavit plyn a říct EU „Dostali jste nás do situace, kdy nemáme co ztratit. Naslouchejte nám a našim argumentům o tom, co se děje na Ukr, nic jiného nechceme. Chceme být vašimi partnery, ale snažte se být i vy našimi“.

    Nebo mohl…

    Určitě se v Kremlu při rozhodování zabývali všemi možnými variantami postupu a nemyslím, že by je nenapadli i mnou obě výše zmíněné. Ale rozhodli se tak, jak se rozhodli, a za mě se rozhodli špatně.
    Teď jsou Rusové v situaci, kdy musí rozehranou partii dohrát za každou cenu tak, jak ji začali. Za cenu ztráty respektu a prestiže, za cenu ztrát ekonomických, za cenu kulturní izolace. Argumenty typu „oni Západ už dnes nepotřebují, vybudují náhradu po ose RISC a podobně“, mně zní jako zbožná přání, ne jako varianta, které se já dožiji. Přesto bych jim to upřímně přál. Když už pro nic, tak proto, že, bez ohledu na milion oprávněných výhrad vůči Rusům a jejich chování, byli to oni, kdo zachránil Evropu před Hitlerem, a to za šílenou cenu vlastních obětí i ekonomických ztrát. Za to, že můžu dnes žít a dožít v relativním blahobytu, děkuji především jim, a jsem ochotný nad ledasčím přimhouřit oko.
    Ale nemůžu nad rozpoutanou válkou, to opravdu ne.

    Co se s tím dá dnes dělat? Nevím… Já za sebe se sympatiemi k Rusům jednou zemřu, dnešní válka neválka. Ale stejně tak mám důvod náklonnosti k Němcům, Američanům, Angličanům… Nechci se zříct historie, kultury, tradice a zvyků Západu. V Rusku ani nikde jinde bych neuměl žít. Proto musím chtě nechtě přijmout i tu politickou mizérii, ve které v současnosti žijeme. A budovat od informačního balastu izolovaný ostrov názorově i jinak mně podobných. O což se ve svém okolí pokouším.

    Nečekám, že se zde můj příspěvek dočká pozitivních odezev. Přesto si místních přispěvatelů vážím a budu vážit i nadále. Ve většině věcí se tady cítím jako mezi vlastními. A hlavně – je to jedno jedno z mála míst, kde se dnes dá ještě opravdu svobodně diskutovat.

    1. Je to dobrá a upřímná zpověď. Díky za ni. A kdybychom se snad ve svých názorech zmýlili? Inu mýlit se je lidské.

    2. re: Janov
      Naprostý souhlas, jen s výjimkou slov o Vaší náklonnosti k některým; tam to osobně cítím trochu jinak.

    3. Pokud věděl, že Ukr hromadí vojska na hranicích Donbasu a plánuje přepad, mohl takticky počkat a zahájit protiútok až po napadení.

      Zrovna tohle nemohl.

      Byl by to útok na Donbas, který je pořád formálně ukrajinský, takže pořád by bylo Rusko za útočníka.

      Armády by se musely pohybovat jinak a Rusko by tedy potřebovalo větší. Ta slavná kolona, co jen stála vázala části ukrajinské armády, se kterými ani nebojovala. To by při ukrajinském útoku už nebylo.

      Museli zaútočit, když Ukrajinci ještě nebyli připravení k boji. Tuhle vojenskou výhodu nemohli obětovat za malinskou šanci, že západ nebude vydávat jejich vstup na Ukrajinu kvůli Donbasu za napadení cizího státu, což se přímo nabízí.

    4. Vždycky mohl udělat někdo něco jinak…

      Na každé ze stran.
      Vezměte si, kdyby třeba jen německý a francouzský ministr před lety vystoupil a řekl:“Takhle teda ne, Petro (Jaci), něco jsme dohodli, něco jsme garantovali, tak to laskavě dodržujte!“

      Nebo kdyby Štefan Fülle řekl: „OK, přátelé, za rok máte prezidentské volby. Evropská unie na vás počká.“

      Až si říkám, že ani v době Majdanu a PostMajdanu nebyla ta setrvačnost samospádu velká jako dnes.

      1. Re: TA

        Souhlas. Když čtu a poslouchám dnešní Euroho*na – pardon – Eurozprávy, docházím k přesvědčení, že Minsk I a Minsk II nikdy nebyly, nikdy se nestaly, že Minsk jako lokalita neexistuje a mně se všecko jenom zdálo.

        To jsem zapomněl do svého výčtu Europrůserů zahrnout.

        Takže ještě jednou – Putina celá Evropa (jako takřka jeden muž) přesvědčila, že o něčem jednat je naprostou zbytečností a doslova ZTRÁTOU ČASU!!!
        A samozřejmě – neočekávaný útok na záda sebejistého agresora (agresorem byla UA, protože VSU bombardovaly Doněck) přinesl bonusy. Nulové ztráty na životech civilů a nulové poškození infrastruktury.

    5. Re: Janov

      Putin vsadil na moment překvapení. S čím počítal a co nevyšlo, je až tím dalším v tabulce hodnocení, které se možná jednou sepíše..
      Už se to tu nespočetněkrát semlelo, že před invazí ať Putin udělal, co chtěl, vždycky všecko bylo špatně.
      Tedy manévrovací prostor nula nula nic.

      Výchozí pozice Putina:
      1/ sankce přibývaly i přes poměrně
      A/ defenzívní chování RF
      B/ mnoho upozornění ze strany RF, že USA + EU dávno překročily červenou línii
      2/ pokud si dáte tu práci, možná ještě najdete vyjádření Zelenského z prvního týdne této války, že SICE
      chtěli započíst osvobozovat Donbas, ale ten pacholek z Moskvy je předběhl
      3/ Že se něco posere, bylo jasné v době, kdy Putin nechal autobusy vyvážet Rusy-civilisty z Donbassu.
      Kupodivu to tenkrát nikoho nevzrušovalo, nikdo nebyl ochoten připustit jakoukoli hrozbu ze strany UA
      4/ Putina dokopaly EUro-elity do pozice, kdy mu zbylo jediné pravidlo – pokud je boj nevyhnutný, udeř první.
      5/ Ofiko žádost Zelenského o poskytnutí materiálu na atomovou bombu
      6/ znovuobživení biolaboratoří na UA a prapodivné zakázky z USA (vůbec bych se nedivil, kdyby tam UŠÁ-ci pro Ojropu chystali další a další nálože Kovidu)
      7/ cca 160 000 ozbrojených a jak vidíme, dobře vycvičených vojáků, přichystaných na startovní čáře k vygumování opolčenců. Takových, kteří prošli přes psyychotesty, jestli psychicky vydrží vraždění civilistů a dětí zejména.

      STALO SE A MY SE TEĎ TOMU OHROMNĚ DIVÍME!!!

      1. Ještě jste zapomněl na to, že tam západ včetně nás lil celou dobu tak nějak pololegálně obrovské množství peněz, stejně jako třeba my z rozpočtu přispíváme desítkami milionů na „demokratickou opozici v Bělorusku“.

        1. Re: tdx

          Nezapomněl. Financování nacizace Ukrajiny, resp. její militarizace je opravdu marginálií v celém tom obludáriu, ve kterém jsme nuceni přežívat.
          Snažil jsem se vybrat body, které opravdu tvořily součet faktorů, kvůli kterým Putin do toho praštil.

      2. Mno , nejsem expert na mezinárodní právo, ale myslím si: jestliže existoval v době útoku (24.2.2022) stav uznání nezávislosti republik Donbas a Luhansk Ruskem (myslím, že od od 22.3.2022 ), tak na jejich žádost mohlo Rusko obratem poslat svá vojska k jejich ochraně, jako se stalo v případě Kazachstánu a Běloruska (jak aspoň soudím). A pokud by Ukr přesto zaútočili, byl by to akt agrese z jejich strany, ne ze strany Ruska..
        A v tu ráno by se vytvořila úplně jiná platforma pro jednání o Vámi zmiňovaných bodech, kteroužto diskuzi do té doby Západ programově a účelově ignoroval. Ale je to jen „kdyby“ a po bitvě každý generál. Nicméně si stále myslím, že válka je vždy tou poslední a nejhorší variantou. Přitom nemám ani nejmenší důvod se v konfliktu zastávat postojů Západu. V. Klaus má pravdu – je to válka mezi Západem a Ruskem, Ukrajina je jen zmanipulovaný nástroj Západu k prosazování jejich zájmů.

    6. „Pokud věděl, že Ukr hromadí vojska na hranicích Donbasu a plánuje přepad, mohl takticky počkat a zahájit protiútok až po napadení. Byl by v pozici spravedlivého obránce, ne v pozici „agresora“

      Byl by agresor tak, jako tak. Sdělovací prostředky a politici by se o to postarali.

      „Nebo mohl na chvíli opravdu zastavit plyn a říct EU „Dostali jste nás do situace, kdy nemáme co ztratit.“

      Co nějaký půl roku před 28.2. troubil na plnou hubu Američanům, všem možným evropským státníkům na přeskáčku tam a zpátky? Výsledek – NIC.

      Podle všeho to vypadá, že Amíci přesně tohle chtěli, že TO bylo jejich cílem, Rusa dotáhnout do války na Ukrajině, rozpojit Evropu s Ruskem.

  17. Prej demokracie je vláda lidu. Zazanamenali jste někdo, že by se politik zvolený námi najednou začal ptát na názor lidu- co by měl udělat, jak hlasovat? Třeba v těch opravdu závažných případech? Já tedy ne. Nebo jenom to fangličkování. Ptají se lidé na těch městských a obecních úřadech, jestli lidi souhlasí s vyvěšováním správných fanglí? Nikoliv. Možná je to off topic ale není. Chcete hladovět a mít drahý plyn, paliva a vůbec všechno, nebo se chcete mít jak jen to půjde dobře? To je to oč tu běží a jaká je úloha politiků. A oni na celé čáře selhávají.Nevzali v potaz obavy rusů, neberou v potaz (ti naši) blaho čechů.
    A je nějaká síla, jak toto zvrátit? Není. Takže to není demokracie a způsob vládnutí v Rusku, nebo i Číně, kde jsem sice nikdy nebyl a nemám iluze, že je bezchybný, je prostě lepší než tady ta takzvaná demoška u nás a v EU

  18. Velmi povedený a rozumný komentář. Každý ba si ho měl zapamatovat.
    Přikládám zprávu z tisku, která fakta doplňuje:

    „Prezident Biden se tím v projevu z 21. března ostatně ani netajil. Před posluchači z řad podnikatelů prohlásil:
    „Toto je okamžik, kdy se věci mění. Nastane Nový světový řád a my ho musíme vést. A musíme k tomu sjednotit zbytek svobodného světa.“ Tento Nový řád má rozdělit svět na dva hermetické bloky; řez, jaký jsme dosud nepoznali, nesrovnatelný se železnou oponou za studené války.“

    Tím se zcela jasně vysvětluje o co jde. Ukrajina je jen plánovaná ztráta při stavbě hermetické zdi. Světové paradigma se otáčí. Dosud byly komunistické státy vytlačovány ze světového společenství. Dnes se tvoří obležená pevnost Anglosasů a EU. To nevěští nic dobrého. Hlavní výrobní a surovinové zdroje jsou mimo pevnost. A bez nich není život možný. Změna hegemona může mít ještě zajímavý průběh.
    Pro Rusko je životně důležité, že se samo rozhodlo vzít svůj osud do svých rukou a samo si vybralo čas. A že se k proti němu nepostavila většina světa, naopak.
    Začalo odpočítávání.

  19. Jo, Apoštole.

    A proto USáci a jejich mopslové z Brusele dělají vše pro to, aby nikoho z příčetných politiků ani nenapadlo zkusit s Ruskem uzavřít nějakou rozumnou dohodu.

  20. Ukři se „tvrdošíjně brání“ tím, že hromadně zvedli kotvy a odskotačili západním směrem, který jim nabídl doslova pečené holuby rovnou do huby. ČUR zejména (za ovací zbytku EUhnije, která udělá vše pro to, aby v ČUR taky pěkně zůstali).
    Minimálně čtvrtina ukrchlíků jsou navíc muži v braneckém věku, což je zárukou budoucích problémů.

    1. A ti další s krví na rukou sem přijdou po prohře.

      Rakun s Fialou i vítači a dovozci jsou úplně šílení.

    2. Je to sice jen postřeh outsidera, ale přijde mi, že takový diskusní příspěvek je jen pravá bota k levým, které jsou v diskusích na Novinkách. Hemží se silně emocionálně zabarvenými neologismy, které duchu webu podle mého názoru neprospívají.

  21. Souhlasím s vyzněním článku. Válku eskaluje naše progresivní vedení a jemu věřící spoluobčané. Nevím, zda lze zviklat veřejné mínění. Nepravdivá teze o napadení nevinné země zločinným agresorem je zatím obecně přijímáná.

  22. Velice moudrý komentář! Nejlepší, jaký jsem v poslední době četl. Škoda, že nemůže vyjít v oficiálním tisku a jeho myšlenky nemůžou být součástí komentářů v rozhlase a v televizi.
    Všichni, kdo o tom rozhodují, se podobného jednání bojí jako čert kříže. Připomíná mi to také pohádku „Císařovy nové šaty“. Nikdo se neodváží říct, jak to skutečně je. A to „malé dítě“ je buď umlčeno a nebo říká pravdu někde, kde ho není moc slyšet. Ten komentář bych nabídl
    „Svobodnému rádiu“. Udělal bych to hned já sám, ale neumím to. Bylo by to možné?
    Zkrátka, ten text by si zasloužil, aby byl „vytesán do kamene“.

    1. Ukrajinský pluk Azov sdělil, že ruská armáda v pondělí večer v Mariupolu použila blíže neupřesněnou „jedovatou látku neznámého původu“ shozenou na obránce města z nepřátelského dronu. Oběti mají podle něj potíže s dýcháním a pohybem.

      Zapomněli to nejhorší – vyskákali jim po těle hakáče. Proto asi nechtěli zveřejnit žádnou fotku zasaženého. Amíci možná experimentovali s „teplou bombou“, ale rusové to svým náckočokem dovedli k dokonalosti.

      1. nO taky je možné, že použili to co v těch chemických amíckých laboratořích našli. Bývávalo to přece „dobrým zvykem“.¨
        Kdo ví…

      2. Telegram od Azova z M-polu:
        „Oběti šíření jedovaté látky neznámého původu ve městě Mariupol jsou v relativně uspokojivém stavu. Kontakt civilistů s látkou byl minimální, neboť epicentrum zasažení bylo v určité vzdálenosti od místa, kde se lidé nacházeli. Vojáci byli o něco blíže. V současné době však není možné místo činu plně prozkoumat kvůli nepřátelské palbě, protože Rusové nadále používají taktiku utajování vlastních zločinů.
        Hlavní příznaky obětí jsou následující: podchlazení obličeje, vysoký krevní tlak, suchost a pálení žáhy v ústní dutině a na sliznicích očí.
        Nyní je jasné, že nepřítel použil otravné látky nebo silné otravné látky, především dusivé. Jejich toxikologická analýza je však vzhledem k úplné blokádě nemožná. Zároveň je hlavním úkolem sledovat stav personálu a případné následky otravy.“

  23. Jeden z nejlepších článků co jsem od vás Apoštole četl.
    Děsivý ve své pravdě, přesně tak a ne jinak to Putin mnohokráte vysvětloval. Západní svět nedbal a neštěstí je dokonáno. Děj se vůle boží.

      1. Re: blbíš

        Tuneldědka fakt nemusím, ale MINIMÁLNĚ si dovolil pojmenovat věci správnými a pravými jmény.

        Jinak to je úplně jasné – UŠÁci to přes NATO rozjeli ve velkém stylu a teď se v Bílé chyši všichni chechtají, jak krásně vysouložují idioty z Ojropy, kteří si nechají dobrovolně a s nadšením zničit ekonomiku a uvědoměle se uvrhnou do bídy.
        A sbírka bruslogradských pablbů to žere a žere a žere…
        Tohle prostě nemá chybu!

        1. To jsou snad jejich loutky, které si pak pustí domů, jako si tam pustili Tošovského.

          Osouložej nás, ne bruslogradské pablby.

  24. Přesně toto jsem měl na mysli, když jsem dnes upozorňoval na výroky Ušaté Flinty a Borrella.
    Ti dva prostě za sebou práskli dveřmi tak silně, ža kterýkoli Rus už teď ví, co může od Německé Uhnije očekávat. A nejen od ní.
    Nikdo v Evropě si nedovede představit, jakou alergii mají Ivani na nácky. Vůbec bych se nedivil, kdyby po těchto vyjádřeních semleli Ivani celou VSU na masokostní moučku.

      1. to by ale bolo nerozumne … ono sa im to tam potom zase namnozi, tak ako turci v nemecku … tak ako sa to namnozilo po druhej svetovej … clovek naozaj umrie az vtedy, ked umrie posledny clovek, ktory ho pamatal … pomaly zacinam chapat, preco sa u nas o banderovi hovorilo s takou nechutou

      2. Re: Val

        Mají dost svých. Rádi se zbaví Kazachů a Kirgizů, kteří přestavěli Moskvu k nepoznání.
        Co to je mínus čtvrt mega chlapů, když mají své báryšně, které zvládnou souběžně s domácností a rozením děcek ještě i mužské práce.

          1. Re: JH

            Nemám tu zkušenost. Když jsem přivezl kdysi svou Jahodu do země, kde včera snědli to, co měli na zítra, jeden moudrý úředník pravil, že moje dcera (Jahoda tenkrát vypadala na 15 let, přestože už byla zasloužilá matka) není ta správná báryšňa, páč nemá čím sedět a čím dýchat.

            Po dalším pokecu u čaje (dotyčný byl celník a „hlídal“ nakládku kamionu ve fabrice) jsem zjistil jeho představu o významu tohoto slova.
            Tak tedy „báryšňa musela mít podle jeho představ čím sedět, čím dýchat a do práce musela být jako drak, aby na něj doma nic nezbylo.
            Což splňovaly takřka všechny ženy okolo, protože ve fabrice byli jen dva chlapi – topič a vrátný. I ředitelka byla žena. Mimochodem velmi příjemná. Její první starostí byla naše cesta do závodní jídelny a ubytko, protože v noci bylo -15°C.

            1. Bárišňa je živá matrjoška. Na hlavě má čelenku jako Marfuša, baculaté líčko přičervenělé barvou,k tomu snerovacku plátěnou sukni a mokasíny se šněrováním,ruce překřížené a tanci a zpívá. Přesně jak Gábina Osvaldová kdysi složila tu parodujici píseň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *