Můj dědeček vždycky říkal, že příroda má ráda rovnováhu. Když je dlouho sucho, bude pak hodně pršet. Když je dlouhá zima, bude horké léto, když je suché jaro, bude mokré léto…
Má pravdu, zemědělec stará. Vodu, kterou nám příroda upírala v červenci a srpnu, tu nám teď posílá naráz. Inu, vyčistili jsme ovzduší. Komíny už do něj nechrlí tuny prachu a tak je tam málo kondenzačních jader pro běžné pošmourno a mrholení. Také je tepleji, takže se z oceánů vypařuje mnohem více vody. To znamená, že prší méně často, ale za to pořádně. Srážky na severní polokouli zvolna zvolňoučka rostou.
Kdysi by většina této vody zůstala zadržená mezemi, lesíky, záhumenky, zahrádkami, bahnitými dvorky a širokými meandry mezi lužními lesy. Dneska steče po betonové dlažbě do krásné dešťové kanalizace, udělané podle projektu vzdělaných architektů a podle směrnic schválených Evropskou unií i urbanizačními plány měst. Po pár hodinách všechna tahle voda bude v řekách, které jsme napřímili a udělali jim pevné břehy, protože v rovině kolem koryta se tak dobře staví.
Příroda bohužel nečte naše manuály na vyspělost a tak se ta voda do řek nevejde, dokonce se v mnoha případech nevejde ani do přehrad…
Za posledních třicet let jsme zabetonovali nebo utužili plochu odpovídající povodí řeky Ohře. Podle toho to také dopadne. Náš problém není sodovkový plyn, náš problém je blbé plánování.
A kdo si postaví dům v ulici „Na bažině, U rybníka, Blata, Na hrázi a podobně“ na to prostě jednoho dne doplatí.
Úhrn srážek za 24 hodin: 10,1 mm. Tolik nespadlo za uplynulé 2 měsíce. Díky Bože za to. Ve studni se to ale neprojevilo.
Vsakovací koeficient je u vás kolik?
U nás 0,000 02 m/s…
Rychlost povrchového odtoku je podle povrchu v desetinách až jednotkách m/s.
Podle intersucha je tu tmavě hnědo.
Re: y
Ládik bydlí na hromadě bordelu.
Opravuji.
Ládik bydlí na hromadě druhohorního bordelu. Štěrkopísky s jílem, flyšem, cosi málo vápence, mizivé množství železných rud typu limonit, sem tam deska z prvohorní vyvřeliny, blablabla…
V Polabí ve 4 ráno poprchávalo, v 5 začalo pršet a teď už ch.ije.
Občan:
Ano, potvrzuju, chčije a chčije.
Cili maji mirny predstih proti aladinovi, jinak to sedi.
V létě je u nás horkoˇ = globální oteplování, v zimě je zima = klimatická změna. Když prší, je to špatně, když je sucho, je to špatně…hlavně všechny vystresovat, předpovídat apokalypsu protože Green Deal se lidem nelíbí a mohli by se vzbouřit proti okrádání (páč o ničem jiném to není).
Teď bude několik dní platit ono legendární „Chčije a chčije“. Pokud záplavy, tak za ty si můžeme přesně tím špatným plánováním. Přírodu nikdo nepřechčije a voda si cestu vždycky najde.
Fakt ne. Pokud naprsi tolik, kolik jim vychazi, je celkem jedno co se v povodi dela clovek.
Mám intenzivní pocit, že všecka ta zasraná média dostala za úkol strašit a zase strašit.
Čímkoliv, teď zrovna jsou to deště, nedávno to byly opičí neštovice..
Jebe jim?
Re: Teco
Nikoli. Média mají za úkol přesměrovat pozornost holoty k vhodnějším tématům, než jsou volby a válka na UA, bo aktuálně dvě nevýhry.
Nejebe. Nutela potřebuje klid na práci.
Tak tohle náhodou chápu, pokud se jedná o pršení. Protože kdyby nestrašili a byli tralala jupajdá a pak se něco semlelo, veřejnost je sežere i s chlupama, proto raději přistrašívají. Je lépe být překvapen příjemně, než nepříjemně.
Buďme rádi že enem prší protože v této zemi by klidně mohlo i srát.
prší, do rakve mi štrbinou zatéká
….
Myškin:
😀 😀
Ještě samostatně, pěkný veb na počasí.
https://www.ventusky.com/?p=49.2;16.7;5&l=rain-3h
Již hezkých pár let se dešťová kanalizace navrhuje k odvádění srážkových vod z veřejných komunikací, zatímco se srážkami ostatními nakládá majitel nemovitosti.
Logistické areály, sídliště, městské čtvrti atd. se vybavují retenčními nádržemi, v některých případech vsakovacími objekty.
Dálnice jsou vybaveny retenčními nádržemi otevřenými (k vidění u D0) nebo podzemními (k vidění nejsou, s výjimkou vstupních poklopů).
Problém je , že se retenční a vsakovací nádrže staví na srážky obvykle desetileté, takže vydatnější srážky zčásti odtékají přímo.
Při cestách po vlastech českých si člověk nemůže nevšimnout, kolik za posledních dvacet let přibylo v krajině retenčních nádrží.
Re: ygorek
Já si naopak všímám dosti zběsilé stavební činnosti, při níž se ve vesnicích zasypávají příkopy a okraje komunikací se uzavírají obrubníky, na něž občas navazují chodníky, po kterých v dohledné době nikdo nebude chodit.
Ty svody vody do vsaků a retenček jaksi ne a ne najít.
Ale možná se blbě koukám…
Nalezení je možné například v Praze na sídlištích postavených YIT u vozovny Hloubětín, SATES postavil podobný systém v Telči (za poštou), mnozí ho mohli vidět u příležitosti folkových prázdnin, pokud při tom stihli Barchan, tak v Jemnici je k vidění na sídliště Pod vodojemem, kdyby pokračovali na filmový festival do Slavonic, tak tam mají nový retenční systém pod parkem mezi DPS, poliklinikou a kulturním domem a pod zahradou mateřské školy.
Příští léto možná navštívím jiné festivaly a uvidím něco jiného jinde…
Co se týče podnikových retencí, zajímavý systém nádrží má Amazon v Dobrovízi u svého obřího skladu, otevřené nádrže jsou vidět z veřejných komunikací.
Re: ygorek
Kdyby se mi chtělo, otevřel bych si mapu ČR a začal vám vypisovat seznam vesnic, kde v posledních několika letech zasypali příkopy a postavili chodníky, resp. zabetonovali obrubníky na krajnice bez ohledu na odtok vody.
Jejich vesnice, jejich problém.
Patrně mám štěstí na zodpovědnější správce věcí veřejných a zodpovědnější developery.
Pokud se dnes vozovka uzavře obrubníky, na každých 400 m2 se osadí uliční vpusť a tedy se zhotoví i dešťová kanalizace.
V létě jsem doplňoval pohonné hmoty v Bítově, kde neváhali zřídit retenční nádrž k padesáti metrům nové místní komunikace uzavřené obrubníky (na dohled z čerpací stanice).
U nas ve vsi to udelali uplne stejne. Mam pocit, ze to za nejakych podminek je i povinnost.
Jožka:
U nás zase namísto asfaltu všude dávají kostky – sice ty betonové, ale se škvírama. Tolik to neodteče a může se něco vypařovat.
Máte správný pocit:
Zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon)
§5
odstavec 3)
Při provádění staveb nebo jejich změn nebo změn jejich užívání jsou stavebníci povinni podle charakteru a účelu užívání těchto staveb je zabezpečit zásobováním vodou a odváděním, čištěním, popřípadě jiným zneškodňováním odpadních vod z nich v souladu s tímto zákonem a zajistit vsakování nebo zadržování a odvádění povrchových vod vzniklých dopadem atmosférických srážek na tyto stavby (dále jen „srážkové vody“) v souladu se stavebním zákonem. Stavební úřad nesmí bez splnění těchto podmínek vydat stavební povolení nebo rozhodnutí o dodatečném povolení stavby nebo rozhodnutí o povolení změn stavby před jejím dokončením, popřípadě kolaudační souhlas ani rozhodnutí o změně užívání stavby.
Jen jsem odklikl poslední koment, otevřel jsem si „Lidovky“, a co čtu? – https://www.lidovky.cz/nazory/povodne-tisicileta-voda-globalni-oteplovani-zaplavy-meteorologove-varovani.A240912_121311_ln_nazory_lgs
Koukám, že to „souzi“ vyhodnotili stejně.
Lex:
To ale vypadá docela rozumně. Jestli jsem tam něco nevynechala….vocapuju u toho se sestřenkou.
Ano, „anděli“, i přes to „voca(s) – eh, chybička se vloudila – pování se sestřenkou jste to ohodnotila – i podle mne – dobře.
Taky se koukněte na to „kino“ přes opravený interaktivní link.
Je to naprosto evidentní /a člověk to nevidí každý den, že, tak nějak/.
Pozdravujte bratrán – sestřenku!
🙂
Lex.
Jaký že to opravený link?
A jo už vidím. Ale to je normální radar, ne?
Lidovky a reklama. Vypínám ihned.
Takový odkaz na „kino“, jak vypadá z výšky to počasí a pršení -https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html
Všimněte si, že ten hnus vzniká nad Atlantikem na západ od GB a Irska, jako tlaková níže putuje na jihovýchod a přes jih Francie a sever Španělska se nasouvá nad Středozemní moře, kde nasává vlhkost a nese ji do centrální Evropy, kde ji vypouští v podobě dešťových /někde i sněhových/ srážek.
Bude zajímavé sledovat další vývoj.
Ale i tohle je názorné,,,,
Link se nezobrazil v interaktivní podobě.
Zkouším znovu
https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html
Jestli ani teď ne, zkopírujte a dejte do vyhledávače.
Velice pěkný je taky tento web..
https://www.ventusky.com/?p=49.2;16.7;5&l=rain-3h
Asi to sem nepatří, ale…
Vidlák napsal: 12 září, 2024 (18:39)
„Skoro to vypadá, že vypouštějí přehrady, protože na ně čekají vojenský úder, že?
Inu, Ukrajina asi brzy zaútočí raketami dlouhého doletu na Moskvu a pak děj se vůle Boží.“
Tak tady je google překlad jednoho dnešního článku ze zdroje, na který tu upozornila Vevča, Vy jste to už četl, Vidláku?
„Putin dává Západu na vědomí: Zbraně dlouhého doletu pro Ukrajinu budou znamenat „NATO ve válce s Ruskem“
Přes ZeroHedge
Září 12, 2024 Kategorie Ekonomika, politika, sociální otázky
GOOGLE PŘEKLAD
Aktualizace (1230ET):
Putin říká, že ne tak rychle… Nejprve je zde zpráva UK Times za poslední hodinu:
Británie a Spojené státy jsou na pokraji toho, že umožní Ukrajině použít rakety dlouhého doletu proti cílům v Rusku poté, co obvinily prezidenta Putina z „eskalace“ konfliktu tím, že přijal balistické rakety z Íránu.
Ministr zahraničí David Lammy a americký ministr zahraničí Anthony Blinken po setkání s prezidentem Zelenským v Kyjevě uvedli, že se vrátí do svých zemí, aby informovali své vedoucí představitele o „operačních detailech“ týkajících se ukrajinského použití zbraní, jako jsou rakety Storm Shadow.
Blinken slíbil, že bude rychle pracovat na žádostech Ukrajiny o zmírnění omezení, a řekl, že to, co se dozvěděl, odnese „zpět k prezidentu Bidenovi“. Putin eskaluje konflikt, říkají západní spojenci, když se blíží schválení rakety
Prezident Putin v současné době hovoří na Petrohradském mezinárodním fóru spojených kultur, které se zabývá aktuálními událostmi souvisejícími s Ruskem. Když ve čtvrtek mluvil s reportérem na okraj konference, vydal následující červenou čáru:
Putin říká, že zbraně dlouhého doletu pro Kyjev by znamenaly, že „země NATO jsou ve válce s Ruskem“
Níže je průlomová poznámka AFP:
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek řekl, že pokud Západ dá Kyjevu zelenou k použití zbraní delšího doletu k útokům na ruské cíle, bude to znamenat, že NATO bude „ve válce“ s Ruskem.
„To by významným způsobem změnilo samotnou podstatu konfliktu… Znamenalo by to, že země NATO jsou ve válce s Ruskem,“ řekl Putin reportérovi státní televize.
Těsně před tímto varováním napsal ruský senátor Alexej Puškov na Telegramu v reakci na to, že Spojené království připravuje pro Ukrajinu další rakety Storm Shadow s delším doletem: „Rozhodnutí zasáhnout ruské území se zjevně připravuje.“
Ruský zákonodárce pokračoval: „Existuje o tom příliš mnoho rozhovorů a náznaků, než aby to mohlo být zvráceno. I když ještě nebyla vyrobena, vypadá to, že to bude otázka několika dní. Únik informací prostřednictvím The Guardian není náhodný. Veřejné mínění se připravuje.“
Níže jsou uvedeny celé čtvrteční Putinovy komentáře, přeložené a vydané ruskými státními médii:
„Už jsem to zmínil a všichni experti u nás i na Západě potvrdí, že ukrajinská armáda není schopna (samostatně) provádět údery pomocí západních moderních přesných systémů dlouhého dosahu. To nemůže udělat. To je možné pouze s využitím zpravodajství ze satelitů, které Ukrajina nemá. Tato data jsou dostupná pouze ze satelitů Evropské unie nebo Spojených států, jinými slovy ze satelitů NATO. To je první bod,“ řekl Putin.
„Druhým a velmi důležitým, možná klíčovým bodem je, že pouze vojáci NATO mohou provádět letové úkoly k těmto raketovým systémům. Ukrajinští vojáci to nemohou udělat,“ řekl Putin.
„Takže to není o tom, zda umožnit ukrajinskému režimu udeřit na Rusko s použitím těchto zbraní, nebo ne, ale o rozhodnutí, zda země NATO jsou nebo nejsou přímo zapojeny do vojenského konfliktu nebo ne. Pokud bude takové rozhodnutí přijato, nebude to znamenat nic menšího než přímou účast zemí NATO, Spojených států, evropských zemí, ve válce na Ukrajině. To by představovalo jejich přímou účast, a to samozřejmě mění samotnou podstatu, samotnou podstatu konfliktu. Bude to znamenat, že země NATO, Spojené státy a evropské země, jsou ve válce s Ruskem. A pokud tomu tak je, pak s ohledem na změnu v samotné povaze konfliktu učiníme příslušná rozhodnutí na základě hrozeb, které nám budou vystaveny,“ řekl Putin.
https://www.theburningplatform.com/2024/09/12/putin-puts-west-on-notice-long-range-arms-for-ukraine-will-mean-nato-at-war-with-russia/
Až Hutiové potopí britskou loď ideálně Ukrajinskými neptuny co potopily Moskvu tak to bude divení.
Tohle neni o nejakych sandalistech v Jemenu.
Prectete si jeste jednou, co Putin rika.
Nektery media rikaji ,ze je to hotova vec. Vo tech raketach. Ze ale ty rakety budou obsluhovat americani a asi britove /ukr to nesvede/a zamerovat pomoci druzic.
Ze dojednavaji detaily. To znamena primou ucast Usa.
Mne napadlo , ze by rusove ty druzice mohli sestrelit . A vyckavat co bude potom.
Valku chteji, protoze nejdriv nejhur dopadne EU. A nic jinyho neumi ,ani hospodarstvi ,zadnou udrzbu a lidi asi ponich pudou vic.
„Fuck the EU“ ,prohlasila Nuland ,ktera to vede.
Ted usak za morem muze cumet jak rus nici EU a sam je jako obvykle daleko.
Ted asi este probiha velky namorni cviceni rusa s cinanem, coz muze vzkazovat usakovi , sme ve strehu a pripraveny. Usak vi, ze nevi skoro nic vo ponorkach..
Dva velky lodni svazy sou ale v Rudym mori ,kde musi hlidar izra a
hout je neunavnej a hleda, jak by se do nich zakous.
Tak si usak nadrobil dve valky najednou a ma porad svalnaty reci..
Mozna ,ze zase dela „vlny“.
A nevi se, co udela cinan v takovy situaci..Nebo tak.
Ano prší i v Beskydech, nepršelo asi 14 dnů, pravda poslední týden bylo dost horko, že takové nebylo ani v červenci, červen určitě horký nebyl, neb tady se kosilo až Medard přešel a to tráva byla už vymetaná, to jest byla odkvetlá a semínka vypadala.
Prostě seno pro koně, že to ani krávy už nechtějí žrát, jak řekl místní sedlák (dělá i školníka, dnes už to není na vyžití).
Sena na kolni moc není, v neděli jsme dosušili seno asi z poloviny zahrady zetě. Ještě tam zbývá menší polovina, ale to už nevěřím, že uschne.
Budu muset seno koupit, králíky mám stále, vnučky ty malé rády hladí.
Ty větší už nechtějí, protože škrábou.
Fakt nevím, kde bylo tropických 56 dnů, asi ve městech, bo všechno vybetonovali, stromy vykáceli.
Evix:
Bane, u nás v Polabí byly taky hice, dokonce i v lesích.
Re: Markýza
Jste kecka. V Polabí byly letos úplně stejné teploty, jako před 40 lety. Nedělo se NIC mimořádného.
Před 40 lety jsem měla mimina, teploty jsem neregistrovala – ale vlastně jedno hicoidní léto jo, v roce 84, nebo 85. Já ovšem odpovídala Evixovi. Ne že se děje něco mimořádného, ale že na Beskydách hice nebyly, tady jo. A to teda zas byly. Žádný drámo, abyste si nemyslel – jara jsou tu už třetím rokem tak vodná, že lesům to nevadilo, navíc to cucaly opatrně, celé léto. Po těch zkušenostech ze suché a horké pětiletky.
Joo 85, to byla také super kosa, užili jsme si ty teploty v lednu-únoru na vojně v Brdech na cvičení.
Re: Standík
Zima 84 – 85, teploty na Slovensku byly v noci pod třicítkou. Trvalo to čtrnáct dní.
O rok později na Doupově to už byla lebeda, jenom okolo -25 a jenom tři noci. Navíc jsem nemusel ani do stanu, ani do záhrabu, chrápal jsem v lampasáckém spacáku s pravým peřím na vyskládané maskovací síti v pojízdné dílně. Jediné, co mi vadilo, byl hukot naftového topení a neskutečně chrápající kolega, který měl ustláno na ponku.
Re: Markýza
V 85. jsem byl u Mělníka (Nučničky?) na nácviku násilného přechodu vodního toku. Vyvedení na 3 týdny. Bylo úplně normální léto.
V 86. jsem tam byl znovu, ale až v září. Přes den jsme chodili po lese v bundokošilích (košile do pasu přes kalhoty), v noci jsme už přivlékali maskáčové blůzy.
A všude neskutečná kvanta hub.
Nucnicky nejsou u Melnika. Bylo to na Vltave nebo na Labi?
Re: Jozka
Ano, máte pravdu. Nejsou. Je to pod Roudnicí/L.
Jezdili jsme ještě na jedno místo stejně zařízené místo, taky někde pod Mělníkem, ale už mám v hlavě nasráno a nevydoluju to z palice, ani náhodou, ani omylem.
A nebyly to ani ty Nučničky, byli jsme v lese na opačné straně Labe, kousek od Nučnic. Do Nučniček se trefovali kluci, kteří se učili plavat a brodit.
Ještě jsem se teď mrknul do mapy na to druhé místo – Židovice? Tam je dodnes široký sjezd do koryta a z druhé strany je les…
Ja jsem jako robe chodil koukat na vojaky na dolni Vltavu, dnes uz nevim, jestli Ouholice nebo Bukol. Vzdycky se mi ta podivana s Tatrovkama a rozkladacima pontonama libila.
Jestli mimoradneho nevim, ale nezvykle bylo, ze ty tricitky sly bez preruseni az druheho tydne v zari. Na druhou stranu, prvni tropicky den a noc byla az nekdy v pulce cervence.
OT: Konec Kurskeho vpadu.
https://www.theburningplatform.com/2024/09/12/end-of-the-kursk-incursion-long-range-missiles-ending-the-war/#more-348631
Prší.
Jak nespravedlivý osud vůči věhlasné vědecké společnosti Intersucho.
Buldatra:
Tady u nás neprší. Ovšem právě jsem našla pohled na současné pršení, se kterým zcela souzním:
https://1url.cz/r1G31
Jak prosté, milý Watsone. Přejmenují se na Intermokro a dotace, o které jde až v první řadě, potečou tak jako tak.
Vzhledem k neustálému přejmenovávání, které hrozí a současně pro zachování nepřetržitého finančního toku, bych doporučil nějaký universální název.
Třeba: Nebude-li pršet, nezmoknem.
Nebo tak něco.
To ještě nikdo nezná. Jářku, založme ziskovku s tímto názvem!
Uz to vidim na smlouve o grantu:
Nebo tak něco, o.p.s.
Alef Nula v.r.
Jistěže v.r.
Přece to, u všech ďasů, nebudu podepisovat c.r., ne?
Podpis ještě náhodou umím. I svůj vlastní!
c.r. by taky slo. Ale pak by to bylo v.z.
Interklima nepřítel lidstva?
Agarin.
Za komančů se říkalo – co je hlavní nepřítel našich zemedélců? Jaro, léto, podzim, zima a kapitalismus.
Ano, to se říkalo.
Z jiného soudku lze vytáhnout dotaz, kdo z diskutujících odborníků viděl v posledních letech kopanou sondu hlubší než dva metry…
Já bych věděl, ale neřeknu. Mohl by to být trestný čin.
„příroda má ráda rovnováhu. Když je dlouho sucho, bude pak hodně pršet. Když je dlouhá zima, bude horké léto, když je suché jaro, bude mokré léto…“
Škoda, že to neplatí absolutně – mně by se líbilo třeba „když je dlouho blbá vláda, přijde pak blahobyt“.
To už bysme tady žili když ne jako v ráji, tedy určitě jako na zámku. Ať to trvá věčně!
Třeba to platí. Třeba po blbé vládě naopak přijde vláda moudrá a po třiceti letech stagnace přijde rozvoj… 🙂
Taky může po průjmu přijít zácpa.
Já Ti nevím – ale většinou to bývá opačně.
Když se nemůžeš tři dny vysrat po tom všem, co jsi sežral – tak si vezmeš Guttalax, ne? 😀
Přeženeš to s uhlím a nesereš.
Taky může po průjmu přijít zácpa. To není nejhorší. Nejhorší je průjem v zácpě.
A nebo ještě větší hrůza.
Po stagnaci carského Ruska vražedná revoluce.
Re: Evix
A kdo vám nakecal, že carské Rusko stagnovalo?
Třeba tohle – první těžké bombardéry na světě.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Russo-Balt
Pane Vidlák
Bude záležet, pod které křídla se s chováme, buď Ruské, nebo Čínské.
Pak je možné očekávat rozvoj,jinak ne.
To ale zalezi na nich, jestli nas pod temi kridly budou chtit.
V pripade Ruska bych o tom velmi pochyboval. V Cechach je 10-15% chcimiru, zbytek vyvesoval vlajky, posilal na Ukrajinu tanky a Vyrvaval slava u kravina.
Zvoleny prezident vyzyva k bombardovani Ruska a Cesi dodavaji raketomety, ktere bombarduji podezrele mnoho civilu, ale nejak malo vojaku.
Ktere jednotky asi ty raketometa nafasovaly?
Neco mi rika, ze ty, kterym toho USA dat moc nechtely, neb jejich clenove meli velkou zalibu v hinduistickych symbolech.
A tohle byste si dal dobrovolne pod kridla?
Cina na nejaketo trpaslika, ktery jezdi prudit na Tajwan kasle.
Ti chteji delat obchod a vydelavat.
Cesi se zaradili do opacneho tabora. Takze proc by nela mit o Cechy zajem Cina?
Maji snad more a pristavy? Naleziste vzacnych surovin nebo ropy?
Nove fabrliky na auta uz Cina stavi ve Spanelsku, proc asi…
Moje oblíbená koláž:
https://i.postimg.cc/2Cs2m4fc/nonazis.jpg
A přidám ještě obrázek
https://i.postimg.cc/htGbdy9Q/stopwarsupportnazism.jpg
Po blbé vládě přijde blbější – rovnováha zachována.
Jestlipak jsou pořád financovány granty na řešení problematiky svět ohrožujícího sucha? Je to tak 3-4 roky, co nám vytloukali do hlav, že hladiny podzemních vod klesají tak, že není naděje na jejich obnovu.
Drží hubu a když jim to někdo připomene zuřivě štěkají.
Zatím jsem vždy důvěřoval vodohospodářům, pokud šlo o správu přehrad a manipulaci se zásobou vody v přehradách a nádržích a výškou hladiny.
Nevím proč teď mám takový pocit, že by ta důvěra nemusela nebýt trochu otřesena. Ať se podívám na kteroukoliv přehradu v mém perimetru, upouští se jak o „dušu“.
Zatímco reálná situace se srážkami v Evropě vypadá takto – https://www.meteopress.cz/radar/#6/48.625/14.004
U nás zatím někdy od poledne jen mžení, dosavadní úhrn srážek 9,6 mm.
U toho radarového pohledu na Evropu z družice – satelitní snímek vypadá takto – https://www.meteopress.cz/satelit/#5/43.543/8.924
si všimněte kaleidoskopizace srážkových bodů v celé západní Evropě, nepochybně odrážející reliéf krajiny /betonové džungle apod./
Máte jistotu, že to odpouštění přehrad nemá souvislost s něčím úplně jiným, o čem nám nikdo nic nemíní říct?
Chci věřit, že je to opravdu o BUDOUCÍM dešti, tedy o dešťových srážkách z oblohy, což je veskrze přírodní jev zatím nezávislý na lidské vůli.
Jenom jsem se nikdy v minulosti nesetkal s takovými výstrahami a „preventivními opatřeními“ jako teď, ať šlo o povodně 1997 nebo 2002.
@Lex 17:43
Jestliže se vrchnost občas chlubí, že zastiňuje Slunce, že umí vyvolat déšť (třeba krásný případ Dubaj), tak umí vyvolat i sucho. Anebo naopak.
Takže srážky nemusí být jen přírodní jev.
Větrníky udělají z laminárního proudění turbulentní a voda se dostane v menších aerosolových kapkách do vyšších vrstev atmosféry (v podstatě ty kapky se rozšlehají a tím, že jsou lehčí, se dostanou výše). A protože je ta voda ve formě drobnějších kapek, tak se nespojí hned do větších kapek a nespadne postupně na zem, ale najednou v podstatě na jednom území (berte jako +- pár set km), kde se proudění zastaví, nebo udělá vír a zakoncentruje.
No a co je je jedním z nejvýznamnějších faktorů pro skleníkový efekt?
Tomu byste nevěřily, milé děti. Je to obyčejná voda ve vysokých vrstvách atmosféry.
Já mám pocit, že třeba za těmi větrnými parky v Německu se jim to trochu děje. A pěkně se jim to řetězí, méně malých vodních ploch = méně hmyzu = méně ptactva = atd.
Pokud by se snad někdy měl realizovat ten karpatský gigapark na elektřinu pro výrobu vodíku, lze předpokládat, že tamní rozhoz proudění vlhkosti a ty následné řetězové důsledky by směrem za vrtulemi byly značně plnotučné.
Dívám se na to sice skrz prsty, asi ale je avizovaný větrný projekt, který smysl dává. V Severním moři. Pokud by byl dostatečně daleko od pobřeží. De facto permanentní silné větrno, řekl bych asi, že kvůli klimatem dosti nízko položené fázové rovnováze by to s tou proudící i tam vznikající vzdušnou vlhkostí nemuselo tolik házet (ale nechám se kdyžtak opravit).
Má snad, pokud se od toho neodstoupilo, jít ve finále o výrobu řádově sta(?) Temelínů, což je až nepředstavitelně moc. Tak to u mě budí podezření, tím mořem by pak projel slalomářský kajak jen s trestnými sekundami. Ale, jak známo, když EU řekne 100, klidně může pak jít o 1 až 15. Takový rozměr by potom asi byl ok.
Je jisté možné, že ani tak by to nebylo v tom ohledu „křišťálově čisté“, ale připadá mi, že tam by to v režimu nažrání vlka a přežití kozy být mohlo.
Pico:
Já viděla „větrný park“ jen asi nějaký menší, v Rakousích a šla z toho na mně hrůza. Nevím přesně proč; prý to vydává nějaké infrazvuky, tak možná proto. Anebo proto, že jsem vyloženě viděla, jak to míchá vzduchem proti veškerým úmyslům přírody.
Ano, infrazvuk vyvolává v lidech děs a hrůzu. A že větrníky produkují infrazvuk, se semtam píše.
Já jsem na sebe nechala působit infrazvuk záměrně – u nás je dům ve tvaru lichoběžníku a jednou směrem od jeho širší strany foukal opravdu velice silný vítr. Proudění vzduchu, co obtéká něco příhodného a pak se ty proudy zase spojují, vytváří tzv Kármán street, řadu vzdušných vírů, která produkuje infrazvuk. Vylo to ve vyšší i nižší tónině a jediné, co jsem v té chvíli měla v hlavě bylo: Nebezpečí! Uteč! Jinak je po tobě! Naštěstí to bylo omezené jen na určitý prostor a tak mi netrvalo dlouho, než jsem ten prostor opustila. Ale byla to síla.
Zajímavý zážitek. Teoreticky to znám, o Kármanových vírech vím (někdy je lze pozorovat okem – na vodě), ale nikdy nezažil.
Re: AN
Jízda v těsném závěsu za kamionovou soupravou, která má skříňovou nástavbu.
Ale musíte se za něj pověsit na motorce, v osobáku to lze rozeznat mnohem hůře.
Protože jsem přímo z oboru elektroniky, elektroakustiky a studoval jsem to, tak v určitých letech (konkrétně šlo o první polovinu 70. let) docela frčelo téma infrazvuk a jeho účinky na organismus. Zvláště pak u velkých strojů, ve kterých se pomalu pohybovaly, či podobnými otáčkami rotovaly jejich velké, těžké části.
Plus k tomu, byly na tapetě a tématem diskusí se skvělými profesory, tzv. simulátory ticha. Dnes jsou, ve značně zkokonaleném a kvaziinteligentním provedení, běžně používané armádami i v průmyslu, nicméně správnější označení by asi bylo „elektroakustická omezení hluku strojů“. Tak jsme se spolužáky a vyhecovanými profesory, něco málo vyzkoušeli také.
O jednu takovou simulační sestavu, realizovanou jako ročníková práce, která byla komisí skvěle hodnocena, se o málo později začal zajímat jeden VOP (číslo si nepamatuju), ale byl to přesně ten, který pro armády VS vyráběl několik typů a druhů zařízení s kódovým označením „Bouře“.
Ve zkratce, abych nebyl až tolik dlouhý, k tomu infrazvuku:
Zkonstruovali jsme tehdy kompletní sestavu pro generování, zesílení a vyzáření infrazvuku, tedy ultra-nízkých kmitočtů od 2Hz do asi 18Hz, v anglické literatuře někdy nazývaných „subsonic frequencies“.
Pokud někdo v následujících komentářích vyjádří zájem, mohu celou sestavu podrobně popsat, z titulu tehdejšího „hlavního prznitele zavedených postupů“, který mi tehdy spolužáci udělili. 😀
Do kmitočtu cca 10Hz, se nic moc neděje.
Pokud zářiče (speciální velké, upravené reproduktory v obrovské, mnohasetlitrové ozvučnici-„bedně“) samy nevydávají nějaké pazvuky, nebo neslyšíte rušivé syčení pulsujícího vzduchu ze špatně utěsněné „reprobedny“, neslyšíte nic, od zhruba 8Hz nahoru postupné drnčení a popojíždění nejrůznějších předmětů, nábytku a inventáře.
Pouze tělem – hrudním košem, vnímáte pulsování vzduchu kolem Vás.
Ucho mladého člověka se zdravým sluchem, není fyziologicky schopno „slyšet“ kmitočty pod 20-22Hz jako souvislý „tón“ – je to dáno fyziologií slyšení a stavbou sluchového orgánu, resp. hlavně průřezem zvukovodu a setrvačností hmoty kladívka.
Ovšem nad 10Hz se začnou dít věci.
Přibližně u 12Hz (při plném výkonu sestavy) se nám všem začalo mírně rozmazávat vidění a rovněž všem jakoby „zalehlo“ v uších, jenže toho zalehnutí se nešlo zbavit ani „zíváním“, ani trvale pootevřenými ústy.
Cítili jsme divný, všesměrově pulsující tlak, ať jste se postavili kamkoli v účinném dosahu zářiče – a začaly sebou mlátit zavřené, poměrně těžké dveře laborky, které měly na střelce zámku a ve futru určitou vůli.
13Hz – rozhlíželi jsme se po sobě, kde kdo zhruba stojí, protože jsme pořádně neviděli a s jakýmsi pocitem „tyvole, co to je?“. V laborce začaly drnčet a mlátit sebou věci, o kterých jsme si mysleli, že jsou dost těžké i velké na to, než aby se jakkoli hýbaly. Praskly celkem tři okenní tabulky a odněkud spadlo trochu omítky, ale tabulky se nevysypaly.
14Hz – nikdo nevěděl, jak jsme se ocitli na kolenou, na všech čtyřech, vestoje neschopni udržet rovnováhu včetně toho, kdo generátor na těch 14Hz přeladil.
Už zcela rozmazané vidění, které nešlo zaostřit, ochromený sluch s pocitem, zhruba srovnatelným s chováním sluchu po explozi velké petardy v menší místnosti.
Hlavně ale neurčitý, těžko popsatelný pocit jakési směsi tísně a strachu, jakéhosi nepopsatelného ohrožení. Možná tím, že nevidíte, resp. jen světlo a hrubé obrysy, téměř nic neslyšíte a jen s obtížemi se pohybujete. Tento pocit měli všichni, ale jak vyplynulo z pozdějších debat, tak s různou intenzitou.
Potřeba je připsat, že to probíhalo při plném dosažitelném výkonu pokusné sestavy.
Jak později naši vedoucí, z nějaké VŠ studie zjistili, bylo to s největší pravděpodobností výsledkem rezonancí lebky (jakoby běžely trvale lehké otřesy mozku) a některých částí hrudního koše.
Jeden z nás, nevzpomínám si už, kdo to přesně byl, se nějak po čtyřech doplazil k sestavě a podařilo se mu to vypnout.
Celý zbytek dne, jsme byli všichni čtyři doslova jako potlučení, někoho bolela hlava, nikdo neměl na nic náladu a všichni jsme špatně spali.
Trvalo asi týden, možná i déle, než jsme byli schopni navzájem sesbírat a popsat všechno, co kdo cítil a vnímal – a hlavně, než jsme sami posbírali odvahu, pokračovat v pokusech. Už jen ve třech, jeden z nás to vzdal a vystřídal jej nejprve zvědavý dílenský vedoucí a pak i profesor elektroniky, který se o pokusech doslechl.
Omlouvám se za délku.
Re: markýza
Nesmíte věřit úplně všemu, co vám kdo nakecá.
Vrtule URČITĚ nemíchají vzduchem, je to naopak.
kmity ve spektru „infra“ – jak tomu říkáte – vznikat samozřejmě mohou, ale to není problém. Problém je, když je více stejných zdrojů a stane se, že mají stejný kmitočet, resp. když jejich vibrace začnou interferovat.
Řešil jsem se sousedem, resp. jeho tepelné čerpadlo v rodinné zástavbě. Dělalo to kravál cca 200 m od místa, kde pumpa pracovala. Blíž ani dál to nevadilo. Jednalo se o to, že interferovaly vibrace pumpy s jejich odrazy, které vznikaly na základech domů vzdálených od pumpy cca 200 metrů.
Targus:
Jaký nakecá? Koukala jsem na to! Jestli to interferovalo nebo ne je mi fuk, zkrátka je to blbě. Říkám si, co to dělá se živáčkama v okolí. A ano prosím, tuším, že ty vrtule rozhýbává vítr 8-), ale těžko mi vymluvíte, že jsou současně překážkou. Že tam vznikají víry, které by jinak nevznikaly. Nemluvím o dvou větrnících na vršku (ty jsou jen hnusný) ale o řadách a řadách. A pokud se mi ježila srst na krku a instinkt ječel „prchej“ tak to fakt nic pěkného nebude.
Re: Piko…
Melete strašná hovna. Zkuste si to hodit na papír.
Vypočtěte si účinnost definovanou poměrem plochy (většinou tří) listů a plochy definované rotací konců listů vrtule. Z toho vypočtete práci a následně energii odebranou proudícímu vzduchu. Podle účinnosti vypočtěte poměr energie proudícímu vzduchu odebrané vůči energii neodebrané.
Účinnost (éta) je katastrofálně nízká.
Ano, ptáky to zabíjí vcelku spolehlivě. Hmyz zabíjejí postřiky tzv. hnojením na list. O mizející vodní plochy se stará homo sapiens…
Targus:
Přeloženo do lidštiny – nic moc elektřiny to nevyrobí. Opravte mě, je-li překlad chybný.
A ještě to podprahově bzíká a vypadá jako trifid – tak k čemu to je? Někomu na kšeft, leda tak.
Taky jim říkám trifidi.
Trifidi to prosazují a lidi platí a prosazují!
Mor Bruselu!
Nechci vás podceňovat, ale já to, Targusi, myslel jinak. Nejsem „atmosférický“ specialista, tak jen obecně – dostatečně velký větrníkový parčík s ní lokálně (desítky či možná stovky km) udělá svý. Především díky tomu prší jinde a asi jinak.
Samozřejmě vrtule odebere větru energii, kvůli tomu voni to tam koneckonců staví. To víme. Tím pádem se ale to proudění vzduchu změní. To, co s sebou nese tu vlhkost. Celkem jedno, jestli je tam (jak si níže vysvětlují Pivo s Ygorkem) ve formě páry nebo aerosolu, jde pomocí hejna těch větrníků o lokální změnu distribuce tý vlhkosti. Z „jen“ páry se to pak zhrcne do kapky jinde. Jak tam mám to Německo, tak po redistribuci jim za větrníky neprší či málo prší. Vyleje se to z mraku na jiném místě. A tím pádem tam tý závětrníkový (kam se na mě sere ňákej závětrnej Sikela) vody maj míň. Ještě by se to mohlo říct, že srážky tam mají – nižší, kurva. Nižší!
Takže tam sice máte toho vrtulí praštěnýho ptáka (ne, že se u toho budete významné tvářit jak vopice a dělat jinotaje) dobře. I hnojeníčko a sapiense. Ale to už je jen takovej nezávislej benefitek, jak i sám uvádíte.
A myslíte si, piccolo, že pro počasí a jeho „ovlivňování“ je rozhodující přízemní vrstva atmosféry a pohyby v ní?
Já o tom mám vážné pochybnosti – ale samozřejmě, nerozumím tomu, používám jen vlastní rozum a zdroje, které nám ukazují, jak se vzdušné masy, které s sebou „nesou počasí“ pohybují – viz „Ventusky“ https://www.ventusky.com/?p=46.3;3.2;3&l=rain-1h
V tomto oboru jsem naprostý laik, počasí ovlivňuju nanejvýš tím, že si obleču pláštěnku. Mohu se tedy snadno mýlit.
Ale: přízemní vrstva ovzduší má nejvyšší hustotu. Vzhledem k tomu, že hybnost je součin hmotnosti a rychlosti, tak úplně bez vlivu přízemní vrstvy atmosféry nebudou, respektive – pro dosažení stejného mechanického účinku musí mít vyšší vrstvy ovzduší náležitě vyšší rychlost než vrstvy přízemní.
To samozřejmě není žádný objev a meteorologie s tím nepochybně počítá.
Alef:
Dnes jsem musela obléci, ale nijak to potvoru počasí neovlivnilo! Furt pršelo 😎 Jestli to nebude tím, že jsem neoblékla pláštěnku, ale budnu nepromočku……
Já měl teda tu pláštěnu a bylo to to samý…
Pico:
No fuj počasí jedno. Že se nestydí.
Jsme na tom stejně. Jen já místo pláštěnky deštník, psík jen svou srst, stejně jako když bylo letních pětatřicet…
S tím ovlivňováním – no, klimašílenci nám vtloukají do hlav, že je to „všechno“ naše vina, protože žereme a pak krkáme a prdíme. Že máme jíst trávu /v tom se mýlí, krávy naprdí mnohem víc než lidé – a co teprve termiti…/ nebo piliny. A vůbec by bylo lepší, kdybychom nebyli vůbec, ať si může bambus a břečťan růst jak se jim zlíbí.
Co se týká vzdušné fyziky, nepochybuji o pravdivosti vámi uvedeného. Jen tomu nepřikládám valný význam z hlediska ovlivňování počasí – ale nemám k tomu nic „vědeckého“, jen názor. Snad ještě jen v souladu zase tou Ventuskou, kde lze pozorovat směr a rychlost větru v jednotlivých vrstvách zemské atmosféry v každém místě na zeměkouli, a to od úrovně 10 m až po 30 kilometrů, včetně toho, jakými různými směry v nich ten vzduch proudí.
A úplně závěrem – a co teprve taková města – jejich zástavba, dálnice a betonové a asfaltové silnice, plechové střechy desítek čtverečních kilometrů různých průmyslových, zemědělských a hlavně obchodních hal, hory a lesy a s tím související vertikální proudy a kaleidoskopikace povětrnostních jevů….
Znělo by alibisticky, kdybych se odkazoval na motýlí křídlo a měl tím hotovo. Ale v nejnižších vrstvách, on o tom má zmínku i Alef, taky není jen vlhkostní a větrný příměří. Jeden větrníček, žádný větrníček, ale když větrník na větrníku, to už je nepřehlédnutelný motýl.
Nejsem sice ten atmosférik, ale stačí i neatmosférická věc. Ten, v tomto případě Schmetterling, když mávne, lokálně to v Německu poznají. Jinak by se tam o tom (já to vyloženě neoprásk, ale zmiňovali tam zrovna to co já) nepsalo a jejich ekologické „srdcaře“ (míněno ovšemže magory“) by nechytaly záchvaty, že je to proputinovská dezinfoška.
Já tomu moc nerozumím, ale proč jsou ty větrníky takhle konstruovány. Nemohou mít jiné rozměry? Jiný tvar?
V srpnu jsem byla z dcerou na procházce tady za vesnicí a uviděla jsem malý větrník, tuším že to před 30 lety, možná víc, dělaly Vítkovice. Už byl rezavý a vzpomněla jsem si, že jsem ho dřív viděla fungovat. Už není z dálky vidět, stromy za těch 30 let hodně narostly a ty prostory zakryly.
Voda se odpařuje v kapkách? Ve škole nám říkali, že k odpaření vody je nutná změna skupenství.
Do atmosféry pak stoupá pára, nikoli kapky.
Ale to byly jistě jen totalitní bludy, dnes jak vidno platí fyzika jiná, lepší.
Voda se odpařuje jako pára, máte recht.
Když však jsou vhodné podmínky, pára kondenzuje do kapek (zejména, pokud jsou kondenzační zárodky – prach, atd, ale jde to samovolně i bez nich). A pak záleží, jestli jsou dost velké (těžké) a spadnou postupně na zem, nebo pokračují ve formě aerosolu dále a výše.
Když prší, taky neprší pára, že.
Fyzika je pořád stejná.
Laminární a turbulentní proudění se probírá v té fyzice tak v deváté třídě (tedy jen princip).
Pára v ovzduší kondenzuje do kapek. Jsou-li tyto dosti velké a těžké, klesají k zemskému povrchu.
Spodní povrch dešťových mraků se obvykle nachází ve výšce kolem 2 km nad zemí a v této poloze je rozmixování kapek rotory větrníků přinejmenším sporné. Navíc je v podmínkách střední Evropy pokrytí plochy větrnými elektrárnami poměrně malé. Kapky deště rozdrcené rotory elektráren například v Německu by po výstupu do vyšších vrstev atmosféry dopadly zákonitě na zem ve východní Evropě, kde by se tedy měly srážkové úhrny zvýšit.
Při dopadu dešťových kapek na pevný povrch (například chodník) dojde k rozstřiku a vzniklý aerosol tvoří vrstvu silnou asi 0,4 m. Její stoupání dále a výše dosud nebylo popsáno.
O laminárním a turbulentním režimu proudění jsem ve škole hodně slyšel a nedosti na tom, občas se jím v rámci profese dodnes musím zabývat hlouběji a ponořit se do výpočtů (jak se dříve říkalo).
Poznámka, cituji: „Když prší, taky neprší pára, že.“ se vám v textu ocitla jistě nedopatřením a nebudu se jí tedy zabývat.
Re: ygo…
Po kapkách se odpařuje voda chytrá, mladá a krásná. Blbá, stará a hnusná voda se musí měnit postaru na páru.
Věci se dějí z příčin. Ja také nemám dobrý pocit, když vidím nastoupené blábolící ministry, opravdu hodně vyeskalované přípravy jako na potopu světa, ale především začínající mediální masáž. Takoé věci se nědelají kvůli jen kvůli dešti, tam naopak déšť je vhodný prostředek a podobnost je doufám jen čistě náhodná.
Skoro to vypadá, že vypouštějí přehrady, protože na ně čekají vojenský úder, že?
Inu, Ukrajina asi brzy zaútočí raketami dlouhého doletu na Moskvu a pak děj se vůle Boží.
Protože to vypadá, jestli ten déšť nepřijde, tak v zimě nebude voda na výrobu elektřiny…
U nás (širší okolí Brna) zatím prší zahradní déšť. Z toho do přehrad moc vody nenateče, v potoku se hladina ještě pořád nezvedla.
U nás taktéž. Já mám půdu obdělanou, takže z mé zahrádky zatím nestéká nic.
spíš uměle vytvořený nedostatek, zdražení a následná privatizace
na netu koluje video s ex šéfem Nestlé, který blábolí všechny vodní zdroje do soukromých rukou
Manipulace na libovolné vodní nádrži se řídí manipulačním řádem.
V takovém řádu je pak uvedeno, jak probíhá mimořádná manipulace, kdo a kdy ji nařizuje.
Ze současného dění mám dojem, že uvolňování retenčních prostorů je záležitostí politickou a občané budou současnou vládou zachráněni před utonutím bez ohledu na skutečnou výši srážek. A stihne se to ještě před krajskými volbami, z plakátů pak budou na voliče shlížet hrdinní členové krajských povodňových komisí zobrazení na pozadí siluet stranických předsedů.
Ano, paní hejtmanka StČ kraje (Stánkaři) už se v tomto směru trošičku pře-„píárkovala“.
Taky to dostává na soc. sítích dost „sežrat“.
Máte pravdu v tom, že na vodních dílech platí manipulační řád.
Ale pokud jde o politické rozhodnutí, platí dvě věci:
– větší pes souloží
– žádný větší pes za své „doporučení“ nezodpovídá
Je to vždy ve formě „názoru“, nebo „doporučení“, podobně jako to bylo při zastavení některých webů v únoru 2022.
Re: PivoJ
Precizně vysvětleno. Není co dodat.
Snad jen modifikovat větu z mé oblíbené knihy Pouští od Karla Maye, pronesenou souputníkem Kary ben Nemsího, Halefem.
Já tě zachráním, ať chceš, nebo nechceš!
Nikoliv.
Orgán vyjmenovaný v manipulačním řádu příslušnou manipulaci nařizuje, v případě plánované mimořádné manipulace i veřejnou vyhláškou.
Otázku zodpovědnosti bych ponechal k vyjádření povolanější osobě, právník nejsem.
Vzhledem k celodenní masírce o dešťové apokalypse na Moravě si připadám jako po vyhlášení globální nákazy Covid SARS – 19! Krizové štáby nastartovány na III. stupeň, ministr vnitra 3 šifrované mobily pro Povodí řek, IZS a vrtulníky s bambi vaky. Upouštěné přehrady i tam, kde neprší a pršet nebude. Příprava obyvatel s evakuačními balíky. Zdalipak obce a města připravují evakuační místa pro obyvatele? Sokolovny, školy a tělocvičny s lehátky a polními kuchyněmi?
Čistí preventivně koryta potůčků, potoků a říček od desetiletých náletů? Tady nikdo s pilama řečištěm neběhá. Obyvatelé neplní pytle pískem a nestaví hráze kolem domů a potoka. Mají na to přece ty hasiče, co chlastaj lahváče v hasičárně.
Re: Agarin
Synek mi říkal, že v kolchoze, kde se pokouší pracovat, pytlují dovezený písek.
Proč to dělají, to netuším, páč kravín je na kopci.
Jinak v Gorolistánu zatím standard. Druhý den přeháňky, deštík je povětšině jemný, přívaly žádné.
Jihlavské vrchy – 30 mm za 24 hodin.
Jedna možnost je dovézt pytle a písek k řece a tam pytlovat, druhá možnost je dovézt písek a pytle na vhodnou zpevněnou manipulační plochu, napytlovat a rozvézt. Například soused má napytlováno trvale a jednou, dvakrát za rok zahrázuje vtok na pozemek (vjezd do dvora). I když bydlí skoro na vrcholu kopce.
kdyby náhodou něco spláchlo celou KoZu, tak by to světu jen prospělo
To jsou ty výpočty. Čím víc AI, tím víc vymýšlení. A stejně si myslím, že víc jak na tři dny ty modely vypočítají spíš odhad a přestřelují, a pokud je inverze tak ty jejich výpočty nejspíš platí pro vrstvu nad inverzí (to se stávalo i oblíbeným Norům kdy uváděli příjemných 5 nad nulou, ale pod pokličkou bylo minus). U přepovědníků bych uvítal něco jako: „tak nám to včera nevyšlo, protože…“ V poslední době už na mě několikrát vybaflo u windowsů vokno s dotazem „prší na vašem stanovišti ano/ne, odpovědí pomůžete zlepšit naši předpověď počasí“.
Prý 100% předpověď vychází 3 hodiny předem, aspoň to tvrdil někdo včera pod článkem, který psal o tisíceleté vodě.
Já nevím, ale pokaždé když jsme byli vytopení (1997, 2009), žádné takové varování nebylo.
Letos už byla větší voda 1.července a žádné výstrahy nebyly, jen upozornění.
Jako člověk, který byl profesně dost závislý na aktuální předpovědi počasí, vám mohu sdělit, že do jedné hodiny předem je shoda s předpovědí ohledně srážek tak mezi 30-50 %.
Člověk to přesně spočítá a oblaka si nakonec stejně dělají co chtějí. Klasická, přirozená zvrhlost neživé věci.
I tady se plavalo 24. prosince 2023. Bez varování a bez předpovědí.
Dopoledne přehrada Morávka vypouštěla vodu a přehrada Šance ne. A to jsou jen 2 kopce od sebe. Možná jiné noty.
Bejvávalo….
https://tv.idnes.cz/domaci/prehrada-sance-vypousti-vodu-na-maximalni-prutok.V240912_123114_idnestv_jda
V 10:45 přes Frýdlant ještě neteklo nic. Zato v Raškovicích pěkná bahňačka.
Re: Ládik!!!
Úplnou náhodou – nad Raškovicemi nepršelo?
U nás teda slintá od noci, ale to je slintání, nikoli déšť.
Voda zatím v obou řekách čistá. Ale na Morávku to je přes kopec, to nic neznamená.
Přehrada Šance – https://hydro.chmi.cz/hppsoldv/popup_hpps_prfdyn.php?seq=307315
Jak patrno, vypouštění rozjeli v 10.00 hod. a pak to jelo „fest“ okolo 30 kubíků za vteřinu.
Morávka ve Vyšních Lhorách taky „fiedruje“ https://hydro.chmi.cz/hppsoldv/popup_hpps_prfdyn.php?seq=39933456
I Lučina pod nádrží – https://hydro.chmi.cz/hppsoldv/popup_hpps_prfdyn.php?seq=39933456
Přečetl jsem si diskuzi a není co dodat. Samí odborníci. AI.
[;>))
Jinak: Kromě tvrzení, že se z teplejší vody odpařuje méně není v celém Vidlákovic článku ani jedna chyba. Kondenzační jádra, vybetonování krajiny atd. jsou sice věci známé, ale pravdivé.
Není o čem diskutovat a přesto se diskutuje. Já bohužel taky…
Takže už mlčím.
Ano. Univerzální zákon Big Zero. Až se všechno posčítá, zůstane jen velká nula.
Třeba konečně trest Boží pro Brno😁😁.. U nás ani kapka – samí dobří osidlovači Lužických hor..
Vidlák promine… Rád bych se inspiroval Petrem Holcem, který hodnotí nejhloupější výroky poslední doby a uděluje za ně cenu Nejhloupějšího lenochoda.
Nejhloupější je pro mne asi výrok náčelníka generálního štábu AČR Řehky. Je na něm vidět, že to je jen gigolo, který přeskočil služebně starší, vyzrálejší, rozumnější, i jinak vhodnější kandidáty jen „díky“ náklonosti bývalé úřednici bankovní přepážky, která je neblahou shodou okolností ministryní obrany. Podle mého názoru Řehka může být neohroženým vojákem, ale maximum jeho schopností je na úrovni velení praporu pěchoty (u nás se nyní místo dělostřelectva používá rusismu – artilérie, tak nevím, jestli bych raději neměl psát infanterie).
Řehka tvrdí, že se nemáme bát zasahovat cíle v hloubi Ruska, že se Rusové neodhodlají k žádné eskalaci. Nějak si ráčil nevšimnout, že v mezidobí Rusové značně eskalovali. Zatímco na začátku šetřili pozice Ukrajinců v obytné zástavbě (nejraději se usídlili v horních patrech obytných budov), dnes zlikvidují celou budovu i s obránci zásahem velké klouzavé bomby. A stále ještě mají značný eskalační potenciál. Např. mosty přes Dněpr, pokud si je nezničili sami Ukrajinci, tak stále stojí.
Řehka je produktem moderního vojenského školství, kde učí „experti“ typu Krause. Proto se mu nemůžeme divit, že neví, že západní rakety středního doletu mohou nést konvenční i jadernou hlavici. Jak asi mají Rusové poznat, že na ně letí raketa s klasickou trhavinou a nikoliv s jaderná hlavice v rámci prvního „preventivního“ úderu?
Naprosto normální reakce je v takovém případě aktivovat, a event. i spustit systém strategické jaderné odpovědi.
Právě nebezpečí omylu při vyhodnocování potenciálního jaderného ohrožení byl základním důvodem k tomu, že Reagan přišel s odzbrojovacími iniciativami.
Konečně je mi naprosto jasné, proč nám tu prší.
Švejk:
Myslíte, že nebesa pláčou nad Řehkou? Mimochodem, Štefec mu nedokáže přijít na jméno, asi ví proč.
…“(u nás se nyní místo dělostřelectva používá rusismu – artilérie, tak nevím, jestli bych raději neměl psát infanterie)…“
Obecně, s ohledem k prezentovaným schopnostem našich gum: kanonenfutr.
Re: PS
Já bych se jaderné odpovědi ještě pořád nebál.
Ivan s ní sice pořád straší, což je oprávnění a opodstatněné, ale myslím si, že ještě pořád má hrací sadu jiných karet.
1/ rozdání raket dlouhého doletu jiným menším hráčům. Již bylo zmíněno.
2/ eliminace systémů, které tyto rakety či střely s plochou dráhou letu potřebují:
a) systém GPS – Ivan předvedl, že satelity sundat umí
b) systém AWACS po výbuchu hlavice s kazetovou municí u Sevastopolu si prý Ivan pokecal se soudruhy a následně ustaly UA eskapády s drony v Černém moři.
„u nás se nyní místo dělostřelectva používá rusismu – artilérie, tak nevím, jestli bych raději neměl psát infanterie“
Navrhuji použícat termín „pěchotérie“.
hmm že prší, tak se koukněte na tohle.
Já mám zase zábradlí s červewným prachem. A coje ještě podivnější, onehdy v noci lítala taková divně v ypadající ?helikoptéra“ nad Brnem. víc jak hodinu a druhý den bylo chladno a pak zase hice. .https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/v-turecku-padaly-plastove-kroupy-mistni-obyvatele-chteji-odpovedi/#goog_rewarded
jsou tam i další zprávy o manilupoacích s počasím. Kapku děsivé, ale mnohé by vysvětlovaly
Zajímavé, já viděl u nás to samé, podivný objekt letící poměrně nízko, blikal červeně a bíle, zvuk nebyl slyšet, čas 22 hod. Na UFO nevěřím, manželka viděla to samé, bydlíme kousek od JETE,
Dron ?
Těžko, bylo to obrovské. Za několik dnů to samé, ale vysoko.
Normální UFO. Nic na tom není, nedělejte z vola komára.
Hrošík:
proč těžko? Na ukrajinském bojišti ty drony vypadají jako docela solidní létadla.
ju, byla to taková maxi bedna. Vrtulník,y i ty velké co lítaji do fakultky v Bohunicích jsou proti tomu jak blechy. Tak co vím?
Re: ema
A hrošík i s manželkou právě přechodně ohluchl, když neslyšel motory, ani svist vrtulí.
Iontové motory, to neznáš? 😀
Otázka:
Jak je pravdivý tento odstavec: „Také je tepleji, takže se z oceánů vypařuje mnohem méně vody. To znamená, že prší méně často, ale za to pořádně.“
Odpověď:
Odstavec obsahuje několik tvrzení, která je třeba zkoumat samostatně:
„Také je tepleji“: Toto tvrzení je pravděpodobně odkazem na globální oteplování. Vědecké důkazy ukazují, že průměrná globální teplota se zvyšuje, což je v souladu s tímto tvrzením.
„takže se z oceánů vypařuje mnohem méně vody“: Toto tvrzení je nepravdivé. Naopak, s rostoucí teplotou se zvyšuje množství vypařované vody z oceánů. Teplejší voda má tendenci vypařovat více vody do atmosféry.
„To znamená, že prší méně často, ale za to pořádně.“: Toto tvrzení je částečně pravdivé. S rostoucí teplotou a zvýšeným množstvím vodní páry v atmosféře se mohou zintenzivnit extrémní srážky, což může vést k silnějším dešťům. Nicméně, frekvence srážek může být ovlivněna různými faktory a není nutně pravda, že bude pršet méně často.
Celkově lze říci, že odstavec obsahuje směs pravdivých a nepravdivých tvrzení. Přesnější popis by mohl být: „S rostoucí teplotou se z oceánů vypařuje více vody, což může vést k intenzivnějším srážkám, ale frekvence srážek může být ovlivněna různými faktory.“
mistral.ai
Otázka:
Je bloger Vidlák chytrý, nebo spíše méně chytrý blogger?
Odpověď:
Hodnocení inteligence člověka, včetně bloggera známého pod pseudonymem Vidlák, je subjektivní a závisí na mnoha faktorech, včetně kontextu a kritérií, která použijeme.
Vidlák je známý svými kritickými a často kontroverzními názory, které mohou být interpretovány různě. Někteří lidé mohou považovat jeho schopnost kriticky analyzovat a prezentovat své názory za projev inteligence. Na druhé straně, jiní mohou kritizovat jeho tvrzení za nedostatek vědeckých důkazů nebo za zkreslování faktů, což by mohlo být interpretováno jako projev méně kritického myšlení.
Inteligence je komplexní pojem, který zahrnuje mnoho aspektů, včetně analytických schopností, kreativity, schopnosti řešit problémy a dalších. Proto je těžké jednoznačně říci, zda je Vidlák chytrý nebo méně chytrý blogger. Každý čtenář nebo divák by si měl udělat vlastní názor na základě jeho obsahu a toho, jak dobře odpovídá vědeckým a faktickým důkazům.
Abstraktni poucky a povrchni pouzivany k objasneni inteligence nikdy nepomahali a nikdy nepomahaji..Jenom skutecnost ,fakta .
Ze je subjektivni..Co s tim.Hodnoceni zavisi na mnoha faktorech.
Ktery sou ty zaplavy mnoha faktoru.
Takhle neposoudis ani Hurvinka s Manickou..Se vsema vedcema sveta.
Moje zkušenosti s AI jsou vcelku dobré. Jako takový Google next generation.
Tyhle modely byly programovány politickou korektností, s tím je třeba počítat.
Inteligence je schopnost úspěšně a minimalisticky vyřešit zadání. Platí všeobecně, ne jenom na lidi. Zeptejte se AI.
umela blbost generuje slova, oooo haleluja
„Také je tepleji“: Toto tvrzení je pravděpodobně odkazem na globální oteplování. Vědecké důkazy ukazují, že průměrná globální teplota se zvyšuje, což je v souladu s tímto tvrzením.
kde je tepleji ? existuji mista, kde je chladneji ?
teplota vody se meri na povrchu, v metrove hloubce ?
je srovnano aspon 30 let zpet ?
vedecke dukazy ukazuji – je nejcastejsi mystifikacni tvrzeni, proto ho UB generuje ( protoze ma pravidla co musi byt pravda – LGBT a oteplovani)
Jo, AI generuje slova, nikoli však ryze náhodně, ale podle vzorců z textů, na kterých byla trénována. Pokud byl model trénován na vědecké knihovně, tak ty vzorce nejsou obecně blbé.
AI může být užitečná v oblastech, o kterých moc jako laici nevíme. A nebo vynoří data v překvapivých souvislostech, kterých jsme si dříve nevšimli.
Ale někdy si vyloženě vymýšlí a lže (asi podle toho, jak se nastaví parametry).
Umela blbost nebyla trenovana na zadne vedecke knihovne, ale na anglickem internetu a i kdyby ano stejne by tomu nerozumela
Kdyz vam staci ze vam da jako vysledek odstavec castych slov tak to si pomuzete
Proste hloupy, ktery o tematu moc nevi se zepta hloupejsiho generatoru a je spokojen ze dostane hezka slova, obsah na hovno, ale je toho hodne
Tady to máte vysvětleno přímo od otce-zakladatele (Andrej Karpathy se narodil na Slovensku, mimochodem): https://www.youtube.com/watch?v=kCc8FmEb1nY
Ale co Vám bude co kdo povídat, že… 🙂
Re: Zpj
Jako počítačový ignorant bych vám přál, abyste si popracoval s diagnostickými mechanizmy na spalovacích motorech, potažmo autech.
Neboli abyste se seznámil s vývojem této disciplíny za posledních 35 let.
Z původního záměru vytvořit rychlou a jednoduchou diagnostiku elektroniky na prvních sériově nasazených blocích (vstřikování a s ním spojené emise, ABS) se vyvinulo jakési cosi šílených rozměrů a naprosto šílených výstupů.
Ve skutečnosti je to všechno úplně jinak a mnohem jednodušší. Pán buch má v poznámkovém bloku poznámku: Na zemi posrané kde co, dvakrát ročně spláchnout.
A vůbec k tomu nepotřebuje nějaké vědecké rozbory. Stačí jeho rozhodnutí.
A na jižní Moravě jsou na jabloních zároveň květy i jablka.
Dcerce taky rozkvetla jabloň…
Vidláku, měl jste asi na mysli, že při vyšší teplotě se z oceánů vypaří více vody.
Máte pravdu, již delší dobu je známo, že za řadu klimatických problémů může změna využití krajiny. Rychle se zvětšila plocha pozemních komunikací se stmeleným povrchem (= asfaltové a betonové), střech skladů a závodů stavěných „na ležato“. Roční srážky u nás rostou (vlivem oteplení), ale tzv. malý oběh vody je silně narušen a proto obvykle prší jen v rámci velkého oběhu vody, tj. z vláhy, která přijde z moře (nikoliv, v rámci malého oběhu, z vody, která se vypaří z krajiny).
Osobně si myslím, že celá hra s CO2 byl původně trik výrobců, kteří si mysleli, že tak povzbudí obměnu vozového parku, technologií apod., který si však vymknul kontrole a dnes již žije vlastním byrokratickým životem, podle zákonů profesora Parkinsona.
S tím obsahem CO2 je to zajímavé, nyní je obsah CO2 v ovzduší cca 0,04%, greendealisté chtějí snížit jeho obsah o 1%, jednoduchou trojčlenkou vypočteme, jaký by byl jeho obsah v ovzduší.
Taky jsem se dočetl, že v karbonu byl obsah CO2 v ovzduší asi 6% a jak v té době rostlinstvo prospívalo.
Pozn,: kdyby obsah CO2 poklesl pod 0,018%, tak by u rostlin přestala probíhat fotosyntéza. A taky se dnes vhání do skleníků CO2 pro podporu růstu tamo.
Po snížení o jedno procento by byl obsah CO2 v atmosféře přesně 0.0396, což je totéž jako 0,4 %.
A „světelné kvantum“ jak by řekl Miroslav Horníček v „Dobře utajených houslích“…..
sorry, jako – 0.04 %
Zajímavé, naopak se zase dá dočíst, že v karbonu byl obsah CO2 v ovzduší 300 ppm a na rozhraní karbon/perm klesl na 100 ppm. Nyní je koncentrace CO2 v ovzduší asi 440 ppm.
Pepo problém je ten, že Stredozemné more (Jadran) bolo teplé viac ako +30C a prišiel studený vzduch ,ktorý tlači vyparované pary do vnútrozemia. To sa prejavuje extrémným lejakom 🙂 ale za všetko môže ….. doplnte si podľa chuti….. 🙂 🙂 to len tak amaterským pohľadom…..
To je ono! A nedostane-li od Lipánka na budku, bude to sem tlačit furt.
Ježiš, já napsal méně vody… samozřejmě správně je více vody. Větší teplo = víc vody ve vzduchu. Už jsem to opravil
V pohodě. Naše vědecké kapacity taková drobnost nezmate.
Ježíš – Ukřižovaný Bůh za to nemůže.
I když jeden nikdy neví. Třeba by se to za Odina a Peruna nikdy nestalo.
Cela hra s CO2 ma za ucel uvalit na jeho produkci dan.
Je to odveky sen papalasu: dan na neco, co musi platit KAZDY.
To do dneska nemaji. Nekdo nema praci, druhy zase nemovitosti…
CO2 produkuje KAZDY.
Pokusila se to zavest (v Cechach tolik obdivovana) Tchatcherova pod nazvem „poll tax“ a stalo ji to karieru.
CO2 je pokus c. 2.
Jdou na to chytreji, protoze v Anglii se tenkrat lidi pekne vzbourili.
Proto nejdrive velke podniky, pak mensi a hlavne sliby, ze to nikdy nebude na domacnosti…
Ten slib uz samozrejme padl, u domacnosti je to na spadnuti.
Kravy taky vedi sve 🙂
Vlivem vyšší teploty ovzduší a posléze i vody a pevniny se výpar zvyšuje. Tím je v atmosféře víc vody (=má vyšší vlhkost). Avšak problém je s chybějícími lesy, které dříve ochlazovaly vzduch, tím k sobě sestupným proudem přitahovaly vlhké vzdušné masy. Nad lesem se vzduch ochladil, voda zkondenzovala a vypršela se. Proto byly lesnaté oblasti vlhčí a více v nich pršelo. Dnes, po kůrovcové kalamitě je lesů méně. Vzduch je tak méně ochlazován, jeho teplota je vyšší. Tím pádem v sobě udrží více vody i více energie. Výsledkem jsou poté po období hicu průtrže mračen, bouře a ostatní jevy související s vyšším teplotou a větší energií naakumulovanou v ovzduší.
Celé to má počátek před lety kdy se aktivisté na Šumavě přivazovali ke stromům napadeným kůrovcem a bránili tak v jejich kácení. Kůrovec se takto rozšířil po celé zemi, zlikvidoval lesy a tím snížil jejich ochlazovací kapacitu. S následkem extrémního počasí.
Lze tak říci, že se nejedná o klimatickou změnu, ale o změnu počasí indukovanou zničením velké části lesů.
K těmto jevům docházelo v minulých stoletích tam, kde si populace žijící na daném území zničila lesy. Leckdy si tak indukovala takovou změnu počasí, že to způsobilo její zánik či migraci jinam.
Napsal jste hloupost. Odpar ze smrkové monokultury je podstatně menší, než ze smíšeného nebo listnatého lesa. Z hlediska klimatu (a nejen toho) je dobře, že nesmyslné smrkové monokultury odchází. Otázkou je, zda se ze své hlouposti postsocialističtí lesníci poučí a budou pěstovat stanovištně odpovídající lesy.
nepouci, protoze nesmi, viz vyhlaska
Nejde o to kolik les odpaří vody ale o to že ochladí. Ten odpar nehraje tolik roli.
Ochladí se, protože se odpaří voda – spotřebuje se skupenské teplo.
V minulosti na změnu počasí dojelo docela dost civilizací které si zlikvidovaly lesy.
K oteplení krajiny vlivem snížení ochlazovací kapacity lesů se přidalo i vybetonování velkých ploch a stavba továren „naplacato“. Je to jedno s druhým, původně drobnosti se sčítají a výsledkem je pak změna počasí. Kdy je nejprve hic, kdy se do atmosféry naakumuluje velké množství vody a energie aby se to poté vybilo na omezeném území.
Prma:
Nojo, ale vykládejte to šíleným klimaalarmistům, že jestli chtějí ochlazovat, musejí zbourat megalopole, ty Himálaje betonu. Na inframapě hezky vidno.
Tyhle výkyvy má na svědomí Hunga Tonga, z února 2022. Tehdy se jednorázově zvětšil objem vody v atmosféře o 10%, čímž stoupla entalpie a je vymalováno na několik let, než nastane rovnováha.
Zatím 0,7mm.
v Jesenikach taky jen mrholi, predpoved se nejak upravuje a mnozstvi srazek se zmensuje
To je logické. Jestliže něco vody vymrholí, vody ubyde, voda se tím pádem zmenší a pokud to trvá dostatečně dlouho, stane se z ní trpaslík.
Re : JŠ
Anebo i dva!
Pozor na ně, neabsolvovali genderová studia, budou se množit!