V období kolem Vánoc by měla panovat tuhá zima – co tedy pít v těchto chladných dnech? Teplou vodu? To je velmi dobré pro doplnění tekutin, ale voda sama o sobě nemá žádnou zvláštní chuť. Pití samotné vody není proto nijak zvlášť populární. Raději snad víno? Pro zahřátí to opravdu funguje; na východě Číny, zejména v Shaoxingu, je zcela běžné, že lidé pijí teplé huang jiu (黄酒, slavné kvašené východočínské víno, v doslovném překladu – žluté víno), aby z těla vyhnali chlad, ale pozor – čím víc vína vypijete, tím víc vám stoupne do hlavy.
Je tedy nějaká další, opravdu dobrá volba? Ano – je to černý čaj, který je všeobecně uznáván jako vhodný zimní nápoj. Mezi Číňany je dobře známý svým záhřevným účinkem.
Čajový list sám o sobě – podle teorie tradiční čínské medicíny (TČM) – působí chladivě, pomáhá snižovat nadměrné vnitřní teplo. Povaha černého čaje ale během fermentace a sušení na pánvi se mění – proto je vhodný k pití v zimě, nebo pro lidi, kteří obvykle trpí chladem.
V chladných dnech potřebujeme více energie, abychom se zahřáli, a proto si můžeme dovolit sníst i větší porce jídla. Právě z toho důvodu je zima pro některé typy lidí obdobím vhodným k přibírání na váze (víme ale, že pro někoho jiného to nemusí být úplně nejlepší zpráva). Jak již bylo řečeno, černý čaj má záhřevný účinek, čímž je v přiměřeném množství prospěšný pro trávení – pomáhá nám tak udržet se v dobré kondici.
A co je ještě lepší: čaj, na rozdíl od alkoholických nápojů, díky obsahu kofeinu a L-theaninu zlepšuje bdělost a soustředění. Budete-li pít čaj, udržíte si jasnou mysl.
Pití černého čaje je příjemné a současně dobré pro zdraví – chcete to vyzkoušet?
Čaj jsem se naučil pít v nemocnici. 9 dní jsem neměl v ústech nic jiného, abych nemusel na velkou. Zvykl jsem si na něj, vařím ho každý den.
podtržení
Mimochodem
<tag>