6 dubna, 2025

Příjmová stránka rozpočtu…

Tak se nám v posledních dnech nějak hroutí mantra volného obchodu, že? Spojené státy zavádějí cla… nikdo ještě neví, jaká skutečně budou, protože nejdůležitější vlastností Donalda Trumpa je nevyzpytatelnost, ale tak či onak se zdá, že Američané jsou odhodláni znovu obnovit průmyslovou výrobu a svoji ekonomiku schovat za hradbu obchodních tarifů. Kdo chce v USA konkurenceschopně prodávat, ten musí v USA vyrábět. Kdo chce vyrábět v zemích s levnou pracovní silou, nízkými daněmi a nulovými enviromentálními předpisy a do USA své zboží dovážet, ten bude řádně proclen.

Už jsem to tu kdysi psal, clo je taková daň z přidané hodnoty uvalená na zboží z ciziny. To je prostě znevýhodněno. Na jedné straně to prodražuje jeho cenu, na druhé straně to stimuluje stavbu továren.

Trump si ta cla samozřejmě nevycucal z prstu. Má na to ministra financí. Scotta Bessenta. Investora, který mnohokrát správně odhadl chování světových trhů. Kdo se o něm chcete dozvědět víc, navštivte fejsbůkový profil Pavla Šika, hodně vám to dá. Já jen shrnu, že je to na naše poměry vlastně konzervativní levičák, který neopakuje věčnou mantru posledních dvaceti let liberalizace, že problémem jsou vysoké státní výdaje. Problémem jsou podle něj spíše nízké státní příjmy. Navrhuje je dohnat „daní z přidané hodnoty,“ kterou zaplatí všichni ti, kteří kvůli zisku přesunuli své továrny z USA.

Nevím, jestli se Trumpovi s Bessentem podaří dostat továrny zpátky domů a znovu udělat z Ameriky průmyslovou velmoc. Nevím, jestli se cla nezvrhnou v obchodní válku, nevím, jestli obyčejní Američané unesou zvýšení cen prakticky všeho spotřebního zboží a zda to vydrží dost dlouho na to, aby se objevila nabídka dostatečně dobře placených míst, které by jejich nespokojenost vykompenzovaly. Jen vím, že se Trump hodně nasměje, až mu řeknou, že náš Lipavský bude velmi neústupný. Silně pochybuju, že by si tato vláda troufla třeba jen pozastavit nákup stíhaček. Neudělají vůbec nic, jen budou v rámci předvolební kampaně vytahovat, kdo měl na hlavě trumpovskou červenou čepici.

Já chci opravdu jen upozornit na to, že svět se fakt změnil, když i Amerika hledá, jak jinak naplnit svůj rozpočet, než dalším tisknutím dolarů. Svět se změnil, když Amerika začala chránit svůj trh před cizím zbožím. A svět se opravdu hodně posunul, když i americký ministr financí neřeší, kde oškrtat státní výdaje, ale kde zajistit státu příjmy. Bez ohledu na to, jestli to bude fungovat.

Vlastně je to takové reverzní Stačilo! My také hledáme pro státní rozpočet spíše příjmy. A podobně jako Doník se zaměřujeme tam, kde peníze opravdu utíkají. Rozdíl je v tom, že USA jsou importér a my jsme exportér. Americe utíkají peníze tím, že se všechno vyrábí venku a tak to řeší. Nám utíkají peníze tím, že se sice vyrábí tady, ale peníze nám zde nezůstanou. Západní majitelé si za ně kupují jachty v Holandsku… Potřebujeme naplnit rozpočet tím, že peníze udržíme doma.

Samozřejmě, nijak se to nevylučuje s důkladným auditem. Stejně jako to dělá Elon Musk. Je zapotřebí provětrat dlouholeté bažiny jánabráchismu, kde ruka ruku myje. Je zapotřebí zrušit všechno, co vzniklo jako výhodná trafika pro politické kamarády. Je zapotřebí ořezat financování parazitům, kteří za stát dělají to, co on ze zákona nemůže. Třeba cenzuru. Viď, Demagogu?

Ale jak říká Ilona Švihlíková, problém je na příjmové stránce rozpočtu. Myslí si to i ve Spojených státech. Že je nejlepší volný trh a že bohatství „prokape“ k chudým, to už si myslí jen ti, kdo zůstali myšlenkově v devadesátkách. Normální lidi si znovu začínají myslet, že bohatství národa vzniká v továrnách, kde pracuje vlastní obyvatelstvo a díky tomu má slušný životní standard, který stačí na bydlení, rodinu, děti i koníčky a díky tomu má důvod svou zemi bránit. A že to bude bolet? No jasně, že bude.

Maximální soběstačnost, to je evangelium budoucnosti. Ať se nám to líbí nebo nelíbí.

_____________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu

282 thoughts on “Příjmová stránka rozpočtu…

  1. Nejdřív ucpat díry v lodi (zachránit se), dojet do doků a rozhodnout, zda vrak opravit nebo rozebrat a postavit novou loď.

    1. Re: Ládik!!!

      Naprosto špatná strategie.

      1/ Nechat se do přístavu dotáhnout pobřežní hlídkou,
      2/ při podpisu faktury za odtah zamordovat šéfa PH, jeho sekretářku a spojaře ve službě,
      3/ obsadit všechny východy z přístavu a zneškodnit veškerou živou sílu, kterou by napadlo klást odpor,
      4/ vybírat výpalné od všech idiotů, kteří v přístavu
      A) byli,
      B) jsou a
      C) budou.
      5/ Z lodě zřídit muzeum, v němž bude sídlit
      ÚŘAD PRO DOKUMENTACI HRDINSKÝCH ČINŮ BÝVALÉ POSÁDKY TÉTO LODI.

          1. Chabí Vám bod 6. Z lodního děla vypálit na zimní sídlo, nejlépe v listopadu, a prohlásit to za říjnovou revoluci. V bodě 7 začnete budovat závody nazvané Rudý říjen, a v bodu 8 pak začnete s budováním převýchovných táborů pro všechny Vaše oponenty, kteří písemně neprohlásí, že jste mladý, krásný a chytrý. 🙂 Už je to vyzkoušené.

            1. Nebylo by lepsi/jednodussi/ucinnejsi (podtrhni libovolne tri varianty) s usmevy a potrasanim rukou rozdat mistnim koralky a deky nakazene nestovicema?

  2. Tragikomické na celém zbrojení v ČR je fakt ,že po „hadráku“ jsme 35 let usilovně likvidovali a doslova bourali zbrojní i strojírenské továrny a dnes už není jediná firma nebo továrna která by dokázala vyrobit tank (od A do Z) a od ukončení výroby MIGu-21 roku 1972 v AERO není ani továrna co by dokázala vyrobit nadzvukové voj.letadlo , není tu jediná továrna co by dokázala vyrobit kvalitní ocel a udělat z ní větši dělo a neni kdo by vymyslel a gokázal vyrobit protiraketový systém PVO a to všechno z toho pochopitelně sériově ve velkém atd…Takže se vše bude nakupovat X krát předražené v zahraničí a naší občané nebudou mít práci…Mimochodem už tu není ani žádna firma nebo továrna co by dokázala vyrobit byť jen toho „hloupého“ komunistického Pionýra JAWA 50 a to v milionové sérii a prodávat to za dva měsíční platy (v roce 1983 jsem si koupil v Mototechně svou první novou motorku JAWA 50 Mustang za 3.700kčs což byli cca 2-3 měsíční dělnické platy)..Stali jsme se strojírensky zaostalou zemí na úrovni rozvojových zemí 3 světa a pouhou montovnou součástek pro německý auto průmysl…U malých strojírenských firem co zatím přežili Green Death a Fialovu nucenou deindustrializaci nenajdete nikoho pod 50 let co umí dělat na soustruhu či fréze po staru se šuperou a mikrometrem bez PC a CNC…Naše školství nevychovává nové vzdělané dělníky strojaře , nástrojaře a mechaniky a už skoro žádné strojírenské ,elektrotechnické a technologické inženýry nemáme žádnou vyučenou a tech.vzdělanou mladou generaci co nás 55+ nahradí v práci….Státní papaláši zapoměli ,že bohatství státu vzníká výrobou v továrnách a ne zdaněním práce a následným přerozdělováním dotací na dluh…Jsme v pr… sedínce…🤔🤫

    1. Já utekl od strojírenské technologie už v 1982, tedy za socíku. Kapík zazdil technickou vzdělanost zcela, alespoň ve zdejší kolonii. Mi firmy volají stále (do důchody) a nabízejí mi práci, bo to nemá kdo navrhovat. AI projektuje zatím paskvily, a ještě 4x předražené.

      1. Jo, věřím.
        Zatímco po mně už poptávka není (public relations), neb nabídek je neurekom.
        Mě to nemrzí, užívám si plodů celoživotní práce, ale ilustruje to dobu. Po JE strojařích je poptávka (ČEZ platí už i studenty, aby je získal), čím se bude živit absolvent mezinárodních vztahů apod., to je otázka – je jich už dávno nadkritické množství.

    2. No ale čemu se divíte..
      Vždyt už od privatizace v 90-tkách se vědělo, že naše země je ve středu Evropy, tedu souper logistický uzel a že tedy budeme skladištěm a montovnou .. Vše jde podle plánu západních elit, není důvod v tom hledat nějakou záhadu. A naši politici o naší zemi až tak nerozhodují, že ano..

      1. A lidem to zřejmě vyhovuje, protože pořád volí zaprodance cizí moci. Až bude krám snědený, bude pozdě. A to je zrovna teď.

        1. A tak se nakonec stalo ČEZko středoevropským ekonomickým tygrem, jak prorokoval největší ekonom v Galaxii, známý ve světě přemisťováním propisek z pravé kapsy do levé.

    3. Re: ML

      Jste zcela hloupý Lévy, páč JÁÁÁ jsem kupoval Jawu 20 za 3800 KČS v r. 1978 a v r. 83 se už dělaly jen Babetty.
      Mustafy končily v r. 82, poslední dváca sjela z linky v r. 80.
      Kdy skončila výroba motorů, to netuším, po ukončení výroby celých motorek je ještě kupoval polský Romet, který je cpal do svých Ogarů.
      Jinak máte BOHUŽEL skoro ve všem pravdu a kde ji nemáte, tam je to ještě horší, než píšete.

      P. S.: doufám, že jsem vás ale POŘÁDNĚ urazil a nebude vám fčilek chutnat nedělní šnycl!
      (-;

      1. 3800 Kčs v r. 1978 nebyly ani celé moje 2 měsíční platy. A to jsem jezdil jen jako závozník u jisté jihočeské firmy. Pincka jsem si nekoupil, páč podle tehdejších předpisů mi můj zdravotní stav (jistá vrozená vada) nedovoloval pořízení řidičáku – ani na toho pincka. P.S. Řidičák mi bylo umožněno udělat až ve 32 letech.

    4. Re: ML

      Ještě poznámečka k vašemu brekotu, že nás dědky nebude mít kdo nahradit.
      Jakmile začnu rozsévat svá moudra nabraná v soc prc školství a léty praxe, ihned se mne chtějí zcela všichni zbavit, protože jim bourám bábovičky.
      Proč to chtějí ti kokoti dělat všichni za draho a navíc blbě, to opravdu netuším…
      … inu nová doba, host vyhazuje vrchního…

    5. To je problém soběstačnosti dneška, kdy finanční většinu tanku či nadzvukového letadla tvoří moderní čipy, vývoj kterých, ekonomika naší velikosti, nedokáže nikdy ufinancovat.
      Takže, již, nejEto.

        1. V jedné Vieweghově knížce existuje slečna Pamela, která má ráda meruňkovou zmrzlinu a přála by si, aby byl všude na světě mír.

      1. tvoří moderní čipy, vývoj kterých, ekonomika naší velikosti, nedokáže nikdy ufinancovat

        to je blbost, ve vojenske technice se pouzivaji technologie, ktere zvladne (prezenu) kazdy stat s normalnim skolstvim a prumyslem – 120nm max. – dela to i vietnam.
        dejte do toho nejmodernejsi 7nm cipy z pracek a ani to nevzletne/nepopojede

    6. Jen se nestyď a napiš pravdu. Jsme v PRDELI a ještě se snažime zalézt co nejhlouběji. Nový rusky car Putin tu“demokradizaci“ dokázal v Rusku zastavit. U nás je to už léta nevratný proces ….

    7. Jde o to, že když jste na správném místě, vyděláváte vzdy. Když likvidujet a pak když znovu totéž stavíte. Zbytku, ktrý to musí pokaždé zaplatit, to přijde neekonomické, ale jen jim. A o ty nikdy, nokdy nejde. Ini dostali roli ovcí, které se prostě musí pravidelně ostříhat.

  3. Trumpova cla jsou především – chytře zvolený – prostředek nátlaku na ostatní země, aby šlapaly brázdu a snížily některá svá cla, uvidíte, že výsledek nebude dlouhodobě tak dramatický, jak se zdá.

    Ale naprosto nesouhlasím s tím, že je problém v příjmové stránce rozpočtu ČR. Rozpočet ČR, potažmo veřejné rozpočty odsává obrovskou část potenciálu českých podnikatelů i zaměstnanců a tento potenciál promrhává. Další tlak na zdanění povede k odchodu i středních podnikatelů mimo ČR.
    Ono je to dosti paradoxní; levice vždy mluví o skřípání velkých korporací a přitom nakonec zvyšuje daně z příjmu malým podnikatelům a fyzickým osobám (viz ty nářky a nadávky na zrušení superhrubé mzdy – tím se ani omylem nepomohlo „korporacím“, ale právě lidem).

    Projděte se okrajovými částmi libovolného prvorepublikového města; narazíte-li na výstavnou vilu, většinou zjistíte, že ji vybudoval bohatý podnikatel a nyní v ní, zhusta chátrající, sídlí v lepším případě mateřská školka, v horším případě nějaká po*á neziskovka, hygiena nebo místní oddělení policie, nebo třeba výzkumný ústav kvadratury kruhu.
    Dokud nebudou nejvýstavnější budovy ve městech patřit podnikatelům, ale státu/obci, lépe nebude.

    Stát se přežral a trpí nemocemi z přežrání, jako morbidně obézní pacient.
    Kde začít?
    Drtivá většina neziskových a příspěvkových organizací s výjimkou těch, které pečují o infrastrukturu, od dotování fotbalových lig přes ty různé sledující, pomáhající a dozorující organizace.
    Úřady práce a flákači na různých typech dávek, tady připouštím, že i současná neschopná vláda něco začala.
    Prodloužit dobu ekonomické aktivity proti ekonomické inaktivitě – nikoli přes prodlužování věku odchodu do důchodu, ale začít ZŠ v 5 letech, jako v USA, zkrátit ZŠ na 8 let, ponechat výhodnou pouze standardní dobu VŠ studia.
    Omezit dozorující složky státu, když vidím při průjezdu ČR ty desítky policejních a celních aut na opuštěných místech… Udělaly by lepší službu jako policejní pochůzkáři.
    Obrana – opravdu potřebujeme všechny ty drahé hračky? Nevím, nejsem zde odborníkem, ale dost pochybuju.

    Tahle vláda to nedá, za jejího panování stát zbytněl.

    Dejte to vy. Ale ne dalším přežíráním morbidně obézního pacienta. Pukne.

    1. Citace: Dokud nebudou nejvýstavnější budovy ve městech patřit podnikatelům…

      Vždyť patří,ale nejsou to ty staré, zchátralé a dnešnímu trendu neodpovídající prvorepublikové stavby.

      A děti nechte na pokoji, nejlepší, co pro ně můžeme udělat, je nechat je do 15 vyrůstat u rodičů a do školy chodit kousek od bydliště. To stát nepoloží.

      Zaměřte se na válečné štvaní, bránění podnikání a spolupráce s ocejchovanými státy a subjekty, nesmyslné zbrojení a vykrmování politických migrantů.

      1. Nepatří. Projděte se po Česku a s pár výjimkami je tou nejvýstavnější budovat radnice, školy nebo polostátní „firmy“.

        Dětem současným prodlužováním líného dětství škodíme obrovskou měrou, nejen ekonomicky. Alexandr Makedonský vedl vojsko v 15 letech. Mechanickou paměť má mozek nejlepší ve 14 letech, logickou někdy kolem 20. roku. Šíleně promarňujeme dary našich mozků.

        Bránění podnikání ano, o tom jsem psal. O obraně taky, ale jak říkám, tady nejsem odborník. Migranti ano, vybírejme si ty migranty, kteří budou makat a kriminální automaticky vyhostit i s celou rodinou. V tom taky současná vláda pohořela na celé čáře.

        Mimochodem, při čtení komentářů níže jsem zjistil, že jsem mohl napsal viz Alef a netřepiti si pysk.
        Jediný drobný nesouhlas s tou energetickou burzou; jsme dosti malí a ačkoliv v elektřině na burzu značně doplácíme, v plynu zase vyděláváme a odstoupení od evropského systému by nám v době, kdy nelze brát z Východu, nepomohlo.

        1. Detom nevadi chodit na zakladku v doslape od mamahotelu. Detom vadi, ze v tej skole po nich nic nechcu, aby ich nepretazovali, nestresovali a nedajboze niecomu naucili, a uz vobec nie trpezlivej praci.
          Preco hnat deti od 13 rokov do prace, stejne za nich niekto musi byt zodpovedni, kedysi sa deviaty rocnik zavadzal pre tych, co ukoncia povinnu 10-rocnu dochadzku, a maju pod 18, a musia cakat, az budu zamestnatelni … ale vy si vazne myslite, ze ten material zacne poriadne v 16 po skole makat jak sroubek, ked v skole mu nedaju ani domacu ulohu, aby sa nahodou nepredrel?

          1. Bude to znít surově, ale škola musí trochu dětem vadit. Je to jako s učením se hře na hudební nástroj nebo ve sportu; cvičení bolí a bez cvičení nelze dosáhnout virtuozity nebo výkonnosti.

            Je k tomu třeba říct to B; děti je potřeba vzdělávat na úrovni a zajímavě.
            Zároveň je potřeba angažovat i jejich rodiče aby usilovali o úspěšnost dětí. Cesta vede přes tvrdou konkurenci po krátké společné ZŠ, tedy jednoduše nedotovat tolik středních škol a i na základních přímo vázat jakékoli příspěvky od státu na alespoň částečný školní prospěch. Velmi byste se divila, jak pak začnou i „cikáni“ všech barev pleti tlačit na snahu svých dětí.

            A samozřejmě, snížit věk plné zodpovědnosti na 16 let a částečné zodpovědnosti (dnes 15) na 14 let by bylo výhodné.

            1. To je nesmysl, protože by nezačali tlačit na děti k učení, ale na jejich učitelku, aby jim dala pěkné známky.

              1. Otázka je, co je jednodušší. Přidržet dítě k prospěchu nebo vyhrožovat učitelce, s riziky jednak záznamu, jednak toho, že v každoročním centrálním testování dítě stejně pohoří.
                Autoritu učitele do školy jinak nevrátíte, zavedení rákosky ve škole se v současném systému jeví jako nemožné.

                1. Ti už mají trestní rejstřík plný, jeden záznam navíc jim nepomůže. Řešením by bylo oceňovat ty nejschopnější místo influencerů. Jenže ani jedničky ve škole nezaručí úspěch v životě. Takže si musíme položit dvě otázky:

                  1. Co má škola děti naučit?
                  2 Jak měřit a ocenit hodnotu úspěchu studentů?

                  Protože zatím neznáme odpověď. Víme jen, že v obou otázkách postupujeme špatně, a řešení není u lidí z oblasti školství. Za 35 let je totiž nenalezli.

                2. Viete, ja si pamatam, jak za mojou mamou chodili rodicia, ze ich potomok doma vsetko vie, len pri tabuli dostane asi tremu a neuhadne ani, kolko je jedna plus jedna … moj druhak dnes, nosi zo skoly jednicky, a neustale mi tvrdi, ze v skole to vie, to len doma mu to nejde, lebo ho stresujem …
                  A tiez som bola pred siedmimi rokmi za ucou mojej najstarsej, ze doma napise 4 A, a ma splneno, a ja sa mozem rozkrajat, viac pisat nebude, ze ci by nemohla pred triedou povedat, ze aspon jedna stranka noveho pismenka je potrebna doma napisat, aby sa to ta rucka naucila … dostala som kapky, ze cela jedna stranka je moc, ze mladu pretazim … tak som ju nepretazila, no, dnes po sebe neprecita hadam ani sama …
                  JAK dosiahnete, aby skola bolela, ked dnes chodim za ucou, aby dala tym mojim tupcom horsiu znamku, ked maju v hlave prievan?

            2. Jeví se mi, že euroatlantický člověk je živočich, který se nejdépe stará o své potomky – v případě postgraduálního studenta až do třiceti let.
              Z toho mi vyplývá, že parametry (ale i podmínky) jsou nastaveny chybně.

          1. To je v pořádku, i ministři za vládní strany mají své názory. Nepodložené názory a anekdotické zkušenosti. Proto by měli vesměs zůstat jen diskutéry a do větších akcí se nepouštět. 🙂

            1. Naštěstí ani vy nejste žádný ministr s nějakou pravomocí, takže můžete jen vesměs zůstat jen diskutérem a do větších akcí se nepouštět. 🙂

              1. Já bych ani být ministrem nemohl, nevěřím v účinnost demokracie. V ideálním světě bych byl rádcem monarchy (nemám rád světla reflektorů). 🙂
                Takhle mi nezbývá, než se živit poctivě.

                  1. Chápu, že nadsazujete ve snaze zdůraznit.
                    Ale jinak jste napsal blbost – Bilak byl nejen blb, ale i hajzl, což je, přiznávám, celkem obvyklá konstelace.

        2. Zapomněl jste na hasičárny. Na zvelebení hasičáren byl zřízen dotační program. Třeba v Zátoru postavili úplně novou a teď hledají hasiče.

          1. Sousloví drtivá většina neziskových a příspěvkových organizací jsem použil, abych nemusel vyjmenovávat vše. 🙂

        3. Prestehuj se to SSA a zij si svuj sen Randove, protoze jsi nejschopnejsi a nwjchytrejsi a s nami jen ztracis zbytecne cas

          1. Neztrácím, čtení podobných „ňafacích“ příspěvků přispívá k mé ješitnosti. Příjemné, ale nezdravé. 🙂
            (vážně – stýská se mi po vyargumentované diskusi)

          2. To je marné, dříve prý většina vesnic měla obecního blbce, asi si musíme zvyknout, i když je to otrava. Také jsem z počátku věřil, že pochopí a odejde, ale nepochopí nic, bohužel.

      1. Hmm a ten influescer je nějakou známou světovu ekonomickou osobou, že mu tak věříte??
        Takových je a jde jim jen o počet zhlédnutí – příjmy z reklamy.
        Tady se opravdu hraje globální světová politická hra na nejvyšší úrovni, s cílem přeformátovat světový řád, a cla jsou jen jedna kostička ze skládanky.
        PS. Zkuste spíše sledovat rusa Chazina, ten je o 10 řádů kompetentnější..

  4. Trump zrušil globalizaci.

    To je asi největší načůrání do brabeniště, kterého jsem byl za svůj život svědkem.

    Co z toho bude? To nikdo nedokáže odhadnout. Uvedlo se do pohybu velké množství sil, ty síly mají mnoho protichůdných vektorů a ani Trump nedokáže s jistotou tvrdit, že to dopadne, jak potřebuje.

    Ale podle toho, jak méédia Trumpovi a jeho partě spílají, se děje něco dobrého.

  5. „Potřebujeme naplnit rozpočet tím, že peníze udržíme doma.“

    Nic nového pod sluncem.

    Jan Lucemburský a Karel IV, oba dva velice schopní panovníci. Za Jana Čechy stagnovaly, za Karla rozkvetly.

    Proč?

    Jan Lucemburský utrácel své příjmy v cizině. Karel v Čechách.

    1. Jan Lucemburský utrácel za války (bavily ho), Karel válčil jen v mládí pod tatínkovým vedením. Pak se raději ženil.
      Nic není černobílé. Karel tak podporoval vzdělání/církev, až to vedlo k husitství. Zenový mistr má radost, se svým „uvidíme“.

  6. Trump zahájil největší celní válku v moderních dějinách.Uvaluje vysoká cla na dovážené zboží, což může vést k inflaci a hospodářskému poklesu v samotných USA a ke globální obchodní a hospodářské krizi.
    Hlavním důvodem k tomuto kroku je gigantický obchodní deficit dosud řešený vydáváním amerických státních dluhopisů, které jsou všichni nuceni kupovat a investovat na Wall Street, jelikož petrodolar je světová rezervní měna. Tato kalkulace však s klesající těžbou ropy nemusí vyjít. Pokud poptávka po ropě a následně po dluhopisech zůstane slabá, výnosy z amerických státních dluhopisů porostou, což nevyhnutelně povede ke zvýšení úrokových sazeb z domácích úvěrů. V důsledku toho se zvýší náklady na půjčky, což zpomalí hospodářskou aktivitu. Federální rezervní systém bude stát před obtížným rozhodnutím: Buď dovolí zdražení úvěrů, nebo zapne tiskařský lis, což vyvolá novou vlnu inflace v USA i daleko za jejich hranicemi.

    1. Obávám se, že tzv. Obyčejný Američan nebude slyšet na argument, že nějaké základní zboží, je oproti tomu včerejšímu dražší proto, že je echt americké.
      Až takoví patrioti OA (obyčejný američani) zase nejsou. Tlaky na cenu budou.
      OA budou chtít zpátky tu levnou čínu, kterou už ale nedostanou – a tím se to v USA celý posere.

      Možná, že ta cla Trump v tichosti odvolá, anebo za čtyři roky jednoduše prohlásí „aspoň jsem to zkusil“ a umeje si nad tím nadělením ruce.
      1,5 miliardy čínských sklářů potřebuje mít co žrát. Amerika je fakt velký trh.
      Tihle skláři, ti budou obchodně válčit daleko tvrději, než ti japonští v sedmdesátkách.

  7. Stojí za přečtení: https://kispep.wordpress.com/2025/04/03/moa-bily-dum-nema-dostatecnou-financni-gramotnost-ukazka-tarifu/
    Čína nemá 67% clo na americké zboží (je to 7,3 %). EU nemá 39% clo na americké zboží (je to 5,2 %). Ta čísla jsou nesmysl.

    Odkud tedy pocházejí? Oficiální vysvětlení od obchodního zástupce USA je zde. Je to nesmysl:

    Právě jsem přišel na to, odkud se ty falešné celní sazby berou. Ve skutečnosti nepočítali celní sazby + netarifní překážky, jak tvrdí. Místo toho pro každou zemi prostě vzali náš obchodní deficit s danou zemí a vydělili ho vývozem dané země k nám.

    Takže s Indonésií máme obchodní deficit 17,9 miliardy dolarů. Její vývoz k nám činí 28 miliard dolarů. USD = 64 %, což je podle Trumpa celní sazba, kterou nám Indonésie účtuje. Jaký je to pozoruhodný nesmysl.

    I vzhledem k tomu, že jde o Trumpa, nemohu uvěřit, že řekli: „Prostě vydělíme obchodní deficit dovozem a řekneme lidem, že to je celní sazba.“ To je přece pravda. A pak se rozhodli stanovit naše cla tak, že tu naprosto vymyšlenou sazbu prostě sníží na polovinu! To je tak hloupé a klamavé.

    A tak je to ze vším. Zkontroloval u nás (v EU) někdo, zda ty údaje, které Trump řekl sedí. Nebo je lživý článek, na který odkazuji?

  8. Trošku od tématu, ale ne tak úplně. Vládnoucí politická pakáž nám furt vykládá, jak se máme dobře. Úplně top je rozvědčik z Hradu se svojí první vyžírkou. Ospravedlňují svoji špatnou politiku tím, že jinde se mají hůř. Tak by mne zajímalo, kam až to chtějí dotáhnout, kde je ta hranice chudoby, u které se zastaví…až budeme na úrovni Burundy, či Somálska??!! A ještě k té jejich politice, oni nemají vůbec žádný podíl na tom čeho naše země dosáhla. To je práce lidí, né zásluha politiků. Oni nás jenom vyžírají a dělají vše pro to, abychom se měli hůře a hůře, nebo je jim to jedno.

    1. Bazalko, vy bestie….
      „Mít se dobře“ je pojmem nadmíru relativním.
      Příklad:
      Když se třeba v okolí mají za nějaké období hůře a my také, ale ne o tolik hůře jako oni, pak se v porovnání s nimi máme lépe. Třeba z dvacáte příčky postoupíme na osmnáctou.
      Moje nebožka první žena byla statističkou – dost jsme se takovými věcmi bavili, ona by to uměla postavit i do nějakého vzorce (návod pro Alefa).

  9. Na řešeních Švihlíkové spatřuji jisté nedostatky.
    A) Mladí jaksi nebudou pracovat ve fabrikách, protože by se ve svém okolí společensky znemožnili a staří to nevytrhnou.
    B) Soběstačnost, je v globální ekonomice postavené na high technologiích, jen teorie a iluze. ČR nikdy nebude vyrábět (myšleno vyvíjet) nové léky a čipy, nikdy nebude schopna poskytnout služby typu AI či sítě X, facebooku,…, „zábavu z Hollywoodu“, a bohužel nemá ani vlastní suroviny a energie. ČR by mohla produkovat vzdělané lidi, ale ani na to není vůle a obecně ochota zúčastněných. Čest výjimkám.

    1. Další díly jaké jisté nedostatky vidí duševní gigant Eta na pracech Einsteina, Sokrata a dalšíích budou následovat ?

      1. A teď tu o bezchybné Švihlíkové, která jistě rozjela a prodala několik firem a která vydělává miliony… asi úroveň Einsteina či Sokrata.

        1. Kolik úspěšných firem založli strůjci našeho ekonomického zázraku Klaus, Zeman,Kočárník a Dlouhý?
          Jediný,kdo to zkusil byl učitel, přeškolený na ekonoma, Pilip, zkrachovalec, po kterém zůstaly dluhy.

        2. Asi nebudete schopen pochopit, rozlišení podnikatele a ekonoma, ať již makro nebo jiného, je nad vaše síly. Docentka Švihlíková napsala několik knih, kde byly popisy, které se splnily. A ještě jsem neslyšel o žádném jejím omylu.

    2. Na plotě u elektrárny na Lipně jsou informační tabule a tam jsou detaily o její stavbě. Kdy tu přehradu cca za 5 let. A mimo jiné jsou tam údaje o platech.Čísla už si nepamatuji, ale vycházelo to cca dvojnásobek tehdy běžných platů. Podobnou zkušenost mám od člověka co pracoval na stavbě Slapů.

      Takže když si někdo ve fabrice solidně vydělá, tak se mu nikdo smát nebude. Ruka trhu.

      1. A už vidím, jak se okolí posmívá elektrikáři, instalatérovi, opraváři čehokoli… Nemusí to být jen ve fabrice.

        1. Řemeslníci je jiná sorta, ale vlákno začalo továrnami. A to není o co stát, věřte mi.

        2. Elektrikář na fušce nebo jako OSVČ nemá s dělníkem na pásu moc společného. Mícháte hrušky s jabkama.

      2. Jakože dělník ve fabrice bude mít dvojnásobný plat než doktor v nemocnici? Vlhké sny.

      3. JJ. Před několika lety jsem se bavil s lékařem, slavil zrovna narozeniny 85 let. Vzpomínal, že kdysi dávno pracoval jako lékař v nemocnici ve Znojmě a potkal se se spolužákem ze ZŠ, co pracoval jako dělník na stavbě elektrárny. Když mu řekl, kolik jako lékař bere, tak mu navrhoval, ať jde pracovat s ním, že bude mít mnohem víc peněz.

        1. … ty imaginární rozevřené „nůžky“ ve mzdách byly (záměrně) špatně jak za socialismu, stejně tak jsou špatně (ne-li mnohem hůř) i nyní za kapitalismu!!! To je asi tak všechno, co se k tomu dá, Hoste a Cesto zpátky, napsat.

          Co ale mají obě období společné je to, že to nechtějí vedoucí „kádři“ řešit, přitom pořádek ve financích je podmínkou každé dobře fungující „jednotky“!!!

    3. Těch výjimek zase tak málo není a dalo by se na nich stavět.
      Například nanotechnologie, kosmický výzkum, farmacie, speciální polovodiče a našly by se i další.

      1. … mladí nebudou pracovat ve fabrikách, protože by se ve svém okolí společensky znemožnili…
        Pokud budou jediní, kteří budou mí slušný plat, budou na tom jako kdysi havíři. Vhodní k založení rodiny, bo neměli tak hluboko do kapsy, jako jiní…

          1. Dnes nemají hluboko do kapsy herci, doktoři všeho druhu a učitelé. Ti se kříží mezi sebou a vytvořili kastu, která už v podstatě vládne. A vůbec netuší, že pro košatý strom života se stali jmelím.

            1. Ládiku,
              herce vymete neviditelná ruka trh, neb nedostatek financí u diváků. Doktory částečně nahradí AI, učitele pak z 90%.
              Zajímavá je ale úvaha, že se křížením mezi sebou navzájem stali kastou, která vládne. Smete je pád režimu, a jednou k pádu současného režimu dojde.

        1. Dělník ve fabrice s dvojnásobným platem? Dvojnásobným, než kdo? Doktor v nemocnici? OSVČ? Politik všeho druhu? Vedoucí pracovník? Vysokoškolák technického vzdělání? Policajt či voják z povolání?

  10. Vidláku, trochu jste to pomotal – opravte si to. „Daň z přidané hodnoty“ = DPH a ta je pro domácího i zahraničního výrobce stejná (nikoho nezvýhodňuje). To co zvýhodňuje toho domácího je clo, které zdražuje výrobky toho zahraničního výrobce (a bohužel přes subdodávky i některé domácí). A potom následují obvykle protiopatření.
    Zavést clo si může dovolit jen velká ekonomika, která více spotřebovává než vyrábí a navíc, ideálně, by měla být soběstačná v produkci všeho.

  11. Starý kocoure, mohu s dovolením doplnit vaše sdělení ještě o jednu zavrženou pravdu?
    „Bez práce nejsou koláče!“
    „Kdo nepracuje, ať nejí!“
    „Práce šlechtí!“
    To je Vidlákův článek komprimovaný a na dřeň. Nicméně: „Má pravdu přeceda!“

    1. Nemá pravdu Předseda,nikdo nechce pracovat-dělat těžko práci když nemusí i sám předseda se snaží dostat do politiky,tam jsou koláče získat jednodušší tak to prostě je.

      1. Já jsem za tu jeho snahu ráda, protože na rozdíl od politické oligarchie je to slušný a pracovitý člověk, který nese svoji kůži na trh aniž by věděl, jak to dopadne.

    2. Tolik Vaše teorie, ale praxe mluví jinak. Práce je až ten poslední, zoufalý pokus, jak vydělat peníze. Porozhlédněte se kolem sebe nebo se optejte mladých. Fabrika nebo Influencer? Technika nebo humanitní vědy?

      1. Něco na tom bude, protože ti influenceři a neziskovkáři jsou nejvíce vidět a slyšet. Ti ostatní, kteří se živí skutečnou prací nejsou zajímaví.
        Nedávno jsem se dostal v telefonu na podcasty. Tolik sprostoty, počeštěné anglické výrazy, podle řeči lidé, pro které je normální běžně utratit za oběd pro dva sedm tisíc.
        Pokud je to realita dnešních 30+, potom pánbůh s námi.

      2. Nebojte, až si budou pronahímat první byt (třeba zrovna u keťasů), a skládat zálohu, vše si sedne na svá místa. A fabrika bude dobrá. Prostě, nemůžou být všichni influenceřy jako nemůžou být všichni prezidenty. Počet míst je silně omezen.
        Trh je uplně pokřivený politickým dotačnictvím. I proto se studuje tolik legračních oborů, a job se hledá v nezisku, na úřadu nebo mezi všelijakými pomáhači, kouči, psychology, asistenty všeho možného, vyrábí se trh s nemohoucností, o kterou se pak pečuje – nejlépe za státní (nejde o podvyživené zdravotnictví), tedy za peníze těch již nemnoha, kteří přinášejí opravdovou hodnotu a daně. Je to celý průmysl. Potíž nastane, když už není moc kde brát. Viz. Za mořem, nepokoje kvůli nedostupnosti bydlení ve Španělsku.
        Věci se daly do pohybu.
        Volit opravdové potřeby je třeba:-)

      3. Stačí zavřít nesmyslné pseudo humanitní VŠ a bude hned zájem o technické školy..
        Dtto jak se zavřou penězovody pro neziskovky, nastane stejný výsledek.
        Zakopaný pes je v tom, že nyní je naše země a EU systematicky vedena do záhuby..
        Pokud to nová vláda otočí, zase nabereme správný směr. A až se rozpadne EU, to je podmínka nutná a bezpodmínečná.
        Nebo, až nouze naučí mladé pracovat rukama, jsou pořádně zhýčkaní – hlavně ve velkých městech.
        Čili budme optimističtí, pořád cítím, že rok 2028 to rozsekne..

        1. Citace:Stačí zavřít nesmyslné pseudo humanitní VŠ a bude hned zájem o technické školy..

          Nebude

          A proč jsou zhýčkaní hlavně ve velkých městech?
          Protože urbanizace a s tím spojený životní styl. Bydlení v bytech místo v hospodářstvích, trávení volného času po kavárnách místo v dílne nebo na poli, to vám motoriku a technicky mozek nevychová

        2. Tvrdý či technický VŠ obor je schopno vystudovat cca 10% populace. A pokud 50% populace musí mít VŠ titul, tak jsou tu humanitní měkké obory. Potom se jim jen musí sehnat nějaká práce a proto jsou tu neziskovky.

          1. Přesně, dřív polovina ženských tkaly někde u stavu nebo šila boty a hadry, pustili jsme si to do Asie,tam sice skončily hladomory, ale co s ženskýma tady? Tak studují. Bc, DiS, no a pak dělají někde cvičené opice.

          2. Tak. Teď jen, kde a komu vzít ty peníze pro ně, na jejich neproduktivní činnost. Rozežranost. V Asii okamžitě na ulici, s prázdným břichem. Proto také oni rostou, a my se postupně propadáme. Čína už na evropský trh dodává mobily svhoršími parametry. Prostě to tu stačí.

  12. Nejdříve je nutno udělat audit, protože stát je obrovský otesánek a má tolik výdajů na to, co nepotřebujeme, co neslouží nám. A u státních zakázek….třeba těch stíhaček F35, tam musela být obrovská provize, když jsou tak předražené….a kolik jsme rozdali cizím zemím z našeho, co mělo jít na naši zem….

  13. Trump potřebuje vyřešit úplně jiný ekonomicko-politický problém. Zjednodušeně řečeno, dolar je světová rezervní měna.

    Takže USA tiskly dolary a dostávaly skutečné zboží ze zahraničí. Protože aby jako rezervní a obchodní měna ve světě fungoval, tak ten dolar do světa musíte dostat. Takže přes dluhopisy, atd… se uvolňovaly dolary do zahraničí, aby se tam za ně nakupovaly skutečné statky. A dolary musely končit např. v rezervách, aby se nevracely do USA a nezvyšovaly inflaci. To je jeden z důvodů, ne li hlavní, průmyslového úpadku USA.

    A teď chce Trump vrátit průmysl do USA, jenže by to na konci dne znamenalo, že USA by chtěly obrátit bilanci obchodu. Tedy vyvážet a tím zase budou stahovat dolary ze zahraničí, což může oslabovat roli dolaru jako rezervní měny.

    Takže jde o to najím model, kdy dolar zůstane jako rezervní měna, USA aspoň v nějaké podobě obnoví průmyslovou výrobu a nesežere je inflace.

    úspory jsou jenom vedlejší, ale důležitý, postup, aby se zvedla efektivita a snížil se rozdíl mezi ponziho schematem, kterým se stává státní dluh.

    1. Dolar bude rezervní měnou tam, kde jej armáda USA dokáže podržet. A to armáda oficiální i ta neoficiální.

      1. Nie, to nestaci. Ak sa vasi spojenci bemozu dostat k dolaru, tak budu musiet prejst na nieco ine. Cinsky juan, zlato, digitalnu menu emitovanu vladou

    2. Argonaut
      Souhlasím a podepisuji.
      Problém je,že jsou zadlužené všechny státy.
      Dalším problémem je,že dluhopisy splácí dalšími dluhopisy.

        1. Re: pavel

          Řešit to po vojensku. Tedy podle jednoho bývalého důstojníka ČSLA.
          Když jsme měli v autoparku předělávat obrubníky, zavelel tento soudruh u hromady vytrhaných žulových kvádříků:
          „Vyčleňte nevhodné kusy!“

    1. Změna by jistě byla, jen jde o to, jestli pozitivní nebo negativní? Ono totiž by hlavně záleželo jak by se to udělalo. A rizika převládají.

  14. Podle informací na Seznamu připravují poslanci zákon podle kterého nebude možné zveřejňovat jména korupčníků. Aneb další náhubkový zákon protlačený velmi zajímavým způsobem.

  15. Ne, nesouhlasím.
    Problém není v příjmové stránce rozpočtu. Problém je v tom, že příjmy a výdaje nejsou v rovnováze.

    Je-li sud děravý nebo dokonce nemá-li dno, žádným množstvím vody ho nelze naplnit. Libovolně vysoké příjmy budou nedostatečné, jestliže se bude bezuzdně rozhazovat. Opačně, i ten nejtěsnější a nejlíp udržovaný sud zůstane prázdný, jestliže se do něj nic nenaleje.

    Mluvit o příjmové stránce rozpočtu, když a dokud jsme vázáni na lipskou burzu, platíme neviditelné stíhačky a živíme bezpočet neziskovek, to nedává žádný rozumný smysl.
    Napřed je nutno děravý sud zaletovat (= odejít z lipské burzy, zrušit absurdní kontrakt na stíhačky a rozehnat tzv. „neziskovky“, atd.), a teprve potom do sudu nalévat vodu (= řešit příjmovou stránku rozpočtu). Jakýkoli jiný postup nevede k dobrému.

    Ono je to totiž tak: ve chvíli, kdy stát začne „řešit příjmovou stránku rozpočtu“, ve skutečnosti je to vždy o výběru daní berní. Když do vesnice přijede výběrčí berně, každý, kdo může, schová všechno, co může. Výsledek? Bude bráno tomu, kdo nestačil všechno schovat, to znamená – těm nejbezmocnějším; všichni víme, kdo je v zemi zdejší ten nejbezmocnější. Banky a velké korporace to nejsou.

    Buď Tvůj článek čtu špatně, Vidláku, a nebo jsme oklikou došli tam, odkud jsme vyšli. Není támhle na skále napsáno uhlem „Paso por aquí“?

    1. Jak chcete odejít z lipské burzy, zrušit nákup letadýlek, zrušit neziskovky při členství v EU a NATO?

      1. Co se týče letadýlek, tak ČR měla v rámci kooperace v NATO postavit mechanizovanou divizi, k čemuž dosud nedošlo. Letadýlka, to byla z informací dodávaných voličům odvoditelná soukromá iniciativa soudružky Černochové a ta provize musela být pohádková.
        Co mě zarazilo?
        Z komentáře pana Babiše k smlouvě o nákupu stíhaček vyplynulo, že smlouva je tak tajná, že její obsah nezná ani většina poslanců. Dotyčný přiznal, že není známo ani to, zda je smlouva vypověditelná z důvodů nedodání strojů nebo v případě závad omezujících používání letadýlek.
        Jak zrušit neziskovky? Proč? Stačí je neplatit. Dar vyžírkovi není povinnost.

    2. Přesně tak. Trump řeší obojí. Jak příjmy, tak i výdaje. Výdaje hlavně tlakem na efektivitu, odbouráním dusivé byrokratické regulace a odřezáním politických neziskovek od státních peněz.
      Je třeba řešit obojí. V rovnováze tak aby peníze zůstaly v naší ekonomice a dál dělaly peníze prostřednictvím skutečných hodnot.

      1. Doplnění: i když je pravda že Vidlák zde v jiných článcích psal o zrušení regulací a osekání zbytečných výdajů. Toto měl do článku dopsat.

    3. Totéž říkala dnes docentka Švilíková, ta dokonce s dodatkem, že to řííká stále. Myšlenka tohoto výroku je, že i kdybychom Vaše díry zalepili, pořád budeme mít schodkový rozpočet díky mandatorním výdajům. To, co můžeme vybrat od korporací je řádově výše. Samozřejmě musíme napravit celý systém, ale cesta k vyrovnanému rozpočtu vede přes jeho příjmy.

      1. Mám tomu tedy rozumět tak, že mandatorní výdaje jsou tak vysoké, že je zbytečné šetřit?
        A co když se potřebný objem financí od korporací vybrat nepodaří (to už se tady jednou stalo, že) – co pak? Osekat důchody, zvednout daně a politikům zvednout platy o cca jeden průměrný důchod?
        Na tohle já asi nebudu slyšet…

        Ať se nikdo nezlobí, ale aktuálnímu článku, a také Vaší odpovědi, já rozumím takto: dejte nám (státu) své peníze, my už víme, jak s nimi naložit.

        1. Zakladateli, to jsem přeci nenapsal, právě naopak, psal jsem musíme napravit celý systém.

          Podaří, nevím o tom, že by se to tu kdy zkusilo. Určitě ne. Ta myšlenka je postavena na znalosti úniku peněz ze země, minimálně 600 miliard, získávat ty peníze Vámi popsaným způsobem není ani možnost ani plán.

          Rozumíte tomu špatně, nikdo z tvůrců tohoto plánu nechce peníze od Vás, ale od korporací, které je ze země vyvádějí. Všichni, kteří to tvrdí, ať už Vidlák, docentka Švihlíková nebo jiní autoři dnes představovaného plánu.

          1. Jasně zdaňte více banky a supermarkety. Ty o stejné částky zdraží a zaplatí to zase jen zákazník. A jelikož potraviny dělají ve spotřebním koši největší podíl u chudých, tak to zaplatí většinově ti chudí. Jak levicové.

            1. A zase…zaplatí to zákazník…no, jak kde….pokud jim to politici dovolí. Není tady konkurence, to že máme x hitlermarketů…kteří ale mají kartelové dohody a Prouzu. Úřad pro kontrolu hospodářské soutěže, dle mého názoru nekoná, politici otevřeně chtějí, abychom tu měli drahotu, páč jinde se prý mají hůř…hlavně se bojí, nebo jsou zaplacení, aby jim nelezli do zelí…

              1. Jak politici dovolí?
                Každá banka si nastavuje poplatky kdy chce a v jaké výši chce. Tak i slevy pro bonitní klienty.
                Každý obchod si prodává za ceny jaké chce.
                A Vy máte představu, že nějaká úřednice bude, každý den ráno určovat státní ceny?

                    1. Nechápu, pro jsou tu cizí banky, když máme svoje. Jsme Češi, měli bychom používat české banky.

                    2. Tymákovan – a ony jsou nějaké 100% české banky? To není ironie, opravdu mne to zajímá.

            2. … A zdaňte více nemovisti, obratem zvednu já i ostatní nájemníkům nájem. Proplatí to stát (daňový poplatník).

              1. Vyrobíte akorát víc bezdomovců.Ale kdo by se staral, když dostaneme pochvalu od americké neziskový, jak jsme rozproudili trh a zvedli rejting.

                1. A lidi, kteří ještě bydlet budou, místo aby opravovali a zvelebovali, aby města nějak vypadala, tak budou platit a platit a nechají chátrat. To bylo kečup, jak za totality byly šedé omítky. Po revoluci nabarvilo, ale už je to tu zas.

              2. Někteří půjdou pod most. Jiní zase jinam. Ale nikomu nic neproplácet v očekávání sociálního smíru. To je falešný argument. Důvod, pro slumy existují.
                Poslední zmizí majitel – to až ho ti z pod mostu načapají a v koši strčí do Vltavy.

                Existuje bod, kdy frajeřiny přestanou dělat i bytostní frajeři. Vidím to v Kauflandu. Přesto, že to tak nevpadá, police s drahým chlastem jsou stále plné – ač je nevidím doplňovat.

            3. Ne, protože tím by zvýšili zisk a o to zvýšení by zase přišli na daních. Navíc Orbán už jim úspěšně zastropoval marže, poučíme se od něj.

      2. Některé názory docentky Švihlíkové potvrzují správnost rčení „nomen omen“. Ta paní by mohla vědět, že mandatorní výdaje tvoří cca 50% rozpočtu. Zbytek tvoří kvazimandatorní výdaje (20%) a ostatní výdaje („výdaje k plnění vládního programu“). A ty kvazimandatorní výdaje (neziskovky, úřednické platy, zahraniční pomoci, příspěvky mezinárodním organizacím atd.) jsou přesně to, kam je třeba říznout a co Trum rukama Muska dělá. O těch zbylých 30%, které si rozděluje vládnoucí parta, ani nemluvím.
        Drastické osekání výdajů je jediná možná cesta. Zvyšování příjmů = zvyšování přerozdělování, což je spolehlivá cesta do pekel. Mezi lety 2019 a 2024 se zvýšily příjmy rozpočtu o 30% a pořád to nestačí, sekyra je větší a větší. Takže tudy cesta evidentně nevede.

        1. Zvyšování příjmů = zvyšování přerozdělování – nic takového nechce, mluví čistě o zadržení vývozu zisků ze země.

    4. Re: AN

      Opomněl jsem další skutečně ČERNÉ díry v astronomickém významu tohoto pojmu:
      1/ šlkolství
      2/ zdravotnictví
      3/ veřejné zakázky vůbec

      Nicméně spojil bych oba návody dohromady a postupoval bych na obou frontách ve vzájemné součinnosti.

      1. Nu, ano. Státní správa celkově.
        Zrušit hloupé a zbytečné zákony, zavést osobní odpovědnost a kontrola.
        K čemu máme NKÚ, když jeho závěry nejsou pro nikoho závazné?

    5. „Odejití z lipské burzy“ nic neřeší. Výrobce bude elektřinu vždy prodávat, za nejvyšší cenu a vždy se bude dívat na cenu na burze, bez ohledu jestli bude přes ni obchodovat nebo ne.

        1. Jde všechno, ale pokud Sev.en Energy AG, Sokolovská uhelná a.s., Energetický a průmyslový holding či pan Nováček vyrobí elektřinu, tak hledají někoho, komu by prodali. Zkouši licitovat s cenou a nakonec se na nějaké domluví s konkrétním kupcem. Tak by to měl praktikovat i ČEZ, jinak je to na kriminál pro managment. A všichni sledují a odhadují ceny na lipské burze i když obchodují mimo.
          Co je na tom nepochopitelné?

          1. Nic, my vás zcela chápeme. Máte akcie ČEZ a pozadím cvakáte silné dráty. Jen nechápeme, jak vám má pomoci generování nesmyslů zde.

  16. Kde jste na to přišla? Některým lidem se manuálně dělat nechce, ale ja znám vice lidí, kteří radějí pujdou dělat do terénu, než aby seděli na prdeli v kanceláři. Lidem se nechce dělat za malou mzdu (což se nedivím), nebo dřit do strhání těla, ale že by se jím nechtělo vůbec dělat?

    1. Nejspíš Vaše sociální bublina. Většina raději v kanclu než ve fabrice či na stavbě.

  17. Ten, kdo má sílu, vojenskou, ekonomickou… určuje pravidla.
    Dlouhou dobu, od WWII to byly USA.
    Bylo pro ně výhodné natisknout ničím nekryté dolary a dovážet za ně zboží z celého světa.
    Dovoz levného zboží nevydržel US průmysl, ale vzhledem k tisku dolarů to nevadilo.
    Dluh USA se zvětšoval a ochota kupovat US dluhopisy klesá.
    Proto ta cla.

    Je to pokus o návrat výroby do USA, na úkor kohokoli i bývalých spojenců.
    Otázka je, zda už není pozdě. Pokud by s tím Trump začal už před 8 lety, při prvním prezidentském období, myslím, že by se mu podařilo pozici USA jako nejsilnějšího státu zachovat.
    Za těch 8 ,,ztracených“ let už tu šanci nevidím.
    Ekonomicky už USA předběhla Čína a zvyšuje náskok.
    Vojensky je nejsilnější Rusko, pokud počítáme atomové zbraně a náskok v hypersonikách.

    Pokud to pro USA opravdu dobře dopadne, bude jeden ze tří hegemonů této planety, byť ne vedoucí hegemon.
    Pokud to dopane špatně a ,,přestavba“ se nepovede (jako se nepovedla v SSSR) rozpadne se v lepším případě na dva, v horším na více států.

    My máme šanci na změnu.
    Protože se mění geopolitická situace, podobně jako před rokem 1989, budeme mít šanci se vymanit ze stávajícího systému.
    To ještě nutně neznamená, že si polepšíme.
    V r. 89 jsme si (většinově) také mysleli jak si polepšíme…
    Volby na podzim budou nejdůležitější volby od r. 1948.

      1. Pod nadvládu Německa jsme se dostali postupně, ani vymanění nebude rychlé.
        Po válce na Ukrajině se obnoví dodávky plynu a ropy z Ruska do Evropy, budeme tedy mít levnější energie pro náš průmysl.
        Vláda musí postupně omezovat a po čase zastavit tok financí směr Západ. Vidlák píše třeba o dani z obratu u hypermarketů.
        Musíme více obchodovat se sousedy z V4 a Rakouskem.
        Schopný ministr zahraničí dojedná podporu velmocí k zaplacení reparací Německem.
        Reparace jsou nepromlčitelné.

        1. Německo nespáchalo světové války. Bylo obětí kazisvětů.
          Německo tu neovládá banky ani hitlermarkety.

          1. Ano, obětí… Jistě! Vy jste asi chyběl v dějepisu, člověče!

            Zvolilo si takové politiky, kteří je na současnou trajektorii vyslali. Už třikrát za poslední století. A lid souhlasil. protože dostal držhubné. A pak už nepomohlo nesouhlasit. Přišel Vůdce podobný tomu našem a sliboval a vyhrožoval. Takže Němci dostali dvakrát bolestivě na kokos.
            Potřetí to bude bolet ještě víc a nemusí to ani přežit jako státní útvar.

          2. Jasně, a proto ti chudáčci obětovaní kazisvěty zavřeli mého dědu do koncentráku, žeano?! Už to nehul!

        2. Reparace…
          Ano, Československo platilo reparace za (rozhodující) podíl na průmyslu Rakousko Uherska, poslední platba proběhla v šedesátých létech.Šlo o platby první světové války.

  18. (…) Že je nejlepší volný trh (…) — Rád bych připomenul, že to, co zde máme teď, je volnému trhu velmi vzdáleno. A vzdaluje se od něj stále víc.

    1. To co zde máme je následek ničím neregulovaného volného trhu, kde se vždy prosadí ti, kteří si potom začnou kupovat zákony, pravidla pro ně, výhody a exklusivitu. Pro ně tu volný trh stále je, oni jsou zcela volní, nepodléhají žádným pravidlům ani omezením, naopak omezení vymýšlejí a nechávají uzákonit pro všechny ostatní, aby se zbavili konkurence.

      1. Tržní princip:
        Doma mám 4 mikrovlnné trouby, z toho jedna ještě funguje. Prodavač reagoval tržně- odmítl mi zboží uvnitř záruční doby vyměnit, protože ví, že pro patnáct stovek si sice mohu najmout právníka a spor vyhraju (žádná trouba nepřežila záruční dobu), ale právník bude dražší. Jakou perspektivu má takový systém?

        1. Jakou perspektivu má takový systém? — To je dobrá otázka. Co mne na tom zaujalo, je ta číslovka čtyři

          Podle mého názoru takový systém dokonale vyhovuje eurounijní představě udržitelnosti, a jeho perspektiva je přinejmenším tak dlouhá, jak dlouho budete ochoten si kupovat takovéhle mikrovlnky.

      2. To co zde máme je následek ničím neregulovaného volného trhu — Spíše bych řekl, že co zde máme, je následkem porážky ve studené válce, a ta zas následkem (relativní) neefektivity reálného socialismu. V důsledku toho se předchozí režim rozložil, morálně ještě více než ekonomicky, a v roce 1990 fakticky neexistovaly síly schopné ani ochotné prosadit a účinně vymáhat pravidla, která by vytvoření a udržování volného trhu umožnila. To pak uvolnilo prostor lidem typu Bakaly a Koženého (spíše než Bati a Kolbena), a posléze korporátům, většinou zahraničním.

        Jestliže naopak tvrdíte to co zde máme je následek ničím neregulovaného volného trhu, měl byste nějak vymezit období, v němž zde podle Vás volný trh existoval.

        oni jsou zcela volní, nepodléhají žádným pravidlům ani omezením — No, nevím, jestli by šlo prokázat, že to byl ČEZ, kdo přišel s „OZE“, a automobilky, kdo přicházely s řadou stále šílenějších norem EURO. Podle mého názoru jsou korporáty jednou ze součástí toho, čemu říkávám režimní konglomerát; to ale nijak neznamená, že by byly zcela volné. Spíše je to tak, že zhůvěřilostem, jako je grýndýl, se zčásti snaží vyhovět (v zájmu svého přežití), zčásti jim aktivně napomáhají. (Kapitalista prý bolševikům prodá i provaz, na kterém jej oběsí.)

        naopak omezení vymýšlejí a nechávají uzákonit pro všechny ostatní, aby se zbavili konkurence — Ergo jsme ve shodě, že zde volný trh (https://cs.wikipedia.org/wiki/Voln%C3%BD_trh) ani zdaleka není.

  19. Továrny lze provozovat jen s levnou energií a její stabilní dodávkou. Továrny lze budovat s přiměřenými předpisy a rychlým rozhodováním státních úřadů. Jinými slovy právo vlastníka pozemku a domu je zapotřebí nadřadit právům ostatních.
    Ale protože se levná energie konat nebude a veškeré problémy EK řeší jen mantrou Více Evropy!, dočkáme se jen hořkých konců, kdy dojde k samozásobitelství jako nové formě přežití. Tehdy vezmou za své všechny zbytné služby státu i společnosti.
    Musíme si ale ještě počkat, vše bude trvat hodně dlouho, protože některé společenské jevy mají obrovskou setrvačnost.

    1. Jenže na to budování pořád potřebujete finnace a ty nejsou. Takže buď vezmete půjčku a nebo zavoláte investory.

      1. Na budování nepotřebujete finance. Potřebujete materiály a práci. Finance potřebujete jen v případě, kdy si za ně můžete materiály a práci pořídit. Pokud se ocitnete na pustém ostrově s kufrem plným USD či EUR, a budete tam sám, budete mít sice dost financí, ale nepořídíte za ně zhola nic, protože bude chybět druhá strana směny. Takže si finance natisknete, ač to má jistá omezení podle peněžní zásoby v oběhu a k ní navázané hodnoty zboží a služeb.

    2. Ano, „právo vlastníka pozemku a domu je zapotřebí nadřadit právům ostatních“, ale především — právo Českého státu je nutno (v Ústavě) nadřadit právu EU a mezinarodnim smlouvám.

      1. Cit.:“právo Českého státu je nutno (v Ústavě) nadřadit … mezinarodnim smlouvám.“
        Nikdo s Vámi nic nepodepíše a vážně by jste chtěl Vy sám uzavírat mezinárodní smlouvy s někým, kdo by to tak měl?

      2. Spíše by to znamenalo revizi všech uzavřených mezinárodních smluv. Mezinárodní smlouvy zůstanou nadřazeny právu ČR. Ale takové smlouvy o zamezení dvojího zdanění s daňovými ráji lze vypovědět.

  20. Nevim co řekl americký ministr, ale vim že omezuje státní výdaje ve velkém. Jak píše Pavel, pokud nevystoupite z EU, tak se nepohnete ani o milimetr a bude jenom hůř A pokud vystoupíte zažijete pár těžkých roků, ale pokud by stát dosáhl nezávislosti a vedl rozumnou politiku, tak by Cesko mohlo jít ekonomický nahoru. Co se týče financi, každý kdo se nyní dostane k moci, zadlužít Cesko ještě víc, ten pročeský se bude investovat do rozvoje Čech a tí, kterým na lidech nezáleží, to opět rozforují. Neexistuje strana, která má kouzelný proutek, udělá čáry-máry a bude dobře.

  21. Soběstačnost Česka je skutečně možná evangelium, ale věcně je to kravina.

    Ale to tady samozřejmě každý ví.

                1. Dost jich stojí, další se dají postavit. Soběstačnost je základem všeho. Bez ní, s výjimkami pár oblastí, budeme pořád jen kolonie.

                    1. Lidé, jako kdekoli jinde. Po zrušení financování politických neziskovek a zeštíhlení státního aparátu se počty lidí pro smysluplnou práci zvýší.

                    2. Tymákovan, no s těma z neziskovek dojdete tak nanejvýš k bankrotu.

                    3. Re: Gene

                      Když je hlad, lidi dělají všelijaké věci. Občas někteří vezmou do ruky i lopatu.

                    4. Targus : 👍 Přesně. Třeba Lipánek, až se dostane na ten vysněný Krym.

                2. Stojí, loni jsem kupovala násadová vejce pekingské kachny, loni ta farma i prodávala i vykrmené. Letos je v likvidaci.
                  Kraviny stojí, je v nich buď něco jiného nebo pár masňáků.
                  Obnovit jde dost.

                    1. Zde se nejedná o to že něco nejde, ale o to že to nebude lehké a aby bylo lip, bude po určitou dobu hůř. Co se týče toho „nejde“, pokud by to rikali naši předci, tak do dnes žijeme v jeskyních.

            1. Kolik jich bude potřeba?
              Zemědělství je už docela dost průmyslové.
              A je otázka, zda je lepší hákovat na lince, nebo jezdit s traktorem.

          1. Máte pravdu. A částečně soběstační jsme byli. Jenže v dnešní době musíte první dosáhnout nějakou tu soběstačnost a teprv potom to můžete dopracovat k částečné soběstačnosti. V jednom komentáři píšete co vše je třeba udělat, s čímž souhlasím. Problém je v tom jak to udělat. Česko není USA, jen by tak mohlo vypovědět podepsané smlouvy.

            1. Spousta smluv se nemusí vypovídat, stačí méně hujerovat a třeba občas švejkovat. A hlavně aby lidé používali české firmy. Nepochopím, jak mohou mít u nás takové zisky cizí banky, když máme svoje.

    1. To bejvaly časy,
      kdy si každý hospodář ve většině vystačil. Menšinu by dokázal přežít. Teď se vyskytují lepší lidé, kteří nás ohlupují, že jsme neměnně závislé ovce.

  22. Málokdo si uvědomuje k čemu slouží cla. Je to ochrana domácího průmyslu před levným dovozem. Cla neplatí ten, který dodává zboží, ale nakupující, který ve své dobrotě to promítne do ceny zboží, v US případě jejich občané, je to dodatečná daň. US trh není nasycen zbožím z domácí produkce, ale své nefunkční producenty nahrazuje dovozem zboží. Inflace u vrahů z Volstrýtu (copyright Jasánek) už vystrkuje své růžky.

        1. Rezavý pás kolem Detroitu taky mávnutím proutku nezačne být funkční. A změna populace, darmo mluvit. K stratégové z krajin, kde se střídalo podnebí a muselo se akumulovat na zimu, vyměněno za populaci r stratégů z krajin, kde teplo a vše se rychle kazí a akumulovat je ztráta času. Radši ukrást a přizpůsobovat se podmínkám, než podmínky pracně měnit.

          1. První transkontinentální železnici v USA vybudovali Číňani. To dnes nehrozí. Ti mají práce dost a lepší a doma.

  23. Trump je loutka nedotknutelných. Volný obchod v KoZa zřejmě neexistuje nejméně od patentu na padělání dolaru, od roku 1913.

  24. No Trumpeta si uvědomil sílu BRICSu a vypovězení smlouvy se Saudama konec petrodolaru a spolupráce zemí BRICS je pro USA vpravdě smrtící koktejl.Pěkný večer všem 😁

      1. Komu by se chtělo plnit normy v nějaké fabrice.Proto přeci ten průmysl zmizel do rozvojových zemí. Tam je to uchránilo před hladem, tak to dělali, ale už je jiná doba a taky se jim nechce.

        1. Padělanými penězi platí otroky opatrně, asi tak, aby přežili od výplaty k výplatě. Normy obvykle páchají na hranici snesitelnosti. Takže problém není v „komu by se chtělo“ nebo v „rozvojových“ zemích, ale v kazisvětech.

        2. Byl jste vůbec někdy ve fabrice?
          Průmysl zmizel proto, že tamním zaplatili za práci výrazně méně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *