29 října, 2024

Malá historická analogie…

Pamatujete rok 2013 a co mu předcházelo? U moci byla Nečasova vláda a byla velmi velmi neoblíbená. Hospodářství bylo v podobné krizi jako dneska, všobecně vládla blbá nálada, která byla ještě umocňována hádkami v poslanecké sněmovně, kde se Věci veřejné postupně rozpadaly na platformy Karolíny Peake. Člověk už vlastně ani nevěděl, kdo je čeho ministr, protože to bylo víceméně jedno. Všichni jsme si pamatovali jen slabingra Nečase a ministra financí – mefistofela naší politické scény, Kalouska.

Pak přišel pád vlády a neoblíbenosti ODS nepomohla ani přechodná úřednická vláda, kterou jmenoval Miloš Zeman. Voliči nezapomněli a v říjnových předčasných volbách dostala ODS zhruba sedm procent hlasů. Byl to takový výprask, že se kmotři museli poohlédnout po nějakém novém jménu a tak se, milé děti, stal předsedou Ptákostrany Petr Fiala, kterému sotva oschl inkoust na stranické přihlášce.

Pád Nečasovy vlády tehdy nejvíc vyhlížel Bohuslav Sobotka, kterému se familérně přezdívalo Dluhoslav Slibotka, protože byl v Paroubkově vládě ministrem financí. Od roku 2011 byl předsedou ČSSD a mezi voliči socdem voliči občas probleskla pozvednutá obočí, protože některá jeho slova zněla podezřele progresívně. Tehdy měla Sociální demokracie nejvíc starostí uspokojit Jindřicha Šídla a jeho pojetí demokratické levicové politiky, za kterou Sobotkovi celá Praha tleskala, ale nikdo je nevolil.

Možná proto sice Sociální demokracie volby vyhrála, ale zdaleka nepředvedla výsledek z roku 2006 nebo 2010. Sice se říká, že voliči u nás zapomínají, ale ono to není úplně pravda. Lidé měli výhrady a nezapomněli ani po sedmi letech opozice. Na scéně už vyvstali noví bojovníci v podobě hnutí ANO Andreje Babiše, kteří se vyšvihli na druhé místo. Byli noví, neokoukaní, Mára Prchal udělal Babišovi naozaj profesionální kampaň a bylo to. Tehdy Andreje Babiše volili většinou podnikatelé a živnostníci, kteří měli spoustu důvodů na Nečase nadávat.

Mimochodem… KSČM tehdy ještě dostala 14% hlasů a byla třetí nejsilnější stranou ve sněmovně. Tomio Okamura se tehdy se svým Úsvitem také dostal a získal čtrnáct poslaneckých mandátů.

Noví a neokoukaní tehdy vyhráli volby. ANO + Úsvit dostaly dohromady zhruba pětadvacet procent hlasů. Zhruba čtvrtina voličů se už nemohla na tradiční strany ani podívat a chtěli změnu. Jakou změnu? Jakoukoliv…

Mimochodem… Andrej Babiš tehdy stavěl svou kandidátku na osobnostech. Telička, Zlatuška, Komárek, Jourová (to jsme ještě nevěděli, jaká je to kráva), Stropnický… a další. Už tehdy to fungovalo. Lidé chtěli nové tváře. Program nikdo nečetl. Už tehdy záleželo na obličeji.

Nemáte pocit, že dnes je to stejné?

Máme velice neoblíbenou vládu ODS s tak neoblíbeným premiérem, že Nečas je proti tomu slaboučký odvárek. Ministři se začínají rychle střídat a v podstatě všichni známe jen Fialu a Stanjuru. Volby všichni berou jako vysvobození a naštvaní jsou zaměstnanci i zaměstnavatelé.

Volební úspěch očekává hnutí ANO, ale jejich šéf jaksi občas způsobuje zvednuté obočí. Třeba kvůli schválení obranné dohody s USA. Nebo kvůli dávným takřka totalitním manýrám z doby covidové. Ano, dal se k Orbánovi a Patriotům, ano, za jeho působení bylo líp… především důchodcům, ale ty stíny v ráji tam prostě jsou a kde jsou stíny, tam je i voličská ostražitost a nedůvěra.

Kolik procent voličů, má tradičních stran plné zuby a především si přejí nové tváře, protože to je alespoň kousek naděje, že se něco změní? Kolik voličů nemůže zapomenout na covidovou i pocovidovou minulost? Kolik podnikatelů a živnostníků zlomilo nad Modroptáky hůl? Kolik voličů považuje hnutí ANO za druhou stranu pětikoaliční mince?

Ti noví už jsou také na scéně. A staví kandidátky z osobností. Kdo to neudělá, ten pohoří jak papír.

V včerejší sváteční den mi vlastně Fiala udělal radost. Podepsal s Markétou Pekarovou Adamovou a Markem Výborným memorandum, že do parlamentních voleb zase půjdou SPOLU. I kdybych byl optimista, průzkumy jim teď přisuzují dohromady tak patnáct procent hlasů. Zhruba půlku toho, co měli v posledních volbách. Pokud bych jen extrapoloval jejich dosavadní tříletý sešup a prodloužil křivku ještě o jeden rok, tak mohu s klidným svědomím říci, že se SPOLU nepřekročí jedenáctiprocentní práh pro tříčlennou koalici… Deset procent propadlých liberálních hlasů jednou ranou…

Jestli přijde Kalouskův Kastrát (Kalouskova strana temna), tak je likvidace SPOLU v podstatě spolehlivá věc. Nejspíš tím i dost utrpí STAN a Rakušan bude mít o dost vykulenější oči než teď. O Pirátech a jiných progresívních stranách se nebudeme bavit. Stejně jako Sobotka či Dienstbier mladší, mohli uspět jen díky tomu, že svůj progresivismus skrývali za konzervativními hodnotami. Svým způsobem to platí i pro ANO – čím více se Schillerová či Havlíček snaží dokázat, jací jsou liberálové, tím hůř pro ně.

Zkrátka a dobře, potenciál nových hnutí nebude daleko od jedné čtvrtiny voličů. Stejně jako v roce 2013. Všichni, co tam teď jsou, mají prostě z minulosti máslo na hlavě a vlastně vůbec nezáleží, jestli vládli a nebo byli trvale v opozici. Volby rozhoduje středový přelétavý volič, který se o politiku nezajímá, jen ventiluje svou frustraci a nebo spokojenost a ten dvě volební období ke spokojenosti neměl důvod. A protože je Fiala mnohem korunovanější „císařpán“ než Nečas, bude to všechno jen ještě výraznější.

Od roku 2013 se lišíme vlastně jen v jedné věci. Tehdy byl prezidentem Miloš Zeman, který se vyznal v moci i v lidech. Dnes je prezidentem Pojarův a Kolářův automat na podpisy, kterému kryje záda neschopný strategický (ex)komunikátor. Proto si troufám tvrdit, že za rok mohou mít současné vládní strany i s různými kalouskovskými náhražkami i progresívními klikami klidně jen šedesát poslanců. Sto čtyřicet mandátů může skončit někde mezi hnutím ANO, STAČILO, SPD a Motoristy.

Příští volby budou jízda, jakou jsme ještě nezažili. Uvidíte zanedlouho. Všichni ti Šídlové, Pečínkové a další se začnou zalykat varováními před novou totalitou… akorát to bude poněkud chucpe, protože nad jejich hlavami se bude stále vznášet rozvědčík z Hradu i jeho První Vyžírka. Bude tam Otík Foltýn s jeho sviněmi, příkopy a ploty a to všechno bude korunovat Blyštivý Péťa s jeho bláboly, jak se máme dobře.

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

32 thoughts on “Malá historická analogie…

  1. Tydlety revoluce, puče, převraty a majdany se vždycky připravují z venku. U nás nic takového nevidím, takže těžko matičko, těžko ?

  2. Ještě si pamatuji ministra zdravotnictví Hegera, který nevěděl co si počít s metylovicí, obdoba slivovice, kde místo alkoholu byl metyalkohol. Zemřelo tehdy 50 lidí a stovka jich byla těžce zdravotně postižená.
    Ona ta aféra začala už dřív, jenže jak tehdy řekl primář z Havířova, nevěděli proč jim ty lidé umírají. I pojal podezření, protože někteří oslepli než zemřeli.
    A jali se léčit otrávené podáním alkoholu, který metyl odbourává. Což už nemohli vidět lékaři v Norsku a přijeli s lékem, o kterém se tady vedla diskuze, že je drahý bo je nový, což vyvrátili někteří lidé, že už se vyrábí generikum.https://www.novinky.cz/clanek/domaci-na-otravu-metanolem-zemrel-dalsi-clovek-pocet-obeti-vzrostl-na-31-171232
    Kurňa ten lékař, už si ho nevybavuji. Už to mám Erik Hovda https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozhovor-s-norskym-toxikologem-hovdou.A120913_182844_domaci_zt

    1. A ještě ministr Drábek, ten se Kalousovi také povedl https://cs.wikipedia.org/wiki/Jarom%C3%ADr_Dr%C3%A1bek
      https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ceska-ekonomika/drabek-je-uzdravil-papirove-ted-se-jich-zastaly-soudy/r~i:article:783626/
      V čem Drábkem zavedené změny spočívají? Místo šestatřiceti kritérií, která se posuzovala dříve, se nyní posuzuje pouze deset položek. Lidé jsou tak sice v části případů stejně nemocní, jejich zdravotní stav se nezlepšil, změnilo se ale úřední ohodnocení jejich nemoci – a to zpravidla v jejich neprospěch. U soudu v Plzni nyní uspěl muž po transplantaci jater a s dalšími chronickými zdravotními problémy (bolesti zápěstí a zad). Podle původního rozhodnutí posudkové komise z roku 2009 byl muž zařazen do skupiny invalidních důchodců třetího stupně – tedy s nejtěžším postižením.

      Po změně zákona, dle nového hodnocení, už zdravotní postižení muže není tak vážné. Zařazen měl být do skupiny invalidních důchodců druhého stupně. Což by znamenalo až o několik tisíc korun měsíčně nižší důchod.

  3. V průzkumech mají jednotlivé strany Spolu dohromady přes 20%. Když se dají dohromady s Stan, tak Babiše opět převálcují.

    1. V průzkumech měli Piráti kolem 10%ˇ. Pak přišly eurovolby a nevolil je nikdo. Pak přišly krajské volby a ztratili 97 mandátů ze 100.

        1. Prostě si nedovedu představit, že bychom dotáhli demonstraci až k odstřelovačům na střechách. Lidi u nás by se na to vykašlali při první rozbité výkladní skříni. Tady nejsme horkokrevní. U nás se dají dělat jen Plyšáky.

                  1. Tak v roce 2014 gruzínští odstřelovači pomohli ukrajinské věci, tak je nanejvýš kolegiální v současné, těžké době, aby nějací ukrajinští Azovci s dlouhými flintami recipročně pomohli Gruzii, není liž pravda, že ehhmmm ?

                    1. To není vtip, Danieli. To je jenom obvyklá reakce „publika“.
                      U nás, pravda, spíše Ústavní soud než snajpři na střeše Muzea.
                      Výsledek stejný, jen o něco víc ponižující.

                    2. Tohle jsou předsmrtné křeče.
                      V referendu v Moldavsku místní EU odmítli, zvrátili to doslova o pár hlasů podvodem s korespondenčními hlasy. Ani není třeba říkat, že to byl podvod, jen stačí poukázat, že to zvrátily hlasy těch, kteří v Moldavsku vlastně nežijí.
                      V Gruzii dopadli lepševici ještě hůře – projeli to a i taková OBSE to autorizovala. Možná začnou násilný převrat, ale opravdu se hraje o mínění zbytku světa … a tady to je jednoznačné a takové akce tu spirálu jen urychlují.
                      KoZa prohrála už na začátku, nezainteresované strany měly na výběr – buď se přidat na stranu USA a tedy KoZa nebo na stranu RF. Ukázalo se, že světa podle pravidel mají plné zuby všichni, lišila se jen míra odvahy to veřejně vyjevit.
                      Nemůžete bojovat proti všem, stejně tak na bodácích lásku nevysadíte … KoZa už má v arzenálu jen násilí a sankce a to je spolehlivá cesta, jak ještě váhající státy přesvědčit, aby se daly na stranu BRICS.
                      Tohle jsou opravdu předsmrtné křeče.

                    3. Gruzíncům už jeden Sakašvili stačil a tak holt rozhodli, že už nechtějí být znovu za voly.

            1. U nás i tu „revoluci“ musel začít soudruh agent Zifčák se svým týmem, aby ti studenti došli na Národní třídu. A i tak to bylo všem u prdele, dokud nevypustili tu kachnu s mtvym studentem. Potom už v televizi lidem řekli, že se může jako revoltovat oficiálně a pak teprve se začaly hromadně svlíkat svazácký košile a připínat trikolóry.

      1. To, že nebudou mrtví, neznamená, že nedojde k puči.

        On i ten Martin Šmíd nebyl nakonec mrtvý (resp. nebyl vůbec, ať žijí dezinformace) – a jak dobře posloužil – komunistický parlament nakonec dobrovolně a rád zvolil prezidenta, jaké ho si ulice (nebo spíš Tržiště) žádala.

        Mají vládu (současnou), parlament (současný) i senát (současný a trvající), prezidenta (současného a trvajícího) a mají i ústavní soud (současný a trvající). O mééédiích a podpoře ze zahraničí ani nemluvě.

        Cokoliv si po volbách usmyslí, že provedou, jim projde. Bez ohledu na výsledek voleb. Jediná šance je, že to tady rozmrdali tak, že i je samotné ten bordel děsí na tolik, že od něj dají ruce pryč a nechají někoho jiného, ať si to za ně vyžere, dá to aspoň trochu do pořádku – a pak zase nastoupí s mohutným křikem, jak to zrovna oni budou dělat lépe.

        Klidně může vyhrát Stačilo, SPOLU se ani nedostat do sněmovny a STAN získat pár symbolických poslanců – nastoupí jednotná fronta „Pamatujte Vrbětice! Ruší agenti nám zmanipulovali demokracii, málo jsme cenzurovali!“ a výsledek voleb bude zahozen a pošlapán, prezident jmenuje koho chce, ústavní soud volby zruší a vypíše nové (dokud nedopadnou, jak bude potřeba – to už se nějak zařídí, viz referenda o Lisabonské smlouvě třeba v Irsku), všechno pošlape jak hodinky.

          1. Myslím, že už to zde bylo prokydáno nejednou. Minimálně na teoretickou budoucí vládu Babiše s nějakými dezoláty je připravena mina v ceně benzínu v souvislosti s povolenkovými odpustky. Zdražení max. o dvě koruny slovy vládnoucích sprostých lhářů až ke dvanácti Kč/litr od opozičníků. Která má „vybuchnout“ někdy po volbách. Jestli se tak stane, tak si hned ověříme ono pořekadlo o vlcích, které vyžene z lesa hlad. A kdo by byl hromosvodem ? Ale jo, podepsali to jiní, ale TITO tomu nezabránili, nebo svou neprofesionální politikou způsobili, že místo PLUS dvě Kč je to PLUS dvanáct atd. A že to už někdo predikoval na té násobně vyšší částce v r.2024, bude to někdo brát v potaz ?

        1. Vidím to podobně. Lidé tak dlouho a vytrvale volili sebranku, až si to sebranka s nimi vyřídí podle svých genů. Opomenout včasnou defenestraci se nevyplácí!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *