Tak nám Petr Pavel podepsal novelu trestního zákoníku. Ta s sebou mimo jiné přináší:
1) Kriminalizaci propagace komunismu.
2) Kriminalizaci takzvaných deepfake, jinými slovy postih politické satiry pomocí nástrojů umělé inteligence.
3) Zavedení peněžitých trestů u údajně méně závažných trestných činů a dekriminalizaci neplacení alimentů.
Dnešní třídní nepřátelé
Přibližme si, co to pro naši společnost znamená. Na jednu stranu zde budou bohatí občané, kteří klidně budou moci týrat zvířata či chudým partnerkám neplatit na děti. Na stranu druhou se kriminalizace dočkají ti, kteří nikoho nemučí, nekradou a nepodvádějí, ale nemlčí, a mají svůj názor. Dostáváme se tak do bodu, kdy zcela zjevně rovnost před zákonem neplatí, a kdy pokus loupežné vraždy spáchaný na pantátovi z Holic (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války) bude méně závažný než šíření komunismu či kritika politiků prostřednictvím parodovaných videí.
Navíc bychom si měli klást otázku, co je to ta komunistická propagace, která může člověka přivést za mříže:
Bude sem spadat poukazování na sociální a ekonomické rozdíly ve společnosti? Nebo bude trestné zabývat se vědeckými teoriemi Karla Marxe? Propaguje snad komunismus Evropský parlament, kam byla Kateřina Konečná za KSČM několikrát zvolena? Bude se muset KSČM přejmenovat na Konzervativní socialisty Čech a Moravy, aby v názvu nefigurovalo adjektivum komunistická?
A v čem jsou vlastně dnešní komunisté takovou hrozbou? K ničí likvidaci nevyzývají, jen si dovolují hájit sociální práva lidí. To je tedy zločin? Bude snad trestná adorace komunistů Františka Kriegla, Egona Erwina Kische či Vítězslava Nezvala?
Na stranu druhou, bude se smět připomenout komunistický kariérismus lidí, kteří vstupovali do KSČ, aby se stali generály, rozvědčíky atp.?
Jen těchto pár otázek naznačuje, že zde byl upleten bič na politické odpůrce stávajícího režimu.
Občané různých cenových kategorií
Podívejme se k sousedům: Vláda německé spolkové země Porýní-Falc zakázala zaměstnávat členy AfD ve veřejném sektoru.
Osobně nejsem příznivcem AfD, zejména pro útoky této strany na dekrety prezidenta Edvarda Beneše. V tomto případě se jí ale musím zastat. Nenabádá k ničí likvidaci, jen hlásá jiné než oficiální názory například v otázce imigrace. V demokracii má mít každý zaměstnanec svobodu politického vyznání. Ta je ovšem nyní hrubě pošlapována.
Fialův režim se netají tím, že jeho názoroví odpůrci jsou občany nižší kategorie. Ty tituluje jako „dezoláty“, proruské kolaboranty či, jak veřejně prohlásila vládní figura pro strategickou komunikaci, Foltýn, svině.
Například lékaři či učitelé si potom rozmyslí, zda se budou politicky angažovat jinde než na vládní straně, protože jakmile budou mít u svého profilu pomyslnou kaňku, ve své profesí končí.
Satira zakázána
V případě takzvaného deepfake má být pro trestní stíhání zásadní úmysl způsobit jinému těžkou újmu na jeho právech. Kdo toto bude posuzovat? Pan Foltýn?
Takový Pavel Šafr ve Foru 24 působí lidem těžkou újmu na jejich právech dnes a denně. Petr Drulák, Daniel Sterzik, Kateřina Konečná, Jana Maláčová a mnozí další by mohli vyprávět. Jenže práva těchto lidí je Fialovým režimem pošlapávat dovoleno. Dotyční se však nesmí hájit už ani humornými parodickými videy.
Cesta k (ne)zdravé společnosti
Z výše popsaného vyplývá jediné: Fialův režim nejenže naši společnost tvrdě rozdělil, ale navíc ji odstupňoval na plnoprávné, méněprávné a takřka bezprávné. Na občany loajální, plnohodnotné, a na „dezoláty“ různých stupňů, k nimž se smí přistupovat jinak. Takto demokracie nefunguje a fungovat nemůže. Těm, kdo se dnes opájejí pocitem moci, že patří mezi privilegované, nejspíš nedochází, že příkop, který nyní pomáhají hloubit, může být brzy jámou, do níž sami zahučí. Dělení na „dezoláty“ (odpůrci Fialovy vlády) a „libtardy“ (příznivci Fialovy vlády) vede kromě posilování nenávisti mezi takto onálepkovanými částmi společnosti k mocenské nadřazenosti jedněch nad druhými. To je velice nebezpečný trend, který popírá rovnost lidí aspoň před zákonem, když sociálně a ekonomicky již společnost stratifikována je. Jak jednou na tento mechanismus přistoupíme, budeme sklízet jeho plody s tím, že biblicky řečeno ti, kdo se nyní nalézají mezi prvními, skončí posléze logicky mezi posledními.
Přejme si společnost rovnoprávných lidí, kteří pro své odlišné názory nebudou nijak nálepkováni. Stále budou občany České republiky. Nic víc, a nic méně. Nevracejme se kamsi hluboko do středověku.
Přejme si společnost svobodnou, bezpečnou a ve svých potřebách saturovanou, uspokojenou. Jedině taková společnost totiž může být zdravá.
Následující báseň se zabývá kariérismem a pokrytectvím, kdy z kariéristů jsou uměle vytvářeny hrdinné vzory, aby skuteční hrdinové byli dehonestováni a popliváni, a to zejména kariéristy, kteří ty, kdo si zachovávají „rovnou páteř“, bytostně nenávidí.
Každodenní strava
Žil byl bývalý lidojed,
jenž ambice měl v mládí,
kdy z kůže svlékal lidi hned,
ač znal, že jim to vadí.
Těm, kdo chtěli žít bez masa,
vysmál se, že jsou hloupí.
Prý člověk trávu nespásá,
však ostrý nůž si koupí.
Jak trendy občas zvrátí se,
vegetarián slaví,
že místo hlavy na míse
jsou dlouhá stébla trávy.
Ten mladý muž však rozhodně
nehodlal být ten špatný.
Věděl, že mu jde o hodně,
a nechce být jen vrátný.
Rok velmi rychle uplyne,
náš mladík rostl zatím.
Prý pokání je účinné,
když hrášek poutá k latím.
Jeho řeč zcela jiná je:
Teď zelenině žehná,
ať v jídelníčku vyhraje.
Už nechce ani stehna.
I u veganů zazáří,
až za krále ho zvolí.
Bát mají se ho masaři
v té jeho nové roli.
Opět má proslov plamenný,
jen jiné lidi trestá,
ty, kteří krčí rameny,
jak rychle mění gesta.
Sám ty, kdo maso pojedí,
do temné kobky vsadí.
Prý zamořují prostředí,
a nejsou kamarádi.
Ti, které dřív by vyhubil,
mu tleskají a křičí,
jaký je velký lidumil,
když radí všem jíst liči.
Ti, s nimiž by dřív zametal,
ho nyní přímo zbožní
a navrhují na metál,
že vyhlásil boj rožni.
Kdo zmíní jeho minulost,
štvancem se ihned stává:
V té zemi z přetvářky je ctnost
i každodenní strava…
Další verše si na mušku berou simulakrum v podobě „silného vůdce“, a odhalují jeho prázdnotu, nerozhodnost a sklon k otáčení se jako korouhvička po větru. Lze mu přiřadit konkrétní identitu, ale také ho vnímat obecněji jako univerzální prototyp politika dnešní doby.
Kde chybí paměť…
Byl jednou jeden vejtaha,
co tvářil se jak svatý.
Prý nikdo výš mu nesahá
než zaměstnancům platy.
Tvrdil, že ve všem vyniká,
a jak že všechno zvládne.
Vždy uměl najít viníka
pro to, co bylo vadné.
V tom špatném byl prý nevinně,
však k úspěchům se hlásí
s tím, že k nim došlo jedině,
když přišly jeho časy.
Rád přivlastnil si zásluhy,
jež měl však někdo jiný.
A přišla-li řeč na dluhy,
chlubil se svými činy.
Byl odborníkem na motta.
V nich liboval si tuze:
Že vše se hůře zamotá,
je znakem správné chůze.
A že se pranic nedaří,
jen kvetou svrab a bída?
To značí, že se – čtenáři,
tou správnou cestou vydal.
Vždy signál vyslal do dáli
s tím, že ho stokrát změní.
Ti, kteří se mu oddali,
vynikli v zapomnění.
Jen, kde se zřekli paměti,
katastrofa se stává,
že pokrytcům dav naletí,
a ztratí svoje práva…
Odmítněme hony na „dezoláty“ a postihování takzvaných dezinformací. U obou termínů je totiž nemožné poskytnout objektivní definici, co znamenají, a vždy se odvíjejí od pohledu mocných, kteří stanoví, kdo že tím „dezolátem“ či „dezinformací“ je.
Jako příklad si vezměme Trumpův výrok, že V. Zelenskyj si počíná jako diktátor. Kdo s tímto názorem souhlasil, byl onálepkován jako ruský kolaborant. Uplynulo několik dní – a najednou je vnímán jako hrozba demokracie i politickými špičkami Evropské unie. Je snad třeba cokoli dodávat?
Posun
V čem tkvělo hlavní temno středověku?
Že mnoho lidí bylo bez vzdělání.
Že inkvizice rozprostřela deku
jediné pravdy, jež rozvoji brání.
Že bylo nutné podrobit se zvůli,
vedly se války – mor byl přímo vzteklý.
Strach se stal normou. Vichry zášti duly,
chudý byl bit, a spory se jen vlekly.
Že kdo se vzpouzel, platil za kacíře,
běda, jak řekl, co se a jak točí.
Rozum byl proklet v nejsvětější víře:
Lépe je mlčet, bylo cítit v moči.
Tak si tak říkám, co se posunulo:
Kmán dostal papír – bez kutny jsou kněží.
Jinak však nula dál je téže nulou,
a týž je útlak, o což právě běží.
Namluveno: muamarek.cz/files/mp3/posun.mp3
Pane Řezanko, jako obvykle.
To jest na výbornou.
Btw. nechce se vám sesmolit nějaký sonet? Neznám moc takových, kteří by se do tohoto útvaru pustili a dokonce to ještě i trošku uměli.
Jistě byste potěšil nejen mou maličkost.
Děkuji.
Sonet přikládám k řadě svých textů, například na konci tohoto: https://web.litterate.cz/kde-a-za-co-stojime/
Němci pobývající v RČS si v r. 1935 jasně zvolili SdP (tedy nacisty) počtem 1 249 000 hlasů, protože jim slíbila blahobyt v Říši. Tedy naprostá většina oprávněných voličů.
Po prohrané válce nebylo co řešit – chtěli do Říše, šli do Říše. Jen trochu jinak, než si to představovali. Koneckonců – když vyháněli Čechy ze zabraného pohraničí, také je okradli, o co jen to šlo.
Takže nefňukejte, že to bylo jen „za to, že byli Němci“; ne, nebylo. Byl to trest za to, co udělali v letech 1933-1938 a pak za okupace. A byl velmi mírný.
Prosím o smazání duplicitního příspěvku.
Právě. Tady je snaha úplně vymazat kus dějin. A začít výkladem až po roce 1945. Ale tomu roku předcházelo dění od 30. let 20. století, což vrcholilo v letech 1938 a 1939, nemluvě o tom, co následovalo. Pěkně je to zachyceno v seriálu Vlak dětství a naděje.
Ono jsou dnes vůbec tendence vykládat historii až od určitého data, jakoby před tím nic nebylo…
Občane, hrubě nesouhlasím. Odsun Němců z Východní Evropy začal připravovat již v roce 1939 Sir Winston Churchill při jednáních s polským generálem, předsedou exilové vlády Władysławem Sikorsim. Odsun byl pojímán jako preventivní opatření, které mělo zabránit příští válce (s Benešem tehdy ještě nikdo nemluvil). Tento důvod pak byl později uveden i v dokumentech z Postupimi. Bylo to způsobeno tím, že Němci vyvolali opakovaně řadu válek (1866, 1870, 1914, 1939). Sir Winston k tomu uváděl, že měl dobré zkušenosti s odsunem Řeků z Malé Asie (kde žili 3000 let!).
Rozhodně nebyla důvodem k odsunu nějaká odveta či msta. To je jen pozdější konstrukt odsunutých Němců, kteří by se rádi revanšovali. Neměli bychom zapomínat, že mezi nimi byl i otec současného spolkového kancléře, který se narodil v roce 1924 ve Vratislavi (dnes Wrocław, tehdy Breslau). Domnívám se, že za rusofóbií současného německého vedení stojí revanšismus.
Skvělé a trefné básně s velmi důležitým a aktuálním poselstvím. Děkuji a zdravím!
Těší mě, že Vás oslovily…
Moje rozvětvená rodina je i v Německu, protože část byla vyhnána ze své domoviny s holým zadkem za to , že byli Němci a proto i já považuji Benešovi dekrety za nelidské, nespravelivé a nemohu je schvalovat. Po 80. letech je ale nemá cenu napravovat, protože by to přineslo další bezpráví.
Dnes jsme svědky podobných případů vyhánění z důvodu jiné národnosti a asi zde bude málo lidí, kteří by to mohli schvalovat a přitom tvrdit, že si to ten , nebo onen národ zasloužil. Pokud zde mluvíme o jednom metru, platí to i pro tyto všechny případy.
Pokud chceme něco odsuzovat, odsuzujme kriminální případy, pokud se někde dějí a nevybírejme si jenom některé, kde ovce bekají jednotně.
Dekrety vycházejí z mezinárodních smluv, a nemohu souhlasit, že jsou překonané či k ničemu. Jsou právním dokumentem stvrzujícím výsledky 2. světové války. Jejich zpochybňování je nutno vnímat jako zpochybňování výsledků zmíněného konfliktu.
Chceme-li již něco otevírat, měly by to být nikdy nesplacené reparace. A v této otázce by nám spojencem mohlo být Polsko…
Nešlo o žádné vyhánění, ale až na politováníhodné excesy řízený odsun, který měl zabránit tragédii, jíž jsme čelili ve 30. a 40. letech 20. století.
Srovnávat tento případ s jinými je zavádějící, neboť zde máme oporu v poválečných jednáních, a jak jsem již předeslal, zpochybňování dekretů prezidenta republiky je zpochybňováním práva naší existence. Tento politický směr bohužel razí současný Fialův kabinet, a tomu je třeba čelit…
Marek Řezanka:
Vůbec se s vámi nebudu přít, máte na svůj názor právo stejně jako já. Nesplacené reparace od Němců, stejně jako majetek německých obyvatel nebyl nikdy vyčíslen a to i zásluhou komunistů.
,,Řízený odsun“ to si snad děláte legraci?
Mno, nejen dekrety, ono to ale ukazuje na naprostou neznalost historie, bohužel u značné části psavců. Včil je zase od jistých „chytráků“ na tapetě Krampol.
https://www.parlamentnilisty.cz/politika/vlada/Rude-pravo-rok-1952-Smrt-Jiriho-Krampola-rozvirila-zlo-777518
Je zvláštní že tahle individua si neuvědomují, jak ukazují svou neznalost historie, a že jim vůbec nedochází to, že vlastně shazují sami sebe.
ach jo
K tomu bych tu rád doplnil jednu věc. Ono se dnes velmi rádo klade rovnítko mezi fašismus a komunismus, přitom nemůže být nic více antagonistického než tyto 2 ideologie. Nejvíce pronásledováni byli ve 20. a 30. letech v Německu, Itálii a následně ve Španělsku právě komunisté, kteří patřili k nejvýraznější protifašistické síle. Hlavní rozdíly jsou tyto:
1) Za fašismem vždy stojí nadnárodní kapitál. Za komunismem nikdy.
2) Z fašismu prosperuje úzká skupina vládnoucích, z komunismu má v ideálním stavu těžit většina společnosti. Tímto hlediskem lze poměřit, nakolik byl v dějinách ten který režim skutečně komunistický.
Obávám že se mýlíte. Komunistickou revoluci v Rusku financovali bankéři a to jak z Německa, tak i z USA. A k tomu tomu druhému bodu, pokud by byla ideální společnost, bylo by jedno, jaký je režim. I v tom ideálním kapitalismu má těžit většina společnosti.
Re: Gene
Soudruzi kapitalisté ovšem měli v pácu něco ÚÚÚPLNĚ jiného, než vznik SSSR, že ano…
Kapitalismus je postaven na hierarchii, na principu pyramidy či letadla. Hromadění čím dál většího zisku čím dál nižším počtem jedinců. Proto je dnes v kolapsu…
Financování Lenina bankéři je dle mého mýtus, ale i kdybychom to připustili, za tím systémem nadnárodní kapitál nestál. Financování jedince není financování systému.
Na rozdíl od Ferrari, Adidas, Hugo Boss, Shneider a Creuzeot, atd., atd.
Moje babička vždycky říkala, že kapitalismus není pro lidi, ona v něm žila půl života, vy kapitalistou pro většinu společnosti.
Němci pobývající v RČS si v r. 1935 jasně zvolili SdP (tedy nacisty) počtem 1 249 000 hlasů, protože jim slíbila blahobyt v Říši. Tedy naprostá většina oprávněných voličů.
Po prohrané válce nebylo co řešit – chtěli do Říše, šli do Říše. Jen trochu jinak, než si to představovali. Koneckonců – když vyháněli Čechy ze zabraného pohraničí, také je okradli, o co jen to šlo.
Takže nefňukejte, že to bylo jen „za to, že byli Němci“; ne, nebylo. Byl to trest za to, co udělali v letech 1933-1938 a pak za okupace. A byl velmi mírný.
Právě. Tady je snaha úplně vymazat kus dějin. A začít výkladem až po roce 1945. Ale tomu roku předcházelo dění od 30. let 20. století, což vrcholilo v letech 1938 a 1939, nemluvě o tom, co následovalo. Pěkně je to zachyceno v seriálu Vlak dětství a naděje.
Ono jsou dnes vůbec tendence vykládat historii až od určitého data, jakoby před tím nic nebylo…
Bohužel.
A bohužel se tenkrát nechal Beneš přesvědčit, aby je jenom vypakoval. Měli být souzeni podle tehdy platného vojenského trestního zákoníku, civilního trestního zákoníku a zákona na ochranu republiky.
Benešova naprosto nekritická oddanost a poslušnost západu nás stála příliš mnoho před WWII, během ní i po ní 🙁
Vypakovat bylo technicky proveditelné. Internovat všechny a pak jednoho po druhém řešit soudním procesem nikoli.
Re: Milan44
Běžte s tou vaší křivdou a holou prdelí přesně tam, kam šli vaší příbuzní.
To jest do prdele. Neměli volit Henleina.
Ostatně byli tady Němci, kteří v ČSR mohli po r. 45 zůstat. Pokud se pamatuji, bylo jich okolo 50 000.
Nevím kolik jich tady bylo ale my jezdili v létě k jedné rodině německých antifašistů na Třeboňsko a tito rozhodně nevzpomínali na sudeťáky v dobrém jako někteří současní Češi.
Jinak pane Řezanko trefný text.
Re: kš
To hodní sudeťáci dali mojí babičce dvě hodiny na sbalení osobních věcí a pak hajdy z Rajchu.
Ale je pravdou, že ji, ani její děti nezastřelili a dokonce ji ani fyzicky nenapadali.
Tak na ni byli hodní…
Je to tak. Tento režim se oklikou vrací tam, kde už jsme jednou Evropě byli. Samozvaná šlechtická honorace, která dře poddané z kůže a nutí je uctívat svaté symboly režimu. A kdo se nechce podřídit, je označen za kacíře a odchází. Zatím tedy ne na hranici, ale do disentu. A ze všeho nejhůř tento režim nese to, když se ukáže, že kacíř měl celou dobu pravdu.
Středověk neskončil středověk trvá
Středověk kráčí historií neustále vpřed.
Hladový plán.“ Hitlerův úředník připravil největší zločin dějin
A začínají s tím znova, při prikyvovani naší vlády a satelitů.
Lidstvo se nepoučí a Německo zvláště.
Myslím, že můžete být v klidu,kde je dnes nejvíce komunistů -v Bruselu.
Jenže to právě žádní komunisti, ani demokraté nejsou. Jen byrokrati a autokrati…
Marek Řezanka:
Ti,, byrokrati a autokrati“ mají totalitní myšlení, které si s tím fašistickým (z 30. let) a komunistickým výkladem (z 50.let) velmi dobře rozumí.
Oběma moc děkuji. Pohodový den přeji.
Opět výborné, budu posílat dál.
Super článek i básně! Přeposílám a díky.