23 října, 2024

Kdybyste nevěděli

Tak nám europarlament hladce schválil další finanční pomoc Ukrajině, tentokrát ve výši pětatřiceti miliard EUR. Tedy skoro bilion korun. Tentokrát jde o úvěr, který má Ukrajina splácet a než s tím splácením začne, tak úroky mají být hrazeny z výnosů ze zmrazeného ruského majetku. Všichni čeští europoslanci byli pro. Proti byla jen Kateřina Konečná, Ondra Dostál a Ivan David. Tentokrát s financováním Ukrajiny neměl problém ani Filip Turek, ani Nikola Bartůšek a souhlasili také všichni poslanci za ANO.

Hlasování proběhlo hned na začátku dne. Šlo to hladce, za chvilku bylo odbyto. Že sám právní servis Evropského parlamentu napsal, že je to právně problematické, to nakonec prakticky nikoho netrápilo.

Myslím, že největší radost z tohoto hlasování musel mít Vladimír Putin. On se tedy zrovna vítá s indickým premiérem Módím na sjezdu BRICS v Kazani, takže na prkotiny nemá čas, ale myslím, že včera velmi dobře spal a zdály se mu samé růžové sny o tom, jak další ruští oligarchové pěkně zaparkovali svůj majetek zase v Rusku, nechali se pěkně zdanit mimořádnou daní a armáda bude mít zase rok prachy na střílení. Navíc, státy EU mají v Rusku také hodně majetku, ten má také své výnosy (větší než ruský majetek v EU) a když mohou eurobyrokraté, co by nemohlo také Rusko, že?

Luboš Blaha k tomu řekl, že EU de facto posvětila krádež. Je to velmi tvrdé vyjádření, ale má v podstatě pravdu. Kdo by chtěl investovat v EU, když se jednoho dne může znelíbit a z jeho peněz se budou financovat úvěry pro nepřítele? Svět založený na pravidlech už dávno žádná pravidla nemá. Přesně z těchto důvodů nikdo nechtěl moc investovat v Africe. Různí Mugabeové a jim podobní mělil tendenci si to přivlastňovat bez náhrady. Ale v poslední době už afričtí diktátoři pochopili, že je lepší své choutky udržet, protože v dlouhodobém horizontu z toho budou mít víc. A od té doby Čína investuje ostošest, Rusové nejsou pozadu a divili byste se, kolik evropských podnikatelů přesunulo sídlo firmy do Dubaje a bez okolků říkají, že se lépe jedná s úředníky v Ugandě než na Slovensku.

Když začala válka na Ukrajině, Západ nemusel dělat nic jiného, než to, co už dělal. Nabídnout ruským oligarchům lepší podmínky než Rusko. Otevřít náruč Rusům a udělat jim cestu, aby mohli z Ruska utíkat i s majetkem. Otevřít náruč pro obyčejné Rusy, dát jim najevo, že nemohou za to, že jim vládne Putin. Místo toho jsme jim začali zabavovat jachty, takže milí Abramovičové zjistili, že bude lepší se s Gosudarem dohodnout a navíc má i dneska nižší daně než Česká republika.

Obyčejní Rusové zjistili, že mohou za to, že jsou Rusové a že to nebyla kremelská propaganda, která jim dvacet let říkala, že na Západě jsou pořád občany druhé kategorie a vždycky budou untermenšen, i když tam dovezou peníze a koupí si v Londýně předražený byt. Zjistili, že je to pravda pravdoucí a je lepší být Rusem v Rusku, než Rusem v České republice.

Je dost pravděpodobné, že dnešní hlasování bude mít soudní dohru. Všichni v EU nejsou tak blbí a dovedou si spočítat, že odveta bude stát víc, než co Ukrajina získá. Dokonce si leckdo pamatuje, že Kyrilo Budanov na začátku války říkal, že pokud Ukrajina vyhraje, bude mít z čeho splácet válečné dluhy. A pokud prohraje, nemusí ji válečné dluhy trápit, protože všichni budou mrtví. Ano, Ukrajinu tento úvěr trápit nebude, Rusové se zahojí na evropském majetku v Rusku a nakonec to všechno zaplatí evropský daňový poplatník. My všichni to zaplatíme.

To jen, kdybyste nevěděli, proč se nevalorizují důchody a proč se musejí dělat další konsolidační balíčky…

18 thoughts on “Kdybyste nevěděli

  1. S tím zabaveným ruským majetkem se EU sama odstřihla od peněz, které si v ní schovávali diktátoři celého světa. Teď je budou schovávat v Perském zálivu či doma.
    Ukrajinu dluhy netrápí, protože ví, že je nikdy nesplatí a ani nebude muset. Pořád hrozí, že EU obviní z nedostatečné pomoci a dluhy platit odmítne, protože už byly zaplaceny ukrajinskou krví. Nebo přejdou k Putinovi.

    1. Problém ale vidím v tom, že pokud vojenská chunta na území 404 nenatahne do tří metrů žiletkové dráty, nezaminuje hranice třemi překryvnými pásmy min a neosadí to tam automatickými kulomety na fotobuňku, tak všechny ještě pohybu-schopné, zbývající občany 404, máme tady.
      Ne někde v Rusku, ne v Německu, Rakousku, nebo jinde. Tady a část na Slovensku.
      Víte, proč je jich tady v ČR, už teďka na sklonku roku 2024, téměř milión?
      Oni moc dobře vědí, jak je jim v tomto bezprávním, postsocialistickém bordelistánu, dobře.
      Je to skoro, jako u nich doma, akorát se tu nestřílí a nelítají sem rakety.
      Tudíž tady furt funguje elektrika, internety, teče tu teplá a pitná voda. Nějakou postel, stůl, židli a kouteček na igelitku s jejich veškerým zbývajícím majetkem, tady seženou vždy lepší, než u nich.
      Budou tady jako doma, snad jen s tím rozdílem, že tady za úplatky neutratí ani pětinu toho, co u nich.

      Tak právě nevím, jestli by snad nebylo lepší, ty žiletkové dráty do tří metrů, natáhnout spíš na našich hranicích.
      Podle toho, co vidím a slyším už u toho stávajícího, téměřmiliónu občanů 404, s nimi do budoucna budou pekelné komplikace. Jak jsem už několikrát psal – stále pracuju, protože mne to baví. V rámci celkem specifické práce, přicházím často do styku s jejich nadřízenými, nebo ubytovateli. S kolegy se pohybujeme i v prostředích, kde občas pracují, nebo tu práci předstírají.
      Všechno, co jsem výše napsal, je ještě velmi mírně a celkem korektně vyjádřeno.

  2. .. inu ano, 22.říjen(Marie Salome Galilejská) L.P. 2024 bude možná jednou prohlášen dnem historicky významným, leč jest se co obávati, že zrovinka my z toho radost mít nebudeme.

  3. Dobře to děláš, Vidláku. V eulamentu jsi ten správný člověk na správném místě. Řekl bych, že první svého druhu.
    Pan Dostál měl dobrý nápad. Takového „národního zpravodaje“ bychom v bruseli potřebovali napořád. Pro začátek. Ale jak toho dosáhnout…?

    1. Vidlák tu neříká nic, co by už nebylo známo.

      Že jde o zlodějství ze strany EU je jasné, omluvou nemůže být to, že Rusko se na Ukrajině chová nezákonně.

          1. Tak se tu furt neochomejtej, když je to všechno tak zpožděný a na nic. Proč tu vlastně smrdíš hm? Proč si tak ubližuješ?

        1. Nevím, jestli na právě toto sedí příměr „kyselé hrozny“ úplně přesně; o to ale asi nejde. Alešova výtka jde poněkud mimo.

          Kdo zajímá, věděl už včera – to je poněkud laciné. Spousta lidí na hledání a „zajímání“ nemá čas a zdroje. Lidi mají spoustu závazků, povinností, práce, které jim nedovolí ležet celý den na internetu; kolikrát nemají ani jazykové vybavení, aby četli Daily News, Žen-min Ž-pao nebo Vergilia v originále. Každý prostě není skladníkem ve šroubárně či podobně všestranným intelektuálem se spoustou volného času. Lidi informace berou tam, kde jsou k dispozici nejrychleji s nejmenší námahou. Napišme si to ještě jednou:

          Lidi informace berou tam, kde jsou k dispozici nejrychleji s nejmenší námahou.

          V tom spočívá síla médií, proto se budují mediální domy a mediální impéria. I proto potřebují „dezoláti“ svůj vlastní, robustní mediální dům – aby dezolát, který od nevidím do nevidím roztáčí kola, věděl, kde se dozví včas, co na něj v bruseli, fašingtónu nebo ve strakovce šijou. A když si bude chtít prohlédnout nějaké reklamy a přečíst si, co si má myslet, může si předplatit Seznam nebo Ricin.

          Zatím mediální dům nemáme, ale pár webů tu službu jakž-takž supluje. Vidlák je jeden z nich a jedna z prvních vlaštovek.

          1. .. už hodně dlouho mě trápí dilema.. je pro sprostý lid lepší vědět s předstihem, co se v Evropském parlamentu chystá nebo je lépe sprostému lidu být postaven až před hotovou věc?
            Ani v jednom z uvedených případů nemá sprostý lid sebemenší šanci na ovlivnění dění, v tom druhém je ovšem ušetřen mnoha bezesných nocí, které by ho dozajista čekaly, pokud by věděl předem.
            Kurde, to je dilema…

            1. To si musíte rozhodnout sám.
              Karel Jaromír Erben sice píše, jestli se nepletu, v básni Svatební košile, že „…lépe mít před sebou temnotu, než strašlivou poznati jistotu“, ale můj názor je jiný.

              Mimo jiné i proto se v bruseli a ve strakovce tak snadno pečou proti nám tak snadno různé kulišárny, že spousta lidí čerpá info ze Seznamu a jiných otrávených studní. Podívejte se na Maďarsko.

      1. Podle jakých přesně zákonů, se Rusko chová nezákonně?
        Těch, kterým se vzletně říká „mezinárodní právo“ a které celý zbytek světa striktně dodržuje?

    2. Ivan David také psal o věcech, které by europarlament nejlépe zamlčel. Vidlák převzal štafetu a jednou ji předá někomu dalšímu. Do té doby díky Vidlákovi!

      1. „Proti byla jen Kateřina Konečná, Ondra Dostál a Ivan David. Tentokrát s financováním Ukrajiny neměl problém ani Filip Turek, ani Nikola Bartůšek a souhlasili také všichni poslanci za ANO.“

        Vypadá to, že ne všichni poslanci pozorně čtou předem text o kterém hlasují. Filip Turek včera velmi rozumně vysvětlil vše okolo zmíněného hlasování.

        Názor Filipa Turka je zde:
        https://voxtv.cz/show/po-znich-k-turkovi

        1. .. no jo, je to prima mít čerstvý subjektivní pohled na věc za pouhých 89Kč za kus, nebo měsíční či roční předplatné. Na kolik by přišel takový pohled na věc z jiných zdrojů?
          A mohl bych ho vidět, než zaplatím? ;o))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *