14 května, 2025

Je zdraví lidí národní zájem? Aneb jak si nesmíme vyrábět penicilin. Co vyrábět. My ho nesmíme díky EU ani balit.

Pamatujete si na to, jak loni Válek vyřvával po tom jeho lékovém trapasu, kdy nebylo značné množství základních léků, že vrátí výrobu penicilinu do Čech? No tak vrátí houbeles, protože nám to zatrhla Unie.

Tedy přesně řečeno zatrhla nám uplácet zahraniční firmy subvencemi tak, aby se jim výroba tady vyplatila. Ono totiž výroba právě těch nejzákladnějších léčiv není zrovna marketingový a finanční trhák, co si budeme povídat.

„Nepodařilo se nám přesvědčit Evropskou komisi, aby nám povolila větší dotaci pro výrobce penicilinu. Chtěl jsem, aby se vyráběl u nás, všechno bylo připraveno. Problém byl, že by státní podpora musela být vyšší,“ řekl začátkem května v rozhovoru pro MF Dnes Válek a dodal: „Ani blistrování není možné ze stejného důvodu.“

A to je přesně ten důvod, proč si nemyslím, že by to měla zajišťovat nějaká cizí korporátní pharma firma. Takovéto léky by měl zkrátka zajišťovat a vyrábět sám stát. Neboť ten by pak nemusel držet tak jako nyní šílené zásoby, protože by se klepal strachy, že si zase nějaký Číňan nebo Tchajwanec postaví hlavu a nám ho nedodá, protože třeba bude epidemie a on bude mít sám málo. Existuje spousty léků, takzvaných generik, tedy léčiv, která jsou po vypršení patentové ochrany vyráběna jako kopie jiným výrobcem, než je držitel původního patentu, se stejnými účinky, ale sakra jinou cenou. Jenže my jsme si fabriky prodali, případně zrušili.

Obchod s léky je gigantický byznys a o pacienta tam jde mnohdy v poslední řadě. Stát by tu nebyl od toho, aby své občany odrbal, ale aby jim nabídl dostupnou kvalitní péči. Co je na tom tak divného? Pokud si sečteme a podtrhneme všechny plusy a mínusy, musí nám jednoznačně trčet jedno velké a tlusté PLUS. Jenže to se samozřejmě nelíbí velkým firmám v Německu ani nikde jinde, že by mrňavé Česko mohlo být v něčem soběstačné. Natož ve zdravotnictví. Pamatujete si, jak nám Němci tenkrát šlohli ty roušky? Tak proč bychom na ně měli brát ohled my?

Zdraví národa (našeho), by mělo být jedním z pilířů našich národních zájmů. A pokud si ho tedy takto definujeme, měli bychom pro jeho naplnění začít dělat maximum. Není to najednou o dost snadnější, když si řekneme, co opravdu chceme? Ale chceme to opravdu? Jsem přesvědčená, že ne. To by pro to dělal někdo něco trochu víc, než Válek, který to stejně dělal ještě úplně špatně a jen proto, aby ho lidi nevynesli na svých, angínou zanícených mandlích.

#janamarkova

3 thoughts on “Je zdraví lidí národní zájem? Aneb jak si nesmíme vyrábět penicilin. Co vyrábět. My ho nesmíme díky EU ani balit.

    1. Vaše neustálé omílání ideologických žvástů je už únavné. A trapně bezobsažné. Takže:
      Existovala v Praze, Malešicích, firma Léčiva. Vyráběla v nejvyšší kvalitě, oproti gigantům levně, a v množství, které respektovalo statistická data a tedy potřeby ČR. Po privatizaci (do rukou managementu) se velmi úspěšně rozvíjela a nakonec i dotovala výzkum v řádu 200 mil Kč ročně, mj. i týmu prof. Holého, jehož patenty přinášely ČR i 2 mld Kč ročně. Po nějakých 15 letech odcházeli tehdejší majitelé „na odpočinek“ a jednali se „státem“ o prodeji s tím, že by měly být zaručeny potřeby zdravotního systému, neboli že by bylo dobré ponechat si „zlatou akcii“. Přemoudrá vláda zažblebtala cosi podobného jako Vy s tím, že nemá zájem, jelikož vše vyřeší trh. Firmu nakonec koupila francouzská Sanofi. Výsledkem bylo během půl roku zdražení Paralenu z 9,50 Kč na 19,90, Endiaronu z 19,90 na 39,90 atd. Každé zdražení léků logicky zdražuje náklady zdravotní péče, nicht wahr?
      Vámi zbožňovaný „trh“ má základní vadu: kdo vlastní výrobu, diktuje maximální cenu bez ohledu na důsledky pro občany i JEJICH stát. A když – z jakéhokoli důvodu – vypadne výroba někde na druhém konci světa, resp. nikdo nestačí pokrýt tento výpadek, LÉK NENÍ, jelikož chudší státy/zdravotní systémy nemají na to, aby přeplatily ty bohatší. Viděli jsme to v éře COVIDu, nedávno chyběla antibiotika, Endiaron (GENERIKUM !!!) atd.
      Nikoli, nadnárodními korporacemi monopolizovaný „trh“ nejen nevyřeší vše, ale velmi často NIC.
      Sláva Black Rocku, sláva Big Pharma.
      Kéž by Vás Pánbůh darem rozumu obdařiti ráčil…

      1. To nebyla jenom Léčiva v Hostivaří, ale také Slovakofarma v Hlohovci a jiné. Pravda, dělaly se u některých přípravků jenom malé šarže pro potřebu naší republiky, ale v plném sortimentu potřebných generických přípravků. Trh prý vše vyřeší, kecy v kleci.
        Kdysi bývali lidé hrdí na to, že v Léčivech pracuji. A dnes, darmo mluvit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *