Jihomoravský hejtman lidovec Jan Grolich ze Spolu zakázal poskytnutí místnosti na krajském úřadě pro debatu s prezidentem Václavem Klausem o jeho nové knize Od Beneše po Ukrajinu, 80 let od konce 2. světové války.
O zapůjčení požádal klub jihomoravských zastupitelů SPD, Trikolora, PRO, Svobodní. Grolich ve sdělení skrze svůj sekretariát z 10. 4. 2025 předsedovi klubu Liboru Bláhovi z Vyškova uznal, že místnost je k dispozici a použití pro potřeby politických klubů jihomoravského zastupitelstva. Nelíbilo se mu však, že by na akci měli přístup občané Jihomoravského kraje. Tedy, kdyby chtěli zastupitelé z klubu a jejich spolupracovníci podebatovat s prezidentem Václavem Klausem, to asi šlo. Pokud mají mít přístup na akci i občané kraje, tak to Grolich zakáže.
Grolich ukázal, že nechápe politiku jako věc veřejnou a že by krajský úřad jako orgán veřejné správy měl sloužit občanům kraje a měl by jím být co nejvíce otevřen, ale že politika je pro něj zákulisní boj či snad ji chce činit jen jako nějaké uzavřené polomafiánské setkávání. Jeho představa kabinetní a zákulisní politiky je mi z duše odporná. Vzpomněl jsem si na cimrmanovský výrok: „Chtěl dělat hostinského, ale neměl rád lidi“. Grolich chce být hejtmanem kraje, ale nechce, aby mu na krajský úřad lezli občané jeho kraje. Možná Grolich nemá rád i knihy, proto nechce debatu s občany o knize.
Václav Klaus je bývalý prezident republiky, hlava státu. Je mezinárodní zvyklostí, že i bývalá hlava státu je chápána jako významná veřejná osoba a symbol historického vývoje státu. Když byl ve funkci prezidenta, byl přijímán hejtmany krajů, které navštívil, a hejtmany jako hlava státu zval na státní slavnosti, včetně jihomoravského. Jako prezident Václav Klaus dbal na to, aby významné státní akce byly i mimo Prahu, zvláště v moravském Brně. Na jeho pozvání přijel papež Benedikt XVI., který 27. 9. 2009 jako první papež vykonal návštěvu Brna a uskutečnil zde nezapomenutelnou mši navštívenou asi 120 000 věřícími na letišti Brno-Tuřany. Na pozvání Václava Klause se v Brně uskutečnilo setkání hlav státu Středoevropské iniciativy v květnu 2007, kdy v Brně bylo 15 hlav zahraničních států – nejvíce prezidentů v historii Brna.
Je lidsky ubohé, chováme-li se k někomu jinak, když je ve funkci a když ve funkci již není. To, že Grolichovi vadí občané kraje, kteří by přišli na besedu na krajský úřad s bývalým prezidentem, je vizitkou jeho charakteru. Je představitelem jihomoravské koalice Spolu, kde je nejsilnější složkou Občanská demokratická strana, jejímž zakladatelem Václav Klaus byl. To ať si zhodnotí voliči ODS.
Václav Klaus v Brně bude 15. 5. 2025, v 17 h uskuteční veřejnou debatu o knize Od Beneše po Ukrajinu, 80. let od konce 2. světové války v hotelu International, Husova 16, Brno. Vstup volný bez registrace.
Já bych se tak nečertil, vždyť si tyto skvělé představitele zvolil náš moudrý lid ve svobodných volbách 😁
Autor článku, pan Koudelka, jaksi pozapomněl, že na dělný lid musí být přísnost.
A přísnost náš soudruh bratr hejtující man zcela zjevně umí.
Oba mí dědové by vespolek zapěli song:
https://www.youtube.com/watch?v=yBXfKiYn7AM&ab_channel=K%C3%BChn%C5%AFvsm%C3%AD%C5%A1en%C3%BDsbor-Topic
Začíná to tak hezky – Teď, když máme, co jsme chtěli…
Herr Schultze, lidumil, který Matyášovi Sandorfovi dodal kanóny (podle Neffovy verze) by zajisté souhlasil.
Nějak se nám to politické tajnůstkáření tady rozmáhá. Tajná příprava rozpočtu, neveřejné jednání ve sněmovně, neznámá návštěva na Hradě, … Občane, co je ti po tom, co my si tady pytlíkujeme!
Černoprdelníci jsou holt černoprdelníci.
Škodolibě lze poznamenat, že kdysi Klausovi spojenci.
Kdo s čím zachází, s tím schází.
Lidovci byli postupně spojenci všech stran, co byly u moci.
A teď, milé děti, najděte deset rozdílů ve vyvolaných vlnách po na chlup stejné hypotetické situaci, kdy se jen drobně liší jméno autora knihy. Pouze v příjmení.
To platí zejména pro „Aleš“ a „odverpánku“.
Jinak co se Klause týče, tak ten je samozřejmě jedním z hlavních viníků současné situace, o tom není pochyb.
Až na to, že Hitler se nejmenoval Václav.
Hejtman rozhoduje o tom, co se děje v jeho budově. To je v pořádku.
Klaus jistě najde jiné místo.
Není to jeho budova. Jen ji dočasně může užívat.
Za peníze z našich daní.
Pan Hejtman se nebojí Klause nebo těch, kteří přijdou na setkání s ním, či na besedu o jeho knize. Pan Hejtman se bojí svých voličů, podporovatelů SPOLU, či jak Vidlák píše Fialajugend. To je ten problém. Oni si vytvořili vlastní jugend, které již nejsou schopni ovládat, kontrolovat. Pominu, že budova krajského úřadu, parlamentu či čehokoli, co vlastní stát a někdo užívá, není majetkem těch, kteří v těchto objektech dočasně jsou a tyto budovy jsou určeny k užívání veřejnosti.
U památníku rudoarmějců v Ostravě při příležitosti 80. výročí osvobození zakázali policajti zahrát na harmoniku sovětskou hymnu. Svinský, zkurvený stát.
Nejspíš zásadní chybou bylo se jich ptát….
Jenže bylo to tak, že harmonikář nebyl od pořádajícího.
Taky jsem nebyl od pořádajícího. Dal jsem 300K za kytku a šel ji položit k památníku. Jiný přišel zahrát hymnu. Byl jsem tam až do úklidu a mám plno fotek… ani sovětská vlajka nemohla viset. Pořadatel byl zřejmě svině, která popírá historii.
Živí rozhodli, kterým padlým vzdát čest.
Nebo se těch mrtvých bojí i dnes?
Bojí se těch, kteří se bojí těch mrtvých, protože i ti mrtví vlastně stále mluví…
Rozhodují jen o těch, kteří se jich bojí. O normálních lidech ne. A nakonec se ukáže, že se ti pampuni sami bojí, ponejvíce o koryto. Ve válce o kejhák.
No já nevím, ale jaksitaxi se mi zdá, že se načálstvo snaži zblbnout lidi. že nás osvobodil někdo jiný a že tedy,,,,,,pamětníků ubývá a mladí …. už neví jak to bylo. sorry
Pointa je v tom, že Václav Klaus je bývalý. A že sklízí plody stromu, který kdysi zasadil.
Nejde ani tak o plody, jde o vliv, o moc. Velkorysost se v politice nepěstuje.
Slušnost jen taková „před zákonem“.
A většina lidí si neuvědomuje, že na tom za čas bude dost pravděpodobně stejně. „Bývalí…“
A i kdyby se nedožili v zapomnění, kmotra s kosou to srovná.
Nemyslím, že je to tak. Kořen problému je v tom, že Grolich je puncovaný blb – což ostatně prokázal krátce po tom, co se stal hatemanem.
Historii píše vítěz. Terazky je hatemanem s. Grolich.
Re: AN
myslíte zcela špatně.