23 listopadu, 2024

Geopolitický barometr

Když jsem popisoval, jak jsem se dopracoval ke svému názoru na válku na Ukrajině, byl to poměrně dlouhý příběh na několik článků. Psal jsem, že mě dráždily různé detaily a rozpory, které nebyly v souladu s oficiálním názorem vždy pravdomluvných médií. Zároveň to chtělo čas a odstup, bylo nutné si počkat, než se leckteré domněnky potvrdily nebo vyvrátily. Vlastně se sám sobě směju za své válečné texty, které jsem psal v březnu a v dubnu. Dráždivé střípky informací jsem měl už tehdy, ale trvalo, než se z nich dal sestavit obraz, který by alespoň trochu pravdivě popisoval realitu.

Dnes to není jiné. Dokonce bych řekl, že je to ještě těžší, protože válka pořád trvá a její příčiny i řešení se stále více přesouvají z ukrajinského válčiště kamsi do jednání různých delegací na úplně jiných koncích planety. Teď už si nevystačíme s ruským pomalým postupem a opotřebováváním ukrajinské obrany. Už si nevystačíme s pojmy Javelin a HIMARS. Válečná cenzura na bojištích je stále kvalitnější a stále méně průhledná. Nevystačíme si už s pojmem hospodářské sankce. Mnohem důležitější je zjistit, kde jsou sankce obcházeny, kým a jak. Do hry vstupují různé vzkazy, které předávají Doubravové a Šrédrové, kteří jsou v Rusku oficiálně na dovolené. O mnoha podobných aktivitách navíc vůbec nic nevíme, protože je zajišťuje jakýsi třetí náměstek německého ministerstva hospodářství, který nikdy v životě nebyl v televizi a tak nájemní intervijuk ani netuší, že by se o něj měl zajímat.

A tak žijeme ve světě, kde sankce zabírají i nezabírají, kde Rusko vítězí i nevítězí, kde Čína Rusku pomáhá i nepomáhá a po dlouhém hledání v otevřených zdrojích nakonec dojdeme k banálnímu zjištění, že jediná jistota jsou ruské vlajky na radnicích ukrajinských měst. To je jediná jistota, všechno ostatní jsou dohady s nějakou mírou pravděpodobnosti.

Přesto bych řekl, že zde existuje jeden velmi spolehlivý barometr. Na periferii Evropy totiž máme stát, který je v NATO a zároveň není v NATO. Je jednou nohou v EU, ale nikdy tam nedojde. Je to regionální mocnost, ale menší, než si tam sami myslí. Má silnou a velkou armádu, ale také neklidné hranice. Je v Evropě i v Asii. Je dost velký a důležitý, aby s EU dokázal hrát rovnocennou hru. Má velmi strategickou polohu proti Rusku, takže i proti USA má významné trumfy. Má klíče od migrace z Afriky a Arábie. Zároveň to není náš civilizační okruh a naše pojetí dobra a zla tam nehraje žádnou roli.

Ano, je to Turecko.

A pokud bych to měl ještě více konkretizovat, tak je to jejich prezident Erdogan. Ten chlap je u moci poměrně dlouho. Přežil armádní puč a dokázal s podporou lidu zvítězit proti instituci, která má vojenské puče přímo v ústavě. Necítí žádný obdiv k Západu, ale ani k Rusku či jiným velmocem. V posledních deseti letech se dokázal angažovat v několika válkách a všude se dobral zisku. Umí vyvažovat vlivy silnějších entit kolem sebe, umí porušovat včerejší smlouvy a uzavírat nové. A dokázal dát Turecku takový význam, že si na něj nikdo se sankcemi netroufne. USA kolem něj chodí po špičkách, Evropa kolem něj chodí po špičkách, ba i se šachistou Putinem hraje rovnocennou hru a je pro něj záludným a tvrdým soupeřem.

Podle mě je právě tento sultán velice spolehlivým ukazatelem vývoje. Má svoje vlastní informace, rozhoduje se podle sebe a je dost velký na to, aby nikomu nepodléhal. Turecko je příliš důležité, než aby si ho někdo pohněval. Turecko pod Erdoganem předvádí něco jako po zuby ozbrojenou neutralitu, která krůček po krůčku zvětšuje svůj geopolitický význam. Ten chlap byl u všeho, všeho využil a za všechno si nechal zaplatit. Mohli bychom ho srovnat s Orbánem, ale Orbán ani zdaleka nemá turecké možnosti.

Když se teď podíváte na dohody, které minulý týden uzavřel s Ruskem, tak si můžete být skoro jistí, že on už ví, odkud vítr vane a kdo vyhraje. On už ví, že na obchodu s Ruskem a přeprodeji z Ruska do Evropy ohromně vydělá. Stejně tak ví, že s tím nikdo nic neudělá, nikdo na něj žádné sankce neuvalí, naopak budou všichni v Evropě i v Rusku vlastně rádi.

On už ví, že Rusko na Ukrajině dosáhne svého, že nepadne na kolena a nebude rozvráceno. Už si spočítal, že Západ je dostatečně v prdeli na to, aby mu v jeho obchodech nemohli zabránit a vzmůžou se maximálně na zdvižený prst. Dobře ví, že v obchodě mezi EU a Ruskem přebere tranzitní roli Ukrajiny i Polska do kterého se nebude montovat nějaká Brusel.

Turecké banky se připojí k ruskému platebnímu systému MIR a bude se obchodovat v rublech… Myslíte, že zrovna Erdogan, který je politicky velmi chytrý, by se připojoval k partnerovi, který je na huntě a jehož ekonomika jde díky evropským sankcím do kytek? Kdepak, on dobře ví, jak to obchodně i politicky dopadne. Že se domůže dalších ústupků, že bude moci jít na Kurdy a posílat Azery proti Arménům, dobře ví, že Turecko bude díky těmto dohodám zase větší, asertivnější a silnější. A to raději ani nepřemýšlím, co s Putinem upekli v družném osobním rozhovoru beze svědků.

Jo a všimněte si… Ukrajina ani nepípla. Žádné Zelenského noční videohovory, kde by sultána pokáral a vysvětlil mu, že takhle se to nedělá. Když jede do Moskvy Gerhard, tak to se mohou v Kyjevě pominout, ale když Erdogan dělá s Putinem kšefty, tak jsou pěkně potichu, protože by si Erdogan mohl s jejich dohodou o vývozu obilí vytřít řiť.

Erdogan už nejspíš ví, že Ukrajina v Černém moři brzy nebude hrát žádnou roli…

Nevíte, jak vypadá válka na Ukrajině? Nevíte, čemu se dá věřit? Těžko se vám mezi několika propagandami hledá pravda? Nevíte, jak fungují sankce? Nevíte, jestli je na tom hůř EU nebo Rusko? Sledujte Turecko. Erdogan vám to řekne takřka spolehlivě. On může. On není pod tlakem jako Orbán, protože Turecko je velké, lidnaté a vyzbrojené. On není v zajetí našich představ o světě, protože muslimské Turecko přemýšlí jinak. On nikterak nemiluje ani Evropu, ani Rusko ani USA, ale umí v tom chodit. On má svoje imperiální ambice a nechce podporovat ani velké Rusko, ani velké USA a už vůbec ne velkou Evropu. On má svoje tajné služby a svoje informace.

Když Erdogan dělá kšefty s Ruskem, když už není obezřetný a před očima celého světa letí do Soči, tak už ví, jak to celé dopadne. Když se turecké banky připojují k ruskému platebnímu systému a budou za ropu platit v rublech, tak to fakt nevypadá na velkolepé vítězství Západu. Naopak bych řekl, že Turecko si teď právě přebírá od Ukrajiny její roli tranzitní země. Zatímco na severu se hranice zavírají a obchod se omezuje, v Turecku to teď bude naopak. Všechno, čeho se EU vůči Rusku vzdala, všechno, co zpřetrhala a rozpojila, to si teď Erdogan rád převezme a nehodlá se nechat předběhnout. Nová kapitola vztahů s Ruskem, tak to sultán pojmenoval. Já bych to zkrátil: Fuck of EU, fuck of Ukrajina, fuck of USA. Peníze nesmrdí.

Vsaďte se, že žádný český uvědomělý novinář neřekne ani popel. Když jde o Turecko, tak bude ticho tichoučko, protože Erdogana není radno vytočit. Nikdo si netroufne Turecko upozornit, že na obchod s Ruskem jsou uvaleny nějaké sankce.

Make Turecko great again… To bude jediný výsledek. Erdogan své šance zpravidla neprošustruje a v tomto ohledu je úporný jak trhovec na bazaru. Teď nám všem řekl, jak válka dopadne a postavil se první do fronty na novou éru vztahů byznys.

223 thoughts on “Geopolitický barometr

    1. prdlajs. nepohodlne prispevky se tu mazou tak ze cukrberkova licokniga je proti tomu diskuzni sodoma & gomora.

      Přesně tak, ale u tohoto skvostu uděláme výjimku. Srandy není nikdy dost.
      Zakladatel

  1. Pár slov k propagandě:
    Funguje pořád, i v míru, kdy se hledá vnější nepřítel, aby se odpoutala pozornost od vnitřních problémů. Za války se jenom zařadí nejvyšší převodový stupeň. Takže rozumím ruské i ukrajinské propagandě – obě jsou ale zaměřenu spíše dovnitř než ven. Rozumím i propagandě „Západu“, ba i USA.

    Čemu nerozumím?
    Proč mě naši novináři považují za idiota, který si jednotlivé směry propagandy nedokáže najít na netu. A krmí mě těmi nejhloupějšími kousky. Beru to osobně a proto naše „zdroje“ nečtu ani neposlouchám.

    – Proč si Rusové ostřelují atomovou elektrárnu? Aby neměli dost energie a měli zamořené své území?
    – Proč Rusové rozhazují po dobytých územích protipěchotní miny „motýlek“, které zabíjejí jejich děti?
    – Jak je možné, že se najdou lidi, kteří tomu uvěří aniž by se na dvě, tři sekundy zamysleli?

    Jak se cítí novinář, který takové zprávy dává do oběhu? Kolik za to dostal? Pokud nic, je opravdu blb!Prostitutka, která chodí zadarmo není profesionálka. A je jedno, jestli to dělá z lásky nebo z hlouposti.

    1. Pletete se, když se domníváte, že všichni uvažují v kategoriích reality a logiky. Hodně lidí nemůže profesně a mnozí už to nezvládnou ani mentálně. Z mnohých se stali mentální otroci. Oni považují za úplně nemístné a nemyslitelné, aby si člověk dělal vlastní názor.
      Někdy to je i obranný mechanismus – nevědět (přesněji nechtít vědět) je osvobozující.

      Jinak jste to vystihl přesně – a jde o to, kolik lidí mentálně nenarušených ještě zbylo. A za druhé, jak je oslovit a dodat vzpruhu, že nejsou divní a pomatení oni.

      Na webech jako je tento si můžeme na chvilku poplácat po zádech, že my ještě úplně blbí nejsme. Ale nejsme…? Jde nám o hodně a přitom nebudujeme žádné struktury, které by se vůbec zabývaly možností obrany před tímto morem a zrůdnou totalitou.
      Nepíšu o boji proti tomu, ale vůbec o té možnosti. Naposledy to vyjádřil mladý Klaus při založení Trikolory. Od té doby po tom pes neštěkne a Klaus pro to nepohnul ani prstem.
      Ale problém se zhoršuje a času ubývá.

    2. No ze začátku, když Rusové postupovali, tak se tak zalekli tý rychlosti, že ničili mosty před sebou, aby se zpomalili. A to nám s vážnou tváří tvrdili i vojenští odporníci.

      1. My si tady z toho děláme legraci, ale tohle je realita. Bavil jsem se s dámou z Kyjeva, která mi zcela vážně tvrdila, že těch 7 let do Doněcka stříleli Rusové proto, aby to hodili na VSU a Azov, kteří ten Doněck brání.
        Když jsem se chtěl začít bavit konkrétně o místech dopadu a směru odkud to jde, tak o tom odmítla diskutovat, protože tyhle věci jen zamlžují podstatu – což bylo podle ní to, že celá ruská armáda se tlačí na hranice a VSU hrdinně brání jak Doněck, tak hranici . (byl leden 2022).

        Toto je esence myšlení člověka pod jednostrannou propagandou, který rezignoval na logiku a ralitu.
        Tam to dovedu pochopit, u nás to považuju za zásadní problém.

        1. U Ukrajinky to celkem chápu, když nemá možnost nebo chuť si věci ozřejmit.
          Co nechápu je naprosto pevný, zadrátovaný antirusismus u některých Čechů. Pro je jenom jeden viník toho všeho. Putler a RuSSáci.

          Neznamená to, že bychom se měli opět bezelstně přitulit k Rusku. Je tam jen o něco menší „bordel“ než na Ukrajině. Tak tedy opatrně, ostražitě. Ale nejsou jediní viníci téhle situace. Dokonce si myslím, že nejsou ani hlavní viníci.
          To je stejně jednostranný pohled jako má ta Ukrajinka z Kyjeva.

          1. Já bych v první fázi všem moc doporučoval vůbec o tom nepřemýšlet optikou viníka a oběti. Prostě si jen vyhradit čas na pročtení historie oblasti, poslechu keců z televize jedné a druhé strany, aspoň od roku 2014. Bezpodmínečné přidávání se k jedné ze stran považuju vůbec za blbost. Ale ono to pak chce trochu pajšl, protože pak do vás buší fakt opravdu všichni.

          2. Kocour: problém je, že u menší vzdálené omezené války jako ještě i Karabach, i když tam už byly nasazeny větší síly, je víc informací od neutrálních subjektů. V ukrajinské válce mají skoro všichni svoje zájmy. Informace z neutrálních pramenů téměř neexistují. Potom se lidi rozhodují podle toho, komu chtějí věřit. Jakékoli důkazy přeložené tím, kdo je považován za nedůvěryhodné jsou smeteny že stolu. Je to potom hádka ideologická a ne věcná. U některých události nevím, jak to bylo a kdo za tím stál. Zbyly jen některé zprávy OSN, Amnesty International a OBSE, ale i OBSE byla obviňována, že není nestranná. Navíc zprávy OBSE vycházely denně anglicky na webu, byly podrobné, ale šlo o to, že z těch údajů moc nešlo pochopit. K čemu je třeba že v polovině října 2021 došlo někde k výbuchu. Místa a souřadnice jde najít, ale neříká to nic o tom, kdo je způsobil. Byly něčí zákopy ostřelovány nepřítelem nebo sousední jednotkou po hádce nebo jim tam vybuchla vlastní munice omylem? Kdo porušil příměří z toho vyčíst skoro nejde. Myslím zprávy OBSE z doby relativního klidu, kdy byly pokusy zavést Minské dohody.

          3. „Co nechápu je naprosto pevný, zadrátovaný antirusismus u některých Čechů. Pro je jenom jeden viník toho všeho. Putler a RuSSáci“
            ————————

            Kocour četl můj příspěvek ohledně propagandy k válce na UA, níže. Protože napsal velmi podobný svůj.
            Píšu proto, že mne zajímá vysvětlení jevů, o kterých píši.
            A právě mechanismus, díky kterému mají lidé, zasažení mainstreamovou propagandou, klapky na očích, tam popisuji. Nepopisují to tu poprvé. Přesto kocour a mnozí ostatní, to nechápou nebo dělají, že to nechápou?!

            Přitom vysvětlení je velmi jednoduché a pochopitelné! 😎

            1. Dexxi, absolutním anti rusizmem je třeba postihnutý i můj starší brácha. Prožil 68. v docela citlivém věku 14 ti let. Nes tenkrát okupaci i to, že pak zametli zle s naším tátou velmi těžce. Nemůže od té doby nic ruského ani cítit, ani na Volhu s námi nejel, když jsme tam v roce 2002 s lodí vyrazili. Když se někdy dostaneme v diskuzi k nějakému tématu spojenému s Ruskem, není přístupný k žádným, byť sebebytelnějším argumentům.

              U něj to tak nějak chápu, ale u lidí, kteří to mají bez prožitku a nechali se nablbat jen propagandou, je to na chocholouška.

              1. Já to měl „s prožitkem“. Také jsem měl dlouhá léta spojenou i pouhou ruštinu s negativními pocity.
                V kritickém roce mi bylo devatenáct a plně jsem se zapojil do donkichotského „odboje“, který měl ve své otevřené fázi podobně nulovou naději na cokoli byť i vzdáleně podobného úspěchu, jaký má podle mého názoru letošní plánované pražské řečnění za účasti nadpoloviční většiny agentů-provokatérů.
                Nicméně chápu jej jako součást potřebné psychohygieny.

                Nemůžu říct, že bych v osmašedesátém Rusy a jejich vedení nenáviděl. Spíše jsem se na ně díval jako na nechutné duševní vypatlance.

              2. Admirále, já to nezažil. Těsně. Přesto jsem byl antirusista taky. A přesto jsem se toho zbavil. Je to zajímavá cesta poznání. Hodně k ní pomohlo bombardování Bosny a Srbska. Se kterým nesouhlasili ani disidenti na Západě.

                Teď je hodně mladých antirusisty. Jedná mladá kolegyně vždy vypínala ruskou písničku či video nebo odcházela z místnosti. Jen stačilo slyšet ruštinu. Dělala s námi jedna vynikající, co sbírala ocenění, kolegyně z Ruska.

                Proč jsou na tom tak ti, co to nezažili?
                Je to snadné pochopit, píšu o tom níže ..

                PS:
                A když je to s bratrem tak, proč nejste antirusista vy? Docela by mne to zajímalo:-)

            2. Kromě roku 1968 je za tím i snaha dodat legitimitu současnému režimu, který podle některých lidí má být postaven podstavec antikomunismu, jako kdyby sametová revoluce byla minulý rok a SSSR stále existoval. Jako kdyby v USA byl Reagan a ne senilní prezident obklopený většími marxisty nebo i maoisty než kdy byli v Československu. Ti co udělali velkou kariéru po sametu se často cítí nejistí, když se režim otřese a jejich pevné ukotvení na Západě. Jenže místo, aby se snažili udržet Západ životaschopný a léčit ho, snaží se ze všech sil projevy úpadku nevidět a popírat.

    3. Jeje, starý kocoure, když jste četl můj příspěvek o propagandě, měl jste to dát do vlákna, abychom mohli o tématu diskutovat…

  2. No zdá se, že spousta váhavých začíná větřit, která že strana bude v tomto konfliktu „ta vítězná“…
    Docela by mě zajímalo,z jakého důvodu byl definitivně odejít Šinzó Abe. Tak nějak mi nesedí, že by se ten magor s trubkovou brokovnicí vyskytl jen tak samovolně… A vždy pravdomluvná média o celém problému nějak podezřele mlčí… Tak mě napadá kacířská myšlenka, jestli se nám Mr. Abe nechtěl taky kamarádit s těmi nesprávnými hochy…

    1. On se kamarádil. Za jeho vlády probíhaly čilé rozhovory. Nechtěl jsem nikoho obviňovat, ale to bylo první, co mě napadlo.
      Nedávno soudruzi zavraždili Chavéze z Venezuely a asi mnohým poslali jeho fotku.

  3. Telegram:
    Hlavní věc z prohlášení tiskové kanceláře ruské zahraniční rozvědky:
    ▪️Polsko se připravuje na zavedení kontroly nad nejperspektivnějšími odvětvími ukrajinské ekonomiky;
    ▪️Ukrajinské úřady ve skutečnosti již začaly prodávat svá odvětví ekonomiky Polsku;
    ▪️Polské společnosti nakupují od Ukrajiny obilí za nízké ceny, čímž odsuzují ukrajinské podniky k bankrotu.

    1. Ještě jsem zachytil nerověřené zprávy o tom , že Ukrajina prodává svá území. Něco Polsku, něco Číně.
      A nejsou to malá políčka…
      Takže plán rozparcelovat Rusko a rozdělit si v něm sféry vlivu (nedávno byla o tom konference v Praze – bez publicity) se možná trochu pozmění. Ne Rusko, ale Ukrajinu.

      1. To, co za něco stálo, si už „koupili“ Američani. Kromě toho, co rozkradl Biden se svojí bandou a synkem.
        Pro vazaly ochotné přilít trochu vlastní krve prostě našli pár ohlodaných kostí.
        Poláci mají na region dlouhodobě zálusk, já jen se děsím toho střetu Poláků s kultem Bandery. Oni předstírají, že to je jen folklor, ale bude tam ještě mela.

        1. Gogo: Polsku to zatím vyhovuje. Zkouší si tam svoje zbraně. Jejich armáda přímo nebojuje. Válečné uprchlíky zaměstnávají polští kapitalisté. Voliči vládě dovolí nakoupit armádě hodně drahých zbraní, aby Polsko bylo silné. Mají i lepší pověst v Bruselu místo vyšetřování polského právního státu je oceňuji, že jsou záštitou Evropy z východu. Záleží okolo Lvova, jak svůj vliv budou zavádět. Mohlo by to fungovat přes místní prostředníky kapitál investice. Zaměstnávat místní lidí. Kdyby chtěli ustanovit přímou polskou vládu, brzo by se to nelíbilo. Už Bandera se ve Lvově bouřil proti polské nadvládě ve 30. letech. Polský rozkvět ekonomiky a čerpání dotací z EU i to byl důvod Majdanu. Lidi chtějí životní úroveň jako ve Varšavě mít i v městech západní Ukrajiny. Zemědělce mohly dotace lákat. Doufali v ně. Průmysl na Donbasu byl v opačné situaci. V EU by těžký průmysl a uhelné doly neměly budoucnost v době klimatických regulací. Navíc by vznikla silná čelní přehrada na ruské hranici.

          1. Poľsko môže nezávisle disponovať so svojimi energetickými zdrojmi bez toho, aby sa obzeralo späť na európske rozhodnutia o potrebe zníženia spotreby plynu. V rozhovore, ktorý v pondelok zverejnila pre Sieci to uviedla poľská ministerka klímy a životného prostredia Anna Moskwa, ktorá je vo vláde zodpovedná za energetické otázky.

            „Energetická bezpečnosť je vo výlučnej kompetencii krajín. Nikdy nebudeme súhlasiť s jej presunom na európsku úroveň. Nikto nás nemôže nútiť regulovať spotrebu plynu alebo zavádzať iné reštriktívne opatrenia. A ešte viac – nechceme rozhodovať vo Varšave o obmedzeniach v iných krajinách,“ upozornila.

            „Infraštruktúra a plynovody, nakúpený plyn je majetkom našej krajiny. Len my môžeme rozhodnúť, ako ho využijeme, na aké potreby a komu ho poskytneme,“ dodala Moskwa a ubezpečila, že „poľského plynu sa nikto nezmocní.“ „Zdôrazňujem, že Európska komisia nás nemôže do ničoho nútiť,“ povedala.
            Celý článok tu: https://tass.ru/ekonomika/15420049

    2. Nelze to vyloučit.
      Už v červenci Verchovna Rada schválila novelu zákona o privatizci s účinností od 1. září, která ji má urychlit a „zprůhlednit“.
      Všechno bude digi, elektronické aukce, dohlížet na to má jakási státní agentura „prozorro.sale“ a zahrnuje „Small privatization
      Property leases
      Bankruptcy
      Timber (WIP)
      Mineral Extraction Rights
      Railcar Leases
      Land market
      Non-performing loans“
      https://www.spfu.gov.ua/en/news/8830.html
      https://prozorro.sale/en

      Skutečně se jedná o rozprodej všeho státního vč. půdy.

  4. Severní Korea prý nabídla Rusku, Doněcku a Luhansku 100.000 vojáků (mezi nimi specialisty vycvičené na starších typech ruských zbraní) výměnou za obilí, ropu a plyn.
    Kdyby třeba jen Doněck (Luhansk) souhlasil a Rusko poskytlo úvěr na požadované komodity a ty následně dodalo, jak to Západ přijme? Vždyť Západ Doněck (Luhask) považuje za Ukrajinu.
    Odhadne to někdo.

    1. Ono to má i poměrně zajímavé konotace, čistě technické. Rusko po kolapsu SSSR ztratilo schopnost produkce spousty zbraní. A Severní Korea z nějakého důvodu tohle nejen vyrábí, ale i v rámci svých možností zdokonaluje. Dělají hlavně pro různé ráže, skutečně je vyrábějí a pro Rusy budou snadno použielné.
      Já jsem tady už několikrát psal, že pro Rusko je natahování konfliktu podle mě nebezpečné z mnoha důvodů a vyčerpání skladů je jedním z nich. To by byla šance jak dostat do pole funkční a obnovitelné zbraně.
      Korejci nabízejí i vojáky. Nevím, jestli proto, aby získali zkušenosti, nebo je v tom i něco jiného, ale toto vidím trochu riskantní.
      Další otázka je, jak by Rusové reagovali na fakt, že jim prdel zachraňuje zrovna KLDR.

      1. Jestli by se do toho vložila Severní Korea a ubližovala jedině správnému, UA fašisticko-demokratickému režimu, který masakruje menšiny i vlastní lidi (což je neslučitelné se západními lidskými právy), poslouží to USA jako propagandistická záminka, pro eskalaci konfliktu.
        Severní Korea je na Západě dlouhodobě démonizována, takže válečné dávky, inflaci a nedosažitelná paliva, by část lidí zase snášela lépe…

        1. A co když KLDR nutne potřebuje ruske obilí, plyn a ropu? Na lidech jim asi moc nezalezi. Porad nesmysl? A doplnit spojenecke sily by Doněck (Luhansk) asi i prijal, pokud to zaplatí Rus.
          A pro Kima je to šance jak zatopit USA a vyzkoušet reálný boj pro elitní jednotky doplnene o kanonenfutr dobrovolníků.
          Navíc, budou to jednotky Ukrajiny, když Zapad považuje Doněck a Luhansko za Ukrajinu?

    2. Nic oficialne nenabidli, to se jen media chytla blafu nejakeho poslance Dumy u Solovjova, ktery to vypustil jen tak bokem do vetru. Kdyby to byla pravda, jde o velkou urazku Rusu. I kdyz ono na kazdem sprochu byva pravdy trochu a soudruh Kim mozna doopravdy usoudil, ze Rusove jsou ve slepe ulicce, to by byla pomerne opodstatnena myslenka.

      1. Já tomu také moc nevěřím… Podle mě je to jen balónek.
        Ale dovedl bych si představit, že výsledkem bude nějaká malá severokorejská mise, jakási zahraniční legie „dobrovolníků“ mezi kterými budou především vyšší důstojníci z KLDR, ale i z Číny, aby si osahali reálné válčiště a nasáli taktiku.

          1. Kim jen vymění svoje vojáky za ruske obilí, ropu a plyn. Kim již obě republiky oficialne uznal.
            Putin da jen Donecku/Luhansku uver a dodá KLDR potrebne. Dal jej to nemusí zajímat.
            To vypadá jako win-win-win varianta pro 3 zúčastnění strany. Pro Ukrajinu konecna.

            1. Putin udá na úvěr plyn, ropu a obilí, kterého má aktualne nadbytek. A hlavně to nijak nesnizi aktualne prestřelene ceny na burzách.
              Jako morální bonus umožní prezit milionům severokejcu. To by měl ocenit i papež František.

        1. ujo, taky si mxyslím, i když v té zajímavé existenci sevkor se moc nevyznám. Je to jaksi podivné… no uvidíme

        2. KLDR má sklon se izolovat. Nedokážu odhadnout, jestli by chtěli udělat takovou misi. Mainstreamová média ale psala, že za Ukrajinu bojují dobrovolníci z Taiwanu, aby získali zkušenosti. Nebyli ale asi vyslání vládou. Je to nějaká soukromá iniciativa záložaku. Možná několik desítek mužů. Ti vyzdvihují důležitost dronů.

        3. Tak pokud mají naše média pravdu, tak Rus mele z posledniho a Ukrajina jde do vítězného protiofenzivy. Proc by Putin odmítl 100.000 vojáků s technikou?

      2. Vždyť je to jen obchod. Severokorejské vojáky oboum republikam za obilí, ropu a plyn, placeně Doneckem (Luhanskem) a dodane Ruskem na úvěr.

        1. KLDR obě republiky uznává, může s nimi uzavřít mezinárodní smlouvu. Záleží na Kimovi, co poručí svým diplomatům.

  5. Z dnešního tisku.
    Občas si zajdu do knihovny v naší ulici, abych si, z nostalgie, zalistoval v denním tisku. Stalo se i dnes.
    V Mladé frotně DNES na str.2 jsem našel rozhovor s titulkem:
    „Třikrát jsem si byl jistý, že umřu“
    Mladý muž tam vypráví o své zkušenosti, kterak bojoval 33 dní na Ukrajinské straně v současném konfliktu.
    Podnikatel, přišlo ho to na 52 tisíc (víc si nemůže dovolit), prý sloužil 13 let v ozbrojených složkách. Motivace:
    „Naše země je z mnoha politických důvodů součástí tohoto konfliktu. Sedět doma a nadávat, to umí každý. Já to neumím, a proto jsem se rozhodl jít bojovat.“
    Podle dikce celého rozhovoru jsem usoudil, že si prostě chtěl vyzkoušet, jak to v takové válce doopravdy vypadá, chtěl si vystřelit. Je to ale jen moje doměnka.
    Nejvíc mě ale zaujal následující odstavec:
    Otázka: Představa vs.realita na Ukrajině jsou odlišné. V čem například?
    Odpověď: Média se snaží vykreslovat, že Ukrajina je de facto naprosto zničenou zemí. Pomalu není mmísto, kde by se tam neválčilo. Ale kdybych nevěděl, že tam je válka, a tím neříkám, že tam není, tak jsem ji neviděl. Paradoxně i v Charkově, který byl pod útoky, jsme neviděli typicky zničený barák.

    Nu, očitý svědek. Před čím tedy k nám prchají Ukrajinci ze západní Ukrajiny?

      1. Pár dní po té mele jsem napsal advokátce té učitelky mail, jestli nechtějí zveřejnit číslo účtu, kam by lidé mohli posílat příspěvky, když by přišly těžké časy. Dodnes čekám na odpověď. Vlastně už nečekám.

      2. Pithart: spíš dobrovolník. Žoldák? Těžko tam něco vydělal. Měl náklady na výstroj. Nevěřím, že jezdí dobrovolníci kvůli penězům zisk malý a riziko vysoké. Kdo chce peníze, vyplatí se mu za větší prachy hlídat ropné těžaře v Iráku nebo Africe a je tam nižší riziko.

        1. Podepsal tam kontrakt? Pokud ano, je to žoldák v pravém slova smyslu. Co jsem tak slyšel, tak to američtí instruktoři tlačili ke kontraktu na celou dobu války, takže striktně vzato to může mít podepsané a platné dodnes.
          A sice režim tvrdí, že nebude tyhle lidi stíhat (a naopak stíhají ty, kteří pomáhali Ukrajincům z Doněcka/Slavjanska) a Zeman že jim dá milost, ale president i režim se mohou změnit a tohle se dá stíhat i zpětně.
          Tak jsem zvědavý, jestli se jednou potkají v cele kluci bojující proti Azovu a s Azovem.

          1. Gogo: nepotkají. To by nebylo politický správné, jak by vám analytici vysvetlili.
            Jestli je to takto, je to nepochopitelný, že dobrovolníka nutí ke kontraktu, aby byl nazýván žoldákem. Takový člověk tam přece nejel pro peníze. Naopak by šlo žoldáky vubec nepoužívat a to i v případech těch, kteří jsou jen po penězích. Stačí jim dát dvojí občanství v cílové zemi. Potom se s tím můžou zabývat právníci léta, jestli udělení občanství bylo účelové.

            1. Píšu, co popisoval jeden z dobrovolníků. Přišli, dali jim k podpisu papír, kde stálo, že se podle smlouvy zavazují podřizovat velení a bojova za tolik hřiven až do konce války. Další jeho poznatek byl, že tam Ukrajinci na slovo poslouchali americké instruktory,. Tento člověk nepodepsal a odešel. Vylekalo ho to neomezené nasazení. Měl strach.

        2. Já si v poslední době říkám, že jednoho dne ta válka skončí a ropa, plyn i uhlí budou zase potřeba. A říkám si, jestli Putin normalizaci vztahů nepodmíní třeba vydáním všech válečných zločinců – žodláků. A pošle seznam… Není radno zapojovat se do cizí války… to je smlouva s ďáblem. Aby jednou všichni tihle kluci, co šli altruisticky zachraňovat demokracii na Ukrajině, nakonec neskončili při stavbě Síly Sibiře 3

          1. Zatím válka nekončí. Přituhuje.
            Tohle nepotěší.

            Zdá se, že evropští vládci jsou zajedno, že jejich obyvatelé musí v zimě trpět, abychom nad Ruskem na UA, vyhráli. Tlačí na to USA.

            V USSákově se už diskutuje o vzdálené jaderné válce, kdesi v Evropě, jako o realitě, téměř hotové věci…

            1. Ukrajinizac a Afrikanizace Evropy. To, co se dělo v Sýrii, Afg, přesunují USA do Evropy.
              Lidi to nechtějí slyšet a reakce na toto, když to řeknu, jsou hodně ostré. Ale vidím to tak už od roku 2014.

    1. Hudec: Paradox je, že tento dobrovolník prokázal odvahu, ale vlastně bojoval ve válce i za zájmy těch které dlouhodobě kritizuje. Má svůj web, pokud myslíme toho stejného dobrovolníka. Je to kritik greendylu, politické korektnosti a skoro všeho, co představuje současná podoba EU, do které chce Ukrajina vstoupit. On je to totiž univerzální způsob, jak dovést konzervativce k podpoře EU a šílenosti Bidenovy vlády. Stačí ukázat na Rusko. Potom i lidé jako pan Joch z občanského institutu se stávají jestřáby v zájmu obrany společnosti, která je chce zničit jako dinosaury a přežitek minulosti.

      1. Joch je placený z USA. Jeho sdružení a časopis. V devadesátých letech začal propagovat US politiku.
        Prostě taková měkká US síla. Dnes je ta US politika krapku jiná. Jen touha po impériu je stejná.
        Ale řeč peněz praví, koho peníze bereš, toho píseň zpívej…

        1. Dexx: vím, že psal o konzervatismu v USA. Psal o paleokonzervativcich a dalších izolacionistech v zahraniční politice, ale sám byl nadšen neokonzervativci, když chystali preventivní války. Neokoni byli původně trockisté než přešli vpravo.

      2. Manueli, našel jsem ten jeho web a je to přesně on.
        Až na tu Ukrajinu je to vlastně „náš člověk“.
        Mnou uvedený odstavec v dnešní Mladé frontě DNES je vlastně jen více do šířky publikovaný jeho názor, za který už dostal kartáč „od těch správných“:
        https://manipulatori.cz/matous-bulir-a-jeho-lez-u-ukrajine/
        Proč se to náhle objevuje v MfD netuším, možná to něco znamená? Že by Pjotr Bannderovič Fialenko poskytl copyright na vysílání signálů?

        Můj duchovní vzor, poručík Dub, který o všem už dávno diskutoval s okresním hejtmanem, by měl ze mě radost. Když jsem v roce 1997 jen z pracovní povinnosti zachraňovat povodní zdevastovanou Moravu, dostal jsem také kartáč za konstatovaní, že tam , kde tekla voda, je zle…… ale dva kilometry vedle se normálně hraje tenis. Je to taková hodně měkčí paralela k současné Ukrajině.

        A také jsem odhadoval, v jakých „ozbrojených složkách“ mohl Bulíř působit. Kdyby v armádě, asi by to napsal napřímo, u policie nevím. Ale na jeho webu jsem si potvrdil svůj odhad, že byl bachař a tudíž ve skutečném boji nikdy nebyl….. a jel si to vyzkoušet, co to s ním udělá.

        Skupinka bachařů chodí cvičit do téhož fitka jako já. Nevím jaký je osobně tento Bulíř, ale ti „moji“ jsou banda úplných vymaštěnců.

        1. Jen technická poznámka (brát prosím s humorem):
          Nikoliv Pjotr, ale Petro Banderovič Fialenko. Stejně jako byl Pjotr Porošenko, pak ho osvítila milost Boží, nebo nějaké jiné vnuknutí a najednou je tu Petro Porošenko. Myslím, že tak někdy kolem roku 2014 se tomu tak stalo.

  6. Média píší o tom, jak ruská armáda střílí tzv. motýlkový miny. O tom, že jimi ukrajinské dělostřelectvo zamorili Doněck, když čili na civilisty, média mlčí. To není válečný zločin? Je. Kdyby to vysypávali na frontě nad zákopy, mohli by to označit za zoufalou obranu vlasti, ale míří na civilisty. Zelené motýlky schované v zelené trávě cílí na děti. Liberální volič to označuje za ruskou falše flag nebo tvrdí, že prý miny nelze pokládat dělostřelectvem ani raketomety. Typický liberální kavárník o zbraních nic neví, ale všechny poučuje. Sám by bojovat nešel a nebyl tam nic platný, ale je krvežíznivy. Jiné lidi by tam nahnal. Zase je možné připomenout slova klasického myslitele Carla Schmitta, který varoval, že odpor demokratů k válce a snaha válku zakázat se může obrátit v paradox, kdy místo války omezené právem a valenými zvyklostmi, povede demokracie totální válku, která údajně bude mít za cíl skončit všechny války. Válku, kde dehumanizace nepřítele povede k tomu, že všecko dovoleno, protože jsme demokrati a oni jsou totalita. Rusové pokládají miny před Chersonem asi i protitankové a proti vozidlům, ale to že by stříleli motýlkový miny v Donecke oblasti do míst, kam chtějí postoupit pěchotními jednotkami a civilistům rozdat ruské pasy, je dost pochybné. Miny jsou ve většině případů hnus aspoň ty protipěchotní, ale ono se už rozliší, která mina je demokratická a která totalitní. Za potlesku mainstreamu.

    1. Válka je hnus sama o sobě. Miny se budou používat dál. Jde jen o to, proti komu.
      Nasypat to před nepřátelské vojáky je asi evidentně v souhlasu s cílem války. Nasypat to mezi civilisty – to už je i při cynickém pohledu potřeba rozebrat blíž.
      Bylo by to absurdní v případě „svých“ civilistů. Bylo by to hloupé i v případě civilistů na druhé straně, pokud je cílem války je dostat pod svoji vládu a žít s nimi v jedné zemi.
      Smysl by to dávalo jen v případě, že jsou to nepřátelští civilisté, bez ohledu, jestli formálně patří pod mou správu nebo mimo ni. A dá se pak očekávat, že kdo zasypává civilisty nášlapnými minami cíleně, ten by asi v případě nadvlády nad nimi měl s nimi podobné úmysly.
      Nebo pak americký přístup – je to jedno, prostě to tam nasypeme, geopolitika nehledí na utrhané nohy, detaily neřešíme a máme moc vynutit naši verzi nebo mlčení.

      Neobolševici proto nemají jinou možnost, než to zcela iracionálně připisovat Rusům. V Syrii to běžného člověka tak nebilo do očí, tady by mohlo a mělo.
      Je dobré na to upozorňovat a rozebrat do detailů. Neobolševici budou diskusi samozřejmě bránit.

      1. Gogo: výstižně popsáno. I miny se dají použít relativně slušně. Označené pásmo na hranicích se zákazem vstupu jako vojenská hranice v Koreji. Zabezpečení okolí vojenského tábora, kde si polohu min vyznačí a po skončení bojů je deaktivují. Protitankové miny na místech, kde si je taky zapíší pro budoucí deaktivaci. Sypání motýlku do mesta je to nejhorší. Potom ještě zahrabávání protipechotnich min na pole a pastviny náhodně, že si ani pachatelé jejich polohu nepamatují, jako se to dělo v Africe, aby znemožnili poválečné hospodaření vesničanů. Sověti házeli miny jako hračky v Afghánistánu, ale když novináři pořád vytahují minulost, to je jako kdyby se u každé země vytahovalo to nejhorší jako argument pro současnou vinu. Jako kdyby u Britů se řvalo hladomory v Indii a kdykoli projde řeč na USA v jakékoli souvislosti by nějaký narusovatel diskuse zařval, že současné politiky máme soudit podle použití Agent Orange ve Vietnamu. Kdyby bylo tolik videí ze Záporoží jako z Doněcku o motýlkach, dalo by se o tom mluvit. Problém je, že některé zbraně jako i rakety Točná mají všichni, když je to bývalý SSSR. Jako dohady o používání Tocky. Je těžký zjistit, kdo ji kam vystřelil, když ji mají ruská, ukrajinská, běloruska armáda i separatisti. Ruska má sice už Iskandery, ale to neznamená, že Tocky nezůstaly někde v rezervě. V tomhle byly některé minulé války přehlednější. Hurricane byl britský a Dornier byl německý. Pravděpodobnost toho, že by Hurricane nebo Spitfire někde sestřelený byl německý nebo Dornier britský, byla nepatrná. Jedině že by šlo o kořistní stroj použitý k operaci falše flag.

        1. Točky mají sice všichni, stejně jako Grady nebo Nony. Ale on není takový problém určit odkud to přiletělo – samozřejmě, že takové použití metod fyziky a balistiky může dovést k určení regionu vypuštění, který je politicky nepřípustný. Pak musí nastoupit Stříž s Paynem a určit viníka úředně bez ohledu na balistiku.

          „Sověti házeli miny jako hračky v Afghánistánu“
          – tohle byla součást tehdejší americké propagandy. Ty motýlky jsou z plastu, nevím, kdo v tom vidí hračku. Děti určitě ano, já jsem si hrával se vším. Americké analogy myslím vypadají velmi podobně, neslyšel jsem že by je vinili z téhož.

          Co jsem poslouchal sovětské účastníky, nikdo z nich nepřipouštěl, že by se k civilistům chovali úmyslně zle. Ne že by kišlak nevypálili raketami, ale tohle pro ně byla urážka, že by cílili na děti.

    2. Hele, jak funguje propaganda o UA?

      Nacistické pluky Azov, Dněpr, Ajdar atd., mají občas vytetované esesáky a hákové kříže. Tohle se objevilo i v našem tisku. Okamžitě začali novináři psát, že ruští vojáci mají vytetované hákové kříže. Což je nesmysl. Takový jedinec by šel do lochu, v armádě by ho nenechali vůbec působit. V Rusku jsou na tohle citliví.

      Když Ukronácci začali shazovat motýlkové miny na civilisty, údajně v Donbasu zraní denně okolo 10 – 20 civilistů, tak řeknou, že to dělá ruská strana.

      KdZ Ukři ostřelují JE Záporoží, naši novináři napíší, že si to Rusové dělají sami sobě.

      Co mne na tom uráží? Že se ani nesnaží sofistikovaněji lhát. Ta propaganda je pro blbý. A přesto to našim novinářům část populace, i ti inteligentní, věří.
      Je to o emocích, ne rozumu. Dlouholetá démonizace Ruska se vrací právě v těchto chvílích…

      Citát z českého filmu na závěr:

      „Jak primitivní!“ „Ale jak účinné!!“ …

      1. Je to tak už dlouho, jen poslední dny se toho sešlo víc dohromady, takže jsme s tím přišli hned 3.

        Na druhé straně, kdo už se kvalifikoval v doublethinku nebo prošel debilizací třeba ohledně 100 pohlaví, tak na něj už nějaké absurdity typu že Rus nejraději stříli na své vlastní lidi, nebudou vůbec působit rušivě. Protože Rus je zlý a nepochopitelný, vedený ďáblem Putinem. O to víc lidičkové kroutí hlavou, proč toho Putina poslouchají a dokonce volí!

        Kdysi jsem doublethink považoval za krajnost, dnes už mi připadá jako dočasně akceptovatelné východisko – jenže režim utáhl smyčku a chce víc
        https://nautilus2.wordpress.com/2022/01/18/chvala-doublethinku/
        .. článek je předválečný a vynechal jsem v něm ty události na Ukrajině.

        1. To procházení debilizací je o emocích.

          Jestliže, v tomto případě, je Rusko špatné, je o tom konzument propagandy přesvědčen, protože to do něj 30 let cpali horem dolem, pak hledá „logické“ vysvětlení. Jeho emoce nepřipustí jakoukoliv možnost, že Rusko reagovalo z přinucení, jako poslední možnost, až, co byly vyčerpány možnosti jiné. Protože by to rozbilo jeho zažitý obraz světa a morálky. Strany dobra a zla. Jeho světonázor je „naprogramován“ předem a pořád, neustálým podmiňováním z tisku, TV, rozhlasu, posilován. V podstatě je to podmíněný reflex.
          PROTO, V TOMTO PŘÍPADĚ, I INTELIGENTNÍ ČLOVĚK, VĚŘÍ LŽÍM.

          Citát.
          „Tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou“.

          1. To já bych ani tak neodsuzoval. Nakonec válku začali, ta případná debata by musela být hodně komplexní, člověk si může vypomoct analogiemi s USA, Británií, Francií … samozřejmě se dozví, že to nesmí srovnávat. Ale pořád jsou to komplexní debaty plné hodnotících kritérií.

            Ale dnes se to vydestilovalo do přijímání 3,10,63,100 pohlaví.
            Anebo v našem případě do akceptace teze, kdy dobudu město, mám tam vojáky a tvrdím, že jsem civilisty osvobodil, a pak to město zasypu minometnou palbou nebo tam naházím pěchotní miny.

            Pořád si myslím, že je dost lidí, kterým to přijde absurdní. A z nich ještě mnozí že se nespokojí s vysvětlením typu, „Rus je tak zlý, že si vůbec nedovedeš představit, čeho je schopen“. Že prostě tady u tohoto ještě řadě lidí zabliká to červené světýlko, varující, že z nás někdo dělá úplné blbce, když čeká, že to takhle sežereme.

            1. stačí přečíst některé titulky článků na S znamu a jeden by si uvrtěl hlavu v pochybách

              druhej nadšeně kejve ☻

      2. Dexx: mohlo by se to vyskytnout u některých vojáků. V Rusku verbují i vězně jako trestní prapory. U Azova je to oficiální veřejně ukazovana ideologie jednotky a ne hrstky jedinců. Tohle nechápu, proč vláda podporuje Azov tolik let, když je to vlastně na úkor armády a škodí to pověsti UA ve světě. Jak si asi připadají zajati ukrajinští vojáci z běžných jednotek armády, že zájem politiku, médií, demonstrantů ze Azov je zastínil. Navíc, jak může vláda žádat nasazení života od mužů, které odvedla do armády, když Azov házející vidle do všeho mírového vyjednávání víc jak sedm let…nakonec se jeho velitele vzdali živí místo, aby si sami vzali život. Byli to bojovníci Azova, kdo potlačoval mírově aktivisty a přísně odsuzoval každého defetistu v armádě i v relativně klidnějším období 2017-2021. Svým vlivem na politiku jsou takové jednotky nebezpečné i vládě. S tímhle začal už na první pohled slušně vypadající Juscenko, že jako prezident normalizoval situaci, kdy politici umírnění nacionalisté nekriticky se snaží vlichotit radikálním a nekritizují je. Juscenko jako prezident dlouhodobě vytrvale aktivně prosazoval úctu k Banderovci a Suchevycovi. Protlacoval ji i u soudu s tím, že trvá na prohlášení že těchto mužů za hrdiny Ukrajiny. Podpora prezidenta znamená, že tyto politické proudy udělal dovolenými a ve slušné společnosti přijatelnými postupně během několika let. Jak by policejní velitel v nějakém městě mohl něco dělat, když takové skupiny měly krytí z nejvyššího místa? První pochody už byly dávno před rokem 2014. Síla státu by měla být v armádě a ne takových jednotkách. Rusko má své kontroverzní wagnerovce a kadyrovce, ale ti aspoň nemají vliv, aby vetovali politiku vlády. Za války v Bosně byl postoj evropské veřejnosti opačný. Nepravidelné jednotky byly oprávněně terčem tvrdé kritiky pro etnické čistky, když je nějaká vláda vypustila na špinavou práci místo armády. V té době vedl názor, že ani boj proti separatismu UCK nedává srbské armádě žádný bianco šek si dělat, co chce v Kosovu na úkor civilistů.

          1. Dexx: pokud to není kachna, verbuje se v Rusku ve věznicích. Tlačí vězně, aby se přihlásili dobrovolně za slib peněz a milosti. Mají jít na nejrizikovější místa fronty na čele útoku. Kdysi dávno se tomu říkalo tzv. ztracený houf. Pokud padnou, peníze dostanou pozůstalí. Proto se píší o novodobých trestných praporech, i když jasný, že byl rozdíl, že tehdy do nich posílali vojaky. Na UA už některé vězně propustili v únoru a dali jim zbraně, ale nevím o organizovaných jednotkách složených jen z trestanců. Možná se spíš různé rozptýlili do teritoriální obrany a část dezertovala.

        1. „Rusko má své kontroverzní wagnerovce a kadyrovce“ – že jsem tak smělý, v čem se (alespoň podle vás) u výšejmenovaných projevuje ta kontroverze?

          1. Kadyrovci jsou kapesní armádou Razmana Achmatoviče .. jinak zpovykaného blba. Všimněte si, že žádná jiná složka armády RF nemá povoleno se piářit – ani velitel, ani jednotka. Jen Kadyrovovi Čečenci. Tihle Čečenci bojují za práva ruskojazyčné menšiny na Ukrajině.
            Je to pro spoustu Rusů nepochopitelné, což je horší než kontroverzní.

            Wagnerovci jsou v principu žoldáci. Kromě spousty dalších věcí, tihle lidé bojují jen dokud mají vidinu zisku. Z prohraných nebo bezvýchodných situaci se většinou chtějí stáhnout. Tady musím ale říct, že zatím patří k elitním jednotkám i v případech těch ataků na železobeton.

            Charakter té války je trochu jiný, než aby tam hráli prim Čečenci s žoldáky. To je za mě ta kontroverze, kterou si myslím, že vnímají Rusové.

            1. ještě dodatek pro útlocitné .. o těch Wagnerovcích se taky tvrdilo, že tam mívají různá tetování, která by u pravidelných jednotek nebyla přípustná.
              To taky někteří považují za kontroverzi.

              1. Gogo: děkuju za další informace. Jen se mi nechce věřit, že by někdo byl ochoten útočit na tak silné pozice jen pro peníze a nic jiného. Riziko je příliš velké. To není mise v Sahelu, kde šance na přežití je vyšší. To chce nějaký druh fanatismu, patriotismu nebo hněvu.

                  1. Gogo: Chápu, že nějaká jednotka žoldáků se může vládě hodit pro misi někde za hranicemi, kde není možné z politických důvodů nasadit armádu. Jako mise v Africe. Prostředí šera a stínů. Wagnerovci jsou pravděpodobně vytvořeni podle Blackwater jako volné inspirace. Výhodou je, že se stát může distancovat od „soukromé“ iniciativy žoldáků. Azov, Ajdar a podobné jednotky jsou jiné v tom, že skoro každý ví o jejich napojení na vládu. Potom nejde se od nich přesvědčivě distancovat. To už považuju za kontraproduktivní na úkor armády. Viděl jsem video z roku 2019, jak Ze po svém zvolení první rok ve funkci jel na linii kontaktu na Donbas. Bylo šokující, jak drze na něho před podřízenými pokřikoval velitel jednoho dobrovolného praporu. V tu dobu možná už dokonce začleněného do národní gardy. Teoreticky měl být prezident jeho nejvyšší velitel. To nebyl už jen politický nesouhlas, to bylo nerespektování velitele. Docela slavný byl spor o Zolote, kde měla vzniknout demilitarizovaná zóna a prapory ho odmítaly opustit, vzdorovaly politikům. Někdy rok 2018 a 2019 to bylo.

                1. Wagnerovci jsou něco jako Blackwater z USA. Tedy ne jenom žoldáci, ale v podstatě polovojenská polostátní skupina, používaná hlavně na misích, kde se Rusko nechce angažovat oficiálně. A překvapivě elitní. Moc bych chtěl vědět, jakým způsobem u nich probíhá výcvik.

                  Hakenkrojce, SS a jiné se samozřejmě vyskytují u Rusů stejně jako u Ukrů. I když v menší míře. Hakenkrojc se u Wagnerů myslím ještě nezaznamenal, ale SS a orlice výrazně nad průměr. Má je i sám Utkin. Jestli je to výraz nacismu, nebo pouze obdiv k německé armádě (čímž se Utkin moc netají) se dá pouze hádat.

          2. Shozek: stát má monopol na použití ozbrojené síly. Proto má armádu a policii nebo národní gardu. Potom se najednou založí jednotky, které stojí bokem. Mají je i v USA bývalý Blackwater. Jaké právo platí pro boj zoldaku? Ženevské konvence? Co když je voják zajat žoldáky. Většina různých smluv a mezinárodní rád počítá s bojem armád s jasnou hierarchii velení. Bojem států. Jiné formy organizace měli různí povstalci a skupiny jako Hizballah. Posledních možná 20 let je boom takových nepravidelných jednotek placených vládami. Postmoderní globální doba. Příčiny zase tolik tajemný nejsou. Ve většině zemí je pro vládu rizikem návrat příliš mnoha rakví s vlajkami kvůli reakcím veřejnosti. Ztráty žoldáků jsou politický snesitelnější. Můžou se vykázat o to menší ztráty armády. Proto je na bojišti místo dvou armád čím dál větší chaos mnoha různých skupin.

  7. Zasloužená dovolená
    8.8.2022 Jan Keller Keller bez cenzury, Komentáře

    Keller bez cenzury: Jan Keller dnes o tom, jak se český premiér „ve válce“ vypravil na dovolenou do Chorvatska.
    ——–

    „Premiér České republiky Petr Fiala na svém Facebooku píše, že odjíždí na dovolenou do Chorvatska a chystá se s chutí si zaplavat, neboť plave velice rád. Těší se na klidný odpočinek, rozptylující četbu a na pohodu s rodinou a přáteli.

    Toto sděluje veřejnosti člověk, který svým spoluobčanům už od konce února při každé příležitosti sugeruje, že naše země je ve válce.

    I když se z právního hlediska jedná o nesmysl (válku vyhlašuje parlament), žádná právní instance se k premiérovým válečným prohlášením pronášeným už téměř šest měsíců zatím nestihla vyslovit.

    Je tedy možné, že ve válce nejsme de iure, ale pouze de facto. Projevuje se to tím, že s poukazem na válečný stav je zpochybněna svoboda informací, připravují se zákony, které by dodatečně potvrdily perzekuci vybraných serverů, chystá se zřízení zvláštního útvaru na přešetřování blíže nespecifikovaných forem nežádoucích občanských projevů.

    To, že jsme ve válce, má zdůvodnit dodávky zbraní pro jednu z válčících stran, má vytvořit oporu pro legalizaci vysílání dobrovolníků na bojiště, pro zvyšování výdajů na zbrojení, pro koupi těch nejdražších zbraní ve spřátelené cizině, která naštěstí ve válce není.

    To, že jsme ve válce, mají poznat občané na cenách energie, které jsou už nyní pro mnohé domácnosti nezvládnutelné. Už to pociťují také firmy a případný vzrůst nezaměstnanosti bude jistě zdůvodněn právě mimořádností válečného stavu, ve kterém se podle pana premiéra nacházíme.

    Též blížící se komunální volby a volby do třetiny Senátu budou ve znamení války. I když je to pro komunální úroveň poněkud nelogické, již se rozbíhá předvolební kampaň, která dělá z předsedy hlavní opoziční strany údajného Putinova člověka. Andrej Babiš je obviňován z toho, že v dobách předválečných nikterak nesnížil naši závislost na ruském plynu. Naprosto stejné obvinění mohlo být vzneseno třeba vůči předchozím německým vládám, jež dokonce chystaly záměrně spustit velezrádný Nord Stream 2. CDU/CSU, která tyto vlády vedla, má obrovské štěstí, že se českých komunálních voleb neúčastní. Jinak by se musela ocitnout na lavici obžalovaných také.

    Prozřetelnější občané se už pomalu připravují na tuhou zimu. Shánějí kotle na pevná paliva, vykupují zbytky z uhelných skladů, štípou a suší dřevo. Náklady na toto všechno by pokryly výdaje na pobyt u moře nejenom v Chorvatsku. Kdo ví, nakolik veřejnost uklidní zpráva, že pan premiér se přímo uprostřed války, kterou naší zemi dopřává, odjíždí rekreovat s rodinou, přáteli a pěknou knihou. Jede si zaplavat a plnými doušky užívat blaženého klidu. Snad aspoň pohlednici z té pohodové dovolené do Kyjeva pošle.“
    —–

    1. Fiala je dobře placený Putinův agent, to mi nikdo nevymluví. Myslím si to už od jeho slavné cesty vlakem do Przemyšle u Kyjeva.

      Až budou lidi bez plynu mrznout, poradí jim Fiala, aby jeli na Kanáry, kde je teplo?
      Až nebudou mít lidi na chleba, poradí jim Fiala, aby jedli koláče?

      1. Na to poslední už se specializuje Danuše Antoinetta – podle ní jsou ceny nízké, což vyplývá z toho, že chamraď sice reptá, ale elektřinu furt kupuje a používá, takže je ještě podle ní velký prosto ke zdražení.

        K tomu agentství – já s velkým gustem v debatách s eurobolševiky právě nadhazuju toto. Oni cítí potřebu všechno negativní přisuzovat Putinovi a jeho agentům, přičemž jsou to většinou taky blbci, co nevědí, jak který průser vznikl. Často to bývá prostě důsledek rozhodnutí EK.
        Takže pak je s vážnou tváří nazvu Putinovými agenty. Jak je, kteří to předtím vychvalovali, tak celou Komisi, která to vymyslela a prosadila. Ale dává mi to zabrat, nedokážu udržet poker face.

        1. Jo, to od te Danuse Antoinetty jsem cetl. Premyslel jsem, jestli je tak blba nebo tak blba.

          Tezke rozhodovani.

      2. Alefe,

        Fialláh pilně a tvrdě, pracuje!
        Na ožebračení národa, likvidaci jeho ekonomiky a posléze státu.
        A vy byste mu nedopřál ani dovolenou?? 🙄

    1. Nic moc to nebude, inu, Turecko …. ale mají přístup k surovinám a mají tam továrny a průmysl jim nezkrachoval. Nemají tam Green deal a nemají tam uhlíkovou a dusíkovou neutralitu.
      Když budou potřebovat peníze, řeknou si eurobolševikům – ti jim dají dalších 9 miliard euro za ochranu.
      Takže, já bych to, bobe, v Turecku zase neviděl tak beznadějné.

    2. Bob; Turecko je zvláštní kombinace silné velké armády a klopytajici inflační ekonomiky. George Friedmann napojeny na Deep state to ve svých Příštích 100 let dost přecenil. Předvídal velký rozkvět Turecka, který měl umožnit stát se jednou z největších velmocí spolu s Polskem a Japonskem. Írán považoval za nedůležitý a věštil brzy rozpad Ruska a Číny na mnoho států. To je víc sen hlubokého státu než pravděpodobná předpověď.

      1. Friedman nepředvídal, pouze sděloval plány neoconů.
        Stejně jako spousta jiných věcí je to součást US propagandy a psychologická operace.

  8. Jak na sviňu má dnes svátek Soběslav… a to je hned krůček k Sobieskému a k historii – jak šel turek do Vídně a dopadl prachbídně.

    Turci nejsou zvyklí dodržovat dohody s kafíry. Alláh je za to ještě pochválí. Proto bych barl všechny dohody s turkem na lehkou váhu, jako by nebyly. Ani kebab bych nekoupil – člověk nikdy neví, jestli na mě potom nebude štěkat každý pes nabo jestli tam turek pro jistotu neplivnul.

    1. Já jsem tu expert přes jídlo a pití (jistě, až po vás).
      Potvrzuji – kebab bych nepotřel, míněno ten zdejší v ČR, který se sem vozí jako polotovar, zmražený z Německa.
      Něco jiného je gyros, a to v Paleochoře – buď u bratrů (a po těch letech skoro kamarádů) Adonise a Stefanose (místním argotem jsou to Adoni a Stefani) přímo na místní „agoře“. Naši kluci preferují ten od „Hrba“, který je na cestě z našeho obvyklého ubytování u pláže právě směrem na zmíněnou místní agoru.
      Už jsem tam tři roky nebyl, chybí mi to – nejen gyros.

      1. Nedělejte chutě kruciš. Když si vzpomenu na ten náš poplyšákový gyros od řeků je mi ouvej, protože ten dnešní i ta náhrada kebab je hnus fialový. Jo bejvávalo, bejvávalo.

  9. Když se dívám na pokrytectví „západních demokracií“ chce se mi čím dál víc zvracet a říkám si, že si (!!!) vlastně nezasloužíme nic jiného než zahynout bídnou smrtí a odkráčet na smetiště dějin.
    V červenci 1974 – tedy před 48 lety!!! – zabralo Turecko (pardooon – Turecká kyperská republika!!!) severní Kypr a od té doby stále se západní Evropa nad tímto aktem násilí s prvky genocidy šťourá v nose. Zaznamenala jsem nabídky realitních kanceláří nabízejících luxusní apartmány na severním (tureckém) Kypru. Genocida Kurdů a zejména Jezídů ze strany Turecka Evropu taky nezajímá, arménská genocida spáchaná Turky byla rovněž zapomenuta(čest našemu Parlamentu v tomto případě!!!) a to, co se děje v samotném Turecku nyní – masivní likvidace inteligence a jakékoliv nezávislosti a svobody slova, o tom ani nemá smyslu hovořit. NIC z toho nevadí, Turecko je náš spojenec a člen NATO. Kandidát na vstup do Evropské unie. Pakliže by mělo v tomto kroku Turecko uspět, navrhuji ještě přijmout příkladmo Bangladéš, tím vyřešíme nedostatek nekvalifikovaných pracovních sil…
    Naději, že by se tváří v tvář současnému postoji Turecka EU vzpamatovala a zahájila nějaké sebezáchranné kroky, považuji za zcela mizivou, což jsem si prověřila na vlastní kůži. V roce 2016 jsem „proklela“ tureckého velvyslance při demonstraci před tureckým velvyslanectvím v Praze. Vycházela jsem z kulturních vzorců, kdy nějaké ohánění se lidskými právy a podobnou argumentací je Turkům jen pro smích, zato pořádnému muslimskému prokletí rozumí velmi dobře. Byl jsem za to nejdříve trestně stíhána policií (odloženo) potom Českou advokátní komorou, kde jsem byla kárně odsouzena za „znevažování důstojnosti advokátního stavu“. Toto rozhodnutí zrušil soud letos (!!!) v dubnu, ovšem advokátní komora podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Takže to je jasný: Turci jsou kamarádi, přátelé a rodní bratři. Teda – byli až doposud… to jsem zvědavá, jestli budou i nadále, pakliže se stali rodnými bratry nyní Putina. Maj to soudruzi těžký, tohle všechno skloubit… Jenom já jsem na základě svého postoje k Turecku vedena Ministerstvem vnitra jako extremistka…

    1. Nebude to trvat dlouho a dojdeme do stavu, který popisoval Orwel. Řečník plynule přejde od Eurásie k Eastasii, prohodí tak odvěkého vraha za odvěkého spojence a dav to přijme jako danost v ten sám okamžik.
      V 80. letech, kdy jsem román poprve četl, jsem si myslel, že taková debilizace není možná – vycházel jsem z toho, že toto ani zdaleka nebylo myslitelné v komunistickém Československu.
      Dnes nejen že je to možné – je to i běžné.

    2. Nenechte prchlivost cloumati svym majestatem 🙂 Ale zerty nabok : Bit se v prsa jaky ze jsem to zasadovy a cestny, to v prakticke politice nefunguje. Tam plati, ze politika je umeni mozneho. Tak se dosahuje uspechu a prosazeni se. Vselike moralizovani a lkani nad skazenosti jine mocnosti je hrube kontraproduktivni, dokud je na strane te mocnosti – moc. Jedine co lze, je hledat kompromis, nikoliv jit hlavou proti zdi. Protoze pak po te rozbite hlave nezustava nikdo, kdo by bojoval za nejaky zajem dale. Kompromis spociva treba pouzivani soft power, neboli jak rikali ( v tomto chytre) komuniste, „ideologicka diverze“. Dejme tomu ukazovat mladym slimakum obrazky zapadnich holek v mini 🙂 . Nebo umoznit dovoz (klidne i za dumpingove ceny) toho, co ideologickou jednotu protivnika rozklada, treba masmedialni prostredky. Nebyt treba toho ze kluk nekterych susedu si na tablet napsal neco o Bin Ladinovi, amici nikdy nezjisti kde je 🙂 Vy ovsem (a ted dostanu zase BAN) jdete do veci stejne hystericky a zaslepene jako treba taticek Havel, kdyz pozval sem dalajlamu. A 10 000 Tatrovek do Ciny neslo. A turbiny pro Tri soutesky dodal Siemens – ne Skoda. Atd. A jak to pomohlo proti cinskemu rezimu ? Jedna velka nula ! Akorat ohromne skody pro nas. Neco jako bumerangovy efekt soucasnych protiruskych sankci.

      Když si o BAN koledovat budete, samozřejmě ho dostanete, rád vyhovím. Metodou pokus-omyl se snad jednou dopracujeme k bezkonfliktní koexistenci. Evoluce je mocná čarodějka a v nejhorším pomůže i machine learning.
      Zakladatel

    3. Klára 10:06
      “ Byl jsem za to nejdříve trestně stíhána policií (odloženo) potom Českou advokátní komorou, kde jsem byla kárně odsouzena za „znevažování důstojnosti advokátního stavu“. Toto rozhodnutí zrušil soud letos (!!!) v dubnu, ovšem advokátní komora podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. “
      —————————–
      Obávám se, že váš laserově soustředěný pohled na věc postrádá – t.č. tak potřebnou – širokoúhlou panoramatičnost: nezbývá než souhlasit, že jakákoli kontaminace advokacie obecnou morálkou představuje nebezpečné „znevažování /zcela specifické!/ důstojnosti advokátního stavu“.

      Tato důstojnost je založena založené na specifické morálce, která se s obecně chápanými morálními zásadami neprotíná….

      Do určité míry je tato „advokátní morálka “ srovnatelná s morálkou politiků a prostitutek.
      Čímž, proboha, nikterak nesnižuji potřebnost existence prostitutek, tím méně politiků či dokonce advokátů!

      Zatímco prostitutky naplńují(na komerční bázi) základní individuální fyziologické potřeby, politici hájí (na komerční bázi) samu kolektivní fyzickou existenci svých národů (V případě česka fyzickou neexistenci – výjimka potvrzující pravidlo).

      Advokáti pak (na komerční bázi) naplňují potřebu Víry – v tomto případě víry ve Spravedlnost. Což je v podmínkách stále se šířících soudcovskéých mafií víra srovnatelná s vírou v potřebnost mýdla před plynovou komorou neblahé paměti.

      1. Paní Samková představuje možná ledacos, ale rozhodně nikoliv představu spravedlnosti. Asi jako kolega Sokol.

        1. Gogo,13:21,
          dnes vás čtu s mimořádným potěšením a souzněním.
          Nicméně si nemohu odpustit připomínku k výrazu „představa SPRAVEDLNOSTI“

          Pomińme politováníhodný fakt, že nic takového jako „spravedlnost“ de facto neexistuje, což vám mimo kameru potvrdí jedenáct právníků z deseti.
          Nicméně uznává, že coby fikce je „spravedlnost“ užitečná (např. by nebýt této fikce vypukla nezaměstnanost mezi zaměstnanci ministerstva spravedlnosti).
          Je třeba však co nejdůrazněji protestovat protineuváženému používání termínu „spravedlnost“ bez přívlastků:

          Spravedlnosti jsou různé a liší se podle účelu a cíle použití:
          Koneckonců – něco podobného spatřujeme i u tak běžné věci, jakou je papír:
          Nelze libovolně zaměňovat biblový papír, toaletní papír a šmirglpapír!
          (Alespoń ne poslední dva určitě ne: Nevěříte-li doporučuji experimentálně ověřit při ranní hygieně).

          Nicméně – jakkoli máte v principu pravdu, přece jen považuji srovnání JuDr Samkové s kolegou Sokolem za přece jen poněkud drsné! U něj už ztrácí pojem „spravedlnost“ dokonce i atibut pouhé virtuality – a překlápí se ve svůj přímý protiklad.

          1. Spravedlnost je věc ošemetná a většinou je shoda na tom, jak by věci měly být, než v tom, jak rozsoudit lidi, když se ty věci staly jinak. Pak mám dojem, že čím méně o tom kdo ví, tím líp se mu soudí. Psal o to m Čapek v jedné ze svých povídek. O té kuličce v okapu.

            Pan Sokol je z mého pohledu představitelem toho (amerického) přístupu, kdy čím víc si zaplatíte, tím víc bude spravedlnost vaše.

            Paní Samkovou jsem vnímal spíš jako představitelku směru, kdy svoje osobní tápání přenáší do soudní síně a (obrazně řečeno) hájí údery mačetou do hlavy prostě proto, že zrovna v té době bojovala proti domnělému rasismu.

            Běžný člověk spravedlnost vnímá buď jako cosi plynoucí ze společenské normy, nebo si někteří kladou testovací otázky typu „co kdyby to bylo naopak.. přijal bych to?“. (v případě hry s nulovým součtem)
            Lidi většinou rozpoznají nespravedlnost a je celkem jedno, co jim tvrdí režimní právníci.

      2. souhlasím s tím, že můj pohled není „širokoúhlý“, respektive, tento příspěvek do diskuse je doopravdy „laserový“. Nicméně z kamínků se skládá celá mozaika a někdy je dobré kamínek přidat, aby celkový obraz vynikl. Kromě toho je zde sice spousta názorů, (a já se jimi těším), ale osobních prožitků, z logiky věci, je neporovnatelně méně. Takže to berte jako osobité svědectví co se děje, když vám Turek zasáhne do života poté, co vyslovíte s ním svůj nesouhlas…

      1. no cítím se zhrzena a od tý doby se doučuje – asi nefunguje :-((( to sou mi poměry! Ale přesto jsem jediná státem uznaná čarodějnice, kterou bylo potřeba za čáry potrestat. Jojo, pokrok nezastavíš…

        1. Dodnes nevím, jak jste to tehdy myslela, ale tak, jak jsem to chtěl pochopit já, jsem to pokládal za majstrštyk. Ne, opravdu jsem vám tehdy zatleskal a s gustem sledoval, jak se k fenoménu prokletí postaví vaši kolegové, jak budou prokazovat újmu prokletému.
          Tehdy získal výraz „Čarodějnický proces“ svůj doslovný význam i v našem století.

        2. Pokrok nezastavíš!

          Bobligové, naštěstí, už vymřeli.

          Takže, jestliže prokletí nefunguje, můžete ho, pořád, tuplovat!

        3. Ještě mi řekněte, jestli to prokletí považujete za reálný úkon nebo jen slovní obrat (třebas i nevhodný, jako např, kdybyste řekla „běžte do prdele, „)?
          A hlavně, jak to chápal ten vámi prokletý, jestli jste kalkulovala s tím, že v rámci jeho kultury to může pro něj znamenat víc než jen pronesená slova. Víte, jak to bral potom z jeho reakce?

    4. Na to extempore s tureckým velvyslancem, si vzpomínám! 😉

      Turecko se dokázalo vymanit z přímého US vlivu. Dnes razí polonezávislou politiku.

      Právě teď, Turecko využívá příležitosti, si nahrabat. Být nepominutelným prostředníkem.
      Jenže, Turecko má ústupové cesty. USáci ho, totiž, potřebují! Více, než dnes ono je. Třeba i jako první linii nástupu na Rusko. Aspoň teoretickou. Ale do budoucna, kdo ví? Vše se vyvíjí. Momentálně je to na UA, téměř na mrtvém bodě. Postup jakékoliv strany, je nesmírně obtížný, díky moderním zbraním. Není jisté, jestli Rusko získá zbytek pobřeží Černého moře, ale je téměř jisté, že odtam, kde je teď, ho už UA nedostane.
      Byť je zde riziko palestinizace tamní války. UA, podporována penězi a zbraněmi z USA a EU, může zřejmě střílet na hranici donekonečna. A mít tam pás mrtvé země… Ostatně, od roku 2014 to tak s DLR a LLR, dělala…

      Zájmy Turecka a Ruska na sebe zase v budoucnu, jistě narazí. Geopolitika. Proto si USáci Turecko neznepřátelí, aspoň ne oficiálně. A ono může USA, případně, v budoucnu, samo požádat o podporu…

      Tozn., že Erdogan bere současnou realitu. Ale v dalším vývoji je mnoho proměnných. Západ, v čele s USA, má k dispozici pořád více zdrojů, než jedno Rusko. Pořád může konflikt eskalovat. A Rusko cíleně oslabovat. Jak je to psáno ve zprávě Rand Corporation?

      Turecko je, prostě, USácký trumf do budoucna. Geopolitika Rusko X Turecko, je neúprosná.
      Pro zástupnou válku, jako dnes na UA, i pro válku přímou.

      „Takže to je jasný: Turci jsou kamarádi, přátelé a rodní bratři.“

      Takže:
      Přes všechna turecká extempore, kamarádi a rodní bratři, pořád jsou! Protože je to v zájmu USA. Nebo spíš Kolaloky. Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!
      A Kolaloka je zákon !!! 👹🤑

      1. To, co píšete je zčásti pravda či skutečnost, zčásti pak zcela rozumný a logický důsledek.
        Jenže mám dojem, že se dnes děje spousta nelogických a absurdních věcí. Dává smysl hnát Čínu k Rusku? Přičemž takto veřejně a zrychleně? Nevím… možná pro to důvod je, já ho nevidím.
        Turecko je přirozeným Ruským soupeřem, ale využijí to USA?
        Kdyby takto soudruzi v USA uvažovali, tak mělo Rusko frontu nejen na Ukrajině. A možná uvažovali, ale nevyšel jim puč.
        Prostě musíme být připravení i na vývoj příčící se jakékoliv zdravé logice a dokonce i pudu sebezáchovy (tady nemám na mysli Turecko, nýbrž EU, Německo a české kolaboranty u moci)

        1. Nedivím se, že USA dávají najevo své oprávněné znepokojení nad Erdoganovým odklonem od svých zájmů (z nichž tím prvním je proměna Erdogana v mrtvolu) a slibují drastické hospodářské sankce.

          Při nezdařeném puči se USA nepodařilo Erdogana zamordovat a nahradit ho ještě větším sekáčem (Dočasně, pochopitelně, než bude na americkou objednávku zamordován i on a nahrazen sekáčem ještě o level větším . )
          Erdogan totiž buď nedokáže pochopit, že na této planetě není místo pro větší počet vlád než jednu…nebo to naopak pochopil, ale domnívá se, že Allah je dostatečně velký a Erdogan je jeho prorok.)

  10. Dnes na D-Fensových stránkách:
    Putinovi pohůnci za mřížemi!
    https://dfens-cz.com/putinovi-pohunci-za-mrizemi/
    „Sestry, bratři, asexuálové, androgynové, bezpohlavní, trans muži, trans ženy, hermafrodité, intersexuálové, vícepohlavníci, fluidníci, nebinárové a pangendeři jménem naší svobody a demokracie mohu oznámit, že hlavní pomahači a kremelští agenti byli zatčeni a umístěni do vazby. Opět jsme zvítězili, svoboda slova je silnější více, než kdy dříve! Dosáhli jsme dalšího vítězství v řadě nekonečných lidových vítězství a doslova stanuli na dosah prahu ráje…“

  11. Trochu mimo téma, ale ukazuje typický způsob „informování“ v mainstreamu, zejména tom anglosaském
    https://t.me/ogogx/4046

    Ukrajina bombarduje města – připíše se to Rusům bez ohledu na fyziku.
    Ukrajina kontaminuje města nášlapnými minami – připíše se to Rusům bez ohledu na základní logiku

    1. Anebo z posledních dní – Rusové ovládnou Záporožskou elektrárnu, fronta dávno nevede přes ni a na elektrárnu dopadají granáty od dělostřelectva a raketometů.
      Kdo střílí na elektrárnu? Podle našeho tisku samozřejmě Rusové, protože to je jejich hobby .,. vždycky střílejí na města, která mají pod svojí kontrolou.
      Podobně jako Asad, který podnikal chemické útoky vždycky po vítězném boji, když ovládl další kousek území. První, co podle Britů a Američanů takový velitel udělá, je buď chemický nebo raketový útok na vlastní dobytá území.

      A stačí se podívat do komentářů, že i takové krmivo si lehce nachází svoje stádo.

      1. Naprostý souhlas . Proto 3.9. všichni nástup na Václavák. Nic jiného nemá smysl, plakat nad rozlitým mlékem je zbytečnost.

        Ale je mi z toho všeho fakt na blití. Ta zpráva na Novinkách jak Rusové rozhazují ty okvětní lístky, aby zabili svoje děti je fakt vrcholem všeho hnusu.

        1. Tam bude nějaká veřejná debata? Mně přijde rozumnější tu a tam promluvit s člověkem, jehož schopnost myšlení ještě nebyla narušena a v klidu to s ním probrat.
          Lidem s neporušeným myšlením bych na Václavák chodit moc nedoporučoval, pokud chtějí vědět, jak se věci mají. Tam se sejdou spíš ti, kteří si chtějí zahulákat.
          I to má své místo, ale tam nikdo nikoho o ničem informovat nebude. Tyhle věci se líp předávají dískusí než skákáním.

          1. Ale gogo, na Václavským Václaváku dostanete tolik informací, že je ani vaše hlava nepobere.
            Já tam osobně nejdu kvůli tomu , abych si zahulákal, ale abych nějakým urychlujícím způsobem dopomohl k pádu vlády, která nás ničí. Čím více nás tam bude, tím větší debata se okolo povede, tím rychleji bude narůstat počet odvážných něco s tím marasmem udělat.
            Teď bych nejradši řekl gogo, tak si zůstaňte doma a přesvědčete alespoń jednoho místo demonstrace ve prospěch naší věci, ale spíše vás poprosím pojďte tam, neboť si myslím, že ten váš způsob boje je blbost a to naprostá. Na tom jak velká bude demonstrace hodně záleží, když nás bude plný Václavák tak si můžeme troufnout na víc, třeba na generální stávku se zavřenejma obchodama , nefungující dopravou a podobně. Pak může nastat změna. Když to nevyjde, tak nejdříve až po volbách, které budou nejspíše korespondenční a tudíž nic nezmění.

            1. Já bych si s dovolením podržel ten názor, že pokud chcete oslovit část z 10 milionů lidí tak, aby volili v příštích volbách jinak, než dosud, měli byste se chovat jinak, než dosud.
              Zejména přeceňujete význam takových sešlostí lidí v neomarxistické Praze. Nebude to mít to pokrytí jak Minářovy akce a nejspíš to bude plácnutí. Lidi dostat do varu je někdy potřeba, ale musíte mít předem plán, co s nimi pak. Jinak dopadnete jak Francouzi nebo Srílančané.
              Jestli chcete oslovit lidi v místech, kterým říkáte Venkov, nepůjde to hulákáním z místa, kterému můžeme pracovně říkat Vnitřkov.
              Ve Vnitřkově se sice dějí učebnicové historické změny, ale jsou to nejčastěji jen kulisy, které mají dát zdání, že to proběhlo nějak na ulici. Bývá to zorganizováno nikoliv na ulici, ale i mimo samotný Vnitřkov.
              Já si proto myslím, že větší přínos by měla diskuse s lidma po hospodách a na různých akcích, kdy každý, kdo díky nám vykoukne z desinformační krabice a dá si pak už samostatně pět a pět dohromady a bude pak nahlodávat a přesvědčovat ostatní, je víc, než tisícovka hopsalů přivezených autobusem.
              Já neříkám, že to není taky cesta, je to v některých fázích potřeba, to uznávám. A taky si myslím, že ty skupiny hopsalů a diskutérů nemají zase tak velký překryv, přitom podle mě jsou potřeba i ti diskutéři, jak ti polní, tak ti, co dají dohromady PLÁN. Zamyslete se aspoň, čeho chcete dosáhnout tam ten den, co pak a co je cílem celkově.

              Do Prahy se nechystám už jen proto, že je to daleko a že neexistuje pro mě program co předtím a co potom. Kdybych tam měl cestu, tak bych se kouknout přišel, ale cestu nemám a kromě toho mám důležitou rodinnou akci.

      2. Gogo: v zájmu objektivity. Z elektrárny Enerhodar střílí Rusové dělostřelectvem přes přehradu na Nikopol a reaktory mají jako štít. Miny motýlky v Doněcku to je zvrhlost, která povede ke ztrátě podpory v Evropě, protože si lidi řeknou, že zločiny dělají obě strany. Stačí, když se zprávy z Doněcka a Gorlovky rozšíří. Budou chtít dál posílat humanitární pomoc, ale může to způsobit odpor k posílání zbraní. Kovaní čeští a evropští „demokrati“ se zdiskreditují až po fázi popírání se dostanou k obhajobě zaminovani Doněcku. Je to mediální bariéra. Většina Čechů nemá Telegram a nečte nebo chce číst azbuku rusky. I to je důvod, proč si Západ a Rusko nerozuměli při vyjednávání o Donbasu celé roky. Mediální bubliny. Bariéra jazyka a odlišného písma. Zpráva v angličtině na Twitteru se Západem šíří mnohem rychleji. Porovnejme si to s rozdělením společnosti v USA demokrati a republikani. Silné oddělené bubliny často nesmiřitelné. A to mají stejný jazyk a písmo!

        1. Já nevylučuju, že tam mají baterie, stejně jako se schovávají jiní mezi domy a do škol. Nezjišťoval jsem a nevím, jestli ukrajinská palba byla odvetná, nebo primární.
          Předpokládám ale že byla primární právě z reakce anglosasů. Právě proto, že podle nich Rusové střílejí na elektrárnu, kterou mají ve svém držení, se domnívám, že neexistuje vojensky ospravedlnitelný důvod ostřelování z pozic VSU.
          Nehledě na to, že i vojáci by měli zvažovat cíle jako jsou jaderné elektrárny nebo přehrady.

          Ty masakry v Doněcku probihaly celých 7 let a tady to nevzbuzovalo žádný odpor, ani lidský soucit. Ani případ té tzv. Gorlovské madony.

        2. Manuel 12:01
          Můžete dát odkaz s informací o využívání budov reaktorů Rusy jako štítů? Optimálně záběr z dronu nebo satelitní.?
          Děkuji

          1. Pek: byla zpráva z několika webů. Dronove záběry jsem zatím nehledal. Přijde mi to uvěřitelný, že tam armáda táboří. V téhle válce je někdo v obchodním domě, škole i nemocnici a někdo v elektrárně. HIMARS tam nevystřelí. Američani schvalují cíle. Sama ukrajinská strana tím přiznala, že jejich jednotkám aspoň těm s raketomety velí Američané. Pravdu někdy těžko zjistit. Podle videí na internetu už byla celá ruská armáda zničena asi 3x.

      1. Vždyť i vaše Novinky se odkazují na zprávu z Británie.
        Tam to takhle generuje ta stejná parta už tak 15 let.

        1. Jistěže je to ze stejného zdroje. Zprávy tohoto typu se vyrábějí prakticky vždycky v MI6. Tady šlo jen o to, že o tom píšu už i náš mainstream.

      2. Ukrajina jich měla ve výzbroji cca 6 000 000.
        V listopadu 2008 tvrdila, že jich většinu zničila. Ovšem v r. 2013 zahájila EU financování jakéhosi programu na pomoc při jejich likvidaci a po Majdanu se připojilo i NATO.
        Takže s velkou pravděpodobností Ukři nezničili nic nebo jen nějaký demonstrativní vzorek
        (aby přišly dotace) a zvesela je nyní používají.

        1. Mně to nemusíte vysvětlovat. Na AK psali už snad tři týdny zpátky, kdo a jak je používá. Můj příspěvek byla čistá ilustrace totálně iracionální propagandy, u níž se nikdo ani nenamáhá jakkoli použít mozek.

          1. Ano, jde o iracionální propagandu, která vylučuje užití mozku. Ale oproti době před 30 lety se jí skvěle daří. To je, na co jsem chtěl upozornit.
            A to je taky jeden z dobrých bodů, kde se dá začít diskuse s lidmi. Kdo nemá ještě úplně vymaštěno a má jakýsi elementární pud věcem rozumět, na toto narazil buď sám, nebo se mu dá snadno pomoct se k tomu bodu dostat. A pak holt strávit nějakou dobu povídáním.
            Pokud někdo prokazuje stabilně skutečnou znalost a schopnost predikce, získává u normálních lidí respekt. Budou mít tendence se podle něj (nebo jeho způsobem) orientovat i potom. Nebo toho člověka i volit, když do toho půjde.
            Je to úplně jiný přístup než „vyženem na Václavák 10 000 lidí, oslovíme sponzory a reklamky, nasadíme na kandidátky staré šíbry a vymyslíme na ty blbce geniální slogan“.

            Já se pořád ještě domnívám, že lidí schopných používat mozek, je většina, jen dnešní režim učinil z logiky, přírodních věd a evidentních skutečností minové pole, kde se může člověk dostat do kriminálu nebo vyšetřování velmi snadno.
            Proto si myslím, že pokud existuje cesta to změnit, je to spíš mravenčí dlouhodobá práce s lidmi, než jednorázové akce na Václaváku.
            Samozřejmě změna nastane tak jako tak, akorát to bude nejspíš ta změna zorganizovaná strýčkem Sorosem, protože ten má v moci media, reklamky a větinu papalášů a vlivových organizací.

          2. To nebylo vysvětlování; jen doplnění o informaci, kolik jich Ukři „měli“.

            Propaganda předpokládá slepě věřící „lid“, který ani nenapadne si něco ověřovat nebo dokonce o propagandě pochybovat.

            1. Dokonce pochybovat nesmí nejen když to odporuje přírodě a realitě, ale i když si odporují výroky samotných neobolševiků ve stejném článku. Upozorňuješ na zdánlivý rozpor? Putin by měl radost! Stříž už chrastí svazkem klíčů a Paynův zákon už se nemůže dočkat své aplikace v praxi.

  12. Asie je na řadě, ale nikoli Čína.
    Nejbližším cílem je Írán.
    Jeho rozvrácením budou mít Rusko i Čína odkrytá záda. Jakmile totiž bude odstraněn Írán jako silný hráč, nebude problém „umravnit“ Turkmenistán, Uzbekistán a Pakistán a cesta na Čínu a Rusko (přes nížiny Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a „Ujgurska“) bude otevřena.
    Kazachstán se stane neubránitelným, protože je příliš velký.
    Pak už s velkou pravděpodobností dojde na jaderné zbraně.

    1. Írán má smlouvu Čínou na 20 nebo možná i 25 let o spolupráci v mnoha oblastech. Podepsali to za pandemie, takže se o tom moc nepsalo a nemluvilo. Írán se zavázal dodávat ropu. Čína se zavázala poslat své experty, aby prozkoumali různá odvětví ekonomiky a pomohli se zlepšením efektivity v Íránu. Část smlouvy se pravděpodobně týká i posílení íránské armády. Myslím, že okno možné invaze do Íránu už USA prosvihly, pokud vůbec někdy v tomto století bylo.

      1. Podle Reutersu ukecávají UAE, aby se připojily k sankcím proti ropným obchodům mezi Íránem a Čínou.
        To „přemlouvání“ je patrně dost nevybíravé, protože USA vyhrožují UAE sankcemi proti nim, když nevyhoví.
        Nedostanu se k cel=mu článku, neb je placený. Takže jen titulek a podtitulek.

        1. Občan: USA jsou už hodně nepopulární skoro všude kromě kosovských Albánců a česke politické kavárny zastydlych antikomunistů, kteří pořád bojují svůj samet, i když doba a svět se zatím mění. Přirozeným soupeřem Číny je Indie. Co udělají Americani? Mluví na Indii jako na kolonii a přivádějí Indy k zuřivosti arogantními požadavky. Indie potřebuje suroviny a zbraně z Ruska. Rusko má málo lidí, ale má nějaké páky i na lidnatou Indii. Indové přestávají chápat, proč tahat v Asii kaštany z ohně za Ameriku na své náklady.

  13. Telegram:
    Další z našich zasvěcených strategických plánů do budoucna, který se již začíná programovat do myslí mnoha Ukrajinců, včetně elity.

    Mnozí se nyní bojí byť jen pomyslet, natož říci, že ukrajinská krize se dostala do negativní spirály a vyvíjí se podle nejhoršího scénáře pro ukrajinské orgány.

    Pojďme si rozebrat, proč tomu tak je a jaká rizika se již začínají objevovat pro ukrajinské úřady.

    1. Ukrajinská vláda slibuje spoustu věcí (bydlení zdarma pro všechny, kdo o bydlení přišel, stavební boom, novou budoucnost atd.), ale ve skutečnosti se samy nemůžou uskutečnit bez západních peněz a plné podpory. Proto se nenaplní.
    2. Ukrajinská vláda nemůže Ukrajincům zajistit mír a klid (lidé jsou unaveni a budou ještě více unaveni válkou, chaosem a chudobou). Lidé nemohou věčně čekat na vítězství. Na podzim a v zimě jich bude mnohem více, a to nejen na Ukrajině, ale i na západě.
    3. Podpora Západu slábne, jak vojenská, tak finanční podpora, stejně jako veřejná podpora.
    4. ZE image na západě dosáhla svého vrcholu již dávno, nyní začne klesat. Filmy o černém trhu se zbraněmi z Ukrajiny, o umístění AFU ve školkách, nemocnicích a školách „zabíjejí“ pozitivní obraz Zemi. Všichni chápou, že toto je teprve začátek. Brzy se může objevit mnoho dalších rezonujících informací, které změní vnímání ukrajinské krize u mnoha lidí na Západě i na samotné Ukrajině. Případ vládní korupce a praní špinavých peněz na „pomoc“.
    5. Na podzim a v zimě nabere antimobilizační kauza maximální obrátky. Mnoho problémů se odhalí, jak úřady a vojenští představitelé poslali nevycvičené vojáky a vojenský personál na „jatka“, aby si zachránili „vlastní kůži“ nebo pro mezinárodní PR a situační politické účely. Doplňování armádních sil se zastaví. Pokles morálky. Demoralizace.
    6. Domácí socioekonomické problémy. Možná platební neschopnost, znehodnocení hřivny, hyperinflace. Kurz hřivny bude „kosmický“.
    7. Deficit mnoha výrobků a zboží.
    8. Diskreditace celého politického establishmentu, až jim lidé přestanou věřit. Se sliby se nespokojíte.
    9. Vnitřní přerozdělování.

    Body, které jsme popsali, jsou jen částí problémů, které se v tomto scénáři objevují.

    1. No a to právě soudruzi z USA mají vymyšlené tak, že se bude pokračovat v bojích menší intenzity do posledního Ukrajince, později Moldavana, Rumuna, Poláka (Čaputová s Fialenkem by rádi do první vlny dodali i Čechoslováky) a zbytek Evropy to bude financovat a nechávat se odírat od USA, které jim, budou ruské suroviny odepírat nebo přeprodávat s 10 násobnou přirážkou. A rabovat jejich rozpočty tu pomocí fake projektů na elektrárny, onde za letadla, jaká svět neviděl.

    2. Já bych připojil ještě energetickou krizi v zimě a s tím související „nepohodlí“ běžných Ukrajinců, protože Ukrajině mizí vlastní zdroje energie a Rusko taky může přestat dodávat.

      1. Na ruských webech se mezi lidem již vypráví o zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu neb hrozí krádeže ve velkém.
        Dodávám , že nejen mezi lidem dělným se to šušká, ale taky s tím přišlo pár vyvolených z řady poslanců Dumy. To, že Ukrajině nic jiného než zlodějna nezbyde je asi jasné každému . No a proto ten postupný obrat , Erdogan, zpráva Amnesty , teď nově zpráva CBS o krádežích a černém obchodu s západními zbraněmi na Ukrajině(už se některé systémy objevily v Africe) a tak dále . Prostě zima se blíží, Ukrajina prohrává a Evropa se bojí blekautů , chladu a hladu.

        1. Nezapomeňte ale na to, že tahle ostrá fáze války začala až koncem února, přičemž problémy v energetice a s plynem jsou ostré už od podzimu.
          Tohle není způsobeno Ruskem, dokonce ani primárně tím, že by NS1 nuceně snížil přepravu plynu (z jakýchkoliv důvodů).
          To je důsledek moci EU a USA. A těm je jedno, jestli tady lidi zmrznou nebo nevypěstují.

    3. Homer: Tlak SBU neumožňuje, aby o tom mluvili naplno. Protože vláda dává větší důležitost stavu de iure nad stavem de facto. Přijít o skoro celý jižní pobřeží, znamená, že de iure se ničeho nevzdali a můžou mluvit o znovuzískání armádou. Někomu se zdá prodej Krymu nebo spíš prodej uplatňovaného nároku na něho, jak někteří politici z jiných zemí minulý roky i navrhovali, a autonomie 8 let ztracené části Donbasu nevýhodná, protože by oslabili stav de iure, i když případná smlouva roku 2019 mohla zachránit všechny ostatní oblasti země. Jenže lide názory mění, proto je pro politiky riziko vyjednávat. S odstupem času je voliči zavrhnou pro ústupky. Jako když roku 1918 vojenské velení Německa neměli už sílu vést válku dál a zřekli se odpovědnosti. Nová vláda sociální demokracie podepsala příměří a potom mír. Většině Němců se v tu dobu asi ulevilo. Jenže jakmile vojáci se vrátili z fronty, postupně se začala obnovovat mírová ekonomika. Lidí chtěli zapomenout na válečný hlad a vyčerpání. Potom se vrátili generálové do veřejného života a začali kritizovat sociální demokracii, že tím příměřím zradila vlast. Lidi změní rychle názor. Roku 1918 vítali příměří, ale už začátkem 20. let to považovali za zradu.

  14. Financial Times:
    Západní metropole jsou stále více znepokojeny prohlubující se finanční spoluprací mezi tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem a varují před rostoucí hrozbou, že by tento členský stát NATO mohl být postižen odvetou, pokud pomůže Rusku vyhnout se sankcím.
    Šest západních představitelů informovalo deník Financial Times, že se zabývali pátečním slibem prezidentů Turecka a Ruska rozšířit spolupráci v oblasti obchodu a energetiky, který učinili po čtyřhodinovém setkání v Soči.

    Jeden z představitelů EU uvedl, že 27členný blok sleduje turecko-ruskou spolupráci „stále pozorněji“, a vyjádřil obavy, že se Turecko „stále více“ mění v platformu pro obchod s Ruskem.
    Další z nich označil chování Turecka vůči Rusku za „velmi oportunistické“: „Snažíme se přimět Turky, aby věnovali pozornost našim obavám.“

    Washington opakovaně varoval, že hodlá zasáhnout země, které pomáhají Rusku vyhýbat se sankcím, „sekundárními sankcemi“, které se zaměřují na porušování mimo autorizovanou jurisdikci USA; nicméně EU je v tomto ohledu mimořádně zdrženlivá.
    Náměstek amerického ministra financí Wally Adeyemo se v červnu setkal s tureckými úředníky a istanbulskými bankéři, aby je varoval, aby se nestali kanálem pro nelegální ruské peníze.

    Jeden z vysokých západních představitelů uvedl, že státy by mohly vyzvat své firmy a banky, aby se stáhly z Turecka, pokud prezident Erdogan dodrží závazky, které v pátek podepsal – což je velmi neobvyklá hrozba vůči členskému státu NATO, která by mohla ochromit finanční systém země v hodnotě 800 miliard dolarů, pokud by se zámořské společnosti dohodly, že se podřídí.
    Úředník uvedl, že státy, které uvalily sankce na Rusko, by mohly vůči Ankaře postupovat tak, že „vyzvou západní firmy, aby buď odstoupily od vztahů v Turecku, nebo aby své vztahy s Tureckem omezily s ohledem na riziko, které by vzniklo rozšířením vztahů Turecka s Ruskem“.

    Turecko je hluboce začleněno do západního měnového systému a v zemi dlouhodobě a někdy velmi výhodně působí různé typy společností, od Coca-Coly a Fordu až po Bosch a BP.
    „Existují velmi významné ekonomické zájmy, které by pravděpodobně tvrdě bojovaly proti takovým negativním krokům,“ uvedl jeden z evropských úředníků.
    Tento úředník však dodal, že „nevylučuje žádné negativní akce, [pokud] se Turecko příliš sblíží s Ruskem“.

    *** Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version) ***
    https://www.businesslend.com/news/alarm-mounts-in-western-capitals-over-turkeys-deepening-ties-with-russia/

    1. Ony tyhle analýzy tak nějak implicitně vycházejí z toho, že normální stav je „kolonie USA“. Cokoliv se trochu vymkne, je zveličováno a když náhodou probíhá obchod s někým pod sankcemi, už se to vydává za geopolitické spojenectví proti USA – tedy proti demokracii, západu s velkým Z, svobodnému světu atd.

      Turecko je rozhodně v poměrně unikátní pozici a stojí za pozornost, protože skutečně představuje ukazatel toho, jak se Erdoganovi jeví síly velmocí a co mu které může přihrát za bysnys.

      Ale to, že tu a tam pošle někam zdivočelé sorosovce nebo zpovykané americké agenty, má dost daleko k tomu, aby byl skutečným spojencem Ruska. Jejich občasná kooperace je vynucená tlakem USA.

  15. „protože Turecko je velké, lidnaté a vyzbrojené. “
    Saddam si taky myslel že je dobře vyzbrojený. A to měl ropu (=peníze), kterou Erdogan nemá.
    Já bych roli Erdogana nepřeceňoval. Dokud se šachistům bude hodit, budou jej používat, ale časem může být věž klidně obětována, což media označí jako osvobození Turecka od diktatury.

    1. Zas: Turecko má 4x víc lidí než měl Irák za Saddáma. Mají silnější armádu. Mají Dardanely. Kontrolují migrační trasy. Irák tak silný nebyl. Turecko je národnostně i nábožensky mnohem víc homogenní u s menšinou Kurdů. Saddám byl sunnita ale asi 60 % Iráčanů byli siiti a byli tam i Kurdové. Saddám blufoval s chemickými zbraněmi v roce 2003. Erdoganova politika je drzá, ale může si to dovolit. Je silný. A to Erdoganovi vůbec nefandím. Saddamova politiky v jeho posledních letech chytrá nebyla.

  16. Jen tak mimochodem, hlášení ze spediční a deklarantské firmy. Poslední 3 měsíce se týdně dělá několik vývozů luxusních aut typu Lamborghini, Porche apod. s cenovkou 5-10 mega do Turecka. Odesílatel turek nebo turkem vlastněný autosalon v ČR nebo dojčlandu …, příjemce soukromá osoba. Že by cestička k bohatým v Rusku? Že najednou nevadí kdo si Lamborghini kupuje, viz nedávná aféra???

    Lavinovitě stouply dovozy do malých zemí okolo Ruska, úplně nově se začalo vyvážet do Barhainu ….

    Kdo chce, obchoduje. Jen se nově musí zaplatit prostředník ….

  17. Ano, jádro sdělení je pravdivé – Erdogan hraje na obě strany, ale především hraje za sebe. A jestli bude Rusko slabé, vezme si. Jestli bude silné, bude se chovat jinak. Jestli bude slabá EU, vynutí si (to jestli jsem napsal jen tak pro symetrii – EU je geopoliticky v řiti a toto bylo vidět v roce 2015, jak Anděla slibovala miliardy, když nebude pouštět moc merkelčat).

    Já si ale zrovna nemyslím, že by chování Erdogana ukazovalo na totální vítězství Putina. On potřebuje peníze na rozvrácenou ekonomiku – Putin mu přihrál ropu, plyn a nově obilí.
    Putin potřeboval přesunout nějakou techniku ze Sýrie- Erdogan nedovolil. Jednak zavřel průlivy a pak tam začal vystrkovat růžky. Jo, kdyby jooo chtěl, tak může ruské posádky napadnout, což si schovává na potom.
    Byl Karabach iniciativa Erdogana nebo Putina? Podlě mě rozhodně toho prvního. S Putinem dohodli mírotvorce, ale už se to tam vyostřuje zase.
    Víte, že mají Turci ve svých mapách Krym jako turecký? Turecko dodává Ukrajině Bayraktary. Turecko má projekt velkého Turkestánu, zahrnujícícho turkické národy včetně těch v RF.

    Ano, Turek je jedním z dobrých ukazatelů situace Ruska. Ale já to neinterpretuju tak, že ukazuje pro Rusko A+.

      1. S čím jako naprostý souhlas , s takovou kravinou jako, že Turek může napadnout Ruské posádky? To jako vážně? Asi jste zapomněli oba na sestřelení ruského bitevníka v Sýrii Tureckem. Co z toho vzniklo, jak Rus vybombardoval celou oblast a jak se pak Erdogan omlouval. Větší kravinu jsem ještě nezaznamenal.
        No Gogo….

        1. Hnidopich: nemusí to udělat přímo, zaplatí si na to žoldáky syrské umírněné opozice. Na dělání problémů by to stačilo, kdyby to chtěl. Posádky by to nezničilo, ale Rusku se jiné fronty teď nehodí. Mají už teď problémy s Alijevem, který si z mírového sboru v Karabachu nic nedělá a obsahuje další území že zbytků arménského osídlení.

          1. Asi všichni myslíme posádky v Sýrii. V Karabachu turečtí vojáci nebudou útočit přímo. Učí Azery znalostem armád NATO. Azerove nechtějí bojovat promo s ruským Mírov sborem, ale chtěli by ho vytlačit politicky. Jejich síla je v tom, že když nemůžou zbytek Karabachu obsadit přímo za několik týdnů velkým tažením, můžou to dělat postupně. Mírový sbor nemůže mít vojáky na každém kopci. Jde několik měsíců nebo let posouvat azerske pozice po metrech postupně. Něco podobného dělali Osetinci v Gruzii, že hraniční ostnatý zátaras v noci posunuli třeba jen o 5 metrů na úkor Gruzínců. Ráno dělali jako že nic. Jde to, pokud jejich nepřátelé tam nemají taky souvislý plot a příkop.

            1. Přesně tak, v Karabachu tlačí přes Alijeva. Ale Rusko tam má svoje jednotky a vystavuje je možnosti napadení. A sebe možnosti ponížení. Jak v té pohádce…
              Kdyby zkolabovaly ruské jednotky na Ukrajině, tak tyhle v Karabachu by dostaly den na odchod v tom lepším případě. A Syrské asi ani to.

              A v Sýrii přece Turecko disponuje spoustou umírněných prodemokratických proamerických ozbrojenců hlásících se k ISIL. Není nutné osedlat techniku NATO tureckými vojáky. Navíc, takový vývoj by šlo jistě zobchodovat s USA, které jsou postupně vytlačované z regionu.
              Erdogan si hlídá pozici, která mu umožňuje přijímat výhody a moc se nezavazovat. Jestli je pro někoho Turecko nebezpečné, je to jednoznačně Rusko. A to nebude schopno plnit Erdoganovy požadavky věčně. Takže z mého pohledu záleží v první řadě na USA, jak chytře (nebo taky ne) to geopoliticky sehrají. Když se dívám na Čínu, tak neříkám vůbec nic, sedím a pozoruju. Tady jsou moje logika a data zbytečné.

              1. Gogo: přesně. Ono na tu hlemyzdi taktiku jde odpovědět velkým protiutokem, ale v těchto případech těm co přicházeli o území bránilo, že neměli dost síly. Proti Gruzii by se Osetincum pomohlo Rusko. Současná armáda arménského Karabachu je mnohem slabší než azerska. Nemá techniku ani dost mužů. Jsou Azery skoro obklíčení. Rusové by to mohli rozhodnout nějakým bombardováním azerske jednotky nebo zmáčknout Alijeva ekonomicky, ale kvůli 150 000 Arménům v Karabachu si nechtějí dělat problémy. Potřebují Alijeva pro své eurasijské projekty. Přes Ázerbájdžán má vést obchodní stezka z Ruska do Íránu a potom po moři do Indie. Arménie nic tak lukrativního nabídnout nemůže. Erdogan ani Alijev moje sympatie nemají, ale dělají tu politiku chytře. Vědí, co si můžou dovolit a že je toho hodně. Čím horší vztahy Západ vs. Rusko, tím pro ně líp. Z těch sporů oni žijí. Kdyby byly dobré vztahy USA a Rusko, nemohla by tahle turkicka internacionála dělat takovou druhou politiku.

                1. Neradno zapomínat, že i ta podpora Arménii ze strany Ruska není dnes již zcela samozřejmá – a mohou si za to Arméni sami, že tak moc poslouchali „dobré rady“ Západu, až se na ně Západ vyxxxx…
                  Ty ruské mírové sbory jsou tam teď hlavně proto, aby si Rusko uchovalo přímý vliv a jako takový damoklův meč nad Azery, s nimiž je přitom nyní pojí na té světové geopolitické šachovnici víc, než s Arménií. Ta se tak moc snažila oprostit od Ruska, až zjistila, že je sama proti všem a ten Západ má pro ni jen slova.

                2. Nezapomínejte, že Karabach je de iure Azerbajdžan. Arméni to anektovali v 90. letech, ale Azeři to neakceptovali a připravovali se.
                  Arméni naopak provedli barevnou revoluci a sedí jim tam Sorosův Pašiňan. Ten spoléhal na Francouze a Sorose, ale přepočítal se. Rusko ho uznalo, dokonce v době krize podpořilo, ale …. nu což, zvolili jste si, tak se obraťte na Macrona nebo strýčka Sorose.
                  Rusko tam umístilo svoje mírotvorce proto, aby měli páky přímo v poli. Ale předpokládá to takový detail – Rusko musí být velmoc, jinak bude stačit pár bezpilotníků nebo jen obyčejná blokáda silnic a nechat je vyhladovět.

      1. Jo pardon ..
        „On potřebuje peníze na rozvrácenou ekonomiku – Putin mu přihrál ropu, plyn a nově obilí.“
        tady byl míněn samozřejmě Sultán, bojující s inflací a nespokojeností obyvatel

        Ruskou za rozvrácenou už cca20 let nepovažuju, což neznamená, že se tak nemůže stát.

  18. Jak už pokolikáte Erdogan předvedl,že je až moc vychytralý,tak ho Putin zavázal smlouvou,plnit Ruské přání,pokud chce vydělávat.Už bylo několikrát napsáno,Turecké hospodářství je opravdu turecké na hranici bankrotu.Je to i dobré pro Maďarsko,plyn určitě bude,jen neznáme cenu.Jak také víme,Irán se chce stát vůdčím státem muslimského světa,tak může dojít k potyčkám,co bude kontrolovat Rusko.

  19. Bospor a Dardanely jsou ruský hemoroid ten se musí držet v čistotě a suchu. Zácpa by nic nevyřešila, tak to má erdtobogan štěstí, že může vydírat.

  20. Pridam jeste jeden stripek do mozaiky:
    Prakticky od Ledna se na youtube vyrojilo obrovske mnozstvi kanalu o Ukrajine. Zpravodajstvi, analyzy… Vsechny vyznivaly brutane tragicky pro Rusko. Vojensky i ekonomicky. Vsechny mely velke mnozstvi odberatelu a miliony shlednuti. Diskuze u vsech byla drtive protiruska. A vsechny byly velmi profesionalne vyrobene.
    Nazor si muze udelat kazdy sam, nikomu nic nepodsouvam.

    No a je to uz nejaky cas (tolik to nesleduji, mam jehm jeden zaludek, takze to odhaduji na par tydnu?) a tyhle ukrajinske kanaly uz nejak nejsou videt, urcite existuji, ale youtube uz je moc netlaci.
    Misto toho se ale zacaly rojit kanaly o Cine. Jak je to tam brutalni, jak je to tam zkorumpovane, jak tam behem kovidu zavreli lidi doma a nechali je hladovet, a hlavne jak Cina v horizontu par mesicu zkrachuje.
    Je to vsechno podporene odborniky, analyzami, velmi profesionalne zpracovano… (taky hodne demagogie, dvojiteho metru a sebestrednosti, ale to se od demokratickeho zapadu tak nejak ocekava)
    Opet miliony shlednuti, drtive brutalni proticinske diskuze, hodne odberatelu.

    Myslim, ze nemusite mit zadnou supertajnou sluzbu, ale staci sledovat cvrkot. USA na Ukrajine vyklizi pole, maji splneno. Rochnit se v tom bordelu ma za ukol Evropa, ktera je na to dost hloupa.
    USA se presouvaji do Asie a uzpusobuji tomu medialni propagandu, takze americke svobodne korporace jakou youtube a FB maji novy ukol.
    Erdogan to vidi, takze proc neobsadit volny prostor.
    Rus nikdy skrt nebyl a Evropa bylka vzdycky dost hloupa/namyslena aby se dala dobre podojit.

    1. Nemyslím si, že Evropa je hloupá. Někteří jistě ano, jiní to zřejmě dostali za úkol.
      Bud jsou zaplacení nebo vydíraní. Popř. obojí.
      Souhlas s tím, že takto to usa vyhovuje.
      Evropa to i za to zaplatí.

  21. Ja si myslim, ze Turek se do toho dal, protoze si vyhodnotil, ze pro USA je na Ukrajine ukol splnen.
    Byl ukol znicit a porazit Rusko? Jak tvrdi cesti valecnici? To si nemyslim.
    Byl ukol vratit Ukrajine Krym a Donbas, jak tvrdi ukrajinsti valcnici? To asi taky ne.

    Ukol byl, oddelit EU od ruskych levnych zdroju a udat americke drahe. Na Bidena nenadavejte, s tim prisel Trump a tlacil to docela vehementne.
    Tady mame splneno na dlouho dopredu.
    Dalsi ukol byl, snizit (hlavne) nemeckou konkurenceschopnost na americkem trhu. O tom taky mluvil Trump kudy chodil, zase nenadavejte na Bidena.
    Bez levnych ruskych surovin a pod tihou vlastnich sankci Nemecko diru do sveta moc neudela.
    Takze to mame dalsi uspech.
    No a s uspechy v Syrii Putinovi narostla kridla, a to demokraticky zapad neodpousti. Takze vratit Rusa zpatky na zem a nejlepe z nej udelat mezinarodniho vyvrhela.
    To se povedlo slusnym vyplachem hlav hlavne na tom demokratickem zapade, ale zato poradne.

    Takze proc by se USA dale na Ukrajine placaly, ztrata casu. Tam maji hotovo.
    Prisel zas to rozesrat nekde jinde. Spravne, Asie.
    Tam uz zacli. Sice pomaloucku polehoucku, pomoci starenky v ruzovych satech, ale na Ukrajine byly taky na skoro zacatku kolacky.
    A kdo by podeziral pani rozdavajici kolacky nebo v ruzvych satech z nejakych postranich umyslu.

    1. Podle mě byl úkol operace dvojí – primárně nadělat co jejvíc problémů Rusku, ideálně ho rozložit a kolonizovat. Ale v této fázi stačilo během 15 let naučit Rusy řvát rusky „Smrt Rusům“ a poslat jedny Rusy proti druhým Rusům. Tohle vydrží ještě dlouho.
      K tomu primárnímu patřilo ještě odtržení Ruska od zbytku Evropy.
      Sekundární pak v tom, aby Evropa šla do úpadku (na to ale nemuseli nic dělat, EU to zajišťuje sama a přeaktivně), ale zejména, aby zaplatili náklady na operaci. Jak penězi, tak svými životy a prostředky. Aby se z Evropy stal americký nástroj – taková ukrajinizace.
      Na konci ještě nejsme, ale kdo sledoval poslední rok cvrkot, asi si povšiml, jak to vypadá, když se u moci vystřídá gauner, který hrabal spíš pod sebe s gaunery, které řídí kluci z USA.
      Ten sešup u ČR snad vidí každý – změna ČR v nástroj bez nejmenšího ohledu k obyvatelstvu.

      1. Body vidim v opacnem poradi- konflikt je primarne utokem na Evropu, jako pridatny bonus je mozne oslabeni Ruska.

    2. Jenom doplním:

      1. ad „oddelit EU od ruskych levnych zdroju“ – od ruských SPOLEHLIVÝCH levných zdrojů
      ad „udat americke drahe“ – udat NEJISTÉ/NESPOLEHLIVÉ americké drahé;
      2. ad Trump – souhlas, a vůbec nechápu to nadšení pro Trumpa a naděje do něj (do budoucna) vkládané

      1. No, podle mě Trump hrál v zásadě s otevřenými kartami. „America First“ a vy si s tím udělejte co uznáte za vhodné. Což, upřímně, oceňuji víc, než způsoby demokratů.
        Zároveň nesmíme zapomínat, že současné geopolitické dění je možná spíš výsledkem vnitropolitického boje v USA, kde Rusko bylo jen klackem na Trumpa, se všemi negativními důsledky pro něj a zprostředkovaně pro svět (Každý jeho telefonát s Putinem byl toxický, i kdyby dojednal roční pokrytí spotřeby ropou v USA zdarma z Ruska.)

  22. Inu, Turecko využívá příležitosti, si nahrabat. Být nepominutelným prostředníkem.
    Jenže, Turecko má ústupové cesty. USáci ho potřebují. Třeba i jako první linii nástupu na Rusko. Aspoň teoretickou. Ale do budoucna, kdo ví? Vše se vyvíjí. Momentálně je to téměř na mrtvém bodě. Postup jakékoliv strany je nesmírně obtížný, díky moderním zbraním. Není jisté, jestli Rusko získá zbytek pobřeží Černého moře, je téměř jisté, že odtam, kde je teď, ho už UA nedostane.
    Byt je zde riziko palestinizace tamní války. UA, podporována penězi a zbraněmi z USA a EU, může zřejmě střílet na hranici donekonečna. A mít tam pás mrtvé země… Ostatně, od roku 2014 to tak s DLR a LLR, dělala…

    Zájmy Turecka a Ruska na sebe zase v budoucnu, narazí. Geopplitika. Proto si USáci Turecko neznepřátelí, aspoň ne oficiálně.

    Tozn., že Erdogan bere současnou realitu. Ale v dalším vývoji je mnoho proměnných. Západ, v čele s USA, má k dispozici pořád více zdrojů, než jedno Rusko. Pořád může konflikt eskalovat. A Rusko cíleně oslabovat. Jak je to psáno ve zprávě Rand Corporation?

    Proto si nemyslím, že by spolupráce Erdogana automaticky znamenala, že Rusko dobude celý jižní břeh…

  23. Ano, je těžké něco predikovat.
    Navíc co zjistíte po prostudování všech dostupných primárních zdrojů platí jen v ten čas a možná pár dalších dní.

    Je to jako s předpovědí počasí. Na pár dní to meteorkáři umí. Když se jich ale zeptáte na letošní zimu, dostanete ambivalentní odpověď. Nějak prostě bude. Ještě nikdy se nestalo, aby nějak nebylo.
    Podstatné pro další vývoj bude „jednota“ Západu. Která, jak to tak vypadá, neexistuje už dneska.
    ===
    Beze změn politické garnitury to ale prostě nepůjde. V USA, v EU i v ČR. Jak to bude vypadat a kdy „vyběhnou vlci z lesa“ se můžeme dohadovat stejně jako o tom, bude-li následující zima mírná či přesně naopak.

  24. S moderni dobou zacinaji vystupovat historicke kontury, o kterych se drive nemuselo ucit, dnes ovsem nabyvaji na aktualnosti. Citat z wikipedie, ze stranky o 4. krizove vyprave:
    „Již měsíc před útokem na Konstantinopol se křižáčtí velitelé dohodli na dělení budoucí kořisti. Tato dohoda je známá jako Partitio terrarum Imperii Romaniae, podle které tři osminy Konstantinopole připadly Benátkám, stejná část Francouzům a jedna čtvrtina latinskému císaři.“
    Kdo sejmul Kaddafiho? Francouzi s Italy.
    Nemyslim, ze by si verolomna Evropa zasluhovala z osmanske strany sebemensiho ohledu, coz sultan Erdogan chape dost dobre. Benatcane s Francouzi napadli sve bratry ve vire, cimz umoznili nastup osmanu do Evropy. A to vsechno pro prachy, bezskrupulozne a chladnokrevne. Proc by se dnes meli chovat jinak?

      1. Divoka pole jsou zeme nikoho, stridave pouzivana bud jednou stranou jako sanitarni obranna zona, anebo druhou stranou jako nastupni dobyvacne predpoli. A Ukrajina je pokracovanim krizackeho projektu jinymi prostredky, vytvorenim statni antiteze k Moskevskemu knizectvi.

        1. Paradox je to odvoláni se na Kyjevskou Rus a věčné hádky, kdo je jejím dědicem. Protože ani Krym ani Donbas do ní nepatřili. Na Krymu byli v 10. století asi Řekové a jedna slovanská osada v Kerci. Na Donbasu kočovní Polovci a Pečenéhove. Jako Češi si taky nemůžeme nárokovat nejasně vymezené hranice Velké Moravy. Kyjevská Rus je zajímavá pro historiky a archeology. Je možné se zajímat o tehdejší kulturu. Pro dnešní politiku to určující být nemůže.

          1. Naštěstí máme dost rozumu a správně si ty velkomoravské hranice nenárokujeme 😉 Ono by to stejně jenom vedlo k válce se Slovenskem, protože Pribina prece! Jasně první slovenský stát!

  25. No nechci tady dělat chytrolína, ale nemyslím si, že by to Erdogan zjistil až teď. Erdogan jak koneckonců Vidláku píšete je liška podšitá a tak mu bylo vše jasné již dávno, stejně tak jako nám tady na Litteráte .
    Erdogan jen prostě reaguje včas, to je vše. Samozřejmě , že je to dáno vším tím co zde popisujete Vidláku ale také tím, že Ukrajinská ofenzíva se nekoná a nebude konat(to co se odehrálo včera a taky včera skončilo, totiž ten směšný útok u Cherstonu a jeho následné rozdrcení RF se nedá nazvat ofenzívou ač si to Zelenský přál to tak nazývat ) a také tím, že zbraně dodávané západem neměly valného vlivu na změnu situace na frontě ve prospěch Ukrajiny. Je to ale taky jak správně píšete , že Erdogan má své tajné služby a ty mu hlásí pravdu. Tu pravdu, kterou dostáváme my díky alternativě, tu pravdu kterou máme dík poslechu zahraničních štvavých vysílaček. A tam všude se dozvídá Erdogan, že Donbas je ztracen, připravují se referenda, očekává se nová ofenzíva směrem na Nikolajev a následně na Oděsu, že obyvatelstvo Ukrajiny stále více spolupracuje s ruskou armádou, Charkov je stále více stlačován a tak dále a dále. No prostě už nebyl čas nějak otálet a tak nelenil a zajel za Putinem. No a to je vše.

    1. proč by nezajel a nedomluvili se, vždyť jsou skoro stářníci, a oba se perou za svou zem… nikoliv za protektory.
      Akorát ten Krym …
      „Erdoğan je obhájcem práv Krymských Tatarů.[18] V srpnu 2016 Erdoğan při setkání s ukrajinským prezidentem Porošenkem prohlásil, že Turecko neuzná ruskou anexi Krymu, kterou nazval „krymskou okupací“.[19]“
      tam mi to falíruje, ale čas ukáže

      1. Ale to bylo čistě účelové, Erdogan dobře zná poměry na Krymu a tak dobře ví jak se věci ve skutečnosti mají a, že žádný útlak krymských Tatarů de facto neexistuje. Ten účel byl směrem dovnitř, on jako ochránce všech Tatarů. Doma si připsal body, na Ukrajině si připsal body a začal s obchodem pro něj výhodným.

  26. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rozhovor-se-zajatcem-je-mu-18-rusove-si-z-nej-udelali-stit-pred-ukrajinci-210335

    Mainstreamoví diskutéři tleskají nadšením a tvrdí, že rozhovory jsou dobrovolné…Mě to jen znechutilo tohle natáčení priopagandy v zajateckých táborech, ať to dělá jakýkoli stát. Pokud ruská televize natáčí někde sebekritická prohlášení zajatců, taky s tím nesouhlasím. Skoro každý v zajetí doufá, že se vrátí na svobodu do své země a nechce proto naštvat své strážce. Chce být zařazen do příští výměny zajatců. Jaký má smysl se zajatců ptát na názory na politiku, aby řekli, co se od nich žádá? V tomto případě je to ještě ovlivněno tím, že zajatec z okolí Doněcka má dost nejisté právní postavení na rozdíl od armády mezinárodně uznávaného státu, kdyby se znelíbil, mohli by ho soudit za vlastizradu, protože se narodil jako ukrajinský občan dávno před Majdanem. Nevěřím prohlášení zajatců ani na jedné straně konfliktu.

    Rozpory? Zdá se, že bouřlivé a strašné události posledních měsíců zakryly to, co bylo předtím. Protože už se málokdo ptá a přemýšlí, proč UA vláda jednala z velké části naopak než by poradil Kissinger nebo i Machiavelli. Odmítali vyjednávat tam, kde by je to moc nestálo, jako nabídka přímého dialogu o autonomii Donbasu, když tu oblast stejně 8 let neovládali, a naopak odmítali zaujmout tvrdý postoj tam, kde by to bylo vhodné, myšleno, že měli vyhlásit všeobecnou mobilizaci už večer 21.2. Tím by mohli od invaze odradit. V té době jsem čekal mobilizaci jako jediný smyslupný krok. Potom je ještě záhada toho, že kontrarozvědka údajně odhalila spiknutí a chystaný převrat. Proto prý Kyjev odolal bleskovému nájezdu. Nikdo už ale nevysvětlil, proč předstírali, že nic neodhalili a že převrat je možný, když tím dávali naději svému nepříteli, že může uspět. Kdyby ho chtěli odradit, mohli zveřejnit, že všecko odhalili.

    1. Nektere veci se obvykle nedelaly, bohuzel ale zijeme v dobe, kdy uz je zase mozne vsechno. A mate pravdu, tohle je nechutne, a to z obou stran. Bohuzel to dopadne na civily, kteri si uz nedovedou predstavit, ze by se jich valka nedotkla. Drive se seslo par tisic ozbrojenych maniku na poli, tam si to vyrikali a bylo to, dovedeli se o tom jen mistni a par dejepiscu. Tricetileta valka bylo kataklyzma spise hospodarske, nezli vojenske, dnes se jeste nekdo divi, ze si oddily udelaji lezeni ve skole, anebo opustene nemocnici. Kde jinde by se asi meli utaborit? Na kopecku pred mestem, aby se do nich dobre strefovalo?

      1. Stridor: žijeme v mediální době v mediokracii. Trend k rozšiřování a současně vyprazdňování bojiště trvá možná už 100 let. Hustota rozmístění vojáků na bojišti stále klesá. Zákopy jsou dnes oproti 1. světové válce skoro o prázdné. Smutné je, že proto podíl civilních obětí ve válkách roste. Rozdíl mezi frontou a týlem se stírá. Bojiště je skoro všude.

      1. Kocour: byl odsouzen k porážce, pokud by se mu všichni nevzdali na potkani bez boje. Odvrátili tím pozornost od dění na jihu, ale za cenu takových ztrát, že tomu Západ nevěří, že by to mohla být operace na odvrácení pozornosti. Zůstává to určitou záhadou.

  27. Tohle bych podepsal do poslední čárky. Napadlo mě to samé po oznámení připojení tureckých bank k systému Mir. A nikde neštěkl ani pes natož ten demokracii údajně hlídající.
    War is over? Ještě ne, ale kostky jsou vrženy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *