OLD SHOOTTERHAND pravil: „Tyvole, Sun C´ pravil, že vrcholným válečným uměním je podmanit si nepřítele bez boje. A já dodávám, že na to ti stačí jen správně vyškolit elity.“
Ve čtvrtek večer mi Old Shootterhand poslal smsku, jestli k němu nechci přijít v sobotu na pivko, že se chystá na vánoční uzení a že ve dvou mu to líp uteče. A ať dorazím nějak dopoledne, že zatopí v klubovně, narazí soudek a strčí něco do udírny na rychlý douzení, aby bylo co k tomu pivu zakousnout. Odepsal jsem, že jo a jestli pozve i Pepu? Odpověď byla klasická „Bral jsem dneska od Toníka malej sud, tak určitě přijde.“ (Kdo čet´ Majn Kochbuch, tak ví, že Pepa měl nos jako slimák a že se zjevoval vždycky, když vyčenichal, že máme pivko). Domluvili jsme se, že přijdu na desátou.
Protože se v pátek dost ochladilo, rozhodl jsem se jít k Shootterhandovi až na jedenáctou, protože po ránu je děsná kosa. Tak jsem dvě hodiny proflákal v pelechu. Přečetl jsem si u kafe svý obvyklý informační (PL, Větvu a Vidláka) i dezinformační (iDnes a Novinky) weby, abych měl přehled, co se (ne)děje. Zaujala mě Vidlákova starší připomínka, že část opozice (babišovci) podpořili vládní pětikolce tu obrannou smlouvu s USA, tak jsem si to vygúglil. Nějak po desátý, totiž už skoro v 11 jsem vyrazil směrem k Shootterhandovu ranči.
Kouř z udírny bylo cejtit už z dálky, protože jsem šel proti větru, kterej vanul od polí směrem do vesnice. Sousedi maj určitě radost, pomyslel jsem si.
Na dvoře už – přesně podle předpovědi – postával na zápraží před dveřma do Shootterhandovy klubovny nabalenej Pepa s poloplným půllitrem a sledoval Shootterhanda, kterej zrovna na velkým špalku, kterej si postavil vedle udírny, osekával kůru z bukovýho polene. Pepa si přendal půllitr z ruky do druhý a uvolněnou si zastrčil do kapsy od bundy. V tý kose muselo bejt pivo ve sklenici jak led, to dá rozum.
Otevřel jsem branku a vešel na dvůr.
„Čau, kokoti!“ pozdravil jsem a zaspokoval směrem k Shooterhandovi. Ten jen kejvnul hlavou, že mě viděl a pokračoval v osekávání kůry. „Koukám, že jsme zase jednou měli štěstí, žes´ šel kolem,“ dobíral jsem si Pepu. Obešel jsem Pepu, otevřel dveře klubovny a natočil jsem si pivko. Půllitr jsem měl připravenej vedle chlazení.
Když jsem se vrátil, stál už Old Shootterhand taky na zápraží se svým půllitrem a probírali s Pepou aktuální politiku.
„…ti říkám,“ rozohňoval se právě Pepa, „že kdyby byl u vesla Babiš, tak bysme nebyli v takovýhle ekonomický prdeli, jako s těmahle kokotama!“
Napil jsem se a poslouchal, kam se debata vyvine, abych se do ní moh´ připojit.
„No, vo něco líp možná,“ oponoval mu Old Shootterhand, „ale jen vo něco. Nezapomeň, že i von a spousta lidí v tý jeho partaji jsou taky absolventi Aspenu…“
„Počkej,“ zarazil jsem ho. „V jeho případě to je, myslim, zase nějaký nejasný, jsem čet´ …!
Old Shootterhand mě provrtal pohledem. „Sporný jako s tím jeho STBáctvím?“ zeptal se sarkasticky. „Je to chytrej chlapec,“ přisadil si hned Pepa. „Nic na něj nemaj… to je dobrá strategie.“
„To nevim, ale asi nejlepším důkazem, že s nima není v partě bude to, že ti všichni ostatní na něj furt tak útočej, ne?“
„To je za á závist a za bé obava z toho, že je schopnější než voni, což se během vlády pětikolky jasně ukázalo,“ nesouhlasil se mnou Shootterhand. „Proto do něho jdou těmahle nekalejma praktikama jako jsou pomluvy bez jasnejch důkazů. Vzpomeň na ty Panama Papers, jak to vyšumělo. Byla to evidentně jen účelová dezinformace. Prostě se ho bojej jen v rámci boje vo koryta.“
„No, dobře, ale co proti němu máš ty?“ zeptal se Pepa.
„Jen to, že se za c-vidu a u Vrbětic jasně vybarvil. Nakonec stejně dělá to, co dostane odněkud befehlem, ergo kladívko je to stejnej poskok jako Fiala a spol., jen to umí líp zvobchodovat a ještě prodat nám, kmánům, že nás to tolik nesere.“
„No, ale u toho c-vidu i Vrbětic se dost kroutil, nevonělo mu to,“ bránil ho Pepa.
„Jo, vypadal docela neochotně,“ souhlasil Shootterhand. „Jak jsem říkal, je to dobrej obchodník, proto má taky ty svý latifundie. V týhle zemi musíš vždycky přesně vědět kdy co podepsat a kdy co naopak nepodepsat. Vezmi si Chartu a Antichartu. Nebo předtím souhlas se vstupem spřátelených vojsk. Mně u Babiše docela sedí představa, že mohl bejt klidně i tím Burešem, jen se s nima domluvil, že sice bude Bureš, ale že vo tom nebude žádnej záznam, proto ho teď Slováci osvobodili. No a ten Aspen jakbysmet.“
„Hele, co je to ten Aspen?“ zeptal se Pepa. „Nějakej klub? Něco jako Zednáři?“
„To je nějakej vzdělávací institut – nějaká večerní škola nebo tak, ne?“ poučoval jsem ho. „Takovej dnešní demokratickej VUML* nebo-li Sorbonna, jak se říkávalo za starejch časů.“
Při zmínce o Sorbonně se Old Shootterhand pousmál. „Jo, to je dobrej příměr.“
„No jasně, dyť ty sám přece tvrdíš, že historie se furt vopakuje,“ já na to.
„Protože furt jde vo to samý – vo zdroje, bohatství – dneska hlavně vo prachy – a vo moc a lidi se neměněj, jen technická úroveň a civilizační kulisy,“ vytáhnul Old Shootterhand svoji oblíbenou poučku.
Pokejvali jsme s Pepou hlavama na znamení souhlasu. „A proto mám právě rád jazyk a jeho vývoj, protože všechny události a jevy, který se už v historii někdy staly, už maj svoje pojmenování.“ Odmlčel se a napil se piva.
„A právě v souvislosti s tím VUMLem a Aspenem mě napadlo jedno cizí slovo – jedna historická paralela. Víte, co nebo kdo to byli évolué?“
Zavrtěli jsme s Pepou kebulema.
„Něco od evoluce, čili nějakej vývoj něčeho,“ hádal jsem.
„Jo, evoluce – vývoj oddaných poddaných díky vzdělání. Je to taková stará osvědčená koloniální metoda, jak kontrolovat a řídit ovládnutý území,“ začal vysvětlovat. „Vzniklo to ve frankofonních – tedy i belgickejch – koloniích, proto se to píše francouzsky. V podstatě šlo o to, vyškolit místní obyvatele, vzdělávat je tak, aby přijali (naše evropský) hodnoty kolonistů a potom podle nich mohli zastávat úřednický posty. Jak évolué ten post získal, měl z něj prospěch a dělal všechno pro to, aby si ho udržel. Čili jsi za a ušetřil vlastní lidi – úředníky i vojáky – na udržení chodu kolonie, protože évolué si to tam potom už řídili sami. Kdo to vzdělání neměl a nevyvinul se v toho ´évolué´, ten takový místo nedostal, protože by pak nezastával a neprosazoval ty správný evropský postoje a hodnoty, kapišto?“
„Tyvole,“ užasnul jsem, „no to je přesně vono! Kdo neměl VUML, nemohl bejt ve vedoucí funkci do roku 89 a kdo není z Aspenu nemůže bejt v řídící politický funkci dneska!“
„Bingo!“ zaradoval se Old Shootterhand, že jsem ho pochopil. „Évolué se de facto ´odrodil´ od svýho národa, sociálního původu, prostředí, přijal nový hodnoty a podle nich se pak choval. Klidně i proti zájmům svých vlastních lidí, z nichž sám pocházel. V tý Africe bylo o něco snazší to rozlišit, díky barvě pleti. Évolué navíc žili ve městech, kde byla poptávka po jejich službách.“
„Aha,“ uvažoval Pepa, „takže ti, co neměli to vzdělání a bydleli na vesnici byli tamní tehdejší dezoláti?“
„Přesně tak,“ souhlasil Old Shootterhand.
„No, ale my přece nejsme africká kolonie,“ hlesnul bezradně Pepa. „Nebo snad jo?“
„Celá Evropa je kolonií USA, vole!“ vypálil mu Old Shootterhand. „Ta původně západní část už od konce druhý světový války – to podle toho, jakou část osvobodili Američani a kam jim pak nalili půjčky na obnovu, který se říkalo Marshallův plán. A po roce 1989 jsme pod jejich řízení spadli i my, to už začíná bejt hodně lidem jasný. No, a aby to tady šlo tou správnou cestou a ti, co to říděj byli správný évolué, musej dostávat školení od ASPENu, tedy novodobýho VUMLu.“
„Takže se zase nic nezměnilo, historie se vopakuje furt dokola,“ zopakoval jsem.
„Historia, magistra vitae, volové!“ uzavřel to triumfálně Shootterhand.
„Takže když jsem před příchodem sem čet´, že babišovci podpořili česko-americkou obrannou smlouvu, když předtím dával na prezidentský billboardy, že nás nezatáhne do války, tak to má évoluáckou logiku.“
„Přesně tak,“ pokejval hlavou Old Shootterhand.
„Hele, vole, neměl bys přiložit?“ přerušil naše filozofování Pepa. „Nějak ti to nečoudí.“
„Doprdele! A jo…,“ chytil se za hlavu Old Shootterhand a vyrazil k udírně jako by ho píchla vosa.
Aspen Institute je mezinárodní nezisková organizace. Založil ji v roce 1950 chicagský podnikatel Walter Paepcke jako Aspen Institute of Humanistic Studies (Aspenský institut humanitních studií). Tento think tank se zaměřuje na podporu hodnotově orientovaného vedení lidí a otevřeného dialogu o současných globálních problémech. Spolu s mezinárodními partnery se snaží o vytváření společného základu a hlubšího porozumění v nestranickém a neideologickém prostředí prostřednictvím pravidelných seminářů a konferencí.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Aspen_Institute
Činností Aspen Institute Central Europe je poskytovat platformu pro kritickou diskusi o aktuálních politických a společenských otázkách, podporovat fungování a rozvoj demokratických hodnot, otevřené společnosti a též podporovat zapojení talentovaných mladých lídrů do těchto diskuzí. Snažíme se podporovat strategické myšlení, které přesahuje místní a odvětvové hranice. Prostřednictvím setkání zástupců politiky, byznysu, umění, médií, neziskového sektoru a vědy Institut otevírá dialog týkající se témat hodnotově orientovaného leadershipu, vzdělávání a pozitivního dopadů inovací na společnost, kvality vládnutí a transatlantických a evropskounijních vztahů. Při realizaci svých programů se Institut zaměřuje na otázky, které jsou pro budoucnost středoevropského regionu klíčové a adresuje je během konferencí, kulatých stolů a seminářů.
VUML
Byla nejvyšší formou vzdělávání pracujících v civilním sektoru, organizovanou a řízenou profesionálním aparátem OV KSČ (Okresní výbor KSČ). Tato forma byla určena pro proškolení vedoucích kádrů (tehdejšího managementu) nejen v průmyslu, ale v celé infrastruktuře společnosti – školství, zdravotnictví, zemědělství, obchodě, dopravě, bezpečnosti atd. a to nejen členů KSČ.
„Kádrová politika KSČ“ – kontrola řídících a vedoucích pozic (tzv. nomenklatura) se opírala především o členy své strany. Ovšem se stoupající technologickou úrovní převážně v průmyslu a zvyšujícím požadavkům na odbornou úroveň vedoucích kádru nutně středního a vysokoškolského vzdělání, se obzvláště v 80. letech vhodných členů KSČ, schopných odborně zastávat vedoucí místa, logicky nedostávalo. Proto byli do programu studia VUML zařazováni i zaměstnanci nečlenové KSČ, kteří již vedoucí místa zastávali a nebo se s nimi výhledově na některé tzv. nomenklaturní místo počítalo.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ve%C4%8Dern%C3%AD_univerzita_marxismu-leninismu
évolué (fr.) – rozvinutý, vyvinutý, vyspělý
https://slovnik.seznam.cz/preklad/francouzsky_cesky/%C3%A9volu%C3%A9
Summary Definitions Synonyms Pronunciation Collocations Conjugations Sentences Grammar
Definition of ’évolué‘
évolué in British English
(in the former African colonies of Belgium and France) an African person educated according to European principles
https://www.collinsdictionary.com/dictionary/english/evolue
heslo évolué na Wikipedii
https://en.wikipedia.org/wiki/%C3%89volu%C3%A9
Chcete vědět víc? Přečtěte si knihu Majn Kochbuch – Chleba, špek, zelí a chlast aneb Hipíkova nekorektní kuchařka s úvodem Svět podle Old Shootterhanda & Základy Agroanarchie.
Knihu seženete zde: https://shop.tichadohoda.cz/majn-kochbuch/
@Josef Švejk: Volit partaj, která touží po získání jen 50% hlasů je v podstatě fixování současného marasmu. Konec naší státnosti může zarazit jen subjekt, který získá ústavní většinu a udělá tyto kroky:
1. zruší ústavní soud coby žábu na prameni (čtvrtou složku moci porušující demokratickou vyváženost),
2. alespoň 50% zdaní příspěvky politickým neziskovkám (státní příspěvky samozřejmě zruší), dividendy a vnitropodnikové platby převáděné do zahraničí,
3. zestátní ČT a ČRo, ze kterých udělá komunikační kanály vlády se zlomkem současných rozpočtů,
4. nabídne odkoupení strategických odvětví (energetika, suroviny, …) státem při současném odmítnutí zásahů zvenčí (např. zeleného úderu) – sem spadá i motivování k potravinové soběstačnosti,
5. změní volební zákon tak, že porušení povinného předvolebního slibu (s uvedeným kontrolním mechanismem) vede ke ztrátě mandátu, který připadne automaticky následujícímu volebnímu subjektu – strategická rozhodnutí neobsažená ve volebním slibu musí být anulovatelná lidovým vetem.
Dobré. Až na to, že to s tím „povinným“ VUMLem není pravda.
Vše, co je v článku napsáno o VUMLu, je pravda. Až na to, že to byla švejkárna, která byla všeobecně k ničemu. Ne, že bych ji sám absolvoval, na to jsem byl moc mladý, bezvýznamný a bezpartijní, avšak znal jsem více lidí, pro které to byla nutná podmínka k vedoucí pozici.
Je až směšné, jak se z absolvování VUMLu stala nálepka ve veřejných debatách. Nevylučoval bych, že absolovování nějakých akcí ASPENu je také jen taková švejkárna.
Mimochodem, Sorbona se neříkalo VUMLu, nýbrž Vysoké škole ÚV KSČ ve Vokovicích.
https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/spolecnost-co-to-vlastne-bylo-ten-vuml
Moje řeč, Babiš je moc vychytralý a jako kůň M.Zemana podporuje Izrael,proto budu tvrdit,že Agrofert je majetkem sionistů. V tomhle si bude rozumět s Trumpem a má naději stát se premiérem. Takže pan Vidlák musí vzpit na vědomí,ze Babiš nepůjde do koalice s SPD,ani se Stačilo.To spíš motoristů Turek je další Radek John.Oposmlouva by přišla v úvahu, jen v krajním případě.
Sorry jako, jestliže Stačilo! získá přes padesát procent hlasů nebude koalice z Agrofertem nutná.
Tím si opravdu nejsem jist.
Ale článek jsme nečetl – je nad mé chápání.