16 října, 2024

Čtyři týdny poté…

Tuhle mi volá Petra Rédová, jestli bych si neudělal čas a nezajel s ní na severní Moravu. Tam do Krnova a okolí, kam jezdila pomáhat po povodních. Že si tam vyslechnu naprosto neuvěřitelné věci, o kterých by měl v Kotlince slyšet každý. Ona tam teď zrovna poveze další dávku pomoci, už tam leckoho zná a tak se mohu přidat.

Jo, výborný nápad, říkám si. Máme necelé čtyři týdny od povodní, které byly leckde horší než v roce 1997 a v médiích je ticho po pěšině, jako by se tam vlastně ani nic nestalo. Všichni jsou spokojení, papaláši se už vzájemně poklepali po zádech, jak to všechno krásně manažersky uřídili, neziskovky už vybraly peníze, předvolební fotky, jak všichni pomáhají, ty už máme za sebou. Zároveň už lidem nebudu nakukovat do jejich bezprostředního neštěstí a dozvím se, jak to tam doopravdy bylo.

A jeli jsme…

Petra mě vzala do Brantic k Barnetovým. To je taková rodinná firma, která dělá… tedy dělala… do lesnictví. Pěstovali sazeničky stromů, měli areál hned vedle řeky a mysleli si, že být dva metry nad běžnou hladinou Opavy, bude dostatečně vysoko. Nebylo. V některých částech jejich areálu voda nastoupala ještě tři metry nad terén a protože dům mají na nejvyšším místě, tak měli uvnitř „jen“ metr vody.

Povodňová vlna přišla nakonec tak rychle, že se tak tak stihli evakuovat terénní toyotou a hasiči už na ně ze silnice jen koukali a drželi jim palce. Měli nachystány desetitisíce sazenic, protože teď právě přichází čas pro jejich prodej. Celý rok je připravovali, dávali do stojanů, aby se jich na pozemek vešlo víc, zavlažovali, starali se, zaměstnance platili… a pak přišla voda a všechno vzala. Dodnes jim lidé z okolí vracejí takové ty plastové proložky podobné proložkám na vajíčka, ve kterých se to pěstuje. Plast přežil. Sazeničky nikoliv.

Už náš příjezd byl naprosto symptomatický. Posledních sto metrů se nedalo mluvit o silnici, ale jen o blátivé cestě. Na začátku stojí dodávka nejmenované přepravní společnosti, která Barnetovým vezla nový kotel, ale mladý řidič prostě odmítá jet blátem, aby si neušpinil auto. Řešte si to, jak chcete. Kotel váží půl tuny a kvůli floutkovi běhá pan Barnet po dědině a shání terénní vysokozdvih… My jsme samozřejmě po cestě bez problému projeli. Sice tam bylo plno bláta, ale cesta byla normálně pevná a průjezdná.

Když jsem zdvihal obočí, paní Barnetová jen mávla rukou. Tohle už zažívají několik týdnů. Před týdnem jim v areálu zapadl náklaďák, který si objednali na odvoz šrotu ze zničených fóliovníků… Ve vsi samozřejmě operují vojáci a mají tam osmikolové tatry. Mají stanoviště právě vedle té příjezdové cesty, ale mají striktní zákaz pomáhat jednotlivým lidem. Jejich úkol je pomáhat při zprůjezdnění cest. Prosby nepomohly… A tak Barnetovi objednali jinou tatrovku, která jela dvacet kilometrů k nim, tam dvě minuty pracovala a pak jela dvacet kilometrů zpátky, zatímco vojenská tatra stála sto metrů daleko a během celé doby se ani nehnula…

Pak jim přišel domů likvidátor z pojištovny a sice uznal, že musejí zdi vysušit, omítku oklepat, znovu nahodit a vymalovat, ale pojištovna zaplatí jen ten metr výšky, kde byla voda. Ano, je pravda, že se zeď musí opravit celá až nahoru, ano, je pravda, že obložková futra se musejí vyměnit celá, ale pojišťovna uhradí jenom ten metr… je to napsáno tím drobným písmem na straně šestnáct všeobecných smluvních podmínek… Znovu už jim to stejně nepojistí, tak je ještě řádně vezmou na hůl. I za ten kotel dostali půlku toho, co stálo nový. Pojišťovák a zloděj se postupně stávají synonymem.

Kroutím nevěřícně hlavou a to už se na mě sesypávají příběhy dalších dobrovolníků, co tam pracují. Prý zákaz pomáhání jde tak daleko, že vojáci večer sundávají uniformy, oblékají si civilní tepláky a chodí pomáhat lidem ve volném čase, aby je nikdo nepoznal a oni neměli malér. Vojenská organizace práce stojí za houby, v tom se na třicet let nic nezměnilo, jen kdysi jich alespoň bylo hodně a dělali, co bylo zapotřebí. Teď dělají jen to, co si dohodnou krizové štáby, které se ale vůbec nebaví s lidmi a vůbec netuší, co kdo potřebuje. Místní starosta například odmítl nabídku dobrovolníků, že by pro děti postižených zorganizovali nějaké výlety, ať mají rodiče čas na úklid… Prostě, co si člověk neudělá sám, to nemá.

Pak mi představili jednoho hasiče. Profesionála. Málokdo měl takovou smůlu jako on. Zatímco pomáhal ostatním a evakuoval ještě hůře postižené, voda vyplavila jeho dům, vyzkratovala mu elektřinu a on při povodni ještě zároveň i částečně vyhořel. Musíte uznat, že to se hned tak někomu nepovede. V rámci okresu měli několik kluků, kteří vyklízeli domy jiných, pomáhali jim s blátem a jejich vlastní pohroma doma zůstala pohromou, protože nebyl čas. A potom, když pominul největší nápor, víte jak se jim náš stát za jejich obětavost odměnil? Milostivě jim nabídl čtrnáct dní neplaceného volna, ať si tedy mohou doma uklidit… Kdyby jako někdo přemýšlel, proč lidi nemají tenhle líbodémo režim rádi, tak právě pro takové drobné sviňárny.

Ještě mnoho dalších věcí jsem vyslechl… Jak dobrovolníci suplovali práci krizových štábů a sami obcházeli postižené rodiny, aby se vůbec dozvěděli, kde je jaký problém. Jak přijel Zdechovský, ale jen na radnici… do skutečného bláta se mu moc nechtělo… Jak na místě vládnul takový zmatek a arogance, že leckteří dobrovolníci prostě odjeli domů, protože se to nedalo. Že vojáci přijeli ve chvíli, kdy už lidé měli většinu bláta z chalup vyvezeno a místní firmy s bagry zprůjezdnily cesty. Vojáci za to nemohou, ti byli připravení už když se rozpršelo. Ale než se to nahoře dohodlo, než se vydaly rozkazy… než vyjeli…

Ale musím říct, že zlaté české ručičky ještě existují. Je neuvěřitelné, kolik práce člověk dokáže udělat, když ho neštěstí zmobilizuje. Na první pohled vidíte, kudy se prohnala voda, ale také všude vidíte, že mají oklepáno, od bláta vyčištěno, zničené věci jsou vyházené, paní domácí vám hrdě hlásí, že kávovar byl nad hranicí zátopy, takže si sice sotva máte kam sednout (a majitelé lehnout), ale kávu dostanete jako v grandhotelu. Venku hrčí elektrocentrála, protože leckde ještě nejde elektřina a často ji vypínají, kvůli dalším opravám, zkrátka příroda sice udeřila do civilizace plnou silou, ale člověk se prostě nevzdává.

Kdo chcete pochopit, co je to povodeň, jeďte se podívat do Krnova, kam se sváží všechno to, co voda zničila…

Na první pohled také rozeznáte, který starosta je frajer a který je debil. Rozeznáte, kdo v torně objevil maršálskou hůl a zůstal hloupým omezeným politikem, co se hodí jen na prázdné žvanění. Promluvte si s lidmi u kteréhokoliv baráku, okamžitě vám to řeknou, ale vlastně ani nemusejí. Stav oprav vám to poví velmi výmluvně.

Ale také zjistíte, že na stát sice platíte pořád víc, ale dostanete za to čím dál míň. Když jsem si vyslechl, co lidé udělali vlastními silami a co za stejnou dobu udělal stát, tak bych řekl, že ho na daních přeplácíme nejméně čtyřnásobně. Stát si bere zhruba padesát procent naší píle, ale o povodních udělal tak jednu čtvrtinu toho, co zvládli místní lidé, místní firmy, místní spolky, místní bagry a místní dobrovolní hasiči. Ne, energetickou infrastrukturu do toho nepočítám, to všichni pěkně zaplatíme v cenách elektřiny.

Kdybych já byl premiér, tak nařídím, aby všichni postižení byli na rok osvobozeni od všech daní i DPH a aby energii měli za výrobní ceny. Ale to samozřejmě nejde. Kdyby se ukázalo, kolik je výrobní cena elektřiny a kolik na ní energobaroni rejžují, tak by je lidi oběsili. Místo toho si postižení mohou odložit platby záloh… ne, nebudou jim odpuštěny, nebo zmírněny… jen si mohou placení odložit, aby za půl roku topení v přímotopech zjistili, že jsou definitivně v háji.

Jo a ještě jedna věc… Státe! Fialo! Vládo! Jestli nejste skety, tak okamžitě zrušíte ten zákaz topit ve starých kotlích. Ti lidi tam mnohdy ani nemají jinou možnost. Zima je za dveřmi, mají zničená okna i dveře, zdvihnuté podlahy a mokré zdi. Starý litinový Viadrus (kterému voda nijak neuškodila) je mnohdy to jediné, co je dělí od živoření. Tak nebuďte úplné svině a konejte! Teď hned!

Když povodně přišly, říkal jsem v několika rozhovorech, že kdo chcete pomoci, ponechte si jednu pětistovku v obálce a počkejte. Za čas si na postižené nikdo ani nevzpomene, ale oni pořád budou potřebovat pomoc. Myslím, že nastala ta chvíle. Kdo nechcete posílat peníze neziskovkám a chcete přesně vědět, na co vaše peníze půjdou, tady máte jednu z mnoha možností. Ze je telefon na paní Barnetovou – 603 341 962 a zde je jejich číslo účtu: 312 097 71/0100. Vaše peníze zachrání jednu domácnost a několika lidem jejich zaměstnání. A až se vzchopí, můžete si k nim přijet pro sazeničku nějakého buku, smrčku či lípy pro štěstí.

Nevěřte mi, zavolejte jim sami, vyslechněte si jejich příběh a pak teprve sáhněte to vrecka.

242 thoughts on “Čtyři týdny poté…

  1. Tak nám péťikolka vymyslela další zdražení https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-vlada-schvalila-zalohovani-pet-lahvi-a-plechovek-i-poplatky-za-letaky-40492608

    Perly z článku :

    Přestože velmi dobře třídíme, špatně recyklujeme,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). – to se jistě musí řešit zálohováním.

    Ministerstvo rozhodnutí hájí tím, že politické letáky mají na rozdíl od těch slevových informační charakter. – informační charakter politických letáků neumím komentovat bez vulgarismů.

        1. Tak zrovna třeba kovy se u nás třídí a plechovky je možné vyhodit do příslušného kontejneru, to je ještě to nejmenší.

  2. Diskuse o praktikách pojišťoven mi připomněla starou povídku J. Š. Baara – Kožich. Dobře se čte. Nevím, zda lze aplikovat na dnešní dobu, ale za zamyšlení to stojí.

  3. Pracoval jsem v Jeseníkach,po povodních v roce 1997,takže něco o problémech vim.Dosud si pamatují na několik jmen,tak jsem se telefonem spojil a opravdu je to teď o mnoho horší. V Jeseníku,kde měli metr vody,teď měli 2,5 m vody.V Krnově jsme bydleli Koliba pod Cvilinem,majitel Evžen Rajf,měl ještě bufet na náměstí a na výjezdu na Město Albrechtice.Pekárna pekla,ale kousek za žel. trati velká truhlárna komplet vyplavena.Závod na výrobu kotlů Dakon obnovil výrobu.
    Bydlí tady známí, pocházejí z Jeseníka,tak hledali hlavně postele,přikrývky, oblečení,nasbírali toho na dvě dodávky a odváželi tam,tak jsme přidali také.
    F

  4. Všichni chtějí aby se o jejich problémy někdo postaral a nejlépe povinně a zadarmo. Tak trochu jsme zapomněli, že žijeme na něčem co se nedá ovládat a počasí už vůbec ne. Jestli někdo vědomě bydlí a podniká v nějaké rizikové oblasti, tak se má o sebe postarat sám a né ještě bulet, že mu pojištovna zaplatila málo a jenom to zničený. Ano stát se nestará a systém nefunguje. A co by jste chtěli ? Stejně jako ten chudák hasič. Místo toho, aby se předně postaral o svoje věci, tak jde do práce a jeho věci se má postarat jako kdo ? Tak měl zůstat rovnou doma a řešit svoje problémy. To není válka, jen záplavy.

    1. Je to hrůza, lidi jsou rozmazlení až běda. Půl roku všichni pracují na stát a pak když se jim něco stane, tak chtějí od státu pomoc, místo aby se o sebe postarali sami.

        1. Infrastruktura neopravená, daně rozkradené, sazenice fuč. Agent 107 – zvýšit příjem agentka 107 potřebuje nové kabelky a opravit infrastrukturu.

        2. Čtu dobře? Opraví infrastruktura? Kdyby aspoň to. Jenže třeba u nás na vsi, právě teď opravují opěrnou zeď nad potokem, po které vede jediná přístupová cesta do vsi. Rozesrané je to už 20 let a ta oprava jak ji provádějí je úplně k nepopsání. To samé mostek přes ten potok. Asi tak 10 let z něj odpadávají kusy betonu a řešení je zákaz vjezdu. Nějaký idiot vymyslel aby se na ten mostek fakt nedalo vjet, tak na něj nastěhovali jeřábem, betonové bloky. Které celkově váží tak 4 tuny. Asi aby to fakt spadlo. Takže vyprávěnky o opravách infrastruktury si nechte pro děti. Proto platíme nemalé daně aby byla republika v cajku. A to není.

          1. Ale je vidět, že nějaký prachy na to byly daný, akorát už stát nemůže za to , že místní lidi a starosta nejsou schopni to zařídit a nechat udělat od pořádný firmy.

            1. Silnice patří kraji. Potok patří povodí. Ty uvolněný prachy budou ale tou technologií co dělají, po prvním dešti akorát vyhozený. Stát je náš sluha a né pán. Je to jak píše Vidlák, stát do toho dá tak max čtvrtinu. A ještě to dělá debilně.

    2. Jste úplně mimo. Zaprvé zdaleka vsichni neziji v risikové oblasti, to by u nás byla risiková snad ctvrtina plochy včetně drtivé většiny měst ( zvařovanou likvidaci Kokořínska kvůli radotínské smetánce vynechám ). Ale hlavně, pokud pojišťovna pojistila, tak věděla co pojišťuje a vzala risiko na sebe.

  5. Zajímavé mi připadá, že se snad nikdo (možná krom toho případu, kdy pojišťovna odmítla plnění z pár dní staré pojistky a mluvil o tom ten pojištěný) z těch intervjůků nezeptá těch pojištěnců, jak dlouho měli pojistku a kolik už za ni zaplatili a srovnat to se škodou a pojistným plněním. Sám mám akorát zákonem vyžadovanou pojistku na auto a holt si za škody odpovídám sám.

    1. Pojišťovny jsou soukromé podnikatelské subjekty, ty musí vydělávat a tvořit zisk. Není to žádná charita a kdo očekává, že mu zaplatí všechno, co vloží do opravy, musí být na hlavu.

      1. Re: Gaia

        Nejde o to, že by měl pojistník hradit spoluúčast.
        Jde o princip, že vám řeknou něco jiného při podpisu pojištění a při likvidaci škody.
        Řečeno v češtině – jsou to legální podvodníci.

        1. Kličkujete jak zajíci. Zajímá mne ten rozdíl má dáti – dal u těch medializovaných případů. Občas mi to připadá, jakoby zmrdi naháněli zmrdy.

          1. Počkejte. Vysvětlete podrobněji, pro nás vzadu, jaký vlastně zastáváte a hájíte názor.

            Vy snad chcete naznačit, že člověk by od pojišťovny neměl nikdy dostat více, než kolik už jí na pojistém odvedl? To snad ne, ne? To si ty peníze může dávat doma pod poltář nebo investovat podle vlastního uvážení třebas i se ziskem…

            Pojišťovna je tu od toho, aby od velkého množství pojištěných, kterým hrozí s malou, leč nenulovou pravděpodobností pojistná událost, vybrala dost peněz na to, aby se těm, kteří budou nakonec opravdu pojistnou událostí postiženi, mohlo vyplatit pojistné plnění.

            Nikdo si nemůže být jistý tím, že zrovna on nebude tím postiženým – ale pojistní matematici by měli mít velmi dobře spočítáno, jak málo jich nakonec bude a jak malé pojištěný vybrané od všech stačí, aby pokrylo náklady pro těch pár postižených nešťastníků.

            Akorát už jsme se posunuli od těch temných dob, kdy pojišťovny byly vzájemné a opravdu sloužily pro krytí škod k modernímů, skvělému a progresivnímu kapitalismu, kdy pojišťovny slouží k zajištění (značně nehorázných) výdělků pro nadnárodní finanční skupiny a pojištěnci si můžou maximálně hodit mašli…

            1. Naprosto přesně. A je zodpovědností pojišťoven si přesně zjistit co a kde pojišťují.

              Tady si myslím, že se Vidlák dopustil drobné nepřesnosti. Pojičťovna dutyčným už nikdy nepojistí proti povodni, ale budou se snažit jim prodat veškeré jiné pojistky.

              K zospovědnosti pojišťoven jeden hezký příběh. Někdy v roce 2005 či 2006 se u nás prohnal orkán a dost poničil. Pojišťovny musely platit většinou za stromy padlé na budovy. Dost velké peníze, i po jejich klasických zlodějinách, a to se jim pochopitelně nelíbilo. Člověk by selským rozumem očekával, že si budou nemovitosti lépe prověřovat nebo dokonce se na ně fyzicky podívají. Ale ne u nás. U nás si vylobovali zákaz stavění 50 metrů od lesa, posuzováno podle katastrální mapy. Takže Vám nepomůže, že les je pod Vámi z kopce nebo že je zakrslý, případně Váš a staráte se o něj vzorně. Prostě nepostavíte. Tento zákon byl příčinou mnoha neštěstí a i pár osobních bankrotů. Asi tak o fungování pojišťoven.

        2. Mozna ,kdyby nemely ty svine desitky let vzdelani na podvody , nebyl by potom
          ani nikdo, kdo by je, ty podvody pro ne zlegalizoval..
          Co vam matka moudrosti nikdy nerekla a proc…

      2. Lichváři jsou taky soukromnicí co musejí dělat zisk. Obdobně pořadatelé hazardu. Přesto je stát dost reguluje, aby neničili životy lidem úplně tak jak by chtěli.

        U pojišťoven je problém v tom, že právní laik nemá šanci ve smlouvě plně pochopit co jednotlivá slovíčka znamenají i kdyby si všechna malá písmenka přečetl a dal tomu potřebných několik dnů života. (jedna věc je smlouva, druhou jsou všeobecné obchodní podmínky)

        Zde je prostor pro státní regulaci. Stát by řekl, co má pojištění co se jmenuje např. „pojištění nemovitosti“ splňovat bez výjimek. A občan co to podepíše by věděl, že když přijde nějaká katastrofa, tak ví, že se žádné překvapení konat nebude.

        Menší věci navíc by pak pojišťovny nabízely samy a u nějakých vysklených oken nebo malování po vytopeném bytě, tam ať jsou likvidátoři kreativní jako tomu je dnes. Tam ať si ruka trhu řádí.

        Že by to pojištění zdražilo? Možná. Ale občan by pak měl opravdu pojištění. A ne jen pocit že má pojištění.

  6. Takže na Novinkách/Seznamu nám vykrystalizoval nový typ megaidiota jménem Petr Svorník.

    „Nejsem proruský, dušuje se europoslanec Turek. Z jeho hlasování v europarlamentu může mít Rusko radost“
    https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nejsem-prorusky-dusuje-se-europoslanec-turek-z-jeho-hlasovani-v-europarlamentu-muze-mit-rusko-radost-40492547

    Při použití prosté logiky z jeho článku vyplývá, že v Evropském parlamentu (potažmo celé EU) jsou připouštěna hlasování o věcech, které jsou silně proruské. Respektive se tak EP podle jeho dementní „úvahy“ EU přímo angažuje v zájmu RF. Ergo tento redakční tydýt tvrdí, že se v EU běžně hlasuje o právních či jiných aktech ve prospěch RF a Putina. Za mě je to jasný signál pro naše fialové vedení. Tudy, soudruzi, tudy cesta dál nevede! Pryč z prohnilé Uhnije, pryč z rozevírajícího se chřtánu východní baby Jagy! A pokud ne,, tak alespoň signál pro zaměstnavatele, že takový tupec by rozhodně neměl psát články na titulní stranu, nejlépe by neměl psát vůbec. Pracuje proti vám, soudruzi libtardi.

    1. Ś tím se dá dělat jediné – přestat využívat veškerých služeb SS Seznam.

      Já jsem to udělal už před lety, udělat to všichni, za chvíli krachnou a ubude šmejdů.

      Vy – bohužel naopak – jim děláte sice negativní, ale i tak reklamu.

      1. Vzhledem k tomu, že mám zablokovány úplně všechny druhy reklam a chodím tam jen občas, na mně fakt nevydělají nic. A pointa byla v něčem poněkud jiném.

  7. OT: u řeky pozor na divočáky

    Okresní soud v Ostravě uzavřel případ 44letého myslivce, který loni v listopadu v Ostravě – Petřkovicích omylem zastřelil 52letého rybáře. Ten u slepého ramene Odry pytlačil a myslivec si ho v termovizi spletl s postřeleným divočákem. Soud mu dal podmínku, k tomu nesmí 8 a půl roku manipulovat se zbraněmi a pozůstalým má zaplatit 600 tisíc korun.
    (Idnes)

    1. Re: Ládik!!!

      Dobře mu tak. měl zavolat soudruhy policisty, aby zjistili, jestli má prasátko platný očkovací průkaz. Poliši by možná přišli na to, že prasátko je člověk.

  8. Jojo, střídali se tu u nás. Jezdili se sem dívat jako do ZOO. Současní i bývalí vrcholoví politici. I pan prezident se zastavil. Nebudu jmenovat, ale jeden odmítl jít i do sklepa. Prý aby tam něco nechytnul. Já byl první den v práci až ve středu. Jednak proto, že jsem se dříve do Krnova nedostal a za druhé ještě s doznívajícím Covidem, který nesnáším dobře, ale ve sklepech jsem byl od té středy.
    Co mě mrzelo nejvíce, že těm navoněnejm panákům nikdo nestrčil do ruky lopatu. Sen, vidět Fialu s lopatou v ruce, se mi tedy bohužel asi nesplní.

  9. Vidláku, tak jsem neodolal a přečetl si diskusi pod Vaším článkem. Pro jistotu jsem si ho přečetl dvakrát. To proto, abych se ujistil, že píšete o postižených lidech katastrofou a o milosrdenství, které může tu hrůzu jen malilinko zmírnit.

    Nikoli o metodách zpevňování blátivých silnic štěrkem, o zateplování o odvlhčování staveb, o strakapoudech, o OSB deskách, minerální vlně nasáklé vodou, o vlhkém zdivu a jeho izolování, nebo jak vyložit a naložit kotel ústředního topení a … a spousty jiné hraběcí diskuse.

    Jediná relevantní otázka byla, jestli k tomu příkazu bance, k těm zasílaným penězům na účet té zahradnické rodině by neměl odesílatelem něco připsat, aby ten elektrikář (s božím dopuštěním ministr financí) na ně neposlal kontrolu z FÚ a ta z těch milodarů musela odvést daň z příjmu. Pokud víte, napište, jak by měl takový příkaz odesílatel v bance vyplnit!

    Ale jinak musím za sebe poděkovat za ten článek, pro mě byl potřebný/poučný.

    Takže děkuji.

    1. Psala jsem (jako profesně deformovaná osoba) hned dopoledne po přečtení „DAR-POVODNĚ“…
      a protože jsem chtěla dát hodně informací najednou, asi to pak čtenáře odradí, stane se.

      Ale účet není rodiny, ale zřejmě rodinné firmy sro, samostatné právnické osoby.

      Já vím, lidi to slučují a pak se občas diví, někdy jsou překvapení pak i obdarovaní, že náklady s osvobozeným darem nejsou uznatelné v sro a vlastně se mohou divit také dárci a komentující,
      jako třeba ten Luboš.

      Fakt by nebylo vhodné dát alespoň na výběr i účet toho zrovna a právě v článku Vidlákem zmiňovaného profesionálního hasiče? Ale rovněž vím a samozřejmě chápu, že to je čistě a pouze věc Vidláka.

      Já jen, že tam mi ten akt milosrdenství přijde po mrknutí od Obchodního rejstříku rodinné firmy
      tak nějak možná dokonce až urgentnější.

      Ale třeba se pletu….

      1. Re: blbíš, MAJKA

        Pletete se oba, a to šeredně. Žádný takový nápis v bankovním výpisu vám finančák NIKDY neuzná. Jakýkoli dar bude evidován jako zdanitelný příjem, pokud se nepřičítá na účet organizace, která není založená na tvrbu zisku (neziskovka, příspěvková org., blablabla…, v tomto se nevyznám).
        Pochopitelně dar není daněn za podmínky, že se jedná o malou částku (do xyz Kč za zdaňovací období) a příjem není trvalý a opakovaný, blablabla…

        Pozor – dary se sčítají!!!

        Poškozený může své majetky účetně odepsat provedením dokumentace škod a zřejmě i odborných posudků, nebo alespoň sepsání Policií ČR. Ty pak může zanésti do účetnictví podle zákona o účetnictví, resp. prováděcích vyhlášek.

        Můj osobní názor – moje první cesta by byla na finančák, kde má KAŽDÝ PLÁTCE svého správce daně!
        Správce by mu měl poradit, nebo plátce nasměrovat na osobu z odboru kontroly. Kontroloři by mu snad mohli napovědět.
        POZOR NENÍ TO JEJICH POVINNOST!!!
        Na to má mít plátce daně svého finančního poradce (tak to určitě!).

        Malý tip
        Lze založit a tvořit rezervní fond – tzn. na zvláštní účetní položku připisujete prachy, které můžete použít na velkou opravu, nákup investičního charakteru, blablabla…
        Je to faktický odklad zdanění nějakého příjmu v jednom zdaňovacím období.

        1. Pro Targem zviklané dávám ještě jednou můj první komentář,
          kde je k dispozici pak odkaz 2 pro ty,
          kteří se nechtějí jít radit o daních ani o darech k povodním roku 2024 ke správci daně.

          https://web.litterate.cz/ctyri-tydny-pote/#comment-347430

          Označení daru dárcem samozřejmě není jistota, ale může pomoci.
          Důkazního břemena obdarovaného o využití daru na takový zákonný účel samozřejmě nijak samo o sobě nezbavuje.
          Neoznačený dar, navíc od neznámé osoby, je však vždy pro vůbec možnost osvobozování ještě komplikovanější.

          Handrkovat se k mé práci zde nehodlám, v komentáři výše je druhý odkaz, kde je hromada relevantních a správných informací – POZOR jen pro rok 2024 u darů a povodní , v 2025 už to nemusí platit a minulost neřeší.
          Popis tam se mi zdá dokonce „lidštinou“ a tečka.

          1. Re: MAJKA

            Ježíšmarjáááááááá!!!!!!!!

            Příjem je příjem!!!!!!!!
            Žádná povodeň vás nezbaví POVINNOSTI platit daň z příjmu! Nic takového v zákonech NENÍ!!!
            Abyste eliminovala možnost zakleknutí finančáku na váš krk, MUSÍTE PROKÁZAT OPRÁVNĚNÉ, NEBOLI DAŇOVĚ UZNATELNÉ VÝDAJE!!!

            Pokud podnikáte, máte to jednodušší, protože účtujete. Nemovitost potřebujete jako sklad, sídlo firmy, blablabla.
            Pokud vás napráší soused, že chodíte do háku a postavila jste si z roku na rok nový barák, MUSÍTE doložit, odkud jste na něj vzala. Pokud nedoložíte, máte problém!

            ŽÁDNÝ NÁPIS „DAR – POVODNĚ“ VÁM NEPOMŮŽE!
            CO JE NA TOM K NEPOCHOPENÍ???

      2. … přesně tak, Makjo, proto jsem se ptal Vidláka, neb každý blbíš žijící přes třicet let v kapitalismu alespoň tuší, nebo tušit by měl, že asi „účet ORGANIZACE“ nebude totéž, co účet/pomoc „zahradnické RODINĚ„.

    1. Rozhodně je lepší poslat podporu konkrétním rodinám než „nadacím“, které polovinu polovinu peněz spotřebují na vlastní provoz.

        1. Máme tady ve vesnici chudáky, kteří už 30 let nepracují. Už ani neprojeví zájem, když jim někdo u COOPu nabídne za pomoc peníze hned do ruky. A těm bych dal leda rohlík, jeden.
          Máme tu i milionáře, kteří se živí vlastní prací. kdyby jim povodeň zničila stroje a zdroj obživy, těm bych pomohl i finančně.
          Bývalo rčení: Chytrému napověz, blbého kopni.
          To by bylo kopanců do vlády a jejich nohsledů a parazitů!
          To rčení lze upravit: Pracovitému pomoz, líného kopni!

  10. Peníze jsou. Jestliže bylo sto sedmdesát miliard pro Ukrajinu, další stamiliardy na Greendeal, pomoc postiženým povodněmi je pakatel. Česko je bohaté.
    Jeho občané jsou chytří, přičinliví, pracovití, poctiví, ve svobodných volbách svědomitě vybírající své zástupce dobře spravující zemi a reprezentující občany v zahraničí ku prospěchu občanů, kterými jsou za to placeni. Není na koho si stěžovat. Než na sebe…

      1. Ano. Nepřímé, a vedlejší škody. V zahraničním obchodě, cenách zdrojů. Jedním slovem luxus. Ti by si snad nemohly dovolit ani Emiráty. Však nedovolí. Jenže je mi záhadou kde na to Česko bere. Že by Moravské naftové doly tak vynášely? Nejspíš ano. Jestliže občané žijí v tak úžasném luxusu, proč by si nemohli dovolit podporovat chudší zahraničí, zachraňovat Zemi před upečením, sponzorovat ekologické zachránce slétající se na konference o záchraně planety, míru, prosperitě a blahu lidstva soukromými letadly a poskední kilometry ujedou svými letecky dopravenými elektromobily aby se vrátili do svých rezidencí a
        ke svým Bugatti, Rolls Royceům, Ferrari, Lamborgini… z výnosů obchodů se zbraněmi a se zbožím jehož nucené nákupy prolobbují jejich agenti mezi zástupci zvolenými na základě působení jimi vlastněných či vydržovaných informačních médií?

        1. Je to na dluh. Pár vyvolených závratně zbohatne a většina závratně zchudne.V globálu mají všichni půlku kuřete, jak je v tom vtipů. Když jeden sežere celé kuře a druhý utře

          1. A žrouta kuřete si nadšeně volíme. Viz např. náš poslední důstojný agent 107 a jeho chudobou trpící manželka. A zdaleka nemají natažený hnát sami. Všem bude příjem vydatně valorizován. Dobrotivý stát nenechá nikoho padnout!

  11. Přidám svoji zkušenost z roku 2002. Hodně postižených po vysušení se domnívala, že také elektro bude vysušené fungovat. Co vím, tak vysušený rozváděč po tak 14 dnnech přestal rozvádět a přístroje musely být vyměněny.

    1. Fakticky vzduchotěsně uzavřený jistič či chránič, nevysušíte.
      I kdyby se to hodně vysokými teplotami vzduchu povedlo, stále tam zůstává problém oxidace spínacího systému a voda v závitech elektromagnetických spouští jističů, nebo v proudových trafech chráničů.
      A to nemluvím o tom, že ta voda nebyla čistá, ale s nemalým podílem rozpuštěného jílu či zeminy.
      To je ta moderna:
      Starší „černé“ jističe řady ITV/IJV/ITM/IJM, bylo možno snadno otevřít – rozpůlit (tři šrouby M3), vysušit svorky a cívku, vyčistit spínací systém a znova složit k plné funkčnosti.
      Jenže – nic novějšího, počínaje už „bílými ze SEZ Kubín“ z 80.let už rozebrat nešlo. Už ty kubínské byly snýtované hliníkovými nýty a seskládané bez vnitřních opěrek až tak hloupě, že bez speciálního přípravku, který měla jen fabrika, je zpětně už nesložíte.
      Už při odvrtání nýtů a sebeopatrnějším „rozpůlení“, Vám polovina součástek vnitřního mechanismu doslova vystřelí ven a rozletí se po místnosti.
      Moderní jističe/chrániče/instalační přístroje, snad vyjma zásuvek a spínačů řady Classic, už rozebrat, natož vyčistit nelze.
      Spínače a zásuvky řady Classic, mají otevřený systém a po propláchnutí čistou vodou a důkladném vysušení, perfektně fungují.
      Tango, Time a jiné další „luxusnější“ řady se strojky německého vzoru, kór s bezšroubovými svorkami a téměř prachotěsné, krom zásuvek vyčistit nelze.

      1. Rozhodně nelze doporučit. Jističe by snad vysušit šly (po proplachu demineralizovanou nebo alespoň pitnou z petky), ale chrániče rozhodně ne. Svorky, svorkovnice stačí propláchnout a dotáhnout, vodiče s PVC izolací zaplavení snesou, ale cokoli s pohyblivými částmi dříve nebo později nenávratně odejde. Po povodních na ČVUT 2002 něco zkoušeli – nejvíce se osvědčil oplach vodou před zaschnutím bahna a vysušení, ale žádnej zázrak to nebyl.
        http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/jak-zprovoznit-elektroinstalaci-po-zaplave–14678

  12. Když již chce stát pomáhat postiženým (výjimkami, penězi, pozemky, …), tak plný souhlas, ale mělo by se to dát do zákona a postupovat takto vždy a u každého, nejenom v mediálně zajímavých případech.

    To odpuštění daní včetně DPH, prodej energií za nákladovku je absolutní nesmysl, tak leda pro pobavení. To by jako poškozený (jak moc?) Franta měl nějaké lejstro a v Kaufu by mu na pokladně odečetli DPH? Jak by to Kauf dokládal? Kolik úředníků by se muselo najmout, aby to nějak zúřadovali? Na Benzince by Franta tankoval za nákladovku? A ten Franta by to vše nepřeprodával dál?, sousedovi benzín za dvacku.

    1. Že by třeba přinesl účtenky na finančák a ten by mu vyměřil vratku?
      Kurňa, když už od začátku předpokládáme, že všichni budou šmelit a budou svině, tak to tady zabalme, vyhoďme do povětří a zasypme vápnem. Jestliže je problém v pěti okresech vytipovat ty, kterým voda zaplavila barák a nastavit jim na rok zvláštní režim, tak jsme v tak velké prdeli, že už to horší nemůže být.

      1. Ale já se nebavím o pěti okresech a jen právě teď. Je prasárna, když teď, při mediálně známém neštěstí se vymýšlí i nesmyslné způsoby pomoci, ale když někde sjede svah a vezme to jen 3 domy, tak nepomůže nikdo. Ti nemediálně neprofláknutí jsou lidé nižší kategorie, že nejsou hodni pomoci?
        A nezůstávejme jen u domů, co tak vyhořelá pila a dluhy na krku? Zmasakrovanej kamion? …

        Všichni šmejdi nebudou, ale někteří zcela jistě ano. Vždyť se tam již rabuje.

        1. Jestli jednou budu v politice, tak si to vezmu za úkol – při jakémkoliv neštěstí – povodeň, tornádo, požár apod, ze zákona zvláštní režim. Roční odpuštění daní, vratka DPH, snížení cen energií.
          A nebo zákonné pojištění podobné jako zdravotní. Když můžeme udělat pojištění proti virům, můžeme udělat pojištění i proti přírodě. Jako je to s auty.
          Takhle to udělal Churchill za Druhé světové. Britové si všichni platili pojištění na bombardování.

          1. Tomu se říká pojištění a provozují to pojišťovny.
            Vidláku, Vy jste takovej strašně hodnej a dlouhodobě prosazujete ochranu všech a „garantované štěstí pro každého“, bez ohledu, co kdo dělá či nedělá. Což je ovšem synonymum pro vytváření systému vhodného pro šmejdy všeho druhu.

            Ten Váš nejnovější nápad bude platit i pro firmy? Ono se totiž třeba ČEZu každý rok stane nějaká škodní událost, takže by mu byly daně odpouštěny každý rok? Co tak Bakala a jeho byty OKD, ten to musí mít také každý rok.

            1. „Tomu se říká pojištění a provozují to pojišťovny.“

              Vy jste ten článek nečetl, co? K čemu ty vaše bezobsažné plky, proč by něco jako nemělo jít, protože vy máte jako pocit, že všemu rozumíte nejlíp, vlastně jsou? Vidlák snad psal něco o pomoci Bakalovi? On snad v těch bytech bydlí?

          2. To vám pak lípnou nálepku „populista“ a jste v řiti a na tapetě, vážený.. „cordon sanitaire“ mají ti co mají zbytky rozumu .. 😉

          3. A proč vlastně?

            Když někdo nemá barák vůbec, proč má platit někomu zazobanýmu, kdo má barák v záplavové oblasti?

            Podle týhle logiky by se vlastně mohlo platit těm, co místo do nemovitosti investovali do akcií a ty pak nečekaně klesly.

            Možná tomu v Británii pojištění říkali, ale jestli to platili všichni, tak to byla daň a ne pojištění. U pojištění se počítají rizika a podle toho se pak počítají platby. Daně se vypisují plošně.

            Provděpodobnost, že bomby zasáhnou domek někde na venkově byla malá a v oblastech mimo dolet německých letadel byla nulová. V Londýně byla největší.

            1. Opakujme si stále dokola: NEJDE TO! Nejde to, nejde to, nejde to. Nejde nic udělat, jen hledat další důvody, proč to nejde a tak pořád dokola.

              My si všechny ty okupace prostě zasloužíme.

              1. A komunismus taky?

                Vy máte smůlu,že jste nebyl mladý v 50. letech . Příspěvek v 11:51 je když ne debilni, tak silně kontroverzní

                1. Komunisté v roce 1946 vyhráli volby. Měli 2 600 000 členů.
                  Měl jsem po válce komunisty oba dva dědečky. Opustili tuhle partaj, když se začali projevovat partajníci jako ti dnešní kmotři už v devadesátkách. Nejeden dnešní bojovník proti komunismu, který nikde nenastal, je potomek udavačů za protektorátu, potomek udavačů nebo funkcionářů za komunistů, voličem komunisty záškodníka a zrádce Petra Pavla šéfa NATO, šéfa generálního štábu při výbuchu armádní munice ve Vrběticích.

              2. A to to není vidět, jak tohle nedomyšlené pomáhání končí?

                Platíme jak mourovatí solárním baronům, protože někdo chtěl pomáhat těm dobrým solárům.

                Kvůli tomu, že se pár bláznů snaží zachránit planetu, co to nepotřebuje, nás ničí green deal, zateplování, přechod na elektroauta.

                Clinton chtěl zpřístupnit hypotéky těm dobrým chudým lidem, kteří by je od banky nikdy nedostali, nakonec z toho byla globální krize 2007-2008.

                Kalousek za té krize začal „logicky“ šetřit a natáhl ji, kdežto v Polsku se z ní stát investicema do infrastruktury dostali rychle.

                Pomáháním ubohejm černouškům v USA přineslo jen protibělošský rasismus BLM, devalvaci diplomů a rozvracení společnosti- V JAR vyhnalo nejméně 2 milióny bělochů a udělalo z ní jednu z nejnebezpečnějších zemí na světě.

                Zachraňování Ukrajinců a Ukrajiny proti těm zlým Rusům nás všechny ochudilo o třetinu úspor.

                Nízké úrokové sazby vedly k předraženému bydlení.

                Je to pořád dokola: dobré úmysly jsou cesta do pekel.

                Nemusíte se snažit spasit každého, koho zahlédnete v TV. Pošlete tam svý prachy a jinak to nechte ekonomům.

            2. Povodňova daň 100 kč se už platila po povodních 97, zavedl to Kalousek. Jestli to bylo to pravé ořechové, nevím. A že dnes lidi staví v záplavových oblastech je jejich problém. Za totality byla u nás záplavová oblast a povolena jen zahrádkářská kolonie bez pevných staveb. V 97. vše pod vodou. Pak tam lidi začali stavět normální baráky se stavebním povolením. Letos to naštěstí zatopené nebylo. Ale vždy jsem si říkala, že tam bych barák mít nechtěla
              Ale pozemku moc není a ta touha mít domeček se zahrádkou mnohé oslepí. Proč by ale měli platit na takové lidi, kteří nic nemají.

              1. Jako že si lidé stavějí domy v záplavových oblastech, protože jim to stát dovolil? Nebo je stavějí rovnou načerno? Pokud jim to povolil stát, chyba bude asi jinde, viďte. A ten, kdo má tu chybu na svědomí, by taky měl nést svůj podíl nákladů, když se to podělá, co říkáte?

                1. Nad tím žasnout, že 50 let to bylo záplavové území a nesmel si tam nikdo postavit ani chatičku a když to v 97. bylo brutálně zaplaveno, tak do 10 let tam vyrostly rodinné domy. Zřejmě pod dojmem, že když někde projde stoletá voda, tak bude zase 100 let pokoj.

                2. Proč by měl stát zakazovat? Pojišťovna nepojistí. Přesto se najdou tací, co jdou do rizika.

                  1. „Proč by měl stát zakazovat?“ Tu otázku ani nemyslíte vážně, viďte 🙂 Například proto, aby nemusel složitě zachraňovat, nevystavoval zbytečně riziku zachránce i zachraňované, nezvyšoval si zbytečně náklady na odstraňování škod atd. Je to prosté jedna plus jedna.

          4. V 18. století rozvodněné Labe na tři měsíce zaplavilo pozemky mého příbuzného z vesnice u Poděbrad. Císařští vrchnostenští úředníci mu na dva roky prominuli daně a další poplatky.

            1. Čí to byly pozemky? Vrchnosti nebo svobodného sedláka. Bylo to před zrušením nevolnictví či až po něm? Jaké listiny k tomu máte?
              Víte, „můj příbuzný z 18. století“ se asi dá velice složitě definovat. Jen přímých předků bude více než 500. A jejich příbuzných na tisíce. C´est la vie.

              1. No, v dnešní době to tak složité není. Je takový koníček – genealogie. Mnoho archivních dokumentů je i na internetu, takže nejen o přímých předcích se toho dá zjistit, pokud se chce, docela dost.

                1. Genealogií se zabývám 20 let a tak vím jak je těžké definovat příbuzného po více než 2. stoletích. Mnohdy je i nemožné vyhledat vlastního předka. Tehdejší matriky a další dokumenty byly velmi kusé.
                  Pokud pisatel ví o snížení daní, je to konkrétní údaj, měl by znát i místní a časové údaje.

              1. Ono šlo nejspíš o odvod deputátu (třeba pšenice) z těch polí. A tehdejší byrokraté pochopili, že ze vzniklé bažiny žádné obilí nebude.

                  1. Hele opravniku, nejdes nejak vypnout? silne mi pripominas T9 na mem starem telefonu, ta psala takovy kokotiny ktere bych ja sam nikdy nenapsal

  13. Co se nesouhlasu s plněním pojišťovny týká, doporučuji poškozeným např. se obrátit třeba na kontakt v odkazu. Píší zde i o výlukách u domů a možná poradí i u poj. domů a nejen u poškozených u nehod….

    https://www.pomocposkozenym.cz/vyluky-kam-se-podivas/

    Doporučení dávám pouze na základě osobní zkušenosti s plněním po dopravní nehodě z pojistného viníka nehody. Výhoda byla, že jsem jim tehdy za služby opravdu NIC neplatila- vymohli si sami na pojišťovně- a celkem rychle jsem dostala také na účet vše, co pojišťovna krátila.
    Dokonce bych jako poškozená NIC údajně neplatila, i kdyby mi po posouzení řekli, že nemám šanci (vše k posouzení šlo mailem, jen plná moc …pak poštou).
    Snad to platí takto stále, radši se ale znovu vždy všichni poškození na to ptejte…

    Třeba by pojišťovně TITO uměli právně relevantně vysvětlit, že metr domu pod vodou vyvolal škodu i nad metrem….
    *************
    Pak rodině doporučuji, aby promysleli, zda je účet firmy na ty dary právě v jejich KONKRÉTNÍM případě nejvhodnější.
    Někdy může být lepší obdržet dar jen jako osoba fyzická, tedy na účet jistě „nepodnikatelský“,
    jindy zase ne, protože se ten příjem pak třeba započítává i na různé posouzení třeba u sociálních dávek….

    Zde níže v odkazu je dobře zpracovaná (daňová jen) pomůcka pro dárce i pro obdarované,
    vzor platný u daně z příjmů pro 2024.
    Nezapomínat na daně a jejich změny se vyplácí a naopak!
    I když je člověk v hrozné situaci, neznalost pak neomlouvá….
    A doporučuji důrazně a opět nikde veřejně nepsat o nějakém protiplnění dárcům,
    natož z firmy a to ani, že až někdy, jednou..!

    https://www.protext.cz/zprava.php?id=49454

    Jo a dárci prosím, nezapomeňte v každém případě psát minimálně účel platby „DAR-POVODNĚ“,
    i na drobné dary.
    Pouze slovo DAR často nestačí, aby bylo vůbec možné případné osvobození od daně z příjmů typu DAR u obdarovaného.
    Bez označení to bývá daňově spíše malér….
    Jasný účel „humanitární“ pak hodně pomáhá, ale samo o sobě to vždy ještě nemusí u obdarovaných stačit…POZOR tedy i na to!

    Prostě „kotel a zakázaný kouř“ pod možnou zákonnou sankcí možnou údajně jen od OBCE,
    nemusí být pak jediný problém
    a nikdo asi nechce „obdarovat“ zdaněním u obdarovaných ještě „fialovou“ vládu….

    1. Není to jedno?

      Jestli to má pojišťovna propočítaný, že bude platit zeď do jednoho metru a chce se po ní, aby to platila i nad ním, tak si to pojišťovna přepočítá a zdraží pojistky.

      Kdo s barákem na kopci se bude chtít pojišťovat proti něčemu, co nikdy nepřijde? Je zajímají zase jiný věci.

  14. Lehce OT: Tak nám ta liberální demokracie hezky vzkvétá, aneb vzpomene si ještě někdo, že (p)rezident Pavel v předvolební debatě prohlásil, že by zástupce některých stran odmítl jmenovat do vlády, a prošlo to skoro bez povšimnutí? Tak tady máme pokračování od (skoro) sousedů:

    Rumunský ústavní soud zakázal europoslankyni Dianě Šošoacaové kandidaturu v nadcházejících prezidentských volbách. Jako důvod označil její proruská stanoviska a postoje proti Evropské unii a NATO. Rumunská politička známá i tvrdě protiimigračními postoji a odporem proti očkování nově čelí postihu i v Evropském parlamentu kvůli svému divokému výstupu na plenárním zasedání v červenci.

    Že je to v rozporu s textem rumunské ústavy? To nevadí, ještě je tady přece duch ústavy, toho známe i od nás.

    1. Taky jsem na to čuměl jak puk. No a u nás zase Ustavní soud potvrdil že “svoboda projevu není bezbřehá” a že Čermák může sedět dál.

    2. Slámová metoda jako obvykle. Dnes je to okrajová politička někde v Rumunsku. Až si lidé na to zvyknou, bude z toho jednoho vítěz voleb v Německu.

    3. Ano, to bude ten duch, co když se ho ptali na hřbitově ostatní, který že on je, tak odpověděl „Já sem du chcát“ 😃😃

  15. Že stát nepomohl, zvykejme si. On tu dávno není pro občany. Abych parafrázoval Regana:
    „Stát není řešení, stát je problém“.

  16. Ja neviem jaky vojaci tam boli v brne na slatine v kasarnach opravovali velky kotol,trebalo zniest dolu do kotolne po zeleznych schodoch take asi 2 metre dlhe a 60 cm siroke platy,jasne zo zeleza jeden vazil 400kg,okolo 25 kuskov30 zobakov ja s nimi,jsme to nosili smykali po schodoch najvacsia pakaren bola na odpocivadle take metrove dvihnut a otocit na dalsie schody smerom dole,robili sme po 6 za 2 hodiny bolo hotove,bo civily nam priviezli pivo,kazdy mal jednu desiatku,za dva by sme boli vyniesli aj cely kotol naraz v trenkach a teniskach bo horucka tam bola jak kurva,bez rukavic,19 rocny do hola vyjebany dabli,za 3 piva na hlavu ten kotol cely by sme vyniesli naraz aj s parou v nom,kurva…

    1. A poistovne ?ja ziram jak to rozoberate,sak to kurvy kuriev a cestu?kurva blato kolko ho bolo sa rozobera,to v pici.

    2. Jak dnes vidim tie tvare,cely cierny,sedeli pod plotom pili pivo po 3 tyzdnoch a startka kazdy jeden v rypaku,slast v ociach a nadych stastia,bo bez prestania sme boli sikanovany jak kurva,bol to taky voraz,nikdy nezabudnem tie tvare.kto slouzil pracujicimu lidu vie ktora bije a kto nie,nikdy nezazije,co zazilo stotisice chlapcov z ceskoslovenska a po 20 rokch henty casy skusenosti,sa mi zisli v kolebve jak kurva.

  17. Musím se svěřit. V roce 2002 v srpnu/září nás armáda (část roty z útvaru z Olomouce, kasárna Tabulový Vrch) poslali do Čech do Zálezlic. Hádám nás bylo tak 20 záklaďáků a tak 10 gum a Tatrovka a polní kuchyně. Dostali jsme pigo proti žloutence. Ubytování jsme měli v Kralupech v kasárnách a do Zálezlic nás vozili na korbě Tatrovky. Prvních pár dní jsme čistili kanály a cesty, potom vyklízeli domky co měly být stržený (tolik kýblů vyškvařenýho prasečiho sádla jsem nikdy předtím ani potom už neviděl). Potom jsme rovnali a uspořádávali to všechno co lidi posílali a rozdávali těm co si přišli. Nepamatuju si že by byl zákaz pomáhat komukoliv s čímkoliv, ale už je to přes 20 let. Hádám jsme měli zakázáno chodit to domů postavených z vepřovic (a že jich tam bylo, proto byly Zálezlice takový masakr, skoro srovnané se zemí).
    Vojenský kuchař tehdy vydával oběd každýmu kdo si přišel s ešusem, lidem z děsiny i policajtům.
    Jo a pitná voda v cisterně smrděla chlorem. Šéfovali nám tam rozumní lidi z velitelství a po zkušenostech s gumama v Olomouci u mě AČR dost stoupla v ceně. Dozvěděl jsem se až časem že armáda se tehdy chtěla ukázat, a tak se snažili.
    Hádám, že peníze tehdy nebyly problém.
    Vojna nebyla úplně ztracený čas …

    1. Už jsou na to jiní šekáči.
      Vrtulníky sedí na zadku na Slovensko-Ukraruských hranicích a monitorují. Proto nebyly na záplavách až někde na Moravě.
      I ty „gumy“, kteří vědí, co je čest a charakter, už z Černochovic nearmády odešli. Jenže tím uvolnili stavidla a zábrany Řehkům a Nagyům. Bezcharakterním Petropavlům. I ti žoldáci na misích mívají svoji čest. Tihle nemají takového nic.
      Už se těší na investigativní reportáž ČT bruselvize, jak udatní vojáci AČR stavěli vypůjčený most přes řeku Kwai na Moravě. Mosatři a ženisté ČSLA musí při těch zprávách řvát vzteky.
      Takovou frašku by ani světový Fraška Václav Havel nenapsal.

  18. … je to napsáno tím drobným písmem na straně šestnáct všeobecných smluvních podmínek…

    Stará moudrost praví, že je dobré si smlouvy před podepsáním pořádně přečíst.

    Moderní moudrost je smlouvu přečíst, opravit v textu, poslat ji pojišťovně k podpisu a pak se na ni odvolávat, když to jen mechanicky podepsali bez čtení. Těžko pak u soudu vysvětlují, že to tentokrát vyjímečně nemá platit, protože to oni si to nepřečetli.

    1. „Moderní moudrost je smlouvu přečíst, opravit v textu, poslat ji pojišťovně k podpisu a pak se na ni odvolávat … “ tak to jsem se dlouho tak dobře nepobavil.
      1. smlouvu s klientem za pojišťovnu uzavírá osoba, která nemá žádnou pravomoc něco změnit …
      2. pokud s něčím ve smlouvě nesouhlasíte, tak sice můžete požadovat změnu, ale změny nedosáhnete … pojišťovna jen bude konstatovat, že její podmínky jsou takové, jaké předložila a měnit je nehodlá … max. klienta vyzve, aby si našla jinou pojišťovnu.
      Ale jako hraběcí rada to bylo dost dobrý :-).

        1. Někdo třeba taky vyhrál ve Sportce miliardu, že.

          To, že jste měl zrovna vy nebo někdo, koho znáte, štěstí, neznamená, že ho bude mít každý. I když by to bylo fajn.

          Moderní moudrost pojišťoven, bank, dodavatelů energií atd. je taková, že smlouvy jsou v podstatě formulářové (často dokonce i fyzicky to jsou takové hezky barevné formuláře, ve kterých by každá oprava třetí stranou byla hezky vidět), obsahují jen základní náležitosti a zbytek – tedy ty sviňárny – je uveden ve všeobecných obchodních podmínkách a jiných dokumentech podobného typu, na které se ve smlouvě jen odkazuje. V těch nemůžete nic měnit, respektive jakýkoli pokus o změnu z vaší strany by byl neplatný, protože to je jednostranný dokument vydávaný danou institucí, se kterým podpisem smlouvy pouze vyjadřujete souhlas.

          Tož asi tak.

          1. Re: SB

            To, co jste poměrně přesně definoval ve svém vstupu, platí nejen pro pojišťovny, banky a dodavatele energií.
            Obyč lopata je tímto zkurveným systémem stavěna do role mazlavého hovna.

            1. Re: Targus

              Ano, přesně tak. A celý ten – jak jste přesně a výstižně vyjádřil – zkurvený systém je ještě pro jistotu doplněn pro obyčejnou lopatu finančně nedostupným a výsledkově nevyzpytatelným justičním systémem. Kdyby se náhodou někdo chtěl „domáhat spravedlnosti“…

            2. Z širšího hlediska (na sloupku):
              Pokud nebudou všichni „ovce“ (mazlavé hentoto), pojišťovny nebudou mít žádné zákazníky a tudíž ani žádný důvod existovat.
              Ano, teorie. Ale když všichni odkývají (odsouhlasí, odvolí) všechno co se jim předloží, dopadnou tak, jak si zaslouží. (Všechny ty smlouvy na hrnce a deky jsou založeny na drobném písmu kdesi na třetí straně.)

              1. Re SK:

                Hýčkejme si ovce, společnost, ve které by nepřevažovaly ovce, by byla velmi nestabilní a brzy by se rozpadla. Teoreticky je to cesta do utopie, prakticky pak do chaosu a tyranie.

                Podstatné je, aby společenské zvyklosti a pravidla nevedly k tomu, že se pastýřem a jeho pomocníky zákonitě dříve či později stanou ti největší blbci a/nebo největší svině. To by úplně stačilo. Teoreticky to sice nezní složitě, ale v praxi se to zatím asi nepovedlo v žádném společenském zřízení s výjimkou nějakého absolutismu, kde měli zrovna kliku na osvíceného vládce. Ve zhruba 300 let probíhajícím experimentu jsme se měli možnost předvědčit, že zastupitelská demokracie v kombinaci s kapitalismem problém neřeší.

                Bez ohledu na to ale ta vaše rada je podle mne správně uvedena jako „ze sloupku“, protože je typicky hraběcí. Dost to připomíná toho „ekonomického experta“ na iDnes, na kterého upozornil Petr Hampl. Ten taky tvrdí, že kdyby Češi nebyli ovce a dohodli se, že budou několik měsíců hladovět a nekoupí žádné potraviny, vedlo by to k radikálnímu snížení jejich cen. Takže si Češi za tu drahotu můžou vlastně sami…

          2. To mám hledat ten článek, pak kontaktovat autora, zjišťovat, jaká to byla přesně pojišťovna, co to bylo přesně za smlouvu, jak to dotyčný přesně udělal atd.

            Sledujte celej internet, všechno ověřujte a pak mě budete s přehledem moci opravovat z hlavy, místo abyste jen tvrdil, že to není možné.

            O té konkrétní smlouvě toho víte stejně jako já. Vlastně ještě míň. Já si alespoň přečetl ten článek.

      1. K tomu si ještě připočtětě, že pokud pojišťovna jednou plní úhradu za škodu, příště vás pojistí v lepším případě mnohem ale mnohem dráž ale spíše již vůbec, protože jste pro ni v rizikovém vodním pásu a to opravdu nemusí jít o záplavové území.
        Znám dost těch, kteří našli tu „správnou vstřícnou“ pojišťovnu, ale bylo to pouze do té doby, dokud nebylo třeba její plnění.

      2. Pojišťovna se stará,ne, že ne ! Téměř každý rok volají kvůli aktualizaci smlouvy; “ Víte, inflace, nárůst ceny nemovitosti, další možnosti poškození!“
        Letos mi zatékalo při těch deštích, poslal jsem fotodokumentaci a čekal. Obratem poslali dalších deset požadavků na doplnění, včetně kalkulace ceny opravy.
        Takže jsem to opravil sám, posílat nic nebudu a při příštím telefonátu je pošlu někam.
        Kdysi přišel likvidátor,vyfotil,sepsal a bylo vyřízeno. Dnes AI.

        1. Už 25 let mně vybízejí k zvýšení pojistného na barák. Zastavil jsem se na plnění za 3 a půl milionu. Nikdo by za ten barák nikdy nedal víc! Ani pražáci. Kdybych pojišťovně platil to zvyšované pojistné, tak už by mně slibovaly plnění nejméně za 7 milionů!
          Zlatývoči! jitrnice jako svět neviděl! Černochovic Fantomy-35!
          Věřím, že za WTC Neyorská dvojčata vyplatily pojistku i s bonusem a ještě zbylo na nový superbarák místo nich.

          1. Nevyplatili, řekli by Vám, že jste nadpojištěný. Teď zase podpojištěný, s těmi podvodníky si nevyberete.

    2. Na tyhle veci sou pravni experti, dochtori , ktery smlouvy sepisuji tak ,aby nekonecnym textum moderni moudrosti!!!! vubec nikdo neporozumel ,kdy jeden odstavec odporuje necemu jinymu na dalsi strance ,kdy chteji ,aby lidi utraceli za advokaty a soudy v nekonecnych soudnich prutazich…
      Ctete ty texty s neveditelnyma pismenkama a za 5 minut mate zajisteny boleni hlavy a nevolnost na bliti , ze cteni takovyho hnusu…
      Priste to mame vyhrany a potom zase dalsi priste urcite..opakuji ..

      Na co si myslite , ze studujou n dochtory ,aby se ty podvody a svindle naucili na nas.

      Kdyz je jeden metr zdi baraku dole vodou poskozenej a pojistovna neco vyplati a celej barak spadne dolu , kvuli ty poskozeny zdi spadne , tak pojistovna nich nechce vedet.
      MImo to pojistovny sou monopoly /jenom se jinak jmenujou/,vyjde na stejno s kterou se pojistite.

      Mame monopolizaci vseho , starych vlad a po volbach zase novych vlad a uradu ..
      Zadnej rozdil mezi s monopolem totalitni moci EU a vsech vlad v EU a megakartelem Black Rock..Napr. zkuste si nekdy zvolit jinou EU komisi diktatoru,absolutni moci a demokracie.
      Nebo jiny reditele Black Rocku ..

      I nasi poslanci tenhle system vehementne podporujou vsema deseti.
      Nekdy si postezujou plactive , ze je z neceho boli hlava , jako pacienti v nemocnici..
      Sestro Leyno ,mne boli palec u pravy nohy.Fnukaji …
      Ted sem slysel komunistku jak v projevu Soudruzka a este Komunistka Konecna si nekonecne stezuje na problemy a upadek kapitalistickych korporaci vyrobcu aut.
      Kdyz ma jasat nad vitezstvi delnicky tridy, nad koncem kapitalismu
      kterou vede v boji , za co probuh ??? /Ta to ma taky jisty, vi vsecko nabeton/.
      Tydle komunisti byli vzdycky k nezaplaceni a komunisticky demokrati EU este vic.
      Sestra Leyno: Drzte huby a nekecejte tady.Nebo uvidite..

      Pojistovny setri na lidech ,berou vod milionu lidi poplatky, aby potom mohli zaplatit pojistky megakorporacim v milionech ,ktery vzdycky vyhrajou pripadne u soudu.
      Media vsude potom krici propagandy ,tahle pojistovna vyplatila velkou pojistku v milionech ,pojistete se u nas.

  19. Jak to řekl ten indický sociolog:
    “Degenerace západních elit, podívejte kdo tam vládne, Scholz, Macron, Biden, Johnson – lidé kterým byste nesvěřili ani vetešnictví”
    “Není žádný pozitivní program, jediný program je – buďte rádi za to co máte teď – máte školu, silnici či nemocnici – tak buďte rádi a držte hubu, v budoucnu to tak nemusí být, když budete remcat tak vám to sebereme hned”
    “Stát přestává být schopný plnit i ty nejzákladnější funkce, až na armádu, tam úpadek dojde až v posledku”

        1. Feministky: Musime mit vsecky prava ,jako muzi a ve vsem se vyrovnat a stat rovnocennymi muzum, ve vsem…
          Feministky : Muzi sou to nejhorsi na svete..
          Zloduch se pta feministky “ Definuj mi kdo je zena……%^**^%%$$!!
          A tak bylo a nastalo vic druhu ……neni nazev.. . A tak neni prehled ,
          kdyz …neni nazev toho druhu ,vrchni velitelova/kapitanova s kolegynema ,
          najela s vojenskou lodi a 140 milionu plnou parou do skalnatyho dna.Lod se okamzite prevrhla a potopila.
          Skala je dobre zmapovana ,aby se ji lodi vyhnuli….Cina taky je zmapovana
          a brzy na ni taky dojde.

          1. Britské námořnictvo má případ stařičkého admirála, co měl na cvičení lodě ve dvou řadách za sebou, dal jim jako příkaz něco jako středem protichodem, takže lodě otočily proti sobě, aby pluly dvě najednou stejným místem, srazily se a potopily.

            Nikdo na můstcích se neodvážil admirálovi protiřečit.

    1. Vlady a stat a urady maji povinosti a zodpovednosti . Napriklad zalozenim statni pojistovny. Ktera neni tak chamtiva …
      Tak kdo se pojisti s jinema a svinema nese nasledky.
      Totez plati o statni bance, statni charite atd. Vsude kde potom nemuze existovat monopol ,ani zahranicni a kdyz, tak rychle zkrachuje.

      Dalsi je zalezitost podniku strategicky dulezitych pro bezpeci statu.Jednim z nich je statni monopol vlastnictvi vseho vod elektraren ,distribuci a prodeje elektricky energie ,ceny atd.
      Aby zadnej soukromnik a nebo gang vyderacu a nepratel statu ,nemoh poskodit zivot obcanu a existenci statu. Zajisteni nejvyssi mozne obrany statu.

      Napr. germani byli tisicilety nepratele naseho naroda a kdyz masaryk zvitezil nad lidmi kteri nas osvobodili a osvobodil nas od nich, v zajmu zapadu a nikoliv od nejhorsich nepratel naroda, germanu ,/taky slovaku/, dopustil se nejhorsi velezrady na narodu.
      /bude vyroci/.

      Tech veci je samozrejme vic a kdyz je vlada neplni , neni a nemuze bejt ,nase Ceska vlada.
      I presto , ze to davy akademiku a opozicnich pisalku tvrdi a denne.
      Maji v tom svoje materialni a karieristicky duvody. Nemaji zajem neco zmenit ,
      aby se meli dobre, mohli plundrovat , jako ty vlady pred nima.
      „Boze zachovej nam demokracii“.

      Volici ,kteri tomu pomahaji jsou tez a primo na vine. Jestlize neni moznost zvolit dobre,/napr. po volbach pohnat kdykoliv sliby porusujiciho zrudnyho politika ,k zodpovednosti a potrestat okamzite , je povinnost kazdeho obcana se podvodu nezucastnit a neposkozovat narod a stat a sebe s rodinou , vzit tak zopovednost i za vsechny deti ,jejich budoucnost , ktere nemohu volit..
      Kdy muze nastat retezova reakce..
      /Aby se vam ty deti potom nepomstili ,za vase hlasovani a ucast na zrejmych podvodech
      a za to , ze se maji hure/.
      Vlada zoldaku ,dneska i banderu ,kteri nejdrive vyprovokuji valky a protoze vi ,
      za porouci ,vlade u nas a rozhoduji kolik jim ta zoldacka a vyderacska vlada , musi vyplatit.
      Kazdej volic u nas tak ma primou vinu a podporuje tu valku.

  20. E. E. Kisch – až tam jsem se zatoulal, když jsem četl tu Vidlákovu „Reportáž psanou v bahně“.
    Koukal se kolem sebe kolem sebe a dobře viděl: Těžkopádnost a tupost vojáků za kterou nemohou – takový je princip vojny*, divadýlko, hrané politickou věrchuškou, hraje se pořád, jenom když je zle, je to vidět zřetelněji. Strach z toho, udělat něco „mimo protokol“. (Princip jakékoliv finanční sbírky není v tom, sebrat peníze na něco potřebného, ale neporušit předpisy.) A obyčejná sousedská výpomoc sousedovi v nouzi, Nebo ve větší nouzi než jsem já.

    Jak se to liší od prognostických výpočtů, kdo k kým a proč! (Ty já už přeskakuji. Nejsem statistik ani sociolog nebo psycholog. Stejně to bude jinak.)

    */ Kvůli topornosti ruské armády vlastně dosud trvá „Speciální operce“ na Ukrajině. Ruští generálové, ti klasičtí strejci s „ruským podbradkem“ který jim kypí z límečků, sedící ve svých luxusních kancelářích prostě na jakýkoli rozkaz jen čekali. Neměli odvahu cokoliv udělat sami.
    Pak je „Car Putin“ poslal do první linie a tam padli.
    A tak se musela ruská armáda stáhnout. Statisíce mrtvých… ….zbytečně.

      1. Von je jenom zkocourovanej, Kisch byl clen vyvolenych a vostatni sou pro nej totalne nejblbejsi podlidi i ty zahnany dalsima kischema ve vladach , pod trestem smrti do valky..
        Ani s Kischem se neparali , musel taky..A prave ty tupy vojacci ,na ktery hazi spinu,
        ho vytahli na vor uprostred reky s plnou polni , aby se v Srbsku neutopil.

        Viditelne veleni rusky armady se uci na pochodu a meni taktiku a strategii ,na zaklade diskusi a zkusenostech vojaku z fronty. Tech zmen a podstatnych je vopravdu hodne.
        Napr. nezadrzitelna a 50km/hod. utocici pechota , v malych skupinkach ..
        Na motocyklech. Protoze vhodnej teren na U..
        Uspechy s houzevnatym nepritelem sou videt , akorat kocour nemuze , porad cuci do jedny a ty samy diry. Vidi vidiny ,klasicky s podbradkem , ale nechtel by takovyho potkat a rict mu to do ksichtu..Ze svyho limecku by pronto vykypel.
        Jako balisticka raketa..Mame jinej priklad..

        Prave Brusel a system , je verna podoba zobrazena F.Kafky v novele, Zamek..
        Popis jistyho zaniku sveta zhoubou byrokracie .A osudu jejich obeti, zememerice K.

  21. OT – chtěl jsem dát na tribunu, ale neprošlo, zřejmě kvůli odkazu.

    Pozvánka na vlasteneckou akci na Vítkově https://www.facebook.com/events/853952756882332?active_tab=about

    Milí přátelé,
    srdečně Vás zvu na akci, jejímž cílem je odpovědět na otázku, jak zněl husitský chorál „Ktož jsú boží bojovníci“, když ho vojska husitů zpívala hromadně. Chceme proto, aby se na jednom místě shromáždilo co nejvíce lidí a zazpívali si tuto píseň bez jakékoliv techniky.
    Akce proběhne 11. října 2024 od 16:30 na prostranství před památníkem na Vítkově v Praze. Zvoleno bylo datum, na něž připadá výročí šest set let od smrti Jana Žižky z Trocnova a akce je oficiálně ohlášena jako shromáždění k uctění Žižkovy památky.
    Adam Votruba, organizátor akce

    Nebo lze na YT najít název „Pozvánka ke zpěvu husitského chorálu 11. 10. 2024 16:30 v Praze na Vítkově (pro potřeby nácviku)“

  22. Státe! Fialo! Vládo! Jestli nejste skety, tak okamžitě zrušíte ten zákaz topit ve starých kotlích.
    …………………………………………
    Zákaz nezruší, zvýší si platy, politručka dostane příspěvek na hadry, bo přece pracuje pro stát. A pochopitelně nemůže dostat nějaké drobné, ale 95000 Kč. A PePa ?
    Na to Jurečka peníze našel, ale na ty postižené lidi ne.
    Peníze jsem už posílala, mám dojem, že to musí být nějak označené, jinak jim to banka zdaní. Tady v obci odjeli někteří do těch oblastí a také hovořili podobné zážitky. Jejich známý tam pomáhal u zateplených budov, ten polystyrén sundávali, protože se tam mezi zdivo a to obložení dostala voda a je tam vrstvička bahna.
    Od pátku mám nový router a tak jsem si prošla všechno dozadu, hlavně to varování před povodní. Takže to vláda věděla a přesto tu armádu včas neposlala. Kreténi.

    1. Toto je vláda hovad, kterou vůbec nezajímáme. Už jsme měli různé vlády, ale takovéto přehlížení vlastních lidí tu podle mého ještě nebylo. Hlavně že se vrhli na pana Skalického, když kritisoval vládní zákazy v severních Čechách.

      1. …zateplování zevnitř (= přiložením tepelné izolace (TI) na vnitřní stranu zdiva) je nejméně výhodný způsob. Doporučit ho lze jen tam, kde není jiná možnost – připravujete se tak totiž o využití tepelné kapacity zdiva.
        Prodyšná TI na vnitřním líci zdiva může být i příčinou vlhnutí stěn v zimním období.

        1. Re: AN, Vevča

          Viděl jsem skvěle zateplenou chalupu z dob R-U – tedy asi.

          Byl to bývalý statek, ve dvoře obydlí, chlévy, stodola výminek, prostě klasika.

          1/ Stěny byly ze dvou řad cihel. Vnější pálená, vnitřní vepřovice (nepálená, jen sušená na sluníčku).
          2/ mezi těmito dvěma řadami byla mezera cca 15 cm.
          3/ mezera byla vyplněna plevami až k poslední řadě cihel na horním konci stěny. Tam byly cihly přeloženy a uzavíraly mezeru. Na nich pak ležely pozednicové trámy střešního krovu.

            1. Nema. Ale takovych baraku uz je malo… neni? A kdyz tam nejste a netopite, tak budete pak dva dny mrznout, nez se to rozehreje.

              1. Ano, ovšem. Ale když pak dva dny netopíte, pořád se tam dá žít. Paní, byl jsem kdysi v domě, kdy si majitel pořídil v původně maštali bazének. Tvrdil, že nejlepší koupání je tam v září a říjnu, kdy jsou zdi ještě teplé. Pravda je, že ty zdi byly veletlusté. Už nevím jak přesně v cm tlusté, je to už dávno a tehdy jsem byl chlapec…

            2. Samozřejmě, že má smysl zateplovat domy se zdmi 70 cm z cihel a kamene. Protože plná cihla a zejména kámen má jen velmi malé tepelněizolační vlastnosti limitně blízké nule.
              Problém však je, že tyto domy obvykle nemají vodorovnou hydroizolaci a tudíž potřebují dýchat a odvádět vlhkost ven. Proto je nutné je nejprve podřezat a nebo jinak zabránit vlhkosti ve vzlínání do zdiva. Podle míry vlhkosti ve zdi pak můžete volit typ tepelné izolace.
              U nás je na zateplování nejrozšířenější polystyrén, který však „nedýchá“. Tento materiál se hodí na zateplení baráků postavených za komunistů, kdy se domy již stavěly s vodorovnou hydroizolací (lPA neboli lepenka) pod zdmi zpravidla ze škvárovek a nebo plných cihel, které však nemají dobré tepelně izolační vlastnosti. Starší domy bez hydroizolace, kde se brání vzlínání vlhkosti tekutým sklem a pod. je nutné zateplovat paropropustnými systémy. Buďto vatou s odvětrávanou mezerou na vnější straně (min 4cm širokou !!!), nebo na bázi porobetonových desek např. https://www.xella.cz/cs_CZ/multipor.

                1. Pokud dům podřežete a doplníte o vodorovnou hydroizolační( lepenka, nerezový plech a pod.), tak už vám nic nevzliná a nemusíte řešit ani soli. Pokud to neuděláte, tak se s tím musíte smířit. To pak není co řešit.

                  1. Těžko říci, u nás ve městě je jedna celá vlhká ulice, staré baráky, lidi podřezali a už to mají mokré k oknům zas. A navíc po vysušení jim v mezidobí ty baráky popraskaly!!!

                    1. Pokud přerušíte zeď neprodyšným materiálem, tak pak ta vlhkost nemá kudy vzlínat. Leda byste to nějak sprasil, ale když to uděláte řádně, tak není co řešit.

                    2. „Nezapomeňte na podlahu.“
                      Podlaha je to nejmenší a nejsnáze se izoluje. A nepředpokládám, že by někdo, kdo si dá práci s izolací zdí na ni zapomněl. Naopak stává se to, že při rekonstrukci domu z důvodů vysoké pracnosti a technologické náročnosti nedojde na podřezání a hydroizolaci zdiva, ale jen podlahy. To pak veškerá vlhkost jde nahoru jen tou zdí a dotyčný se pak nestačí divit …

              1. Re: pK

                Takže jak se dívám na odkaz, celý ten slavný multipor je klasický elektrárenský popílek. Kalcit a silikáty.
                Neboli materiálově stejné tvárnice, akorát uplácané na jiný rozměr.
                Nic proti, jen se ubezpečuju, jestli se nesekám.

                1. Myslíte třebovický plynosilikát? Co vím, tak ten materiál byl postupně zakázán. Prý zrovna ten elektrárenský popílek je radioaktivní. Přirozená radioaktivita uhlí se prý soustředí právě v tom popílku… nevím… možná si to špatně pamatuju…. Ale právě ten plynosilikát měl tepelný odpor senzační, prodyšný… akorát že nasákavý a údajně radioaktivní… ale hádat se nebudu.

          1. A pak se voda dostane (a ona se dostane) mezi ty zdi a mate o zabavu postarano. Vyzkouseno, museli jsme tahat izolaci z vaty drevostavby (mezi dvema OSB deskami). Na gynekologa. To si udelate diru, kterou muzete prostrcit hlavu a skrz ni vytahate vatu odkud to jde. Vata je nasakla vodou a kdyz to neudelate hned, tak plesniva.

            Doporucuji.

            1. Re: Jozka

              Vás nenapadlo tahat zmoklou vatu ven železným háčkem?

              Jinak OSB desky jsou naprosto skvělá záležitost, pokud jsou na papíře ve formě vytištěného plánku stavby.
              Takový „super domek“ má moje příbuzná. Praskl jí odtok vody z automatky, která byla pochopitelně v kuchyni, protože NOVÁ DOBA.
              Úžasný zážitek, jeden by nevěřil, co v takové hauzně dokáží dva kbelíky vody.

        2. Aha toz to je pravda. Takze neco jako konopi z venku? S nejakou odolnou vrstvou z vonkajsku? Polystyren a (patrne jedovate) lepidlo se mi zda koledovat si o dlouhodobe problemy.

          Kamoska si ted postavila barak, z cihel, ktere maji vevnit isolaci.

            1. Re: Vevča, tzR

              Postaru – SKLENĚNÁ VATA

              Po česku – roztaví se šutry a vystřikují se přes trysky. Následně rychle chladnou a jsou z nich „nitě“. ty se pak slisují pod různým tlakem podle toho, jakých mechanických vlastností chceme docílit.
              U nás to dělají v Rocwoolu v Bohumíně.
              Výhoda – hoří to mnohem a mnohem blběji, než polystyrén.
              Využití – cpou to i do cihel, resp. do voštin vylisovaných v moderních cihlách.

              1. On i ten obkladový polystyren je speciální na obklady a nehořlavý. Takže hoření obloženého baráku je hoax nebo trestný čin,že tam někdo osulil normy

          1. Dobře provedená tepelná izolace z polystyrénu na vnější straně zdi je naprosto v pohodě. Pokud je na stavbě, která netrpí nadměrnou vlhkostí.
            Lepidla se vyrábí na bázi cementu a zcela jistě nejsou jedovatá.

            Naopak bych varoval před upínáním se na dnes tak moderní „přírodní materiály“, které se vyznačují hlavně tím, že za příhodných podmínek velmi rychle shnijí a rozloží se, dobře se v nich žije různému hmyzu a pod. U stavby přitom potřebujete docílit opaku – dlouhodobé životnosti!

            1. re: pK

              Polystyrén v pohodě?
              Už jste viděl požár baráku obloženého polystyrénem?
              !!! DOPORUČUJI !!!
              Pohled opravdu k popukání.

              A taky musíte vystřílet všechny datly a strakapoudy v okolí, jinak vám omítku na baráku zlikvidují nato tata.

              1. A tak jistě, každá mince má dvě strany. Požár je u domu zeteplenem polystyrénem velký problém. Ale z hlediska stavebně-technickych vlastností baráku nijak neubližuje, pokud se nejedná o starý barák s vlhkostí. Tak to bylo míněno.

          2. To by bylo na odborný článek, ne na krátký komentář v diskusi. Takových článků naleznete na tématických webech určitě hodně.
            Ve zkratce: při řešení TI je dobré uvážit i vliv vlhkosti na stavbu a případně řešit i hydroizolace (HI). Vzít v úvahu teplotní spád v profilu zdiva a TI navrhnout tak, abychom rosný bod „vyhnali“ mimo zdivo.
            Jev, kterému lidová tvořivost přiřkla jméno „dýchání zdiva“, spočívá ve schopnosti zdiva absorbovat vzdušnou vlhkost interiéru a zpětně ji vydávat. Ta je u různých materiálů různá (srv. kámen vs. Ytong), při návrhu TI je třeba počítat i s tím.
            Vodě ( i ve formě vodních par) není dobré stavět se do cesty, a když už to přece uděláme (u stavby se tomu zpravidla nelze vyhnout), je nezbytné nabídnout vodě jinou volnou cestu. Voda ji ráda přijme, je pokorná a tvárná: pod Nebem není nic měkčího a ústupnějšího než voda. Útočí-li však na tvrdé a silné, nic jí neodolá, to věděli staří taoisté už před tisíci let, a ve stavebnictví to platí dodnes.

    2. Vy neznáte ten vtip, jak Fiala přišel s tím, že se lidi budou mit dobře?
      A pak podal seznam, kterých lidí se to bude týkat?

      Nedávno jsem to tady někde četl, ale zřejmě to nebyl vtip ….

  23. Barnetovy ještě nenapadlo objednat si v nejbližším lomu fůru kameniva a zablácenou cestu zpevnit prostým zásypem?
    Většina starších řidičů má na Tatrách tzv. řetízky, které nedovolí, aby se zadní čelo korby otevřelo úplně. Matroš se hezky pozvolna sype z korby na zem a řidič popojíždí podle potřeby.

    Může nastat jediný problém, řidič se neumí dívat za sebe. I takové jsem potkal.

    Ostatně k čemu fůra placeného kameniva, když totéž dokáže splnit stará omítka a rozbité cihly!

    1. Podle pana Vidláka je cesta zpevněná, jen je na ní bláto.
      To žádným kamenivem neodstraníte. Kamenivo se rozjezdí do stran a bláto vždycky vyleze nahoru. Stačí trocha mrholení, ani nemusí moc pršet.
      Taky jsem jezdil „Máňou“, T815.

      1. Re: PivoJ

        Nikoli, Vidlák napsal „blátivá cesta“. To je pro mne tzv. „gruntovka“, neboli klasická příjezdovka k baráku, která nemá tzv. „kufr“, což je zákop aspoň 50 cm pod úroveň terénu, vyplněný válcovaným makadamem, jestli teda aspoň tušíte, o čem je řeč..
        Kdyby to byla cesta zanesená blátem, umyjí ji dočista do čista hasiči proudem vody po předchozím oškrábání „UNC-kem“ nebo aspoň lopatou.

        1. Tuším.
          Párkrát jsem seděl i za volantem „válečku“. Tedy jen chodníkový.
          Na druhou rychlost to připomínalo jízdu na namydleném praseti…☺

    2. Ta cesta je v pořádku. Jen zablácená. Projeli jsme tam úplně na pohodu osobákem. Ale mladý moderní dynamický jinoch si odmítal zablátit firemní dodávku. O ničem jiném to nebylo.

      1. Re: Vidlák

        Spíš měl strach, že sklouzne bokem a nechtěl se přiznat. Do jisté míry mu rozumím. Stačilo se hpo zeptat, jak dlouho má řidičák.
        Na převoz nákladu pak ovšem nebyla potřebná zmíněná terénní Desta. Hodil bych to do přívěsu za osobák.

        1. Ještě jinak. Mladému bych slíbil umytí té dodávky. Úplně by na to stačilo přenést k normální silnici tři kbelíky čisté vody a olíznout mu to hadrem nebo houbou.

          … deset minut práce…

          1. Mladyho vodkopnout , s dodavkou naklad dodat a vratit prazdnou zpet tomu mladymu. Mozna mel strach ,ze v blate uvazne.

                1. Re: Sk

                  Vůbec nejde o odbornost.
                  Jde o hledání řešení.

                  Je lepší jít do vytopené vesnice shánět funkční Destu, anebo se s klukem domluvit a umýt mu auto, i když si o něm budu myslet, že je to 3,14-us na entou?

                  Neboli kdo chce, hledá způsoby.
                  Kdo nechce, hledá důvody.

                  Z druhé strany rozumím tomu, že ti vytopení chudáci jsou po prožité povodni tak vystresovaní, že nejsou schopni takové způsoby hledat a uplatňovat.

                  1. On asi měl spíše strach, že zapadne nebo auto poškodí. Spíše bych, pokud nepřesvědčím jeho, volal jeho firmě a potom prodejci.

          1. Re: tymák

            Mám vozík za auto, který uzvednu sám, pokud je připnutý na kouli a já ho uchopím za zadní nakládací hranu. Kolik může vážit?
            Kolik může uzvednout v mrtvém tahu blbeček čerstvě důchodového věku, který nikdy nevzpíral a neposiloval?

            Jinak ty vozíky jsou většinou vybaveny nápravnicí, která unese 500 – 600 kg. Já jsem si připlatil za osu, která unese 750 kg.

            V čem vidíte problém?

            1. V přesouvaní toho kotle ještě zřejmě v originál obalu mezi těmi dopravními prostředky. Desta by to, myslím, nabrala a odvezla.

            2. Dodatek : ani já nikdy nevzpíral, neposiloval. Přesto myslím, že oba zvládneme dost, vytrénováni různými nutnými pracovními úkony, nevím ale, zda by to stačilo na kotel.

              1. Zadnej problem este nekolik zaplav , s nynejsi vladou ,uradama a s populaci pojistovnama pojistenou a budete zit v zemljankach a radi..
                Par milionu novych obcany z EU a z Nato, navrch..
                Nejlepsi se dotazat u rusa..

                Se hodi a brzy , Trump slibil ,ze znici Iran..At zijou zase volby a vetsina obcanu , ktery po nich neprezijou..

          2. I kdyby cesta nebyla zablácená: jak se stěhuje půltunový kotel z dodávky do garáže bez vysokozdvižného vozíku?

              1. Re: Vidlák

                Takže se trápíme s názvoslovím.

                Ještě jsem neviděl dodávku s plošinou. Zřejmě šlo o malý náklaďáček, který měl klasickou korbu na ŽEBŘINOVÉM RÁMU ZA KABINOU, na kterém bylo zadní čelo uchyceno.
                Žádná BĚŽNÁ dodávka skříňového typu by zvedací plošinu neměla na co přimontovat. Spodek skříně tvoří plechový výlisek, který zmačkáš jako papír při jakémkoli větší zatížení.

                A je mi už jasné, proč tam klučina nechtěl jet. Zamrcasil by si nejen tuto zvedací plošinu, ale navíc i hydraulické pístnice, které jdou s plošinou až na zem.
                Což je dobrý základ – nikoli ovšem k renovaci veterána, jak se píše v inzerátech, nýbrž k dosti drahé repasi pístnic, anebo dokonce k jejich výměně.

                Ach jóóó…

                  1. Re: Vidlák

                    To hliníkové oné, to byla jako že nájezdová rampa?
                    Jestliže ano, musel mít sebou paleťák, anebo byla dohoda, že bude paleťák na vykládce.

                    1. Měl paleťák a měl i hliníkovou plošinu a takové podkladky, že když to celé seskládal, vznikla asi třímetrová nakloněná rovina o šířce cca 80 cm po které se dalo sjet.

                    2. Sám píšete,že před tím tam náklaďák zapadl a z poslíčka s kotlem děláte pomalu asociála,co nechtěl pomáhat. Jak to tedy je?

                    3. Je to tak že vyložit z jeho auta to musel a Vidlák viděl, jak to dělal.

            1. Re: Aleš

              Už jste slyšel slovo TROJNOŽKA?
              Už jste slyšel slovo ZVEDÁK?

              Pokud je předmět na podlaze a není nad ním místo, úplně jej postačí lehce přizvednout a podložit jej válečky (dřevo, plast, ocel, beton).

              Takže pokud si nechám přivézt půltunovou obludu, asi se na ni nachystám.

              Jestli to přijelo v dodávce, předem bych si zjistil výšku podlahy. Ze čtyř hranolů a několika fošen (nikoli desek) udělám podlážku a předmět přemístím z auta na toto lešení.
              Po odjezdu auta, trojnožka a „bekas“ (ráčnový zvedák), rozebrát podlážku, pomalu spustit na válečky a tradá na stanoviště.
              Ano, je to pomalejší, ale nepotřebuju shánět žádný vysokozdvih.

              1. Páku, kladku a nakloněnou rovinu samozřejmě znám, předpokládám, že v zahradnictví to vše měli připravené. Takže nebylo třeba shánět terénní destu.

      2. Vždyť jste sám napsal

        Před týdnem jim v areálu zapadl náklaďák, který si objednali na odvoz šrotu ze zničených fóliovníků…

        Tak jak to tedy bylo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *