25 ledna, 2025

Co že to potřebujeme?

V této stati se hodlám pustit do diskuse s Danielem Sterzikem. Reaguji na jeho stať nazvanou Exekutivní příkaz… (Viz https://web.litterate.cz/exekutivni-prikaz/). V mnoha ohledech se s ní ztotožňuji, a v podstatě jediným bodem, zato z mého hlediska zásadním, který pokládám za problematický, je výzva: „Budeme muset najít českého Trumpa a dát mu dost moci, aby všechny ty šílenosti posledních let mohl ukončit podpisem exekutivního příkazu.
Toto spojení je samozřejmě nadsázkou, neboť Českou republiku nelze v žádném ohledu srovnávat se Spojenými státy americkými. Co tedy Daniel vyzdvihuje jako hlavní atribut českého Trumpa? Hned několikrát v jeho textu zaznívá pro mě důležitý pojem „odvaha“. Odvaha a vize.
Ovšem u Donalda Trumpa je třeba vnímat ještě jeden aspekt. Tento člověk disponuje značným majetkem a je napojen na byznys. Jako takový je samozřejmě i nedílnou součástí stávajícího systému.

Čekání na Babiše?

Budeme-li v naší zemi hledat byznysmena politicky se profilujícího proti Fialově kabinetu, je jím samozřejmě Andrej Babiš. Člověk natolik movitý, aby nebyl na pomyslných notách ze zahraničí závislý až tak jako výše zmíněný kabinet.
Jestli však něco Andreji Babišovi schází, je to odvaha, což prokázal, když mohl odvolat pana Michala Koudelku či se chopit možnosti vrazit klín mezi pětikoalici při formování vlády v roce 2021, kteroužto příležitost mu nabízel tehdejší prezident republiky, Miloš Zeman.
Koho podle mě Česká republika do dalších parlamentních voleb nejvíce potřebuje? Co nejvíce politicky aktivních občanů, kteří nebudou čekat na nového Trumpa, ale vytvoří síť, která dá základy skutečné alternativě.
My nepotřebujeme miliardáře, ale diplomaty. Takový Petr Drulák žádným pohádkovým majetkem nedisponuje, zato se dlouhodobě, trpělivě a pečlivě připravuje na systémovou změnu a má vizi prostoru od Polska přes Československo, Maďarsko a Rakousko až třeba po Slovinsko, případně další balkánské státy. V podstatě by se jednalo o obranný a hospodářský celek kopírující Rakousko-Uhersko, jen bez nadřazenosti habsburské monarchie.
Pokud bychom uvažovali o těsnějším propojení České a Slovenské republiky, mohl by to být na druhou stranu právě Andrej Babiš, kdo by v tomto procesu mohl sehrát významnou roli.

Rozlítané kyvadlo je nebezpečné pro všechny…

Vím, že Daniel Sterzik tu na aktivitu lidí apeloval opakovaně. Pasivitou se k ničemu nedopracujeme, a čekání na jednoho Mesiáše bývá sebevražedné.
Donald Trump z podstaty věci alternativu k současnému systému nepředstavuje, byť nevědomky může sloužit jako katalyzátor jeho rozpadu.
Jestli něco rovněž nepotřebujeme, jde o utápění v mstách a odvetách, což může posloužit v horizontu krátkodobém, ale dlouhodobě to značí jen rozlítané kyvadlo oscilující mezi extrémy. To není má vize.
Toto by si ale v první řadě měli uvědomit všichni ti, kdo prosazují silně protidemokratický zákon, jak co do formy (přílepek), tak obsahu (bič na názorové oponenty), kterému se říká „lex Ukrajina“.
Je zřejmé, že aby mohla proběhnout změna, jisté kruhy musí ztratit svou moc. Ale hned poté je nezbytné společnost stmelit, a ne ji atomizovat, jen z druhého pólu.

Buďme připraveni…

Potřebujeme politiky s fantazií a přehledem, kteří si uvědomují důležitost toho být připraveni na možný rozpad Evropské unie či aliance NATO. Politiky, kteří budou myslet na náš průmysl, naše zemědělství, zdravotnictví, na náš sociální systém, atp.
A současně potřebujeme probuzený a nabuzený národ, který si je vědom své identity a je ochotný se za ni rvát. Protože k čemu je Superman, když ani není, koho zachraňovat.
Daniel má pravdu, že do voleb potřebujeme něco nalézt. Jen to dle mého není český Trump, ale jsme to my sami. Nedávejme moc zmýtizovaným jedincům. Naučme se jí nevzdávat, a využívat ji v náš prospěch. Najdeme-li se, nemůžeme prohrát.

Záblesk

Může být, že se cesta v mlze ztrácí,
aniž skrz tmu tu světlo prochází.
Co člověk snese? Každou operaci,
a různou lhůtu nosit obvazy.

Pozbýt svůj smysl je však tím, co svírá
surově, krutě, až vše pohltí.
Kdo v srdci křísl cit, pak ví, že škvíra
neznačí útěk, však směr od smrti.

Směr, který tam, kde naděje je, vede,
ať v parném srpnu či když mrazí leden.
Směr, kde to temno cosi prozáří.

Hlavní je najít cestu v sobě samém.
Nedat se strhnout nicotou a klamem,
kteří jsou duši známí hrobaři…

P. S. Tento diskusní příspěvek publikuji mimořádně v pátek. Jinak platí, že své texty vkládám každé pondělí. Budu velmi rád, pokud můj text přispěje k diskusi, co do parlamentních voleb potřebujeme ze všeho nejvíce – a jak k tomu každý z nás svým dílem může přispět.

121 thoughts on “Co že to potřebujeme?

  1. Chci tu všem poděkovat za diskusi, která se tu rozjela. A speciálně Davidovi Dvořákovi za pro mě excelentní stať: Éra šerifa Trumpa, v níž výstižně zhodnotil systémové limity a vlastní stín, který nikdy D. Trump nemůže překročit – a ani se o to vlastně nesnaží.

    Mám radost, že zde většina na žádného spasitele, kdo odře práci za ni, nečeká. To by byla cesta slepá.

    Zaznamenal jsem názor, že žádný politický subjekt neakcentuje téma svobody. S tím nemohu souhlasit. Záleží, jak si svobodu definujeme: Já jako prosazování společnosti založené na míru, ekonomickém rozvoji a diskusi. Na společnosti, která neposílá své občany padnout za císaře pána, která své občany nesdírá z kůže, aby bylo na více nábojů – a společnost, která nenasazuje náhubek názorovým oponentům, a nevyčleňuje je na okraj – a nehloubí kolem nich propastné příkopy.

    Rovněž souzním s apelem na to, aby nebyly tolerovány vyložené zločiny, a aby se nezametaly pod koberec kauzy typu Taxis či Dozimetr.

    Při čtení příspěvků v této diskusi mám dobrý pocit, že se někam pohnout toužíme, a že víme, že bez vlastního potu a odhodlání to nepůjde. Že nesázíme na mýty a na to, že se to vyřeší vše nějak samo.

    Hezký víkend tu všem přeji,

    Marek

  2. popíšem to trochu inžiniersky, z teórie riadenia. Normálne procesy sú v dynamickej rovnováhe. Občas z akýchkoľvek dôvodov nastane odchýlka. Dobre nastavená riadiaca slučka odchýlku kompenzuje, ale súčasne má tlmiacu konštantu dostatočnú na to, aby kompenzovanie odchýlky neprehnala tak, že systém vykopne za hranice pevnosti na opačnej strane. Oscilácie sú potrebné, lebo pomáhajú celý systém posúvať dopredu, nesmú však ohrozovať pevnosť systému ako takého.
    Už cítite, čo to má spoločné s politikou a riadením spoločnosti?
    Dnes sa systém dotýka z dôvodu besnenia lepševikov a libtardov na hranici stability. Ktokoľvek príde, musí ho dostať čo najbližšie do stredovej polohy, s možnými miernymi osciláciami v malej amplitúde.
    Preto ktokoľvek, čo sa toho ujme má v princípe dve možnosti. Buď obrovskou silou pomaly tlačiť systém do rovnovážnej polohy. Žiadna sranda, je to ako 10 kg kladivom zatĺkať dvojcentimetrový klinček a nerozbiť podkladovú doštičku.
    Alebo urobiť prudký úder na vyrovnanie odchýlky, ale potom je zas veľký problém udržať rovnováhu. Ako keď vám víchor otvára dvere, vy sa rozbehnete aby ste ich zavreli ale prerazíte dvere na druhú stranu zo zárubne.
    A pretože nechcem flamewar v diskusii, zdržím sa hodnotenia typického prístupu českého národa k riešeniu tohto problému v poslednom storočí.

  3. Potřebujeme strategickou komunikaci;

    Propagaci svobody, demokracie – a spojeneckých vazeb! 😱
    Takový zcela zásadní počin pro odstrašení nepřítele!

    Nosatý fešák Foltýn a Fialový Nutelín bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní témata“ za účelem „odstrašení protivníka“. Odmítá, že by šlo o předvolební kampaň. Zakázku navíc dostala firma Knoworigin spojená se synem bývalého poslance ODS (Jan Vidím).

    https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/-Prasarna-Babis-vyletel-nad-34-miliony-utracenymi-Foltynem-A-nejen-to-767871

  4. Magda Vášáryová nám chválí Tomáše Halíka, některé své spoluobčany považuje za zrádce, další za mentálně na úrovni desetiletých dětí. Jestli se na Slovensku skutečně chystá majdan, je těžko říct. Ale jak na vás působí tato rétorika?

    Aneb další z příkladů lží a nenávisti demagogicky se zahalující do sametu pravdy a lásky. Lepšočlověk k lepšočlověku, podobně jako vrána k vráně sedá. Vášáryová – se vší neúctou – je stejně jako mistr světa v narcismu a pýše Halík z podobně zkaženého vrhu, z něhož vrhnutí jedinci přeceňují a adorují sebe samé a podceňují a bezostyšně se povyšují nad ostatní. Stejně jako elitáři kteréhokoliv jiného režimu razí cestu jedné jediné pravdy, jejíž nositeli jsou samozřejmě oni sami, a kdo nejde s nimi, jde proti nim. Klasická praxe samozvaných demokratů tohoto typu, kdy v jejich představě o demokracii máte výsostné právo na svůj názor, ale běda, jak je jiný než ten náš!
    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Majdan-na-Slovensku-Vasaryova-i-Halik-jsou-ze-zkazeneho-vrhu-smetl-je-Vyoral-768294

    1. Tý jo! Tady je i Spolek Zabudnutých Slávů!
      …..
      Nebo nedejpříroda do Vídně, pod kterou tři sta let jsme trpěli…. A kdo projížděje kolem Bílé hory nezvolá „Tfuj ho!“ bude vyobcován z Českého národa na všechna pokolení do minulosti i budoucnosti.

    2. Tohle je megasvinstvo, takto účelově úpravou zošklivit fotku, aby vypadala co nejhůře. Text jsem nečetl, fotka říká o povaze autora dost.

      1. Wagnerová je zřejmě jediná ústavní soudkyně, která podala podnět ke kárnému stíhání advokáta, protože podle jejího názoru nedostatečně vysvětlil klientovi, že jeho stížnost je beztak zbytečná. Asi jako když ve Skřiváncích na niti advokát nepochopil, že obhajoba je součástí obžaloby. Popravdě, baba vypadala od přírody dost hrozně, pár fleků už jí uškodit nemůže.

        1. Nejde jen o fleky, on navíc vše ostatní vyžehlil, aby ty jím extrémně zvýrazněné či dokonce i plošně zvětšené fleky více vynikly. Podívejte se na znak v pozadí nebo její oblečení, jak je nepřirozené bez detailů. To je bez ohledu na to, o koho jde, neetické, obzvláště pokud se snaží moralisovat.

          Nevím zda rozumím, ale tím ten advokát vědomě tahal z klienta více peněz na beznadějnou věc, ne ?

          1. A vy víte, která věc je beznadějná? Nebo že musíte vyčerpat všechny vnitrostátní opravné prostředky, abyste to mohl hnát vejš? Nebo že záleží na tom, ke kterému senátu věc napadne? Asi neznáte už zlidovělé heslo o činnosti ÚS: Komu chceme pomůžeme, Komu nechcem nemůžeme.

  5. Je potřeba zvýšit povědomí velkého počtu lidí o politice. Velmi mnoha lidem nejsou známy ani tak základní skutečnosti, jakože EU škodí, natož aby věděli čím. Každý komu není jedno kam naše země směřuje a trochu se aktivně zajímá o politiku by si měl vybrat 10 „spících“ lidí ze svého okolí a ty postupně nenásilně vzdělávat (osobně nebo emailem nebo přes FB) spolu s informací ať si každý z nich vybere zase svých 10 lidí, kterým bude postupně tyto informace předávat.

    1. To bude vždycky problém.
      O politiku se z běžné populace zajímá jen ten, komu praktické dopady aktuální politiky nějak překážejí v životě (nebo hrozí překážet).
      Mě politika (jako obor) docela sere, nebaví mě, a kdyby věci běžely tak, jak já si myslím, že by měly běžet, ani bych o politiku nezavadil.

        1. Co je omyl – že mě to nebaví? Ne, to je holá pravda.
          Nebaví mě spravovat obec, s tím nikdo nic nenadělá. Kdyby mě to bavilo, už dávno dělám politickou kariéru.

          1. Dvakrát jsem odmítl vlézt do politiky, protože jsem několikrát zahlédl co se děje za kulisami.
            Když to vezmu s odmítnutím vstupu do KSČ tak třikrát.
            Druhá věc je ta, že by mě záhy vyloučili pro moji neochotu poslouchat příkazy a za zvídavé otázky.

      1. Souhlasím a na tom byla založena moc ODS v devadesátých. Dnes si většina jejich tehdejších voličů rve vlasy. Mnoho takových znám, slušní rozumní lidé, ale neměli čas, tak věřili a neprověřovali.

  6. Chybou je už orientace na USA. To je světový parazit číslo jedna. Jedinou naší šancí je orientace na BRICS, svět reálných hodnot.

  7. jisté kruhy musí ztratit svou moc. Ale hned poté je nezbytné společnost stmelit, a ne ji atomizovat…

    Jj, ochotu stmelovat se ze strany tech, co stratili moc, vidime na Slovensku.

  8. Trump je silně přeceňovaná entita. Projedvilo se to hned v prvních dnech vyhrožováním Rusku a oslavou libertariánů. Místní diskutující miliardáři jsou jistě nadšeni z Muska a Mileie, my příslušníci plebsu víme, že osekání státu nikdy neznamená osekání miliardářů, zato vždy osekání plebejců. Stejně tak Muskem velebená AfD. Kdo si prostuduje její program, bude mu jasné, proč nakonec bude pro elity daleko přijatelnější než třeba Aliance Sahry Wagenknechtové či u nás Stačilo!, pokud vystřízliví z Trumpa.
    Stačí si uvědomit, kam patřím – to platí pro jednoho každého voliče. Ne, kam bych patřit chtěl, až zbohatnu.

    1. Paní Kušteková, a jak jste si představovala, že to bude probíhat? Že si s Putinem padnou do náručí? Mír možná bude, ale nesmí to vypadat jako porážka. A libertariáni? Ti mě nyní trápí nejméně. Pro trockisty z Brusele bude KAŽDÝ, kdo nezpívá jejich písničku pravicový extrémista.

      Odpor k přemíře regulací, cenzuře, greendealu, gender, lgbt s těmi libertariány upřímně sdílím. A to se považuji za sociálního demokrata.

      AfD? Pro elity je přitažlivější. Pro mně je taky přitažlivější, než zelení, levice, nynější SPD, nebo CDU. Až se bude rozhodovat mezi AfD a Wagenknecht, jsem pro Wagenknecht. To samé platí u nás.

      Dobře si uvědomuji , kam patřím.

    2. Už se to tady řešilo, to je až druhá vlna starostí k řešení. Prvotní by pro nás mělo být, jak se Trump/Musk, potažmo nakonec i AfD staví k otázce cenzury a zasahování do našich vnitřních záležitostí. Protože bez vnější podpory z USA/Bruselu a po uvolnění informační blokády se u nás režim liberálně demokratické oligarchie zhroutí jako domeček z karet. stejně rychle jako režim lidovědemokratické oligarchie v roce 1989 po skončení podpory z Moskvy.

      Pak můžeme řešit, jak se znovunabytou zemí dál naložit. Jestli kopírovat Trumpa, Mileie, AfD, nebo Vietnam a Čínu, nebo to konečně jednou zkusit po svém.

  9. Politika je uměním možného. V letošních volbách nejde o to vybrat charismatického vůdce nadaného božskými vlastnostmi, ale o něco méně špatné vládní politiky než jsou současní.
    S vědomím, že všichni jsou psychopati, ale někteří z nich jsou více na naší straně.

  10. Hledání vůdce? Opakuji: Nestačí jen najít lídra.

    Za tím lídrem musí stát MOC.Musí mít dostatečnou podporu. musí mít přístup do sdělovadel. Jinak ho ti, kterým přetne penězovody, utne prebendy zadupou do země – toho si musí být vědom – nenaběhnou si naivně na widle..

      1. Ve svém minulém volebním období byl limitován koalicí s ČSSD. Uvidíme nyní. Jak vidíme na Slovensku, NIKDO, kdo bude chtít razantně otočit kormidlem, to nebude mít lehlé a bude potřebovat aktivní podporu.

      2. Aleš
        To Babiš,musel by byt nezávislý na dotacích, na dluhu u bank,poslední údaj byl 45 mld.dluhů, jak je na tom teď nevím.Jeho postoj k Rusku je záporný a hodně prchlivý, jak v vtipně poznamenal pan Vidlák,záleží jak se vyspí a to s novou přítelkyní.

      1. Německo svěřili zeleným bláznům na 12 let a podívejte, jak vypadá Evropa. II.sv.v. snad neměla tak hrozní důsledky.

        1. …stačí objevit lídra…
          Nestačí, ale je to jedna z podmínek, aby se něco začalo dít. Bez lídra nás budou pořád oblbovat ti, kteří nás oblbují doposud.
          A druhá podmínka je, aby bylo hůř. Pokud možno skokově. Protože jinak se jedná o „vaření žáby“. Až už to nepůjde vydržet, nebude možnost z hrnce vyskočit, protože vařené žáby, jak známo, neskáčou.

  11. Co bude jednodušší, sehnat ČEZkého Trumpa nebo přesvědčit nás samé? Už 35 let si volíme ČEZké Trumpy a výsledek nás stále ne a ne přesvědčit? Budeme dále vybírat různé Pružinské co z nás vyrobí středoevropské ekonomické tygry či alkoholiky vracející zabavené majetky kvůli kolaboraci s nacisty dokonce i sami sobě? Váhat mezi tím kdo umí stáhnou králíka, nebo oním co umí (údajně) zabít holou rukou a potřebuje finanční povzbuzení pro manželku i ubytování pro tchýni? …..

  12. Příčinou proč tomu tak není, a ani nebude, jsou hranice zdejší kultury vymezující možnosti změny zevnitř. V tom případě, poměry mohou být změněny jen silným tlakem zvenčí a to i přímým násilím.
    Pro změnu vnitřních poměrů zevnitř by byl nutný silný evoluční „dedomestikační“ tlak působící po více generací. Bez tohoto se nic nezmění.

    Nynější „demokracie“ jak ji známe, je systémem přenášejícím opovědnost za důsledky vlády z vládnoucích na ovládané. Nejhorším co se nynějším viditelně vládnoucím, kteří mají formální odpovědnost a jsou loutkami ovládanými že zákulisí těmi kteří mají reálnou moc, může stát, je, že nebudou zvoleni. Nehrozí jim, že budou vyvlečeni před palác, kde jim budou useknuty hlavy tak já se stává, máme dějinné příklady, samovládcům.

    V těchto poměrech, řešení spočívající v násilném odstranění těchto lidí je neúčinné, i kdyby bylo technicky proveditelné. V rámci nynější kultury byli by nahrazeni podobnými. To nechápou příkladmo anarchisté a podobní. Nejen vnitřní ale i okolní poměry vylučují aby se vzbouřenci udrželi u moci. Pokud jde o důsledky takového převratu, podle příkladů z minulosti, s jistotou lze předvídat, že by to bylo z deště pod okap. Navíc s přirozeným návratem k předešlému mocenskému uspořádání. Nynější poměry nejsou v pozitivním smyslu změnitelné násilným převratem. Ten by měl smysl s účelem změnit poměry nenormální na normální. Nynější poměry jsou normální příznačné pro nynější kulturu.

    Co dělat? Nadcházející volby budou ve znamení soupeření, mimo jiné hraběte z Agrofertu, Šóguna z Takešiho hradu, Barona z Vidlákova…. S výsledkem na základě dopadu vnějších změn na vnitřní poměry. V nezměněném vnitřním kulturním rámci, s případným ústupem nynější vládní reprezentace reprezentující zájmy loutkovodičů do připravených pozic.

    Můj názor se za více než dva a půl roku, co sem chodím, nezměnil. Pro změnu poměrů je nutná dlouhodobá drobná práce osvětová, kulturní, politická. „národní obrození“ v tom smyslu.

    Abychom našli odpověď na otázku Co dělat? nejprve musíme najít odpověď na otázku Co chtít? Mým názorem je, že na prvním místě, oním co podmiňuje vše další, co však nevidím v programu žádného z významných uchazečů o můj hlas, je svoboda.

      1. To šlo v době, kdy výkřikem techniky byl fonograf, telegraf a telefon. Přesto trvalo sto let, než se oslovené sociální skupiny konečně spojily a začaly konat.
        V době počítačových sítí a satelitů je jakákoli snaha o ovlivnění větší skupiny lidí, aniž byste vlastnil síť a satelity, předem odsouzená k neúspěchu. Pokud jste jiného názoru, uveďte konkrétní příklad toho, že to funguje jinak.

        1. Vím. Kdysi válečník musel dlouho cvičit. Pak byl nahrazen větším počtem těch, které naučit zacházet s kuší trvalo jedno odpoledne. Výkonná kuše a později palná zbraň prostřelila plátovou zbroj. Dlouholetý náročný výcvik byl k ničemu.
          Nyní se to opakuje v případě dostupnosti technologií.

          1. Re: odver…

            Právě jste přesvědčil všechny čtenáře, že jste přilítl z marsu s malým „m“.

            K nacvičení naprosto základních návyků při střelbě z palné zbraně potřebujete minimálně 500 výstřelů v době cca 6 – 10 týdnů, přičemž nácvik by měl být rozložen v počtu 3 x týdně.

            K tomu, abyste byl schopen střílet s minimální předpokládanou efektivitou, potřebujete min. půlroční výcvik s ohledem na denní dobu a povětrnostní podmínky.

            Abyste dosahoval slušných výkonů a zautomatizoval si i bojovou taktiku v nejmenší formaci (10 – 12 kusů), potřebujete min. dva roky, přičemž druhý rok opakujete výcvik s důrazem na specifika probíhajícího ročního období. Tedy teplota, tlak, rosný bod, pohyb vzduchu, srážková činnost, osvit zbraně a cíle, blablabla…

            Totéž platí o střelbě z jakékoli jiné zbraně (prak, kuše, luk).

            Jelikož mi tu všichni nadáváte, jak moc jsem blbej, vemte na vědomí, že toto jsou data od střeleckého instruktora.

            1. Klíčové slovo je KDYSI.
              Tedy kdysi kdy výcvik kvalitního těžkooděného rytíře trval mnoho let a kušovníka pár dní.
              Rytíř zasáhl protivníka max. na vzdálenost hodu kopím a pak bojoval na vzdálenost meče.
              Kušovník kdyby čekal na vzdálenost 5ti metrů, byl by ve velké výhodě.
              Nemluvě o tom, že kušovníků bylo možno najmout za stejné peníze oproti rytířovi mnoho.

              A v moderní válce se to v nejlepší armádě na této planetě dělá tak, že odlovíte na ulici bojovníka, v autě ho trochu zformátujete a za pár dní už je v zákopu.
              Jakej pak výcvik proti protivníkovi, kterému už vše došlo a bojuje s polníma lopatkama.
              (a lískovými oříšky)

              Myslete politicky, Targus, politicky…

        2. Na satelity musí být PENÍZE. Důchodci a pekariát si na ně nenašetří. Vždy se musí najít nějaký Engls, aby to sponzoroval.

          1. Z čeho zasponzoruje? Ze zisku z prodeje jiného zboží prekariátu, Dá rozum, že ne chleba. Z toho nikdo tuze nezbohatne. Ale z prodeje jiného zboží prekariátem hojně žádaného, i kdyby na chleba nebylo. Alkoholu, cigaret, levné zábavy. Až technologie se mezi prekariátem rozšíří, možno skrze ni jeho spotřební preference ovlivňovat reklamou. Tak i preference politické.

  13.  Politika, kterou u nás praktikujeme, je důsledek něčeho co nepadá z nebe samo od sebe. Politika vlád je důsledkem rozhodnutí voličů. Uvažování, chování, sliby, předsudky, sny, představy, ideologie… to
    rozhodne o vítězi. Logika v tom nehraje roli. Vítězí politický marketing… Politiku plánují a realizují ti politici, kterým to voliči dovolili.
    Aby se něco ve společnosti změnilo, je potřeba volit politika s velkým P. Politika realistu, nikoliv ideologa, politika připraveného a prověřeného zkušeností v oboru. Politika, který umí předvídat a dokáže se obklopit týmem spolehlivých schopných lidí.
    Několikrát v řadě za sebou čeští voliči prokázali, že si přejí mít v čele politiky s opačnou kvalifikací. Proto máme své Petry i další. Máme je na hradě, máme je ve vládě, máme je v senátu, máme je na ministerstvech, máme je na čele politických stran, máme je všude kam se podíváte. Politiky mající předpoklady pro tu funkci máme také, ale nemáme o ně dostatečný zájem. Takové si zvolíme do čela, až jednou, až europražákům a eurobrňákům, kteří výsledek voleb většinou rozhodují, padnou do oka.
    Neexistují levicová, nebo pravicová témata. Existují jenom levicové ideologie, nebo správná řešení. 

    1. Ta levicová ideologie vybudovala relativně silný hospodářský stát s vysokou úrovní školství a sociálního zabezpečení svých občanů.
      To správné řešení pak vše rozkradlo, vykradlo a rozvrátilo.
      Nejsem si tedy jistý, že Vaše rozdělení je tedy správné :-).

      1. Je načase oprášit značku „Slušní lidé“. Hajzl se účelově a libovolně prohlásí za levičáka/pravičáka, kdykoli se mu to bude hodit, čímž zdiskredituje absolutně cokoli. Levo-pravé dělení dnes není než kulisa o dvou stranách, podle potřeby natáčená k publiku, kulisák je stále týž a hraje divákovi a s divákem absurrrdní drrrama.

        1. Pravicová politika ani slušná být nemůže už z podstaty.
          Pro pravičáky je kapitalismus nade vše. A kapitalismus je o maximálních ziscích s minimálními náklady, kde nejúspěšnější je ten, kdo nemá morální zábrany a je asociál.

            1. No má svým způsobem pravdu když píše : nejúspěšnější je ten, co nemá morální zábrany a je asociál. Vždyť příkladů máte na celém světě hodně. A v poslední době například farmafirmy, ale určitě je takového morálního odpadu mnohem víc. Nic na tom nemění, že Vy, a třeba mnoho jiných v jiných oborech, takoví nejste. Také zdaleka nejste nejúspěšnější i když Vámi řízené firmy na tom nejsou špatně.

              1. Má pravdy jenom půl. Z toho, co píše, přece neplyne jistota, že mezi levičáky nepronikne lump.

                Mně furt připadá, že ve zdejším Rudém koutku panuje přesvědčení, že pravicovost je synonymem zla a úpadku a každý nezdar je toho zakonitym potvrzením, kdežto levice je zárukou vesmírného dobra a pokud se něco náhodou nepovede, je to jen výjimka potvrzující pravidlo levidlo, způsobená individuálním selháním jednotlivce, a jinak je vše v ažůru.

                S tím ať se jdou vyspat, vašnosti.

                1. Kapitalismus je synonymem zla a úpadku, a pravice hájí právě zájmy podnikavců, zlodějů a podvodníků.

                    1. Karafiát:
                      A byla zima. Ach, to byla zima, zlá zima. Potoky zamrzly až na dno, ptáci padali z povětří, – mrzlo, až se jiskřilo. Ach, ti broučci pod jalovcem, všichni umrzli.

                      Kdyby si upletli dva svetry, jedli nutelu a měli doma dozimetr, nikdy by je to nepotkalo.

                    2. JzH:

                      Nakonec to pan Karafiát tím dokonalým dějovým zvratem dokonale vystihl. Farář, no, kdo jiný by měl líp vědět, že prach jsi a v prach se obrátíš a k čemu že je dobré všechno to hemžení a snažení… jen mne to jako dítě docela šokovalo.

                      Ten druhý odstavec je pak pohádka pro voliče pětikoalice. Děti, které neunesou pravdu.

                    3. Karafiát:

                      Není bez zajímavosti,že právě tuto knížku kdysi rozdával nutelák prvňáčkům. Holt ji asi nedočet do konce.

                  1. S tím kapitalismem máte podle mne do značné míry pravdu, s pravicí nikoli. Není pravice jako pravice. Máte tady extrémisty typu Top09 a taky umírněnou pravici typu bývalé ČSSD.

                    Co se týče toho kapitalismu, zásadní chyba tohoto systému je, že dělá zboží i ze statků, které by zbožím nikdy být neměly. Je jich víc, ale v prvé řadě se to týká peněz. Průšvih začal ve chvíli, kdy se místo pouhého směnného prostředku z peněz stalo zboží.

                    1. Podle mne problém začíná s pravičáky jakmile prohlásí, že stát je, protože jde o definici tak za všech okolností, špatný hospodář. Za tímto bodem nelze očekávat žádnou prosperitu společnosti, jen jejich osobní. Zde se vyskytující nick k43 je krystalickým příkladem tohoto myšlení.

                    2. Přesně! Největší zisky mají všelijací paraziti a nejmenší dělník, který něco vyrobí.
                      K čemu je dobrá burza? Aby si spekulanti mastili kapsy??

                    3. Problém je, že ČSSD nikdy pravicovou být neměla. Měla to být levostředová strana hájící především zájmy pracujících proti kapitalistickému ekonomickému systému. Trajektorie zvratu směrem doprava nastala přesně v okamžiku, kdy se začala hledat on bájná „třetí cesta“, což v praxi znamenalo snahu stranu tzv. liberalizovat, tj. přebírat (neo)liberální dogmata.

                      Některé mechanismy prostě vždy vedou zákonitě a nevyhnutelně ke naprosto stejnému výsledku, by se pokoušíte ostatní vstupní proměnné měnit sebevíc. Je to jako přesvědčení, že když do sklenice čisté vody vhodíte lžičku bahna s nadějí, že se bahno očistí a zůstane jen on čirá voda. A když to nevyjde napoprvé, jistě tomu tak bude napodruhé, napotřetí, napopáté, napodesáté, posté, potisící. Liberalismus v jakékoli podobě je jak ta lžička bahna a to samé platí pro kapitalismus. I kdyby jej začali budovat samé čisté a morální duše, na konci z toho vždycky vyjde to, co můžeme pozorovat všude kolem.

                      A ano, když tomu necháme sdostatek času, kal nakonec klesne ke dnu a my můžeme podlehnout klamné iluzi, že máme v rukou opět sklenici čisté vody s trochou bince na dně. Tedy jen do chvíle, než se napijeme, abychom pak v pár vteřinách dostali silné křeče a umírali s vědomím, že to bahno bylo toxické.

                    4. Volný trh je nejlépe ochrání svobodu jednotlivce a nejlépe předchází společenskému násilí.
                      Do USA utíkají lidé za prací, nikoli za dávkami. Lidé neutíkají do Severní Koreje.
                      Vy dva chcimír a tdx jste asi nežili za socíku, co…

                      Problém je, když se na volním trhu vytvoří monopol či kartel, pak je po svobodě.

                    5. Nééééééé!
                      Je to marný, je to marný, je to marný!

                      Peníze jsou „univerzální zboží“.

                    6. Volný trh je nejlépe ochrání svobodu jednotlivce – tuhle pohádku jsem ještě neslyšel, ale asi ji nejsem schopen pochopit.

                    7. Volný trh je ze stejného vrhu jako socialistický člověk, ne? Kdekdo o něm mluví, ale v životě ho nikdo neviděl. Stavět jakékoli následné myšlenkové konstrukty na fiktivním základu je pouhopouhým sofismatem. Může to na některé zapůsobit, ale nikdo se nesmí začít rýpat v tom dogmatu stojícím na samotném začátku. Sorry jako, ale na pohádky tohoto typu mě vážně neužije.

            2. Nedostatek sebereflexe. No, ano, Alefe, chybějící sebereflexe, nahrazená zatvrzelostí a ustrnutím na nižší fázi společenského vývoje. Tak to s Vámi je.

              Světové názory prošly svým vývojem, na jejich vrcholu stojí ten vědecký. Je v něm stanoveno, že kapitalismus, jakkoli jde o ekonomický model, je pouhým nižším stupněm společenského vývoje. Vysoko nad ním stojí rozvinutý socialismus, ještě výše pak… (zatím neprozradím). A aby snad nevypadalo, že pokroková filozofie něco pominula, tím společenským prvkem v kapitalismu je buržoasie. Ne pouze v původním smyslu, zde představuje onu vykořisťovatelskou třídu, nepřítele třídy dělníků, rolníků a pracující inteligence.

              Ideologicky jste proto níže postavený buržoust, ekonomicky pak kapoun (obojí hovorově), jste v tom obojím zatvrzelý.

              1. V podstatě souhlasím, snad jen v poslední větě máte jednu nepřesnost, já to s dovolením uvedu na pravou (co jinýho taky, když pravičák, že) míru:
                Jsem v tom obojím opravdu, ale opravdu a hodně zatvrzelý.

                Já už to tak mám.

                A co Vy tu pohledáváte, v Rudém koutku?

                1. Jste tím pádem na nižším vývojovém stupni? Jste. Odkláněním pozornosti na mě, že co tu jako dělám, to nezměníte. To nižší není překrucování, přesně takto to stojí ve veškeré dostupné levicové teorii.

                  Škoda, že ani já nikdy nepoznám, jaké je být na tom vyšším. Můžu si proto jen představovat, kdy první mě napadá, že byste si tu na webu nemoh kapitalisticky vyskakovat, protože by především pro své revizionistické smýšlení ani nikdy nedostal povolení strany nějaký založit.
                  Ve světě Rudého koutíku by se třeba (ale to pouze můžu spekulovat) nejprve myslelo, že dyť toho známe, tomu bychom to povolili, jenže brzy by se zjistilo, že to by bylo porušení stranické kázně.

      2. Levicová ideologie to nevybudovala „na zelené louce,“ nýbrž z předcházejícího nahromaděného lidského, kulturního a hmotného kapitálu, za cenu vysokých lidských a kulturních ztrát.

        1. Viděl jsem dost dobrou tabulku – měla jen 3 sloupce.
          V prvním sloupci byly názvy významnějších podniků, které existovaly před r. 1948, tedy podniky, které v podstatě komunisté znárodněním převzali do své správy.
          Druhý sloupec představoval éru komunistů – většinově tam bylo „podnik zachován“.
          Ve třetím sloupci to bylo pro období po 1989 – většinově tam bylo „prodán“ „privatizován a rozkraden“ a „činnost ukončena“
          Namátkou: Poldi Kladno – zničeno, Zetor Brno – v ČR už nic nevyrábí, Jawa – to samé, NHKG, které komunisti vybudovali na zelené louce – zrušeno, celé odvětví výroby léků – zrušeno … atd.

          1. A tak se z nás postupně stal evropský ekonomický tygr, jak prorokoval náš největší ekonom v galaxii.

          2. Ano. I ono před tím. Jenže, kdo privatizoval, jaký a na základě čeho jaký to byl a je „lidský kapitál“?
            Na jakém lidském a kulturním základě byla vybudována NHKG? Pocházejícím ještě z Rakousko-Uherska. Jaký je a z čeho pochází nynější „lidský kapitál“?
            Ovšem na druhou stranu, stejně tak se chlubí nynější vládnoucí, jak se díky zdravějšímu způsobu života a stravě, po převratu začal zvyšovat věk dožití, nakolik je vzato v úvahu, že je to generace vyrostlá na „socialistických hotovkách“?
            Jaké byly vnitřní a vnější příčiny rozvratu socialismu? Jaké chyby soudruzi udělali?
            Komu jinému přičíst odpovědnost, jestliže ono byli vedoucí silou, dokonce Ústavně zakotvenou?
            Jak mnozí z nich skutečně smýšleli, vyšlo najevo po převratu. Za jaké blbce považovali ty, kteří jimi hlásanou „socialistickou morálku pracujícího člověka“ vzali za svou.
            Tak jako nyní ti, kteří hlásají „svobodu, demokracii, lidská práva“.

          3. Re::DD

            No vy jste ale hnusnéééj Dááávit.
            A kopnu vás do kotníku, vy jeden Dááávite.

            NHKG
            Plány na výstavbu se už malovaly za 1. republiky.
            Za Třetí říše se zdárně – byť s pauzami – pokračovalo.
            Komouši nepříliš zdárně dílo dotáhli k zapálení pecí s ekvivalencí přísloví – jde to, ale dře to.
            Přeloženo do češtiny – chvíli to trvalo, než si to sedlo.

            Dnes můžeme pouze konstatovat – bejvávalo dobře…

  14. Pro germány jsme (přibližně) něco takového, jako pro nás cigáni. Viděl už někdo cigánskou revoluci? Západ se nás nemusí bát.

    1. Re: Ládik!!!

      Jseš HNUSNÉÉÉJ lhář!
      My jsme pro soudruhy něco jako kofoly, které vylezly z odbarvovače.

      Já o tom vím uplněfšeckocypeganc, protože jsem dělal chemické pokusy na riflích zn. Wildcat za jedno sto a padesát bonů k tomu.
      Dostal jsem po ukončení pokusu od babi pár facek a děda komentoval mé počínání (ty bony byly od něj) slovy:
      „synku, tyz je cyp jak lampa, moch sem ti dať monterki, co sem fčera spalil fpecu.“

  15. Bohužel ale nikdy se žádná revoluce (protože, řekněme si to zcela otevřeně, nic jiného než revoluci nepotřebujeme) bez silného lídra neobešla. Píšete, že potřebujeme „co nejvíce politicky aktivních občanů, kteří nebudou čekat na nového Trumpa, ale vytvoří síť, která dá základy skutečné alternativě.“

    Jednak si myslím, že to není tak úplně pravda a jednak to samo o sobě není možné. Často se říká, že je u nás hodně náčelníků, ale málo Indiánů. Nemyslím si to. Indiánů jsou mraky. Máme i poměrně dost „zástupců náčelníka pro věci politické“, což je třeba vámi zmiňovaný pan Drulák nebo nakonec i Vidlák. To je fajn, je potřeba, aby někdo jasně a srozumitelně formuloval, co je špatně a jak z toho ven. No a pak máme taky hodně silných bojovníků, kteří se ucházejí o místo náčelníka – to jsou všichni ti zakladatelé nových a nových stran a hnutí. To jsou ti politicky aktivní občané, o kterých mluvíte. Rozhodně nepopírám, že by z nich budoucí náčelník nemohl vzejít, ale zatím se to nestalo. Ani tu síť, po které správně voláte, pořádně nedokázali vytvořit, protože se mezi sebou hašteří a strkají do sebe lokty.

    Když totiž promluví náčelník, tak zpozorní a začnou mu naslouchat i ti, kdo se o politiku dosud vůbec nezajímali, nebo mají třeba na spoustu věcí úplně jiný názor. Rozhašteření podnáčelníci ztichnou a začnou souhlasně přikyvovat. Když to trochu nadsadím, ženy o něm začnou mít erotické sny, i když třeba vůbec nevypadá jako idol vnucovaný showbusinessem.

    To samozřejmě neznamená, že se má jen pasivně čekat s rukama v klíně. I lídrovi se revoluce dělá daleko lépe v připraveném prostoru. Práce „zástupců náčelníka pro věci politické“ je nesmírně důležitá, protože každý jeden další Indián, který otevře oči a zjistí, že ve stávajícím režimu se bude mít zítra hůř než včera, se může stát lídrem příští revoluce. Neboť platí, že lídr se nehledá a už vůbec nevolí. Lídr přichází sám – a občas právě tehdy, kdy jeho příchod (už) nikdo nečeká…

    1. Lídr přichází sám?
      Přišel snad Havel sám? A Klaus? Zeman? Rozvědčík?
      Celá naše politika je řízena ze zákulisí, loutkovodiči nenechají vyrůst nikoho, kdo se vymkne jejich kontrole.

      1. Kdo z vámi jmenovaných má být jako ten lídr, který vedl nějakou skutečnou revoluci? Ještě snad ten Havel, kdybychom přijali tezi o tom, že rok 1989 nebyl řízené předání moci, ale jakási soft revoluce. Ale Havel byl skutečně roky uměle šlechtěný pro strýčka Příhodu. Který nakonec přišel. I když ani to by nestačilo, kdyby Havel aspoň některé vlastnosti lídra neměl.

        Klaus a Zeman jsou sice charismatičtí politici, ale rozhodně ne revoluční lídři.

        A toho Rozvědčíka jste tam zařadil jen jako dobrý fór, viďte?

          1. Vy jste nečetl, co jsem napsal výše? Tak proč na to reaguje, nebo proč si to před tím nepřečtete?

            1. Nepovažujete za lídry Zemana ani Klause, tak se ptám na jiné vaše favority.
              Bude snad Vidlák lídrem „revoluce“?

              1. Znovu si vás dovoluji odkázat na shora uvedený příspěvek, který zahajuje toto vlákno. Tam se dočtete, když si dáte tu práci, že zatím nevidím žádného lídra revoluce a že Vidlák by se jím možná mohl stát, ale zatím hraje spíš roli „nahrávače“ nebo „roztleskávače“ pro budoucího lídra. Zřejmě proto, že jemu samému se do role lídra moc nechce (což chápu a zároveň je to samo o sobě pro roli lídra revoluce diskvalifikační vlastnost).

                Dále pak tam explicitně píšu: „Rozhodně nepopírám, že by z nich budoucí náčelník nemohl vzejít, ale zatím se to nestalo.“ což je odpověď na vaši první otázku. Z toho navíc implicitně plyne, že Klaus a Zeman byli podle mne velmi kvalitní lídři evoluce (nehodnotím teď věcnou stránku, ale výlučně procesní), ale pokud chceme provést revoluci, oni se na takovou práci nehodí. A to ani Babiš, ale opět – on je velmi kvalitním lídrem pro evoluční změnu, takže za mne ok, když bude v koalici s někým, kdo ho bude tlačit z mého pohledu správným směrem…

      2. Vaše „názory“ mají hodnotu exkrementu zapomenutého u prašné cesty někde v Zapadákově. Takže je prostě přestaňte trousit, nikoho vaše onanymní blábolení nezajímá, ju?

    1. Přesto léčivý (digoxin). Ale fakt nic na samodomo, už J.E. Purkyně málem umřel při selfexperimentu…
      Občas na toulkách přírodou vídám rostliny s atypickým květenstvím, kdy je část zvoncových květů zachována a ten vrcholový je ve tvaru růžice.

  16. Přesný doplněk, souhlasím. Co rozhodně taky nesmí nastat je msta, měli bychom ale diskutovat nad nějakou formou potrestání, kde páchají skutečné zločiny.
    Co se týče Trumpa – ten je opravdu jen představitelem nějaké korporátní skupiny, kterou zastupuje. Zajímavá otázka k zodpovězení je, kdo by asi tak mohl stát za ním a držet nad ním, jak se říká, ochranou ruku. Uvědomte si, že 4 roky byla u moci celkem slušně stmelená a kooperující demokratická klika … na všech úrovních státní správy. Byl to v podstatě nejmocnější (viditelný) aparát na planetě, pro kterého nebyl problém zahajovat války a zařídit vraždění lidí. Přesto na Trumpa nedosáhli ač věděli, že jim zakroutí krkem. Pro nejmocnější (a výborně spolupracující) mocenskou mašinerii nemohl být problém jednoho člověka vyzmizíkovat – ať už ekonomicky, politicky nebo fyzicky. Jenže na Trumpa nedosáhli.
    Někdo řekne náhoda, měl štěstí … pak je ale otázka, kolik náhod za sebou přestává být náhodami. Ono totiž tato situace není v dějinách poprvé.
    Vzpomeňte si na Švýcarsko – Hitler potřeboval svou válečnou mašinerii nějak financovat. Obsadil v podstatě celou Evropu a ekonomiku obsazeným zemí podřídil Německu a začal je v podstatě rabovat. Když vtrhl do nějakého státu, tak první kroky vedly k návštěvě centrální banky, kde bylo uloženo zlato … s příslovečnou německou precizností shromažďovali zlato i tak, že vytrhávaly svým obětem zlaté zuby.
    Přesto vynechal malou zemičku, kde banky byly narvány penězi a zlatem až po strop. Kdyby dal Wehrmachtu rozkaz, tak ten převálcuje Švýcarsko za jeden den tam i zpět. Hitler se nebál napadnou zemi (SSSR), která disponovala miliónovou armádou, ale bál se napadnou zemi, která měla v podstatě jenom domobranu v počtu desítek tisíc mužů.
    Přímé důkazy nejsou, ale myslím si, že stjná síla, která ochránila tehdy Švýcarsko nyní ochránila Trumpa – bez ochrany by Trumpa čekal minimálně osud JFK nebo vězení, aby nemohl kandidovat. Nejmocnější viditelná a dobře fungující síla na planetě ale nebyla nic z toho za 4 roky zrealizovat.

    1. Už pár měsíců jsou k dispozici různé neověřené informace, že se jedno křídlo demokratů chce spojit s republikány. A oni to nemají ze sebe, část skutečné moci za nimi určitě stojí, stejně jako za republikány stojí jiní mocní, kteří jednají anonymně zpozadí .
      Netrrdím, že Trup je úplně bezmocná figurka, ale je jednoduše tváří (nejméně dvou) mocenských skupin, které buď chtějí ze svých vlastních důvodů MAGA, nebo jim přinejmenším momentálně takováto politika vyhovuje.

    2. Osobně to vidím jako souboj vlastníci vs. manažeři a ekonomika průmyslu vs. ekonomika finančních spekulací.

      Za Trumpem stojí vlastníci a průmyslníci, kdežto za druhou stranou (příznačné je, že u ní nelze najít symbolickou osobu obdobnou Trumpovi) manažeři a finanční spekulanti. Krásně to bylo vidět i na jeho inauguraci.

      Pak samozřejmě národní ekonomika vs. globalizace, ale tam je to dost provázané, protože Trump dobře ví, že i když chobotnici musí krmit tam, kde má hlavu, kdyby přišla o chapadla, kterýma obepíná skoro celý svět, stejně nepřežije.

    3. Ad „Co rozhodně taky nesmí nastat je msta“

      Tomáš Akvinský odsuzuje mstu, pokud je vedena z nenávisti či soukromou osobou. Nikoli však tu, která má za cíl společenskou spravedlnost.
      http://www.cormierop.cz/Summa-teologicka-IIcast-2dil.html

      Jsou indicie, že mRNA vakcíny způsobily značná zbytečná úmrtí a těžká ublížení na zdraví. Patří to snad do jiné kategorie než je sériové zabíjení za účelem zisku? To chcete zamlčovat?

    1. Re: Bvb

      Kladivo na čarodějnice je taky poučná četba.
      Teď mám na mysli onu knihu, jejímiž řádkami se řídil soudruh inkvizitor Boblig, nikoli filmovou předlohu Václava Kaplického.

  17. Někdy se mi jeví jako největší nepřítel alternativy sama alternativa. Možná je to tím, že ji často tvoří lidé „věčně nespokojení“, vadí jim tato vláda (nejvíc), ale i ty předchozí, ale sami však nedokážou přejít ani nedostatky potenciálních spojenců.
    A další část „alternativy“ je skutečně oportunistická a prospěchářská, hledá jak situaci využít ke zlepšení své ekonomické situace.
    To pak jen podporuje častý argument je, že „ti druzí“ to stejně dělají jenom pro peníze (a 5 % ve volbách), nevěří jim protože: „že se narodili se stříbrnou lžící v ústech“, nebo že působí neupřímně, namyšleně, školometsky atd..

    V tomhle ohledu má Vidlák obrovský potenciál, protože je skutečně lidový a věrohodný, má početnou rodinu a chce tedy pro svoje děti lepší bezpečný svět s perspektivou, a asi by nevyměnil svoje hospodářství za vilu jak hrad v nějaké honosné čtvrti ani za zlaté prase.
    Stejně tak je dobře, že nevyměnil svůj klobouk za značkový oblek a nenechal si třeba nastřelit vlasy 🙂

    To, že EU jde echt špatným směrem a nedokazují jen nedávné zabíjačky Němců stran krimigrantů, ale i třeba tyto dva články:
    https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/cholz-leyenova-elektromobil-dotace-davos-trump.A250123_114518_automoto_fdv
    a
    http://www.lukaskovanda.cz/16563/

    Českého Trumpa asi nenajdeme (viz původ většiny českých miliardářů ), ale vládu co není ideologicky zaslepená a rozumí problematice a ví, „ke co hoří“, bychom snad jednou mít mohli.

    1. Že jde „Evropa“ špatným směrem, někteří věděli, už když se konalo referendum o vstupu. Bohužel, naše varovné hlasy převálcovala stupidní sice, zato však masivní reklama na Unii.
      Jsou chvíle, kdy se mne zmocňuje strašlivá skepse, neboť vím, že když jsem něco dvacet let kazil, budu to nejméně dvacet let napravovat.

      1. Jojo, španělský herec na plakátě představujícím spokojeného portugalského rybáře v ráji symbolizovaném kolečkem z hvězdiček. Dodnes to mám před očima. A jak se tenkrát okolí divilo, když jsem hrdě prohlásil, že jsem hlasoval pro „nevstúpiť“…

        1. Mám to s Vámi jako přes kopírák.
          Tehdy samozřejmě ještě neproběhla ta řada průserů, která evropskou ůnii činí tím, čím je teď. Co jsem ale vnímal jako mimořádně varující faktor, byla okolnost, že na podporu hlasu „ano“ nezazněl žádný racionální argument. Všechno to jelo na linii emocí, zejména takové pozitivní závisti: jé, oni se mají tak dobře! Vstupme, a taky se budeme mít dobře!
          Tohle je typická praxe podvodníků a šmejdů napříč všemi odbory lidského konání, a jak se ukazuje, v EU se jim daří náramně. Být členem EU znamená být ve spolku s darebáky, a spolek darebáků nemůže být reformován zevnitř. Z toho jsou jen dvě možné cesty ven: spolek rozehnat, rozprášit, a není-li k tomu síla, tedy odejít.

      2. Inu, když ptáčka lapají…
        A 20 let je velice optimistický odhad, leda by brzy dorazila černá labuť a náraz do zdi takové intenzity, že by nezůstal kámen na kameni, a muselo by začít makat na všem od znovu tempem Stachanovců, bez zátěže současných „elit“. Ty by měly rubat uran pro nové jaderné elektrárny…

        1. Ano. – Těch 20 let, to byl jen příklad. Popsaná zákonitost platí pro každé „delta t“ 😁

          Já jen doufám, že to tady nečtou moje děti. Protože kdyby mně bylo 20, 30 let, a měl nulové závazky, jako mají ony, už bych měl namířeno někam jinam.

          Senátem prošel „zákon na pozvracení republiky“, přetočme si hodinky o 80 let nazpátek.

          1. je malinko otázka kam by mohli mít namířeno? Ono, přeci jen, stále patříme mezi ty bezpečnější části světa, ještě pořád máme zdravotnictví na slušné úrovni atd.. Dokonce i ta diktatura je tu zatím taková spíš demoverze, ač ten zákon ji tedy slušně přiostří…
            Ale nelze vyloučit, že časem se obrátí proti autorům i když ho PePa107 ve své hlouposti a poslušnosti nejspíše podepíše…

              1. To je volba velice specifická – jen pro ty co čínsky umí. A ani bych si nebyl jistý, jestli to stran demokracie nebude z deště pod okap, přeci jen jsou v sociálním kreditu malinko dál než my.
                Přemýšlel bych nad Jižní Amerikou, tam je přeci jen trochu evropštěji a jazyková bariéra není tak nepřekonatelná. I když kolegové odtamtud vypovídají o kriminalitě i chudobě, drahé lékařské péči, která navíc nedosahuje mimo města našich standardů.

                ono, ta „naše“ zdravotní péče je zrovna něco co pro samozřejmost přehlížíme, ale nejspíš její kvalita i cena je to, co zřejmě v USA nahání mimořádné množství lidí do drogových problémů. Návštěva doktora je drahá, pilulka (opiátu) levná a „zabere“. Počítám, že můj nedávný držkopád by mě tam přišel na hezkých pár set dolarů jen za rentgen a obvaz.

                  1. Moje stará máma svého času měla jít na výměnu kyčle. Než si jí naštěstí všimla příbuzná a poslala jí za dojičkou krav. Tak jsme za ní jeli, vyšla z kravína (fakt, nekecám), máma si lehla na kanape, dojička vytáhla krejčovský metr a něco měřila na noze (délku asi). Diagnostika: „to bude vyhozená kyčel“. Tak jí tu nohu nějak natáhla (máma křičela bolestí) a jeli jsme k ní ještě 2x.
                    A kyčel jí přestala bolet. Přestala kulhat.

                    Když si na to vzpomenu nejradši bych vám dal přes pysk pár facek. Myslím namyšlenejm spratkovitejm doktorům.

                    A to mám tetu-primařku na plicním, které si velmi vážím, aby bylo jasno.

                    1. No to jste mne dostal. nechcete to někde udělat veřejně, aby všichni viděli, co se stane doktorům, když nebudou servilně obsluhovat plebs? Kam jste se vy svým verbálním výplodem zařadil.

                      Já jsem svou práci dělala nejlíp, jak jsem uměla. Dělala jsem chyby, každej je dělá.Taky mne ta práce semlela na drť. To se obvykle stává, když se moc angažujete.

                      Kdybych se podruhý narodila, půjdu na přírodovědu, na botaniku. Pokud se o kytky dobře staráte, dobře rostou, kvetou a přinášejí plody. Je to krásná práce.

                1. Když jsme se před nějakými 10 lety rozhodli, že budeme žít v USA, myslela jsem si, že přizpůsobení se kultuře bude relativní brnkačka. Vždyť anglicky celkem umím, obojí je kultura založená západokřesťanských hodnotách, přečetla jsem dost knih z amerického prostředí… A pak mi čas od času padala brada údivem. Je to něco á la Darwin. Když rozdělíte jeden živočišný druh a necháte ho vyvíjet se ve dvou odlišných prostředích, začne v oněch odlišných prostředích vykazovat odchylky. Takže můžete se rozhodnout pro jakoukoli zemi, ale buďte připraven, že čas od času „narazíte do zdi odlišných očekávání“.

            1. mať 20-30 rokov tak do Ruska. Mladý, zdravý, plný energie – žiaden problém usadiť sa v krajine s fakt tvrdým kapitalistickým fungovaním. Jazykovo, mentálne, ale aj infraštruktúrou určite dosť blízke. Určite bližšie ako juhoamericko. Ale v mojom reálnom veku si už na takýto boj netrúfnem. Stačí jeden vážnejší zdravotný problém a jednosmerka do žobráctva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *