4 ledna, 2025

Dočasně trvalý nedostatek…

Pamatujete, když celá ta válka začala? Jak ze dne na den skončil covid a už se nikdy nevrátil, i když na něm jedni ještě chtěli vydělávat a druzí ho chtěli vyšetřovat? Nejprve přišli uprchlíci po statisících, pak začaly sankce, pak se Evropa začala překotně odstřihávat od ruské ropy i ruského plynu. Vyvrcholilo to v létě 2022, kdy se omezily dodávky plynu Nordstrýmem, všichni investigativní novináři hledali turbínu, která byla kdesi na údržbě a podléhalo to sankcím…. To bylo myslím, poprvé, co se nějaká turbína dostala na titulní stránky velkých deníků.

Stoupání cen plynu a elektřiny, které začal už o rok dřív (a položil Bohemia Energy), nabralo strmý nárůst. Obzvlášť, když Američané s Ukrajinci odpálili trubky v Baltském moři. Každý den jsme sledovali stav zásobníků plynu, Síkela přišel se svou teorií o tom, jak Němci v nejhorší případě zastaví část průmyslu, Fiala přišel s deštníkem proti drahotě a se zastropováním cen energií na trojnásobných hodnotách oproti předchozímu stavu. Tykač s Křetínským si zdvojnásobili hodnotu majetku a poděkovali vládě za péči tím, že začali veškeré své investice dělat mimo EU. Což začal dělat v podstatě každý investor, se kterým jsem měl možnost mluvit.

Ztrojnásobení cen energií pak odstartovalo inflaci, proti které byla „Babišova drahota“ naprosto směšná lapálie. Ceny potravin vzrostly o padesát procent, ale ceny leckterých položek se klidně i zdvojnásobily. Značně se prodražily stavební materiály, ceny bytů začaly být nereálné i pro zemi s nejnižší nezaměstnaností v Evropě, vláda musela svoje neumětelství vyřešit zvýšením daní, nižší valorizací penzí a posunutím věku odchodu do důchodu a vyráběním schodků rozpočtu, které neměl ani Babiš za covidu, kdy ekonomika skutečně stála.

Tohle všechno udělalo to zdražení energií. Nic jiného se totiž nestalo. Němci ještě pořád měli své jaderné elektrárny, Ukrajina ještě pořád měla své ocelářství, které zásobovalo evropské podniky polotovary, Lipavský ještě nerozhasil vztahy s Indií a Afrikou, Hamás v Gaze teprve svůj útok plánoval a Suezský průplav byl volně průjezdný pro všechny lodě světa. Navíc se horečně budovaly plynové terminály na LNG.

Pak ceny energií klesly. Na dvojnásobek původních hodnot. Pro průmysl je to pořád příliš mnoho, takže Fialovo „nenecháme nikoho padnout“ znamenalo, že každý den u nás někdo kvůli energetické nekonkurenceschopnosti zkrachuje, ale o něco ceny opravdu klesly. Ceny ostatního zboží se samozřejmě zpátky nevrátily, ale alespoň přestaly tak strmě růst. Koupěschopnost obyvatelstva poklesla, úroveň mezd samozřejmě inflaci zdaleka nedohnala, ale ceny přestaly být jak na houpačce.

S velkým zpožděním jsme se dozvěděli, že ceny energií klesly, protože se Evropa potichu vrátila k ruskému plynu. Tu pomocí LNG tankerů, tu použili původní pozemní potrubní trasy, tu přejmenovali ruský plyn na azerbajdžánský. Přiživilo se na tom hodně prostředníků typu Erdogan nebo Tokajev, kteří místo hodnotové politiky prostě dělali byznys s evropskými idioty, takže ceny energií jsou takové jaké jsou, ale plynu je víceméně dost a nechci do toho nikomu kecat – když dáme dohromady všechny ty plyny z Azerbajdžánu, Kazachstánu a Ruska dohromady, tak je podíl ruského plynu v Evropě na dost podobných hodnotách, jako byl před válkou.

Ceny nám kurví vlastně jen ty evropské hodnoty a americký zájem.

V roce 2022 tu byl pokus se od ruských energií odstřihnout. Skončil po půl roce naprostým nezdarem a trvalým rozvrácením evropského průmyslu. Teď si to jdeme zkusit znovu. Ano, i v roce 2022 plyn nikomu nedošel. Ale byl tak drahý, že to v Evropě uvrhlo do bídy miliony lidí a průmysl to uvrhlo do průseru. Alternativní trasy existovaly, ale energie podražily k neúnosnosti. To víte, společné evropské řešení znamená, že všichni mají německé ceny, ale nemají německé platy.

Od prvního ledna se znovu omezí množství plynu jdoucí do Evropy. Podobně jako tomu bylo v roce 2022. Tenkrát nás nezachránil americký plyn v tankerech, ale ruský plyn v amerických tankerech. A vyletěly nejen ceny. Až teď začínáme platit tehdejší chyby tím, že se zavírají automobilky, propouští se ve velkém a politici se chovají jako kreténi po lobotomii.

Když tehdy začaly demonstrace, vláda to ustála jen tak tak. Nemyslete si, měli z toho pěkně stažené půlky. I když demonstrace vládu nesvrhly, značně posílily opozici. Vládní cenzura a kriminalizace jen zajistila rychlejší šíření kacířských myšlenek. Česká televize je na umření a to jsme se ještě nezapojili s Nekrm hydru. Jednomu prostořekému blogerovi platí za rozvracení sám Evropský parlament… Lukačevič musel začít dělat změny v redakcích, protože mu to prodělávalo. Jednotlivec na sociálních sítích začal mít dosah jako velké médium. Všichni, kdo teď píšeme a mluvíme, jsme drzejší, než jsme byli v roce 2022 a kdo si od té doby neztrojnásobil sledovanost, ten je břídil. Po celé Evropě padají neoblíbené vlády a posilují „populistické strany.“ Už to nejsou dezoláti, kdo má málo peněz. Teď už somrují zavedené libtardí neziskovky. Američané už jim to nechtějí platit, Němci na to nemají a Norové přemýšlejí, že se od Evropy raději odstřihnou… energeticky a asi i myšlenkově.

To všechno udělal ten plyn, který tehdy chtěli seškrtit, aby Rusko nemělo peníze na válku. Výsledkem je, že Rusko má peněz stále dost a ještě si zařídilo nová odbytiště, takže Putin klidně mluví o tom, že do Evropy teda dodávat nebude, ale Gazprom to přežije. Ale politicky to už teď nepřežil Olaf Scholz a vlastně ani Angela Merkelová. Macron je na politických kapačkách, které mu zařídil ještě Velký Kája de Gaulle, Rumunsko je v politické krizi, Polsko se s Ukrajinou už rozhádalo, Orbán je na koni, Fico třímá moc pevně v rukou a Moldavsko se prvního ledna ponoří do tmy.

Tenkrát byl odpálen Nordstrým, tentokrát nejspíš rozstřílejí na plynovou stanici Sudža… válka, vole!

Nevím, jestli plyn dojde. Nejspíš ne, protože se fakt nějaké nové terminály vybudovaly a udělaly se nějaké nové přípojky a propojky mezi plynovody. Ale jestli ceny zase vystřelí nahoru jako v roce 2022, co myslíte, že to udělá s liberalismem? Co myslíte, že to udělá s demokracií? Co myslíte, že to udělá s EU? A popularita české Alternativy (to tě, Fialo, bude zajímat) vystřelí do nebes.

Od začátku nejde o nic jiného než o ruský plyn. Jeho dočasný nedostatek v roce 2022 zařídil, že Fiala dneska dělá zaječí ouška a mluví s cesty. Zařídil, že se celý národ směje tupému zelenému lampasáckému debilovi. Trvalo to vlastně jen jednu zimu, ale liberálové se z toho už nevzpamatovali. Od roku 2022 se energetická bilance Evropy spíš zhoršila než zlepšila. Obzvlášť Němci se ukázali jako největší pitomci světa. Zastavili si tři jaderné elektrárny a obešlo se to bez Čepigy i Myškina. Dočasný nedostatek ruského plynu otřásl liberalismem tak, že se už nejspíš nevzpamatuje a naše vláda bude brzy ráda, když jí národ dovolí uklízet hajzly…

Čím otřese „dočasný“ nedostatek ruského plynu tentokrát?

Od 1.1.2025 ve vašich kinech.

_____________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

209 thoughts on “Dočasně trvalý nedostatek…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *