19 září, 2024

Armáda České republiky snižuje zdravotní standardy pro službu.

Už vám stačí unést pět kilo a nějak ovládat střelnou zbraň. Ani morbidní obezita či pohlavní nemoci už nebudou problém.

Inu kanónenfuter toho o moc víc nepotřebuje, a miliskovat se v zákopech asi taky moc nebude. Tedy alespoň ne dlouho. Jen musí být na místo určení dovezen či jinak dopraven poměrně rychle, protože jinak by umřel hlady, s šesti dioptriemi lehce zahnul směr nepřítel, nebo žuchl do přilehlého zákopu, či případně umrzl bez náhradních jégrovek. Ano, vypadá to jako nadsázka, protože přece armáda ví co dělá, a všechna tato obskurní povolení budou platit především pro všechny ty ajťáky, co tak dramaticky chybí, protože i ti doteď zkrátka museli splňovat alespoň minimum fyzických a zdravotních testů. Nyní bude stačit, když zrovna akutně neumíráte na cukrovku, nebo nemáte slepeckou hůl. Budeme je prý potřebovat hlavně pro všechny ty F35, které možná po roce 2030 dostaneme. No tak hlavně aby nám vydrželi do té doby. Ne stíhačky, ale ti ajťáci.

Nicméně je třeba si uvědomit, že každý, kdo je v armádě schopen a odveden, může být taky lehce odvelen. Do boje. Protože jak říká naše ministryně, běžný občan se bát nemusí, na to máme vojáky. A dovoluji si připomenout, že už za komančů měla plná polní nikoliv pět, ale 30 kilo. A fakt v ní nebylo nic zbytečně. Ono totiž za normálních okolností nestačí mít v poli jen kvér, zásobníky a píseň na rtech. Samozřejmě záleží na zbrani, ale prázdná má cca 3 kila. Třicet nábojů váží cca 0,5kg, plus zásobník (0,32kg) x 4. No prostě to přešvihnete natotata, a to tam stojíte nahej. Zkrátím to. Zkrátka a dobře chce naše ministryně války Černochová s velkým engéešem Řehkou odvádět i ty, kteří neunesou ani zbraň. Nepočítám supermoderní zbraně a laserové meče, beru to, co se aktuálně většinově nachází na Ukrajině, protože to se nás asi týká nejvíc.

Koneckonců sám generálporučík Řehka řekl, že i přes 600 nových vojáků z povolání musí armáda v rekrutaci přidat. Do roku 2030 by měla mít armáda 30 tisíc vojáků i kdyby čert na Leopardu jezdil. A tak se podmínky zmírňují a upravují, a to i pro aktivní zálohy, omladina se láká cvičeními o prázdninách za 30 tisíc, a stávající bardi už tak nemusí splňovat to, co ještě nedávno splňovat museli. Inu budeme mít armádu odpovídající fyzickým schopnostem zhýčkané a feminismem prolezlé společnosti. Ale jak říkám, ono se od těch států východního bloku o moc víc evidentně od Anglosasa nechce. Hlavní je množství. A tak nově bude zdravotně způsobilý pro službu v armádě každý mezi 18 a 60 lety, kdo zvládne ovládat střelnou zbraň a pracovat se zátěží pět kilogramů. Tedy každá průměrná mamka s nákupem. A to ji ještě podceňuju. Ale jinak se tu nic nemění, pořád pohoda.

59 thoughts on “Armáda České republiky snižuje zdravotní standardy pro službu.

  1. Jenom dodatek – stejné postupy militarizace (branné tábory na 28 dní, a zdravotní úlevy) závádí od 1.září i Polsko a Rumunsko.
    Kdyžeto dobrovolně končil šéf vojenské rozvědky, v dubnu ?

  2. Otázka je ,když přijde k akci jestli se alespoň polovička naverbovaných neztratí jak pára nad hrncem ,vždyť dnes se dá za peníze koupit cokoliv a bojovat za zemi která nestojí na vlasteneckých základech?

  3. Když už jsem se tak zamyslel, v tom zase hicu, je to fuška, kol digitalizace a stavebního řízení, jak přeložit….
    Digitalizace… A ….. Mám to!
    „Prstění“.
    Oboje na piču a v piči.

      1. Vrátil z návštěvy Slovenska. Stretnutie Goralov v Pieninách.
        Kolárovci…. Strhující. Lúčnica…. sportovnín výkon v takovém hicu.
        Pokecal s domorodci. Usměrnili mě abych se tak moc nerozčiloval. …Nezdravé….Treba užiť života, nenechať si ho kaziť kokotmi. Debilnými politikmi, televíziou….
        Oni se v tom tak hlubokomyslně nebabrají.
        Inspirativní.

  4. Aby byl zdravotně způsobilý pro službu v armádě každý, o to se postarají naši vládcové pomocí zákona.
    A pro účel dosažení plného stavu kanonenfuteru vstane nový doktor Bautze ( Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande).
    Za Nutellína a jeho rodinu!

  5. Navíc, kombinace Pavel, Černochová, Lipavský, abych jmenoval ty nejznámější, významní loutkovodiči jsou v zákulisí, je nukleárně sebevražedná. O Havlovi raději ani nemluvit.
    Krátce po vzniku Republiky Československé, náčelník generálního štábu, francouzský generál Maurice César Joseph Pellé, nad mapou nového státu pravil „Především potřebujeme kvalitní diplomacii“. Vybavte si výroky vládních představitelů, podniky Lipavského….Tím je řečeno vše. Vynikne to zvláště proto, že Česko nemá samostatnou zahraniční politiku. Nemá žádnou samostatnou politiku. Nemá všeobecnou spojující kulturní identitu, příkladmo v porovnání se Slovenskem. Toto, přes relativní zatím ještě komfort, který přetrvává, je tragédií Českého národa. Kterou, žáby v hrnci si neuvědomují. Toto má dlouhodobé hluboké vnitřní kulturní příčiny. Nejen posledních pětatřicet let, předcházejících čtyřicet let, předcházejících….. Proto za jedinou možnou cestu, jak opakovaně píši, považuji cestu národního obrození založenou na pozitivech. Dlouhou a obtížnou. Jen ta může být základem jiné politiky. Kulturní hodnota národa nespočívá jen v něm samém, ale že je přínosem pro jiné. Jestliže navštěvuji cizinu, nehledám jen přírodu a památky, ale i živou inspirativní kulturu. Jestliže bych měl porovnávat, jaký dojem si nejen zahraniční turista odnese z hlavního města? Z jaké všednodenní živoucí kultury? „Goulasch and dumplings“ za šest set korun, vyobrazení ušatého německy píšícího spisovatele? Z centra tohoto vylidněného skansenu vzdávajícího se za velkoměsto, z jiných míst, například Českého Krumlova, té parodie na život? Ano, četl jsem Kafku, jenže daleko bližší je mi příkladmo Karel Čapek. Jenže jako jako by nebyl. Jeho novodobé „nebytí“ spolu s politickou atmosférou „lepšolidí“ připomíná pomnichovskou „Druhou republiku“. Chcete li autentickou kulturu, musíte hledat hluboko pod povrchem špinavé zapáchající pěny. V zapadlých hospůdkách, klubech, garážích, i dílnách. „Co Čech to muzikant“. Mimo hlavní proud rádoby kultury „hvězd“, které by s přehledem převálcoval pouliční umělec jinde. Hledat musíte i v malých městech, na venkově. A tady příkladmo Ládík, novodobý Havlíček. Ne náhodou odtud přišlo národní obrození jako odraz velkých kulturních proudů z ciziny, přes panskou elitu, přes napodobující měšťany, doteklou až do chalup a odtud překvašenou zpět. Přinášené masou pracovitých přicházejících za „lepším“. Byla to doba růstu a příležitostí. Za čím by měli přicházet nyní? Jestliže co z toho zbývá je v úpadku a řízeně demontováno?

    1. Ve škole jsme se učili o avantgardě tj.síle lidí z kulturního i politického prostředí ,proto vzniklo Československo.Když tato populace odešla a na povrch se v roce 1989 dostal šmejd ,tak Československo zaniklo.

  6. Při úvaze na co nám kdy armáda byla, formulář bezpodmínečné kapitulace připravený v šupleti mi připadá užitečnější. Nehledě na to že nesrovnatelně levnější.

  7. Já tedy nevím, ale podle mě armáda už na to, jak nalákat mlaďasy, aby se stali kanonenfutrem dávno přišla.
    https://www.doarmady.cz/deje-se/aktuality/vycvik-jako-letni-brigada-za-30-tisic
    Teď byl první turnus a už verbují na příští rok.
    A to jim to tam dokonce už oznamují, složíte přísahu a stanete se vojáky v záloze. Neboli „hned potom Vás můžeme kdykoli povolat“ Za měsíc budete vycvičeni (zastřílíte si z Brenu a pistole vestoje, hodíte si jeden ruční granát, vykopete si okop ležícího střelce (ale můžete při tom klečet, nemusí to být vleže), naučíte se orientovat v terénu a vybudovat si přístřešek v lese. Taky se naučíte používat škrtidlo (moderně nazývaný turniket) abyste, až Vám nohu utrhne ruský granát, nevykrváceli hned, ale až za chvíli.
    Pro ty co absolvovali ZVS, sledování následujícího příspěvku je zdraví nebezpečné, hrozí uchechtání se k smrti.
    https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/568880-studenti-si-vyzkouseli-armadni-vycvik-je-to-slusne-placena-brigada

  8. Jana Marková

    Nevím, kde jste přišla na hmotnosti, které uvádíte, ale jste kapánek mimo.
    Pokud naložíte vojclovi na hrb 30 kg a budete po něm chtít, aby pochodoval, odejdou mu kolena, a to dosti rychle. První odpadlíky čekejte už druhý den ráno, další kusy nedošlapou do oběda, protože jim kolena otečou.

    V praxi jsem se s termínem „plná polní“ nesetkal.

    Byly pouze „velká polní“ – batoh, „malá polní“ – chlebník (po našimu plecak), který se nosil na jednom popruhu přes rameno, anebo se dal zapnout na popruhy velké polní a voják měl na zádech rázem ohromně elegantní ruksáček.

    V malé polní se mělo nosit nádobí – sbírka ešusů, polní láhev, příbor – a hygienické prostředky – mýdlo, kartáček na zuby, hajzlpapír, nadšenci a mladí vojáci měli přibaleno i čištění na boty a čištění na zbraně.
    MP se třeba nosila na celodenní směnu (24) do strážní služby.

    S velkou polní to bylo horší, tam mělo být sbaleno minimálně jedno spodní prádlo, košile, případně další oblečení tolerované nadřízeným (např svetr).
    Když jste ale trefila na kokota, byl problém.

    K VP patřil pochopitelně spacák – v případě obyč vojcla nakřivo sešitá deka „larisa“, z jedné strany doplněná prostěradlem, z druhé strany pokusem o nepromokavou látku.
    „Vojzpovolové“ měli peřáky, dalo se v tom v pohodě chrápat v mraze ve sněhovém záhozu. Nejvíc jsem vyzkoušel -27°C na Doupově. Ale tyto spacáky byly velké a těžké, takže na nošení nic moc.
    Sbalený spacák se většinou připínal pod VP, takže vás za chůze hezky poplácával po prdeli. Pokud jste ho připnula nad VP, zase vás hezky fackoval a pohlavkoval při jakémkoli prudším pohybu a navíc překážel, pokud jste měla jako osobní zbraň Sa-58 s dřevěnou pažbou – tzv. pádlo.

    Celkově – pokud nebyl velitel úplný magor, staral se, aby mu vojcli na delší přesuny netáhli víc, než 15 kg včetně osobní zbraně a munice. Jinak riskoval dosti velkou marodku.

    1. Já nevím, ale docela by mne zajímalo jak to ty naše od dvounul zvládnou. Těch zepár „taky sportovců! to nevytrhne a jinak jaktak koukám po mla´doších v šalině – teda nic moc. Ale kdo ví, třeba jsou pražáci lepší.

      1. Re: Ano…

        PCHOJ se nosila přes rameno na levém boku. Kolik to vážilo, to nevím. V hóóórním patře byla maska, v dóóólním patře bylsrolován atombordel.
        Atombordel se skládal z pláštěnky, která měla střih noční košile pro třistakilového kouska, aby tam člověk vešel i s velkou polní. Dále k tomu patřily atomkecky, které měly být uloženy v levé kapse oné noční košile, v pravé kapse pak měly spočívat tříprsté rukavičky.
        Pozor, ty kapsičky byly ZEVNITŘ!
        Takže nejdříve masku, pak pyžámko a než člověk provlíkl ruce do rukávů, nejřív kecky a pak rukavičky.
        Pak ruce do rukávů a řvát do masky – sloužím socialistické vlasti!

      2. PPCHOJ se nosily v samostatné brašně přes rameno, nezávisle na malé či velké polní.
        Voják měl na zádech velkou polní, přes jedno rameno malou polní a zbraň, přes druhé rameno PPCHOJ, na opasku sumku se čtyřmi zásobníky a polní lopatku.
        Vypadal jako kokot, cítil se stejně a mohl se leda pomalu sunout, aby zaujal směr, pořadí a tvar nástupu.
        Někteří přítomní si jistě vzpomenou na používání hendykepu: vážil-li vojín méně než 60 kg, nenafasoval samopal, ale kulomet. Potom nenesl sumku s náboji, ale pás s náboji a jeho pomocník měl sice jen samopal a sumku, ale v ruce ještě nesl kufřík s pěti pásy (250 nábojů).

        1. Odborně se tomu říkalo IPCHO. Individuální protichemická ochrana. Vzpomínám si také na antidotum a šikovnou jehlu do stehna, ta se aplikovala přes gatě.

          1. Re: Ládik!!!

            Správně to bylo IPCHOJ

            Poslední slovo – „Jednotlivce“

            Btw. taková perlička – dostal jsem ostrou trojku basy zato, že jsem se při výcviku dožadoval
            KPCHOD.
            Gumy na mne hleděly, jak vyorané myši.
            Tak jsem jim vysvětlil, že nás je v družstvu deset kusů a chci pro všechny

            Kolektivní ProtiChemickou Ochranu Desetlivců.

            Soudruh „kapitán-čekatel“ řval tak, že jsem mu přes žaludek viděl až do prdele.
            Neměli to se mnou lehké…

          2. tady se trochu pletou vzpomínky.
            Od půlky osmdesátych let se používala Targusem zmiňovaná Jednorázová Pláštěnka JP-75. Nosila se ve spodní části somradla, nahoře byla maska M-10.
            Opravdu to bylo na jedno použití, obvykle to nepřežilo ani výcvik. Výrobně primitivní a ta výroba, i když je to k nevíře,se postupně zjednodušovala, zmizel knoflík pod krkem a používal se horší plast,
            Předtím se nad velkou-malou polní nosil VOP 64(? nejsu si jistý číslem), po vytažení jehel se plášť rozbalil a zahalil vojáka, který už měl nasazenou masku, takže si akorát nasadil kapuci a zbytek atom bordelu – rukavice a návleky na boty a pozapínal plášť.
            K tomu maska M-10 v jednoduchým somradle.
            Ta maska byla bezlicenční kopie US bazmeku, a vývojem to dospělo až k M-10M, se šlauchem na pití.
            Každý si asi pamatuje trojůhelníkové lícnicové filtry, který po vybalení ze zataveného igeltu nezadržitelně zezelenaly. A gumy za škodu na armádním majetku požadovaly 700-800 Kčs.

            1. Ano, přesně tak tomu bylo. Na nasazovaní PCHOJ (jiná zkrtaka se v ČSLA nepoužívala) byly časové normy. Začínalo se maskou, „Chemický poplach“ -> zavřít oči a nedýchat -> poslepu rozepnout brašnu -> nasadit masku, utahnout popruhy -> vydechnout -> otevřít oči. Norma na nasazení masky byla jednotky sekund, mám pocit, že na výtečné hodnocení 3 sekundy; kdo se přitom koukl, měl stupeň dolů.
              Jinak vidět rotu oděnou do klasického atombordelu pobíhající po mírně zadýmovaném bojišti/cvičišti, to bylo něco. Současnou mladou generaci by napadlo jediné – už jsou tady – ufouni.

        2. Re: ygorek

          Ano, nechat se smýkat po cvičáku bazmekem UK-59 o hmotnosti 10 kg patřilo k oblíbeným kratochvílím slabších kousků.
          Jestliže si některý z bigošů dovolil měřit pod metr sedmdesát a neboxoval první ligu, jeho osud byl zpečetěn.

          1. Ten kulomet byl neskutečně přesný! Kam střelec namířil, tam to šlo! Přesnější než samopal 58. S tím bych chodil i na zajíce.
            Nechtěl bych ty dnešní zázraky střílející i za roh.

    2. Děkujeme za vyčerpávající výklad. Je dobře, že v tom teď máme jasno a nedojde k mílce, co se kil a termínů týče. S takovou se i bude lépe šturmovat! Nedovedu poznat, jestli Vás s nostalgií ještě dnes šimrá po těle nebo štve, že jste ty ruksaky musel tahat. Každopádně, to podstatné je, že někdo něco tak zrůdného vůbec zvažuje. Nebo snad: „To si nemůžou dovolit, to by jim neprošlo!“ Je otázka, jestli by byly ty ruksaky a 58ky. Snad ne. Jinak by odvelenci museli, tak jak psala MSM o Rusech, válčit lopatkami. Pak by nějaké to kilo ubylo… Zapomněl jsem, že se na Ukrajině bojuje za (nejen) Prahu… 😟

      1. Re: PS

        Já jsem nic netahal, já na to měl lidi.
        A samozřejmě taky auta. Většinu vojny dvě až tři.
        Takže když byl poplach v době, kdy byla tma, z baráku oknem ven, sprint v keckách do autoparku, pak přílet s autem na barák a teprve oblíkat. Na flintu a polní jsem měl lidi.
        Lampasáci pak nemohli pochopit, že moje auto má potmě poloviční dojezdový čas na seřadiště 4 km od kasáren oproti ostatním.

        A zas opušťák…, tedy spíš to bylo většinou zahlazení trestu.

    3. Armady uz davno nedelaji zadny dlouhy pochody , tam kde je treba ,treba do prvni linie ,
      je odvezou vozidla na misto a se vsim co potrebujou ,to co je treba ,dalsi zase odvezou..
      Dokonce pouzivaji drony a vozidla bez ridicu , dalkove ovladany.
      Pani Markova tomu samozrejme nerozumi , nekde neco vycetla a pouzila to na clanek a diskutovat vo tom je zbytecny.

      1. Re: schumi

        Samozřejmě že nemáte pravdu. V případě akce toho naběháte a naplížíte dost a dost. nemluvě o tom, když vaše přibližovadlo sejme dron (jde podle tepla na motor) a vy pak zdrháte k nejbližšímu krytu (les, křoví, hlubší příkop).

          1. Re: Šumi

            Šumi sem, šumi tam, to máte jedno. Hlavně že se poznáte mezi sebou.
            No jen si představte, kdybyste se doma nepoznal a čuměl byste po ránu na cizího idiota s vaším kartáčkem v hubě!
            Kuwa, a ve vašem „podepsaném“ pyžamu!

  9. A další perla, doufám, že neunavuji, ale zrovna v UK (a USA) se naše protektorátní mafiánstvo inspiruje nejraději:
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-britanie-propusti-tisice-trestancu-pred-terminem-po-nepokojich-potrebuje-uvolnit-veznice-40484744
    Kdysi jsem slyšel, že někdo na zdi v kriminálu parafrázoval Fučíkovo slavné: „Lidé, bděte!“
    Na:
    Lidé bděte – sem se všichni nevejdete!

    Ale v UK našli recept. A ti propuštění „dobrodinci“ uvolnivší místo buřičům, budou jistě tak dobře napravení,
    že zbytek populace bude mít jiné starosti… asi jako po amnestiích Vency Flašky

  10. Čert jezdil na Leopardu
    možná jenom deset yardů.
    Potom přílít z dálky Kornet.
    Nepomohl Super Hornet,
    toho sundal Vympel lehce.
    Do Ruska už nikdo nechce.

  11. Zajímalo by mne, co duševně nemocní. Z těch měli za dob povinné vojenské služby největší vítr, protože hrozily mimořádky. Ale jistě jsme pokročili dál.

      1. Třeba Lipánek by šel použít jako živý náboj do děla v cirkuse, k blembáku a nepadnoucí vestě přidat jen červený nos, vystřelit a v místě dopadu se Rusové potrhají smíchy.
        Byl by lepší než Tlustá berta nebo FAB 3000 😀

        1. Obavam se, ze nebyl. Co jsem nasel, tak nejvetsi raze je 890mm, tam se nevejde. Ale sel by podvesit pod nejake velke letadlo, vybavit kridly na ocase (takze kdekoliv po tele) a pouzit jako klouzava bomba.

          1. Souhlasím, navrhoval bych ale cvičný shoz, jako poslední varování, shoz někde nad Nova Zemla. Rusové by viděli, že ta jejich car bomba byla vlastně jen čajíček, vhodný leda na Silvestrovské pobavení pyrotechnikou…

            1. No jo, ale kdyz takovou ultimatni zbran pouzijete na cvicny shoz, zbavite se trumfu. Na cvicny shoz navrhuji pouzit Cernochovou.

              1. Černé neštovice, Godzilla, antrax a Černochová budou jistě na nějakém zakázaném seznamu biologických zbraní 😉

    1. Re: katango

      Na vojně je duševně nemocným úplně každý. První věta, kterou jsem se naučil na vojně „po slovensky“, zněla:
      „Těbe jebe ako koňovi.“

      Jeblého koně jsem však za celé dva (a pro velký úspěch něco navíc ) roky nepotkal.

      Slušně řečeno – projevuje se ponorková nemoc, duševní nerovnováha z odloučení od dosavadních známých, časově náročný rozvrh (v průměru co třetí den celodenní dozorčí nebo strážní služba, minimální osobní volno).

      1. No, to nerozporuju. Ale dělala jsem dost vyšetření ohledně způsobilosti absolvovat základní vojenskou službu, že vím, že se skutečně mimořádek bojej, natož takovejch, kdy vojcl ublíží sobě či někomu jinýmu. A to u osob trpících duševní nemocí nejen že hrozí, ale dá se to i čekat.

        Nemám na mysli ty, kterým hrábne až na vojně. S těma jsem se nepotkávala.

        1. Děkuju za vhled.
          Ale stejně víc by mě zajímalo, do jaké míry v dnešní vyspělé době lze lékařsky (asi psychiatrem) poznat psychopatii (byť třeba není nemocí) …

            1. Děkuji.
              Vzpomněl jsem si totiž na některé („obyčejné“) řidiče, kteří dělají psychotesty a současně se mi jaksi nechce věřit, že by ti na postech nejvyšších byli povinně podrobováni psychologickému vyšetření …

    1. JanzP:
      A někde vedle čtu, že hrozí krach bank. No bodejť by nehrozil s takovouhle politikou. To si kdekdo rozmyslí ukládat tam peníze.

      1. Zlato dnes trhlo další cenový rekord 2524 USD za unci, má to vícero důvodů, ale klesající důvěra ve finanční sektor v tom také je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *