Jak jsem už psal, jediná česká prasička byla, že přizazdili okna, aby mohli na podlahy nasypat víc obilí a tím zvýšit kapacitu. Tož je postupně odzazdíváme na původní velikost i původní rámy. Za měsíc a něco se pak stará okna vyndají a přijdou tam nová.
Jedno okno – jedna hodina práce i s úklidem. To všechno osmatřicetkrát.
Díky všem za podporu. Na podzim už se nám tam vítr prohánět nebude.


Nevím, jestli si rozumíme. Kdybych to dělal já, krokve by byly skryté. Odkryté by byly jen masívní trámy konstrukce krovu. Pravděpodobně ani ne až do hřebene, jen po kleštiny, nebo co to tam je. Žádnými „falešnostmi“ bych se nezabýval.
A co se týče „blbíšova“ zábradlí – mám pocit, že z jím citovaných předpisů stačí dodržet hloubku parapetu nad 200mm, což by neměl být žádný problém.
Patřilo pod původního Kolemjdoucího níže.
Jenže tímto způsobem, který navrhujete, nedosáhnete parametrů, které dnes vyžadují stavební předpisy. Proto také Vidlák píše o „falešných krovech“.
Prostě ty původní krokve mají nízký průřez a nevleze se vám tam dostatečná tloušťka vaty.
No tak je nastavím hranoly potřebné výšky. Ale konečně mi asi dochází, co je míněno těmi falešnými krovy (krokvemi?). Na to bych se vyprdl, je to zbytečná komplikace a vytváří riziko poruch.
Blbíši, nevadilo by Vám, kdybych si od Daniela vyžádala Váš e-mail? Potřebovala bych něco zkonzultovat a mám ve Vás důvěru! Děkuji moc!
Omlouvám se Vám MK za pozdní reakci, ale nevšiml jsem si jí — zas tak pravidelně to tady nečtu.
N E D Ů V Ě Ř U J T E ! = jak níže sám/sama poznáte !
Vážím si toho, ale nezlobte se, vadilo by mi to moc. Já od jisté doby (2009) po sítích už OSOBNĚ nekomunikuji!
Vysvětlení:
V roce 2009 mi byl ukraden projekt jednoho pavilonu v nejmenované nemocnici, na kterém jsem se svými kolegy opravdu intenzivně pracoval 3/4 roku, 16–18 hodin denně. Protože jako obchodník jsem stál vždycky za starou bačkoru, tak se holt stalo, že jsem uvěřil a důvěřoval investorovi a v dobré víře mu v předstihu v elektronické podobě (dokonce ve formátu DWG — já důvěřivý vůl!!!) poslal další stupeň dokumentace, zpracovaný už do 80 %! (= tehdy všichni moc spěchali a já, když někomu podám ruku, tak se snažím slib dodržet).
Ve veřejné soutěži jsem skončil na druhém místě, a protože jsem nikdy nikomu nedlužil a žádné půjčky neměl, považoval jsem za povinnost nejdříve vyplatit podíly svým kolegům (= profesionálům) za odvedenou práci (= byl jsem HIP = hlavní inženýr projektu = podnikající osoba, na jejímž triku spočívala veškerá zodpovědnost za projekt!!!). Přišel jsem tak o veškeré své úspory, takže jsem si po zaplacení kolegů už nemohl dovolit právníky a přiznávám, že vlastně jsem neměl ani chuť!
Stalo se totiž to, že konkurence podsekla cenu a vyhrála soutěž — byla totiž o !!! 35 % !!! levnější, což ani náhodou nemohlo být možné, když neznala co já, který akci znal od „a“ do „z“ a navíc byl jejím autorem!!!
Až později jsme zjistili, že konkurence měla k dispozici náš projekt, který jsem tehdy v dobré víře v předstihu poslal investorovi, včetně těch DWG výkresů, takže si nás s naprostým přehledem mohla dovolit namazat na chleba.
Prostě v byznysu se prý důvěřovat nemá — a já důvěřoval. Moje velice do dna vyžraná životní zkušenost!
Občas, když jezdím po republice a dostanu se do toho města, jedu kolem té nemocnice a vidím tam „svůj“ pavilon, tak si říkám, že je dobře, že už je to za mnou. S manželkou, která tehdy finančně táhla rodinu z učitelského platu, si říkáme a chlácholíme, že je dobře, že jsme to tehdy ve zdraví překonali a že třeba ten pavilon někomu zachránil život. Vím já?
Mám to s tím pavilonem a lidmi, kteří nás/mě podrazili, stejné jako s Posseltem a našimi kolaboranty = UŽ mě nezajímají, ale ani náhodou jsem jim neodpustil a nezapomněl!
Ale k Vašemu dotazu:
dotaz na mě můžete poslat těmito dvěma způsoby („A“, „B“) a já, pokud budu vědět, Vám rád poradím/vysvětlím Váš problém.
A/
1.
Svůj dotaz na mě si nejdříve napište do Wordu jako prachobyčejný dokument.
2.
Uložte si ho ve Vašem PC třeba pod názvem:
dotaz na blbíše ve formátu *.DOC či *.PDF
3.
Otevřete tento Catabox = „kočičí krabici“ na této adrese:
https://catbox.moe/?utm_source=chatgpt.com#
4.
Do okénka Vyberte nebo přetáhněte soubory vložte z Vašeho PC ten uložený soubor dotaz na blbíše.doc, nebo .pdf.
5.
Chvilku počkejte a v tomtéž okénku se za chvíli objeví URL adresa v přibližně této podobě:
https://dotaz-na-blbise.doc,
což není nic jiného než URL adresa, kterou jako odkaz vložíte sem k Vidlákovi do svého komentáře, jako každý jiný odkaz, a já si ho přečtu a zareaguji.
Navíc tento způsob umožňuje do dokumentu vkládat fotografie!
B)
Nebo pokud máte datovou schránku, zanechte mi tady její číslo a já se Vám ozvu přes ni!
P. S.
Jestli jsem Vás zarmoutil, ještě jednou se omlouvám a jako omluvu speciálně Vám dneska posílám odlehčujícího Starce:
Stařec, Eleonora a Kryšpín aneb buřty, pivo a nenávist
podle Vám popsaného způsobu „A“. Najdete ho u Vidláka pod článkem: Příliš se to podobá Majdanu.
S úctu blbíš
Dobrý večer, blbíši,
Děkuji Vám za Vaší odpověď!! Nepředpokládala jsem, že bychom spolu komunikovali přes síť, ani já nejsem pro tento druh komunikace. Ale naprosto chápu Vaší reakci v souvislosti s tím, co se Vám stalo. Svůj dotaz sem vkládat asi moc nechci, nepotřebuji, aby si to přečetl každý, kdo sem zavítá, a datovou schránku nemám a ani mít nechci, jsem jen soukromá osoba s rozpadajícím se domkem po rodičích.
Ještě jednou moc děkuji a přeji hezký večer!
Martina
Kde se ten dům po rodičích nachází? Já žiji na krajíčku Opičích hor.
Všechny konkrétní dotazy se dají formulovat obecně, aby k Vám neukazovaly cestu.
Mám to kousek od Muzea Aloise Jiráska a Mikoláše Alše. K Vám je to daleko…
https://files.catbox.moe/wfaj82.pdf
Ano ano, je to tak, jen od muzea na druhou stranu, kde taky jistý pan profesor pomohl lidem s brýlemi.
Pokud byste jel zasadit další macešku nebo jinou kytičku, můžete u nás nechat auto..
Děkuji moc! Zde ve vláknu?
Krásnou neděli!
S brýlemi? …a já myslel, že s čočkami!
👍
https://files.catbox.moe/65kd1j.pdf
https://files.catbox.moe/fxcpqi.jpg
tahle indicie je na houby, pan profesor je moc vysokej, mohl klidně dohlídnout do zahrad až k ulici „Na okraji“
https://files.catbox.moe/qaf5ru.jpg
Paní inženýrko, identitu jste si propíchla dokonale. Tohle v životě nepochopím.
Za vápenku do polí
ve višničkách Martina,
se smetanou hlavu moří
jak ten dvojdům v Praze zbořit.
láry fáry psáry
jakýpak s tím štráfy
https://files.catbox.moe/tknjva.pdf
Blbiši, fakt jste velký borec, z paní vylákat ke zveřejnění veškeré údaje a potom hvězdičkovat adresu. Bravo.
Colombo
Bohužel to není nic pro Colomba, je to práce na pět minut včetně Vašeho zaměstnání. Na Vašem místě bych volal Vidlákovi, aby to tady smazal. Nevíte kdo to tu najde a do důchodu máte ještě daleko.
Na https://www.institutceskehovenkova.cz/ je kontakt s telefonem.
Jo a pokud by se Vám hodilo blbíšovo jméno, adresa, email, IČO a podobně, napište sem, pošlu. Spojení na Vás díky němu mám.
Nemusíte, děkuji, už sem psát ani chodit nebudu, hezký den!
Neblázněte, nechte to Vidláka smazat a vše bude v pohodě. Takové lidi potkáte všude.
Děkuji, už snad ani žádné rady nepotřebuji, nic jsem Vám neprovedla.
Na takovou stavbu patří dřevěná okna
V současnosti, už se tento typ oken nevyrábí,možná jen na zakázku.
Pode foto mne to připadá jako jedno sklo,co by nevyhovovalo když se tam bude vytábet.Lepší by byly plastové, dřevo pracuje a žádá údržbu.
Dřevěná okna tam také budou. 🙂
1)
Design „sýpka“:
předpokládám, že se projektantka i Vy se přikloníte k variantě zachování toho nádherného až obdivuhodně zachovaného krovu v interiéru jako pohledového prvku. Design sýpka
V takovém případě bude nutné uvažovat o skladbě střechy s nadkrokevní tepelnou izolací, včetně všech souvisejících vrstev a detailů (hydroizolace, difuze, kotvení krytiny apod.). Toto řešení má zásadní vliv na celkovou skladbu střechy i navazující konstrukční detaily.
Zároveň bude potřeba zohlednit dispoziční a provozní řešení podkroví s požárně-technickými požadavky, zejména s ohledem na přiznané dřevěné prvky krovu.
V této souvislosti si dovoluji poznamenat, že je vhodné koordinovat skladbu střechy ještě před nástupem pokrývačských prací, aby byla zajištěna správná návaznost jednotlivých vrstev. Proto mi není jasné Vaše onehdá připomínka, že pokrývač je už připraven na konci prázdnin?
2)
Předpokládám, že obvodové stěny jsou kamenné.
Po vybourání okenních otvorů doporučuji provést zednické dočištění ostění. Následně, ještě před zaměřením a výrobou oken, je vhodné realizovat kompletní zateplení ostění, nadpraží a parapetní části v plné tloušťce zdiva ( tedy od vnější hrany otvoru po jeho vnitřní líc).
Tloušťka izolace by měla být stanovena na základě tepelně-technického výpočtu.
Dodatečné zateplení po osazení oken není vhodné z hlediska tepelných mostů a jednotlivých detailů napojení = častá chyba!
3)
Pozor na výšku parapetu oken = bezpečnostní předpisy = asi nebude splněna!
Řešení:
– interiérové zábradlí
– interiérová, nebo exteriérová mříž
– v samotné konstrukci okna
Ale to Vaše projektantka určitě ví, takže se omlouvám za nadbytečný text!
To všechno samozřejmě paní projektantka ví, to jste ji nemusel takto veřejně shazovat, vy jeden „šovinisto“ (:-!).
Nikdy není nic jistého, i projektanti / projektantky jsou omylní, nebo nezkušení (teorie a praxe je sakra rozdíl !!), nebo jen lidsky si něco neuvědomí či opominou…
Takže opatrnost je nezbytná a i Vidlák by si mohl – až bude mít nějaký projekt – si ho nechat projít zkontrolovat „zkušební komisí“.
Více hlav více ví a jak je vidět, kolega se v tom vyzná a poslat mu projekt v PDF je chvilka a on jistě neodmítne se na to podívat – případně i další praktici z oboru.
Nejhorší na stavařině je se učit „na chybách na vlastním domu“..
Za tu realizaci bodu 2) bych se přimlouval. Často se to opomíjí, nedá to moc práce a přínos je znatelný.
Konstrukce krovu může být přiznaná i při vnitřní tepelné izolaci. A bude to mnohem jednodušší a hezčí.
Jinak zdi jsou zjevně z cihel.
Zateplení špalet bude realizováno a okenní otvory budou samozřejmě začištěné. Okna budou mít ztenčené rámy, aby ubraly co nejméně světla.
A v podkroví jsou okna skutečně poměrně nízko, ale po osazení parapetů by měly na knop vyjít, aby se nemusela přidávat žádná zábrana. V přízemí i v prvním patře jsou okna naopak relativně vysoko.
…jen jestli vás nehoupou, Vidláku — mrkněte do současných požadavků:
• vyhláška č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu,
• norma ČSN 74 3305.
Podle fotek ale ten parapet ve Vašem podkroví požadavky nesplňuje.
Novější úprava normy ČSN 74 3305 z roku 2025 doplňuje, že u místností s podlahou více než 12 m nad terénem musí být parapet vysoký minimálně 900 mm.
Pokud parapet není dostatečně „hluboký“ (tj. má šířku menší než 200 mm), posuzuje se prakticky jako zábradlí a musí splnit požadovanou výšku zábradlí:
• 900 mm,
• 1000 mm,
• 1100 mm,
• 1200 mm,
a to podle výšky možného pádu nad terénem. Výška se měří od čisté podlahy po horní hranu parapetu.
Možná jsou ale i jiná řešení:
Vrstvené bezpečnostní sklo:
• používá se lepené bezpečnostní sklo,
• sklo musí být navrženo statikem nebo sklenářem jako zádržné, tedy na vodorovné zatížení.
„Francouzské“ zábradlí:
• skleněné nebo kovové,
• řádně kotvené do zdiva nebo do okenního rámu.
Zvýšený pevný spodní pás:
• část pod fixem není průhledná,
• případně je prosklená bezpečnostním sklem,
• tím vznikne „parapet“ požadované výšky.
Pozor:
samotné izolační trojsklo, dvojsklo, natož jednoduché sklo nestačí. Pokud má zasklení fungovat jako ochrana proti pádu, musí být:
• bezpečnostní,
• vrstvené,
• správně kotvené,
• a musí mít příslušný atest / prohlášení o shodě pro kolaudaci.
P. S.
Ještě k té „falešnosti“ — opravdu si ji rozmyslete. Vypadá špatně, jako všechno falešné!!! Jednoznačně bych šel do nadkrokevního zateplení střechy, protože stávající krov si to opravdu zaslouží. Zachováte „sýpkový“ interiér(design) i autentický ráz domu (genius loci tak nedostane na prdel.
ještě otázka:
co je v tom (či k čemu slouží)
hnusnémpřízemním přílepku (přístavbě) s tou pultovou střechou?(viz to skupinové foto vidláků z toho setkání)
mělo být škrtnuté pouze slovo „hnusném“
Asi aby neprselo na rampu pri vykladani, vseznalku.
Ideální takto radit všem služebním a Oganesjanům, jak to Vidlákovi zavařit. Email náhodou nemáte ???
nebuďte paranoidní, předpokládám, že do těch prostor budou mít přístup dětia to není žádná legrace, to je nad všechny oganesjany, víme?
… ale ty Vidlákem zveřejňované fotky mohou být nebezpečné, to tedy Vám dávám za pravdu, ty by mohly sloužit jako tutový podklad k nekalým činnostem! Třeba já z pár fotek interiéru dokážu odvodit hodně údajů, o kterých laik nemá ani tušení!
Mate vlastne pravdu, svou odbornost jste ukazal uz na tech kamenych zdech, netreba se bat.
Při dnešních předepsaných tloušťkách tepelné izolace již nedocílite přiznaných krovů při zateplení zevnitř.
Kompletne ne, ale my mame na baraku izolaci 16cm mezi krokvemi + 16cm NA klestinach, takze ty jsou priznane.
mám ovšem dost místa, abych pod zateplením a záklopem udělal krovy falešné.
falešné? … to jako fakt?… že si děláte srandu, že jo?