21 července, 2025

Kde a za co stojíme?

Mainstreamová média, která plošně selhávají ve funkci hlídacího psa demokracie, respektive tuto funkci neplní, neboť se stala nekritickými podporovateli Fialova kabinetu, kterému tak prochází mnohem závažnější kauzy, než které jiným v minulosti srazily jejich politický vaz (Gross, Rath, Nečas, Kubiceho zpráva ad.), svorně bijí na poplach před obrozeneckým spolkem Svatopluk. Ten prý chce změnu režimu či systému (v tom evidentně ona média nemají jasno), a vychází jim z toho jediné: Profesor Drulák a spol chtějí zničit demokracii. Takové ulhané Forum 24, které se muselo k vůli prohranému soudu za své lži omlouvat, pokládá za nezpochybnitelné, že Spolek Svatopluk je placen Ruskem, ačkoli pro takový blábol nemůže sehnat jediný důkaz. To mu ovšem nepřekáží v šíření nenávisti proti profesorovi Drulákovi a podobně smýšlejícím. Přirovnáním k jednotkám SA si tento nechutný nenávistný tlampač se Šafrem v čele koleduje o další prohraný soud.
Čeho se mediální mainstream tolik bojí? Především se ozývá jako ona pověstná potrefená husa, neboť nepracuje tak, jak by měl, a podílí se na marasmu stávajícího politického systému, kdy mnohdy šíří nepodložené kachny, a zaměňuje informování s propagandou.
Politický systém je širším termínem než politický režim, a zahrnuje jednotlivé instituce včetně systému volebního. Rovněž je propojen s politickou kulturou.
Oproti tomu politický režim lze chápat jako organizaci politické moci.
V tuto chvíli nechme stranou systém ekonomický (například přechod od nadnárodních korporací k průmyslovým družstvům či odstoupení od globálního finančního dolarového systému), a zaměřme se na politiku.
Svatopluk je mainstreamem nařčen, že údajně neplní nadstranickou roli. Sami mainstreamoví novináři ale popírají sami sebe, když uvádějí, které politické strany se Svatoplukem komunikují či přímo kooperují. Nejsou to zdaleka pouze Stačilo! či SPD, ale rovněž politici z hnutí ANO, od Motoristů, Svobodných, PRO, Trikolory a dalších. V tomto je Svatopluk skutečně nadstranickým. A že zde není pro strany vládní? Proti nim se právě vymezuje. Je kritizuje za úpadek demokratického režimu i systému, a hledá východiska k návratu k demokratické diskusi a k demokratické soutěži.
Je pochopitelné, že mainstreamová média tolik křičí. To ona měla upozorňovat na znepokojující trend rostoucí cenzury a potlačování občanských svobod. Ona měla varovat před militarizací společnosti (na Hradě sedí bývalý generál, navíc školený za minulého režimu, a cosi jako strategickou komunikaci má řídit plukovník, který zná jen povely a vulgaritu). Ona měla jako první odmítnout kriminalizaci odlišných názorů a pojem „dezinformace“, jenž není možné charakterizovat jinak, než že jde o jakýkoli výrok, který není v souladu s vládní linií.
To mainstreamová média měla chránit jednotlivce před ideologickým lynčem. Nikdy neměla dopustit soud s učitelkou Bednářovou. To by ale sama nesměla vést podlé ideologické války založené na argumentačních faulech, například proti Kateřině Konečné či Danielovi Sterzikovi.
Pro český mainstream tu žádná hrozba demokracie ze strany vlády neexistuje. Tak musí onu hrozbu učinit ze Svatopluku, který roli těchto médií zastoupil. Kdo selhal či se své povinnosti přímo zpronevěřil, tento fakt většinou nepřipustí, a naopak má tendenci pošpinit toho, kdo poukazuje na jeho chyby.
Mainstream pokládá současný český režim za vrchol demokracie. Pak zřejmé, že kdo vybízí ke změnám, musí být padouch s totalitními úmysly. Jak jinak to politicky neangažované veřejnosti vysvětlit, že?
Ti, kteří za vlády Fialova kabinetu mají strach veřejně sdílet, co si skutečně myslí, vědí, že mainstreamová média nezávislá nejsou, a nejen, že se jich před vládním molochem nezastanou, ale ještě si do nich s gustem kopnou. A člověk, který má být vizitkou vládní komunikace, nazývá novinářku Angeliku Bazalovou kreaturou. Zkrátka se mu nelíbí. A nelíbí se mu, že právem zpochybňuje jeho poslání. V demokracii se totiž diskutuje. Demokracie ale v žádném případě nepotřebuje cosi jako „koordinátora strategické komunikace“. Ostatně, co čekat od člověka, který v dubnu 2025 v Novém Jičíně na besedě s občany přihlížel, jak je jeho názorový odpůrce bit? Také se mu nelíbil. O tom se ovšem v mainstreamu nedočtete, protože nálepku „fašistů“ má mainstream vyhrazenou pro „dezoláty“.
Jak strategicky vše shrnul pan Foltýn?: „Vůbec nejlepší je nechodit na akce, které chcete narušovat. Prostě nechoďte tam. Když se někomu nelíbí téma, tak ať tam nechodí. Ať si to pustí na Youtube a rozčiluje se doma.“ Inu, nejlepší komunikace, žádná komunikace. Narušovat se potom smějí pouze akce „dezolátské“, neboť „dezoláti“ jsou natolik záludní, že nepoužívají pěsti, ale argumenty. Proto jsou rovněž tak současnému režimu nebezpeční.
Dělení občanů na různé kategorie s tím, že takzvaní dezoláti jsou takřka bezprávní, je zřejmě v pořádku. Básník Hejátko má zákaz cokoli veřejně psát, dokonce i zpívat. Je prý enormně ideologicky nebezpečný, narozdíl od „sympaťáka“ Cintuly, samozřejmě. Ten se pouze ve jménu demokracie pokusil zcela v souladu s liberálními hodnotami odstranit „dezolátského“ politika. Co také s těmi „dezoláty“, že?
Na to vám mainstream nejspíš sdělí, že v Rusku básníka protestujícího proti válce zbijí a zavřou, a obviní vás, že to údajně schvalujete, třebaže neschvalujete. Petr Drulák rozhodně nechce zavádět poměry ruské. Několikrát jasně deklaroval, že je proti jakékoli kolaboraci s Ruskem, USA či Bruselem. Že chce hájit zájmy českých občanů, nikoli cizích mocností.
Řešení spatřuje v úzké spolupráci zemí Střední a Východní Evropy, a to jak po stránce ekonomické, tak bezpečnostní.
Mainstreamová média a vládní politici s oblibou rozšiřují mýtus, že za nedůvěrou v média, soudy a politické instituce stojí „dezolátní činnost“. Skutečností je, že tato nedůvěra pramení ze způsobu, jak ony instituce (ne)konají. O roli médiích již toho bylo napsáno dost. Co se týče nedůvěry v právní systém, je třeba si uvědomit aplikaci dvojích metrů (kauzy Martina Langa či Tomáše Čermáka) či protidemokratický princip zavádění peněžitých trestů pro bohaté. Kdo má peníze, tak se vykoupí, kdo je nemá, půjde sedět. Takto rovnost před zákonem vskutku nevypadá.
Víte, jak jednoduše poznáte, že zde máte provládní média? Kromě již výše popsaného i tak, že ministrem vnitra je nadále Rakušan, kauze Dozimetr navzdory, a premiérem Fiala, který nejenže přežil zapomenutý milion v kampeličce, ale i miliardovou bitcoinovou aféru.
Kdyby nešlo o pana Jurečku, ale například o Janu Maláčovou, myslíte si, že by jí prošel bujarý večírek v době útoku na většinou mladé studentky na univerzitě, zvláště, kdyby o tom útoku následně prokazatelně lhala? Kdyby to nebyl Rakušan, ale například Stanislav Gross, umíte si představit, jak by média postupovala nejen v případě kauzy Dozimetr, ale též ohledně jeho lží o zásahu policie v době útoku na FF UK?
A do třetice, kdyby kauza s nepřiznanými miliony za byt visela místo Martinovi Baxovi na krku Jiřímu Paroubkovi, jak myslíte, že by k ní mainstreamová média přistoupila? To samé platí o účelovém agitačním útvaru známém jako Milion chvilek (v žádném případě ne pro demokracii).
Spolek Svatopluk řeší nastavení konkrétních mechanismů, jak ze současného neutěšeného stavu vybřednout. Zabývá se otázkou pravomocí prezidenta, formou volebního systému či významu Senátu. Hledá způsob, jak delegovat více moci občanům, a méně různým think-tankům, které by z logiky věci, tedy že slouží zájmům cizím, neměly disponovat mocí žádnou.
Toto vše mějme na paměti v říjnových parlamentních volbách. Sám premiér Fiala nás vyzval, abychom volili podle toho, kde stojíme. Volme i podle toho, za co stojíme. Protože pokud nedokážeme ochránit své bližní před chudobou a před perzekucí, nestojíme za nic.

Následující báseň jsem napsal na své narozeniny v roce 2024, kdy jsem byl šokován atentátem na Roberta Fica. Panu Ficovi i slovenské společnosti jsem popřál, aby slovenský premiér odporný teroristický útok přežil, a aby nenastala vlna násilí, která by byla pro všechny ničivá. Modlil jsem se za něj – a přál nám, aby lidskost vítězila nad fanatismem, diskuse nad jediným povoleným názorem a mír nad válkychtivostí.
Odmítněme média, která podněcují k agresivitě a násilí, občany rozeštvávají, a uzurpují si právo soudit své názorové odpůrce. To je cesta, kterou se snad nikdo z nás ubírat nehodlá.

Modlitba za život Roberta Fica

Zrovna se modlím – pokorně a tiše,
za život muže – celou společnost.
Za činem podlým fanatismus píše,
co všechno zmůže – lidskosti je prost.

K nebi se dívám. Prosím, ať to zvládne,
ať černá bota zmizí navždy již.
Je doba tklivá – žít v ní není snadné,
dogma řeč smotá, okovy jsou blíž.

Nerostou plody jedu bez podhoubí.
Nenávist v kápi dlouho propast hloubí,
diskuse nezní – znějí rozkazy.

Ty tam jsou brody – proud řeky je dravý.
Velmi mě trápí, co nás všechny tráví:
Jsme pouze vězni. Kéž svit prochází…

Další báseň je již zcela aktuální – a je věnována onomu přešlapování nad propastí, jemuž jsme nyní v Evropě bohužel svědky. Evropa se zadlužuje ne proto, aby pomohla svým zuboženým, ale aby zbrojila a své zubožené znásobila. Nenechme si toto dogma vnutit. Nesmiřme se s ním.

Cestou za sny…

Dvanáctá blízko je, jen minuta k ní zbývá.
Ciferník otupí, ručička po něm šplhá.
Rozum je vypojen, cit troska neduživá,
je doba potupy, jímž symbolem je mlha.

Zlověstné bezčasí teď po vteřinách stéká.
Když vzdor v něm netiká, pak prázdnota vše dusí.
Faleš nic nespasí, jen leží jako deka,
a na ní etika v mínusech sčítá plusy.

Je kousek do celé. Zkázu hrom neodbíjí.
Svět prachem zocelen má velmi křehkou šíji,
pýcha mu láme vaz, a vzkaz je víc než jasný.

Lhostejnost dozrává v nádorech rezignací,
kdy z chyb je potrava, již netvor do tmy zvrací:
Naděje je jen v nás, a vede cestou za sny…

28 thoughts on “Kde a za co stojíme?

  1. Provládní čeští novináři stále vedou nesmiřitelný slovní třídní boj v pojetí levice a pravice. Ovšem nevšimli si, že se takové dělení už přežilo, a svět je nyní rozdělen na globalisty a zastánce národních států. Globalisté za poslední rok utrpěli v každé volbě jiných států většinou porážku, v nejlepším případě Pyrrhovo vítězství. Foltýn sice hloubí svůj příkop, jenže špatným směrem.

  2. V sobotu ve Varšavě u Paláce vědy a kultury byla demonstrace proti imigraci. Poté co byla policejně rozpuštěna, pokračovala průvodem přes centrum města.
    Nesleduju intenzívně zdejší silnoproudé trychtýře, ani zmínku o tom jsem nezachytil. Jenže ani tady. Předminulý pátek probíhaly vzpomínkové akce na genocidu Poláků, Židů, ale i Čechů ukrajinskými nacisty v roce 1943.
    Poláci jsou na Ukrajinu silně nas…, řekněme, že jejich názor není jednoduchý.

  3. Ring volný.

    Markéta háčkuje
    Vašík nám ráčkuje
    Mirka rohlík krade.
    Neotravuj, smrade.

    Černoška na tanku
    útočí na banku,
    kuje dílo žhavé,
    v moři peněz plave.

    Válek hledá léky,
    Síkela jde z Mekky,
    Jurečka se pase.
    Má 120 v pase.

    Blažek jde z mafie,
    Vítek sám pomyje
    své krvavé stopy.
    Nejsou dna a stropy.

  4. Vstanou noví demokrati.

    Nožem či pistolí
    právo se nastolí.
    Pět kulí Cintuly
    bude stačit.

    Pět kulí do břicha
    protivník utichá
    natáhnu kulicha
    půjdu svačit.

    Bylo to po právu
    nešlo o popravu;
    na počest Václavu.
    Mohu ráčit?

  5. Kde a za co stojíme?,z mého úhlu pohledu nemohu odpovědět neb mi brání jak mě vychovali moji rodiče,ale světový lídr to vidí zcela odlišně, takže vše je relativní, jedna věc je jistá a to otázka za 500-budou volby nebo nebudou a pokud budou uvědomuje si někdo , že dluh každého z nás je330 000kč co s tím to je další otázka za milion.

  6. Lidé volí ze zvyku
    stále stejnou muziku.
    Jeden Gotta, druhý Bacha,
    pračka přitom prádlo máchá.

    V ruce příbor nebo myš,
    na divanu hebký plyš,
    papír aspoň na tři vrstvy,
    v komerčce se prachy vrství.

    Z kohoutku furt voda teče,
    elektřina chleba peče,
    benzín pořád za babku,
    pohled míří na mapku,

    kde leží ty Maledivy.
    V hlavě nápad jurodivý,
    že na to jsou dotace.
    Zas to bude bez práce.

    1. Jakou kdo má peněženku,
      tak pak volí: Je to venku.
      Pro ty, jež je naditá,
      chudák je holt bandita.

      Ten, kdo zpívá, jak se žádá,
      ohne sice svoje záda,
      dluhy má však u zadku,
      neboť mluví v pořádku.

      Ten, kdo správná slova volí,
      vyplatí se z čehokoli.
      Že jsi čestný? Smůlu máš.

      Máš ji tehdy, když jsi rebel,
      marně se pak chytáš stébel.
      Sedět půjdeš za kuráž…

      1. Nožem nebo pistolí
        právo se tu nastolí.
        Jak Cintula nemám kuráž…
        Tak fijalu aspoň uraž!

        Spílám, co se vejde,
        urazit ho nejde.
        Je to prase s hroší kůží,
        v berlíně se s bertem druží.

        Snad ho pepka sama klepne,
        snad jí to konečně sepne
        a půjde ho kosou skolit.
        (I mrtvolu budou volit.)

  7. Tahle vládní sebranka už prostě má jenom jednu možnost. Označit každého, kdo není oni za ruského agenta. Totální krach jejich politiky jim nic jiného neumožňuje.
    Největší sranda je, že oni už říkají skoro totéž jako Petr Cibulka, ale jemu se všichni posmívají, zatímco Fialovci mají ještě řadu následovníků.
    Pritom jediný rozdíl je v tom, že Cibulka používá siderické kyvadélko a Fiala používá Koudelku a Šafra.

    1. To už je sofistikovanější snad i to kyvadélko…

      Překvapuje mě a štve, kolik lidí je schopno na šafry a koudelky naskakovat a brát je za bernou minci, když ani jeden nestojí za zlámanou grešli…

      Fanatismus, nálepkování, dehobestace názorových odpůrců. Jenom ne diskuse…

      1. Ale ubývá jich. Čím vztekleji tenhle režim reaguje, tím víc jim ubývá lidi, co jim věří. Dřív nebo později se dostanou do stavu, který tu bylo koncem 80. let, když už z vlády měli prdel skoro všichni.

  8. …Petr Drulák rozhodně nechce zavádět poměry ruské. Několikrát jasně deklaroval, že je proti jakékoli kolaboraci s Ruskem, USA či Bruselem. Že chce hájit zájmy českých občanů, nikoli cizích mocností….
    Jak? Sám se skupinkou věrných proti systému?
    Kolaborace znamená spolupráce, ne zrada, jak se to rádo interpretuje.

    1. Kolaborace získala pejorativní význam hlavně z doby německé okupace. Kolaboranti s nacisty nebyli zrovna vzory spolupráce…
      V tomto smyslu Petr Drulák kolaboraci zmínil a vymezil se proti ní.
      Rozhodně není ve svém úsilí sám, a nelze mluvit ani o nějaké malé skupince lidí.
      Doporučuji Vám trialogy spolku Svatopluk. Jsou to videa tak kolem hodiny času, a jedná se o diskuse na různá témata včetně ekonomické spolupráce či obranné politiky ve středoevropském a východoevropském prostoru.

      1. Význam slov se podstatně změnil. Slovo soudruh se stalo nadávkou. Slovo demokracie zcela prázdným pojmem.A můžeme uvažovat další – namátkou třeba vlastenectví…

        1. Vlastenectví není prázdné slovo, ale je nebezpečné pro naše západní kolonizátory. Němci nás potřebují, ukázal to i ten blackout. Který by nebyl, kdyby si Němci udělali pořádek se svou přenosovou soustavou.
          Ale naco, když tu mají mopslíky a loutky, které udělají co jim na očích uvidí.

    2. Ne tak docela.
      Spolupráce je „kooperace“, „cooperation“.
      Kolaborace mívá i v angličtině negativní smysl ale v češtině je ta negace silnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *