Je správné ukazovat na novinářské manipulace.
Seznamzprávy.cz zveřejnily 18. 4. 2025 článek: Senátor se setkal s neprávem vyhoštěným mužem. „Nechutné,“ říká Bílý dům. Je o Kilmaru Ábregovi Garcíovi, který byl deportován z USA do Salvadoru, jehož je občanem. V roce 2011 přišel nelegálně do Spojených států amerických a oženil se s americkou občankou, s níž má dítě. V roce 2019 mu byla zamítnuta žádost o azyl, ale soud rozhodl, že nemůže být vyhoštěn do Salvadoru. Přesto se tak v rámci zpřísněných opatření proti nelegální imigraci za prezidenta Trumpa stalo v březnu 2025.
Nejprve zástupce amerického Ministerstva spravedlnosti Erez Reuveni uznal vyhoštění jako administrativní chybu. Následně však byl obviněn svými nadřízenými, že u soudu nedostatečně hájil novou přísnou imigrační politiku prezidenta Donalda Trumpa a ve své funkci skončil. Nově již ministerstvo netvrdí, že šlo o chybu, a uvádí, že K. Ábrega García byl členem zločineckého gangu MS-13, což je v USA působící gang Salvadorců. Ábrega García však nebyl nikdy odsouzen v USA, ani v Salvadoru.
Po deportaci podal deportovaný, jeho manželka a syn žalobu k soudu proti deportaci. Okresní federální soudkyně v Marylandu Paula Xinisová prohlásila deportaci Ábrega García za protiprávní a nařídila vládě USA, aby zajistila jeho návrat do USA. Proti tomu vláda podala odvolání k federálnímu odvolacímu soudu, ale i opravný prostředek k Nejvyššímu soudu. Ten vládě částečně vyhověl. V rozhodnutí z 10. 4. 2025 potvrdil, že deportace byla nezákonná, ale neztotožnil se zcela s povinností pro vládu zajistit jeho návrat. V této části Nejvyšší soud hovořil jen o usnadnění návratu a věc vrátil k novému rozhodnutí okresnímu federálnímu soudu s tím, že soud má mít náležitý ohled na respekt vůči výkonné složce při řízení zahraničních věcí.
Vláda USA si tento výrok vykládá tak, že má povinnost přijmout Ábregu García a dokonce je ochotna pro něj poslat letadlo, ale je plně v moci Salvadoru, jako suverénního státu, zda ho propustí. A v tom je spor. Zdá má americká vláda nějak aktivně mocensky tlačit na Salvador, aby jej propustil, což by chtěla okresní soudkyně Xinisová, či nikoliv, což je stanovisko vlády.
A o tom Seznamzprávy.cz plné informace nepodávají. Uvádí jen tvrzení: „Americký federální soud nařídil vládě zajistit návrat Garcíi do Spojených států, což potvrdil i Nejvyšší soud. Bílý dům i Salvador se navzdory tomu odmítají rozhodnutím řídit.“. Seznamzprávy.cz hovoří o odmítání ze strany Bílého domu i Salvadoru. Nerozlišují, že zatímco Bílý dům je zavázán řídit se rozhodnutími amerických soudů, tak Salvador ne. Salvador není americká kolonie či protektorát. Nemá povinnost respektovat Nejvyšší soud USA a už vůbec ne okresní soudkyni. Ábrega García je salvadorský občan, ne občan USA, Salvador je suverénní stát, tedy vykonává neomezeně trestní i policejní působnost na svém území.
Seznamzprávy.cz rovněž svým textem vytvořily dojem, jak kdyby se Nejvyšší soud plně ztotožnil s postupem okresní soudkyně Xinisové, ale pravda je jiná. Právě po zásahu Nejvyššího soudu se již nehovoří vůči americké vládě o povinnosti zajistit návrat, ale usnadnit návrat, přičemž Nejvyšší soud výslovně chrání respekt k výkonné moci v oblasti zahraniční politiky. Ještě bude probíhat právní bitva, protože je jasné, že kdyby americká vláda vyvinula politický tlak na Salvador, tak bude salvadorská vláda jednat jinak, než když žádný tlak nebude. Navíc vláda USA za pobyt deportovaných do Salvadoru platí salvadorské vládě 6 milionů dolarů ročně, takže možnosti nátlaku má i díky těmto platbám.
Účelem tohoto textu není boj o jednoho deportovaného cizince z USA. Účelem je podat obraz věci, o které psaly Seznamzprávy.cz. Ať si každý udělá názor, zda Seznamzprávy.cz napsaly kvalitní či špatný text.
Mimochodem Seznamzprávy.cz si nepoložily otázku, jak bychom se zachovali my. Například kdyby nám Jihoafrická republika vydala omylem Radovana Krejčíře a nějaký jihoafrický okresní soudce by vládě v Pretorii a naší vládě nařídil, ať jej vrátíme. Ani my by jsme se takovým rozsudkem necítili vázáni a nevrátili jej. I zde platí ono biblické: „Třísku v oku bratra svého vidíš, ale trám v oku svém ne.“.
1. Je fakt, že US vláda odmítá respektovat rozhodnutí soudu a napravit chybu, pokud se stala.
2. Je fakt, že o informační média Garcíovi nepodávají úplný příběh.
3. Neúplnost informací neumožňuje posoudit jeho případ.
Nic nového pod sluncem. Poslední zpráva německého rozhlasu prý zněla : „Pod nepřátelskými letadly se nenachází žádné říšské územi. “ 😀