1 dubna, 2025

Zakázka na kulomety za miliardu. Předraženě, netransparentně a realizovaná firmičkou překupníků o osmi lidech.

Asi všem těmto šméčkům začneme pracovně říkat kód Charlie. I když v tomto je chudák Charlie úplně nevinně. Tak tedy kód Charlie, díl devátý.

Ono se to tak trochu schovalo za ten bizarní a téměř likvidační nákup F-35, leč nemělo by. Až tady zase začne totiž Kalamity Jane mávat 2%, 3% nebo ještě klidně i 5%, budete vědět, jak jich dosahujeme. A proč o to „někteří“ lidé tak moc stojí. A řvou, že kdo nechce dávat na obranu, je agentem placeným Ruskem. Ne hoši. Kdo nechce vyhazovat peníze na obranu není placený Ruskem, ale někým úplně jiným. Tak pojďme směle na to.

Kulometná firma CB Servis Centrum, s.r.o., byla založená v roce 1993 s minimálním základním kapitálem 100 000 Kč a záhadně se vypracovala během let na elitního armádního dodavatele strategického významu, který získal bez soutěže lukrativní zakázku na dodávku kulometů MINIMI v celkové hodnotě převyšující jednu miliardu korun Kč. A jelikož je to trochu do očí bijící, začal se tím zabývat NKÚ. Ten odhalil, že MO porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek, když s danou minifirmou uzavřelo smlouvu, která neodpovídala zadávacím podmínkám.

Kontrola NKÚ dále zjistila, že MO pořídilo nevhodné příslušenství ke kulometům MINIMI za 3,37 milionu korun a předávání AČR od zahraničního výrobce má být zcela bez zástupců onoho výrobce nebo jeho zprostředkovatele. Jako proč? Co když to nebude v pořádku?

A MINIMI nejsou jen kulomety. Minimální je též odpovědnost CBS, která ručí právě a jenom těmi 100 000 základního kapitálu. Pecka. V roce 2021 byla tedy uzavřena slmouva na zakázku za 1,2 miliardy na další kulomety. Nicméně víte, jaká je běžná cena těchto kulometů od výrobce? 5 x menší! 240 milionů. Kampak se ten zbyteček asi poděl. Že by onen překupníček? Samozřejmě je to s ničím nesouvisející spekulace. 🙂 Jenže to nestačilo a v dubnu 2022 k původní miliardové rámcové smlouvě připojen dodatek, který ještě tuto vražednou cenu navýšil. Nově ministerstvo zavázalo daňové poplatníky zaplatit překupníkovi z Borku u Budějovic 1,464 miliardy korun. Asi inflace….

No a v tom samém roce 2022 MO poskytlo CB Service štědře zálohu ve výši 185 473 016,85 Kč, která nebyla do konce rozpočtového roku vyúčtována. Asi vítr Máchale v tom rozpočtu. Takže už chápete, proč jsou nějaká procenta nesmysl? Protože čím víc peněz, tím víc takových zakázek a přesto nemají naši vojáci pořád teplé rukavice a ponožky.

Vyšetřete si všechna vaše šméčka a budete mít rozpočet jako víno na nule. To vám garantuju. Ale na to není vůle, co? Důchodcům byste na válku brali, ale tady si NKÚ může řvát jak chce, ale je ticho po pěšině. Šmejdi jste. Nic jiného.

70 thoughts on “Zakázka na kulomety za miliardu. Předraženě, netransparentně a realizovaná firmičkou překupníků o osmi lidech.

  1. Zbrojit se ekonomicky vyplatí, říká Nutela. Investovaná koruna do zbrojení se třikrát vrátí. To byli Klaus se Zemanem tak ekonomicky nevzdělaní, že se podle toho nezařídili hned po tzv. sametu? Už jsme mohli být 35 let jedním z nejbohatších národů na světě. Že měl kdysi stejný nápad jistý Adolf, a jak dopadl, není podstatné.

    1. Koho myslel tím nám, že nám Australané pomohli u Galipoli? Myslel tím ty, co mají z koruny na zbrojení 3 a on patří mezi ně?

      1. Pokud vím, tak anglosasové dostali u Gallipoli docela strašlivě na pr.el a měl s tím průs.rem dost hodně společného nějaký Čerčil.
        Austrálie a NZ tam poslaly cca 65 000 vojáků a z toho jich 12000 padlo a 25000 bylo zraněno.

  2. Porušení povinností při správě cizího majetku. Promlčecí doba je dostatečná.
    Po vyhraných volbách lze konat.

        1. Budu teď poněkud zjednodušovat a (řekněme) vulgarizovat – mimo beztřídní společnost na konci společenského vývoje proti sobě vždy stojí dvě antagonistické třídy s protikladnými zájmy. Pokud staré uspořádání společnosti mizí, je sice vždy nahrazeno jiným, ale třídní antagonismus a vzájemný boj v nějaké formě přetrvávají. V současné společnosti nám tak krystalizují jiné dvě třídy než v devatenáctém století – úzká a exkluzivní skupina vlastníků prakticky všeho a proti ní stojící naprostý zbytek společnosti postupně nevlastnící prakticky nic. Tato druhá třídy zatím existuje jako pouhá třída o sobě. Je jen otázkou času, než se ji někomu podaří proměnit ve třídu pro sebe.

          1. OT, ale jen trochu.
            Nikdy jsem si nebyl jist, že rozumím obratu „něco existuje o sobě“. Existovat o kom, o čem (6. pád) mi nedává žádný smysl, přestože v hodinách ML se tímto obratem přednášky jen hemžily.
            Co to přesně znamená?

              1. Já sám o sobě už portské nepiju. Už od té doby, co jsem se udělal sám pro sebe. Což je samo sebou, protože mi tehdy, třebaže to portské samo o sobě je vyhlášené, najednou samo od sebe přestalo chutnat.

                1. Intenzivne preslazena kapalina , kterou chlap nepije a kdyz jo,
                  tak neni chlap ,ale eunuch .
                  Nebo oslazeny kaficko s dortickama pro ty co radi mlsaji sladkosti a s nimi uspokojeni ,v utulny kavarnicce u Mysaka a nebo u Liperta kam chodi smetanka spolecnosti a damy s pinclama..

            1. o sobě = an sich, pro sebe = für sich

              Takto tomu, předpokládám, říkal Marx, když psal o objektivní existenci tříd a třídním uvědomění.
              (ne že bych ten marxismus znal až tak dobře, ale něco si člověk chtě-nechtě zapamatoval z marxáku na VŠ, k tomu rudimentální němčina…)

              1. Já německy neumím, takže němčina mi nepomůže. Já bych spíš rád slyšel/četl vysvětlení toho obratu.
                Vím co znamená psát o sobě, číst o sobě, mluvit o sobě. Ale existovat o sobě, o kom, o čem? Co si pod tím mám představit?

                Není to důležité – jen jsem to zkusil. Napadlo mě, že když ten obrat někdo užívá, bude umět vysvětlit, co to je…

                1. Věc nelze poznat samu o sobě. Můžeme jen usuzovat našimi smysly o věci. Poznání věci nevychází z ní, ale poznáváme ji skrze zkušenost, kterà nám umożní věc poznat jako jev.

                    1. Co? To je otazník na konci věty vaší? Jestli ano, pak usuzuji, že se jakoby ptáte.
                      Jak jako že to nejsou věc. Myslíte jako předmět? Jistě, že jsou. Můžete je i uchopit.

                    2. @M
                      Když zkušenost a jev jsou věc, pak je ale nemůžeme samy o sobě. Můžeme je poznat jen skrze zkušenost a jev, které ovšem jsou věc a nemůžeme je poznat samy o sobě. Můžeme je poznat jen skrze zkušenost a jev, které ovšem jsou věc a nemůžeme je poznat samy o sobě. Můžeme je poznat jen skrze zkušenost a jev, které ovšem jsou věc a nemůžeme je poznat samy o sobě. Můžeme je poznat jen skrze zkušenost a jev, které ovšem jsou věc a nemůžeme je poznat samy o sobě…

                      A tak se k poznání nikdy nedopracujeme. Tomu říkám filozofie (od slova zofos)!

                    3. No jo, a přitom existencialisté se při zpracovávání toho problému bez takového slova kdysi obešli. Tak to mají zřejmě jen fenomenálně.

                2. Marxisti to chápou (vykládalo se nám to) tak, že:

                  třída o sobě (Klasse an sich) = jako taková, sama o sobě, per se, existující skupina lidí se stejným sociálním statusem

                  Ve třídu pro sebe (Klasse für sich) se změní třídním uvědoměním
                  (třídním uvědoměním se rozumí stav, kdy vědomí třídní příslušnosti hraje ústřední roli v sebepojetí, sebeurčení a sebeidentifikaci individua a kdy lidé svůj třídní zájem kladou do protikladu k zájmům příslušníků jiných společenských tříd) .

                  https://encyklopedie.soc.cas.cz/w/V%C4%9Bdom%C3%AD_t%C5%99%C3%ADdn%C3%AD

                  https://encyklopedie.soc.cas.cz/w/T%C5%99%C3%ADda_o_sob%C4%9B_a_t%C5%99%C3%ADda_pro_sebe

                  1. Děkuji 🙂 Musím si to promyslet. – Rozumím tomu tak, že každá (společenská) třída je „o sobě“, a to implicitně. Třída, která není „o sobě“, nemůže existovat. Třída, která je „pro sebe“, je tedy také „o sobě“, ale má něco navíc, totiž to třídní uvědomění.

                    Jinými slovy: být „o sobě“ je totéž, co „být“.

                    Aha…!

                    1. Není nad to číst díla v originále, pak nemůže dojít ke ztracení v překladu.

                    2. Ano. Jak píšete, třída „o sobě“ jen je, třída „pro sebe“ má něco navíc.

                      Když někdo nevlastní výrobní prostředky, chodí „do práce“, prodává svou práci, „je vykořisťován“ (svou prací tvoří soukromý zisk vlastníkovi výrobních prostředků) atd., tak je příslušníkem nějaké skupiny (třídy). Ta objektivně existuje, prostě je.

                      Když si příslušníci té třídy „uvědomí“, že „to je nespravedlivé“, proti jejich zájmům, tak zahájí „třídní boj“ za své zájmy (proti příslušníkům jiné třídy).

                      Já to nevymyslel, takže neumím objasnit, kdy ta změna z „an sich“ na „für sich“ teda nastane, při kolika procentech uvědomělých příslušníků ….

                      Jen přidám, proto to hlavně píšu, že „für“ se do češtiny překládá také jako „za“, často v různých bojov(n)ých spojeních, např. für seine Überzeugung kämpfen (bojovat za své přesvědčení), Kampf für den Frieden (boj za mír), Kampf für Freiheit und Demokratie (boj za svobodu a demokracii) ….
                      Takže Klasse für sich by se dalo vyjádřit i jako „třída za sebe“ ve smyslu hájící (bojující za) své zájmy, bojující sama za sebe.

          2. No ano, třída je vtahována do děje, ale stále jako neaktér. Neuvědomuje si dopady toho, že nedokáže operovat se všemi informacemi?! Má pocit vážnosti, způsobený informovaností, tak veliký, že přehlíží pohrdání, kterého se jí dostává.

      1. Jenže až jim dojdou prachy kapitalistů, co potom?
        „Mladý dynamický dělnický kolektiv hledá kapitalistu na plný úvazek „

        1. Naším nepřítelem je spíš sektor, který tiskne a manipuluje s penězyi, velké finanční korporace. Z těch co sem píše je pravděpodobně je dost velké procento lidí, které by se dalo nazvat kapitalisty. Skoro vsichní už vlastníme nějaký ten vyrobni prostředek, nebo máme nějaké investice. Takže bojem proti kapitalismu, toho moc nedosáhnete. Právě tyto velké monopoly nám budou ještě tleskat. Pokud bychom chtěli něco dosáhnout je třeba vyhladovět parazita – lidí, kteří jsou pro společnost neužitečni a jen s ní sají.

      2. Ovšem pouze v rámci internacionály. Bez koordinace MHD se to, ehm, bez koordinace MDH se to nemůže uskutečnit.

        1. Nemůže? To.. dělnické… dělba nebo dílo, nebo djeló? A když se teda všichni složíme na děla, bude to už dost koordinované?

          1. Ježiš, musím honem uvést, než tu přistanou tři odkazy, že vím, že z dělnické třídy se nestřílí, a že přísahàm, že to byl nemístný, takový přespolní, ale nemnoho mezinárodní nežert

          2. Tak především, z dělníků a vůbec proletariátu si takovéto pohrdavé šprýmy tropíme pouze my, pravicoví kapitalisté. Patříte snad do naší vykořisťovatelské třídy? Máte snad podobně nekamarádskou povahu a jste v kolektivu pro své nechutné bohatství podobně neoblíben?

            Samozřejmě je (i vás, jestli to musí být) necháme složit se na cokoli. Abychom jim (a vám) to pak draze prodali, vždyť na to tu jsme a právě náš kapitalismus je internacionální. I vyrobit je to ve svých fabrikách necháme. A i tu internacionálu ať si zase založí, ať se udělají sami pro sebe, no to je gól…

            1. Tam je problém, že z vykořisťovatelů se časem vyčleňuje úzká vrstva, tzv. finanční oligarchie a ta pak vede lidstvo do válek za vyšší zisky. Vrcholná fáze toho vykořisťování je imperialismu a ten končí válkou. Marx myslel, že když se ti vykořisťovatelé svrhnou, tak válka nebude. A asi měl pravdu, ve východním bloku, kde ti oligarchové nebyli, byl mír 40 let.

                    1. No sám jste napsal že věci poznáváme skrze zkušenost. A poslední 2 války byly světové, takže pojem svět je zcela na místě, s lidmi pochopitelně a hromadné pojmenování lidí je lidstvo.

            2. Neoblíben pro bohatství? To jsem blázen.
              No ale, nechme blázna bláznem. Cítím v kostech, že tenhle polorozpadlý shnilý koutek bude zřejmě vytapetován. Notak, my si s kamarády povyprávíme třeba jindy.

  3. Národ, který nadšeně volí ODS má jedinou touhu – být okraden – jinak si nedovedu vysvětlit jeho 35 letou vytrvalost.

  4. Téma již delší dobu zpracovává Kverulant je to sice sprosťárna obyčejný kulomet za mega, ale podle insiderů MO spíš jen kapka v moři.
    Netušíte co všechno se tam i ututlá a jakým gangsterům z shora i z zpřátelených firem a firmiček jdou úředníci a “uživatelé” = vojenské útvary na ruku.
    Nebezpečné i jen tušit.

    1. Ano, tu občas někomu náhodou něco nezákonného najdou v autě při nečekané dopravní kontrole, tu někdo vypadne z okna nebo spadne posedu…
      A naopak, někoho čeká nevídaný kariérní postup…
      Přiložím jeden citát, se kterým lze jen souhlasit:

      „Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země. “
      Ernest Hemingway

      Na MO by sotva zbylo pár úřednic, aby běžnému vojclovi mohly alespoň koupit obyčejné kanady…

        1. Jenom bych připomněl, že jsme v ČR, takže místo odstoupení vládního mistra/ministryně za současného sypání si radioaktivního popílku na hlavu , to doslova odsere nějaká bezvýznamná úřednice MO i s rodinou. Zatím co kriekgJzPs_magor_ministryně bude velebena za odpovědný přístup k veřejným pěnězím …

  5. Nu, paní Marková, není na čase podat trestní oznámení? Máte to zdokumentované, tak byste měla. Ať se kočky mrouskají!

    1. Re: VČ

      Zákony jsou nastaveny tak, aby obyč smrtelník nemohl vůbec nic.

      Mám na mysli hovna nesoucí název „zákon o veřejných zakázkách“.

        1. Re: Sibyla

          Máte-li na mysli nákup munice s prošlou expozicí po celém světě, tak dozajista probíhá, nebo už proběhla.
          Nestarám se, protože aktuálně doma nemám nic, do čeho bych takovou munici mohl ládovat.

            1. Re: Sibyla

              Mám dojem, že Vetchý jel v nějakých pokoutních dodávkách dronů, možná i s nějakou municí pro tyto drony, ale o střelivu jako takovém nevím nic.

              1. Mně už se to plete, je toho moc, ale s tím Vetchým, nejprve i Černochová se nějak čílila a nic ticho po pěšině

    2. No já nevím k podávání TO je asi povolanější NKU který pochybení zjištuje a má relevantní důkazy. Ale proč si nerejpnout NE!

          1. Není mně jasné proč sem vůbec píšete. Nikdo z nás jako jednotlivec, s tím co tu je, neudělá nic, ani Vy a přesto se tu vyjadřujete poměrně často. Nechte tedy ostatní ať se vyjadřují také, Vaše věc to není a tak neustále nenapomínejte.

        1. Nechte to plavat. SK se aktivizuje jen pokud někdo pojme nějak závažné téma. Pak nastoupí jak úderka a odvádí řeč jinam a bagatelizuje téma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *