23 prosince, 2024

Připravenost: Vybavení preperského sejfu na zbraně – pistole.

Vybavení preperského sejfu na zbraně – pistole.

Poslední díl seriálu o typech zbraních pro prepera, tentokrát pistole.

Opět kontroverzní téma. Česká kotlinka je rozdělena na dva tábory – glokaře a čezeťáky. Ostatní jsou lepší či horší varianty těchto dvou technických řešení, případně nostalgiky nedající dopustit na jednoduchost revolveru.

Po diskuzích u předchozích dílů říkám na začátku – článek je určen pro nováčky, používám občas „básnickou metaforu“ a také zjednodušení tématiky, protože já nechci psát a vy číst knihu, která bude mít 300 stran a bude naprosto přesná (i tak vzbudí vášně), ale také bude pro pár odborníků, případně rejpalů a trolů.

Zůstanu u svého stylu.

Pistole.

Zvládnout ji musíte, je to součást zkoušek. Zároveň je pistole asi nejlepší zpsob, jak se naučit bezpečnou manipulaci se zbraní. Reference – z pistole mám nastříleno tak deset tisíc, nějakou tu soutěž jsem absolvoval (nic moc) a mezi kamarády počítám pár Mistrů z mezinárodních soutěží. Jsem totiž hlavně preper.

Pro prepera je volba, jakou pořídit pistoli, jednoduchá. Přesto je to pro střeleckou komunitu výbušné téma.

a) Musí to být ráže 9 Luger

Proč devítka? 40SW je přece lepší náboj (tvrdí někteří). A pětačtyčicítka je přece klasika. A má vyšší zastavovací účinek. Starší budou přísahat na agenty Mossadu a jejich Berretu 71 v ráži malorážky.

Nesmysly. 9 Luger je náboj snad všech policejních sborů a armád světa. Vědí proč.

b) A měl by to být Glock

V české kotlince, z historických důvodů, má Čezeta dlouhou tradici.

Ale ne pro prepera. Vy chcete tzv. strikefire pistoli, tedy s přednataženým úderníkem. Prostě pokud máte náboj v komoře, mačkáte (pořád stejně) a střílíte. Pistole s kouhoutkem (třeba zmiňovaná CZ75) funguje tak, že první rána jde ztěžka (stisknutím spouště natahujete kohoutek zbraně jak u revolveru), druhá hodně zlehka a změní se i délka dráhy spouště. Zdá se to jako malý rozdíl, ale prostě vede ke snížení přesnosti střelby.

Neřešíte pojistku, protože tam není, bezpečnost pistole je řešena jinak (a to je lepší, protože v krizovce prostě zapomenete odjistit. Vím, o čem mluvím – a následuje klik mrtvého muže.

Nezachytne se vám kohout za svetr. Opakuji, kouhout neřešíte, chcete rychle tasit pravděpodobně ze skrytého nošení.

Nezapomenete uložit pistoli do pouzdra s nataženým kohoutem. Nebudete řešit jeho vypouštění.

Proč ne petačtyřicítka? Jste preper, nechcete zásobník na 12 nábojů, když Glock má na 15-19 nábojů. Navíc jsem na vlastní oči na soutěžích viděl, že se variace Coltu 1911 sekaly nejvíc. Protestujte, já to viděl.

O vtipné ráži 22LR, neboli malorážky, psát nebudu. Nejste agent Mossadu (kdybyste byl, nečtete tohle).

A proč zrovna Glock? Prostě je to nejrozšířenější pistole.

Nezapomeňte – díly. A taky úchop, potřebujete být zvyklí na držení a ovládání té nejrozšířenější zbraně. Proto nechcete jen pistoli JAKO Glock, vy chcete Glock. Dáte do něj (skoro) jakýkoli Glock zásobník. Třeba ten na 33 nábojů (praktické to není). A pořídíte novou tak za 20k.

A také můžete časem pořídit „samopal“. Tedy přesněji samonabíjecí pušku na pistolový náboj, kategorie zbraní PCC. A do ní použijete (skoro) každý Glock zásobník.

Tedy do té vaší, protože jste preper a pořídíte si PCC na zásobníky Glock. Což je velká část těchto zbraní i od různých výrobců.

No a ještě slyším ty, kteří mi připomenou, že CZUB přeci dělá strikefire pistole. Jo, dělá. Jsou to krumply. Podívejte se na fóra, najdete tam komentářů dost. To bude hejtů.

Aby bylo jasno, Glock bezpečně není top. Třeba CZUB dělá model Shadow (za dvojnásobnou cenu), je super. Na takové to stříleníčko. Na soutěže.. Probuďte se, vy jste preper! A nebo – prvně kupte Glock a pak, až vás to začne bavit, kupte závodní pistoli. Ale na to jsou jiná fóra.

c) Určitě ne revolver

Nenechte se zmást povídáním o jednoduchosti a tím i spolehlivosti. (Možná tak zakopat na 20 let do mrtvé schránky, ale jak ji budete předkládat při opětovném vystavení ZP?)

Revolver je na 5-7 ran. První nevýhoda.

Revolver je VŽDY, díky konstrukci, větší a širší než odpovídající pistole. Druhá nevýhoda.

U revolveru musíte každou ránu buď natáhnout (nee, to jde jen na terč případně to zvládají dvěma rukama mistři Country western střílení, to vy nejste a dlouho nebudete) nebo promáčknout. Tedy silným stiskem i natáhnout kohoutek. To zásadně zhoršuje přesnost střelby. Třetí nevýhoda.

Je ale prostě kůůl. Fajn do filmu či knížky, zbytečný do postapa, pokud to není vaše další zbraň. Mám celkem čtyři, dva černopraché. Ke spolehlivosti – Rem 1858 z mé profilovky přestal točit válcem, když neměl náladu.

Revolvery ale nevlastní Karel Prepper – preper, ale Karel Prepper – nostalgik. Od Karla Maye..

1) Malá pistole na nošení.

Tuhle pán psal, že nosí Colt 1911. Ta pistole má kilo a půl a je velká, prostě velká!!!. Že si zvykl. Já ne. Mám pár kilo navíc (velká pistole opravdu tlači do boku) a nechci i v letě nosit triko přes džíny s boulí, mikynu nebo sako.

Musí být MALÁ! Tedy malinká. Jen tak ji budete nosit pořád. Nebo aspoň často.

Já mam český Kevin od ZVI.

Už slyším ty hlasy o zastaralosti. Konstruoval ji ale Zendl (jo, TEN Zendl) myslím v roce 1998. A kope jak kůň. Na 25m s ní chce trefit jen blázen.

Ale je to NEJMENŠÍ dostupná pistole na ráži 9BR. Nosím ji na pásku zvenku v koženém pouzdru menším než můj telefon. Lidé si myslí, že v tom mám doklady. A ráže 9BR? Pro neznalé – je kratší než 9L a méně výkonná. Ale já ji nosím DNES, jako skrytou zbraň, na obranu – a jsem rád, že neprostřelí 2-3 chlapy jako 9L (zapomeňte na filmy). Na obrannou vzdálenost (u soudu by vám prošlo tak 3-6m) fakt stačí.

S posledními typy subkompaktních pistolí osobní zkušenost nemám (jen pár ran na zkoušku 3 různých výrobců). Obraťte se pro radu na Miloš Müller, vyzkoušel všechno, co dává smysl a jeho poslední kočička se mi moc líbí. Je ale o něco větší než Kevin.

Trenér mě v mých počátcích nechal projít zajímavou zkouškou. Stoupl si vedle mě a řekl:

Karle, ja se rozběhnu co mi síly stačí, s kudlou v ruce, dozadu od tebe. A ty v okamžiku, kdy já vyběhnu, tasíš a střelíš. Já se okamžitě zastavím a změříme, jak daleko jsem uběhl. Takže to bude stejné, jako kdybych bežel s tou kudlou na tebe a ty si vyzkoušíš, kdy máš tasit, protože ten zloun od tebe musí být tak daleko, jak já doběhnu.

No, nebudu vás napínat, nebyl jsem první a ani poslední – bylo to okolo 15 metrů a to už jsem pár tréninků měl. Dnes je to pod deset, ale pořád to bude víc, než byste mysleli. Najděte si na youtube videa, je jich tam dost, zvlaště pikatní jsou ta, kde to zkoušejí policisté. Jsou překvapeni stejně jako jsem byl já.

Proto na závěr série článků zdůrazňuji, že získáním ZP cesta začíná. Jakákoli zbraň bez tréninku ztrácí smysl.

Je ZÁSADNÍ, abyste si zažili bezpečnostní návyky. Jinak nejen, že netrefíte, ale vysoce pravděpodobně ublížíte někomu blízkému. Já se to zkoušel naučit sám. Pak jsem jednou na střelnici vystřílel rychle od pasu zásobník do terče, který byl tak 10m daleko. 0, nula zásahů. No, když netrefíte, na googlu nevyčtete. Zavolal jsem přítele, tehdejšího šefa trenérů URNY (to byl ještě major) a ten mi doporučil výše zmíněného Miloš Müller. Tak jsem přišel k Hard Tasku a nelituji jediné koruny u nich utracené, jsou to profíci. Samozřejmě existují i jiné renomované firmy.

Jako preper musíte znát DYNAMICKOU střelbu (pohyb po střelnici a zpoza krytů), ta klasicky sportovní (ve stoje/sedě ze střeliště) je vám skoro k ničemu.

Nevolte jen kamaráda, co to „umí“, musíte se ho ptát, u koho se to naučil on. S velkou pravděpodobností se naučíte blbé návyky (platí to zvláště u starých bardu – byť k nim věkově patřím – používající „důstojnický“ přístup) a těch pár desetin vteřiny vás možná může někdy stát život.

Časem ješte dopíšu příslušenství a zbraně bez ZP, teď si budu muset odpočinout od hejtů.

42 thoughts on “Připravenost: Vybavení preperského sejfu na zbraně – pistole.

  1. Zajímavé, jak se vyvíjí názory na ráži zbraně pistolí.
    Za první republiky měli důstojníci 6,35 (vojáci, četníci, financové).
    Za socialismu byla běžná ráže 7,62.
    Teď je minimum (optimum) 9 mm (0,38″), ale spíše preferováno 0,40 nebo raději 0,45″.
    Měl jsem revolver 0,38″ special, to by prostřelilo i prase na délku.

    1. 9×19 má stopefekt díky větší razí. Navíc za 1.republiky nehrozilo, že četnická hlídka bude čelit někomu na perníku, který po vás jde jako zombie.

      1. 9Para nemá žádný zvláštní stopefect, obzvlášť s legální FMJ střelou. Pamatuji na nářky vojáků US Army po přechodu z .45ACP na 9Para, že teď musí mířit, kdežto s 1911kou se pro stopku stačilo trefit (jistě, je to trochu nadnesené, ale stěžovali si na to).
        Ergo, 9Para s FMJ střelou není příliš vhodná pro zastavení protivníka, musíte mířit na vitální zóny (nebo alespoň trefit kost), masem jen proletí a to se dá ustát (nebo můžete použít policejní střelivo „se zvýšenou ranivostí“, ale není to tak úplně legální – ovšem v postapu to bude jedno). Zato vzhledem k průbojnosti můžete prostřelit i 2-3 protivníky, pokud se postaví do řady.
        Sám nosím malého Rugera LC9s v 9Para, ale mám ho ze specifického důvodu – kdyby někdo najel na mne nebo dav autem, mám s 9Para právě pro lepší průbojnost vyšší šanci ho zastavit.

  2. Dneska souhlas, tak jen dvě malá „přátelská rýpnutí“, abych nevyšel ze cviku.
    1. Malá pistole na nošení – Glock 19, 15+1, nosím denně, vnitřní pouzdro – sako netřeba, stačí volnější triko. A na střelbu „od boku“ mám laser …
    Btw., třeba CZ P-10C mi lépe sedí v ruce i zkušební nástřel jsem měl v porovnání s Glockem lepší, ale strýček Gaston je prostě jistota.
    2. Jako prepper nechcete tahat pistoli s 12 náboji, když Glock má minimálně 15, ale sám nosíte Kevina se 6? Jako záložka fajn, ale jako hlavní zbraň? Zdá se že soudruzi z Hard Tasku přece jen někde udělali chybu…

      1. To nepopírám. Vtip je ale v tom, že když budeš nosit „prcka“ a v situaci „vorel“ budeš muset přejít na něco většího/velkého, tak nebudeš mít natrénováno a můžeš mít problém (váha, úchop, umístění zbraně). Na většině střelnic/kurzů uslyšíš, „když nejsi schopen/ochoten tahat ČZ nebo Glocka, tak se na to radši vy …“
        Krátce řečeno, chovej se už dnes jako v postapu, možná ti to jednou zachrání krk.

        1. To uz je pak na rozhodnuti kazdeho jak se zachova. Autor ma svou cestu a ty zas svou. Vzhledem k velikosti kompaktu s tebou docela souhlasim, ale jsou situace kdybych radeji mel u sebe Kevina nez CZ.

  3. Pro začátečníky správné.
    Jedno varování! Na rozdíl od dlouhé zbraně se pistolí snáze trefíte do vlastního kolena.
    Typ pistole? Ten, kdo už nějakou má a je na ni zvyklý, měl by si ji nechat. V mém případě ČZ 75, desítky let, nač měnit. Ale uznávám, že Glok už je lehčí a v mnohém praktičtější, ale na těch pár let, co mi zbývají, už ho kupovat a zvykat si na něj nebudu.
    My, kmeti a staromilci neříkáme „Luger“, ale „Para“……

      1. Jistě, variant je více. Třeba plášťové a poloplášťové s rozdílným „chováním“ při průniku projektilu do cíle.
        Atd.

  4. S názorem na ráži, typ i výrobce zbraně naprostý souhlas. Jen dodám ještě dvě výhody a to neuvěřitelná spolehlivost+skládačkovitý charakter Glocka. I já, totální nešika jsem ji rozebral do mrtě a opět složil. Můj typ je 43x se zásobníkem Shield na 15 nábojů a druhý na opasek na 18 nábojů. Se Shieldem gen. 3 mám napráskáno 12tisíc originálních nábojů a drží.

  5. Kdyby k tomu došlo, tak zbroják nebude nikoho zajímat. Doufám, že na to nedojde.

    Není nic nasranějšího než prepper na smrtelný posteli, že se nedočkal toho na co vyplejtval celej život.

    1. Tak to je úplná blbost. Při předchozí/současné inflaci ja takový prepper pořád rodinou obhájen tím, že pořídil zásoby které sice nyní procházejí koncem optimální spotřeby, ale stály tak o polovic než nyní..
      A flinta v trezoru také nezlevnila, nemusí přijít na řadu, ale prodat se jedou dá..

    2. To mi připomíná ten prastarý Jiránkův (kreslený) vtip, jak chlap v rádiovce u hospodského stolu říká (za upíjení piva a potahování z cigára): „Celej život jsem hledal princeznu…… ale pak jsem se na to vykašlal.“

      1. Já si taky na Jiránka, resp. na jeden jeho krásný vtip, vzpomínám:
        Čtveřice zachmuřených borců s aktovkami v podpaždí stoji na návrší a hledí k obzoru, na němž se převalují oblaka dýmu a prachu. U toho text:
        „Skupina odborníků sleduje blížící se katastrofu.“

          1. To mně ani nepřipomínejte. Tato ostudná etapa českých dějin je kořenem všího dnešního marasmu, a hochštapler Přemysl Oráč se svou polovičatostí a nedůsledností najmě.

  6. Souhlas s volbou 9 mm Luger. Je to standard, vyrábí se na veliko, a je tak po malorážce nejlevnější (poznáte v penežence na tréninku).
    Polemiku bych vedl mezi “čezetou” a Glockem, co člověk, to názor, ale také jiná ruka. Takže vyzkoušet obojí.
    A komu co sedne lépe, to vzít.
    S náhradními díly české zbraně eshop neměl problém, ať již šlo o unavenou vratnou pružinu nebo záchyt závěru (po cca 5000 ranách může prasknout).
    Nenechte se ošálit “líbivostí”, to co se Vám bude líbit, nakonec nemusí vůbec vyhovovat.

    A ty revolvery bych nezatracoval, jsou spolehlivé. V konfliktu nižší intenzity kapacita válce obvykle postačí, samonabíjecí pistole je háklivá na lecos, stačí selhávka zápalky (nic neobvyklého) a musíte ručně patronu vyhodit (nezkušeného rozhodí, zpomalí), u revolveru jen znovu promáčknete spoušť.

    1. Velkým kladem revolverů je, že některé jsou prostě krásné. Jako kdysi můj sportovní ZKR 551. K sebeobraně či útoku sice nevhodný (sportovní zbraň), ale oko estétovo se nad ním rozněžní.

  7. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/unitedhealthcare-thompson-usa-new-york-zdravotnictvi-pojistovna-vrazda.A241209_195154_zahranicni_jhr
    Musí to být výborný střelec.
    Vypadalo to, že střílí až z protějšího chodníku.
    Pochybuju, že ho chytili – byly by fotky ze zatčení, které u skutečných dopadení nikdy nechybí.
    Tady chybí. Dokud nebudou, tak mu budu držet palce, aby ho nechytili.
    Odpráskl zmrda a to má velkou cenu pro společnost.

    1. Musí přece „kamarády mistry“ líznout po zadku, co kdyby to četli.

      Jinak, dávejte si bacha, protože tohle – Vidlák a spol. – je projekt řízené opozice. Účinkují tady odporné typy jako třeba bývalý estébácký kolaborant, nynější agent Šustr, a řada jeho dalších kolegů. Všichni, kdo sem dáváte kontakt nebo svoje reál info, nakonec zalitujete. Není vám divné, co všechno Vidlákovi prochází? Účinkuje v rozsáhlé provokaci k určení potenciálních cílů dalšího sledování. Čučkařina. Kromě toho, pro skutečně „sečtělé“ není příliš těžké rozpoznat, že větší množství diskutujících „štamgastů“ píše tatáž osoba. Sám majitel a pár spolupracovníků. Úporná snaha o „rozmanitost“ vyznívá tak křečovitě, až je to trapné.

      1. Rozmanitost vypadá ještě trošku jinak, a… v hlídáčku to má i druhá strana, takže všechno je v naprostém pořádku. Možná v napjatém, ale to už tak ve zlomových dějinách chodívá.

      2. co to blekotáš ty figuro ? Kdo ti velí ? Nadplukovník a pokud jsi byl na vojně , tak víš , že u nás taková hodnost nebyla . A schválně – co je větší šajba – generálmajor nebo generálporučík ?

        1. S těmi generály to je dobrý zmatek. V dobách ČSLA nám to vysvětlovali tak, že gemerálmajor má jednu hvězdu, podobně jako major. Generálporučík hvězdy dvě, podobně jako poručík. Generálplukovník hvězdy tři, podobně jako plukovník.
          Jenže dnes, v AČR, má generálmajor hvězdy dvě a generálporučík hvězdy tři.

      3. A z Langley to řídí to Lorenc…..

        No tak víme, že sem chodí. Je to jejich práce. Po volbách budou chodit jinam. Je to jejich práce.

      4. Ach člověče, copak ti platíme málo? Takhle nás prolátnout? Měl sis říct, přidali bysme ti!
        Na konspiračních schůzkách vždycky říkám: mlčeti zlato, mluviti… kruci. Teď si nemůžu honem vzpomenout, jak se ten kov z MPSP jmenuje. Kubíkovku má 11,34 kg/dm3.
        To bylo, kamaráde, horší než zločin, to byla chyba

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *