22 prosince, 2024

Slasti a strasti stáří v Mississippi

Kdysi jsem slíbila Blbíšovi povídání o důchodech v Mississippi. Sliby se mají plnit nejen o Vánocích…

V srpnu mi přišlo lejstro od Social Security (Sociální zabezpečení). Připomněli mi, že život prchá, jak splašená mrcha a můj věk se začíná blížit tomu důchodovému, tak abych si včas dopředu naplánovala, jak si budu chtít stáří zařídit. Ve zkratce jsem si mohla přečíst, jaká jsou pravidla. Co by vás mohlo zajímat je v kostce toto: Pro odchod do důchodu je třeba prací získat 40 bodů. Každý rok lze získat maximálně 4 body. Skutečný důchod začíná v 67 letech, ale lze jít do předčasného důchodu od 62 let s tím, že se penze poníží. Pokud se někdo rozhodne pro předčasný důchod, jedná se o rozhodnutí nevratné a nelze jej později odvolat (jako děti jsme na sebe pořvávali: „První slovo platí, druhý leze z gatí.“ a tohle je stejný princip).

Když se rozhlédnu po své sociální bublině, musím říct že jen málokteří z těch, co už jsou v důchodu výrazně změnili své zvyky. Většina žije své životy v poklidu, občas si vyjedou na výlet podle svého gusta – jedni jedou navštívit zemi svých předků, včetně vyhledávání vzdálených příbuzných, jiní dají přednost výletní plavbě po Karibiku nebo po Mississippi (no bodejť, důchodci mají obě nutné komodity – čas i peníze) a máme tu i takové, kteří se odvážou a vyrazí ať už na motorkách nebo autem napříč Spojenými státy. Ti, pro které cestování nepřestavuje kouzlo, tráví čas pomocí s výchovou vnoučat nebo charitou. To byla jedna z věcí, které mě tu překvapily – kolik lidí se věnuje charitě. Nemyslím neziskovky, že by z toho sosali nějaký extra příjem, dělají to prostě jen tak. Jeden chodí sloužit do špitálu – pomáhá příchozím pacientům se zorientovat ve složité spleti chodeb nemocnice. Druhá jezdí pomáhat do střediska Helping Hands třídit přinesené věci a připravit je pro potřebné. Další pravidelně jednou týdně rozvážejí jídlo pro členy sboru, kteří ze zdravotních důvodů už nevychází z domu. A znám několik lidí, kteří otevřeli svůj domov člověku po operaci, který potřeboval celodenní péči. Ano, bylo to jen dočasně, než se dotyčný zvetí, ale i tak…

Nicméně, nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně. A v dalším stádiu se začíná ozývat zdraví. V prvé fázi to jenom znamená více návštěv u lékařů, zvláště pak specialistů. Někteří senioři jsou pak u doktora snad častěji než doma. V našem okresním městečku jsou jen základní zdravotnické služby, jako praktičtí lékaři, pohotovost, oční, zubní a „nemocnice pro lehčí případy“. V ostatních případech musí senioři do jiných, větších nemocnic, nejčastěji v Jacksonu. I když tu neexistují povinné prohlídky pro řidiče od určitého věku, pokud vám není dobře, potřebujete někoho, kdo vás tam odveze – žádná autobusová ani vlaková doprava tu neexistuje – tudíž opět nastupuje buď rodina nebo nějaký jiný, dosud zdatný senior. Dalším stádiem bývá doba, kdy senior už nezvládá ze zdravotních důvodů péči o sebe – uvařit si, nakoupit, postarat se o osobní hygienu. V lehčích případech to řeší tím, že se přestěhují k dětem. Pokud to jde, zařídí si oddělené bydlení, jen blízko dětem, aby děti mohly snadno zaskočit, ale aby současně nedocházelo ke třenicím způsobeným soužitím starých a mladých. Jsou i tací, co starým rodičům nechají postavit malý domek v sousedství svého domku. Jo, jo, tohle si můžou dovolit ti zámožnější a hlavně ti, co mají velký pozemek. Tohle si v Česku moc dovolit nemůžeme. Ale v těžších případech společné bydlení neřeší závažnost zdravotního problému a to potom senioři prodají domek a jdou žít do assisted living – do domu s pečovatelskou službou. Domovy, které jsem měla možnost navštívit vypadaly velice dobře, ale cena se pohybuje tak od 200 dolarů denně výš. To se hradí právě z prodeje domu. Pokud dojdou peníze, nevyženou vás a nechají vás dožít tak jako tak, ale v první řadě musíte hradit náklady z prodeje domku. A nedá se to „očůrat“, že byste domek převedli na děti, uvedli, že nemáte žádný majetek a požadovali, aby náklady na pečovatelskou službu hradil stát nebo provozovatel assisted living. Stát má možnost napadnout prodej/převod nemovitosti až 3 roky zpětně.

Kdysi jsem četla vyprávění nějakého pána. Vydal se s manželkou na výletní plavbu po Karibiku. V jídelně si povšimnul starší paní sedící bokem. Ze způsobu, jakým se zdravila s personálem poznal, že se dobře znají. Vrtalo mu, kdo ta paní je i dal se s ní do řeči, aby se dozvěděl víc. Vysvětlila mu, že je dlouhodobá zákaznice výletní firmy. Spočítala si totiž, že denní sazba výletní plavby je nižší než v pečovateláku. Proto zkontaktovala cestovku a domluvila si celoroční plavbu za sníženou cenu. A takhle má výbornou stravu, každý večer zábavní program a každých 14 dní potká nové lidi. Na lodi je ochotný personál, doktor a pro případ úmrtí si vyjednala speciální pojistku. Nevím, jestli to je jenom vyprávění pábitele, skrytá reklama na výletní plavby nebo skutečnost. Pravdou ale je, že cena takových lodních výletů začíná někde na 85 dolarech.

Posledním stádiem stáří je neodmysliteldně smrt. Hned, když jsme se přistěhovali, začaly mi chodit nabídky na Final Expense Insurance (Pojištění posledních výdajů – eufemisticky podané pojištění výdajů spojených s pohřbem). To se pohybuje někde kolem 700 dolarů ročně. Kremace stála před 7 lety cca 1000 dolarů, teď už se to vyšplhalo výš – pojišťovačka tvrdila 6000. To si myslím bude přestřelené, ale 3500 bych si troufla odhadovat. A určitě to dolů nepůjde. V Česku se místo na hřbitově pronajímá, tady si místo kupujete. A ještě jeden rozdíl. České hroby připomínají vyvýšený záhon. Tady v Mississippi hrob představuje kamenný náhrobek v čele, tabulka s číslem hrobu v nohou, ale jinak všude tráva. Výhodou tohoto uspořádání, že správce hřbitova srovná trávu do latě pojízdnou sekačkou než bys řekl švec a žádný hrob nevypadá opuštěný.

Dnešní fotky jsou z domu s pečovatelskou službou. Tento domov má dvě křídla – jedno pro běžné klienty a druhé pro klienty s Alzheimerem. Kamarádka Sue je běžný klient, její muž Harry je na tom druhém oddělení. Díky tomuto uspořádání může Sue Harryho navštěvovat, ale  nemusí si dělat starost s péčí, kterou by už ve svém věku nezvládala. Společnost jí v jejím bytečku dělá její pejsek Jack. To se mi líbí, že si klienti mohou s sebou vzít své čtyřnohé přátele.

A kitchen with black cabinets

Description automatically generated
A bed with a floral bedding and a desk

Description automatically generated

Z Mississippi zdraví Petra

91 thoughts on “Slasti a strasti stáří v Mississippi

  1. Skoda,ze ja nerobil fotky z toho srotoviska ziveho odpadu,kde sme davali nove podlahy,asi 18 rokov dozadu,pozor nove linoleum,neni podlaha,na fotke neni citit moc a tu zatuchlinu mozem urobit z vonku a ten co tu z Mississippi,tu este krajsie vyzeraju,na taku starostlivost to im zoberu vsetko dom,dochodok,dochodkove sporenie,vsetko a umrunv peknom prostredi a jak pisem deti drviva vatsina jebe na svojich rodicov,asi tak.

  2. Ja byvam v adult community,diera dier,oproti druhym community’s, nevidim nikoho chodit na vylety,bo platili malo do dovhodkoveho zabespecenia,vacsinou slabo zaisteny. Ja bol v jednom starobinci,jak kasarne izbicky tompre holotu,sedia ojebany tabletkamy,pozor su kategorie,lahka,stredna a tazka dcera rok robila,aby mohla ist pracovat do nemocnice,musela odjebat rok v tej pakarni,za totalny kokot,zdochnete z toho zarobku,tazka kategoria,treba vidiet opisat tazko,kukal som na to nemo,stredna to sa posadia este,a kus ich ojebu tbletkamy a lahka kuka na televizor,ale aby obmedzili ich aktivitu,tiez dostanu davku to pre tych slabsich ( myslim $)a tych je do chuja i kus,potom sa to vola senior living 7000$ a viac na mesiac,taky lepsi hotel pre zivy odpad,tiez je to podelen na poschodia podla stavu zberneho materialu,doktor na mieste,zdravotnynpersonal za tie prachy kurva.
    Vacsina deti,co ja vidim,jebe na svojich rodicov, vidim mojich susedov nevidim nikoho prist,teraz umrel nedavno kanadan v auguste,4 deti mal vstcin po amerike,umrel v den ,ked som uz bol v luftr,bo ja bol v europe,ked paragan umrel,tak ma zavolali,bo jichnotec im vravel ,aby mi dali vediet,prvykrat a posledny krat za 5 rokov som ich videl,dom na predaj a moj kanadan vysypany do vody okolo New foundland,myslim,ze za 10 rokov bude legalna eutanazia tu,bo toho ziveho srotu tu do ojebania ja jeden z nich a hej este ja manualny otrok,uz som v pici fyzicky bo krcna chrbtica dojebana za 42 rokov,30:rokovbtunrobim od 55 do 60 a viac hodin na tyzden vcetne soboty,sam zijem,nemam zdvihat tazke,lahsia robota niekde kontrolovat pokladnicne listky,znaci,ze mi zoberu dom,bo tam kokot zarobim.Ked si pomyslim,ze este 5 rokov domplneho duchodu? Kurva neverim,ze moje telo vydrzi,este rok a predcasny a ist do cobolova,co dumam o bielorusku,bomtu z plneho duchodu okolo 1650$,ak bude splateny drevnik co by bol,to na karibik pokukat nepojdem.

    1. Moju zenu 6 rokov dozadu spalili,nic viac nijake parady vystavovavanie zobrali a spalili 1650$,trvalo asi 7 dni,kym som posiel po prach z nej,tolko jim trvalo,guarantuju,ze palia po jednom,vsetko registrovane ,conuz jedno,ale pozor prach asi ,ako 3 litrove sklo vaha jak kurva.

      1. To mě mrzí, že procházíte takovým martýriem. A mrzí mě, že vám nemám jak pomoct.
        Ve které státu žijete?

        1. Pani petro,ja nijakym martyrstvom neprechadzam ja svoje martyrstvo mammuz za sebou,ja spolieham cisto sam na seba tak som sa naucil,ja bohata kurva, oproti 25 rokov dozadu,kde som nic nemal,hej holu rit a to este aj obsranu. Ja si cudom pomohol sam,ale prekurevskym nasadenim,takym jak ja sa neda pomohat,abo sam,abo zdechne,teraz to ja uzivam martyrstva,zijem state NJ,ocean county,Whiting diera a som spokojny,bo petro takym jak ja bol neni pomoci,na takych nasrat,jak pisem,abo sam,abo zdechne,kopa mojich bratov zdechla a ja jim k tomu pomahal este,bo som vedel,ze nezmenia svoj styl zivota,ani neviem,kde su pochovany,je mi ich zial,ale z jednej strany je to dobre pre nich,netrapia sa.

        2. A ked mysli pani petra tu kremaciu,ja vedel,ze zomrie mnohomludi tym preslo,abo kopu caka,to nic martyrske,zaklad stat pri nom do konca ,a ja tomu cloveku bol zaviazany,neda sa ani povedat ,nijak sa neda vynahradit,conten clovek pre mna urobil,nijak a este tak skoncilo,tak zivot skurveny dal a ja vzal,len dve cesty,abo dalej,abo do prachu.

  3. A úplné OT:
    Jak vnímáte Vy bez předsudků, přání umírajícího nebo jinak člověka v bezvýchodné situaci přání k Nejvyššímu (ne)Existujícímu (kdo chce, k Bohu, špagetovému monstru, nebo jen tak, to je jedno), dodat sílu k k nevratnému kroku, ukončit svůj život dobrovolně, ať již střelou nebo jedem (opiáty i.v. ba i i.m. přinesou spánek bez bolesti a probuzení).
    Za sebe, doufám, že v takové situaci seberu odvahou než žít na obtíž nebo v zoufalství…

    1. Ja to vnimam tak, ze kazdy clovek ma prece moznost odejit. Je na nas, abychom se neco o tom poucili, kdyz jsme jeste zdravi a mladsi. Ja jsem se o tom poucila, kdyz mi rekli pred 18 lety, ze umiram. Dozvedela jsem se, ze kdyz clovek nepouziva chronicky opiaty, 300 mg spolehlive privede posledni spanek. Jsou i takovi, kteri preferujou helium.

      Je li clovek v poslednim tazeni, tak to neni sebevrazda, jen trochu uspiseni toho, co uz prichazi.

      Davat ale statu moc, lidi mordovat, tak to tedy ne. Hruza hruzouci.

    2. karmu neojebes! kto spacha samovrazdu, narodi sa znovu a do este horsej situacie, ako bola ta, ktora ho primela k samovrazde.

    1. Pepo, každý stát má svou ekonomiku a tudíž i průměrný důchod odlišný. U každého člověka se pak odvíjí i od toho, ve kterém státě pracoval. Průměrný důchod v USA je stejně nevypovídající jako ten v Česku, stejně jako průměrná mzda. A abych se přiznala, netroufla bych se nikoho otevřeně zeptat, kolik bere. Připadalo by mi to asi tak na stejné úrovni jako se ptát, jak to lidem klape v posteli. Obojí je naprosto soukromá věc.

      1. No nikoho se neptám, jaký má důchod! Spíš jsem z těch amerických filmů nabyl dojem, že v USA žádný takový důchod není, že je jenom to, co si člověk naspoří!

        1. Pokud si člověk platil Social Security, tak má důchod. Pokud dělal jenom na černo, tak má jen to, co si našetřil. Je to stejné jako v Česku.

    2. Minalne platby,abo ziadne,ale pracoval,bud za kokot,co teraz najmodernjsie,abo robil za hotove a peiznaval minimum,tak dostane za tych 40 kvartalov,co je myslim kus viac,okolo 11 rokov minimum 720$ v NJ,otazka bude zniet co sa zato a jak da zit,odpoved lahka,na ulici nezdechnes od hladu,karibiaty neuvidis,ani na fotke a mozes spievat totu od Elan ,ulica je krasny dom.

    3. Pepa kukas a vidis daneho cloveka,este ked vies,kde byva,jak zije,hned vies,oko neni pica,oko vidi,tak je kdekolvek na svete,tomiste,vo v cz to aj v amerikeminimalny duchod,zdechne ceskej a americkej duchodce.

  4. Vevčo, zajímalo by mne jestli si ty výletní lodě a pečovatelskou sluzbu může dovolit i ten, který žije pouze z toho federálního důchodu.

    1. Ja bych si to dovolit nemohla.
      Jsou i vysoke federalni duchody, myslim az 3000 dolaru mesicne.
      Hodne lidi ma bud i soukromou penzi, nebo uspory.

      Ja o vyletni lodi zajem nemam. Moje zdejsi kamaradka, ktera ma slusny duchod jako zdravotni sestra, si koupila mrnavou maringotku, a v lete jezdi do hor taborit, a v zime ma dobrovolnickou praci v jedmom texaskem narodnim parku, kde je teplejc. Ted pracuje na tom, instalovat takovy ten schodovy vytah. Ma v baraku moc schodu, ze je na svahu, a ma obavy, ze to casem prestane zvladat.

      1. Samozřejmě že jsou vysoké federální důchody pro určité lidí. Zdravotní sestra ma určitě ještě jiný důchod k tomu federalnimu. Mne to zajímá z pohledu obyčejného člověka. Zajímá mne to proto ze jsem v duchodovem věku, mám nárok na důchod v Kanadě. Dali mi sumu k přežití ne k žití (je mi to celkem jedno), ale mam úspory a narok na další duchod, na ktery jsem si šetřil bokem. Samozřejmě že federalni důchod mi kvůli tomu chtějí krátit.

        1. Tady (v USA) uspory ci privatni penze nema na federalni penzi vliv. Dostanete to podle toho, co jste si odpracoval (ne podle casu, ale podle penez, ktere jste behem tech let federalni vlade odevzdal).

          1. Tady je ten důchodový systém tak pokroucený že na starobní federální penzi by člověk nepřežil, proto vymysleli nějaké příplatky a kdo vi co ještě. Naštěstí ja osobně s žádnou federalni penzi nepočítal. Děkuji za odpověď.

    2. Mám 2 spolužáky, kteří se po 40 letech práce v USA vrací na důchod do ČR. Jejich americký důchod je cca 100 tisíc, k tomu si z úspor staví baráky a cestují.

  5. Petro, jestlipak v MS povoluji domaci pohrby? Proc utratit tisice dolaru, kdyz se clovek muze nechat pohrbit na svem pozemku? V nekterych statech to jde.

    V Coloradu je dokonce pry hora, kde se da udelat sky burial — „pohreb nebesky“ cili proste vas tam nechaji, at si vas supi uklovaji a pumy odnesou. (Nekecam!)

        1. Ehm, děje se, ale to není pro každého. Někde se nebožtík musí opravdu na zádech vynést vysoko do hor, pak trochu “nafiletovat” pro dravce. A dobrovolníků pro tento obřad poněkud ubývá, nejen pro častou cirhózu…
          Ono, nakrájet si nebožtíka v XX tisíc m.n.m. na nudličky a ty předhodit dravým ptákům není úplně inklusivní bussines…

    1. Vevčo, znám Billa snad 30 let. Kdysi jsem k němu chodila na lekce anglické konverzace. (Kde by mě tehdy napadlo, že to jednou bude můj manžel.) No, a jednou mu povídám: „Bille, zemřel mi děda.“ (Prostě jsem si potřebovala vylít srdce.) No a on tehdy spustil o tom, že tělo není podstatné, že jemu by nevadilo, kdyby jeho mrtvé tělo naložila manželka na lžíci buldozeru a odvezla do lesů, ať si příroda poradí. Tenkrát to byla pro mě poslední kapka a radši jsem si domluvila konverzaci s jeho paní. Neumím si představit, něco takového udělat s mrtvým tělem člověka, kterého máte ráda. Většina pohřbů je tu do země. Kremace není až tak častá. Co se týká pohřbu, obvykle před obřadem bývá „visitation“, kde chodí lidé kondolovat. To bývá i den předem. Pak je rozloučení – pokud je to v kostele, pak následuje převoz na hřbitov. Lidé pohřební vůz následují v koloně a hladký průběh zajišťuje policie – jejich auto jede v čele – zvlášť na křižovatkách zastaví ostatní provoz. Na hřbitově je ještě krátký proslov faráře u vykopaného hrobu. Pak uloží rakev do hrobu. Veteránům ještě kadeti zahrají taps – večerku.
      https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?q=taps&mid=6939F254F4562ADCDD666939F254F4562ADCDD66&FORM=VIRE

      1. Domaci pohreb je stejny, jen se ten neboztik pohrbi opodal v lese ci na louce. Zadarmo, plus rakev (ale i ta neni nutna, muze se pohrbit v rubasi, jak za davnych dob. Nebo v rakvi z papundeklu.

      2. Och boze na bojovych poliach sveta umieralo,abo este hodiny zdochynalo v bolestiach miliony ludi,ktory mali tych,co jich mali radi,zrali jich vtaky,krysy,psi a kocky,ci len dive prasata.na dnesnom piskarevsky cementary v case blokady boli naukladany ludia na kopavh do vysky 2 metre s cestou medzi nimi,nikto jich nepochovaval ,bo vsetko na kamen zamrznute a samy ty,co este zili,mali problem vstat a nie chodit,ci kopat,tie kopy v najlepsom case boli od 40 do 80000 tiel,ktore strazili vojaci,NKVD aby,ty co este zili nechodili na maso a ked zlapali,lezal dany holotnik na tej kope zastreleny na mieste ,preco to pisem bo oni tiez mali niekoho,kto ich mal rad ja jich mam rad tiez…

  6. Paní Petra.
    Popisujete jen o nárokovem důchode,existuje i státní důchod, nebo li sociální dávka při dožití 67 let?Na Nové Republice psával jistý honolulu,že hodně důchodců ze severu v zimě přežívají v teplých jižních státech USA,co vyhovuje i tamním rekreačním oblastem mimo sezonu.

    1. Staty neplati duchody, je to federalni.
      Ale jsou staty, ktere lakaji duchodce tim, ze nemaji zdaneny prijem tech duchodu.
      Jinak nektere duchodce laka pradevsim to podnebi… hlavne Arizona a Florida. Ja osobne miluju snih, a nestehovala bych se ani do pouste, ani do vlhke placky floridske.

        1. Kazdy stat to ma jinak, Franto.
          V Coloradu se plati statni dan z prijmu tak, ze odectou cast te penze, nevim kolik je to ted presne, mozna 20 000, a ze zbytku se plati na 4,4%. Lide, kteri maji penzi min nez tech rekneme 20 tisic neplati nic. Pro bohatsi lidi je vyhodne byt ve state, kde statni dan z prijmu nemaji.

  7. Lidé si začínají pořizovat byty na důchod v levnějších zemích. V kurzu je egyptská Hurghada a ceny bytů se tam prý pohybují kolem 700 tisíc Kč. Kapverdy jsou také v kurzu. Hodně důchodců z Prahy začalo bydlet v chatových osadách.

    Problém těch destinací je zdraví. Jakákoliv nemoc tam může být fatální. Totéž dojezd sanitky na venkově v ČR.

    1. Je to zvláštní. Lidé by chtěli žít věčně – a starý nechce být nikdo. Zapomínají, že stáří není, resp. nemusí být jen neutěšený fyzický stav; stáří je i souhrn doposud nabytých zkušeností. Ten se bude s rostoucím věkem jenom rozšiřovat.
      Pokud se někdo dožije jako solitér stopadesáti nebo dvou set let (přepokládejme na okamžik, že je to možné) a nenalezne přiměřené množství svých vrstevníků, stane se trosečníkem na pustém ostrově.

      1. Je to tak. Moji staricci se oba dozili pres devadesat, a na to si moc stezovali. Nemeli uz vrstevniky, s kterymi si popovidat. Chodili na pohrby lidi o generaci mladsi…

        Ale stejne je to fajn, byt pametnikem, mit takovy rozsahly prehled. Ne? Mne stari bavi daleko vic, nez to mladi, kdy jsem byla naivni husa, no hruza. 🙂

          1. Mojí máti je 97 a přátelí se s mladšíma, už dlouho. Prej si se stejně starejma bábama nemá o čem povídat. Ona učila angličtinu na VŠE, celý život byla v kontaktu s mladejma lidma a tak je na ně zvyklá.

            1. To máte náběh na dlouhověkost. Přeju vám, abyste se vysokého věku dožila ve fyzickém a duševním zdraví, obklopená milými lidmi.

      2. Když se řeknou Guliverovy cesty, každý si vybaví Gulivera v Liliputánii. Ale on se na svých cestách dostal i do jiných zemí, kde potkal jinak zvlášní lidi. V mysli mi ulpělo jeho setkání s lidmi, kteří měli na čele zvláštní znamení a byli nesmrtelní. Stárli, a se stářím přicházely všechny neduhy. Toužili po smrti a nemohli ji mít.

    1. Ono asi ty čtyři body ročně nejsou za hubičku. Uměla bych si představit, že to někdo získá za práci na vrtné plošině.

          1. Idealismus? Ten hledejte u lidi, kteri tu neziji. My, co tu zijem, ten bordel tady zname. A taky zname ty positivy, ktere ma kazde misto a kazda zem.

            Ale to nebrani nekterym lidem nam porad cpat nechutnosti do chrtanu, jak huse, co ji babicka cpala v mlece namocene housky. Planujete nas zabit, az nas tim svinstvem dostatecne vykrmite?

            1. Milá Vevčo, já osobně neplánuji zabít nikoho. I když by mi nevadilo, kdyby se zítra ráno pár lidí neprobudilo. Mě vadí agresivní americký systém založený na drancování světa. Pro vaší informaci. Mám rád rockovou muziku skupin, pro které je angličtina rodná řeč. Ten rock prostě mají v sobě.

              1. Mne taky vadi ten ekonomicky system zalozeny na drancovani sveta. I ten americky, i ten cesky. Amerika ma tu vyhodu, ze je velkym hracem v teho spinave hre, ale vetsina tech vyhod jde male skupine skorumpvanych zbohatliku.

                A taky mi vadi tyto neustale utoky zde na litterate. Clovek nemuze popsat, jak neco chodi v Americe, aby sem nevbehl nekdo, co nam otlouka o hlavu, jak se chova americka vlada ve svete. Jako kdyby nekdo neustale otloukal vam o hlavu, jake svinarny dela vase vlada uz od dob cisare pana, az po Fijalu.

                    1. Globalni kapitalismus drancuje svet. I v Americe, s pomoci (jakkoliv vynucenou) Americanu. I v Cesku, s pomoci (jakkoli vynucenou) Cechu. Co presne vam neni jasne?

                    2. Napadlo me prirovnani, katango.

                      Za prvni republiky drancoval globalni kapitalismus amazonskou dzungli kvuli kaucuku, z ktereho se delala guma. Ziskaval tim nejen Ford v Americe, ale i Bata v Ceskoslovensku. A pak vsichni ti, kteri se meli o neco lepe, protoze Ford a Bata uspesne podnikali.

                      Dnes je to nejinak.

          2. Ano,celý svět financuje dolar. Začneš ve 20 spořit a za 30 let máš balík. A u nás. Zachovává se stejně v korunách a za 30 let spláčeš nad výdělkem

    1. Serus paly,obycajna holota tu maka a nevie !kde dajaka Canada na mape nie toboz cesko o ukrajine ani nehovorim a nepidjebuj, ked nemas sajnu.

  8. Bydlím na ostrově uprostřed Atlantiku,
    často zde zakotví lodě plující z Ameriky do Evropy, některé končí na Kanárských ostrovech, některé například v Itálii, v Norsku a tak podobně. Jsou to velké, nádherné lodě, 250 -340 m. Přijíždějí ráno, mezi 6-8 hodinou. Čato s nimi přijíždějí důchodci – cestovatelé. Ti co nemohou chodit, mají k dispozici malé elektrické vozíky a jezdí po městě jak potřebují. Večer obvykle mezi 18-22 h odjíždějí. Někteří lidé se na loď vrací i během dne, třeba na oběd, jiní ne. Lodě přes noc jedou. Ráno, když se lidé probudí, jsou na jiném místě a opakuje se totéž. Nakonec se lodě obvykle vrací na místo, odkud vyjely. Tohle cestování je pro lidi, kteří jsou společenští. Na poznávání světa někteří neměli v porduktivním věku čas, proto si to v důchodu užívají.

    1. To je zajímavé, Traktoristo. Takže asi ten příběh nebude vymyšlený.
      Mimochodem, nechtěl byste někdy napsat o tom, jaký je život na vašem ostrově? To má určitě svá specifika. Jací jsou tam lidé? Jaké počasí? Jaké bydlení? Jaká příroda?

    2. Pravidelně sleduji přes webovou kameru město Akureyri na Islandu, v sezóně je to tam prakticky stejné, jedna obří loď za druhou, většinu jich už znám :-). Říkám si: a) že to ty výletníky může bavit, b) že místní jich musí mít plné zuby ;-).
      Jo – momentálně kamera v Akureyri nefunguje, jsou tam ale další, j. nabízely pro našince naprosto fantastický pohled na bouřící vulkán a údolí plné lávy. K tomu „nabízely“ – už asi týden si vulkán dal pauzu, a láva vychladla natolik, že přes ni stačily uplácat cestu. Vulkán není klasická kouřící hora, ale obrovská trhlina v zemské kůře, ze které vytéká magma. Hagafell, Vogastapi, Þorbjörn
      https://livefromiceland.is/webcams

  9. Zajímavé, paní Petro, pro srovnání.
    Neboť USA jsou nám líčeny buď jako ráj na zemi, nebo jako peklo plné žebráků.
    Takto to vypadá podobně jako u nás – pro někoho ráj, pro jiného peklo a pro většinu někde uprostřed.
    Aktuální příklad, osobní zážitek.
    Jak to tak bývá, k průserům dochází zásadně o víkendu a ještě lépe v noci. Tak se i stalo. Moje Labuť zkolabovala, však je to už stará bába, skoro v bezvědomí. Záchranka přijela za 12 minut, těžcí profíci v tom nejlepším slova smyslu. Transport. Lehčí případy (nešlo aktutně o nebezpečí smrti) povinně do menší soukromé nemocnice, nikoliv do špičkově vybavené Fakultní nemocnice. Hned CT, rentgen a prohlídka.
    Pak na třílůžkový pokoj, nějaká kapačka.
    Další procedury až v pondělí, protože pro celou nemocnici jen jedna mladičká lékařka na ambulnaci (další asi na telefonu?).
    Kromě velmi mladé a velmi ochotné ošetřující lékařky s východním přízvukem jinak všechno špatně. Pár zdravotních sester a vlastně kompletní (ženský) pomocný personál velmi neochotné a neurvale se chovající Ukrajinky. Opravdu se chovaly jak v zemljance. Naštěstí vrchní sestra na oddělení kamarádka strašího syna, takže jistý dozor byl zajštěn. Vyšetření odbornými lékaři, sono. Výsledek bez stanovení diagnózy, informace Labuti při odchodu skoro žádné. Pokojem za pět dní neprošlo nic, co by se nějak podobalo vizitě. Magnetická rezonance naplánovaná až na leden 2025.
    Výsledný dojem? Prachmizerný špitál, zřízený za účelem dosažení zisku. Ale všechno hradí zdravotní pojišťovna.
    Poučení (žádná novinka): Když nepůjde o „rychlou“ a akutní stav se záchranou službou (není na výběr), vždycky do „státní“ FN, nikoliv do soukromého špitálu.

    1. Dobře, že jste zmínil ty banderovce.
      U nás v městečku je malý pečovatelák, 16 lidí.
      Tamní vedoucí si ale tu zvěř umí postavit do latě.
      Nechceš se naučit rozumět češtině? Odjezd a výměna za jiný kus, co chtít bude.
      Dtto práce – musí nad nimi svištět finanční bič, jinak do tří měsíců zvlčí.
      Co je horší – že ty zvlčilé tím nakazí i ty ostatní, co se zatím chovaly slušně.
      Domnívám se, že…

      je to jen záležitostí vedení, co jim ještě dovolí – a co už ne.

        1. Ale je to tak.
          A nejsou to jenom Ukrajinci. U nás (už dlouho) žijící Rusové jsou fajn, přišli odborně připraveni daleko lépe, než naši lidé a jsou opravdu pracovití. Mám mezi nimi přátele.

          Ale: pokud si nedáte pozor, zjistíte, že vám tak nějak „šéfují“. Nenápadně, nenásilně. Když jsem na to přišel, taktéž nenápadně jsem naznačil, že nejsou moji nadřízení nýbrž jen „spolupracující kolegové z jiného oboru“. A od té doby je klid.

          Dtto Slováci, Němci i Rakušáci. Prostě každý zkouší, kam až může. Ostatně Češi nejsou výjimkou.

  10. Zajímavé, děkuji za článek.
    Přesné aktuální číslo nevím, před deseti lety činil podíl domácností v USA majících vlastní dům 65 %. A letos prý má 71 % dotázaných obyvatel USA blbou náladu z toho, že ekonomické podmínky v zemi jsou špatné, včetně vysokých cen nedostupných nemovitostí https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/usa-amerika-bydleni-ekonomika-prijmy-rodina.A240124_123148_eko-zahranicni_ven
    Zajímalo by mě, jak to se životem ve stáří má ta nejméně jedna třetina obyvatel, která nemůže pobyt v zařízení „assisted living“ hradit z prodeje domu, jelikož žádný dům nemá.

    1. Harfytone, nevím. Neznám takový případ. Tím nechci říct, že neexistují. Snad je to tím, že se pohybuju v sociální bublině střední třídy, snad tu jsou rodiny a komunity soudržnější. Tím nechci říct, že je to tu bez problémů, jen se pokaždé, aspoň zatím, našel někdo, kdo pomohl. Ať už jedinec nebo organizace.

    2. Pro ty chude, kteri potrebuji starobni peci, jsou nursing homes, plati to medicare/medicaid, a je to tam pry dost drsne. Hlavne pry strasny smrad. A kdyz nemate pribuzne, co tu peci hlidaji, tak dopadnete spatne.

  11. Moc zajímavé.

    Taky mě zaujala ta paní na lodi. Ale na koruny to stojí 2000 Kč denně a 5000 Kč důchoďák.

    Já mám nějaký přibližný povědomí o daleko vyšší cenové hladině v USA. Za 150 000 kč měsíčně by si tady v Čechách člověk mohl platit pečovatelku doma.

    Lidi, co jsou v důchodu mlhou navíc ještě pracovat nebo nesměj nebo to je, že formálně mohou, ale práci neseženou?

    Ještě bych se rád zeptal na ten nábytek na těch fotkách. To si tam lidi vzali vlastní nebo to tam je

      1. Ty různé cenové hladiny, to může být důsledek ekonomiky různých států USA. Mississippi je chudá a má špatnou pověst ohledně vzdělanosti a kultury, ale je tu levněji, proto se sem stěhují důchodci z jiných, zámožnějších (a dražších) států. Máme tu důchodce z Floridy, Texasu i Kalifornie. Mimochodem, někde zjišťovali štědrost lidí v jednotlivých státech Unie, a Mississippané se umístili na jednom z prvních míst. Všude jsou pro i proti.

        Důchod se tu daní a není překážkou dalšího výdělku. Např. náš zubař už má důchodový věk. Modlím se, aby měl ještě chuť dělat. Snad by si nás pak vzal do stavu jeho syn, co s ním dělá ve stejné ordinaci.

              1. Asi ano. Možná bych to měla vysvětlit. Žijeme v oblasti, které se říká rural area – takový americký venkov. A ten trpí stejnými neduhy jako český venkov – lidi v produktivním věku mají tendenci se stěhovat do měst. Je tam lepší možnost výdělku, dosažitelnější péče atp.

  12. Ta paní co si místo drahého pečovateláku domluvila v podstatě permanentní výlet výletním parníkem má fištróna.
    Být to cenově stejné u nás tak jak znám naši povahu by z výletních parníků mohli udělat plovoucí důchoďáky. Neboť by těch „permanentních výletníků“ bylo na palubě docela dost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *