22 listopadu, 2024

Volba mezi morem a cholerou: V Rakousku se opakuje rok 1938

Dmitrij Bavyrin přináší na webu RT zajímavý pohled na nedávné volby v Rakousku a „koaliční bastlení“:

Vítěz posledních voleb v Rakousku FPÖ byl pod záminkou, že fašistům musí být zabráněno, aby se dostali k moci, ze sestavování vlády vyloučen. Ale: Rusovi se musí zatínat pěsti, když průměrný „Svobodný“ mluví o letech 1941 až 1945. Ale jaká je alternativa?

Měsíc po parlamentních volbách se rakouské úřady konečně rozhodly, co chtějí s míněním lidí udělat: kašlat na ně a ignorovat je. Voliči rozhodli, že mocní by měli odejít, a mocní se rozhodli, že nepůjdou, jinak začne fašismus a Rakousko ztratí svou demokracii. To musí volič vědět.

Prezident „Východní říše“(Österreich) Alexander Van der Bellen pověřil sestavením vlády úřadujícího kancléře Karla Nehammera, jehož Rakouská lidová strana (ÖVP) byla obyvateli jednoznačně odmítnuta: získala 26,3 procenta hlasů (facka proti 37. ,5 procenta ve volbách před pěti lety) a je pouze druhou největší frakcí v parlamentu.

Je to poprvé v poválečné historii Rakouska, kdy vítězi voleb bylo znemožněno sestavit vládu. Vysvětlení je toto: Nikdo se nechce kamarádit se současným vítězem. Svobodná strana Rakouska (FPÖ) je považována za pravicově extremistickou, profašistickou, populistickou, nepřijatelnou a nelidskou – ve zkratce jde o rakouskou verzi Alternativy pro Německo nebo Rassemblement National od Marine Le Penové. Vládu proto sestaví poražené strany – nejspíše ÖVP, sociální demokraté a liberálové (NEOS).

Politicky řečeno je to jako když se labuť, rak a štika, snaží táhnout vozík, ve kterém jsou zapřažení, každý jiným směrem. Ale který vozík (nebo která země) je příliš dobrá na to, aby nebyla obětována, když jde o udržení fašistů mimo moc, že.

Existuje však nuance, která činí chování rakouských elit krajně pokryteckým. „Fašistická“ FPÖ již dvakrát vytvořila koalici s ÖVP, tzn. h. byla považována za sotva přijatelnou sílu. Zcela nepřijatelnou se stala až ve chvíli, kdy se stala neutralita Rakouska v konfliktu s Ruskem pro jejího předsedu Herberta Kickla druhým nejdůležitějším tématem: žádné protiruské sankce, žádná pomoc Kyjevu – to je nyní postoj FPÖ. Nejdůležitější otázkou „Svobodných“ je samozřejmě omezení migrace, jak je běžné u nacionalistů.

Přesto bychom pro Kickla neměli příliš truchlit, i když FPÖ byla dříve známá jako „Strana rusofilů“. V tomto případě argumentuje jako normální politik a národní egoista, který nechce, aby jeho země platila účty v zahraniční válce, zvláště když má hodně co ztratit: Rakousko bylo silně závislé na obchodu s Ruskem. Zdravý rozum, který za tím stojí, je sám o sobě příjemný, zvlášť když se v západní Evropě stalo módou mlátit na příkaz z Washingtonu hlavou do zdi, jen aby to naštvalo Moskvu. Přesto mají Kicklovi kritici v jednom pravdu: je to „vůdce“.

Strana Svobodných má dlouhou a skandální historii, která sahá až do doby, kdy její zakladatelé sloužili v SS. Od té doby se mnohé změnilo a FPÖ si v moderním Rusku nemá moc na co stěžovat. Nicméně desetiminutový rozhovor s průměrným stranickým aktivistou o událostech z let 1941-1945 může stačit k tomu, aby Rus zatnul pěsti.

Popírat, že FPÖ připomíná pravicově extremistickou stranu, by bylo pro Rusa nečestné a nepřijatelné. Kromě Napoleonova pochodu na Moskvu nemáme s Francouzi z Rassemblement National (Le Penová je skrz naskrz gaullistka) mnoho historických neshod. Kickl má ale kamarády z party, kteří by si vyškrábali oči, kdyby viděli, jak jejich vůdce poté, co se stane kancléřem, odcestuje do Moskvy a položí tradiční věnec k hrobu neznámého vojína.

Od pravicově patriotické nacionalistické strany těžko očekávat to, co očekáváme od Němců: jednoznačné odsouzení, odmítnutí a lítost nad vším, co nacisté ve 20. století udělali. Sociální demokraté v Rakousku jsou nám v tomto bodě mnohem bližší: vyjadřují lítost nad fašistickou minulostí. Z celé duše přitom ale podporují dnešní nacionalistickou Ukrajinu.

Chci tím říct, že v Evropě máme na výběr pouze mezi morem a cholerou. Neexistují žádné významné zdravé síly, které by se postavily rusofobům. Evropské volby jsou téměř vždy rozhodnutím mezi tím či oním zlem, mezi různými fašismy, jako v případě Rakouska.

Třídit hnědé odrůdy podle odstínů je nevděčný úkol, ale v případě Rakouska lze fašisty rozdělit na dobré a špatné. Režim, který byl v zemi nastolen v roce 1932 a vydržel až do „anšlusu“ k nacistickému Německu v roce 1938 (tedy do návratu jistého neúspěšného umělce do rakouské vlasti), nazývali jeho odpůrci austrofašismus. Režim to byl nacionalistický, militaristický, autoritářský, a přesto podle evropských měřítek pozoruhodně vegetariánský. Dávali přednost tomu, nevraždit lidi.

Nezvratnou zásadou austrofašistických kancléřů Engelberta Dollfuße a Kurta Schuschnigga bylo chránit Rakousko před pohlcením Německem. Nacisté proto v roce 1934 při neúspěšném pokusu o převrat zabili Dollfuße a o čtyři roky později zatkli Schuschnigga. Válku strávil v koncentračních táborech a poté emigroval do USA, kde vyučoval politologii. Je vzácným příkladem ideologického fašisty, který byl také prominentním členem protinacistického odboje a od začátku do konce vystupoval proti Hitlerovi.

Takže to, co dělá situaci v Rakousku opravdu děsivou, není to, že někteří jeho politici uznávají fašisty z minulosti (a Kickl si jistě cení Schuschnigga). Děsivé je, že alternativa vnucená Rakušanům nám připomíná alternativu z roku 1938 – tu s Hitlerem v čele.

V roce 1938 chtělo Rakousko žít pro sebe, s vlastním duchem a národními zájmy. Nechtělo se zapojit do projektu evropského sjednocení, vzdát se své suverenity, shořet v zahraničních válkách a posílat vojáky na východní frontu. Bylo k tomu donuceno. Dnes je Rakousko nuceno znovu a i tentokrát jsou rozkazy vydávány v němčině, rodném jazyce Ursuly von der Leyenové.

Novodobá historie zahrnuje také východní frontu, nacistické prapory a rehabilitované příznivce Stěpana Bandery. Znovu existují válečné zločiny a perzekuce založené na národním principu. Existuje psychopatický politik a stát, který se prohlašuje za světového hegemona. A možná bude brzy světová válka, pokud bude spirála eskalace pokračovat a Evropa nebude v dohledné době schopna prosadit své národní zájmy.

Alespoň tak, jak to dělá Kickl. Rakouské elity tím, že mu odepřely možnost stát se kancléřem, nezastavily fašismus, jak tvrdí evropský tisk. Prostě si vybrali fašismus někoho jiného. Horší fašismus.

16 thoughts on “Volba mezi morem a cholerou: V Rakousku se opakuje rok 1938

  1. To, co se děje teď v Rakousku (odstavení vítěze voleb), kopíruje v podtatě totéž, co se stalo před třemi roky u nás – vítěz voleb Babiš byl demokraticky odstaven těmi nejsprávnějšími libodemo „demokraty“.
    Na přání lidí ve volbách ti praví demokraté naprosto exkrementují.

  2. Čím hůře se sebranka chová , tím horší bude jejich konec . Ono to vypadá , že jsou k tomu začištění dostrkování Tím , kdo chápe víc než oni .
    Pokud současný systém končí a najíždí se na nový , tak pro toho , kdo aspiruje na řízení procesů je výhodné , zbavit se už nepotřebných blbců . V tomto případě , tak jako např. při Velké Francouzské prohře , rukama dlouhodobě nasíraných obyvatel .
    Proběhne to jakoby samo od sebe .

    1. Já tu hnědou historii rakouských Svobodných dost znám – sleduji tamní politiku už od doby, kdy se ještě za socíku dala v Budějicích chytat „Vídeň“. Haider byl dost odporný typ. Dnes zastupují vesměs rozumné postoje, i když – raději jsem měla lidovce, když je vedl Kurz. Ten byl ovšem na pokyn Merkelové zlikvidován. Jako mnoho dalších nepostřehl, že Strache a Pilnacek jsou jen předkrmy a on hlavní chod.Od politiky si prozatím dává pauzu, taky ho pořád soudí, i když na něj mají celkem prd. Jinak se mu vede dobře v byznysu. Kickl holt pro mě a i pro další Rakušany zůstane „Wurmmittlem“, to ho trochu poškozuje. ( Radil za covidu se odčervovat)

    1. To co se děje v Gaze a v Libanonu je také nacismus. Globální jih ho odsuzuje a my patříme k západu, k těm, kteří pomohli Hitlerovi k moci.

  3. Kde jsou ty časy, když si VVP odskočil do Rakouska na svatbu Karin Kneisslové.
    Proslýchá se že Kneisslová je v Rusku pod ochranou VVP.

    1. Kneisslova je opravdu v Rusku. Koupila si tam dum, zalozila firmu a uspesne podnika. Podnikani ona velmi dobre rozumi. Az skonci toto silenstvi, a bude potreba znovu navazat normalni vztahy, zrejme se vrati, mozna jako ministryne nebo kanclerka.

  4. Rakušáci mají v dohledné době jedinou jistotu. Chalifát, a třeba i fašistický. Muslimové s tím žádný problém nemají. Viz islamismus.

  5. Jak někteří poukazují, podobná situace může nastat i u nás, nedovolí vzniku vlády s dezolati.Nazvat dezolati,fašisty, můžou kde koho.Pochopitelně všechno jisti prezident.

      1. Demokracie vzdy znamena v penezma a zakulisnima podvodama zmanipulovanym vyvoji , do chaosu krizi , fasismu, komunismu a do valky.
        A nic jinyho. Nic novyho../Se divim ,ze to de tak pomalu/.

        Hystericky media a gangy politickych stran, jejich zajmy ,vsichni proti vsem,
        vse nejdriv rozvrati ..
        Komunisti mlati potom fasisty i na ulicich a fasisti mlati zase komunisty a jiny mlati vsecky dalsi , v rozpatlamentech a v mediich , vyvoj a uroven nenavisti gangu politiku stoupa , nektery se spojuji s vidinu plnych koryt, proti vladam …

        Falesny sliby a podvody, vladou lzi a predstirani , oklamavani a vzajemny vladne, vseobecna moralni a materialni korupce vladne , bezohlednej teror prosazovani svych tajnych zajmu za kulisama, za kazdou cenu ,
        politici a prave jejich politiky je vedou do vseobecny zurivosti ,do zkazy a tak spolehlive spolecnost a stat rozvrati.
        .To je pravidlem vod /chytry musi bejt chytrejsi a vic , nez tamty jiny/ ,nesouhlasu az do stretu a besneni..
        Ryby vod diplomovanych hlav.

        Potom hledaji nekoho /silna ruka na sjednoceni zurivcu/,kdo by to represema
        srovnal, coz nejde a prijdou na radu prevraty a valky , nebo civilni /spanelska,napr. /, jen to je pro demokraty reseni..

        Jednoduchy reseni , ktery nikdo ze zradcu naroda ,rajtujich na scene nepripusti , za zadnou cenu…
        Aby si obyc lide sami vybrali!!! ze svyho stredu a pokojne svoje pratele sousedy ,
        ktery dobre znaji ,ze je na ne spoleh ,ze sou schopny a poctivy ,atd a potom si je
        este taky sami zvolili..
        A dali jim moznost s podminkou treba na 3 mesice.
        /Lojzo, dyz neco po zvoleni poseres, dostanes poradne pres drzku a pudes/.
        To nikdy demokrati ani totalne zmanipulovany volici nedopusti.NIkdy.

      2. Je dobré si historické události připomínat. Dostali se mi do rukou knihy od Juliána Semjonova Třetí karta a Alternativa.
        První popisuje založení fašistických ukrajinských složek a výtah do vedení zrůdných charakterů Bandery, Melnika, Šucheviče. Finanční podpora těchto skupin byla primárně od fašistického Německa, které rozběhnutí těchto buňěk iniciovalo, podporovalo a stínově řídilo pouze ve svůj prospěch. Už tehdy tlačili Ukrajinu do nezdravé nacionalistické polohy a bičovali teror, který tyto skupiny rozběhly proti Rusům, Polákům, Židům a nekatolíkům, civilnímu obyvatelstvu… Cílem bylo odtržení Ukrajiny od Rusů a také vytvoření klínu do SSSR.
        Druhá kniha popisuje atmosféru v Jugoslávii před obsazením hitlerovským Německem.
        Krásně popsaná metodika rozvracení státu mezi jednotlivými národy Srbů, Charvatů, Černohorců, Bosňanů. Uměle vyvolávané a udržované konflikty mezi jednotlivými etniky. A cíl? Rozpad Jugoslávie aby se lépe a pohodlněji obsadila a ovládala.
        Metody se zjevně příliš nemění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *