21 listopadu, 2024

Volby

Krátký Vidlákův úvodník:

Omlouvám se Petře i čtenářům. Tento článek měl vyjít v neděli, ale já na něj zapomněl, jako na smrt. Pouštím ho tedy teď v úterý a slibuji, že se polepším.

Petro, je to Vaše:

Volby, volby, volby… Do krajů, do parlamentu, do senátu, do Evropského parlamentu a kdoví kam ještě. A nejlépe, volí-li volič i víckrát do roka. To se ze zjitřených emocí za celý rok ani nevyhrabeme. A pořád být ve střehu, na které datum prezident volby vyhlásí. V tomto ohledu se mi líbí víc americký systém víc. Abych byla konkrétní. Volby se konají každoročně, v úterý po prvním listopadovém pondělku. Prý je to ještě relikt z dob, kdy lidé museli cestovat daleko a primitivními prostředky – tak aby na to měli během pondělka dost času. No a během hlasování se odvolí f- jako fffšecko. Všecko, co se odvolit má. Od místní samosprávy včetně šerifů, soudců, pokladníků, přes guvernéry, senátory, kongresmany až po prezidenty. Pokud se během roku stane, že osoba zastávající post z nějakého důvodu odstoupí či zemře, strana, která danou osobu nominovala jmenuje náhradníka, který danou funkci vykonává až do regulérních voleb a pak se musí normálním způsobem ucházet ve volbách o regulérní zvolení. 

Volební období v USA vlastně začíná už primárkami. (Billovi tou dobou začnou chodit dotazníky s tím, koho bude volit, jaké má priority. A on poslušně vyplňuje a odesílá. Jestli takhle získávají volební předpovědi, tak nazdar hodiny, protože statistický vzorek je asi hodně pokřivený.) Primárky se konají v každém státě Unie jindy. Jedna věc, na co se dá spolehnout je to, že vždycky začínají v Iowě (Prezidentské primárky v Iowě jsou sledovány s napětím, protože slouží jako takový lakmusový papírek. Vítěz primárek v Iowě obvykle zvítězí i v samotných volbách.) Účelem primárek je vyselektovat kandidáty jednotlivých stran – do primárek se může přihlásit víc účastníků jedné strany. Voličů se pak ve volební místnosti zeptají, zda chtějí volit Demokraty nebo Republikány a podle toho vyfasují volební lístek s kandidáty jedné nebo druhé strany. Dají se s tím dělat docela šachy. Dejme tomu, že Demokraté do primárek postaví jenom jednoho kandidáta (bývá zvykem, že úřadující prezident ucházející se o druhé volební období nemá ze své strany vyzyvatele) – tudíž je jisté, že postoupí. Pak voliči, kteří sice podporují kandidáta Demokratů se můžou rozhodnout dát hlas slabšímu republikánskému kanididátu,kterého bude snadnější ve volbách porazit. Díky primárkám nehrozí to, co se často stává v Česku a to, že strana, která, byť by měla větší podporu voličů, prohraje volby jen proto, že se hlasy pro jejich stranu rozmělnily mezi víc kandidátů. Už kolikrát jsem si u nás všimla jednoho jevu – tendenci rozmělnit hlasy mívají skupiny hlásící se k pravici, zatímco levičáci se řídí heslem „Hurá za Zdendou!“. Mají jen jednoho kandidáta a tomu to všichni nahází. 

Když v roce 2016 kandidoval poprvé Donald Trump, nevěřila jsem, že vyhraje. Začal kampaň jako nezávislý – to už před ním zkoušel Ross Parrot a neuspěl. Pak mu Republikáni dali nůž na krk, že musí kandidovat za stranu a účastnit se primárek. Myslela jsem, (a myslím si že to byl plán Republikánů) že v primárkách vypadne. A on to vyhrál. Média dštila proti němu oheň a síru. (V té době jsem byla jednou suplovat na základní škole. Jedna asi desetiletá čerošská holčička mi při hodině brečela, že Donald Trump obnoví otroctví.) Obvinili ho ze sexuálního harašení a on to ustál. Byl to schizofrenní pocit, protože na jedné straně většina lidí kolem mě fandila Trumpovi (i přes špatný obraz vytvořený médii říkali: „No, kdybychom volili faráře, asi bychom volili někoho jiného, ale do ringu s Deep State musí jít rváč), na Youtube bylo možné vidět to nadšení nejen v plných halách, ale i podél silnic, kde projížděla Trumpova kolona aut, ale na druhé straně média tvrdila, že podporu nemá, že je to outsider. Možná, že právě tenhle pocit neporazitelnosti Hillary Trumpovi pomohl, protože se nenamáhali organizovat hromadné volební podvody). O volebním úterý jsem šla spát a říkala jsem si, že na špatné zprávy je ráno času dost. A když jsem otevřela ráno zprávy, skutečně se mi zdálo, že ještě sním.

Jaké bylo Trumpovo prezidentské období? Měl pomalý rozjezd a ne zrovna šťastnou ruku při volbě svých spolupracovníků. Hodně mě mrzelo, že do své vlády nevzal Treye Gowdyho nebo Rudyho Giulianiho. Oba dva se během prezidentské kampaně za něj bili jako lvi. První dva roky měli Republikáni nepatrnou většinu jak v Kongresu, tak i v Senátu. S nepatrnou většinou se toho zas až tak moc prosadit nedá, zvlášť když proti vám stojí i takzvaní RINO (Republican in Name Only – Republikán jen podle jména). Takže výhry – nic moc. Chtěl stavět pořádnou zeď na jižní hranici. Kongres mu povolil finance jenom na opravu stávajících částí. A i spousta dalších jeho aktivit zašla ze stejného důvodu na úbytě. Druhé dva roky jeho prezidentování se to ještě zhoršilo. Demokraté znovu získali většinu v Kongresu. Co jsem ocenila bylo to, že pojmenoval opiovou krizi a začal ji řešit na celostátní úrovni. Výsledky sice nic moc, ale aspoň to někdo začal. Nicméně ekonomika se začala zvedat.

Rok 2020 pak byl ve znamení Covidu. Ve společnosti přesto byla ohledně voleb optimistická nálada. Přesto jsem z toho neměla dobrý pocit. Všude zaznívalo, že Trump s přehledem vyhraje. Odpovědí na ta očekávání bylo zklamání, Bidenova křivka, spousta videí dokumentujících manipulaci s volebními lístky – ta se postupně z internetového prostoru vypařila, ale s Nohavicou si můžu zpívat: „Já si to pamatuju…“. Dinesh D’Souza natočil o podvodech při korespondenční volbě celovečerní dokumentární film 2000 mul. (Termín mula tu označuje člověka, který roznáší falešné volební lístky do sběrných boxů).

Hm, když už tu padl výraz korespondenční volba. Naprosto souhlasím s těmi, kteří volají po jejím zákazu. Je to cesta do pekel. Stačilo mi, když jsem viděla Billa korespondenčně hlasovat v době, kdy jsme žili v Česku. Kdybych měla jiné preference a byla svině svinutá, nebyl by problém Billovi volební lístek vyplnit podle svého a odeslat dřív než by s tím Bill mohl něco udělat. Pořád platí to, co do nás vtloukali – demokratické volby musí být PŘÍMÉ (volič se dostaví, případně volební komise zajde s urnou, tudíž je jisté, že za voliče nehlasoval nikdo jiný), ROVNÉ (hlas Pepka Vyskoče z Horní Dolní má stejnou váhu jako hlas Petra Fialy) a TAJNÉ (nikdo nemůže zjišťovat a následně se mstít za to, jak dotyčný hlasoval). Je-li jeden z pilířů odstraněn, už se nejedná o volby demokratické. Tečka.

Kdo si myslím, že volby vyhraje? Vážně nevím. Z reakcí lidí kolem sebe vidím únavu. Před osmi a čtyřmi lety bylo ve společnosti cítit nadšení. Všude vlály nápisy vesměs vyjadřující podporu Trumpovi, z nárazníků se na vás usmívaly samolepky s Trumpem. Letos jsem viděla všehovšudy 3 velké nápisy, jednu malou desku připevněnou na sloupku u schránky na dopisy. V sousedním městě pak jednu ceduli vyjadřující podporu tandem Harris, Walz. V hovorech lidé vesměs připouštějí, že budou volit Trumpa. Ne snad jako favorita svého srdce, ale jako lepší alternativu k Harrisové. Zatímco v 2016 si byli sebou jistí Demokraté, v 2020 Republikáni, (fanouškové fotbalu a hokeje by mohli vyprávět o všech těch zápasech, kdy vyhrál předpokládaný loser, protože předpokládaný vítěz si byl sebou moc jistý), letos se mi zdá, že obě strany jsou ostražité a nechtějí nechat nic náhodě.

Co bych řekla o obou kandidátech? OK. Trump je neřízená střela, v jeho projevech se zrcadlí jeho ego. Na druhou stranu hájí vesměs konzervativní hodnoty. Bohužel, i na něm už se začíná projevovat věk a únava. Před osmi lety sbíhal se schůdků letadla jako mladík, nyní už sestupuje rozvážně a rukou se přidržuje žbrlení. Nicméně pořád ještě je schopen hodiny stát a mluvit spatra tak, že větě, kterou vysloví, posluchač rozumí. Oproti tomu Harrisová v poslední dobou tvrdí, že také hájí konzervativní hodnoty, ale její činy za poslední čtyři roky ji usvědčují z opaku. Platí o ní biblické „po ovoci jejich poznáte je“. Během svého viceprezidentského období pomáhala vpouštět do země nelegální immigranty a poskytovat jim finanční i organizační pomoc, podporovala potraty a zastávala se tranzice mladistvých. V osobní rovině mi na ní vadí to, že funguje jako generátor náhodných slov – padají z ní slova, která existují, ale dohromady nedávají žádný smysl. Mimo jiné se o tom mohla v rozhovoru přesvědčit i Oprah Winfrey, kterou skutečně nemůžete obvinit z náklonnosti k Republikánům – při rozhovoru s Kamalou Harris jí v několika případech tuhly rysy i před kamerou. Televizní stanice CBS teď dokonce čelí obvinění, že část Harrissové odpovědí vystřihla a nahradila dodatečně srozumitelnějšími odpověďmi. Když na mítinku Harrisové vypadly čtečky, nebyla schopna mluvit spatra, a jen opakovala: „do voleb zbývá 32 dní, 32 dní…“ Na jiném mítinku mluvila jako kniha. Ale běda, jedna kamera chtěla zabrat dav sedící před Kamalou a tak to obloukem vzala za ní. Přitom ale zobrazila čtečku zamaskovanou jako kamera snímající čelný záběr. Kdo tedy sedí za kulisami a tahá za nitky?

I kdyby se ale Trumpovi podařilo zvítězit, je diskutabilní, zda se mu podaří získat potřebnou podporu na to, aby bezpečně a dostatečně změnil kurs lodi zvané USA. Takže, držme si klobouky, jedeme s kopce.

P. S. Požádala jsem Billa, abychom spolu jeli vyfotit ty nápisy. Když jsem je pak chtěla přetáhnout z fotoaparátu do počítače – nešlo to. Stáhly se fotky, které jsem nafotila o den dřív v jednom domově důchodců jako nic (pro další článek), ale zrovna tyhle dvě jsem musela kopírovat oklikou. Už posledně, když jsem vkládala fotky s českými popiskami, vyskakovaly mi návrhy jak jinak popsat obrázky. Byla to jen náhoda nebo někdo/něco šmíruje?

Z Mississippi zdraví Petra

65 thoughts on “Volby

  1. Moc se všem omlouvám, že jsem nereagovala na vaše vstupy. Bylo potřeba vyřídit něco v Jacksonu, a to bývá akce na celý den. Když si k tomu připočítáte časový posun sedmi hodin, je vymalováno. Ale jak tak koukám, vy jste to zvládli i tak.

    1. Nic moc pocit, když jsem se dočetl, že Jackson má v současnosti 80-85% černošského obyvatelstva. Když bych si u nás představil takový Hradec Králové obývaný z 85% Romy…
      To se všichni bílí rozestěhovali do okolí těch Richlandů, Ridgelandů nebo úplně zmizeli ?

      1. Prostě v centru jsou úřady, obchody. Kdo mohl se přestěhoval na předměstí. Richland, Ridgeland, Pearl, Flowood – to máte jako v Praze – Vinohrady, Bubeneč, Roztoky. No, a taky Karlín nebo Wilsoňák.

  2. Pokud by byla pravda, že minulé americké volby byly zfalšované a ukradené, jak tvrdil Trump a jeho skvadra, tak by to potom znamenalo, že v USA nefungují žádné kontrolní mechanismy a instituce a z USA se stala jedna z dalších banánových republik.

  3. …spousta videí dokumentujících manipulaci s volebními lístky – ta se postupně z internetového prostoru vypařila, ale s Nohavicou si můžu zpívat: „Já si to pamatuju…“ …

    Ano, Petro, já si to také pamatuju, jako by to bylo dnes.
    Například video… nevím už sice, ve kterém státě to bylo, ale v určitou chvíli přerušili načítání korespondenčních hlasů kvůli nějaké „technické“ chybě, lidé ve sčítací místnosti tuto místnost opustili, jenže bezpečnostní kamery běžely dál. Po nějaké chvíli bylo vidět, že do prázdné místnosti vniklo pár jiných lidí, kteří rychle začali vytahovat zpod stolů ukryté černé vaky a z nich začali vysypávat volební lístky. Pak zase zmizeli.
    Někdo musel ty záběry bezpečnostních kamer rychle zabavit, aby se zachovaly.

    Jen mi řekněte, paní Petro, jak je možné, že i když bylo mnoho podvodů zcela jasně prokázáno, jak to, že to v právním státě, což o sobě jistě USA tvrdí, mohlo projít bez následků.
    ———-
    pro případné zájemce, kteří si chtějí připomenout americké volby v roce 2020, přidávám odkazy na

    – Mimořádné pořady ČT24
    Prezidentské volby v USA
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/10997918455-mimoradne-porady-ct24/220411034000086/

    – zajímavý článek Gatestone Institute se sídlem v New Yorku:
    Byly prezidentské volby v USA ukradeny?
    napsal(a) Soeren Kern
    19. listopadu 2020
    https://cs.gatestoneinstitute.org/16774/byly-prezidentske-volby-v-usa-ukradeny

    1. Proslo to bez nasledku, protoze vsude na soudech jsou nasazeni lidi, kteri odmitaji se s necim takovym poprat. Prilis mnoho kostlivcu ve skrini? Bud jsou to svazaci, nebo maji strach.

      1. Takže závěr: o žádnou demokracii v USA nejde, i když o tom oni a celá Koza melou stále dokola. Jen mě udivuje, že tam stále Vy a ostatní emigranti jste. Fakt je, že už ani tady žádná demokracie není, jen to není ještě tak viditelné jako v USA. Teprve asi bude v příštím roce. A tihle lidé mají tu drzost posuzovat volby nebo referenda v jiných oblastech a idioti jim na to skáčou.

        1. Kocka: To bych rada vedela, zda demokracie existuje jeste nekde, vubec. ?
          Rekla bych, ze my tady dale jsme, protoze doma nas nemuzete vystat.
          A zijete v takovem administrativnim bordelu, ze kam se hrabe Amerika. (Minim tim vasi silenou byrokracii.)

          1. No já zase nemůžu pochopit jak Vy a další můžete žít tam, ale Vy jste se tam ocitla asi v 16-17 letech, takže jste zvyklá pobývat tam, je to pochopitelné.
            Dcera byla delší dobu jak v USA, tak i v Kanadě (ne jako turistka, pracovala tam) a opravdu by tam žít nechtěla. Teď je na Novém Zélandu, tam se jí líbí, jen je zblblá z covidu, bohužel, ale je to prý úplně jiné než v Severní Americe.

            1. No v Kanade je ted strasny bordel. V Kanade se stmiva.

              Ano, je to taky tim, ze tady vim, jak vse funguje, a doma jsem byla dost ztracena. Nekdy kvuliva uplnym blbostem.

              Novy Zeland je skvely, byla jsem tam na navsteve v r. 97. Moc se mi tam libilo. Bylo to jak se tady mluvi o Americe v padesatych letech — nikde moc lidi, prazdne krasne plaze, dobre starobyle jidlo, a lidi uplne normalni, a pohodovi. Ale co se tam delo kolem covidu bylo teda hruza. Snad jeste horsi nez v Australii.

              1. No o žádných, dá se říci, téměř koncentračních táborech, jaké zřizovali v Austrálii, nemluvila. Ale ona žije na Jižním ostrově asi hodinu cesty od Newtownu, jak to vypadalo kolem hlavního města NZ nevím, třeba je tam zřizovali také. Ale bez očkování by nemohla jít covidove době vůbec nikam, úplně je tam zblbli.

                1. No tak o taborech taky nevim. Jen vim, ze se tam k lidem chovali uplne jak k ponizenym poddanym. Buzerace na entou.
                  Tehda jsem litovala, ze jsme nesli v 68 na NZ. Dnes uz ne.

          2. Jo a s tim, že vás nemůžeme vystát, tak jak koho, když nás mistrujete, tak se nedivte, kromě toho se sem vrátilo spousta zlodějů viz Kožený. Ale myslim, že konkrétně Vás, Petry, cobolika se to netýká. Alespoň u mě ne.

            1. My jsme si vsici mysleli, ze budete mit zajem o nasi zkusenost, ze vas muzem varovat pred chabama, ktere jsme sami delali, a poucili se z toho, jak to tady vlastne chodi. Misto toho nam smahem vsem domaci Cesi nasadili psi hlavu.

              Pamatuju, jak tu pred casem Ema mluvila o tom, jak po dvaceti letech prijel pribuzny z Australie, a predstavte si, ten nafucenec porad mluvil o tom, jak se zije v Australii! Hrozne mu to mela za zle. To se mi doma stava take… a jak ja muzu o tom nemluvit?

              Jinak dik. Ale vsimnete si, ze tady do mne nekteri lidi pichaji naporad. Mezi takovou chronickou nenavisti zit je tezke.

              1. myslim Vevca ze nie ste ani tak ciel ako skor stelesnenie toho co nemaju radi:-) ja tiez rada citam Vase aj Petrine clanky ci komentare…..a ze nemaju radi prenos? ono je to tazke, ina mentalita, ina historia, ine hodnoty, iny system prava……to ako ked sme mali raz skolenie s pravnikmi a vsetci sme boli mudri ako radio, ze toto a tamto by sa malo urobit….odpoved bola, ze SR/CR ma kontinentalny system prava a bolo vymalovane

              2. Představte si, že jste na návštěvě, a nezavřete mluvidla, dokud do bezvědomí nenatlučete do hlav hostitele svá „zaručená moudra“ z jiné galaxie a rozměrů.
                Už Vám v té jaksi samozřejmé zaoceánské aroganci došlo, že jste na návštěvě, a že je slušnost se zeptat, zda má vůbec někdo chuť a zájem místo klasické komunikace absolvovat nekonečné martirium poučováni, mnohdy povýšeného, což už jak tak koukám přestáváte hezky po americku chápat.
                Sebestřednost jest asi nedílnou součástí existence za louží, ale i když se tuzemští , nejen političtí zmetci v bílých límečcích, snaží seč to jde implementovat kowbojské zvyky, systém i hodnotové žebříčky, neustále je dost těch, kteří z toho napadají na zadek.
                Ano, je tu spousta chyb, společnost je rozložená stejně jako státní správa, a komplexní ukrajinizace je v plném proudu i proto, aby se zmetci zavděčit jistému „spojenci“.
                Nicméně máte za louží těch lapsů na krku násobně více , a místo poučování zbytku světa řešte domácí fatální selhání.
                Apropo, minimálně stejně důležitá jako obsah je i forma sdělení .
                Co jsem potkal emigranty žijící za louží, tak byli v pohodě, a nesnažili „šířit osvětu“ pro zaostalé postbolševiky, což mnohým jiným po plyši nedošlo …

                1. Ano, Minorita si prisel taky kopnout. A nevsiml si ani, ze vlastne kope do svych — jako „zaostalych bolseviku“ kteri nemaji zajem o zkusenosti Cechu v cizine a vzdycky si takovou informaci interpretuji ve zlem, jako umyslne ponizujici. Neskodi takovy pristup vam doma?

                  Ja neznam zadnou jinou zem, ktera by hazela na sve exulanty/emigranty takove blato.

        2. Kočko, vy to píšete tak,jako by bylo úplně jednoduché měnit země pobytu podle toho jak se člověku zrovna líbí politické zřízení a situace té které země. Copak vy se někam můžete jen tak odstěhovat kvůli současnému vládnímu marasmu ? Nechat zde dům,domov desítek let života, práci, blízké lidi, znalost poměrů i jazyka….. Sama víte jak těžké je změnit působiště a divíte se emigrantům, kteří prožili většinu života jinde, že se sem nevracejí ? Navíc teď, když je to z louže pod okap ? Copak mohou všichni utíkat ? Bohužel ani moc není kam. … a maďarština je těžká řeč….a navíc tam si lidé současný stav dokázali vybojovat,tak bychom měli zůstat doma a pokoušet se o totéž.

          1. A píši snad něco o tom, že je to jednoduché? Naopak, píši, že vevča je v USA od mládí a tedy je to pochopitelné, Petra tam má manžela, to je také těžké, já to chápu. Ale je fakt, že na demokracii v USA si již ani nehrají, nakonec jejich volby jsou všechno jen ne demokratické, a to i bez těch podvodů s volebními lístky. U nás si na to ještě při posledních volbách hrají, ale od příštích voleb už to bude také hodně viditelné.

            1. Kočko, kam se vracet? Sice se nám po Česku stýská, ale platí, že nevejdeš dvakrát do stejné řeky. A představte si, co by nastalo, kdyby se dejme tomu půl milionu expatů naráz rozhodlo vrátit do staré vlasti. I kdyby nepřijeli s holým zadkem. Ten nápor na bydlení, na zdravotnictví, školství, pracovní místa… Už teď systém Česka praská ve švech. Už jsem slyšela od tolika lidí, že jim odložili vyšetření u specialisty, protože ukrajinští uprchlíci dostávají přednost. Nedostatek léků může být zčásti taky způsoben tím, že se prudce zvýšil počet lidí, na které český systém nebyl připravený. Totéž školství. A navíc, kolik expatů by se dokázalo vyvarovat věty: „No, to u nás, v Americe…“ Ta věta musí vyvolávat minimálně hořkost, asi jako když si zámožný člověk dává do trumpety ať už schválně nebo z neznalosti před člověkem, kterému kručí v žaludku.
              Zakončím anekdotou: Do zeleniny přijde Američan a rozhlíží se: „Tomu říkáte jabka? No to u nás, v Americe, jsou jabka dvakrát tak veliká. A tomu říkáte broskve? To u nás, v Americe, jsou broskve dvakrát tak velké a šťavnatější.“ Prodavačovi už to leze krkem, tak popadne přepravku rajčat, takhle Američana odstrčí a zařve: „Uhni, vole, nesu rybíz.“

              1. Pokud by ti expati „zatěžovali“ školství, tak by zrejmě byli z velké části v produktivním věku a tudíž by i přiložili ruku k dílu, platili daně a pomáhali zemi budovat. Pokud ne, tak by zvedli spotřebu, tím vytvořili pracovní místa, navíc platili alespoň DPH. Neviděl bych to tak černě.

                Ukrajinská zátěž se musí vyřešit než se nám všechno rozpadne, ale to s expaty moc nesouvisí.

              2. Petro, ja neznam nikoho, kdo by jezdil domu se vytahovat. Par magoru, nanejvys. Kdo vi lip nez my, ze Amerika je problematicka a pro nasince ne zrovna prijemna?

                Me se pravidelne stava, ze mi kdosi ukousne hlavu jen za to, ze mluvim o tom, jak je to na te druhe strane rybniku. Kontrast, ne ponizovani. Ten kontrast je prece zajimavy? A nam se tolik let tak styskalo, proc bychom to pak haneli?

                Me spis vadi, ze tolik toho, co bylo tenkrat krasne ci funkcni, bylo od te doby znicene. Ale to prece vadi i vsem tady.

    2. Maneco, myslím, že jsme viděly stejné video. Ptáte se jak je to možné, že to všechno prošlo. Nevím. Ale to se můžeme ptát i na současné české poměry a většina soudných lidí bude muset pokrčit rameny – to neberte jako argumentaci ad hominem. Jen to dávám jako příklad, protože z toho musí mít člověk podobný pocit. Je možné, že na posunu výsledků se podílel software, jak píše Gatestone Institute. Od roku 2020 se v Mississippi začal používat systém, že volič dostane volební lístek s vytištěnými jmény, u nichž vyčerňuje kroužky. Ten lístek se pak vloží do skeneru a po naskenování volební lístek propadne do zapečetěného boxu pod skenerem.
      Budeme držet palce, aby to vyhrál Trump. I když je možné, že jeho volbou se jenom zmírní volný pád, kterým se řítíme do průšvihu. Záleží, jaké spolupracovníky si zvolí, jaké bude složení Kongresu a Senátu a kterým poradcům bude naslouchat. Sice ví, že existuje Česká republika a kde je Zlín, ale o Rusku toho asi moc neví a tak zřejmě někomu naslouchá. Docela mě zarazilo, když tvrdil, že je kamarád se Zelenským i s Putinem. Jo, Zelenský, ten by se rád kamarádil, ale proč by to dělal Putin? Že ho diplomaticky nepošle do háje je jedna věc, ale proč by mu měl jít na ruku, když za 4 roky nastoupí někdo jiný a možná smete se stolu smlouvy uzavřené za ty 4 roky.

      1. „ale proč by to dělal Putin?“ – protože s ním udržuje standartní diplomatické vztahy a Trump to prodává jako kamarádství ?

        1. Tymákovane, vy si taky přátele vybíráte. Je rozdíl mezi přítelem a známým. Pro přítele leccos uděláte. Pro přítele, který zradil něco uděláte, když to pro vás bude výhodné, ale proč byste si rval žíly. Trump by nejednal za sebe, ale za celé Státy? Na čem stojí kredibilita Spojených států? Na politice posledních 4 let? A co s přítelem, který natajňačku posílá zbraně a experty proti vaší zemi?

          1. Ale Vy píšete jinými slovy to co já. Putim Ameriřanům zaručeně nevěří, ale udržuje diplomatické vztahy. Byla o tom i část rozhovoru s Tuckerem Carlsonem. Pokud se domluví na něčem, co je pro něj výhodné, proč ne. Ale druhá věc je, jak ten vztah prodává Trump svým voliřům a hlavně potenciálním voličům. To Putin neovlivní a asi ho to ani moc nezajímá.

            1. Tak Putim Američanům nevěří… A co Písek? Nezlobte se, váš překlep mi nahrál na smeč :).
              Obamu chytli na zapnutý mikrofon, jak na konci svého prvního období říká Putinovi aby mu počkal, že se po volbách domluví. Hillary se k Putinovi taky lísala, když zastávala pozici ministra zahraničí. Trump se snažil být zpočátku přátelský, ale pak nastala Russiagate, Trump začal vyzývat Německo, aby se odpoutalo od ruské ropy. Kdyby na mě v osobním životě udělala sousedovic rodina několik podtrhů a pak, s novým hospodářem po mě chtěla přátelské vztahy, asi bych byla hodně ostražitá a hodně málo ochotná k ústupkům. Zvlášť pokud bych esa držela v ruce já.

              1. co sa vlastne stalo v USA, ze Rusku zacali malovat terc na celo, neviete?? Casovo to vychadza na kauza Magnitskeho zakona, citala som ze Browder (zakladatel firmy a presadzovatel toho zakona) ukradol 1,5 mld.USD a zrejme toho rozdal dost, aby to presadil, ale aj tak….robit si z Rusov nepriatelov, ked ti im predavali suroviny za velmi slusne ceny, oligarchovia vytahovali a posielali na Zapad peniaze z Ruska, Rusi Amikov uznavali a mali radi…..a zrazu vtedy zacali tie sankcie, nasledne Nulandova so svojimi kolacikmi zorganizovala Majdan, neskor Clintonova so svojou Russiagate……aky to malo taky skor vnutorny ciel ci zmysel pre Kongres, neviete?? teda okrem toho, aby mali nepriatela pre vojensko-priemyselny komplex….alebo to bolo len myslenie na kratko, ktore nakoniec viedlo k tym koncom, ku ktorym viedlo?? To iste aj ta podpora migracie a lgbt+…..naco a preco tomu podpora. Viem, ze sa Soros o to velmi zasadzoval, ale v USA je kopa miliardarov, ktori su bohatsi a urcite aj vplyvnejsi ako on, preco to nezastavili?? Ved musia vidiet, ze im to nici krajinu, ktorej vladnu a vdaka ktorej vladnu vo svete….argumenty, ze demokrati to potrebuju, aby mali hlasy pre volby mi pridu slabe, kedze vsetci vidia, ze im to nici podu pod nohami…..je to samozrejme mozne, ale naozaj je tam malo strategov??

                1. Janko, nevím. Sama na to koukám jako puk. Jsem jenom venkovanka, která kouká na svět kolem sebe, poslouchá příběhy. Lidé, které poslouchám a pozoruju jsou jen ti obyčejní. Do politických a majetných kruhů nemám přístup, takže za oponu nevidím.

                2. „co sa vlastne stalo v USA, ze Rusku zacali malovat terc na celo, neviete??“

                  Ja jsem si toho poradne vsimla az v roce 15. Tata odebiral The Economist, byval to respektovany casopis, and najednou to bylo plne nenavisti a stvani proti Putinovi. Dosahli tim to, ze jsem to odhlasila. (Economist je z Londyna.)

                  Taky nevim, ale si pamatuju, jak se svet obratil naruby v r 14. Majdan, lzi a zatloukani kolem letu MH17, barevne revoluce ktere se najednou ukazaly byt obycejne pokusy o puc, z levice se stala nenavistna „pravice“ ktera stve proti svobode slova, a proti miru! Kdybych to vykladala nekomu z minulosti, ktery to nezazil, tak by mi neveril.

                    1. V americkem slova smyslu, Lujjzo. Ja tomu ceskemu deleni dosud nerozumim. Z levice se stali autoritarsti woke.

            2. Já myslím, že něco jiného se předem domluví postranními kanály – a něco úplně jiného se pak prezentuje voličům.
              Představuju si to nějak takto. Zcela jistě to běží oboustranně a s respektem :

              „Vladimir/Donald, buď pozdraven.
              Volám Ti, že zítra večer musím voličům říct nějaký ty předvolební motivační sračky v televizi. Pozítří asi napíšu taky nějaký kecy u Elona, na zvýšení pozornosti, anebo moji lidi napíšou něco u Durova, zase pro Tvoje lidi. Znáš to, je to potřeba.
              To je jenom pro voliče. Samozřejmě, že nic z toho se netýká Tebe osobně.
              Nic z toho, co bude řečeno a napsáno, neplatí pro naši dřívější, osobní dohodu, ok?“.

              O té funkční postranní diplomacii se někdo už zmiňoval, myslím zrovna VVP a v tom rozhovoru s TC.
              Myslím, že všichni zainteresovaní už dlouho vědí své a vědí to hodně přesně. Nic se neděje náhodou, živelně a všechno je to naplánováno dopředu.

              Velmoci mají tři prdele satelitů a dalších špionážních prostředků, než aby nevěděly naprosto přesně, KDO konkrétně odstřelil ty trubky.
              Vědí to úplně přesně a řekl bych, že mají i fotky ksichtů těch, co se k trubkám potápěli, nebo kteří nastupovali do nějaké, polo-robotické ponorky.
              A myslím, že jsou to právě tyto prostředky i věci jimi zjištěné, kterými se velmoci navzájem sice drží za kulky, ale každý se bojí je stisknout víc, než je nutné. 😀

              Tak, jako Izraelec velmi dobře ví, odkud přesně a kdy, s přesností na decimetry a desetiny sekund, vylétla ta která raketa, kolik přesně zabila lidí, nebo kolik napáchala škod – tak stejně dobře, tohle vědí jak ve Washingtonu, tak i Moskvě a Teheránu.
              Všichni, kdož jsou majiteli/uživateli těchto prostředků, také velmi dobře i přesně vědí, kdo/odkud/čím sestřelil MH17. Nemohou to veřejně odhalit, což je pochopitelné.
              Možná, či spíš jistě, tohle všechno vědí i jinde – všichni současní majitelé všech tří prdelí multifunkčních satelitů, což jsou obecně všechny jaderné mocnosti.

              Ostatně není žádné tajemství, že satelity SES Astra počínaje už modulem 1D, transpondovaly i něco o dost jiného, než jen analogový TV signál.
              Na to byla celá akce SES moc drahá, než aby byla využita jen civilně.
              Věděli a vědí to všichni, kdož byli majiteli parabol nad 120cm, s plynule měnitelnou polarizací a současně měli širší technické možnosti, jak přeladit LO LNB a také mezifrekvence přijímačů o zhruba ±5,5GHz jinde, než bylo oficiálně vysílané, analogové pásmo s LO 10,7GHz.
              A už tehdy, bylo ono „něco jiného“ v opravdu precizní digitální podobě, zašifrováno a latence vyrovnány, takže tomu sice nikdo nemohl rozumět, ale bylo to tam.
              Přenášelo to precizní datové streamy už v době, kdy celý svět přijímal signály ze satelitů výhradně analogově.
              Proto si myslím, že pokud už někdo ukáže z geostatu, tedy z výšky zhruba 36.000km precizní fotku espézetky auta, tak ve skutečnosti toho „vidí“ mnohem více a lépe…
              Omlouvám se za delší text.

              1. Teco, neomlouvejte se. Bylo to zajímavé, byť jsem tak 70 % technických detailů nerozuměla, nemajíc potřebné technické vzdělání. Ale i tak si z toho můžu něco odnést. Ale připomněl jste mi anekdotu, jistě pochopíte, která část vašeho textu to byla.
                Přijde paní k zubaři. Zubař zjistí, že bude třeba odvrtat kaz. Připravuje si vrtačku a v tu chvíli jej paní chytne mezi nohama. „Tak pane doktore, oba dva se budeme snažit, aby to nebolelo, ano?“

  4. “ O volebním úterý jsem šla spát a říkala jsem si, že na špatné zprávy je ráno času dost. A když jsem otevřela ráno zprávy, skutečně se mi zdálo, že ještě sním.“

    Paní Petro, v Čechách organizovala ČT a ČRO americkou volební noc. To Vám byla estráda. Oni to pojali jak o oslav všemi očekávané vítězky Clintonové. Pozvali všechny profláklé progresivity a celou noc bylo slyšet jejich komentáře plné optimizmu. K ránu přišla změna. Dorazily výsledky z důležitých státu a bylo jasné, že je vymalováno, že prezidentem bude Trump.
    Nálada ve studiích se prudce změnila. Pohřební hostina proti tomu byla veselé setkání.

    Osobně jsem se snad nikdy u rádia a televize tak dobře nebavil, žádný Sylvestr, žádná estráda tuhle volební noc, co nám připravila ČT a ČRO netrumfla.

  5. Volby, volby, volební sliby a volební lži. Volební nenávisti.
    Poznámka stranou:
    Nejsem sice kovář, ale myšlení mám velmi podobné!

    Nesmírně mě potěšilo, že i na březích Mississippi žijí lidé s nevymytým mozkem.
    Zdravím do krajiny Huckleberryho Finna a Toma Sawyera.

        1. Také písnička z Miss. Ale blues. https://www.youtube.com/watch?v=Qx8QASKO7Ao
          Je hezky vidět krajina, ty nekonečné roviny…
          Je možné, že už jsem odkaz kdysi dávno dával na Kydy k nějakému vašemu článku.

          Zde video z různých koutů Mississippi, je vidět, že stát upadá, hlavně venkov. Dost smutný pohled. Jestli se nepletu, tak se jedná o nejchudší stát Unie. Přitom když člověk vidí pobřeží Gulf Coast, jedná se o úplně jiný svět.
          https://www.youtube.com/watch?v=CXGCe-goCvY

          1. Jo Delta… To je placka. Jedno pole za druhým. Ta nejúrodnější půda z celé Mississippi. Paní, co odtamtud pocházela mi vyprávěla, že hodně majitelů dojelo na furiantsví a na hazard. (Další střípek do mozaiky mého vidění světa – kde je nadměrný majetek, tam se objeví pýcha, která zdevastuje jak majetek, tak i rodinu. Není to rychlý proces. Někdy trvá desetiletí, jindy století. A funguje to u jednotlivců, i u celých kultur. Bojím se, že to, co pozorujeme, je právě předposlední stádium tohoto procesu.)
            Moc se mi líbily záběry zpracování bavlny a let crop-dusteru (takové letadélko Káně).

            1. Hovorí sa, že ak prestane duša rast ci vnimat pokrok/progres, v lepšom prípade bude stagnácia s depresiami, v horšom prípade sa aktivujú sebaznicujuce programy a la drogy, chlast, hazard

              1. Přemýšlela jsem o tom, co jsem napsala, konkrétně o majitelích, kteří prohráli své statky v hazardu. A uvědomila jsem si ještě jednu skutečnost. Nevím, jak je to v jiných státech ale zde je povoleno kasíno jenom na vodě nebo v indiánských rezervacích. Proto po Mississippi pluly parníky sloužící jako kasíno. Tudíž majitelé pozemků v Deltě to měli na takový parník coby kamenem dohodil.
                Někde jsem četla, Janko, že člověk není nejšťastnější, když je na vrcholu, ale když překonává překážky, aby se tam dostal a pak prvních pár minut nahoře. To, si myslím, souzní s vaším tvrzením.

                1. tak tak….tych prvych par minut za odmenu za tu snahu a potom sa pozrie, ze nema kam liezt dalej:-) nie nadarmo byvaly sef GE hovorieval, davaj pozor na tych, po ktorych slapes, ked ides nahor, lebo potom sa to bude diat tebe

    1. Obyčejní Mississippiané (netroufám si mluvit o Američanech, protože to je, jako kdybych mluvila o Evropanech – jiný je Ital, jiný je Švéd a v USA jiný je Kaliforňan, jiný je Texasan) jsou vesměs velice srdeční lidé, hrdí na to, že jsou rednecks, hrdí na svou pohostinnost. Když se s Mississippianem bavíte, řekne vám skoro všechno, až si kladete otázku, kdy vám sdělí číslo účtu a PIN. Problém obecně je, že politika a moc zamotá hlavu lidem, kteří byli původně normální a současně přitahuje ty, kteří nebyli normální ani v běžném životě.

      1. No, on to dokázal postavit proti Harrisové. Harrisová tvrdila svým voličům, že je jako oni. Že si za studií přivydělávala v McDonald’s. Trump prohlásil, že teď, po patnácti minutách pracoval v McDonald’s o patnáct minut déle než Harrisová. A z tábora Demokratů je zatím pořád ticho po pěšině. Aspoň doteď se neozvaly hlasy, že Trump lže. Jindy vystřelují na nejmenší našlápnutí.

        1. V každém případě je to od Trumpa povedený vtípek.

          Taky mohl říct, že v době, kdy Kamala studovala, ještě McDonald neexistoval :o)

          1. Myslím, že na rozdíl od stahování králíků mu smažení hranolků přineslo body. V kampani 2016 pro změnu pracoval v hotelu. Uklízečka mu ukazovala, jak se stelou postele a pak venčil hotelovému hostu psy. A taky to bylo přijímáno pozitivně.

            1. Jak si tam pamatujou lidi Trumpovu show Apprentice, protože to vysílali dávno před tím, než šel do politiky a tak ho nikde necenzurovali?

              Nejsem schopen ji nikde najít.

              1. To uz si Trumpa drezurovali ,tim televiznim serialem na kandidovani na presidenta..Voni vedi dobre co vobnasi a proc chteji aby pro ne kasparkoval v roli presidenta..

  6. Ešli to nebude tím, že na prvním webu, který mi GlooblŠpicl nabídl, je budík s asi 95% na to, že „Safe Trump“.
    Takzvané volby se prý odehrávají v takzvaných swing státech. Sešvindlovat to asi stačí tam.

      1. V Mississippi vyhrál Trump volby jak v 2016, tak i 2020. Takže souhlasím s vámi, že v Mississippi zřejmě vyhraje i letos. Mississippi má 6 volitelů. Proti 54 v Kalifornii a 40 v Texasu je to jako když plivnete do moře. V Kalifornii předpokládám, že vyhraje Harrisová, v Texasu to může být 50 na 50, protože spousta Kaliforňanů se stěhuje právě tam kvůli vysokým životním nákladům, a s sebou si berou své volební preference. Už teď se říká, že Texas fialoví – že se z čistě červeného (Republikánského) státu pomalu stává modrou baštou Demokratů. Swing státy – takové, které volí jednou tak a podruhé opačně, ty jednotlivě volitelů nemají až zas tolik, ale spolu se to nasčítá.
        Georgia 16
        Pennsylvania 19
        Arizona 11
        Wisconsin 10
        Nevada 6
        Severní Karolína 16
        Michigan 15
        Tipuju, že Severní Karolína to hodí Trumpovi kvůli způsobu, jakým současná vláda řešila povodně tamtéž.

        1. Lidi z Karoliny pisou na webech, ze uz museji ukazat prukaz, aby mohli volit. Prece jenom je tlak, aby se ty volby (ten system) trochu spravily. Zatim ale ne dost.

        2. Je vždycky smutné, že ti, kteří před něčím utíkajÍ, si s sebou právě to něco odnášejí, aby ve svém důsledku v nové zemi nastolili to, před člm uprchli…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *