20 září, 2024

Povodňová situace…

Dnešní deštivé počasí a očekávání záplav je ideální pro zemědělský a vodohospodářský článek. Skutečně se stává málokdy, abych na suché jižní Moravě naměřil za jeden den osmdesát milimetrů srážek v podobě vytrvalého, ale nijak extra intenzívního deště. Prší zhruba pět milimetrů za hodinu, což je prakticky přesně rychlost vsakování do půdy… Země byla navíc osvěžena deštěm z předchozích dní, takže už nebyla vyprahlá a všechny póry a kapiláry měla otevřené.

A tak si půda celkem hravě vzala padesát milimetrů. Což je v České republice takový průměr, kolik vody se vejde do půdního profilu. Až pozdě odpoledne se na povrchu začaly tvořit louže a voda začala mít tendenci stékat po povrchu do níže položených míst.

Moje zahrádka je vyspádovaná tak, aby voda stékala k opěrné zdi u vinohradu. Je tam místo pro dvacet kubíků povrchové vody. Pak by se voda začala přelévat na zatravněnou část dvorku, kde je prohlubeň pro dalších deset kubíků a teprve pak začne přetékat na dlážděnou část, odkud už musí odtéci trubkou do kanalizace. Veškerou vodu z okapů sbírám do nádrže, kterou jsem zakopal pod dvorkem, ale ta byla už dopoledne naprosto plná.

Jestli dojde na nějaké povodně, tak až teď. Až teď je půda v celé zemi nasáklá vodou a až teď začíná ve zvýšené míře odtékat do řek. Naše republika má sedmdesát osm tisíc čtverečních kilometrů a vodu z ní odvádějí tři řeky. Labe, Odra a Morava. Pokud budeme počítat, že intenzívněji prší nad větší půlkou republiky, tak každou hodinu teď na naše území dopadne zhruba sto padesát milionů kubíků vody. To je víc než je retenční kapacita přehrady Orlík. Je to zhruba čtyřicet tisíc kubíků každou vteřinu. Normální průtok Labe v Hřensku je zhruba 300 kubíků za vteřinu. Třetí povodňový stupeň se vyhlašuje při průtoku asi čtyři tisíce kubíků za vteřinu. To jen pro představu.

Přehrady mohou tento nápor jen rozložit v čase. Nepomohou ani suché poldery ani obnovená mrtvá ramena řek. Na to už máme v krajině příliš málo místa. Všude jinde už to někomu patří, kdo krajinu využívá. Všude jinde někdo bydlí, pěstuje, chová, vyrábí, přepravuje, těží…

Pomohou lesy, jejichž kořínky zdrží proudění vody… tedy, pokud je zrovna nesežral kůrovec. Na jaře by mohly husté porosty pšenice nebo řepky. Bohužel, teď už jsou na polích jen kukuřice a slunečnice, mezi kterými voda teče naprosto bez odporu. Pomohou remízky, pomohou terénní vlny, pomohou bažiny, rákosí, nepokosené louky. Tohle všechno si během tří dnů deště může vzít sto milimetrů vody. Ale víc ne. Všechno ostatní se do řek prostě dostane a vlastně úplně nejdůležitější je, aby se to tam nedostalo moc rychle.

Náš pokrok jde přesně proti tomu. Náš pokrok chce suché dvorky, chce hezkou pevnou dlažbu, aby děti neměly špinavé nohavice, chce nepodmáčené stavby, chce silnice, cesty a velké haly. Chce stavět domy a byty a tak se staví i v místech, kde kdysi nechávali vodě prostor, protože věděli, že když přijde, tak nad ní nezvítězí.

A přes všechny řeči o ekologii a zadržování vody v krajině, jakákoliv zádrž je věc strašně drahá, protože je to v konečném důsledku především velká nádrž na vodu ve které těžko může být něco jiného. Pokud na jednom konci není vodní turbína a kolem břehů rekreační oblast s marínou a pláží, tak se to prostě nevyplatí. Samozřejmě, jako státní zakázka je zajímavé, když prostě jen někam nasypete valy z hlíny, které v podstatě nemusejí mít žádné parametry. A tak jako tak budou všechny protipovodňové stavby nedostatečné, protože v České republice už prostě není dost místa, kam by se všechna ta voda, která teď padá z oblohy, vešla.

Jestli ze současného nečasu bude nějaká větší pohroma, bude se to zase řešit penězi. A zase se to nebude řešit dobrým plánováním. Někde se postaví valy podél potoků, možná se začne mluvit o nějaké nové přehradě, pojišťovny zaplatí lidem za zničený majetek, ale málo se udělá pro vrácení organiky do půdy. Málo se udělá pro rozdělení lánů mezemi. Ne kvůli vlastnickým právům, ale kvůli zadržování vody. Málo se udělá pro to, aby lesní těžba byla racionální, aby svážnice a cesty v lese měly i vodohospodářskou funkci. Málo se udělá, aby prodloužila cesta vody do řeky. Přitom, to je to jediné, co doopravdy můžeme udělat. Zařídit, aby trvalo dlouho, než voda doputuje do říčního koryta. Můžeme si pomoci přehradami, můžeme si pomoci suchými poldery, ale nikdy nebudeme mít dost místa, abychom zadrželi těch čtyřicet tisíc tun vody, co nám mraky každou vteřinu vylévají do krajiny.

Mimochodem… jestli bude pršet ještě celou sobotu stejně intenzívně, tak přestane fungovat leckterý zasakovací trativod u nově postavených domů.

Na mou zahrádku podle předpovědí spadne sto kubíků vody. Třetina se vsákne. třetinu zadržím a v sobotu večer začne první voda odtékat do kanalizace. V sobotu večer začne i můj pozemek přispívat k povodňové situaci…

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

281 thoughts on “Povodňová situace…

  1. Souvisí současný sabat NATO v Praze s povodněmi?

    Možná se gosudar rozhodl dát Praze/tupé české vládě za vyučenou a vydal rozkaz ruským klimatickým zbraním, aby se tu vyřádily?

    Proto NATO organizuje svou konferenci ve východní odepsané Praze, aby jim gosudar nevytopil cenná města na západě?

    Anebo na Česko prostě přišla řada, aby bylo zasaženo západními haarpy, protože leckde jinde v Evropě už letos povodně byly, ve světě jedou všude, zainteresované společnosti silně vydělávají na obnově… („katastrofický kapitalismus“)…

    😏

  2. Lichnov u Nového Jičína je částečně zaplaven, voda stojí na zahradách, kanál nestíhá a poklopy jsou vodou odmrštěné bokem a z místa kde byly stříká gejzír…nemusíme na Island. Hasiči projeli a dali na místo kužely, které už tam nejsou.
    Dcera má vodu v baráku, teče jim tam přes technickou místnost.
    My máme vodu ve sklepě, zatím to tři čerpadla udržují na 15 cm. Voda bohužel teče přes stěnu sklepa, ani jsem nevěděla, že tam někde je skulinka.
    Syn jel pro další čerpadlo, pochybuji že se Tesco vybavilo na současnou situaci, asi bude muset jet do Frýdku.

    1. Evix,
      proste a žádejte když neseženete údajně odkaz níže, pokud nestíhají Vaši místní hasiči a obecní úřady,
      tam bych doporučila se obracet nejdříve.
      Krizové linky prý jen, bude-li to urgentní.
      Zda se ale dovolá a kolik lidí na to jediné číslo níže netuším,
      myslím, že to je pro kraj sakra MÁLO, co Babiš na to, nepomůže i ANO nějak aktivně?

      Hlavně nepijte minimálně nepřevařenou vodu z řadu, či studně radši nikde v postižené oblasti
      člověk si totiž ani neuvědomí, co vše je riziko.

      https://www.msk.cz/cs/media/tiskove_zpravy/tiskova-zprava-_-hejtman-moravskoslezskeho-kraje-josef-belica-vyhlasil-v-regionu-stav-nebezpeci–20042/
      Píší tam mimo jiné:
      „Také upozornil na telefonní linku určenou na neurgentní požadavky. „Prosím, pokud se nebudete potýkat se skutečně nebezpečnou a krizovou situací, nevolejte na krizové linky. Je pro Vás připravena speciální povodňová linka provozovaná Městskou policií Ostrava: 950 739 946. Tím, že nebudete krizové linky blokovat, pomůžete řešit náročnou situaci, ve které se Moravskoslezský kraj nachází,“ požádal občany hejtman kraje Josef Bělica.“..
      ..“v případě potřeby také vojáci, hejtman kraje Josef Bělica požádal ministryni obrany o pomoc armády, tato pomoc byla přislíbena.“
      ****************************
      V kontextu toho je fakt dle mne hrozné, že se u nás nezrušila dnes ta (první údajně u nás) výjezdní slezina spolku podivných mírových prostředků a uprostřed malérů našich občanu se nestydí plánovat další a dle Řehky vyšší útraty na dluh na vojenský šrot…
      Peníze budou třeba FIRST na škody po vodě.
      Kolik jen mohlo být čerpadel za cenu té akce, že?!

      https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/v-praze-dnes-zacina-vyjezdni-zasedani-vojenskeho-vyboru-nato–253667/

      1. Děkuji, odpoledne zavřeli konec obce Okluk, tam to je vždycky nejhorší.
        Jsou tam chaty, kde bydlí na stálo důchodci, ti už jsou evakuovaní u sousedů. Hasiči tam byli celou dobu.
        K večeru přestávalo pršet a opadla voda v potoce asi o půl metru. To stačilo, aby odtekla voda ze sklepa.
        Vodu máme pro jistotu balenou a vnoučatům jsem vařila večeři. Snacha je po operaci a zrovna dneska se jí zbavili a poslali domů.
        Teď zase prší, ale voda opadla poměrně hodně. Podle radaru by mělo pršet do 4 hodin.

    2. njn, co se divíte, moc rychle jsme reagovali na předpovědii suchotě. Vzhledem k tomu, že všechny stromy koldokola byly a zůstaly zelené, vypadá to že vody bylo dost i tak, holt ti naší aktivističtí počasologové a pod.
      aktivisti, zase měli „pravdu“ jako obvykle. Co na tom, že historie je o něčem úpl ně jiném, že je o tom, že počasdí a tím i vody se průběžně střídají. a ŽE PŘÍRODA MÁ SVÉ ZVYKY A DĚLÁ SI CO CHCE. NJN
      Ale je zajímavé že jaksi rychle zapoměli na posměšky ne moc staré – že poručíme větru a děšti“. Zajimaví že někdy to platí a někdy nee.

    3. To už jsem podotkla, že spoléhat při povodni na kanalizaci je bloudovství. Kanalizace se v extrémních deštích otočí a ve formě gejzírů pumpuje vodu do baráků.

  3. Mimochodem, vzpomínáte si někdo na „povodňovou stokorunu“?
    Kolik se tehdy vlastně vybralo a kam to přišlo?
    Kdy to vlastně zrušili?

    Pro místní opilce: ano, vím co je to pomluva 😀

  4. Koukám na ČT 24, samé povodňove zpravodajství, rozvodněné řeky , zatopené domy,materiální škody, pod obrázky běží psané zprávy, kolik kde lidi evakuovali, jaký kde je povodňový stupeň a mezi tím poselství generála Řehky, výdaje na zbrojení nutno zvýšit nad 2% . Dávám pytel otazníků ???

    1. Jsem ráda, bednu nemajíce. Koukala bych a takhle jaxi taxi, houby mne zajímá co je v Práglu, i když rodilllé pražáky lituji a doufám, že bydlí na vyvýšených místech

      1. Mně kytky taky rozkvetly nebývale, skomírající růže jsou za 3 dny v plném květu, skomírající zahrádka úplně bují

        1. Možná znovu, po dlouhé době, potkám mloka, čolka a žábu. Také krtci nekutali v suchém jílu. Houby v lese poznám po čuchu. Zítra se mrknu… kdyby nepršelo, tak na kole.

      2. Ládik:
        Půjdu se na to podívat do našich lužních lesů: přes ta vedra všechno vypily, tak budou mít plný tůně. Těším se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *