OLD SHOOTTERHAND pravil: „Tyvole, voni to nečetli? To není můj problém, ale jejich!“
Protože tu Old Shootterhand téměř rok nepublikoval, pojďme si připomenout několik jeho nadčasových kacířských úvah – vždy z hlediska Věčnosti (sub speciae aeternitatis) z jeho knihy Majn Kochbuch, jejíž první vydání vyšlo v roce 2021.
Old Shootterhand a politika
Old Shootterhand pravil: „Tyvole, až ti bude nějakej kokot – ať už politik nebo odborník – v televizi tvrdit, že je všechno v pohodě a nehrozí žádný nebezpečí, všeho nech a zdrhej!“ (str. 84)
Zastydlej hipík
Old Shootterhand pravil: „Tyvole, nevěř nikomu pod 40. Ví o světě zpravidla ještě úplný hovno!“ (str. 26)
. . . . .
„Hele, Shootterhande,“ zeptal jsem se. „Proč ty seš vlastně hipík?“
Shootterhand právě dobalil cigáro a měřil si mě zkoumavým pohledem, jestli mu asi půjčím svoje Zippo. Beze slova jsem mu ho podal. Panáky stály nalitý a čekaly na nás.
„No,“ připálil si, sklapnul zippáka a vrátil mi ho, „jsem prostě stará škola. Mánička. Underground,“ vyfouknul z plic kouř. „A hlavně se koncem šedesátejch a v sedmdesátejch letech hrála nejlepší muzika: MC5, Iggy and the Stooges, Hendrix, The Doors, Led Zeppelin, Creedence, Black Sabbath, Pink Floydi, Beatles, starý Stouni a tak dál.“
„A taky byl Woodstock,“ doplnil jsem.
„Jo, ale ten první,“ upřesnil Old Shootterhand. (str. 26)
(Old Shootterhandovo žebradlo)
Pizza a pád říše Římské
„Ono je to vlastně podle Calhouna,“ položil Zippo zpátky na stůl. „Respektive expanzivní období říší jsou stav před Calhounem. Agresivní část populace bojuje nejen o přežití, ale expanduje. Silnější kmen nebo národ zvítězí nad slabším a vytváří pořád větší a větší říši, zvyšuje dobytý území, válečnou kořist a hmotnej majetek, no a pak přichází Calhoun – období hojnosti a stagnace. A po něm následuje úpadek. Původní alfy – agresivní členové kmene nebo národa – buď padli v bojích a válkách, anebo zestárli a zlenivěli. A pokud generace jejich potomků vyrůstala v hojnosti bez překonávání překážek, bojů a válek jako dnešní snouflejkové, šla říše do kopru. Prostě je převálcovaly jiný alfy.“ (str. 35)
. . . . .
„U Lipan jsme vyhráli,“ přerušil mě Shootterhand. „Panská jednota byli Češi. To je, jako kdyby ve finále poháru UEFA stáli proti sobě Sparta a Slávie. Vždycky by vyhráli Češi.A díky Lipanům jsme vlastně získali kompaktáta, tedy přijímání z kalicha, což byl jeden Z hlavních požadavků husitskýho hnutí, ne? (str. 36)
Shootterhandova břitva
Jak už jsem psal, byl Shootterhand svým způsobem agnostik. Prostě ničemu nevěřil a jeho věčná otázka: „Můžeme si to ověřit?“ byla základní metodologickou pomůckou, kterou řezal bez milosti všechno, co se mu připletlo do cesty. Až jsem měl někdy pocit a podezření, že z toho má jakýsi intelektuálně zvrhlý potěšení. Na druhou stranu to považuju za správnej přístup. V podstatě je to obrácená forma Popperovy břitvy, přičemž Shootterhandovy vývody bych zase zařadil pod metodiku břitvy Ocamovy. (str. 42)
Kšeft über Alles!
„Hele, tak to si ale musíme položit otázku: jak je vůbec možný, že se něco takovýho, jako je falšování výsledků vědeckýho výzkumu, stalo?“ navázal jsem na předešlý téma. „Jak to, že exaktní vědci se nechali koupit?“
Old Shootterhand zakoulel očima. „Tyvole, no přece Kšeft über Alles! ,Senza denari non canta un cieco.’ Protože dnešní svět ovládaj peníze! Víš, jak dneska fungujou vědci?“
Zavrtěl jsem hlavou.
„Přece na grantech!“ (str. 52)
Koloběh hovna v přírodě
Old Shootterhand pravil: „Tyvole, z hovna bič neupleteš, ale vždycky ti z něj něco vyroste.“ (str. 65)
Pravidla komunity
Ale potom se plácnul dlaní do čela: „Hanza, vole!“
„Jakože budeme tesat do zdi?“ nepochopil jsem.
„Ne, Hans, ale Hanza! Středověk,“ vysvětloval Old Shootterhand a dodal: „Přeloženo do současnosti to byl vlastně takovej středověkej Amazon zkříženej s NATO a Evropskou unií.“
„Historia magistra vitae!“ uzavřel jsem. (str. 87-88)
Ekokokoti
Old Shootterhand pravil: „Tyvole, já třeba věřim na klimatický změny: Pokaždý, když mi na jaře přivezou nový dříví, je mi jasný, že nejpozději na podzim se zase ochladí a budu muset topit!“ (str. 113)
Gríndýl über Alles
Old Shootterhand pravil: „Tyvole, jestli tohle fakt prosaděj, tak Karel Gott mit uns!“ (str. 120)
. . . . .
Chcete vědět víc? Přečtěte si knihu Majn Kochbuch – Chleba, špek, zelí a chlast aneb Hipíkova nekorektní kuchařka s úvodem Svět podle Old Shootterhanda & Základy Agroanarchie.
Knihu seženete zde: https://shop.tichadohoda.cz/majn-kochbuch/
Somradlo. Odjakživ somradlo a somráci.
Však on vás ten humor přejde Old Shooterhande. Moc uchopí Džamila Harris a bude vám ou vej . Zlatej Kleky Petra.
Děkuji, nechci.
Ein kilogram Kartofeln, ein Litter Milch…..
Zdravím Schooterhanda. Príma!!!