24 února, 2024

Všem, všem, všem!

Milí bloggeři, vážení čtenáři!

Tam nahoře, ve Skleněné věži, už se zase chystají, že nějaké weby vypnou. Na Parlamentních listech o tom vyšel docela podrobný článek, z něhož vyjímám:

(…)

Ještě letos v dubnu popíral ministr vnitra Vít Rakušan zprávy, které si štěbetali tehdy už i vrabci na střechách o tom, že vláda chystá speciální zákon „proti dezinformacím“. Říkal tehdy doslova: „Represivní kroky v podobě přípravy nové legislativy jsou až nejkrajnějším řešením, o kterém v tuto chvíli vedeme pouze teoretickou diskusi.“ Bylo to v reakci na masivní kritiku faktu, že vláda, bezpečnostní služby a soukromý provozovatel NIC.cz vypnuli řadu webů, které kdosi bez jediného argumentu označil za dezinformační. Tato státem řízená zvůle čelila logické otázce: podle jakého předpisu či zákona vláda ve spolupráci s tajnými službami a soukromníky zakazuje vybraná média? Není to náhodou protiústavní? Je, zněla jediná možná odpověď.

(…)

Odkázaný článek si přečtěte, vřele doporučuji.

A doporučím ještě něco, zejména autorům: zálohujte. Kdyby byl tento web smazán, založíme někde jinde nějaký jiný, a třeba i lepší. Díky záloze ho v takovém případě budeme moci naplnit obsahem téměř původním. Ztraceny pak budou nanejvýš diskuse, což bude škoda relativně malá, vždyť pohádat se o cokoli zvládneme vždy levou zadní.

Nikdy nevíme dne ani hodiny – carpe diem!

Zakladatel

62 thoughts on “Všem, všem, všem!

 1. trochu chlubení a trochu dotaz pro včeličkáře. První půlkilo balkonových rajčin sklizeno. No a to druhé, mám květníky v těch miskách od masa co je dávají. a samozřejmě doplňuji vodou. A asi před týdnem mi tam začala lítat – no asi včelka – přefrčí mi málem okolo nosu, přistane na misce ,sleze dolů, nabere ?asi? vodu vyleze nahoru a odletí .A to dělá celý den. Levandule ji na rozdíl od ostatních vůbec nezajímají. A přesto že voda samozřejmě není čistá. vrtá mi to hlavou i když je to kouzelné podívání.

  1. Paní emo, nechci se chlubit cizími poznatky, ale je sucho.

   Všichni živočichové mají žízeň, zejména samečci Homo sapiens, ale vážně, pro ptáky mám https://www.chatar-chalupar.cz/ptaci-koupelny-a-napajedla/, sudech s dešťovou vodou mám plovoucí kousky dřev, pro včelky, vosy, sršně, a ostatní hmyz.

   Pod těmito sudy mám „kočičí“ misky pro ježky, a ostatní malé přítele mé zahrady.

   Mým heslem je „Přej a bude Ti přáno, dej a bude Ti dáno“

   1. njn docela závidím, máte na co koukat. Mně na tom zaujalo to, že ta voda je takhle pod všemi květńáky, a v podstatě stejná – jeden vodovod, stejná hlína i hnojení, ale právě tohle si ?oblíbili“. Akorát různé druhy rajčat, jahod ani ostatního si ani nevšimne. Stejně je to fantastické, asi to bylo i dřív, ale když byl člověk v jednom kole tak na to neměl čas a ty krásy drobotiny objevuje až teď.

 2. Je to i
  Vaše věc!
  Scholz chce zakázat unijní veto
  ————————-
  18.7.2022 12:41
  Německý spolkový kancléř Olaf Scholz tvrdí, že Evropská unie již nemůže dovolit jednotlivým členským státům vetovat kroky bloku, pokud si chce udržet vedoucí roli v definování globální politiky.

  Scholz v článku zveřejněném 17. července listem Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že ruská válka na Ukrajině učinila evropskou jednotu naléhavější a vyvolala potřebu, aby jednotlivé státy ukončily „sobecké blokády“ evropských rozhodnutí.

  „Jednoduše si už nemůžeme dovolit národní veto, například v zahraniční politice, pokud chceme být i nadále slyšet ve světě soupeřících velmocí,“ dodal. „Neustálé štěpení, permanentní neshody mezi členskými státy nás oslabují,“ varoval Scholz.

  „Nejdůležitější reakce Evropy na změnu času je proto: jednota. Musíme to bezpodmínečně udržet a musíme to prohloubit.“

  Spolkový kancléř Scholz by ovšem měl hlouběji vysvětlit: kdo, jak a v čí zájmu bude tato tzv. jednota vytvářen“
  ————–
  Bude celounijní blokování?
  Celounijní tresty za poskytnutí neschválených informací?
  Celounijní připouštění k volbám jen těch stran a politiků, , které demokraticky schválí jeden až čtyři lidé na této planetě?

  1. emo, vypnout ne. Udělají to jen přesně tak, jako to udělal číňan.
   Osekají Vám internet na obchody, na muziku, nezávazné a neškodné plácání na netboty kontrolovaných blozích, nebo ptákovinky teenagerů na tiktoku – a hotovo.
   K ničemu jinému internet nebudete moci použít. Případné programové „pomůcky“ k obcházení těchto omezení, jsou tam jmenovitě trestné a taky se trestají.
   Myslím, že je nejvyšší čas, začít myslet na jinou komunikační cestu. Jako technik pár cest ještě vidím.

   1. Bělorusko mimochodem zablokovalo Protonmail. A jestli to CZ vláda dotáhne do konce, a že to zkusí, protože podzimní frustrace obyvatelstva bude dost vysoká k nějaké divočině, tak lidem musí účinně zabránit komunikaci a srocování.
    A pochopitelně předhodit společnosti nějakého viníka, avšak s Putinem či Babišem už zřejmě nevystačí.

    1. Jene, prosím, přemýšlejte nad alternativními komunikačními cestami a předem vylučte internet.
     Není pravda, že internet je všechno a že bez něj vlastně nic nejde.
     Pan Zakladatel i já spolehlivě pamatujeme časy, kdy to šlo i bez něj. A teď nemám na mysli psací stroje, kopíráky, cyklostyly, océčka, ani jiný podnikový světlotisk.
     Každopádně to budou cesty jen pro skutečně „vážné zájemce“, protože to nebudou čínské hračky za pár korun, co se vyrábějí v sériích a řádech desítek až stovek miliónů kusů.

     1. Pomineme-li vše nad čím má stát kontrolu, zbývají poštovní holubice. A z šifrovaných vysílaček, které máte nejspíš na mysli a které skutečně nejsou pro každého, se stane terč. Nejen, že je lze zarušit, čímž to se předjede nepovolené komunikaci, pak je také lze zaměřit (dnes digitálně, s přesností na metr a ihned). U běžných vysílaček také kmitočet dost limituje dosah, ten by byl použitelný hádám tak kolem “dvoumetru”, míněno vlnová délka.
      Každopádně nejen dosah, ale i “propustnost” datového toku je limitujícím faktorem (měli jsme v rodině radioamatéra), když oponentům zůstane internet, jsou schopni aktivovat se jako Antifa a zazvonit u Vás na zvonek prakticky ještě odpoledne…

     2. píšete, že :
      „alternativní komunikační cesty a předem vylučte internet.“

      takže koresponďák?

      P.S.,
      asi to taky nebude fungovat, když Česká pošta = Rakušan

       1. Služba e-mail je vlastně jedna z nejstarších služeb www. Je možné shodit jednoho či více poskytovatelů, právě jak Lukašenko shodil Protonmail. Ale není možné zavřít všechny poskytovatele, to by zkolabovala všechno včetně státní správy a obchodu. A to ani nemluvím o webech poskytující email v zahraničí. V e-mailu pak může být PGP(1) šifrovaná příloha či jinak uložená a zabezpečená informace.
        Proto také ty e-maily leží tolik v žaludku.
        Žádná služba ale nebude nikdy bezpečná, heslo lze prolomit i hrubou výpočetní silou, anebo snáze z uživatele včetně jmen dalších zločinců vymlátit hrubou pendrekovou silou.

        1) PGP šifrování je asymetrické, pomocí dvou klíčů. Jeden je klíč veřejný a druhý privátní. Považuje se za dosud neprolomitelný, jako princip pochopitelně. V případě cinknuté aplikace či její podvržené verze to pochopitelně bude jinak…
        Více tuná: https://en.wikipedia.org/wiki/Pretty_Good_Privacy

 3. Mimo temy, ale zaujimava okolnost.

  Dnes na modrej oblohe nad nasim mestom stopy po nevidanom pocte letov z vychodu (juhovychodu) na sever (severozapad)…

  Dufam, ze neprezradzam nejake tajomstvo, ale chartrove lety to asi nebudu😎

  1. no, ono by se zálohovat dalo celkem jednoduše na tom webu – když výjde článek, tak ho tam nahrát, a tradá -> net to hodí na hromadu. Je to ýzi, moderní, progresivní a fríkůlín. A zvládne to i polovzdělaná opice -> takže já si to klidně vezmu na triko. Když si vzpomenu, budu mít čas a nebudu někde v dupě, tak tam nahraju pár článků zpětně…

   Estli to teda panu domácímů *v kleku vzývám jeho božskou igelitenci* nevadí. Teda ono je vlastně jedno, estli mu to vadí. Wayback machine jeho souhlas nepotřebuje… spíš to je jen taková formální otázka.

    1. Ták zatím máte zálohované str.1-10. Články jsou funkční, kupodivu je to s i diskuzí:
     (https://web.archive.org/web/20220719054345/https://web.litterate.cz/page/5/)
     na konci odkazu změnit číslo na požadovanou stránku a fungýruje to sakum prdum. Zbylé stránky zazálohuju taky, ale až po poradě. Dneska to mate hotóve, pán velkomóžny.

     Kotlinku máte na:
     (https://web.archive.org/web/20220719055535/https://web.litterate.cz/author/obcan/)
     z nějakého důvodu to nejde jako odkazová stránka, ale jako profil Občana. Nu což – chuj s tym, funguje to sice blbě, ale funguje to…

     Úchylárny z lampárny si zálohujte sám. Doporučuju vytisknout, zarámovat a kochat se.

 4. Ta citace se dost často oklešťuje na první dvě slova. Celá, ale zní „Carpe diem, quam minimum credula postero“. Užij dne, zítřku nevěř. Pro mne je to čistý nihilismus. Nic pro mne. Raději se přidržím toho, že naděje umírá poslední.

  1. Já to vnímám po svém. Je to výzva k plnému prožití přítomné chvíle. Přítomný okamžik je to jediné, co skutečně máme.
   Připouštím, že autor té věty ji možná myslel jinak.

   1. Naprostý souhlas! Příklad – měl jsem kamaráda. Ještě prvního července jsem s ním mluvil, v pohodě, plnej elánu. 2. července náhle umřel. Ergo – žít, jak to jen jde!

    1. „Ergo – žít, jak to jen jde!“

     V tom pripade ste zaiste praktizujuci veriaci, pre ktoreho smrt na Zemi nie je definitivnou a zivot pokracuje😉. Teda – žít, jak to jen jde – vedie k viere…Lebo tak to asi jde😇

     1. Tak to teda ani náhodou… Vím jedno – že na rozdíl od života je ten penál zatraceně dlouhej. A černoprdelníci všeho druhu mě akorát se… tedy iritují!

    2. Já vím, takovou příhodu nakonec vyhrabe každý, kdo je asi tak 3,14 krát plnoletý.
     Vyčítám si, že jsem nedostatečně využil toho, že jsme s jedním kámošem měli hodně podobnou představu o správném uspořádání tohoto státu, jeho průmyslu, školství… Kamarád už není.

   2. Autorem myšlenky je Horatius. Vždy jsem to vnímal, jako „po nás potopa“, ale je pravda, že neznám kontext, v jakém byla věta použita. Takto vytrženo jsou možné oba výklady. To co máme doopravdy k dispozici, je samozřejmě TEĎ A TADY, v tom souhlasím. Nicméně přítomným okamžikem vytváříme budoucnost. Tedy pokud Horatius zamýšlel využít přítomný okamžik nejlépe jak lze, souhlasím. Pokud vytěžit maximum bez ohledu na karmu…pak nikoliv .

    1. Leuconoe, neptej se, je zakázáno vědět
     jaký konec přichystá Bůh mně či tobě. Nezahrávej si ani s Babylonskou
     věštbou. Lepší je smířit se prostě s tím, co ti život přichystá.
     Ať prožiješ ještě několik zim anebo ti Jupiter daruje tu poslední
     která teď omývá skály na pobřeží vlnami
     Tyrhénského moře — buď prozíravý, napij se vína. Omez vlastní přání
     na krátký čas. Jen co si povídáme, nepřející čas
     nám utíká pryč. Využij dne a důvěřuj, jak nejméně můžeš, v budoucnost.

      1. Podobne, ale nenihilisticke uvahy, obsahuje „Novéna odovzdanosti“od Dolinda Ruotola. Napr. na piaty den noveny je tato uvaha:

       5. deň

       Zavri oči svojho Ja

       Starosti, zmätok, premýšľanie o dôsledkoch nejakej záležitosti sú v rozpore s dôverou v úplnú odovzdanosť!

       Je to podobný zmätok, ako keď sa deti domáhajú, aby sa matka postarala o ich záležitosti, a pritom to chcú riadiť samé, a tým jej svojimi nápadmi a vrtochmi prekážajú v práci. Zatvorte oči svojho Ja a dovoľte mi pôsobiť. Pokojne zatvorte oči a svoj vnútorný zrak nasmerujte na mňa a myslite len na prítomnosť! Od myšlienok na budúcnosť sa odvráťte ako od pokušenia! Jednoducho si vo mne odpočiňte, oprite sa o mňa a verte v moju dobrotu, a ja vám prísahám pri svojej láske, že keď v takom postoji vyrieknete: „Postaraj sa o to Ty!“, ja to všetko zariadim, poteším vás, upokojím a povediem.

       Ó, Ježišu, celkom sa Ti odovzdávam, postaraj sa o všetko!

 5. Mńo, se divím, že se nepoučili, že si vážně myslí… co vlastně?????

  Ale je vidět, jak jsou na tom s pamětí/ ti starší, ti mladší už se to ve škole neučili… … vždyť za totáče lidi neměli net, apřece všeci všechno věděli….

  1. čekám na povinný soupis kopírek. Mechanické psací stroje stále mám, zásoby uhlového papíru průběžně dokupuji. To jsou ale zoufalci!

    1. Není problém si pořídit nádržkovou tiskárnu a k ní pár sad lahviček barvy. K tomu balíky papíru.
     Časy se radikálně změnily, udržet dnes občany pod kontrolou je bez silných represí nemožné. Nechci ani domýšlet komu všemu podnikaví Ukrajinci prodávají.
     České detektivky natočené za 10 let budou zajímavé. Třeba seriál Krvavé stíny nad Prahou.

     1. Nechte být, změnila se i technologie. Šmíruje se i v Cloudech (jen v mediích za poslední 2 dny dva případy), šmírují aplikace, prostě co je na webu nebo i jen k webu připojené, je i Velkého bratra. Šmíruje policie kamerami průjezd aut (D-fens).

      1. Staré dobré laserovky ala HP LaserJet 5L, 6L, 8L, obsluhované ještě přes paralelní/tiskový port, ještě nic takového nemají – kontrolováno mikroskopem. To jen pro úplnost. Inkoustovky až od určitého roku výroby, kterým si nejsem jist. Pohotoví googlisté to jistě najdou.

   1. O společensky nebezpečné skutečnosti, že vlastním psací stroj podával zprávu soused v domě na tzv. občanský výbor, jemuž předsedal můj přímý nadřízený.Soused vyjádřil znepokojení nad tím, že mohu psát letáky k 21. srpnu. Nadřízený reagoval správně, snížil mi platovou třídu a zavedl osobní hodnocení , čímž se suma výplaty o něco snížila. Na existenci fízldopisu mne upozornilo Občanské fórum. Proč tam soudruh předseda ten dopis archivoval tak dlouho, nemám tušení. Ještě k obsahu: Přepisoval jsem text vzpomínek Jiřího Suchého z vysílání RFE. Asi za tři roky si text mohl přečíst každý v Suchého knížce, která mezitím vyšla.

  1. A ten hromadný email, co už jsem tu jednou postupoval, stále ne? Byla by to nová cesta nejen k nalezení spojení po tom očekávaném vypnutí webu, ale i k eventuální aktivaci a propojení i zakládání různých buněk Alternativy. Ono alternativa je roztříštěná jako celá společnost, svým způsobem je v “alternativě” i mlčící většina těch kterým propadli hlasy u voleb, takže lidi jsou. Jen tak rozdělení (migrace, kovid, pohled na válku), že se nespojíme nikdy. A o tom, “rozděl a panuj”, zřejmě je.
   Boj s Al-Kaidou byl obtížný i proto, že jednotlivé buňky byly rozptýlené, někdy spící a někdy dokonce i s jiným výkladem víry (no, v tom kdo je nepřítel se ovšem shodli).

 6. Ano, budou se držet zuby nehty. Přitahovat šrouby, utěsňovat papiňák a pilnmě pod ním topit.
  Co asi tak čekají.
  Mimochodem – jak ten Holanďan školil Pjotra Banderoviče Fialenka v europarlametu, a on tam seděl a tvářil se jako žáček – to bylo dokonalé. To odhalilo jeho váhu v EU se surovou dokonalostí.
  „Lezeš nám do řiti, ale málo! Tak se polepši!“

  1. Není to Belgičan? Přesněji Vlám… No, takže máte tak trochu svým způsobem také pravdu 😉

   Ale bylo neuvěřitelné, co tam pronesl a ještě neuvěřitelnější, co si Fiala nechal líbit…

   1. Karel Kryl by tu zůstal. Podle svých slov byl doma tady, v Německu měl jen přechodné bydliště, kam prostě utéct MUSEL, ale nikdy tam doma nebyl, protože byl Čechem, jako nikdo jiný.
    Zpíval by, skládal dál a burcoval, kolik by to šlo. Dokud by ho ZASE nezakázali, nebo spíš neměl nehodu.

   1. Připomíná mi to scénu z „Někdo to rád horké“. Když Jerry a Joe jsou svědky vystřílení gangsterů v garáži, prchají z místa činu a Jerry říká: „Musíme utýct co nejdál.“ A Joe mu kontruje: „To není dost daleko.“

    1. Zajímavé, že jsem, po mnohačetném shlédnutí, tento báječný bonmot nezaregistroval.
     Možná je to v originálu, ne v českém dabingu? Nebo jsem přehlédl, možné to je.
     Každopádně dík az upozornění a paralelu.

     V báječně zábavném americkém filmu Avanti (s nesmyslným českým názvem „Nebožtíci přejí lásce“), jsem také napoprvé spoustu trochu skrytých fórků nezaregistroval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *