2 března, 2024

Ve stručnosti

Milí přátelé!

Apoštol se nás v nadpisu táže, zda máme nachystáno – ale na to nejdůležitější zapomněl. Nebo se priority změnily tak rychle, že nestačil reagovat? Zeptám se tedy já: kartáček na zuby a bačkory – máte nachystáno?

Současně věřím, že Apoštol je prozíravý a archivuje.

—ﬡ—

Je nabíledni, že současná vláda nečte Starého mistra. Možná je to i tím, že Lao-C‘ byl Číňan, což jednomu kazí morální a kádrový profil. – Tím lépe, v jeho útlé knížce o jednaosmdesáti kapitolkách (které jsou spíše krátkými odstavci) je totiž skryta nejen esence dobrého vládnutí, ale především lze na každém kroku nalézt varování, co se stane, když vláda nevládne v souladu s řádem věcí. Pro nás je v tom i naděje: to, co celou knihu prostupuje, je totiž poznání, že vše, co je hnáno do krajnosti, obrátí se ve svůj opak. V našem kulturním okruhu s tím pak dobře koresponduje rada: chovej se slušně k těm, které potkáš cestou nahoru, protože je znovu potkáš, až se budeš vracet zpátky cestou dolů.

Jako každý klacek, i cenzura má dva konce: když přikážeme věřit a říkat nahlas jeden jediný názor, ocitáme se v mlze a v temnotě: slyšíme onen názor proto, že si to lid opravdu myslí, nebo tak lid mluví jen proto, že jinak nesmí – a ve skutečnosti si myslí něco jiného? Nevíme! Ve chvíli, kdy se pravda projeví, na změnu kurzu bývá pozdě. Může být nějaká vláda hloupější než ta, která přikáže lidem, aby jí lhali?

Nepíšu to poprvé: tvrdím, že českou národní rostlinou, alespoň do těžkých časů, nemá být lípa, nýbrž bambus. Proč? Inu, proto: podobně jako bambus, i Čecha lze ohnout; ale má-li zůstat ohnutý, musíš silou držet. Pustíš – a švihne tě zezadu.

Není možné držet na věčné časy, jednou tě musí pustit – a pak… pak se krajnost obrátí ve svůj opak.
V tom vidím naději do budoucna.

Važme si každé chvíle, kdy se můžeme spolu setkat, byť je to virtuálně. Doba nás učí, že ani to není málo.

—ﬡ—

12 thoughts on “Ve stručnosti

 1. Alefe,
  je komické hledat logiku tam, kde se prokazatelně nenachází.
  Už si ani nemyslím, že naše současná vláda je zlá. Nu, to možná také, ale především mi přijde zcela bezradná. Ocitá se zcela ve vleku událostí a skrývá se za fíkový list, jenž vyrašil na Ukrajině. Odezírá z úst dosud nevyslovená slova protektorova, aby je mohla co nejdříve přeložit do češtiny.

  Kdysi jsem četl, že občan vládnoucí si sám byl vždy pouhou fikcí. Aby občan této fikci uvěřil, to bylo obsahem náročné práce, zvané politika. Z tohoto pohledu se mi jeví, že politika v naší zemi bude končit. Možná teď ještě nějaké davy podobnému nesmyslu věří, ale jejich řady se tenčí, myslím si.

  P.S.: Já vím přesně, kde jsem to četl a kdy, ale nevím zda autorem té sentence byl Pavel Kohout nebo Ludvík Vaculík. Každopádně se jí autor dopustil na sjezdu spisovatelů v červnu 1967.

  1. Když se povrtáte v pozadí Zelenského, zjistíte, co to bylo za šmíru.
   https://www.youtube.com/watch?v=oua0Puihrkc
   Druhý odkaz přilepím jako odpověd, aby prošel firewallem.
   Odkaz na rozhovor se Zelenským, kde popisuje svůj den nemám uložený, ale ráno vstane, jde na procházku s pejskem a pak si dá lajnu. Neřekne napřímo, že koksu, ale probírá s redaktorem, jak velkou, aby ho to skvěle nabilo na celý den.
   Rozum mi zůstává stát nad reakcí publika.

   1. Zmineny je taky „umelec“ a kvalifikoval se uspesne jako kandidat na presidenta Ukrajiny, kdyz v TV tancil v damskych ,8-10cm jehlovych podpatcich jeho plesovych strevicku ..

 2. Ve světle dnešních událostí si dovoluji prohlásit, že bychom si měli předem vytipovat další digitální štaci.
  Anebo urychleně vytvořit své „ptydepe“ a velkým fofrem jej zde zavést. Jinak to tu zas vypnou, případně budem muset využít Halefovu radu o kartáčku na zuby.

  1. Jednoduchá věc. Kdyby přišlo k nějakému vypínání, máme informační punkt, kde se v takovém případě lze doptat. Poznávací znamení – na rozbahněném poli selský troup rozhazuje kolem hnůj, drže při tom v rukou jakési divné hrotité nářadí. – To je obrázek, co? Jak od Brojgla.

 3. hmm sice nechápu co tím chtějí dosáhnout, museli by jako v Rusku stopnout net. Ale zase by nevěděli co lidi vědí a co si lidi myslí – jak krátkozraké…. ať už to diriguje kdokoliv. . . Což by asi, no možné je fšecko. Ale nemohou jej stopnout celoplanetárně. a proto je třeba pro udržení rozsahu vědomostí dávat co nejvíc odkazů/zdrojů/ . co kdo našel . A kdyby bylo nejhůř tak se tam budeme potkávat. Nezlomili nás souzi , spíš naopak, naučili jak ne/reagovat a tak si myslím a dá-li ten nahoře….. bude líp…
  Nic netrvá věčně, ani líska k jedné slečně… 🙂

  1. V ruský soud oficiálně zakázal Facebook a Instagram, Whatsapp stopnutý není. Ale ruské kanály na Telegramu jsou plné infa, jak se na ně dostat přes VPN.
   Stejně tak, je všude plno infa, jak se Rusové ze zahraničí dostanou na na RT a další, co jsou pro změnu blokované na druhé straně.
   K šifrování
   200 – mrtvý
   300 – raněný
   404 – Zelenského Ukrajina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *