1 října, 2023

Uprchlíci, vítejte!

Alef Nula oznámil politováníhodnou mimořádnou událost. Její odezvy Jsme zaznamenali i v rubrice Tribuna.

Zakladatel považuje za nezbytné dát na všeobecnou vědomost, že uprchlíci, sirotci a vůbec všichni pozůstalí z webu Vidlákovy Kydy jsou na tomto webu srdečně vítáni, zváni ke čtení a v případě zájmu i k publikaci svých textů. Diskutovat lze jak pod články, tak i v rubrice Tribuna, určené k diskusi na libovolné téma.

Vážené hosty prosím, aby brali v úvahu tato dvě upozornění:

 1. Tento web je stále staveništěm, je nedokončený a nefunguje tak, jak by měl. Zakladatel prosí o shovívavost, protože se může stát, že se někdy bude návštěvníkům doslova pod rukama měnit
 2. Platí zde trochu jiná pravidla než na Kydech, budou co nejdříve zveřejněna zde. Než se tak stane: diskutujme, prosím, uvážlivě. Diskutující i bloggeři zpravidla nejsou cukrové panenky a snesou ledacos, bezobsažné urážky však budou mazány podle uvážení admina, okamžitě a bez varování
 3. Karma je zdarma. Nikdy v životě by mě nenapadlo, že z mé klávesnice splynou tato slova:

Uprchlíci, vítejte!

119 thoughts on “Uprchlíci, vítejte!

 1. Poslanec Gončarenko vyzval k zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu

  7. března 2022, 12:43
  Dodal, že Ukrajina trpí tím, že Evropa nadále přijímá ruský plyn a pumpuje ho přes naši zemi.

  „Buď nám Evropa pomůže zajistit bezpečnost našeho systému přepravy plynu, poskytne letadla, protivzdušnou obranu, nebo musíme zastavit tranzit,“ shrnul Gončarenko.

  https://strana.today/news/380591-honcharenko-prizval-zakryt-tranzit-haza-rf-v-evropu-cherez-ukrainu-.html

  1. toho kokota od Policie ČR bych vážně chtěl vidět, je jasný, že nemá co dělat, nebo dělá všechno, aby všichni viděli, že něco dělá, takový to vždycky někam dotáhnou, viz celá Fialláhova vláda

 2. Asi tak:

  „Vracíme se do 70. let minulého století!“ Až bude po válce. Expert na energetiku pronesl temnou vizi naší budoucnosti

  „..Před válkou se v Česku zvýšily ceny energie o 300 procent, v jiných státech V4 jen o 30 procent….
  ..Po vypuknutí války to je a bude v České republice až o 500 procent, v okolních státech 50 až 100 procent….

  ..Před válkou se v Česku zvýšily ceny energie o 300 procent, v jiných státech V4 jen o 30 procent…
  …Po vypuknutí války to je a bude v České republice až o 500 procent, v okolních státech 50 až 100 procent….
  …Podle mě dojde k úplnému oddělení ekonomik Evropské unie a Ruska. Západ ztratí trh v Rusku, Čína dostane v Rusku 4krát nižší cenu plynu, uhlí a ropy, než budou mít firmy v EU. Jak víme, investice nejsou problém, rozhodující je dostupnost nerostných surovin a materiálů. Nežijeme v době, kdy trh ovládá kupující. Čína převálcuje Evropskou unii, ta může skončit i v dlouhodobé recesi, nebo i bez některých surovin….“
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Vracime-se-do-70-let-minuleho-stoleti-Az-bude-po-valce-Expert-na-energetiku-pronesl-temnou-vizi-nasi-budoucnosti-695032?utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varDD&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  1. Fialláh říkal, že nás se to nebude týkat, plyn má prej zajištěnej minimálně ze tří stran, je hrdej na naši Černochovou, tedy armádu samozřejmě , má signály = prostě samý dobrý zprávy a Vy, Pepo, teď s tím Vaším sejčkováním!

   1. Což není v Bibli psáno – „věř, a ostatní ti bude přidáno“?

    Asi to bude pravda. Jen se podívejte, jak se všude potvrzuje pravdivost té staré biblické pravdy!
    Všem, co věří jedině pravdivým pravdám pravdoucím, je přidáno a přidáváno – tu z rozpočtu EU, tu se plácne přes kapsu vláďa, tu přidají občané neziskovkám na dobroúčel.

    Jo, ty nevěříš? Co s tebou? Vypneme ti web, pohrozíme kriminálem… čím ještě?

    A je to!

 3. Opravdu, nemohu pochopit, jak to Tao vlastně chápete.

  V tomto případě jsem slovem skutečnost myslela nejspíš „všechno, co je“ z nedostatku přesnějšího pojmu.

  A trvám na tom, že z definice věci, z definice toho, že stvořený člověk není schopen vnímat jinak než subjektivně, vše, co říká, co si myslí, co posuzuje, nemůže být nic jiného, než jeho subjektivní náhled, ke kterému dospěl „protože se tak rozhodl“ – ať už vědomě nebo podvědomě. A to platí i v případě konsenzu větší skupiny lidí, a platí to i pro Tao. Tao možná někde nějaké je, ale to, co o něm říkáte, je jen Vaše rozhodnutí – stejně jako je Vaše rozhodnutí vybrat si ze všech možných chápání transcendentna právě Tao. Něčím to musí odpovídat Vaší povaze a Vašemu subjektivnímu chtění. Překvapuje mne, že na jedné straně hlásáte omezenost našich poznávacích schopností, ale na druhé straně jste si povahou Tao jist. To nám byla zjevena nějakými nesubjektivními kanály?

  A prostě nemohu pochopit, jak může z neangažovaného Tao vzniknout velmi angažovaný projevený vesmír, nota bene bez Stvořitele. A „angažovanost“ také chápeme zřejmě jinak. To, že něco „nezasahuje“ ještě neznamené, že to není angažované – třeba „citově“. Západní pojetí to elegantně vyjadřuje principem svobodné vůle stvořeného, do které milující (nebo prostě nějak zaangažovaný) tatík nezasahuje. Prostě blahovolně pozoruje dítko, jak roste, a ví, že nejvíce se naučí metodou pokusu a omylu, takže „nezasahuje“.

   1. Jasně, asi jsme se dostali na hranici možného 🙂

    Ale vzhledem k času, kteý se možná krátí, mě momentálně povaha transcendentna zajímá ze všech témat nejvíc, člověk tak nějak chce vědět, do čeho jde …

    1. Do nebytí, má milá virtuální přítelkyně, do nebytí:
     https://www.forum24.cz/bezletova-zona-nad-ukrajinou-uz-nemuze-byt-tabu-reseni-existuje/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_id=15670405

     Oni tam vlítnou, Rusové je smetou – a to je začátek III.WW.
     Bylo tu hezky, ale jestli ještě bude, tím si nejsem jist. – Na místě Rusů samozřejmě nejednal bych jinak.

     1. Myslím, že i proto teď Putinovi nezbývá (pro prokurátora Stříže: níže uvedené jednání nepropaguji ani neobhajuji, pouze vysvětluji), než být pro svět za zešílevšího diktátora, který „to“ je ochotný zmáčknout. Protože jinak bychom to prostě zkusili. Pro velký úspěch nad Libyí…

      A neututlatelné zprávy jako https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/clen-ukrajinske-delegace-je-po-smrti-udajne-ho-zlikvidovali-protoze-zradil-40389334 z titulek zpravodajských serverů raději frčí rychle pryč, diskuse zavřené. S ohledem na prokurátora Stříže možná dobře pro diskutující.

 4. @ aga – navazuji vlákno.
  Ad: Netečnost nebe a země: tak to připadá Vám, protože (zdá se mi) jste antropocentrická (není výčitka). Je to Vaše a jen Vaše hodnocení, nic víc, nic méně.

  Ad: Dům, tráva, vesmír atd. jsou věci plné harmonie a smyslu, jak by je stvořitel mohl stvořit „pomocí“ netečné prázdnoty?
  Jak? Takto: netečná prázdnota obsahuje vše, ale v neprojevené formě. Stvořitel z ní vybere to, co zrovna potřebuje – tím se odehraje akt stvoření. Vše ostatní zůstává neprojeveno, ale v nebytí potenciálně přítomno (i když je to protimluv, ale nemám po ruce zrovna lepší výraz). – Možná, že výraz „netečná“ má pro Vás negativní konotace. Říkejme třeba – neutrální.
  Mimochodem je to zcela v souladu s posledními poznatky fyziky. Vakuum je plné částic všeho druhu, které vznikají a současně zanikají. Tady se skutečně otevírá cesta ke stvoření „něčeho“ z „ničeho“; je ovšem otázka, co si představíme pod pojmy „něco“ a „nic“.

  A ještě: pohráváme si s něčím, co se vymyká naší každodenní zkušenosti. Bylo by naivní se domnívat, že vnímáme svět v jeho komplexnosti – tak to určitě není.

  Ve škole nás učili, že máme pět smyslů. To ale není tak docela pravda, máme jich méně – jen tři:
  – smysl, jímž rozlišujeme přítomnost části spektra elmg. záření, tedy světlo a teplo ==> zrak a pocit tepla/chladu
  – smysl, jímž hodnotíme chemickou povahu prostředí, jež nás obklopuje ==> chuť, čich
  – smysl, jímž rozeznáváme mechanické napětí v tkáni našeho těla (tah/tlak) ==> hmat, sluch, bolest

  I ty nejkrásnější a nejkomplexnější vjemy, jaké dokážeme vnímat našimi smysly, jsou vždy (!!!) „jen“ kombinací tří výše uvedených typů. Vlastně jsme, tváří v tvář mnohosti universa, téměř slepí – nebýt jednoho dalšího smyslu, který jsem nejmenoval: je to naše mysl, ta je skutečným Pánem (našeho) světa. Svět se nám totiž jeví právě tak, jak nám naše mysl předžvýká ono chudé spektrum smyslových vjemů. – Právě tak, jak se to praví v jedné písni: nás nezmámí žena krásná, vždyť je to jenom protoplazma 🙂

  A ještě něco: náš svět nám přirozeně připadá trojrozměrný. Rozměrů rozlišujeme přirozeně právě tolik, kolik máme základních smyslů. – Je to opravdu jen náhoda? (Nevím)

  1. Jsem si zcela vědoma omezenosti našich fyzických smyslů, ale kromě nich máme i jiný smysl nebo jiné smysly. Někteří lidé mají tu schopnost i dnes, že vnímají realitu (případně nejen tu naši) i jinak, než fyzickými smysly (dříve takové vnímání bylo daleko běžnější, nebylo rušeno svévolnou myslí a nebylo uvězněno ve slovech, zvířata tak vnímají stále) a občas se stane, že „zahlédneme“ komplexnost bytí zcela nezávisle na fyzických smyslech a na mysli – je to naopak zejména tehdy, když dokážeme tu mysl, která nám vše předžvýkává, vypnout.

   Antropocentričnost mého vidění je samozřejmě mé hodnocení, stejně tak je ale jen Vaše hodnocení netečnost nebo neutralita. Pokud se jedinec nebo dokonce celá kultura rozhodně na základě svých (i nereflektovaných) emocionálních preferencí vidět skutečnost „neutrálně“, svým pozorováním a chtěním si vytvoří neutrální Tao a pak si ho zracionalizuje. Dtto pro všechny další možné variace.

   Pohybujeme se opravdu v oblasti jevů nevyslovitelných v naší duální řeči. Sám říkáte, že netečná prázdnota obsahuje VŠE – podle mne je to tedy naopak absolutní „plnota“ (bez ohledu na to, že ty jevy jsou zatím neprojevené). A nějak mi není jasný ten přechod mezi Tao a Stvořitelem – jak ten se najednou z toho Taa vynoří?

   1. Pokud jde o vnímání pojmu „Tao“, pořád nějak cítím, že nejsme schopni nazřít chápání toho druhého.
    Nejde o to, že se někdo rozhodne chápat skutečnost neutrálně. – Slovo neutrálně jsem použil proto, že jsem nabyl dojmu, že „netečnost“ se Vám nelíbila, netrvám ani na jednom termínu. Jak nazvat stav, kdy do běhu světa není zasahováno (princip nečinění, nezasahování)? Navrhněte termín a můžeme se ho držet.

    Taky není snadné operovat s pojmem „Skutečnost“. Co to je? To, co vnímáme? To asi ne, protože jsme se snad shodujeme v tom, že naše vnímání je nejspíš omezené (i to „nadsmyslové“). Je Skutečnost to, co si myslíme, že Skutečností je? Nemusí to tak být, ve svých myšlenkách se můžeme mýlit. Pojem Skutečnost mně připomíná kostku cukru v tlapkách medvídka mývala.

    Já si nedokážu představit Tao jinak, než neutrální – a teď mne napadá zajímavé slovo – a neangažované.
    Kdyby nebylo neangažované, muselo by do běhu světa zasahovat, což je spor s výchozím předpokladem.

    Pojmy absolutní prázdnota a absolutní plnost jsou, myslím, zcela zaměnitelné. A Stvořitele jste do debaty přivedla Vy :-), jen se podívejte 🙂 Já myslím, že koncept Taa se bez pojmu „Stvořitel“ docela dobře obejde.

 5. Jako blbíšovi mně asi něco srandovního musí NEdocházet a asi i unikat, ale když nechápu, alespoň se zeptám:

  Může mi někdo z vás šetrnější, ale zároveň polopatickou formou vysvětlit, proč za každou vaší reakcí kreslíte ty debilní smajlíky?

  P.S.
  Doufám, že to nemá bejt signál k smíchu a potlesku jako blahý paměti na NOVĚ?

   1. Místo na ta pravidla je připraveno zde: https://web.litterate.cz/kodex-bloggera/ Ale zatím je to Nedokončená.
    Očekávejte něco strohého ala zenový klášter.

    Zakladatel „sa návštevníkom prihovára“ tady: https://web.litterate.cz/hello-world/
    Chtěl to mít jako svého druhu elitní hopůdku na mýtince, ale nějak se mu to zvrtlo: začali mu sem totiž chodit lidi, cha! – Normálně bych sem dal smajlík, z něhož slzy smíchu jenom stříkají. Z úcty k Vám, kolego, jsem se toho zdržel.

    Jako kluk jsem miloval Bigglesse – četl jste? Jednou se stalo, že Angličani zajali německého pilota a Biggless si chtěl vyzkoušet německý Fokker. Takže vystartoval, proletěl se – a co čert nechtěl, potkal letku německých pilotů. – Tehdy se ještě hrálo na gentlemanství, takže je nepostřílel; aby se neprozradil, zařadil se do formace, a – jak se píše v knize – „vycenil zuby tak, jak se domníval, že by mohl vypadat přátelský úsměv“.

    Přesně tak se na Vás teď šklebím já.

  1. Já vnímám smajlík tohoto tvaru 🙂 jako náhradu doprovodného přátelského úsměvu, běžného při komunikaci „z oka do oka“. Třeba Alex (od Vidláka si ho jistě mnozí pamatují) vždycky na konec každého komentáře psal tento text: (usmívající se smajlík). – To zase nekonečně sralo mne.

   Já samozřejmě nevím, jak to vnímáte Vy, a sám sebe nedokážu v tomto bodě posoudit. Matně tuším, že někdy mohu v psané formě působit arogantně, i když zrovna nechci (někdy ovšem chci, žejo). Snažím se to změkčit smajlíkem. Při rozhovoru u sklenky vína/šálku čaje bych přátelsky gestikuloval nebo se vlídně usmál; tady tu možnost nemáme.

   Tolik za mne o smajlíkách.

   1. 1)
    aha
    2)
    takže ten můj odkaz nebyl zas tak mimo mísu…já bych to Vaše okecávání viděl jak Funés od tý 1:00 minuty záznamu
    3)
    člověče nešťastná, ke sklínce vína, k mávání a … a na dálku … i to jsme přece měli vymyšlený takhle:
    https://www.youtube.com/watch?v=k3Fa4lOQfbA
    (a ubezpečuju Vás, že to fungovalo)
    4)
    „…(usmívající se smajlík). – To zase nekonečně sralo mne“
    a nenapadlo Vás čistě teoreticky, že ten Alex toho přiblblýho smajlíka prostě neumí?
    5)
    říkáte 64let a 70 let … co takhle něco nechat tý současný juvenilitě ?
    A to jsou mezi námi i tací borci, co to Vaše porozumění, sklenku vína a mávání dávaj na jevo takhle 🙂

    1. 4) Nene, Alex to dělal schválně. Všichni mu radili, jaxe dělá smajlyk. Ale on ne! Pečlivým pozorováním jsem došel k nevývratnému přesvědčení, že dvojtečku, mínus i závorku napsat UMĚL, ALE NECHTĚL!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *