3 března, 2024

Učte se pokoře a trpělivosti

Kde se to ve mně, v člověku nepokorném a netrpělivém, proboha, vzalo?

Nevím.

—ﬡ—

Jak se věci mají

Možná prožívám jev, známý jako přání otcem myšlenky: nelíbí se mně současné poměry a rád bych, aby doba byla těhotná změnou. – To je taky pěkné ustálené rčení – doba těhotná změnou. Ale všechno má své místo a čas, tedy i ono zmíněné těhotenství.

Pomiňme, kde doba ke svému outěžku přišla; pelešila se několik desítek let s kdekým, a následky nejen že se dostavily, ale začínají už být viditelné.

Začíná být zjevné, že demokracie, alespoň v podobě, jakou má dnes, není zárukou ničeho. Doublespeak Petra Fialy, z božího dopuštění derniéra České republiky, nás o tom nevývratně přesvědčuje: svoboda slova ano, ale občané mají nárok na korigované informace. Připomeňme si též někdejší programové prohlášení současné vlády, jmenovitě tento odstavec:

Odpovědnost k voličům a politická kultura

Prosadíme zlepšení politické kultury. Do vedoucích pozic vybereme poctivé, kompetentní a důvěryhodné osobnosti, které budou hájit zájmy ČR a nebudou ve střetu zájmů. Nastavíme předvídatelnější jednání Poslanecké sněmovny. Zařídíme, aby občané na internetu viděli, jak vláda plní program. Budeme konstruktivně spolupracovat mezi sebou i s opozicí.

Pokud jde o střet zájmů, kompetence a poctivost, posouzení ponechám na laskavém čtenáři. Ale části bodu, které se týkají politické kultury, jsou dnes s jistotou splněny. Občané na internetu opravdu vidí, jak si vláda politickou kulturu představuje – takto:

Toto je příspěvek k politické kultuře, tak, jak ho v den státního svátku 28. října, Den české státnosti (!) ztvárnilo Ministerstvo vnitra
v čele s Vítem Rakušanem

Pro úplnost budiž řečeno, že takové pojetí politické kultury je výzvou pro lidovou tvořivost, a jistě se najdou výtvarníci, kteří budou jednou nastolené téma rozvíjet po svém – první výsledky už jsou:

Lidová tvořivost, kolující po internertu, posílá panu Rakušanovi svérázný vzkaz… to vše samozřejmě v rámci
zavedené politické kultury, z něhož výtvarník nevybočil ani o píď.

Jistě je jen otázkou času, kdy lidová tvořivost překoná svého učitele a mistra. A věřím, že i nekorunovaný král nevkusu u toho zbledne závistí: lidový humor je krutý a nelítostný.

Co ještě: vrací se atmosféra osmdesátých let. Polarizace narůstá a rétorika, jdoucí z vládních stran a kruhů, nabývá parametrů extrémismu – který ovšem vláda připisuje opozici či „alternativě“. Rozdíl mezi dezinformací a pravdou spočívá pouze v časovém intervalu, který je od sebe dělí. Příkladů by se dalo nalézt nepočítaně, alespoň jeden za všechny:

Jiří Paroubek na protivládním shromáždění pronesl řeč, v níž podrobil vládu věcné kritice, tedy kritice ad res. Odpovědí, která z vládních míst zazněla, byla kritika Jiřího Paroubka ad hominem. – Považte: Paroubek si barví vlasy, což ho jako vládního kritika zcela diskvalifikujeto dá rozum.

Ano: Jyrkovi se můžeme vysmát, že je jako Klement Gottwald. Ale například já, a možná i mnozí jiní, bych daleko více ocenil, kdyby někdo – nejlépe vláda – jeho výhrady vyvrátil; a to nejlépe pomocí výsledků své činnosti.

—ﬡ—

Jak se věci budou mít

Takže ano; jedeme močálem černým podél bílých skal, čistou vodu a brod nevidět, a vnucuje se otázka, jak se stalo, že jsme tam, kde jsme. – Když zůstaneme u předešlého podobenství, obecně vzato můžeme říct, že jsme příliš dlouho důvěřovali těm, kteří se střídali v roli kočího a lačně sahali po opratích.

Co teď?

Přikláním se k názoru, že debata, která na našem webu probíhá, v detailu sice připomíná pověstný Brownův pohyb, ale z odstupu nahlíženo její výsledný vektor míří správným směrem: hledá se důvěryhodný kočí, jemuž bude možno svěřit opratě spřežení a nepohřbít tak naději, že z močálu jednou šťastně vyjedeme na zpevněnou cestu, vedoucí po loukách a vlídnými hvozdy.

Avšak pozor! Až nastane chvíle, kdy pomyslné opratě uchopí ta správná ruka, v prvopočátku se změní velmi málo, ba nezmění se téměř nic, močál stále bude všude kolem. Pouť do místa stávajících souřadnic byla dlouhá, a děje, určující naši polohu, mají obrovskou setrvačnost – řádově jsou to desítky let. Kdo po sobě někdy opravoval práci, která se nepovedla, ví: oprava trvá nejméně tak dlouho, jak dlouho vznikal nežádoucí stav.

Proto ten apel na pokoru a trpělivost: i kdybychom ke zpevněné cestě zamířili v tomto okamžiku, stále je to daleko.

Počítejme s tím.

—ﬡ—

150 thoughts on “Učte se pokoře a trpělivosti

 1. Pro Helanov
  a její myšlenku s tečkou, že Roman Smetana neuhradil škodu cituji Wikipedii:

  „Soudkyně Markéta Langerová (shodou okolností manželka Ivana Langera, jemuž byla vedle ostatních na plakátu přimalována tykadla) jej odsoudila za přečin poškození cizí věci ke 100 hodinám obecně prospěšných prací a rovněž mu uložila zaplatit 15 667 Kč jako náhradu škody politické straně ODS. Smetana se neodvolal a náhradu škody uhradil, ale na obecně prospěšné práce odmítl nastoupit. Následkem toho mu byl trest obecně prospěšných prací v souladu s trestním zákoníkem automaticky přeměněn na 100 dní trestu odnětí svobody nepodmíněně.“

  Z toho je poučení, že JEDNA hodina prospěšné práce má hodnotu JEDNOHO dne života. Prospěšné práce nejsou příliš produktivní, ale buďme velkorysí a přisuďme ji 100 Kč. Rok života má tedy hodnotu 36 500 Kč. Průměrný život pak bratru 2 a půl milionu tuzemské měny. Tak si demokracie cenní lidského života.
  To život Věry Jourové má větší hodnotu, za cca 36 dní dostala 3,6 milionu korun. Za den také 100, ovšem tisíc.
  A TO JE ROZDÍL MEZI PÁNEM A KMÁNEM, kmáni!

 2. Doba těhotná změnou.
  Kdo s kým se spářil?
  Nebo jen pařil?
  S nějakou nadrženou?
  Co z toho jenom vyleze?
  Za poučení či za teze.

 3. Ono se to blbě dělá s tou pokorou.
  Ve škole se to neučí,v rodinách se to nepěstuje a narativy to taky nepodporují.
  Ale je to myslím ta nejhlubší příčina sraček,ve kterých jsme. Teda absence pokory a pýcha.
  Otázka je, jak může být účinné volání po míru, když třetina populace na tu pokoru dost možná už ani nemá buňky.

 4. Blbé je, že Čína se už odmítá učit jak pokoře, tak trpělivosti!
  —————————————————————————————-
  „Čína zažívá technologický boom díky rozvoji automatizace a umělé inteligence. (!Argument)

  V loňském roce dosáhl počet instalací průmyslových robotů na celém světě nového rekordu, když bylo nasazeno 517 000 jednotek, informoval web Statista. Podle údajů Mezinárodní federace robotiky více než polovinu těchto robotů (268 000) zakoupila Čína. Jak ukazuje další graf, robotizace čínského průmyslu je nejvyšší na světě: mezi lety 2017 a 2020 se hustota robotů v Číně více než zdvojnásobila, z 10 na 25 jednotek na 1 000 pracovníků.

  Z hlediska instalovaného vybavení jsou ostatní hlavní trhy s průmyslovou robotikou daleko za Čínou.
  Na druhém místě je Japonsko s 47 000 průmyslovými roboty zakoupenými v roce 2021, následované USA s 35 000 roboty. V Evropě dosáhl trh v roce 2021 počtu 84 000 nasazených jednotek (…)
  Čínská vláda podporuje automatizaci

  V Číně způsobuje stárnutí populace nedostatek pracovních sil a je hnací silou růstu robotické automatizace. „

  1. Všichni, kdo dostávali osypky ze zmínky o třetí cestě, si teďka musejí okusovat nehty. Až na kost.
   Je to divný, ale ono jim to tam funguje.
   🤔

 5. Jakápak pokora, Vy její přitakávači …, je to na terapii …
  Ze socialismu do liberalismu nás přeprogramovala velká šoková terapie …, a z normálních lidí se stali menší i větší blázni posedlí kapitalismem s mamonem ..
  Nyní ty největší blázni maj na nás připravený velký reset, spuštění liberálního programu nanovo, ten sice stojí za ho*no, ale blázni si myslí že když se budou snažit stále o stejnou debilitu, že nakonec dosáhnou nějakého rozumného výsledku …
  Terapie pro blázny je jenom zase jenom šoková, která z bláznu udělá zase normální lidi …., a o to se postarají současné události s válkou Západu a Ruské federace …
  Ideologicky je ten šokový návrat od debilního liberalismu ke konzervatismu …, ale pozor !!!!!, konzervatismus je návrat ke starému a osvědčenému, a to je socialismus a marxismus …,
  současní rádoby konzervativci jsou o trochu méně debilní než liberálové, s nimiž plují na stejné lodi bláznů …..

  1. AD MAXIM: KDYŽ VE vAŠEM TEXTU ČTU SLOVO „LIBERALISMUS“, TAK SI VŽDYCKY VZPOMENU NA VĚTU ZE SKRIPT (DĚJINY EKONOMICKÝCH TEORIÍ -1956): „to už není ten dřívější liberarismus, který dovedl roznítit srdce a rozum,ale jeho zvadlý epigon bez kvěrtů, který se vyžívá v mučivé disharmonii sám se ebou“ 🙂

 6. OT – na Plusu je sefova Akademie ved a Langsadlova… to je bizarni kino. Ja bejt vedcem, tak z takhle blbe sefove asi prekousu brejle.

 7. A jedna zajímavá OT z vyšetřování rozesíraček NS1 a NS2, potažmo pokusu o útok na zátoku v Sevastopolu.

  https://readovka.news/news/118893

  Podle Ivanů poslala soudružka Trussová soudruhu Blinkenovi SMS tohoto obsahu: VŠE JE HOTOVO.

  Samozřejmě, že se jedná o hnusnou pomluvu…
  … soudružka dozajista psala o přípravě chlebíčků na večerní párty…

   1. Myslím, že i kdyby stokrát doložili, výsledek bude stejný. Včera se v OSN měly projednávat ty americké BIO laboratoře na Ukrajině. Proti projednávání této kauzy hlasovaly USA, Velká Británie a další a další. NAkonec byla stížnost Rusů smetena se stolu.

    1. Souhlasim. Ale casem by se takovehle pripady dost nascitaly. Takhle staci „zase lzou“ a zavre se nad tom voda bez ohledu jak to je.

    2. Mimochodem, vy, kteří jste zdravotně způsobilí a koukáte na ČT09-24 nebo jiné naše zprávy, kváklo se o tom nebo opět velké NIC ?

     Spíše tipuji variantu č.2

     Jako onehdá když přímo v Bruselu v parlamentu byla delegace zpravodajů z později zrušených ukrajinských TV kanálů, patřících původně Medvedčukovi, kdy potom svou návštěvu komentovali jako triumf, kdy už celé EU ví, jak jsou na Ukrajině pošlapávána lidská práva a u nás v TV ani muk . Jednali i s tím vrchním ožralou a dalšími, byli ubezpečeni, že pro EU je svoboda slova to nejcennější, že si UA vláda nemůže dovolit cenzurovat opozici…A jak podpora od vrchních představitelů EU dopadla, víme. TV kanály byly státní mocí zavřeny, dávno před válečnými událostmi.

    3. Otázka je, co se stane, až Rusové předloží satelitní fotky ve vysokém rozlišení, ze kterých bude jasně a nepochybně patrné, kdo a čím to provedl.
     Podle mého názoru se tak stane, až přijde ten vhodný moment a Západ začne obviňovat Rusy, že si to odpálili sami, aby energeticky zničili a nechali zmrznout Evropu.
     Stane se to hned poté, co se ukáže, že v evropských i „našich“ zásobnících není ani zdaleka to množství, kterým se dneska všichni chlubí. I při nechutném zdražení to bude vycucnuto během necelého jednoho zimního měsíce, další nebude kde vzít.

    4. 180 narodu hlasovalo v OSN za ukonceni blokady Kuby.
     Dva hlasy ,Usa a Izrael hlasovaly za pokracovani..
     Od 1960 asi. Tomu rikam trpelivost.

   2. Re: jozka

    Souhlasím. Telefonát soudružky Nuland o investovaných pěti miliardách USD do ukrajinských změn byl taky nezajímavý a kdo se jím byť jen krátce zaobral, ten se usmíval.
    Dnes všechny ten smích tak nějak přešel.
    Tedy pokud nejsou „ti všichni“ aktuálně držiteli akcií firem obchodujících „nosiči energie“.

   1. Re: dexx

    Ty změny nezačaly ani v roce, který uvádíte, ale to neva. Máte pravdu.
    Akorát mě se*e, že se pořád ne a ne dostat na tu stranu, která vyhrává. Ať dělám, co dělám, furt končím u soudruhů, kteří jedou aktuálně do ho*en.

 8. Tak on sa ten koci hleda docela blbe, ked nemame stanovene, kam nas ma doviest … aspon tolko, ked uz nechceme definovat dopredu, akym cestam sa mame vyhybat, a ake preferovat … ano, chceme mat v zime teplo, a co polozit na stol …. ale ten koci … ma preferovat aby ti najlepsi z nas mali kolko si zasluzia, a ostatni sa maju viac snazit, alebo ma preferovat, aby mal kazdy strechu nad hlavou a plne brucho? Ma chciet zobrat ludom a budovat infrastrukturu, alebo ma ignorovat infrastrukturu, a krmit ludi? Ma davat prispevky nezamestnanym, a verit, ze si pracu radi sami najdu, alebo ma nutit ludi pracovat, a tym podmienit prijem? Alebo je cesta nepodmienene ubytovanie a tanier polievky denne, a o ostatok sa postarajte? A ma chciet stiahnut zase vlastnictvo podnikov pod seba, ako to urobil Putin v Rusku, alebo ma trvat na tom, ze velky/zahranicny majitel sa postara lepsie?

  Pretoze mozeme mat x dokonalych kocich, ale kazdy bude dokonaly len pre jednu vybranu cestu … uz sme si ju vybrali?

  1. „… ked nemame stanovene, kam nas ma doviest …“

   No, stanovené to máme: Člověk by se měl stát zástupcem Boha na Zemi. Ale když člověk pozoruje, co se děje …

 9. tak ona doba tehotna zmenou je, to bez diskusie … akurat netusime, ako dlho to tehotenstvo potrva … kralik je tehotny 31 dni, slon 22 mesiacov .. a doba?

  1. Pravda a Láska se zhmotnila na budově Ministerstva vnitra. Rakušan si tu budovu tak nějak zprivatizoval.
   Proti tomu nevkusnému baneru by nikdo nic neměl, kdyby si ho nechal vyvěsit na fasádě svého soukromého příbytku.
   Na obálce Fóra 24 , Respektu, Reflexu, Deníku N, tam by mi ta karikatura vůbec nevadila. Jejich čtenářstvu by naopak lahodila.
   Ale veřejná budova je veřejná budova a jako taková by neměla sloužit k nasí@ání části obyvatelstva. ( Jenom moje domněnka. Pětihnus to vidí jinak. )

   1. A jak to andělsky zdůvodňuje na blogu na cetrumu. Dělal to záměrně,aby vyhloubil příkop mezi těmi správnými a uvedomelymi a těmi štváči a zaprodanci z 5.kolony.
    Dnes se do politiky dostane ten,kdo umí líp žvanit a nečervená se. A v Americe na to mají i university. To jsem četla CV ténáhle zesnulé švýcarské velvyslankyne. Prý studovala v USA technologickou universitu,tak si říkám,nějaký technický obor a ono ne,tam studovala rétoriku a masovou komunikaci. No pokrok. Diogénovi stačil oblázek pod jazyk a sud,dnes se musí 5 let strávit v Americe

    1. Jó, vykopat příkopy. Přesně to je ten správný lék. Asi se von Basedow pos@al. Proti tomuhle byl i ministr Rudolf Barák oduševnělý velikán.

   2. Trošku bych vás opravil. S tou privatizací souhlas. Ovšem, i pokud by si ten pěkný obrázek dal na svůj barák, i tak by spousta lidí proti tomu NĚCO mít mohla. Samozřejmě, na svém pozemku, majetku může mít dle zákona co chce, snad vyjma hákového kříže, ale čekám, že i toto se změní, byli i hodní nacisté a dnes jsou hodní a stateční zcela určitě.
    Dát najevo na svém pozemku, že jsem debil a hovado určitě lze, ale opět to jen ukazuje na majitele. Už jsem potkal auto s CZ SPZ s nápisem na pátých dveřích „Putin je čůrák“ U nás ve „vsi“ zas někdo měl u dokončované novostavby na plotě obrovskou tabuli něco ve stylu „Notor Zeman není můj prezident“, už si nepamatuji přesně. Teď jsem jinde na nějakém automobilu zahlédl samolepku – podobizna Babiše, jak mu někdo močí na hlavu (že by připomínka akce Vrbětice ?).

    O co jiného se snaží takovýto tupý euronácek, ať už v prvním, druhém či třetím případě než totálně nas…t kolemjdoucí, tedy tu část, která nesdílí jeho smýšlení ? Mám si na zahradě postavit malou šibeničku, kde by byli jak v koncentráku vedle sebe pověšeni Fiala, Lipavský, Rakušan a další ? Ha, ha, ha, švanda, ne ?

    Fakt mě to moc štve, jak se v posledních pár letech popustila uzda agresi. Nepamatuji se z dob minulých na autech nápisy „Paroubek je kokot“, podobizny Topolánka, na které někdo kálí , případně na plotech „amnestační vrah Václav Lahvel není můj prezident“
    Něco je špatně.

    1. Mavani ctnosti se tomu rika. Musite mezi stejne smyslejicimi dat najevo, ze jste na spravne strane. A z principu to musi byt cim dal extremnejsim projevem (jinak zaniknete v davu stejne „signalizujicich“).

    2. 2 Auto:
     …na svém pozemku, majetku může mít dle zákona co chce, snad vyjma hákového kříže…
     Tu mě zajímá jenom jedno: Proč vyjma hákového kříže?
     Kdysi, těsně po válce jsme jako nezvedení kluci považovali za velké hrdinství namalovat křídou na zeď právě ten „hakenkrajc“. Určitě nikdo z nás neuvažoval, že by hitlerovské Německo bylo v právu, bylo po válce opravdy jen pár roků, takže to bylo co? Pokus o „zakázané ovoce“? A není dneska takové počínání impulzem pro některé „protivládní aktivity“?

 10. Děkuji vám Alefe za článek, děkuji za Litterate a děkuji za možnost tu prezentovat své drobné prvotiny. Článek o pokoře a trpělivosti mě vlastně přímo vybídl, abych se tu s vámi přátelé předrozloučil.
  Ukázalo se, že mé potíže se žaludkem jsou ve skutečnosti potíže se slinivkou a je vysoce pravděpodobné, že toho typu, co nikdo nechce slyšet. Doktor Honza, můj nejbližší přítel, buddhista a internista městské nemocnice Ostrava, mi včera říkal, že hystologie ukáže víc, ale, že bych se měl připravovat na drahocennou Phowa. Phowa je nejvyšší tantrická praxe, přenosu vědomí v okamžiku smrti. Jedna praxe ze šesti jóg Náropy. Tuto vzácnou techniku mě naučil můj drahocenný lama Ole v Litvě a ve Finsku. Mnoho let učil své žáky „jak správně umírat“ dnes už bohužel toto vzácné učení nepředává. To mě přivádí k Alefově pokoře.
  Je potřeba být pokorný, trpělivý, ale zároveň silný. Pokora neznamená být ovcí, ale pochopení, že nejsme víc. Že nejsme důležitější než ostatní. Že všichni máme stejná práva a stejnou potřebu být šťastní. Nikomu neupíráme být šťastný, ale zároveň nikomu nedovolíme, aby nám upíral naše štěstí. Tak pokoře rozumím já.
  Rád bych zde ještě prezentoval dvě povídky, které nosím v hlavě, ale uvidím,jak to půjde.
  Takže pokoru, trpělivost….a sílu přátelé.

  1. Už se na ty povídky moc těším !
   Já bych si ve vaší situaci asi řekla : Každou minutu na těžké nemoci umírají i malé děti. Které si ani nestihly užít trochu života. Ani nestihly po sobě něco zanechat, jen vzpomínku úzké rodiny.
   Tak proč ne já. Který měl štěstí a užíval si docela dlouho. A něco tady po mně zůstane.

   1. Určitě. Samotná smrt mi tak velké vrásky nedělá. Myslím, že nebudu první,koho tato zajímavá fáze života navštíví. A skoro bych si tipl, že ani poslední. Obavy mám o své dvě malé dcerky.

    1. Můžete zkusit prozářit svou slinivku očistným fialovým plamenem a následně léčivým smaragdovým plamenem a navrátit ji k prvotní dokonalosti…
     Přenos vědomí – neznám tuto praxi, nicméně, pokud bude nutné tuto praxi uskutečnit, přeji Vám hodně síly a světla na další cestu.

     1. Ano děkuji. Používám praxi Baišadžjagurubuddha (Buddha medicíny) , nicméně každá praxe, každé léčení vám dovolí jít jen tam ,kde to umožňuje vaše karma.

      1. A poprosit o výmaz karmy?
       (Např. :Já jsem boží přítomnosti a prosím o odpuštění mých provinění a výmaz mé karmy z životodárných buněk,…). I kdyby bylo nutné provést přenos vědomí, člověk by se mohl cítit lépe a snadněji a lépe konat v dalším životě.

       1. Já si svoji karmy vážím i když není dokonalá,ale tak nějak se ke mně hodí. S výmazem opatrně,i když i on může být součástí té karmy. S tím opatrně, neni to moc prozkoumané.

      2. Nechci Vás nějak ovlivňovat, ale ale jste člověk duchovna tak možná. Z vlastní zkušenosti před lety. Říká se že „Pvěř a víra tvá tě uzdraví“, možná jako podpůrnou, zkuste si přečíst Murphyho „moc podvědomí“ . Já měla před lety problémy, všechna předoperační vyšetření ale pak se něco ve mně taknějak šprajclo. A dostala jsem se ke knížce ruských autorů na podobné téma. Nevím už název, půjčila jsem ji bez návratu. Ale jistou citaci mám v paměti a používám vždy, když se něco vyvrbí.“Každým dnem je mi lépe a lép, jsem klidnější a jistější, mám zdravý……., jsem zdráva. Několikrát opakovat ráno a večer před spaním. Kdo ví, možná než se připravovat/přivolvat/ na konec, bych zkusila opak.

    2. A sakra. Tak to je něco jiného. To mi vůbec nenapadlo. Že ještě nemáte splněno. Já už jo a je mi líto, že si to s vámi nemohu vyměnit.

      1. Ti už jsou za vodou. Fakt mám splněno. Už pro ně nemohu nic udělat. Snad jen co nejmíň toho od nich chtít. O což se snažím.

    1. Hlavně jim může předat informaci, že i zlý osud se dá zvládnout důstojně. Neztratit glanc.
     Předpokládám, ze dnešní medicína už má za tím účelem účinné prostředky. Snad.

   1. Ledničku berte jako plus. Já koupila vloni novou,úspornější, vyrobenou v Bělorusku a hned mi za rok vraceli! za elektriku.

   2. Děkuji. Vnímání utrpení je ve skutečnosti naprosto subjektivní. Malé dítě přijde o plyšového medvídka a dospělý muž o dům. Intelektuálně samozřejmě víme, že to je zatracený rozdíl, přesto to oba dva prožívají stejně. Jako stejnou ztrátu.

      1. Utrpeni je neprenosne. Isolovane. Neda se ve skutecnosti sdilet.
       Mnoho stesti , cesta a kazda nekdy ,
       nekde konci a jina ale zacina..

    1. Sílu, odvahu a dokud není diagnoza definitivní, tak i štěstí a naději. Pokud se potvrdí, tak všechno ještě x- násobně.

      1. Držím Vám palce! Ač zde do diskuzí nepřispívám (přečtené je mám téměř všechny), teď prostě napsat musím. Vy byste mi tu chyběl! Opatrujte se, hlavně kvůli Vašim holčičkám!

 11. Takže si to shrňme. Za tykadla namalovaná kandidátovi ODS na předvolebním billboardu basa natvrdo, a Tohle umělecké dílo bez postihu? Úplná krása. Včera jsem na bulváru četl o Rážově nehodě.
  ZAvinil ji nějaký německy mluvící muž, který od nehody ujel a schovával se. A 15 let poté prý projevil lítost. Jaká lítost…To byla naplněna skutková podstata trestného činu, ten člověk měl dostat flastr…
  Dvojí metr. Na vše.

  1. Ciste technicky… basa natvrdo nebyla za namalovani tykadel, ale tusim za neuhrazeni pokuty za poskozovani majetku (predvolebni letacky).

   A ano, i tak je to ujete. Nicmene co je dovoleno panovi…

   1. Za neuhrazení náhrady škody a pokuty myslím dostal pár týdnů veřejných prací.
    Na ty nenastoupil.
    Takže „mařena“, nikoliv za tykadla.

     1. No a rozstříhaná presidentská vlajka byla zadáčo.

      Nebo Rakušák, jestli bude hradit ze svého svoji vlajkovo pytlovou instalaci.

 12. Debata spíš připomíná debatu v první třídě Titaniku.

  Dnes rozebírali v TV rady NERVu. Překvapili mě, že jsou ještě hloupější než Fiala.

  Samozřejmě, že mu neporadili, že má přestat válčit, nebrat další Ukrajince a neplatit jejich účty, z elektřiny prodávat jen přebytky a plyn kupovat aspoň částečně napřímo od Rusů, ale i on si uvědomoval, že v situaci, kdy lidi nemají ani na holý živobytí, jim ještě zvedat daně, zkracovat podpory, omezovat důchody atd, asi nebude ta nejlepší věc.

  V regálech obchodů už jsou sem tam prázdné regály a nenamáhají se to maskovat. Jestli tam najednou nebude nic, tak bude změna bleskurychlá. Není nad trochu hladu a zimy a povypínanej proud, pro změnu priorit.

  Když přijely ruský tanky v 68, tak doba otěhotněla a porodila změnu v řádu sekund, ne-li jejich desetin.

  Problémy si nás najdou i bez naší trpělivosti a pokory.

  1. NERV je jen fikovy list. Houf lidicek predstirajicich, ze nabizeji reseni vlade, coz je pro zmenu houf lidicek predstirajici, ze on je ten, kdo rozhoduje.

  1. Re: Godot

   Toho Prousta už prý čtete asi tak dva roky a nazval jste mne hemingwayem s malým „h“ na mou repliku, týkající se situace ohledně vydávání beletrie v ČR, resp. mého postoje k fňukání vydavatelů o nulové potenci nových autorů.
   Pokud vám paměť neslouží, není to mou vinou.

   P. S. Ano, vydavatelé se samozřejmě musejí řídit ekonomikou, nikoli vyhazováním peněz na hledání nových autorů. Pak ale nemohou skuhrat nad skutečností, že se na literárním nebi v ČR nezjevují jasné hvězdy, či dokonce komety, jak je tomu v jiných částech světa, kde beletrie funguje jako exportní artikl.

   1. Nu, přečtěte si, prosím, ten odkaz o kousek výše. Pak možná pochopíte. Když ne, žádné neštěstí se nepřihodí, oba budeme žít dál, každý ve svém světě.

    Paměť mi slouží čím dál hůře, to máte pravdu. To je dáno nejspíš věkem, a také tím, že jak se mi čas krátí, vytěsňuji asi podvědomě z paměti věci méně důležité až nedůležité.

    P.S.: Asi jsem vás chtěl pochválit a potěšit, já to mám také rád.

    1. Re: Godot

     Nikoli, chtěl jste mne potupit, zdeptat, zašlapat. Přesně v tom duchu, jak to velmi rádi dělají kusy, podobné soudruhu vlkovi (oba víme, o koho jde) v momentě, kdy si diskuzní soupeř dovolí mít třeba i jen malý kousek pravdy.
     Akorát jste lehce pozapomněl zdůraznit, že nejsem absolventem nejméně tří uznávaných VŠ. Pro příště doporučuji, pisateli to vždy udělá dobře.

     1. Vy fakt víte v případě „vlka“ o koho jde?
      To jste mě překvapil, já ho znám dobře čtvrt století, ale dost dlouho mi trvalo, než jsem si „vlka“ a jeho reálnou občanskou i profesní existenci propojil.
      Pokud jste to dokázal od vás z druhého konce republiky, bez místních znalostí v našem statutárním městysi (vojna v hloubi minulého století se nepočítá), pak smekám.

      1. Re: Godot

       Ne že bych se chtěl vytahovat, ale není to zas taková fuška.
       Kritické myšlení.
       Stop je dost a dost. A ani toho nemusíte moc umět, postačí pár rutinních fíglů u kompu. Ty se samozřejmě nemusíte učit, postačí, když máte nápovědu.

       Ostatně opět si pletete dva pojmy.
       Identita.
       Osobnost.

       Zkuste to kritické myšlení…

  2. Re: Godot

   Vámi doporučený text končí u mne dnes oblíbeným termínem, na nějž jsem již poněkud alergický.
   KRITICKÉ MYŠLENÍ
   Je to až na konci té sračky, kterou jste mi doporučil.
   Přečteno tzv. rychločtením, za víc to nestojí.

    1. Re: Godot

     Bohužel pochopil, protože odkazy na kritické myšlení jsem krmen už více, než nějakých 20 let.

     Jak se kriticky myslí a následně koná, vidím, skrze „Příhody Lišky Bystroušky“, totiž skrze fungování mé životní družky, ana je tak velká kravka, že si docela dlouho myslela cosi o poslání, šíření vzdělanosti a roztomilých dětičkách, které žízní po oficiálně šířených moudrech.

     Neboli oslňující výsledky českého školského systému. Rozkulačené miliardy, vědomostní propast, neschopnost třídit relevantní informace a namísto posledního, který obvykle zhasíná, je plakát s heslem KRITICKÉ MYŠLENÍ.

     Tož tak, Godote, raději budu čekat na váš příchod, přijde mi to MNOHEM smysluplnější…

     1. Zatím jsem „přišel“ jen k Vidlákovi, letos na jaře, abych se na něj podíval zblízka. Podobně jako kdysi na Bavora (pokud znáte), někdy chci vidět živé lidi, ne jen nicky. To mi opravdu v obou případech přišlo smysluplné, ačkoliv s Bavorem jsem se nějak nepohodl a už jeho blog nenavštěvuji. Takový je vývoj, kdo ví, jak to bude na Kydech/litterate?

       1. Re: Godot

        Nepravda.
        K Vidlákovi jste přišel mnohem dříve. Teď jsem si vzpomněl, že jsme už o sobě moc dobře věděli, když jsem chrápal LONI v létě v Plzni. Bylo to někde na kraji Lochotína, pojížděl jsem pak druhý den směrem na Vary do Vřesové (nemáte důvod znát).

  3. Prousta jsem kdysi četl. Tehdy to nikdo neznal, tak nebylo koho tím oslnit.

   Četl jsem ho pro zábavu, ne abych podával čtenářské výkony a pak troubil do světa, jakej jsem díky tomu pašák.

   SELTENREICH je ubožák, že si na tom potřebuje honit ego. (V jeho článku ani o Proustovi nic není, jen jakej je on sám čtenář první třídy, že to vůbec četl.)

   Nicméně Prousta doporučuji, sladce se to vleče a je to dobrá četba pro dny nicnedělání.

   1. Prousta nikdo neznal? Já čtu vydání od Odeonu z roku 1983, píší náklad 15 000 výtisků. Tak ho možná někdo přece jen znal.

    Píšete:
    „(V jeho článku ani o Proustovi nic není, jen jakej je on sám čtenář první třídy, že to vůbec četl.)“
    No, není, však to také není článek o Proustovi, ale o čtení (nejen Prousta). Já osobně Seltenreicha chápu, je ve svém textu velmi upřímný, včetně toho „ega“. Možná jste přehlédl titulek té eseje: „Čtenářský Mount Everest“ – o Proustovi nic.

    1. Jo, tak 15 000 byl dost malej náklad, ale jinak máte pravdu, mělo tam bejt kolem mě.

     Komu jsem o tom řekl, z těch, co četli, tak to nikdo neznal. Všichni to začali číst až díky mě.

     No, tak to dal i do názvu, co to mění?

     Knížky máte číst, protože vás to baví. Ne, že bych nevěděl, že to tak vždycky není, ale na co to číst, když ne pro radost z díla, ale jen kvůli pověsti? To je trapný. Ještě tak u školní četby, tam to mají povinný.

     1. Re: Ynys

      Právě jste tímto přebreptem šlápl do velkého a vysoce kvalitního ho*na.
      Máte tu po chlebíčku.

      Víte, jak to myslím, že jo…
      (-:

       1. Re: Ynys

        Na Kydech mé „píárko“ spočívalo v sebeprezentaci nejkrásnějšího, nejmladšího, nejprogresivnějšího, nejmoudřejšího a nejaktivnějšího soudruha, moderního – postmileniálního jedince.
        Z toho můžete lehce usoudit, že mám pravdu naprosto vždycky a naprosto ve všem.
        (-:

        Zkřížil jste kordy s Godotem, nyní Hudcem. Původní parta tady sice už moc nefunguje, ale i tak jste si dovolil moc, kopnout do Svatého Grálu…

        Ale berte to ode mne jako pouhý pokus o přátelský štulec, nic jiného…
        (-:
        Vždyť přece když nejde o život, jde vlastně o tu hnědou šišinu, že jo…

        NINCS BACSÁNAT !!!

        https://www.youtube.com/watch?v=ltQOiucqHwM&ab_channel=MagyarRockHungarianRock

      1. Proust je homokorektni na sto ,pet set procent.
       Oblibeny na patricnou a zdravou vychovu..
       Publikace a cteni jest povinnosti ..
       Na misto toho ,ze by se nekdo i proustem mel nekde prilepit.
       To ma vyhody , nevrati se..
       Ani jeden..

    2. Re: Godot

     Kdy autor (Seltenreich) přejde od Prousta na Jiráska? Počtem stran by to šlo, ne?
     A mám ho sjetého i bez čtenářského Everestu.
     Ano, pokud bych měl DNES něco číst, tak proto, že se mi to líbí, že mne to „bere“, a nikoli proto, že se co pět minut dívám, kolik mi toho ještě chybí do úplně konečného konce.
     Duševní jógu si umím zařídit jinak a lépe.

     Btw. 15K výtisků byla za socíku opravdu slabota, takže takovou číslovkou se „ohúrit“ opravdu nesnažte.

     1. Je to jako z obrrazama. To někdo určí,že tohle bude stát miliony a tohle nic a galerie se toho drží,iobrazy od učitele vytvarky pak nestojí nic,ale jsou hezčí.

      1. Re: Gaia

       Rád bych vás za tento vstup pochválil, ale tím zase nase*u Godota…
       (-:
       Bohužel máte pravdu…, většinově čím hnusnější, tím vyšší cena…

      2. Kdysi dávno mi vyprávěla tehdejší přítelkyně mého (taky tehdejšího) známého, všichni věk něco po dvacítce. Onen můj známý, měl prý takový vychytaný styl na balení děvčat. Všichni tou dobou na VŠ a tento mladý pán vystupoval v roli velkého „Ynteligenta“, kdy házel příběhy ze stránek různých těch Tolstojů, Válek a mírů, Na Západních frontách klid, o tom, co pravil nějaký Zarathustra. Jeho strategie byla přečíst několik desítek stran, ty si dobře pamatovat a pak hups na další knihu od nějaké té slavné světové autorské superstár. Což o to, mladík hloupý nebyl, ale rád se předváděl jako člověk, co u všeho byl nejméně dvakrát a od všeho má klíče. Trošku mi to pak připomnělo film Světáci „A Marie Kurí Sklodowská říkala, že…“

      3. Cenu obrazů určuje trh.

       Kdo zaplatí na aukci nejvíc, vyhrál a určil cenu.

       Oceňujete, jestli se vám obráz líbí, oceňujete pověst malíře, jeho přínos umění, technickou kvalitu, myšlenku, politický názor, to už je vaše věc.

       Je totální většina malířů, co se mi líbí víc než Pollock nebo Basquia. Ale dostat obraz od nich zdarma, tak na něj nadšeně koukám, protože 50 000 000 v dolarech, to prostě nejde ty fleky a čmáranice nemilovat.

       1. Jo trh..ale někdo mává tou neviditelnou rukou. Třeba Meda Mládková se zviditelnila. Být vy a “ objevit“ Kupku,byl by pořád zadarmo.

       2. Když kupec a prodávající odvedou za nevímjakou čmáranici daň, tak to není nic proti něčemu. V podstatě jsou snobi docela užiteční lidé.
        A když se někdo rád kochá pohledem na gumového hada z OBI, kterého si umístil na fíkus benjamin v obýváku, tak ať se kochá. Každý má nárok na svůj kousek krásy.
        😀

         1. Sibylo, ta paní se považuje za vélikou intošku a tím hadem zvícím 1,4 metru na fíkusu se opravdu kochá. Nebyl drahej, v Hornbachu stojí asi 60 Kč.
          😀
          V létě ten fíkus přenese na pavlač a dělá jí radost, když se kolemjdoucí leknou. On má ty zuby takový… A klikatou čáru na hřbetě. 😀

      4. To se neurcuje takhle , je to soutez bohatejch snobu ,ktery nicemu nerozumi a nic nemaji radi..
       Nejsou schopni , obycejnych lidskych vztahu , umelecka dila i bezcenna treba toho z Medzilaborcu /asi 50konzerv na jednom obrazku/ , tech vyhnanych propagandou medii a tzv. grytyky umeni i toho moderniho , kde uz nezbylo nic,,kupuji aby byli obdivovani jako prukopnici kultury..
       Aby o nich media hojne psaly a tak se proslavili ,atd..

     2. Moc se mně líbí tato diskuze. Je taková inteligentní. Ještě že jsem nic z Prousta nečetl, jinak bych úplně zblbl (zatím mám ještě jiskřičku zdravého rozumu, ale podle vašich recenzí tohoto autora to by byl úplný konec). Díky za varování.

       1. Já zastávám názor,že je lepší moc nečíst,zvlášť u holek a být takový jednoduchý,takovým se snáze žije. Už to Hudec nakousl, jak intelektualka. závistivě prohlásila o babičce,šťastná to žena. Babička jistě neprecetla v životě nic a přesto byla moudrá.

         1. Intelektuálka napsala, že není dobré být intelektuálka.
          Mně to stačí.
          Kdyby Němcová nečetla, tak by neprožila tak těžký a složitý život.

 13. Já bych něco měl. Souhlasím s tím, že změna může trvat desítky let. Změna nebo náprava současného režimu (ale opravdová, ne změna pohledu na něj (myslím to upřímně)). Bavím se o nižších desítkách let – t. j. 30-50 let. To mi bude mezi 94-114 lety (viz dílo Bogomolcovo; třeba mě čssz vrátí do procesu).. Jsou tady ale i starší, Háchovy děti.
  Myslím, že lajnování budoucnosti by mělo být bytostným zájmem Husákových dětí a Havlových dětí. Jenže při téhle myšlence mě pokryje asfaltový pot… a teď se mi dokonce vybavil i kámoš Jenga Sariho.

  1. Také si myslím, že naše generace podělala všechno, co podělat mohla. A že si to budou muset pořešit ti mladší. Budou muset. Rozhodně nejsou hloupější, než jsme byli za mlada my.

   1. Chci, ale nerad bych vás zbytečně zatěžoval. Možná ale, že podobných pitomců jako já je zde na litterate více, tak by, možná/snad bylo zájemců více. Pak by vaše námaha určitě smysl dávala – takový příspěvek ke vzdělanosti, zdánlivě zbytečné (k čemu nám to může v životě být dobré?). Odpor vůči všeobecné debilizaci.

    Možná by to dávalo více smyslu, než analýzy zdejších generálů, kteří je sestavují na základě dohadů a odhadů, bez reálných informací.

    Jak říkávala moje nebožka první žena Ivanka, povoláním statistička – „Výsledek mojí práce je naprosto přesná analýza, zpracovaná ovšem z naprosto nepřesných údajů“ (ekonomický útvar tehdejšího holdingu Škoda Plzeň, s.p.).

    P.S.: Mám rád prvočísla, tam je to podstatně jednodušší – řekněme do číslovky 1000 takové počty pro malé děti a staré dementy mého typu.

   2. Re: Halef

    Zkuste to aspoň jednou, třeba jen pro pár takových pitomců, jako jsem já.
    Kdysi jsem s velkou chutí četl Petra Klána na ACZ. Jeho texty měly šmrnc…
    Navíc mne velmi bavilo, že s k nim vyjadřovali úplně všichni a nikdo jim nerozuměl. Ani já, naprosto bezpečně jsem se ztrácel ve třech čtvrtinách!
    (-:
    Trošku přeháním, ale s některými jsem opravdu zápolil a dvakrát jsem dokonce hledal skripta…

  1. Re: Godot

   A co vám na tom není jasné?

   Btw. když už jste sem zavítal, co ten Hemingway? Chcete něco staršího, anebo mi zadáte téma a přijatelný rozsah? Budu asi 2 týdny doma, ale můžu vytáhnout z koše na odpadky něco z ACZ. Občas se mi tam něco podařilo, něco ani nešlo na sklo…

   1. Smekám před vaším mladým a krásným sebevědomím.

    Mám jednu knihu za sebou (skoro čtvrt století), jsou to takové „aktuální memoáry“, jak je nazval můj tehdejší historik Dr. Krátký (budiž mu země lehká), a když jsem začal přemýšlet o tvorbě beletrie, sděsil jsem se jaká je konkurence – mám totiž dost načteno.

    Teď se pořád ještě horko-těžko prodírám tím Proustem a tak se, prosím, neuražte, že mi vaše nabídka přijde sice roztomilá, ale hloupoučká. Asi jako když si kluci hrají na vojáky a rozdělují si hodnosti generálů a maršálů.

    Co mi na tom alef nula přijde nesrozumitelné? Uplně všechno a to mám za sebou kdysi před půl stoletím zkoušku z matematické analýzy u doc.Klátila! Nu, znovu už se to učit nebudu a na čtení nějakých začátečnických literárních pokusů už také nemám čas. Doufám, že jste se neurazil, jako urážka to není míněno, jen jako vyjádření názoru.

    1. Re: Godot

     Hrábl jste do nevyzrálého hnoje holou rukou namísto jedině správných vidlí.

     A/ k alespoň základní orientaci „v Halefovi“ netřeba míti doktorátu. Určitě ne. Když jsem schopen základní orientace dokonce i já…

     B/ srovnávat Hemingwayovy povídky s Proustovými pokusy je podle mého kapánek mimo mísu.
     Btw. asi bych to jeho Hledání lehce přejmenoval, třeba na Přehlídku ztraceného času. Pochopitelně toho vašeho, protože hodiny nám tikají všem stejně, akorát nevíme, kdy se ozve budík.

     Takže pro podruhé laskavě zvažte slova, anebo uberte na Proustově pseudointelektuální sračce nepřiznaného teplouše s doživotním komplexem a přelítněte pětistránkový opus opsaný z reálného života, a to nikoli začátečnický.
     Pokud ovládáte rychločtení, máte to za necelé dvě minuty.

     Jinak jste mne docela svým současným názorem docela překvapil, protože jste pod mou povídkou jednou napsal něco jiného. Ale jak praví náš pan prezident – jen blbec nemění své názory.

     1. Docela jste se strefil s tou Přehlídkou ztraceného času.

      Proust byl chcípáček a tak spoustu času promrhal. Je to na tom poznat. Stránka na popis místnosti jako nic, ale když jste v konvalescenci a nic na práci, když sedíte v nočním letu do Austrálie a všichni kolem spí, když máte na práci na noční jen tam bejt, kdyby náhodou někdo zavolal, tak pak jste v té správné náladě.

      Hemmingway celej život zápolil s tím, že ho jeho cáklá matka převlíkala za holčičku. Pořád si nějak dokazuje, že je skutečnej chlap a vrhá se po hlavě do všeho chlapského. Navíc byl doopravdy statnej chlap, tak se mu to navenek dařilo (vnitřně ne, to by v tom nepokračoval celej život).

      Boxoval, běhal od ženský k ženský, lovil ryby (to mu připomínalo otce, co v něm na rozdíl od matky viděl normálního kluka), cestoval, v mládí píchal Indiánky (tehdy ne z politické korektnosti, ale bylo to snadné), chodil na corridu a dost do ní pronikl a samozřejmě se pohyboval kolem válek.

      Své zranění na italské frontě popsal hned dvakrát. Jednou pro noviny a tam je to hrdinská historka a pak ve Sbohem Armádo, kde to popisuje daleko upříměji.

      Protože na začátku psával do novin, tak psal věcně a stručně.

      Každej je úplně jinej.

      1. Re: Ynys

       Děkuji za vaši první větu.

       A ano, Hemingwaye jste popsal moc hezky. Psal o chlapech a o životě. A psal novinářským stylem – stručně, jasně, výstižně – to bylo mimochodem motto mého někdejšího češtináře na SŠ…

       Proust to jel stylem Božky Němcové a spol. – než se babička dobelhala od kamen na zápraží, bylo to pět stránek a venku stihlo nasněžit.
       Styl psaní se prostě změnil…

        1. Re: Gaia

         To je věcí osobních preferencí.
         Vám, jako ženě, by mohla být povídka o rybáři blízká svým rozsahem…
         … je to tenké…

         V zásadě jde o to, že babička v klidu natáhla brka, kdežto ten „Dý Ould men“ (Santiago, že jo?) to zkusil „aspoň ještě jednou…“
         … my chlapi to máme tak nastavené…, tedy někteří…

         1. No nastavený…Dědek ležel ve špíně v chatě a čekal,až mu někdo uklidí,vypere a navaří,ale jít na ryby,na to sílu a energii měl. Dobrý nastavení. A když to samé dělá ženská,tak hned emy vystartují,nebyla dobrá matka a chudák manžel. To jsou tedy nastavení .

        2. já si dovolím oponovat, spíš byla taková recyklátorka toho co kde zaslechla, vlastní/myšlenkově/ skoro nic. Ono i ta babička je jen vylepšené to co zažila jako mladá. Jako máma taky nestála za moc. Děti nechala na starost jiným a vandrovala si kde se jjí zachtělo. sorry ae chudák Němec, neměl to s ní lehký

         1. Tak i Ema si přiloží polínko?
          Největší blbost je zařadit Babičku do školní četby. Vůbec to není knížka pro děti.
          Ách jo.

         2. Re: ema

          Nějak nemám povědomí, jak dlouho se zde (a na Vidlákových kydech) pohybujete. Pokud jste se nějakým omylem dostala k mým pokusům o povídky, jde naprosto o totéž.
          Tedy recyklace toho, co někde někdy jednou jeden…
          Tak to prostě je. Pokud máte sesmolit něco čtivého, musíte vyjít z reality – a čím syrovější, tím lepší, jinak to nikoho nezaujme…

          Takže to bych u Božky fakt neodsuzoval. Všichni grafomani to mají stejně. Akorát jde o míru profesionality autora v kontrapunktu s aktuální čtenářskou módou…

          1. To je právě ten problém. Autor beletrie nemůže napsat nic jiného, než co má v sobě, ať už jde o zážitky, zkušenosti nebo fantazii.
           Tím se samozřejmě strašně „odkope“ a je velmi jednoduché se v něm šťourat.
           Zde jen připomenu, viz výše, správnou Targusovu poznámku, že autor mnou nabídnuté eseje Seltenreich nepíše o Proustovi vlastně nic. Píše o čtení (nejen Prousta) ze svého subjektivního pohledu, a protože jeho esej „Čtenářský Mount Everest“ nese také atributy literárního dílka, autor se také „odkopává“ a dává kritikům šanci se vrtat například v jeho motivech proč Prousta četl a proč teď o tom píše.
           Ono „odkopání“ bylo hlavním důvodem, proč jsem si na beletrii nikdy netroufl, ač témat, zážitků, zkušenosí by jistě byl dostatek. Fantazie už asi ne…. a trochu sebekriticky – dokázal bych vůbec něco čtenářsky skutečně zajímavého vyplodit?

           Je to jako v tom Jiránkově starém vtipu (je ovšem legrační vyprávět kreslený vtip), rozfázovaném do několika obrázků:
           Dva jeho týpci v rádiovkách sedí u pobryndaného stolu s pivem, hulí a jeden postupně říká:
           „Celej život….. jsem hledal princeznu….. ale pak jsem se na to vykašlal“.
           Psychologická sonda ve zkuštěné formě, řekl bych.

          2. Proust je modni a doporucovane cteni , pro literarni snoby. Musi jit s dobou a modou.
           Vzal jsem knihu do ruky a hned na prvni strance ten hlavni zaslech rozhovor .
           Aby lepe slysel zahalil se zaclonou ,aby nebyl odhalen a vyslechl lacne vse za tou zaclonu …
           To mi stacilo, uz dalsich asi 500 dstranek nebylo potreba vo takovejch cist..
           Autora , kterej zdravej, stravil vetsi cast zivota, jako nemocnej v posteli..

        3. Hlavně Babička byla v podstatě báseň v próze. Němcová nepopisovala skutečnost, ale snový surogát. Aspoň tak vysvětlil Babičku Milan Kundera.

         1. Vzpomínky na dětství v době,kdy ji bylo nejhůř. Snový surogát Hmmm.
          Že manžel zanedbal vyživovací povinnost a ona nemocná,bez domova v hotelu,hladová a prolezlá rakovinou zranéného delozniho čípku po porodech ,které vinou bezohledného náruživého manžela následovaly rok po sobě celkem 4, tak ten manžel emu netrápí .

         2. Jsou věci, které nechápu, a není jich zrovna málo, nicméně jsem s tím faktem smířen.
          Nikdy jsem nedokázal Babičku přečíst a o Jiráskovi to platí podobně, ačkoliv „napsal spoustu knížke a všechny tlustý, takže to byl nejspíš pracovitý člověk“ (Černí baroni).
          Jako u těch obrazů – věc osobního vkusu.

          1. O Jiráskovi se vyjádřila jedna češtinářka, že je to všechno takové oderotizované. 😀
           A k Babičce se musí člověk pročíst. Její “ Šťastná to žena” je povzdech nad velkými ambicemi. Babička žádné neměla. Na rozdíl od paní Boženy Němcové.

          2. Re: Godot

           Njn., někdo čte Prousta, co by čtenářskou Čo-Mo-Lung-Mu, jiný sjede Babičku, jako nic.
           V dětství mi na čase stráveném blbou četbou až tak nezáleželo. A vzpomínaná Babička zas až tak úplně blbá není…
           Jirásek je trochu někde jinde, toho dokážu číst i dnes. I když to je jen taková Milešovka…

          3. Tak Jirásek napsal i pár krátkých próz a i pro děcka,třeba hlášku z Psohlavců zná ledaskdo a se dalo číst i v dětství. To je otázka vkusu každého soudruha…to je tuším taky hláška z Černých baronů.

 14. “ Mír přináší bohatství, bohatství přináší zpupnost, zpupnost přináší válku, válka přináší chudobu, chudoba přináší pokoru, pokora přináší mír. “

  Orientální moudrost
  ***
  “ Každý radikalismus má pouze tři součásti : Blbost, špatné svědomí nebo nezvládnutou nenávist. “

  Josef Škvorecký
  ***
  “ Jestliže budeš sedět na místě a udržíš sebekázeň, jestliže jsi oddán své práci, ať je jakákoli, jestliže si ve styku s lidmi počínáš s veškerou ušlechtilostí, pak se můžeš vypravit i k barbarům a budeš tam užitečný. “

  Konfucius
  cca 500 let před jurodivým Kristem

  1. Ano, ale s jednou výhradou. Dlouhodobě se mi nelíbí, jak je užíván termín „radikalismus“. To, co je dnes tímto slovem označováno, ve skutečnosti je extremismus.

   Radix je „kořen“; z toho „radikální“ je „ke kořenům jdoucí, ke kořenům se vztahující“.

   To je něco úplně jiného, než v jakém kontextu se to slovo dnes běžně užívá.

   1. Škvorecký se etabloval v šedesátých. Tenkrát si ještě nemohl dovolit nazvat establishment extrémisty.
    Ale radikálové už prošli.
    🤓

  1. Skvorecky byl neanti radikalni burzoust. S neprehlednymi komplikacemi.
   At nezije kapitalismus ted , skodi vic nez prd. Greta.

 15. Alefe,
  mile překvapivé.
  Co se hodnocení týče, souhlasím v dialektické ( až trialektické )jednotě protikladů jak s Admirálem, a Sarým kocourem, tak s Targusem.

  S výhradami, že všichni čtyři pohlížíte do budoucnosti s nadprůměrnou dávkou optimizmu.
  do
  Budu přemýšlet, jestli se mám iniciativně zapojit do sběru hoven či pletení bičů .
  Práskání bych přenechal elfím profesionálům, mají v tom praxi.

 16. Nikoli, Halefe, nikoli.

  Učme se z ho*na uplésti bič a ještě s ním zapráskat takovým způsobem, že se od odlétavajících hovnivých cucků neumažeme.
  To bude to jedině správné umění, které některým umožní přežít.
  Ovšem ve zdraví nikoliv. Naše duše budou vypadat, jako by je přeoral samotný Vidlák, sedící za volantem US – traktoru značky John Deere s desetiradličním pluhem, spuštěným až na doraz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *